Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

mrfreddy

Νεοφερμένος

Ο mrfreddy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
το εβαλα επειδη με ενδιαφερει παρα πολυ και μαρεσει η επιστημη αλλα το θεμα ειναι οτι αυτο ειναι μονο η μια πλευρα..Καθως καποτε θα χρειαστει να δουλεψω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Κανείς δεν ξέρει μάτια μου, μόνο ο Θεός. Κάντο εσύ το 10% και που ξέρεις, βέβαια αν έχεις όρεξη για διάβασμα ξανά δώσε για να είσαι πιο σίγουρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mrfreddy

Νεοφερμένος

Ο mrfreddy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Δεν υπαρχει θεος η τυχη ειναι πιο πιθανο να ξερει βεβαια :P
Δεν θα ξαναδωσω δυστυχως δεν εχω τον χρονο ουτε την οικονομικη δυνατοτητα πλεον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
:hehe: κανε τοτε το 10% και βλεπεις τι θα κανεις απο κει και επειτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Garist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Garist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Πιστεύεται πως αξίζει να αφήσω σχολή ημμυ(Ξάνθης/ΔΠΘ) για φυσικό ή μάθηματικο ΑΠΘ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ενώ από την Νομική θα ξεσκιστείς στις επαγγελματικές προτάσεις πιστεύεις;
Οι περισσότεροι συνήθως τελειώνουν την σχολή και δίνουν κατατακτήριες για νομική. Αν σε ενδιαφέρουν οι πολιτικές επιστήμες και δεν μπήκες από σπόντα, θα πρότεινα να κάνεις το ίδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Πιστεύεται πως αξίζει να αφήσω σχολή ημμυ(Ξάνθης/ΔΠΘ) για φυσικό ή μάθηματικο ΑΠΘ;

Ο λογος που θες να το κανεις ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

argimal

Νεοφερμένος

Ο argimal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Να σου πω την αληθεια μαρεσει πολυ ο τομέας αλλα ειναι ρευστός.η νομική ειναι θεωρητικά σταθερότερη. Απο την άλλη θα μαρεσε ενα μεταπτυχιακό στα οικονομικά με πολιτικές επιστήμες αλλα δεν γνωρίσω κατα ποσο ειναι σχετικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Εχεις μπερδέψει τα μπούτια σου, αποφάσισε τι ακριβώς θες να σπουδάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπερα σε ολους
Εδωσα πανελληνιες φετος και περασα πολιτικεσ επιστημες απθ. Παρολο μου αρεσει πολυ η σχολη θελω να κανω 10% για να μπω νομικη απθ, καθως δεν γνωριζω τι σου προσφερει το πτυχιο των πολ επ οσον αφορα την αγορα εργασιας. Ειναι πολυ γενικο πτυχιο και κατα την γνωμη καπως ανουσιο. Περασα εκει στην θεση 37 πιστευετε με 10% θα πιασω την νομικη;

Το πτυχίο πολιτικών επιστημών θα σου προσφέρει ότι ακριβώς και η νομική στην αγορά εργασίας. A big fat greek nothing. Αφού είσαι καλό μαθητής κάνε 10% για θετικές σχολές, ηλεκτρολόγος μηχανικός, πληροφορική, λογιστική κτλ και αν δεν μπορείς ξανάδωσε εξετάσεις. Εκτός και αν θες μετά από 4 χρόνια και πολύ διάβασμα να παρακαλάς για μια θέση πρακτικής άσκησης σε δικηγορικό γραφείο. Η νομική δεν έχει δουλειά στην Ελλάδα γιατί και το νομικό μας σύστημα είναι άθλιο αλλά και διότι δεν υπάρχει ιδιωτικός τομέας και εταιρίες για να έχουν και νομικές διενέξεις. Καλά για πολιτικές επιστήμες δεν το συζητάμε, ο ορισμός του άχρηστου πτυχίου.

Πιστεύεται πως αξίζει να αφήσω σχολή ημμυ(Ξάνθης/ΔΠΘ) για φυσικό ή μάθηματικο ΑΠΘ;

Όχι να κάτσεις εκεί που είσαι. Η ΗΜΜΥ είναι πολύ καλύτερη σχολή από το φυσικό και το μαθηματικό καθώς με το που τελειώσεις έχεις ένα trade το οποίο μπορείς να αξιοποιήσεις για να βγάλεις αρκετά χρήματα, ιδιαίτερα στο εξωτερικό. Το φυσικό και το μαθηματικό είναι θεωρητικές σχολές και όταν θα τελειώσεις δεν μπορείς να πεις πως τώρα εγώ ξέρω κάτι χειροπιαστό το οποίο έχει ανάγκη η αγορά. Είναι καλύτερες επιλογές βέβαια από φιλολογίες και άλλες μπούρδες αλλά καμία σχέση με ΗΜΜΥ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ξαναδώσε πανελλήνιες, δεν χρειάζεται λεφτά., να διαβάσεις χρειάζεται και μπες σε μια σχολή με προοπτικές όπως μηχανικοί, πληροφορική, λογιστική κτλ ή αλλιώς απλά πήγαινε μάθε κάποια τέχνη, μάγειρας, ζαχαροπλάστης, υδραυλικός, ηλεκτρολόγος. Πολιτικές επιστήμες και νομική = πτυχιούχος άνεργος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Το πτυχίο πολιτικών επιστημών θα σου προσφέρει ότι ακριβώς και η νομική στην αγορά εργασίας. A big fat greek nothing. Αφού είσαι καλό μαθητής κάνε 10% για θετικές σχολές, ηλεκτρολόγος μηχανικός, πληροφορική, λογιστική κτλ και αν δεν μπορείς ξανάδωσε εξετάσεις. Εκτός και αν θες μετά από 4 χρόνια και πολύ διάβασμα να παρακαλάς για μια θέση πρακτικής άσκησης σε δικηγορικό γραφείο. Η νομική δεν έχει δουλειά στην Ελλάδα γιατί και το νομικό μας σύστημα είναι άθλιο αλλά και διότι δεν υπάρχει ιδιωτικός τομέας και εταιρίες για να έχουν και νομικές διενέξεις. Καλά για πολιτικές επιστήμες δεν το συζητάμε, ο ορισμός του άχρηστου πτυχίου.



Όχι να κάτσεις εκεί που είσαι. Η ΗΜΜΥ είναι πολύ καλύτερη σχολή από το φυσικό και το μαθηματικό καθώς με το που τελειώσεις έχεις ένα trade το οποίο μπορείς να αξιοποιήσεις για να βγάλεις αρκετά χρήματα, ιδιαίτερα στο εξωτερικό. Το φυσικό και το μαθηματικό είναι θεωρητικές σχολές και όταν θα τελειώσεις δεν μπορείς να πεις πως τώρα εγώ ξέρω κάτι χειροπιαστό το οποίο έχει ανάγκη η αγορά. Είναι καλύτερες επιλογές βέβαια από φιλολογίες και άλλες μπούρδες αλλά καμία σχέση με ΗΜΜΥ.

Παρόλο που δεν είμαι φοιτητής ούτε φιλολογίας ούτε μαθηματικού, φυσικού, είσαι υπερβολικά προσβλητικός για κάποιες σχολές. Δεν διαφωνώ στο ότι μπορεί να μην είναι κατάλληλες για άμεση επαγγελματική αποκατάσταση, αλλά η βασική σκέψη είναι πτυχίο-->γνώση και εξειδίκευση σε έναν τομέα που μου αρέσει και όχι πτυχίο-->δουλειά-->χρήματα. Άρα να γίνουμε όλοι οικονομολόγοι ή προγραμματιστές και όλοι οι υπόλοιποι στην πηγάδα.
Εγώ δηλαδή που θέλω να ασχοληθώ με συγκοινωνιακά , traffic/highway engineering κλπ, που δεν έχει πολύ πιθανή επαγγελματική αποκατάσταση εδώ, να την παρατήσω τη σχολή μου ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παρόλο που δεν είμαι φοιτητής ούτε φιλολογίας ούτε μαθηματικού, φυσικού, είσαι υπερβολικά προσβλητικός για κάποιες σχολές.

Φίλος μεν Πλάτων, φιλτάτη δε η αλήθεια

Δεν διαφωνώ στο ότι μπορεί να μην είναι κατάλληλες για άμεση επαγγελματική αποκατάσταση, αλλά η βασική σκέψη είναι πτυχίο-->γνώση και εξειδίκευση σε έναν τομέα που μου αρέσει και όχι πτυχίο-->δουλειά-->χρήματα. Άρα να γίνουμε όλοι οικονομολόγοι ή προγραμματιστές και όλοι οι υπόλοιποι στην πηγάδα.
Εγώ δηλαδή που θέλω να ασχοληθώ με συγκοινωνιακά , traffic/highway engineering κλπ, που δεν έχει πολύ πιθανή επαγγελματική αποκατάσταση εδώ, να την παρατήσω τη σχολή μου ε;

Αδερφέ εξειδικεύσου και στην κατασκευή γεφυριών από μπαμπού αν σου αρέσει, εγώ δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα.
Απλά το σύνηθες μέχρι τώρα σε αυτήν την χώρα ήταν το σπουδάζω ότι νάνε και μετά ψηφίζω ώστε το κράτος να φτιάξει τεχνητές θέσεις εργασίας για να δουλέψω. Από τη στιγμή που έχεις πλήρη επίγνωση της αγοράς εργασίας και των επιλογών σου είσαι ελεύθερος να σπουδάσεις ότι θέλεις (υπάρχει και ένα μικρό ηθικό θέμα βέβαια, καθώς σπουδάζεις με τα λεφτά του φορολογούμενου και ίσως θα έπρεπε να σπουδάσεις κάτι που θα σου επιτρέπει να βάλεις φόρους στα ταμεία άλλα άστο αυτό), αλλά το παιδί πάνω λέει πως θέλει να φύγει από την πολιτικών επιστημών γιατί του δεν έχει επαγγελματική αποκατάσταση και θέλει να πάει νομική η οποία δεν έχει επίσης αποκατάσταση. Νομίζω πως αυτό που του λέω είναι δόκιμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
αλλά το παιδί πάνω λέει πως θέλει να φύγει από την πολιτικών επιστημών γιατί του δεν έχει επαγγελματική αποκατάσταση και θέλει να πάει νομική η οποία δεν έχει επίσης αποκατάσταση. Νομίζω πως αυτό που του λέω είναι δόκιμο.

Μήπως ξέρεις κάποιον τρόπο να εκπαιδεύσουμε τον εγκέφαλό μας τόσο το παιδί που ρωτάει όσο κι εγώ όσο και τόσοι άλλοι ώστε να γίνουμε όλοι μηχανολόγοι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι διαβάζεις μαθηματικά, φυσική και ότι άλλο έχει σχέση με την μηχανολογία. Κανείς δεν γεννήθηκε καλός στα μαθηματικά ξέρεις. Όλοι διαβάσαμε και προσπαθήσαμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι διαβάζεις μαθηματικά, φυσική και ότι άλλο έχει σχέση με την μηχανολογία. Κανείς δεν γεννήθηκε καλός στα μαθηματικά ξέρεις. Όλοι διαβάσαμε και προσπαθήσαμε.

Μάλλον θα έπρεπε να διατυπώσω διαφορετικά την ερώτηση. Τέλος πάντων. Αυτό που ήθελα να πω αγαπητέ μου είναι ότι επειδή ζούμε σε μια περίοδο μεγάλης κρίσης δεν σημαίνει ότι θα εξαλειφθούν οι θεωρητικές ειδικότητες επειδή είναι δυσκολότερο οι απόφοιτοί τους να βρουν δουλειά.΄Οσο προσπάθησες εσύ να γίνεις καλός στα μαθηματικά, άλλο τόσο προσπάθησα κι εγώ να εξελίξω την κλίση μου και να γίνω όσο καλύτερη μπορούσα στα θεωρητικά, πράγμα για το οποίο είμαι πολύ περήφανη. Δεν μπορούν να πάψουν να υπάρχουν κοινωνιολόγοι, πολιτικοί επιστήμονες, διεθνολόγοι,επικοινωνιολόγοι, ψυχολόγοι, νομικοί, φιλόλογοι, απόφοιτοι ξένων φιλολογιών, νηπιαγωγοί, δάσκαλοι, αρχαιολόγοι, ιστορικοί, θεατρολόγοι, απόφοιτοι σχολής καλών τεχνών κτλ κτλ. (μπούρδες μου φαίνεται χαρακτήρισες αυτές τις σπουδές). ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΙ! Κατάλαβέ το λοιπόν και άσε τις κινδυνολογίες!΄Ολο οι ανάγκες της αγοράς και ξανά πάλι οι ανάγκες της αγοράς και τα λεφτά, τα λεφτά, τα λεφτά!΄Ημαρτον πια! Υπάρχει και ζωή, υπάρχει και χαρά, υπάρχει και γέλιο, υπάρχει και δημιουργία! Σκέφτηκες ποτέ ότι μπορεί ένας καθηγητής να βγάζει 500 ευρώ και να είναι πιο ευχαριστημένος από το αν πίεζε τον εαυτό του να γίνει μηχανολόγος και να βγάζει 1000; (να υποθέσω πώς μάλλον δεν καταλαβαίνεις αυτό το σκεπτικό). Δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι τα ίδια ενδιαφέροντα ούτε το ίδιο πλάνο ζωής με σένα, δεν τους νοιάζει αν ταλαιπωρηθούν περισσότερο για να πετύχουν αυτό που θέλουν. Αν τα περιθώρια στενέψουν τόσο πολύ στην Ελλάδα, υπάρχουν και άλλες χώρες. Πολίτες του κόσμου είμαστε! Θα το παλέψουμε όσο και όπως μπορούμε και κάποια στιγμή θα το καταφέρουμε και θα δικαιωθούμε! Πίστεψέ με ξέρω τι σου λέω και έτσι ακριβώς θα γίνει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Arsyn

Νεοφερμένος

Η Arsyn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
εγώ να κάνω 10% και να αφήσω το ιστορικό/αρχαιολογικό ΑΠΘ για κάποια άλλη σχολή; ήταν η 2η επιλογή μου μετά από Νομική και μου αρέσει πραγματικά το αντικείμενο (περισσότερο από την Νομική στην οποία δεν πέρασα), η σχολή και τα μαθήματα που κάνουμε εκεί αλλά με αγχώνει η επαγγελματική αποκατάσταση..
Σκέφτομαι να κάνω 10% για ψυχολογία (μόνο ρέθυμνο έπιανα με τις φετινές βάσεις αλλά πιστεύω ότι μπορεί να πιάσω και Πάντειο με το 10%), Αγγλική Φιλολογία ή Διεθνών Ευρωπαικών στον Πειραιά.. Νομική είμαι μακριά 109 από την βάση ΔΠΘ αλλά δεν παίζει να πέσει τόσο ούτε στο 10% οπότε την έχω ψιλό ξεχάσει
ποιες σχολές του 1ου από αυτές που είπα πιστεύετε ότι έχουν κάποια καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση από το ιστορικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μάλλον θα έπρεπε να διατυπώσω διαφορετικά την ερώτηση. Τέλος πάντων. Α αγαπητέ μου ότι επειδή ζούμε σε μια περίοδο μεγάλης κρίσης δεν σημαίνει ότι θα εξαλειφθούν οι θεωρητικές ειδικότητες επειδή είναι δυσκολότερο να βρουν δουλειά.΄Οσο προσπάθησες εσύ να γίνεις καλός στα μαθηματικά, άλλο τόσο προσπάθησα κι εγώ να εξελίξω την κλίση μου και να γίνω όσο καλύτερη μπορούσα στα θεωρητικά πράγμα για το οποίο είναι πολύ περήφανη που το κατάφερα

Κατέβαλες κόπο για να γίνεις καλή στα θεωρητικά με απώτερο σκοπό ποιον? Να βρεις δουλειά ή απλά να είσαι καλή στα θεωρητικά? Αν ο σκοπός ήταν ο δεύτερος τότε πάω πάσο, για τα χόμπι δεν πέφτει λόγος σε κανέναν. Αν ο σκοπός ήταν ο πρώτος τότε τζάμπα κόπο κατέβαλες. Επίσης δεν ζούμε σε μια περίοδο κρίσης, γιατί η κρίση έχει την έννοια του προσωρινού. Αυτό που συμβαίνει στη χώρα μας αυτή τη στιγμή είναι η επαναφορά στο φυσιολογικό. Μην περιμένεις λοιπόν να περάσει σε ένα δυο χρόνια και να ξανανοίξουν οι θέσεις της δευτεροβάθμιας.

ποιες σχολές του 1ου από αυτές που είπα πιστεύετε ότι έχουν κάποια καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση από το ιστορικό;

Θα πω ότι είπα και στους άλλους, το πρώτο πεδίο δεν έχει αποκατάσταση ανεξαρτήτου σχολής. Αν σου έδινα αυτή τη στιγμή 1000 ευρώ για να τα ξοδέψεις τι θα έπαιρνες? Θα έπαιρνες φαγητό, ρούχα, καλλυντικά, ίσως κάποιο τηλέφωνο ή έναν υπολογιστή. Βλέπεις κάποιο από τα παραπάνω καταναλωτικά αγαθά να χρειάζεται κάποιον της θεωρητικής για να παραχθεί? Αν σε ενδιαφέρει η αποκατάσταση στον τομέα του πτυχίου τότε κοίτα για θετικές σχολές, αλλιώς απλά τελείωσε ότι έχεις περάσει και μετά μάθε να κάνεις κάτι άλλο, πωλήτρια, μαγείρισσα, ζαχαροπλάστης κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Υπάρχουν ευκαιρίες από πολιτικές επιστήμες επειδή εκριβώς το πτυχίο είναι τόσο γενικό. Αλλά α) πρέπει να ψαχτείς μόνος να βρείς τι σου αρέσει και πως μπορείς να το εξελίξεις β) να κάνεις ένα καλό μεταπτυχιακό στο αντικείμενο που θα επιλέξεις. Προσωπικά πολιτικές επιστήμες τελείωσα και θεωρώ ότι έχουν περισσότερες ευκαιρίες από την Νομική. Οι νόμοι είναι συγκεκριμένοι για κάθε χώρα και αν τελειώσεις νομική εδώ δεν μπορείς εύκολα να εργαστείς σε άλλη χώρα. Το ίδιο δεν συμβαίνει με τις πολιτικές επιστήμες. Βέβαια αν έχεις έτοιμο δικηγορικό γραφείο θα σου έλεγα να το παλέψεις για Νομική. Και φυσικά μπορείς να συνδιάσεις πολιτικές επιστήμες και οικονομικά, επέλεξε στο προπτυχιακό όσα περισσότερα οικονομικά επιλογής έχεις στην σχολή σου και μετά κάνε μεταπτυχιακό πάνω σε αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συγνώμη αλλά τι ακριβώς σου επιτρέπει να κάνεις το πτυχίο πολιτικών επιστημών? Αυτό για το μεταπτυχιακό το βρίσκω άτοπο, δηλαδή για να μπορείς να κάνεις κάτι πρέπει να ρίξεις άλλα δύο χρόνια σπουδών και κάμποσα χιλιάρικα? Τότε τα 4 προηγούμενα χρόνια τι νόημα είχαν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top