Ποια είναι η τελευταία ταινία που είδατε;

Mhtrogoal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 921 μηνύματα.


για τριτη φορα το ανυπερβλητο Trainspotting, για οσους δεν το εχετε δει τρεξτε :D εχει βγει και το 2 φετος.

στα + του το τρομερο soundtrack
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Fargo παρά την περιγραφή της ως θρίλερ/ αστυνομική ταινία, έχει και πολλά κωμικά στοιχεία. ευχάριστη ταινία γενικότερα, θα την έβλεπα ξανά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Προτάσεις για χαλαρή ταινία σε movie night; :)
Έχουν ακουστεί από την παρέα ταινίες όπως το "Mean girls" και όχι δεν θα 'θελα, εντάξει να μην δούμε και καμιά βαριά κοινωνική αλλά μην ξεπέσουμε και τελείως. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Προτάσεις για χαλαρή ταινία σε movie night; :)
Έχουν ακουστεί από την παρέα ταινίες όπως το "Mean girls" και όχι δεν θα 'θελα, εντάξει να μην δούμε και καμιά βαριά κοινωνική αλλά μην ξεπέσουμε και τελείως. :P
Μερικές κατά βάση κωμωδίες:
Death at a funeral
Groundhog day
Stranger than fiction (αν και δεν ξέρω αν θα το πρότεινα τόσο αυτό)
Fargo (το έγραψα και πιο πάνω)
ειδικά το Fargo το προτείνω ανεπιφύλακτα, το είδα ξανά χθες και μου άρεσε ακόμη περισσότερο.
όλες οι παραπάνω ταινίες είναι μια μίξη κωμωδίας και δράματος. όλες όμως βλέπονται ευχάριστα και σου αφήνουν κάτι στο τέλος :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Ερινύς, το εξωτικό ξενοδοχείo Marigold?



άσχετο...



είδα αυτήν πρόσφατα, ντοκιμαντέρ μικρού μήκους, μου άρεσε πολύ, με έκανε να σκεφτώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
Stranger than fiction (αν και δεν ξέρω αν θα το πρότεινα τόσο αυτό)
:eek:
why would you ever not?

μμμ ηθελα να δω το fargo αλλα μετα και απο οσα εγραψες πλεον παιρνει προτεραιοτητα
ειδα και το gurdians of the galaxy 1
στην αρχη το προσπερασα γιατι μου φανηκε μια πατατα και μιση 2 ωρων.... τελικως ισως να ταν μια πατατα και μιση απλως εγω εχω γινει πιο δεκτικη στις πατατες. not terrible. pleasant even? (επισης ο lee pace παιζει τον accusor? he's got range)
Κράτα το
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
:eek:
why would you ever not?

μμμ ηθελα να δω το fargo αλλα μετα και απο οσα εγραψες πλεον παιρνει προτεραιοτητα
χαχα θα την πρότεινα για οποιαδήποτε άλλη περίσταση! την έχω δει κι αυτή από 2 φορές και μου άρεσε πάρα πολύ απλά χαλαρή ταινία για Σάββατο βράδυ δεν είναι, κακά τα ψέμματα :P
όσο για το Fargo, αν το δεις, θέλω πολύ να ακούσω τις εντυπώσεις σου. η αλήθεια είναι πως πέρα από το main plot που αφορά κυρίως κωμικοτραγικές δολοφονίες υπάρχει τεράστιο subplot από κάτω (δεν θα το αναφέρω τώρα για να μην κάνω σπόιλ :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
οκαυ ειδα το fargo...
αμμ δε μου φανηκε για χαλαρη ταινια σε movie night (βεβαιως ολα αυτα εξαρτωνται απο την παρεα) μιας και λογω και των κωμικοτραγικων δολοφονιων και της ειρωνιας η αισθηση καταθλιψης τρεχει καπως βαθια. ειναι πολυ εξυπνο και γρηγορο και οι ηθοποιοι πραγματικα ταιριαζουν στους ρολους.
επισης meetmeinmontauk βαλε σ'ενα σποιλερ ποια ειναι η subplot γιατι δεν ειμαι σιγουρη πως πηρα μυρωδια :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
οκαυ ειδα το fargo...
αμμ δε μου φανηκε για χαλαρη ταινια σε movie night (βεβαιως ολα αυτα εξαρτωνται απο την παρεα) μιας και λογω και των κωμικοτραγικων δολοφονιων και της ειρωνιας η αισθηση καταθλιψης τρεχει καπως βαθια. ειναι πολυ εξυπνο και γρηγορο και οι ηθοποιοι πραγματικα ταιριαζουν στους ρολους.
επισης meetmeinmontauk βαλε σ'ενα σποιλερ ποια ειναι η subplot γιατι δεν ειμαι σιγουρη πως πηρα μυρωδια :/

Το πρότεινα κυρίως λόγω των κωμικών στοιχείων που είναι αρκετά. Προσωπικά δεν ένιωσα αυτή την αίσθηση κατάθλιψης, τουλάχιστον όχι τόσο έντονα :/:
Η ταινία έχει πολλούς συμβολισμούς για τον Αμερικανικό πολιτισμό (πχ η επαναλαμβανόμενη σκηνή με το άγαλμα του Paul Bunyan, η προβολή του Minnesota nice culture, ακόμη και οι τοπικές διάλεκτοι κλπ), την αποτυχία του αμερικανικού ονείρου (τρανό παράδειγμα ο Jerry Lundegaard), την αντιστροφή των ρόλων ανάμεσα στα δύο φύλα (βλέπε Marge Gunderson και μάλιστα πόσο έξυπνα τονίστηκε η θηλυκότητά της στην ταινία με την εγκυμοσύνη του ρόλου της) και ίσως η ταινία να ήταν και σαν κοινωνικό μήνυμα (θυμήσου την τελευταία σκηνή όπου η πρωταγωνίστρια έχει συλλάβει τον έναν από τους δύο εγκληματίες και του λέει "There's more to life than money, you know. Don't you know that? And here you are, and it's a beautiful day...")
δεν ξέρω αν είναι σωστά αυτά που σου έγραψα, σου έγραψα κυρίως τι κατάλαβα εγώ από την ταινία μαζί με μερικά πράγματα που διάβασα σε διάφορα άρθρα :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Fargo παρά την περιγραφή της ως θρίλερ/ αστυνομική ταινία, έχει και πολλά κωμικά στοιχεία. ευχάριστη ταινία γενικότερα, θα την έβλεπα ξανά.
Δεν χρειάζεται να την δεις ξανά. Υπάρχει σειρά και μάλιστα είναι πολύ καλύτερη από την ταινία. Κάθε season είναι αυτόνομη.
https://www.imdb.com/title/tt2802850/?ref_=fn_al_tt_1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Δεν χρειάζεται να την δεις ξανά. Υπάρχει σειρά και μάλιστα είναι πολύ καλύτερη από την ταινία. Κάθε season είναι αυτόνομη.
https://www.imdb.com/title/tt2802850/?ref_=fn_al_tt_1

too late, την ξαναείδα :P έχω ακούσει για την σειρά, σκέφτομαι να την ξεκινήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
Το πρότεινα κυρίως λόγω των κωμικών στοιχείων που είναι αρκετά. Προσωπικά δεν ένιωσα αυτή την αίσθηση κατάθλιψης, τουλάχιστον όχι τόσο έντονα :/:
Η ταινία έχει πολλούς συμβολισμούς για τον Αμερικανικό πολιτισμό (πχ η επαναλαμβανόμενη σκηνή με το άγαλμα του Paul Bunyan, η προβολή του Minnesota nice culture, ακόμη και οι τοπικές διάλεκτοι κλπ), την αποτυχία του αμερικανικού ονείρου (τρανό παράδειγμα ο Jerry Lundegaard), την αντιστροφή των ρόλων ανάμεσα στα δύο φύλα (βλέπε Marge Gunderson και μάλιστα πόσο έξυπνα τονίστηκε η θηλυκότητά της στην ταινία με την εγκυμοσύνη του ρόλου της) και ίσως η ταινία να ήταν και σαν κοινωνικό μήνυμα (θυμήσου την τελευταία σκηνή όπου η πρωταγωνίστρια έχει συλλάβει τον έναν από τους δύο εγκληματίες και του λέει "There's more to life than money, you know. Don't you know that? And here you are, and it's a beautiful day...")
δεν ξέρω αν είναι σωστά αυτά που σου έγραψα, σου έγραψα κυρίως τι κατάλαβα εγώ από την ταινία μαζί με μερικά πράγματα που διάβασα σε διάφορα άρθρα :hmm:
χαχα
συνηθως δεν μου ερχονται αυτα τα στοιχεια στο μυαλο χαρακτηριζομενα ως sub-plot (νομιζα πως ελεγες για κανα αλλο κρυφο μνμ), αν μην τι αλλο σε αυτη την ταινια θα ελεγα οτι ειναι σχεδον πρωτα :P

οσον αφορα τη σειρα, η πρωτη σεζον μου αρεσε πολυ και η 2η ειναι καλη απλως λογω πολλης βιας και του πως εκτεινεται σε πολλα μετωπα δε μ αρεσε τοσο.

Κράτα το
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
χαχα
συνηθως δεν μου ερχονται αυτα τα στοιχεια στο μυαλο χαρακτηριζομενα ως sub-plot (νομιζα πως ελεγες για κανα αλλο κρυφο μνμ), αν μην τι αλλο σε αυτη την ταινια θα ελεγα οτι ειναι σχεδον πρωτα :P

έχεις δίκιο, απλά κάποιος θα μπορούσε να βασιστεί στην βασική ιστορία (απαγωγή και φόνοι) και να προσπεράσει τα υπόλοιπα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Dirty Pretty Things

Την είδαμε στο σχολείο λιγάκι αποσπασματικά αλλά μου άρεσε πάρα πολύ σε θέμα πλοκής αλλά και ερμηνειών. Σε μερικές σκηνές με εξόργισε, αλλά συνολικά ήταν πολύ καλή και παρά το θέμα που πραγματεύεται ευχάριστη στο να την παρακολουθήσει κανείς (εννοώ πως δεν ήταν καθόλου βαρετή, γιατί κάποιες σκηνές ήταν ... κάπως :P).

Φτηνά Τσιγάρα

Εντάξει, ο Χαραλαμπίδης δε με ξετρελαίνει σαν σκηνοθέτης και η ταινία μου άφησε γλυκόπικρη εντύπωση. Σίγουρα μου άρεσε πάρα πολύ το πως κινήθηκε στην ιστορία με την κοπέλα και πως έδεσε προοδευτικά τους χαρακτήρες, αλλά πέρα απο αυτό με άφησε αδιάφορη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
Passengers

μμμ ηταν καλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billie perrakis

Νεοφερμένος

Ο billis p. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
ειδα προχθες στο star τον αγνωστο με τον liam Neeson...ωραια ταινια κ ωραιος ηθοποιος :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Μόλις είδα το Split.
Μπορώ να πω ότι μ' άρεσε αν και στο τέλος το τράβηξαν λίγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Μόλις είδα το Split.
Μπορώ να πω ότι μ' άρεσε αν και στο τέλος το τράβηξαν λίγο.
Το τέλος ήταν περίεργο και το βρήκα υπερβολικό. Αλλά όλη η ταινία ήταν κρίπι. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Η θεωρία της ψυχολόγου/ψυχιάτρου μου άρεσε. Δεν ξέρω σε ποιο βαθμό έχει βάση γιατί ούτως ή άλλως φαντάζομαι ότι τέτοιες περιπτώσεις είναι πολύ σπάνιες (συνήθως υπάρχει απλά μια δεύτερη προσωπικότητα), αλλά την βρήκα ενδιαφέρουσα σαν προσέγγιση. Απλά οκ, από την στιγμή που το κεντρικό θέμα της ταινίας είναι η απαγωγή τριών ανθρώπων από έναν ψυχικά ασθενή, ο οποίος τελικά καταλήγει και σε φόνο, το στίγμα της ψυχικής νόσου γίνεται ακόμα μεγαλύτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Η θεωρία της ψυχολόγου/ψυχιάτρου μου άρεσε. Δεν ξέρω σε ποιο βαθμό έχει βάση γιατί ούτως ή άλλως φαντάζομαι ότι τέτοιες περιπτώσεις είναι πολύ σπάνιες (συνήθως υπάρχει απλά μια δεύτερη προσωπικότητα), αλλά την βρήκα ενδιαφέρουσα σαν προσέγγιση. Απλά οκ, από την στιγμή που το κεντρικό θέμα της ταινίας είναι η απαγωγή τριών ανθρώπων από έναν ψυχικά ασθενή, ο οποίος τελικά καταλήγει και σε φόνο, το στίγμα της ψυχικής νόσου γίνεται ακόμα μεγαλύτερο.
Τα τελευταία που έγιναν στην ταινία σχετικά με τον πρωταγωνιστή το είδα σε φάση ότι το μυαλό μπορεί να επηρεάσει το σώμα σε μεγάλο βαθμό. Γενικά σαν ταινία με άρεσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top