Βιβλία εκμάθησης της γερμανικής

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
παιδια απο γερμανικη γραμματικη ειναι καλυτερη του Καραμπατου ή του Κουκιδη ??

ευχαριστω!
Του Κουκιδη ειναι πολυ καλη!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lili.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
να σαι καλα ναγια μου! ααα και επειδη σε εχω διαβασει και σε αλλα ποστ, συγχαρητηρια για την εισαγωγη σου στην ιατρικη! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
να σαι καλα ναγια μου! ααα και επειδη σε εχω διαβασει και σε αλλα ποστ, συγχαρητηρια για την εισαγωγη σου στην ιατρικη! :)
Ευχαριστω!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ellet

Νεοφερμένος

Η ellet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας
Είμαι καθηγητρια γερμανικών και τώρα ξεκινάω ιδιαίτερα.Θα ήθελα την βοήθεια γιατί δεν ξέρω ποια βιβλία να διαλέξω.Οποιος μπορεί ας μου πει την γνώμη του.Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laurentides

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η laurentides αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Ελπίζω να έγραψα σωστά την βοήθεια στον τίτλο αν δεν την έγραψα χίλια σορρυ. Στο θέμα μου τώρα έχει κανείς σας την μέθοδο Berliner Platz Neu ;; Καλύπτει λεξιλόγιο η όχι ;; Μπορώ να την δουλέψω μόνη μου με το Pons αγκαζέ η χρειάζεται οπωσδήποτε καθοδήγηση από τον καθηγητή ;;; Thanks :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laurentides

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η laurentides αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Κανένας να έχει δουλέψει το Berliner Platz Neu 1 ;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
παιδια απο γερμανικη γραμματικη ειναι καλυτερη του Καραμπατου ή του Κουκιδη ??

ευχαριστω!

Εγω χρησιμοποιω του Καραμπατου. Γενικα νομιζω πως αυτος ειναι ο καλυτερος στην Ελλαδα. Θα σου την προτεινα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laurentides

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η laurentides αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Είμαι ανάμεσα σε Themen , Menschen και Berliner Platz ποιο να διαλέξω από θέμα λεξιλογίου ;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Είμαι ανάμεσα σε Themen , Menschen και Berliner Platz ποιο να διαλέξω από θέμα λεξιλογίου ;;;

Θα έλεγα Berliner Platz... Για τι επίπεδο τα θέλεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laurentides

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η laurentides αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Για αρχάριο επίπεδο απλά θέλω να διαλέξω να έχει όσο το δυνατόν πιο πολύ λεξιλόγιο μέσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Για αρχάριο επίπεδο απλά θέλω να διαλέξω να έχει όσο το δυνατόν πιο πολύ λεξιλόγιο μέσα

Και το Themen και το Berliner Platz έχουν πολύ λεξιλόγιο... Αν και θα έλεγα το δεύτερο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laurentides

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η laurentides αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Σ'ευχαριστώ θα προτιμήσω το Berliner κατά πάσα πιθανότητα μιας και τα 'χει όλα σε ένα βιβλίο και δεν έχει ξεχωριστά components
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Σ'ευχαριστώ θα προτιμήσω το Berliner κατά πάσα πιθανότητα μιας και τα 'χει όλα σε ένα βιβλίο και δεν έχει ξεχωριστά components

Δεν κάνει τίποτα :)
Ναι αυτό είναι ένα από τα Pro το βιβλίου!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prodigywarrior

Νεοφερμένος

Ο prodigywarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια χαρά παιδιά!!

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει κάποιος που έχει το CD με τα ακουστικά από το βιβλίο Wegbereiter 3 που είναι για προετοιμασία για C2 στα γερμανικά!! Εάν κάποιος το έχει και θέλει να το μοιραστεί με κάποιο τρόπο μαζί μου, ας ενημερώση!!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KotCoC100

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KotCoC100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Hallo!!! :D

Πριν από 3 χρόνια πήρα το B2 του Goethe. Δυστυχώς εδώ και 3 χρόνια όμως έχασα κάθε επαφή με τη γλώσσα (λάθος μου) και τώρα που θα ξεκινήσω μαθήματα στο πανεπιστήμιο σκέφτομαι να αρχίσω επανάληψη μόνος μου στα γερμανικά.
Το επίπεδό μου τώρα πια μάλλον είναι κάπου ανάμεσα στο Α1 με Α2 :(
Ξέρετε κάποια καλά βιβλία λεξιλογίου, γραμματικής και συντακτικού να μου προτείνετε; Θα ήθελα να έχουν τις λύσεις κιόλας γιατί θα τα δουλεύω μόνος μου.
Ευχαριστώ!! Danke :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Hallo!!! :D

Πριν από 3 χρόνια πήρα το B2 του Goethe. Δυστυχώς εδώ και 3 χρόνια όμως έχασα κάθε επαφή με τη γλώσσα (λάθος μου) και τώρα που θα ξεκινήσω μαθήματα στο πανεπιστήμιο σκέφτομαι να αρχίσω επανάληψη μόνος μου στα γερμανικά.
Το επίπεδό μου τώρα πια μάλλον είναι κάπου ανάμεσα στο Α1 με Α2 :(
Ξέρετε κάποια καλά βιβλία λεξιλογίου, γραμματικής και συντακτικού να μου προτείνετε; Θα ήθελα να έχουν τις λύσεις κιόλας γιατί θα τα δουλεύω μόνος μου.
Ευχαριστώ!! Danke :)

Grias di :flowers:

Εγώ στον μικρό που είναι στο ίδιο επίπεδο με εσένα έχω πάρει την γραμματική του Κουκίδη

Είναι γραμμένη στα ελληνικά για να γίνεται κατανοητή από όλους... Αν θέλεις γερμανόφωνη μπορώ να σου προτείνω άλλη.
Επίσης, αν δεν εχεις ήδη λεξικό πάρε το ελληνογερμανικό-γερμανοελληνικό του Pons

ή αυτό από την Langenscheidt


Για βιβλία τώρα...
Κοίταξε το Magnet



Επίσης..
Αν θέλεις κάτι σε Kurzlektüren προτείνω:

1
2
3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KotCoC100

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KotCoC100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Θα τα ψάξω τα βιβλία :)
Βρήκα κι εγώ το Deutsche Grammatik und Syntax του Κουκίδη και μάλιστα το βρήκα σε πακέτο με το Große deutsche Übungsbuch του ίδιου συγγραφέα και τις λύσεις των ασκήσεων του βιβλίου αυτού. Απ' ότι είδα στο βιβλίο ασκήσεων έχει πραγματικά πάρα πολλές...
Το μόνο που μένει είναι και ένα Lehrbuch για κείμενα, λεξιλόγιο κλπ Θα δω αυτά που μου προτείνεις.
Dankeee :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Το λεξικό Pons υπάρχει online στο internet, δεν χρειάζεται να το αγοράσεις. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KotCoC100

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KotCoC100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Το λεξικό Pons υπάρχει online στο internet, δεν χρειάζεται να το αγοράσεις. :)
Σε ευχαριστώ! Το βρήκα :D

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

βιβλία Berliner Platz 1, 2 και 3 (NEU) των εκδόσεων Klett έχουν τις λύσεις όλων των ασκήσεων ενσωματωμένες στο τέλος του ίδιου βιβλίου ή παρέχονται σε έξτρα βιβλίο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mpouloubasis

Νεοφερμένος

Ο mpouloubasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπερα, θα αρχισω προς το παρων να μαθαινω μονος μου γερμανικα και θα ηθελα να μου πειτε καποια βιβλια που χρησιμοποιησατε σε φροντιστηριο ή σε ιδιαιτερα στα Γερμανικα...;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top