Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
μαν Παρασκευή, 30 Οκτωβρίου 2015 09:09 ,καλο ειναι να ειμαστε πιο προσεκτικοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billblackeye

Νεοφερμένος

Ο billblackeye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
μαν Παρασκευή, 30 Οκτωβρίου 2015 09:09 ,καλο ειναι να ειμαστε πιο προσεκτικοι

Ωχ! Χίλια συγγνώμη! Έψαχνα πολλά και είδα αυτό, δεν πρόσεξα ημ/νια και το έβαλα να το δουν όλοι, γιατί με νοιάζει κι εμένα.
Αν γίνεται να διαγραφεί, γτ μπορεί να μπερδέψει κάποιον..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ria99

Νεοφερμένος

Η Ria99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
θα ισχυσει για φετος για οσους εδωσαν με το νεο συστημα το 2016;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
θα ισχυσει για φετος για οσους εδωσαν με το νεο συστημα το 2016;

Ναι σύμφωνα με το άρθρο 4, παρ 2, περίπτωση β΄της υπουργικής απόφασης https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2015/171215_fek_2647.pdf,
δικαίωμα για το 10% ασκείται εντός ενός (1) μόνο έτους , αυτού που έπεται της τελευταίας εξέτασης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
γειαα με το 10% εχω ελπιδες για φιλολογιας ευξινου ποντου κομοτηνησ και για ιστορικο κερκυρας με 11700?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
γειαα με το 10% εχω ελπιδες για φιλολογιας ευξινου ποντου κομοτηνησ και για ιστορικο κερκυρας με 11700?

Κατά την άποψή μου έχεις πολλές πιθανότητες αλλά θα αφήσεις τη σχολή Τροφίμων και Διατροφής για τη Φιλολογία; Μάλλον πρέπει να το ξανασκεφτείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dante9812

Νεοφερμένος

Ο Dante9812 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα στο φορουμ!με 10% εχω πιθανότητες για τοπογραφων μηχανικων/μεταλλειολογων ή καποιο τμημα γεωπονικου αθηνων?τι λετε?συγκεντρωσα 17516 πανελλήνιες 2016 νέο συστημα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
ΤΠ/ΜΕΤ ΕΜΠ στανταρακι.γεωπονικου δεν εχω εικονα των βασεων ,δεν παιρνω θεση
(Ποιο τμημα ειχες δηλωσει περσυ; )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dante9812

Νεοφερμένος

Ο Dante9812 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Αδερφε Φυσικο πατρων...Ποτε δε ξερεις με το 10% αλλα εχω 2.5χιλιαδες μορια παραπανω από τη βαση του 90%...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
Εισαι μια χαρα φιλος.μην αγχωνεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
καλησπερα..με τ 10% οι βασεις ανεβαινουν οι κατεβαινουν> σκοπευω να δηλωσω 2 σχολες.στην μια ειμαι 650 μορια πανω και στην αλλη 400 κατω..νοσηλευτικη και φιλολογια ευξινου ποντου αντιστοιχα...υπαρχει ελπιδα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στο νέο πολυνομοσχέδιο για την Παιδεία που ψηφίστηκε στις 10/2/2017 (https://www.esos.gr/sites/default/files/articles-legacy/nomoshedio_paideia.pdf), στη σελ. 16, στο άρθρο 13, παρ. 4 αναφέρεται ότι όσοι έχουν συμμετάσχει στις πανελλαδικές εξετάσεις των ημερησίων ΓΕΛ ή ημερησίων ΕΠΑΛ μπορούν να μετέχουν για την εισαγωγή τους στο 10% των θέσεων εισακτέων χωρίς νέα εξέταση για το επόμενο έτος του έτους τελευταίας εξέτασης σε ποσοστό 6% και για το μεθεπόμενο έτος σε ποσοστό 4%. Αυτό εφαρμόζεται από το σχολικό έτος 2016-17. Το δικαίωμα αυτό δεν αφορά τους υποψήφιους που συμμετείχαν στις πανελλαδικές εξετάσεις διεκδικώντας θέσεις επιπλέον του αριθμού εισακτέων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι όπως αναφέρεται, τα παραπάνω θα ισχύσουν από το σχολικό έτος 2016-17 δηλ. θα ισχύσουν για τα παιδιά που θα δώσουν πανελλαδικές τον Ιούνιο του 2017. Οπότε πάλι πρέπει να περιμένουν διευκρινιστική εγκύκλιο όσοι έδωσαν παλιότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikkr

Νεοφερμένος

Ο nikkr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα έδωσα πανελλήνιες πέρυσι(κατά το σχολικό έτος 2015-2016) και έχω περάσει στην αστυφυλάκων...βέβαια δεν ήταν η πρώτη μου επιλογή η αστυνομία και γι'αυτό πήρα την απόφαση για 10% βάζοντας στο μηχανογραφικό σώματα ασφαλείας(πυροσβεστική,ανθυποπυραγών,αξιωματικών ελ.ασ.,οικονομικό σσασ)
Έτσι λοιπόν θα ήθελα να μου απαντήσει κάποιος εάν γνωρίζει αν πρέπει να ξαναδώσω αθλήματα για να μπορέσω να περασω σ'αυτές τις σχολές..
Σας ευχαριστώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα έδωσα πανελλήνιες πέρυσι(κατά το σχολικό έτος 2015-2016) και έχω περάσει στην αστυφυλάκων...βέβαια δεν ήταν η πρώτη μου επιλογή η αστυνομία και γι'αυτό πήρα την απόφαση για 10% βάζοντας στο μηχανογραφικό σώματα ασφαλείας(πυροσβεστική,ανθυποπυραγών,αξιωματικών ελ.ασ.,οικονομικό σσασ)
Έτσι λοιπόν θα ήθελα να μου απαντήσει κάποιος εάν γνωρίζει αν πρέπει να ξαναδώσω αθλήματα για να μπορέσω να περασω σ'αυτές τις σχολές..
Σας ευχαριστώ :)

Οι υποψήφιοι για το 10% στις στρατιωτικές σχολές θα πρέπει να έχουν παρακολουθήσει τις προκηρύξεις των αρμόδιων Υπουργείων και να έχουν υποβάλει αιτήσεις (εκτός από το μηχανογραφικό) ώστε υποχρεωτικά να περάσουν τις προκαταρκτικές εξετάσεις αυτών των σχολών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με το άρθρο 13, παράγραφος 4 του Ν.4452/14-2-2017 που δημοσιεύθηκε στο ΦΕΚ 17 τ.Α΄/15-2-2017 (σελ. 196 και 197 του ΦΕΚ) (https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2017/Ν.4452-17.pdf) ρυθμίζεται πλέον οριστικά η δυνατότητα εισαγωγής σε ποσοστό 10% χωρίς νέα εξέταση το επόμενο έτος μετά τη συμμετοχή στις πανελλαδικές εξετάσεις σε ποσοστό 6% και το μεθεπόμενο σε ποσοστό 4%. Από τη στιγμή που έγινε Νόμος του Κράτους είναι δεδομένο ότι ισχύει και δεν χρειάζεται οι υποψήφιοι να περιμένουν κάθε χρόνο διευκρινιστική εγκύκλιο όπως γινόταν μέχρι τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petmak97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο petmak97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Παιδιά Γειά σας,
Είμαι απόφοιτος του 2015 και έδωσα πέρυσι πανελλήνιες δεύτερη φορά με το νέο σύστημα στην θετική κατεύθυνση συγκεντρώνοντας 18249 μόρια. Αν φέτος κάνω το 10% λέτε έχω καμιά ελπίδα για ιατρική Αλεξανδρούπολη ή ούτε καν...?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Garist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Garist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
οσοι δωσαμε περυσι 2ο πεδιο με το νεο συστημα μπορουμε να δηλωσουμε σχολες 5ου πεδιου που προστεθηκαν φετος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Franciscus

Νεοφερμένος

Ο Franciscus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
οσοι δωσαμε περυσι 2ο πεδιο με το νεο συστημα μπορουμε να δηλωσουμε σχολες 5ου πεδιου που προστεθηκαν φετος;

Όχι μόνο του πεδίου σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Όχι μόνο του πεδίου σου...
Κι αυτές του πεδίου είναι απλά προστέθηκαν φέτος στο μηχανογραφικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top