Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

_BetterFly_

Νεοφερμένος

Η _BetterFly_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα...Να ρωτήσω κάτι.. Οι υποψήφιοι του 10%των θέσεων που επιθυμούν να εισαχθούν στις στρατιωτικές σχολές πρέπει αναγκαστικά να έχουν κοπεί την προηγούμενη χρονιά στα αθλήματα (ώστε να μπορούν να είναι υποψήφιοι για αυτές με το 10%) ή κάτι τέτοιο δεν ισχύει;

Σκέφτομαι του χρόνου να κάνω 10% για στρατιωτικές σχολές. Πρέπει να δώσω και να κοπώ φέτος στα αθλήματα για να μπορώ είμαι υποψήφια του χρόνου;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina athina

Νεοφερμένος

Η katerina athina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
τα δικαιολογητικα ποια ειναι ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
οχι δεν χρειάζεται να κοπεις στα αθληματα, δωσε τα αθληματα προσπαθησε να τα περασεις για να μπεις φετος, διαφορετικα πας του χρόνου και κανεις 10% και ξαναδινεις αθληματα.
Καλή επιτυχία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ofoumarikaponos

Νεοφερμένος

Η ofoumarikaponos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
τα δικαιολογητικα ποια ειναι ?

τα δικαιολογητικά είναι το απολυτήριο του λυκείου, το καρτελάκι των πανελληνίων, η βεβαίωση πρόσβασης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina athina

Νεοφερμένος

Η katerina athina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
η βεβαιωση προσβασης ποια ειναι? εγω εχω το καρτελακι που περναμε μαζι στις παννελινιες και το απολυτηριο. μπορω να κανω το 10 τοις εκατο ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

marios123

Νεοφερμένος

Ο marios123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
στην βεβαιωση προσβασης γραφει πανω ποια χρονια εδωσες πανελληνιες και γραφει ανλυτικα τι εγραψες και τι βαθμο εχεις στο καθε μαθημα που εξεταστηκες πανελλαδικως μου φαίνεται πως πρεπει να την εχεις και αυτην μαζι σου για το 10%
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kpap12

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kpap12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Να κανω μια ερωτηση...Αν καποιος εδωσε πανελληνιες το 2014 κι το 2015 μπορει να επιλεξει αναμεσα σε 4% και 6%?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να κανω μια ερωτηση...Αν καποιος εδωσε πανελληνιες το 2014 κι το 2015 μπορει να επιλεξει αναμεσα σε 4% και 6%?

Η τελευταία φορά που έδωσες πανελλαδικές πιάνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ofoumarikaponos

Νεοφερμένος

Η ofoumarikaponos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
στην βεβαιωση προσβασης γραφει πανω ποια χρονια εδωσες πανελληνιες και γραφει ανλυτικα τι εγραψες και τι βαθμο εχεις στο καθε μαθημα που εξεταστηκες πανελλαδικως μου φαίνεται πως πρεπει να την εχεις και αυτην μαζι σου για το 10%

πολύ σωστά, πρέπει να καταθέσεις την βεβαίωση πρόσβασης, και μάλιστα όχι αντίγραφο αλλά την πρωτότυπη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimis20

Νεοφερμένος

Ο Dimis20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Γνωρίζω ότι υπάρχει ήδη θέμα σχετικά με την εισαγωγή σύμφωνα με το 10 τοις εκατό αλλά επειδή επικρατεί μια σύγχυση (σε μένα κυρίως :P) είπα να κάνω νέο.

Μπορεί κανείς να μου εξηγήσει περιληπτικά τι παίζει με το 10 τοις εκατό φέτος και γενικότερα σε τι αποσκοπεί και πως λειτουργεί;

Εγώ έδωσα πανελλήνιες το 2015 και πέρασα Κεφαλλονιά. Πριν λίγες μέρες, ένας γνωστός μου με ενημέρωσε ότι μπορώ να δηλώσω για το φετινό 10 τοις εκατό χωρίς να δώσω πανελλήνιες. Εγώ, προφανώς, δεν έδωσα πανελλήνιες φέτος και με χαροποίησε το γεγονός ότι μπορώ να συμπεριληφθώ για εισαγωγή σε σχολή χωρίς να έχω συμμετάσχει στις εξετάσεις.

Ισχύει, λοιπόν; Και αν ναι, τι πρέπει να κάνω για να δηλώσω σχολή στο μηχανογραφικό;

Έχω το δικαίωμα να πάρω καινούργιο κωδικό ή μπορώ να μπω στη σελίδα με το παλιό μου;

Χρειάζεται να ξαναδώσω στοιχεία;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FayBeliebe

Νεοφερμένος

Η FayBeliebe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Γνωρίζω ότι υπάρχει ήδη θέμα σχετικά με την εισαγωγή σύμφωνα με το 10 τοις εκατό αλλά επειδή επικρατεί μια σύγχυση (σε μένα κυρίως :P) είπα να κάνω νέο.

Μπορεί κανείς να μου εξηγήσει περιληπτικά τι παίζει με το 10 τοις εκατό φέτος και γενικότερα σε τι αποσκοπεί και πως λειτουργεί;

Εγώ έδωσα πανελλήνιες το 2015 και πέρασα Κεφαλλονιά. Πριν λίγες μέρες, ένας γνωστός μου με ενημέρωσε ότι μπορώ να δηλώσω για το φετινό 10 τοις εκατό χωρίς να δώσω πανελλήνιες. Εγώ, προφανώς, δεν έδωσα πανελλήνιες φέτος και με χαροποίησε το γεγονός ότι μπορώ να συμπεριληφθώ για εισαγωγή σε σχολή χωρίς να έχω συμμετάσχει στις εξετάσεις.

Ισχύει, λοιπόν; Και αν ναι, τι πρέπει να κάνω για να δηλώσω σχολή στο μηχανογραφικό;

Έχω το δικαίωμα να πάρω καινούργιο κωδικό ή μπορώ να μπω στη σελίδα με το παλιό μου;

Χρειάζεται να ξαναδώσω στοιχεία;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)


Νομίζω οτι απλα πρεπει να παρεις ενα νέο κωδικό απο το σχολείο σου τον οποιο θα χρησιμοποιήσεις για να εισέλθεις στην ιστοσελίδα του υπουργείου για το μηχανογραφικό, έπειτα θα κανεις το μηχανογραφικό όπως το θέλεις, θα το οριστικοποιήσεις και θα περιμένεις μεχρι τελη Αυγούστου για να δεις αν ή σε ποια σχολή πέρασες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πήγαινε στο Λύκειο που αποφοίτησες με την πρωτότυπη βεβαίωση πρόσβασης και την ταυτότητά σου για να πάρεις καινούριο κωδικό. Εκεί θα σου τα εξηγήσουν όλα. Βιάσου όμως γιατί τα μηχανογραφικά πρέπει να κατατεθούν μέχρι 7 Ιουλίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dimis20

Νεοφερμένος

Ο Dimis20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Ευχαριστώ παιδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Καλησπέρα και πάλι. Θέλω να ρωτήσω το εξής. Γίνεται εάν κάποιος έδωσε φέτος πανελλήνιες και κάνει μηχανογραφικό να κάνει για 10% με τα μόρια που είχε πριν δώσει πανελλήνιες?
Μπορεί να μην ισχύει ή δεν ξέρω εάν ισχύει , αλλά εάν γνωρίζει κανείς παρακαλώ ας απαντήσει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_lulu

Επιφανές μέλος

Η Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 8,475 μηνύματα.
Όχι δεν γίνεται. Το μηχανογραφικό θα γίνει με βάση τα φετινά σου μόρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Ειδικά για το ακαδημαϊκό έτος 2016-2017 δίνεται κατ’ εξαίρεση το δικαίωμα συμμετοχής στο 10% των θέσεων εισακτέων και σε όσους είχαν συμμετάσχει στις πανελλαδικές εξετάσεις των ημερήσιων Λυκείων το έτος 2014.

Οι θέσεις που αντιστοιχούν στο 10% του αριθμού εισακτέων κατανέμονται στους υποψηφίους του έτους 2014 σε ποσοστό 40% και στους υποψηφίους του έτους 2015 σε ποσοστό 60%.

Οι υποψήφιοι θα διεκδικήσουν τα συγκεκριμένα ποσοστά θέσεων χωρίς νέα εξέταση και με βάση τη βαθμολογία της τελευταίας εξέτασής τους στα πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα, ειδικά μαθήματα και πρακτικές δοκιμασίες για την πρόσβαση στην Τριτοβάθμια εκπαίδευση.

Επίσης σύμφωνα με τις διατάξεις του ανωτέρω άρθρου ορίζεται ότι οι απόφοιτοι εσπερινού ΕΠΑΛ σχολικού έτους 2015-2016 θα εισαχθούν στην τριτοβάθμια εκπαίδευση το ακαδημαϊκό έτος 2016-2017 με βάση το σύστημα που ίσχυσε το σχολικό έτος 2014-2015.
https://www.neolaia.gr/2016/01/12/panellinies-2016-deka-tois-ekato/
Ας μου εξηγησει καποιος σχετικα με το 10% που λεει το αρθρο οτι την ακαδημαικη περιοδο 2016-2017 θα ισχυει το 10% και για εκεινους που εδωσαν το 2014
Δηλαδη θα μοιραστει το ποσοστο σε 6%(αυτοι που εδωσαν με το νεο συστημα) και 4%(αυτοι που εδωσαν παννεηλινες το 2014&2015) η 2% +2% σε εκεινους που εδωσαν το 2014&2015?Ασ μου απαντησει καποια/καποιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ειδικά για το ακαδημαϊκό έτος 2016-2017 δίνεται κατ’ εξαίρεση το δικαίωμα συμμετοχής στο 10% των θέσεων εισακτέων και σε όσους είχαν συμμετάσχει στις πανελλαδικές εξετάσεις των ημερήσιων Λυκείων το έτος 2014.

Οι θέσεις που αντιστοιχούν στο 10% του αριθμού εισακτέων κατανέμονται στους υποψηφίους του έτους 2014 σε ποσοστό 40% και στους υποψηφίους του έτους 2015 σε ποσοστό 60%.

Οι υποψήφιοι θα διεκδικήσουν τα συγκεκριμένα ποσοστά θέσεων χωρίς νέα εξέταση και με βάση τη βαθμολογία της τελευταίας εξέτασής τους στα πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα, ειδικά μαθήματα και πρακτικές δοκιμασίες για την πρόσβαση στην Τριτοβάθμια εκπαίδευση.

Επίσης σύμφωνα με τις διατάξεις του ανωτέρω άρθρου ορίζεται ότι οι απόφοιτοι εσπερινού ΕΠΑΛ σχολικού έτους 2015-2016 θα εισαχθούν στην τριτοβάθμια εκπαίδευση το ακαδημαϊκό έτος 2016-2017 με βάση το σύστημα που ίσχυσε το σχολικό έτος 2014-2015.
https://www.neolaia.gr/2016/01/12/panellinies-2016-deka-tois-ekato/
Ας μου εξηγησει καποιος σχετικα με το 10% που λεει το αρθρο οτι την ακαδημαικη περιοδο 2016-2017 θα ισχυει το 10% και για εκεινους που εδωσαν το 2014
Δηλαδη θα μοιραστει το ποσοστο σε 6%(αυτοι που εδωσαν με το νεο συστημα) και 4%(αυτοι που εδωσαν παννεηλινες το 2014&2015) η 2% +2% σε εκεινους που εδωσαν το 2014&2015?Ασ μου απαντησει καποια/καποιος

Τα παραπάνω αναφέρονται σε αυτούς που έκαναν για το 10% φέτος (για το ακαδημαικό έτος 2016-17 που ξεκινάει τώρα). Το ΑΝ και ΤΙ θα ισχύσει του χρόνου (για το ακαδημαικό έτος 2017-2018 ) δεν το ξέρει κανένας ακόμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Andrew23

Νεοφερμένος

Ο Andrew23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Παιδια ήθελα να ρωτησω κάτι γιατί είναι μίαιααπορία που δεν μπορω να βρω κάποιον να μου την εξήγησει.Οι βάσεις του 10% προκύπτουν από τις βασεις του 90% των δύο προηγούμενων ετών και είναι συνήθως μεγαλύτερες κατά λίγο από τη χρόνια με τη μεγαλύτερη βάση;Το διάβασα στο edu αλλά δεν είμαι σίγουρος αν ευσταθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orange23

Νεοφερμένος

Η orange23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
με 18120 μορια εχω πιθανοτητες για αγγλικη φιλολογια με 10% δεδομενου οτι η φετινη βαση ηταν 17.900
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orange23

Νεοφερμένος

Η orange23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top