Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Τι χαρτιά απαιτούνται για να δηλώσει κανείς για το 10%;

Πηγαίνεις, μαζί με τους υποψήφιους για τη φετινή χρονιά, δηλαδή μετά τις Πανελλήνιες, σε κάποιο ΓΕΛ της επιλογής σου με τη Βεβαίωση Πρόσβασης και το Απολυτήριό σου, αν δεν κάνω λάθος. Εκεί παίρνεις κωδικό, και μετά κάνεις κανονικά τη διαδικασία που έχεις ήδη κάνει στο παρελθόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Merendaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Merendaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Για ΕΠΑΛ τι χαρτιά θέλει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σύμφωνα με τον Ν.4342 που δημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ 143 τ.Α΄/9-11-2015 στο Κεφάλαιο VII, άρθρο 40, παράγραφος 3 αναφέρεται " Ειδικά για το ακαδημαικό έτος 2016-17 δίνεται κατ΄εξαίρεση το δικαίωμα συμμετοχής στο 10% των θέσεων εισακτέων και σε όσους είχαν συμμετάσχει στις πανελλαδικές εξετάσεις των ημερησίων Λυκείων το έτος 2014. Οι θέσεις που αντιστοιχούν στο 10% του αριθμού εισακτέων κατανέμονται στους υποψηφίους του έτους 2014 σε ποσοστό 40% και στους υποψηφίους του έτους 2015 σε ποσοστό 60%".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STRATOSZAX

Νεοφερμένος

Ο STRATOSZAX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Καλημερα,ειμαι αποφοιτος του 2015 και θα ηθελα να δωσω για το 10%.Γνωριζετε αν εχει δημοσιευθει καποια σχετικη εγκυκλιος,σχετικα με την διαδικασια(περιοδος εγγραφων,δικαιολογητικα κλπ);
Ευχαριστω εκ των προτερων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos kaladas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nikos kaladas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 253 μηνύματα.
ρε παιδια απο ποτε αρχισε να εφαρμοζεται αυτο το λογικο μετρο ο καθε υποψηφιος τους 10% να ανταγωνιζεται τον υποψηφιο της αντιστοιχης χρονιας του?σκεφτειτε πριν καποια χρονια ανταγωνιζοσουν και υποψηφιους αλλων ετων που διναν της πλακας θεματα και ετσι γινοταν τρομερη αλλοιωση αποτελεσματων.σκεφτειτε υποψηφιος του 2009 ανταγωνιζοταν εναν του 2000 που εδινε της πλακας θεματα και ετσι εμενε απεξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλημερα,ειμαι αποφοιτος του 2015 και θα ηθελα να δωσω για το 10%.Γνωριζετε αν εχει δημοσιευθει καποια σχετικη εγκυκλιος,σχετικα με την διαδικασια(περιοδος εγγραφων,δικαιολογητικα κλπ);
Ευχαριστω εκ των προτερων

Πέρα από το Νόμο που ανέφερα παραπάνω, δεν έχει δημοσιευτεί κάτι άλλο. Λογικά θα ακολουθηθεί η ίδια διαδικασία με τα προηγούμενα χρόνια που αναφέρεται στην ανάρτηση 354.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STRATOSZAX

Νεοφερμένος

Ο STRATOSZAX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Οκ,σε ευχαριστω πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnman97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johnman97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Καλημερα! Σκεφτομαι να κανω 10% το καλοκαιρι για το χημικο αθηνας. Στις πανελληνιες του 2015 συγκεντρωσα 17.141 μορια. Ακουσα οτι οι βασεις του 10% διαμορφωνονται συμφωνα με τις βασεις 90% των δυο προηγουμενων χρονιων. Οποτε για το 2016 που θελω εγω κοιταω τις βασεις 90% των 2014,2015.Ακουσα επισης οτι συνηθως οι βασεις 10% ειναι λιγο χαμηλοτερες απο τις υψηλοτερες βασεις 90% των δυο χρονιων.(στη περιπτωση αυτη του 2014). Η ερωτηση μου ειναι η εξης: Εχω ελπιδες για το χημικο Αθηνας ή μπααα??
Βαση 90% 2014: 17.089 μορια
Βαση 90% 2015: 16.653 μορια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Καλημερα! Σκεφτομαι να κανω 10% το καλοκαιρι για το χημικο αθηνας. Στις πανελληνιες του 2015 συγκεντρωσα 17.141 μορια. Ακουσα οτι οι βασεις του 10% διαμορφωνονται συμφωνα με τις βασεις 90% των δυο προηγουμενων χρονιων. Οποτε για το 2016 που θελω εγω κοιταω τις βασεις 90% των 2014,2015.Ακουσα επισης οτι συνηθως οι βασεις 10% ειναι λιγο χαμηλοτερες απο τις υψηλοτερες βασεις 90% των δυο χρονιων.(στη περιπτωση αυτη του 2014). Η ερωτηση μου ειναι η εξης: Εχω ελπιδες για το χημικο Αθηνας ή μπααα??
Βαση 90% 2014: 17.089 μορια
Βαση 90% 2015: 16.653 μορια

Βάση 10% 2015 (αποφοίτους 2014) - Χημικό Αθήνας 17.989
Δεν ισχύουν για όλα τα τμήματα αυτό. Ειδικά για τα τμήματα της Αθήνας.
Για Χημικό Πάτρας σε βλέπω!Ποτέ δεν ξέρεις βέβαια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnman97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johnman97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Βρηκα αυτο https://www.neolaia.gr/2015/10/26/panellinies-2016-ksekinoun-oi-eggrafes-gia-to-10-tis-ekato/ .Δηλαδη αυτο σημαινει οτι δε θα μπορω να κανω αιτηση για 10% φετος??? Φιατι νομιζα οτι γινεται το καλοκαιρι. Παρακαλω απαντηστε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Βρηκα αυτο https://www.neolaia.gr/2015/10/26/panellinies-2016-ksekinoun-oi-eggrafes-gia-to-10-tis-ekato/ .Δηλαδη αυτο σημαινει οτι δε θα μπορω να κανω αιτηση για 10% φετος??? Φιατι νομιζα οτι γινεται το καλοκαιρι. Παρακαλω απαντηστε..

Αυτό ομολογώ μου κάνει φοβερή εντύπωση. Πέρυσι ήταν κανονικά το καλοκαίρι, μετά τις Πανελλήνιες, μαζί με τους υποψηφίους του 90%. Φέτος είναι δυνατόν να έγινε κάτι τόσο ύπουλο (που προφανώς θα συνέφερε ορισμένους); Δε μπορώ να το πιστέψω και με μια πρόχειρη αναζήτηση δε βρίσκω κάτι συγκεκριμένο επ'αυτού για ημερομηνίες. Νομίζω πως δεν ισχύει αυτό και θα είναι κανονικά το καλοκαίρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Όσο αφορά το 10% θα βγει ανακοίνωση μετά τις πανελλήνιες να πας να πάρεις τους κωδικούς σου. :P Έχεις ακόμα δρόμο! Αφού μιλάει για επιτροπές θα είναι μάλλον για το 5% (σωματικα αναπηρους)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnman97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johnman97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
ΑΑΑ ευτυχως ευχαριστω πολυ. Ρωτησα και τη διευθυντρια του σχολειου μου και μου ειπε οτι δεν μπορει να ισχυει γιατι δεν τους εχει σταλει κατι σχετικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μην τρελαίνεσαι! Σε αυτό https://www.minedu.gov.gr/publicatio...N_gia_EISAGWGH_ME_5_AKAD_ETOS_2016-2017_1.pdf
αναφέρεται η ανακοίνωση που διάβασες. Δεν έχει σχέση με το 10% που σε ενδιαφέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lefteris25

Νεοφερμένος

Ο lefteris25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπερα σε ολους παιδια

Εδωσα πανελληνιες πρωτη φορα το 2013 δεν περασα καπου.. Ξαναεδωσα για δευτερη φορα το 2014 και περασα αλλα δεν μπορουσα να παω γιατι η σχολη ηταν πολυ μακρια απο τον τοπο κατοικιας μου. Η ερωτηση μου ειναι αν μπορω να χρισημοποιησω το 10 τοις εκατο για φετος τις πανελληνιες 2016. Αν γνωριζει καποιος ας μου πει θα το εκτιμουσα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Καλησπερα σε ολους παιδια

Εδωσα πανελληνιες πρωτη φορα το 2013 δεν περασα καπου.. Ξαναεδωσα για δευτερη φορα το 2014 και περασα αλλα δεν μπορουσα να παω γιατι η σχολη ηταν πολυ μακρια απο τον τοπο κατοικιας μου. Η ερωτηση μου ειναι αν μπορω να χρισημοποιησω το 10 τοις εκατο για φετος τις πανελληνιες 2016. Αν γνωριζει καποιος ας μου πει θα το εκτιμουσα!

Εννοείται ότι μπορείς να κάνεις.
Κρατάς τα μόριά σου που έγραψες το 2014 και διεκδικείς το 4% των συνολικών θέσεων (40%*10%)
Στείλε μου pm για κάποια tips :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lefteris25

Νεοφερμένος

Ο lefteris25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα, για το δέκα τοις εκατό τι ισχύει τελικά? Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις δύο χρόνια μετά την αποφοίτηση ή μπορείς να το χρησιμοποιήσεις δύο χρόνια από την τελευταία φόρα που εξετάστηκες? Ισχύει δηλαδή για δυο χρόνια μετά την αποφοίτηση από το λύκειο ή για δύο χρόνια από την τελευταία φορά που εξετάστηκες στις πανελλήνιες??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Καλησπέρα, για το δέκα τοις εκατό τι ισχύει τελικά? Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις δύο χρόνια μετά την αποφοίτηση ή μπορείς να το χρησιμοποιήσεις δύο χρόνια από την τελευταία φόρα που εξετάστηκες? Ισχύει δηλαδή για δυο χρόνια μετά την αποφοίτηση από το λύκειο ή για δύο χρόνια από την τελευταία φορά που εξετάστηκες στις πανελλήνιες??

Δύο χρόνια αφού εξετάστηκες για τελευταία φορά στις Πανελλήνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δύο χρόνια αφού εξετάστηκες για τελευταία φορά στις Πανελλήνιες.

Τελικά άξιζε η αλλαγή σχολής που έκανες με το 10%; Είσαι ευχαριστημένος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Τελικά άξιζε η αλλαγή σχολής που έκανες με το 10%; Είσαι ευχαριστημένος;

Το τμήμα στο οποίο είμαι μου ταιριάζει περισσότερο από το τμήμα στο οποίο ήμουν πέρυσι, είμαι ευχαριστημένος από αυτή την άποψη! Από εκεί και πέρα, έχω πάρει την απόφαση να κάνω τώρα τη θητεία μου στον στρατό (μπαίνω σε έναν μήνα) και έχω κάποια συγκεκριμένα πράγματα κατά νου, αλλά οπωσδήποτε δεν πνίγομαι σε μια κουταλιά νερό, δεν το σκέφτομαι γενικώς και είναι πολύ πιθανό να συνεχίσω κανονικά όταν τελειώσω τη θητεία μου. Απλώς, με τη λογική ότι "ούτως ή άλλως θα χάσω αυτό το έτος στον στρατό" (το οποίο θα έκανα αργότερα αν όχι τώρα, δεν είναι ότι χάνω όντως χρόνο προαιρετικά), είναι πιθανό 1) να πάρω άλλη μία φορά κωδικό για 10% για το ΠΕΔΔ που λέγαμε μήπως και γίνει φέτος και 2) να κάνω μια αίτηση για ένα πρόγραμμα που σκέφτομαι στην Αγγλία (Philosophy, Politics & Economics ή έστω μόνο τα δύο τελευταία). Αλλά δεν αγχώνομαι καθώς και από το παρόν τμήμα μου καλύπτομαι. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top