sophiazach

Νεοφερμένος

Η Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Αγαπητή Γεωργία,

Κατ'αρχάς να σου ευχηθώ καλή επιτυχία και καλή δύναμη για την δύσκολη χρονιά που πρόκειται να διανύσεις. Εγώ φέτος έδωσα πανελλήνιες από το πεδίο των Ανθρωπιστικών Επιστημών και πίστεψέ με, σε καταλαβαίνω απόλυτα.

Θα σου πω μια δική μου εμπειρία που μπορεί να σε βοηθήσει. Στο σχολείο μου υπήρχε ένας καθηγητής ο οποίος έχει κάνει σεμινάρια επαγγελματικού προσανατολισμού και μας βοήθησε να φτιάξουμε τα μηχανογραφικά μας. Την ημέρα που είχα πάει εγώ ήταν και μια συμμαθήτριά μου η οποία ήθελε και αυτή, σαν και εσένα, μόνο ψυχολογία, δυστυχώς όμως δεν έγραψε τα απαιτούμενα μόρια και δεν υπάρχει περίπτωση να περάσει με βάση τα περσινά δεδομένα και τις φετινές προβλέψεις. Έτσι, άκουσα ότι ο καθηγητής μου της πρότεινε ως εναλλακτική το τμήμα Κοινωνικής Εργασίας. Είναι μεν ΤΕΙ, και ίσως να μην σου γεμίζει τώρα το μάτι, αλλά αν το ψάξεις έχει πολλά μαθήματα σχετικά με την Ψυχολογία και απ' ότι ξέρω η αποκατάσταση είναι σχετικά καλή. Σε αυτή βέβαια την χώρα ποτέ δεν ξέρεις τίποτα με σιγουριά.

Ορίστε ένα λινκ για να το δεις και μόνη σου: https://sep4u.gr/s661/

Ξέρω και ένα άλλο τμήμα πάλι σχετικό με Ψυχολογία, το ΦΠΨ του ΕΚΠΑ. Δεν στο προτείνω όμως γιατί δεν έχει αναγνωρισμένα επαγγελματικά δικαιώματα.

Ελπίζω να σε βοήθησα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Alex_t

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,500 μηνύματα.
Να πω ότι από το ΦΠΨ γίνεσαι φιλόλογος (ΠΕ02). Στην εκπαίδευση, ο απόφοιτος ΦΠΨ είναι ίσος με τον απόφοιτο φιλολογίας αλλά και ιστορικού-αρχαιολογικού. Απλά στο ΦΠΨ γίνονται πολύ περισσότερα μαθήματα ψυχολογίας (ειδικά εάν πάρεις και την αντίστοιχη κατεύθυνση) από τις φιλολογικές σχολές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Georgiapon25

Νεοφερμένος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Αρχικά σε ευχαριστώ πολύ, για το ΤΕΙ έχω ακουσει καλά λόγια δεν μπορώ να πω, ωστόσο μιας και ανέφερες το ΦΠΨ νομίζω πως γίνεται μετέπειτα με μεταπτυχιακό (που στον τομέα της ψυχολογίας είναι μεγάλο προνόμιο) να ασχοληθω με την παιδοψυχολογια που την προτιμώ, βέβαια σκέφτομαι και τα χρόνια σπουδών γιατι η σχολή ειναι 4 χρόνια και το μεταπτυχιακό αλλά 3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sophiazach

Νεοφερμένος

Η Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Αρχικά σε ευχαριστώ πολύ, για το ΤΕΙ έχω ακουσει καλά λόγια δεν μπορώ να πω, ωστόσο μιας και ανέφερες το ΦΠΨ νομίζω πως γίνεται μετέπειτα με μεταπτυχιακό (που στον τομέα της ψυχολογίας είναι μεγάλο προνόμιο) να ασχοληθω με την παιδοψυχολογια που την προτιμώ, βέβαια σκέφτομαι και τα χρόνια σπουδών γιατι η σχολή ειναι 4 χρόνια και το μεταπτυχιακό αλλά 3

Έχω την εντύπωση πως γίνεται αυτό που λες με επιφύλαξη βέβαια, δεν το έχω ψάξει τόσο πολύ. Όσο για το μεταπτυχιακό, προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν αποτελεί ιδιαίτερο πρόβλημα. Ζούμε σε μια εποχή που πλέον ένα μεταπτυχιακό δεν είναι απλά προνόμιο, αλλά προϋπόθεση για πολλές θέσεις εργασίας. Εξάλλου αν είναι κάτι που αγαπάς, θα το κάνεις ευχάριστα και παράλληλα θα μπορείς να ζεις και την ζωή σου κανονικά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Georgiapon25

Νεοφερμένος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Όντως το μεταπτυχιακό παίζει μεγάλο ρόλο στην αποκατάσταση. Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου ??????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex_t

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,500 μηνύματα.
Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι ψυχολόγος δεν γίνεσαι από το ΦΠΨ, ακόμη και με μεταπτυχιακό. Ψάξε λίγο να δεις τί συμβαίνει με αυτό, μα πιστεύω πως γίνεσαι μόνο φιλόλογος, με ή χωρίς μεταπτυχιακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Georgiapon25

Νεοφερμένος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Το έχω ψάξει μπήκα στην ιστοσελίδα της σχολής στα μεταπτυχιακά προγράμματα και έγραφε πως έχει μεταπτυχιακό πρόγραμμα στην ψυχολογία του παιδιού-εφηβου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex_t

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,500 μηνύματα.
Δεν έφερα αντίρρηση ως προς αυτό. Σου δίνει όμως επαγγελματικά δικαιώματα ψυχολόγου; Πιστεύω πως όχι. Άλλωστε τα μεταπτυχιακά σε εξειδικεύουν σε ένα αντικείμενο, δε σου προσφέρουν καινούρια δικαιώματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Georgiapon25

Νεοφερμένος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
​Σκοπός του Προγράμματος είναι η μελέτη και αξιοποίηση επιστημονικών θεωριών, αρχών και πρακτικών της Ψυχολογίας για την κατανόηση και προαγωγή της ψυχικής υγείας και της εκπαιδευτικής διεργασίας παιδιών και εφήβων με απώτερο σκοπό την πρόληψη, αξιολόγηση, παρέμβαση και έρευνα από πτυχιούχους των Τμημάτων Φιλοσοφίας, Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας καθώς και Τμημάτων Ψυχολογίας, Κοινωνικών και Ανθρωπιστικών Επιστημών καθώς και πτυχιούχους Τμημάτων Λογοθεραπείας, Εργοθεραπείας, Προσχολικής Αγωγής και Επιστημών Υγείας.
Οι πτυχιούχοι ανάλογα με το πρώτο πτυχίο τους και τις νομικές και θεσμικές δυνατότητές τους θα μπορούν μετά το πέρας των μεταπτυχιακών σπουδών τους να εργαστούν ως ειδικευμένα στελέχη τόσο στην Εκπαίδευση όσο και δομές και υπηρεσίες ψυχικής υγείας και σε άλλους μη εκπαιδευτικούς φορείς και υπηρεσίες που σχετίζονται με την χάραξη πολιτικής σε θέματα εκπαίδευσης και ψυχικής υγείας παιδιών και εφήβων.

Αυτό έγραφε σχετικά με το μεταπτυχιακό και έγραφε πως υπάρχουν δυο κατευθύνσεις , κατεύθυνση ψυχολογίας και κατεύθυνση εκπαίδευσης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

sophiazach

Νεοφερμένος

Η Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Όντως το μεταπτυχιακό παίζει μεγάλο ρόλο στην αποκατάσταση. Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου ������

Χαρά μου! Μόνη μου συμβουλή είναι να το ψάξεις καλά και αν είναι δυνατόν να απευθυνθείς και σε κάποιο άτομο που έχει κάνει σεμινάρια πάνω στον επαγγελματικό προσανατολισμό ώστε να σε ενημερώσει για επαγγελματικά δικαιώματα κλπ, έννοιες οι οποίες μας είναι ασαφείς για εμάς τους μελλοντικούς φοιτητές και συχνά τις παραμελούμε, ωστόσο παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο στην σταδιοδρομία μας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Konstantinosg00

Νεοφερμένος

Ο Konstantinosg00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Γεωγραφίας Χαροκοπείου. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Καθηγητηλικι, ερευνα, εργασία σε βιομηχανιες ισως, μετεωρολογια κ.α
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας, είμαι Τρίτη λυκείου και θα δώσω πανελλήνιες το πρόβλημα είναι πως έχω στο μυαλό μου μόνο μια σχολή που με ενδιαφέρει , της ψυχολογίας, για την οποία οι βάσεις νομίζω κυμαίνονται στα 17.000. Επειδή δεν μπορώ περιμένω μέχρι τελευταία στιγμή γιατί δεν ξέρω κάν αν γράψω τόσο , έχετε να προτείνετε κάποια καλή σχολή του 1ου πεδίου με επαγγελματικες προοπτικές και ενδιαφέρον περιεχόμενο;

Από τα τμήματα ΦΠΨ βγαίνεις φιλόλογος είτε "χωρίς" είτε "με" μεταπτυχιακό (αυτήν την απάντηση θα πάρεις αν ρωτήσεις ενημερωμένους και σχετικούς με το αντικείμενο ανθρώπους. Ακόμα και μόνη σου αν διαβάσεις με προσοχή τους οδηγούς σπουδών αυτών των τμημάτων -όπως και το παραπάνω πρόγραμμα του μεταπτυχιακού που ανάρτησες-, θα διαπιστώσεις ότι πουθενά δεν αναφέρεται ότι αποκτάς δικαιώματα ψυχολόγου). ΄Αρα δεν σ΄ενδιαφέρουν. Η κοντινότερη και καλύτερη επιλογή για την περίπτωσή σου είναι τα ΤΕΙ Κοινωνικής Εργασίας (Αθήνας, Ηρακλείου και Πάτρας) και πιστεύω ότι αυτά πρέπει να δηλώσεις αμέσως μετά την πρώτη σου προτίμηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mariakl1

Νεοφερμένος

Η mariakl1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Αρχικά σε ευχαριστώ πολύ, για το ΤΕΙ έχω ακουσει καλά λόγια δεν μπορώ να πω, ωστόσο μιας και ανέφερες το ΦΠΨ νομίζω πως γίνεται μετέπειτα με μεταπτυχιακό (που στον τομέα της ψυχολογίας είναι μεγάλο προνόμιο) να ασχοληθω με την παιδοψυχολογια που την προτιμώ, βέβαια σκέφτομαι και τα χρόνια σπουδών γιατι η σχολή ειναι 4 χρόνια και το μεταπτυχιακό αλλά 3
Από το ΦΠΨ δε μπορεις να γίνεις ψυχολόγος όσα μεταπτυχιακά και να κάνεις. Δηλαδή, δε μπορείς να πάρεις άδεια ασκήσεως επαγγέλματος. Στην Ελλάδα καλώς ή κακώς ο προπτυχιακός τίτλος δίνει επαγγελματικά δικαιώματα άρα μονο τα 4 τμήματα ψυχολογίας σε βγάζουν ψυχολόγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Georgiapon25

Νεοφερμένος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Μάλιστα κατάλαβα, ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σας !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μάλιστα κατάλαβα, ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σας !

Υπάρχει στο φόρουμ θέμα "Κοινωνικής Εργασίας" όπως και για το τμήμα "Κοινωνικής Διοίκησης και Πολιτικής Επιστήμης Κομοτηνής" το οποίο είναι πολύ πονηρό και θέλει μεγάλη προσοχή πριν το δηλώσεις. Εγώ αν ήμουν στη θέση σου τις Ψυχολογίες και τα ΤΕΙ Κοινωνικής Εργασίας θα δήλωνα για να είμαι σίγουρη. Βρες τα, αν θες, για να κατατοπιστείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sgreece

Νεοφερμένος

Ο sgreece αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Παιδιά ποια είναι η γνώμη σας για το τμήμα Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών στο ΕΚΠΑ(προοπτικές,δυσκολία,επαγγελματική αποκατάσταση κ.τ.λ.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VirusX

Νεοφερμένος

Ο VirusX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Παιδιά ποια είναι η γνώμη σας για το τμήμα Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών στο ΕΚΠΑ(προοπτικές,δυσκολία,επαγγελματική αποκατάσταση κ.τ.λ.)
Έψαξα για το τμήμα και θεωρείται το καλύτερο τμήμα πληροφορικής. Αν θες να σπουδάσεις πληροφορική επί της ουσίας οι σχολές είναι 2 . ΗΜΜΥ και ΕΚΠΑ. Καλό θα ήταν να περάσεις όσο το δυνατόν ψηλότερα στην σχολή για να έχεις κάποια πλεονεκτήματα σαν φοιτητής(όχι στην σχολή). Επίσης έχει το πλεονέκτημα ότι είναι 4 χρόνια αλλά δεν είναι σαν το Πολυτεχνείο που θεωρείτε master(για εξωτερικό το λέω περισσότερο). Τέλος θα ανταγωνιστείς παιδιά και από το 2ο και από το πεδίο οικονομικών. Καλή τύχη.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Έψαξα για το τμήμα και θεωρείται το καλύτερο τμήμα πληροφορικής. Αν θες να σπουδάσεις πληροφορική επί της ουσίας οι σχολές είναι 2 . ΗΜΜΥ και ΕΚΠΑ. Καλό θα ήταν να περάσεις όσο το δυνατόν ψηλότερα στην σχολή για να έχεις κάποια πλεονεκτήματα σαν φοιτητής(όχι στην σχολή). Επίσης έχει το πλεονέκτημα ότι είναι 4 χρόνια αλλά δεν είναι σαν το Πολυτεχνείο που θεωρείτε master(για εξωτερικό το λέω περισσότερο). Τέλος θα ανταγωνιστείς παιδιά και από το 2ο και από το πεδίο οικονομικών. Καλή τύχη.:)

Συγχαρητήρια !
Κατάφερες να χωρέσεις ένα κάρο μπούρδες μέσα σε 5 γραμμές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Έψαξα για το τμήμα και θεωρείται το καλύτερο τμήμα πληροφορικής. Αν θες να σπουδάσεις πληροφορική επί της ουσίας οι σχολές είναι 2 . ΗΜΜΥ και ΕΚΠΑ. Καλό θα ήταν να περάσεις όσο το δυνατόν ψηλότερα στην σχολή για να έχεις κάποια πλεονεκτήματα σαν φοιτητής(όχι στην σχολή). Επίσης έχει το πλεονέκτημα ότι είναι 4 χρόνια αλλά δεν είναι σαν το Πολυτεχνείο που θεωρείτε master(για εξωτερικό το λέω περισσότερο). Τέλος θα ανταγωνιστείς παιδιά και από το 2ο και από το πεδίο οικονομικών. Καλή τύχη.:)

To ζήτημα είναι να πάρει ένα υπερπτυχίο αχταρμά; Κάτι σαν το όπλο του Action man; Έτσι όπως το παρουσιάζεις, ενώ δεν είναι έτσι η πραγματικότητα. Το Πολυτεχνείο μόνο στην Ελλάδα και σε χώρες τύπου Ελλάδας έχει υπερκτιμηθεί, δηλαδή σε καμία άλλη! Να στο ξαναπω: ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΧΩΡΑ του κόσμου. Προσωπικά δεν καταλαβαίνω ότι αφού θεωρείται master την ίδια στιγμή τρέχουν μεταπτυχιακά προγράμματα για μηχανικούς ή πιο σωστά σε αντικείμενα των engineering sciences και πλέον θεωρείται φυσικό να βλέπεις και μηχανικούς να κάνουν μεταπτυχιακές σπουδές και μετά να συνεχίζουν κάποιοι για διδακτορικό, όπως είθισται. Μήπως θα ανταγωνιστεί και παιδιά από το 1ο επιστημονικό πεδίο; Νομίζω ότι το ξέχασες. Απλά σε βοηθάω. ;)

Για ποιο λόγο να ανταγωνιστεί παιδιά από το 2ο πεδίο αφού δεν διεκδικεί ίδιες θέσεις εργασίας ένας πτυχιούχος από το 2ο και ένας πτυχιούχος από το 4ο πεδίο; :hmm: Γιατί θα πρέπει κάθε χρόνο να τις βγάζουμε να τις μετράμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elliot 01

Νεοφερμένος

Ο Elliot 01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Έψαξα για το τμήμα και θεωρείται το καλύτερο τμήμα πληροφορικής. Αν θες να σπουδάσεις πληροφορική επί της ουσίας οι σχολές είναι 2 . ΗΜΜΥ και ΕΚΠΑ. Καλό θα ήταν να περάσεις όσο το δυνατόν ψηλότεραστην σχολή για να έχεις κάποια πλεονεκτήματα σαν φοιτητής(όχι στην σχολή). Επίσης έχει το πλεονέκτημα ότι είναι 4 χρόνια αλλά δεν είναι σαν το Πολυτεχνείο που θεωρείτε master(για εξωτερικό το λέω περισσότερο). Τέλος θα ανταγωνιστείς παιδιά και από το 2ο και από το πεδίο οικονομικών. Καλή τύχη.:)

Αν θες πληροφορική τα τμήματα στην ουσία είναι Πληροφορικής και τηλεπικοινωνιών -ΕΚΠΑ, Πληροφορικής-Θεσσαλονίκη, Επιστήμης Υπολογιστών- Ηράκλειο, Μηχανικών ηλεκτρονικών υπολογιστών και πληροφορικής Πάτρα και Ιωάννινα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top