[23/5/16] Ιστορία Κατεύθυνσης

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Το θέμα αυτό δημιουργήθηκε για να σχολιαστούν τα θέματα που έπεσαν, να πείτε πώς σας φάνηκαν, πώς γράψατε κ.λ.π.

Επειδή ο σκοπός αυτού του θέματος είναι ο παραπάνω, καλό θα ήταν το θέμα Πανελλήνιες 2016, να μην επιβαρύνεται με τέτοιου είδους σχόλια... :)

Παρόμοια ξεχωριστά θέματα θα δημιουργηθούν και για τα υπόλοιπα πανελλαδικά εξεταζόμενα μαθήματα.

Το θέμα θα παραμείνει κλειστό και θα ξεκλειδωθεί αύριο το πρωί όπου και θα προστεθούν τα θέματα και ενδεικτικές απαντήσεις σ'αυτά.

Καλή επιτυχία! :D


Θέματα
Απαντήσεις




Προηγούμενα μαθήματα:
[16/5/2016] Νεοελληνική Γλώσσα
[18/5/2016] Μαθηματικά Κατεύθυνσης
[18/5/2015] Αρχαία Ελληνικά Κατεύθυνσης
[20/5/16] Μαθηματικά και Στοιχεία Στατιστικής
[20/5/16] Βιολογία Γενικής Παιδείας
[20/5/16] Ιστορία Γενικής Παιδείας
[20/5/16] Φυσική Γενικής Παιδείας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Το θέμα ξεκλειδώθηκε. Καλή επιτυχία σε όλους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,233 μηνύματα.
Ωραία θέματα, καλύπτουν τα κεφάλαια της ύλης και έχουν σωστή διαβάθμιση. Το Δ1 απαιτεί συνδυασμό και είναι ένα πολύ καλό Δ1 θέμα για τους καλούς μαθητές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 707 μηνύματα.
Παιδιά εξαιρετικά απαιτητικά ήταν τα θέματα νομίζω , σας το λέω εγω που έπιανα και έλεγα όλο το βιβλίο απο μεσα μου , δηλαδή για κάποιον που δεν ξέρει καλα την ύλη ..... ασε που οι η μια πηγή μπορούσε να αναφέρεται σε δυο ερωτήματα . Απαιτητικά πολυ. Ωστόσο βλέπω εδώ οτι στη φυσικη βάλανε εύκολα οπως λένε ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Tα λάθη που έκανα ήταν γελοία και αφορούσαν το α' θέμα (Ορισμός Μικτής επιτροπής και το β. στο Σ/Λ) Στις πηγές τα πήγα πολύ καλά. Ωστόσο η δεύτερη πηγή, Δ1, ήταν πολύ απαιτητική και έπρεπε να γράψεις πάρα μα πάρα πολλά. Στο τσακ τα πρόλαβα. Υπολογίζω γύρω στο 18.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 316543

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά ξέρει κανείς τι ακριβώς ήθελε στη Μικτή επιτροπή; ποια κομμάτια; Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Μικτή Επιτροπή Ανταλλαγής
Ιδρύθηκε με βάση το άρθρο 11 της Σύμβασης της Λωζάννης με έδρα την Κωνσταντινούπολη. Αποτελούνταν από έντεκα μέλη (τέσσερις Έλληνες, τέσσερις Τούρκοι και τρία μέλη-πολίτες ουδέτερων κατά τον Α΄ Παγκόσμιο πόλεμο κρατών) με αρμοδιότητα τον καθορισμό του τρόπου μετανάστευσης των πληθυσμών και της εκτίμησης της ακίνητης περιουσίας των ανταλλάξιμων, καθώς και τη διευκόλυνση των ανταλλαξίμων στη μετακίνησή τους.

αυτός ήταν ο ορισμός που μου είχε δώσει η καθηγήτρια μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

George_HPFR

Νεοφερμένος

Ο George_HPFR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
Εγώ θεωρώ πως το μοναδικό θέμα που ήταν απαιτητικό ήταν Δ1 και συγκεκριμένα το α. υποερώτημα. Τώρα,για τον ορισμό της Μικτής Επιτροπής Ανταλλαγής έβαλα και ότι το 1924 και 1925 περίπου 200.000 Έλληνες που παρέμεναν στην Καππαδοκία και γενικότερα στην Κεντρική και Νοτιοδυτική Μικρά Ασία μεταφέρθηκαν στην Ελλάδα με τη φροντίδα της Μικτής Επιτροπής και ότι το 1924 συστάθηκε στη Μικτή Επιτροπή η Γενική Διεύθυνση Ανταλλαγής Πληθυσμών,που υπαγόταν στο Υπουργείο Γεωργίας,για να βοηθήσει την ελληνική αντιπροσωπεία στο έργο της. Ωστόσο,δεν νομίζω να κόψουν από κανέναν μόρια επειδή δεν συμπλήρωσε το παραπάνω.Ο ορισμός που έδωσε η aye είναι ολοκληρωμένος και πιστεύω αρκεί. Καλή επιτυχία και στα Λατινικά!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 707 μηνύματα.
Εγώ θεωρώ πως το μοναδικό θέμα που ήταν απαιτητικό ήταν Δ1 και συγκεκριμένα το α. υποερώτημα. Τώρα,για τον ορισμό της Μικτής Επιτροπής Ανταλλαγής έβαλα και ότι το 1924 και 1925 περίπου 200.000 Έλληνες που παρέμεναν στην Καππαδοκία και γενικότερα στην Κεντρική και Νοτιοδυτική Μικρά Ασία μεταφέρθηκαν στην Ελλάδα με τη φροντίδα της Μικτής Επιτροπής και ότι το 1924 συστάθηκε στη Μικτή Επιτροπή η Γενική Διεύθυνση Ανταλλαγής Πληθυσμών,που υπαγόταν στο Υπουργείο Γεωργίας,για να βοηθήσει την ελληνική αντιπροσωπεία στο έργο της. Ωστόσο,δεν νομίζω να κόψουν από κανέναν μόρια επειδή δεν συμπλήρωσε το παραπάνω.Ο ορισμός που έδωσε η aye είναι ολοκληρωμένος και πιστεύω αρκεί. Καλή επιτυχία και στα Λατινικά!!!

δεν χρειάζονταν αυτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
γενικα τα θεματα ηταν σχετικα ευκολα..απλα οι πηγες ηταν παρα πολυ απαιτητικες..ξερει κανεις ποσο δινει αν απο τα θεματα Γ και Δ γραψει κανεις μονο του σχολικου? οχι οτι το εκανα αλλα ρωτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

George_HPFR

Νεοφερμένος

Ο George_HPFR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
δεν χρειάζονταν αυτα

Αυτό λέω,δεν ήταν απαραίτητα. ;) Δεν είναι και λάθος όμως..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
γενικα τα θεματα ηταν σχετικα ευκολα..απλα οι πηγες ηταν παρα πολυ απαιτητικες..ξερει κανεις ποσο δινει αν απο τα θεματα Γ και Δ γραψει κανεις μονο του σχολικου? οχι οτι το εκανα αλλα ρωτο

Ίσως τις μισές μονάδες. Μπορεί και λιγότερες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 707 μηνύματα.
γενικα τα θεματα ηταν σχετικα ευκολα..απλα οι πηγες ηταν παρα πολυ απαιτητικες..ξερει κανεις ποσο δινει αν απο τα θεματα Γ και Δ γραψει κανεις μονο του σχολικου? οχι οτι το εκανα αλλα ρωτο
Δε ξέρω αλλα λογικά θα κόψουν της πουταν..σ αφού ο στόχος είναι να συνδυάσεις τις γνώσεις με αυτά που σου δίνει η πηγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
χαχαχα οποτε οποιος το εκανε αντιο..γενικα εγραψα παρα πολυ καλα..γυρω στο 17..ποσοι υπολογιζετε παιδες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 707 μηνύματα.
χαχαχα οποτε οποιος το εκανε αντιο..γενικα εγραψα παρα πολυ καλα..γυρω στο 17..ποσοι υπολογιζετε παιδες?

Όσο και να υπολογίζουμε δεν εχει σημασία , γιατι αν δε στρωθούν λιγο και δε βάλουν κανα δύσκολο θέμα ,στα ΤΕΙ της επαρχίας θα Μπενουν με 18 χιλιάδες το λιγότερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
μακαρι να μπουν δυσκολα στα λατινικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Όσο και να υπολογίζουμε δεν εχει σημασία , γιατι αν δε στρωθούν λιγο και δε βάλουν κανα δύσκολο θέμα ,στα ΤΕΙ της επαρχίας θα Μπενουν με 18 χιλιάδες το λιγότερο

Εντάξει όμως, δεν ήταν και πανεύκολα τα θέματα. Και στα Αρχαία και στην Ιστορία έπρεπε να είσαι πολύ καλά διαβασμένος για να γράψεις πολύ καλά. Μέτρια μπορεί να γράψει ο καθένας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

George_HPFR

Νεοφερμένος

Ο George_HPFR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
Εγώ υπολογίζω 19.5 με 19.7 ,αλλά τι να λέει άμα είναι να μπαίνουμε ,όπως είπε ο allall1,στα ΤΕΙ με 18+...Μ'αρέσει που όλοι οι ''έμπειροι'' εκπαιδευτικοί έλεγαν ότι θα πέσουν οι βάσεις,τα 4 μαθήματα,τα 600 μόρια...Ακόμα και δύσκολα να βάλουν στα εναπομείναντα,πάλι δεν σώζεται η κατάσταση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Και ξαναλέω. Το ότι γράψαμε εμείς καλά δεν σημαίνει πως έγραψαν και οι υπόλοιποι. Πιστεύω πως το Δ1 σήμερα έριξε πολλούς όπως και το συντακτικό και η γραμματική στα αρχαία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 707 μηνύματα.
Και ξαναλέω. Το ότι γράψαμε εμείς καλά δεν σημαίνει πως έγραψαν και οι υπόλοιποι. Πιστεύω πως το Δ1 σήμερα έριξε πολλούς όπως και το συντακτικό και η γραμματική στα αρχαία.

Εγω δε βασίζομαι σε κάποια συγκεκριμένα σχόλια , αλλα βλέπω τη γενικότερη αντίδραση του κόσμου στα θέματα , τοσο εδώ όσο και σε αλά σάιτ και εφημερίδες , και αυτο που παρατηρώ ειναι οτι τα θέματα σε γενικές γραμμές θεωρούνται εύκολα κατι το οποίο δηλώνει οτι θα γράψουν και περισσότεροι καλα , το πρόβλημα μου εμένα δεν ειναι το οτι θα ανέβουν οι βάσεις κ δε θα μπορω να μπω , αλλα το οτι δε μπορει να ξεχωρίσει ο διαβασμένος μαθητής απο αυτόν που έριξε μια μάτια στα βιβλία κ πήγε για μπυρες , ακριβώς αυτο ειναι που με κανει τοσο νευριασμένο αυτη τη στιγμή ,κρίμα για τα παιδιά που ξεσκιστηκαν μεσα στη χρονια διότι ειμαι και εγω ένας απο αυτούς και ξερω πως ειναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top