Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

mar_gr

Νεοφερμένος

Η mar_gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
θα καταργηθει του χρονου το 10%?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

kelly.

Νεοφερμένος

Η kelly. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ξερω οτι ειναι λιγο νωρις αλλα εχω μετανιωσει για την σειρα που δηλωσα τις σχολες αφου οπως φαινεται μαλλον δεν θα μπω στην σχολη που ηθελα , αυτη τη σιγμη βρισκομαι σε απογνωση αφου βασικα μαλλον εχασα τη σχολη αυτη λογω κακης συμπληρωσης του μηχανογρφικου ενω τα μορια μου αρκουσαν για να περασω σε αυτην, εχω αρχισει να σκεφτομαινα ξαναδωσω κατι που οπως καταλαβαινεται αυτη τη στιγμη μου ακουγεται τρομερα βασανιστικο. Ηλπιζα να μπορεσω να χρησιμοποιησω το 10% την επομενη χρονια αλλα ακουσα οτι ψηφιστηκε καταργηση του, μηπως γνωριζεται τιποτα παραπανω για αυτο? :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Άρθρο 60 - Απόφοιτοι Λυκείου του σχολικού έτους 2014-15

1. Απόφοιτοι Γενικών και Επαγγελματικών Λυκείων του σχολικού έτους 2014-5 καθώς και προηγούμενων σχολικών ετών, οι οποίοι συμμετείχαν ή προετοιμάστηκαν για να συμμετέχουν στις εξετάσεις για την εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση σύμφωνα με το σύστημα εισαγωγής των καταργηθεισών διατάξεων του ν.2525/1997 όπως ίσχυε, έχουν το δικαίωμα αν το επιθυμούν να διαγωνισθούν με το ανωτέρω καταργηθέν σύστημα εισαγωγής κατά τα δύο επόμενα σχολικά έτη (2015-6 και 2016-7) προκειμένου να εγγραφούν στο 10% των θέσεων των Τμημάτων της Ανώτατης Εκπαίδευσης.

2. Εναλλακτικά, οι ανωτέρω υποψήφιοι έχουν το δικαίωμα κατά τα δύο επόμενα σχολικά έτη (2015-6 και 2016-7) να επιλέξουν να συμμετέχουν στις εξετάσεις για την εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση σύμφωνα με το σύστημα εισαγωγής που θεσπίσθηκε με το ν.4127/2015 (Α΄ 50). Στην περίπτωση αυτή: Α) οι υποψήφιοι δεν έχουν δικαίωμα εγγραφής σε κάποιο ειδικό ποσοστό θέσεων των Τμημάτων της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης και β) οφείλουν να καταθέσουν μέχρι την 25η Φεβρουαρίου ενυπόγραφη αίτηση στη σχολική μονάδα από την οποία αποφοίτησαν, όπου θα δηλώνουν στους υποψήφιους ποιας Ομάδας Προσανατολισμού επιθυμούν να καταταχθούν και σε ποια μαθήματα πρόκειται να διαγωνισθούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
καλησπέρα παιδιά!! να ρωτήσω γιατί δεν το έχω καταλάβει πολύ καλά, το 10% πως λειτουργεί?? δηλαδή για αυτούς που έγραψαν το 2014 και θέλουν να κάνουν 10% ισχύουν οι βάσεις του 2014?? ή επηρεάζουν και οι βάσεις του 2015??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leouv

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η leouv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
καλησπέρα παιδιά!! να ρωτήσω γιατί δεν το έχω καταλάβει πολύ καλά, το 10% πως λειτουργεί?? δηλαδή για αυτούς που έγραψαν το 2014 και θέλουν να κάνουν 10% ισχύουν οι βάσεις του 2014?? ή επηρεάζουν και οι βάσεις του 2015??

Όσοι έδωσαν Πανελλήνιες το 2014 και το 2015 δήλωσαν ξανά με το 10% κρατούν το βαθμό του 2014 και αναμένουν τις καινούργιες βάσεις. Υπάρχουν βάσεις του 90% των θέσεων ενός τμήματος, που αφορούν τους υποψηφίους που έδωσαν την ίδια χρονιά Πανελλήνιες και διαφορετικές βάσεις του 10%, που αφορούν τους υποψηφίους του 2013 και του 2014 (νομίζω επίσης διαφορετικές βάσεις ανάμεσα σε 10% 2013-2014).

Δες εδώ τις περσινές βάσεις για κάθε περίπτωση, για να καταλάβεις πώς διαμορφώνονται περίπου! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nuria.m

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nuria.m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Αν περασω π.χ φιλολογια πατραςξ, κανω ξανα μηχανογραφικο με το 10% για φιλολογια αθηνας και περασω θα μου αναγνωρισουν το πρωτο ετος και θα μπω απευθειας στο δευτερο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Αν περασω π.χ φιλολογια πατραςξ, κανω ξανα μηχανογραφικο με το 10% για φιλολογια αθηνας και περασω θα μου αναγνωρισουν το πρωτο ετος και θα μπω απευθειας στο δευτερο?

Όσα αντίστοιχα μαθήματα (που υπάρχουν και στα δύο τμήματα) έχεις περάσει, μπορούν να αναγνωριστούν. Νομίζω πως εξαρτάται από τον καθηγητή γενικώς, αλλά γενικώς αναγνωρίζονται! Πάντως, ακόμα και όλα να τα περάσεις στο πρώτο έτος, δε νομίζω πως δε θα υπάρχει κανένα διαφορετικό μάθημα, άρα όλο και κάποιο/-α θα χρειαστεί να περάσεις από το πρώτο έτος του νέου σου τμήματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nuria.m

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nuria.m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Όσα αντίστοιχα μαθήματα (που υπάρχουν και στα δύο τμήματα) έχεις περάσει, μπορούν να αναγνωριστούν. Νομίζω πως εξαρτάται από τον καθηγητή γενικώς, αλλά γενικώς αναγνωρίζονται! Πάντως, ακόμα και όλα να τα περάσεις στο πρώτο έτος, δε νομίζω πως δε θα υπάρχει κανένα διαφορετικό μάθημα, άρα όλο και κάποιο/-α θα χρειαστεί να περάσεις από το πρώτο έτος του νέου σου τμήματος.
Τωρα που το σκεφτομαι ισως να ηταν λιγο ηλιθια η απορια μου.
Σε ευχαριστω παντως για την απαντηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Τωρα που το σκεφτομαι ισως να ηταν λιγο ηλιθια η απορια μου.
Σε ευχαριστω παντως για την απαντηση.

Δεν ήταν, να'σαι καλά. Μην κολλήσεις πολύ στο έτος στο οποίο θα είσαι, δες τα αντίστοιχα μαθήματα και πράξε αναλόγως (αν δεν έχεις σίγουρη την εισαγωγή σου στο τμήμα της Αθήνας με το 10%, καλό θα είναι να περάσεις όσα μπορείς ούτως ή άλλως). Ακόμα και με λίγα να ξεμπερδέψεις αν αλλάξεις τμήμα, καλά θα είναι! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Παιδιά να ρωτήσω κάτι, αν κάποιος με το 10% περνάει σε κάποια σχολή αλλά αποφασίσει να μην πάει, πρέπει να κάνει κάποια/κάποιες ενέργειες;; Ή δεν χρειάζεται να κάνει τίποτα;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Παιδιά να ρωτήσω κάτι, αν κάποιος με το 10% περνάει σε κάποια σχολή αλλά αποφασίσει να μην πάει, πρέπει να κάνει κάποια/κάποιες ενέργειες;; Ή δεν χρειάζεται να κάνει τίποτα;;

Νομίζω πως δε χρειάζεται τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Οι αποφοιτοι του 2015 θα μπορούμε να ξανακάνουμε μηχανογραφικά με τις ίδιες βαθμολογίες για το 10% των θέσεων έτσι δεν ειναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Παιδιά ξαναρωτάω για να είμαι σίγουρος. Πέρασα στην τελευταία μου επιλογή με το 10% (δεν ήθελα να εξελιχθεί έτσι και να στερήσω θέση από κάποιον που θα την ήθελε...) και δεν θέλω να πάω στην σχολή αυτή. Δεν χρειάζεται να κάνω κάτι, ώστε να παραμείνω στην παλιά μου σχολή, έτσι; Απλά παραμένω στην σχολή μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Παιδιά ξαναρωτάω για να είμαι σίγουρος. Πέρασα στην τελευταία μου επιλογή με το 10% (δεν ήθελα να εξελιχθεί έτσι και να στερήσω θέση από κάποιον που θα την ήθελε...) και δεν θέλω να πάω στην σχολή αυτή. Δεν χρειάζεται να κάνω κάτι, ώστε να παραμείνω στην παλιά μου σχολή, έτσι; Απλά παραμένω στην σχολή μου.
Ναι δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι. Συνεχίζεις στην σχολή που ήσουν σαν να μην έκανες ποτέ μηχανογραφικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πέρασα στην τελευταία μου επιλογή με το 10% (δεν ήθελα να εξελιχθεί έτσι και να στερήσω θέση από κάποιον που θα την ήθελε...) και δεν θέλω να πάω στην σχολή αυτή.

Αφού δεν την ήθελες βρε αγόρι μου τότε γιατί τη δήλωσες; Κρίμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Αφού δεν την ήθελες βρε αγόρι μου τότε γιατί τη δήλωσες; Κρίμα!
Κάποτε κάποιος θα πρέπει να προσθέσει στο νόμο το αυτονόητο: "Υποψήφιος ο οποίος είναι εγγεγραμμένος φοιτητής και εισάγεται σε τμήμα με το 10% , διαγράφεται αυτόματα από την παλιά του σχολή". Το ποσοστό των επιτυχόντων που δεν πάνε στη νέα τους σχολή, ξεπερνά το 60%.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Συμφωνώ μαζί σας, ήταν η μόνη σχολή του μηχανογραφικού που δήλωσα χωρίς να το σκεφτώ καλά.. Κυρίως γιατί πίστευα ότι θα περνούσα σε μια από τις προηγούμενες επιλογές μου. Δεν χρειαζόταν καν να την δηλώσω αλλά δυστυχώς το έκανα. Με την ίδια λογική, γι αυτό το λόγο δεν μπήκα στις πιο πάνω επιλογές μου, επειδή τις δήλωσαν άλλοι οι οποίοι πιθανώς να μην πάνε. Όπως και να έχει, μάλλον κακώς έκανα το 10% καθ'εαυτο γιατί είναι μια χαρά η σχολή μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είχες έναν ολόκληρο χρόνο να το σκεφτείς. Τα πράγματα είναι δύσκολα από όλες τις πλευρές, τουλάχιστον όσο περνά από το χέρι μας ας μην τα κάνουμε δυσκολότερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Τι χαρτιά απαιτούνται για να δηλώσει κανείς για το 10%;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top