Tμήμα Εκπαίδευσης και Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία

paokathens

Νεοφερμένος

Η paokathens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
καλησπερα..επειδη το προγραμμα αυτου του εξαμηνου ειναι ψιλοχαλια με πολλα κενα και πολλες γεματες μερες θα ηθελα λιγο την βοηθεια σας.σαν επιλογης σκεφτομαι αγωγη υγειας(Αθανασιου),πληροφορικη και ενοιες φυσικων επιστημων.οι ωρες 5-7 ομως δεν με βολευουν και δεν μπορω να ειμαι στην σχολη.τετοιες ωρες εχουμε τον αθανασιου και την Κατή (γλωσσα,κοινωνια και νοηση).στο α' εξαμηνο τον αθανασιου βιολογικες δεν πηγαινα αλλα εγραψα πολυ καλα διαβαζοντας οτι εβαζε στο e-class.κατι τετοιο ισχυει και σε αυτο το μαθημα του??το ιδιο επισης και με την κατή.ειναι δηλαδη το e-class αρκετο για παρακολουθηση??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

{~*1rèNe*~}

Τιμώμενο Μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,067 μηνύματα.
καλησπερα..επειδη το προγραμμα αυτου του εξαμηνου ειναι ψιλοχαλια με πολλα κενα και πολλες γεματες μερες θα ηθελα λιγο την βοηθεια σας.σαν επιλογης σκεφτομαι αγωγη υγειας(Αθανασιου),πληροφορικη και ενοιες φυσικων επιστημων.οι ωρες 5-7 ομως δεν με βολευουν και δεν μπορω να ειμαι στην σχολη.τετοιες ωρες εχουμε τον αθανασιου και την Κατή (γλωσσα,κοινωνια και νοηση).στο α' εξαμηνο τον αθανασιου βιολογικες δεν πηγαινα αλλα εγραψα πολυ καλα διαβαζοντας οτι εβαζε στο e-class.κατι τετοιο ισχυει και σε αυτο το μαθημα του??το ιδιο επισης και με την κατή.ειναι δηλαδη το e-class αρκετο για παρακολουθηση??
Ναι, το "Αγωγή υγείας" του Αθανασίου έχει ίδια δομή με το "Εισαγωγή στις Βιολογικές Επιστήμες", απλά εξετάζεται μόνο με πολλαπλής επιλογής με αρνητική. Όμως οι διαφάνειες του e-class και το βιβλίο είναι αρκετά για να το περάσεις. Το ίδιο και της Κατή, οι διαφάνειες του e-class, που τις μοιράζει και σε φάκελο, είναι αρκετές για να περάσεις το μάθημα (το οποίο εξετάζεται με 20 Σ/Λ με αρνητική), και θα σε συμβούλευα απλά να πας στο τελευταίο μάθημα αν μπορείς, γιατί κάνει μία πολύ χρήσιμη περίπληψη όλων και τονίζει τα συμαντικά.
Η Πληροφορική είναι εύκολο μάθημα και εύκολος βαθμός, μαθαίνεις για βασικές γνώσεις του Word και του Excel. Θα στο πρότεινα. Έχει 1,5 ώρα υποχρεωτικό εργαστήριο.
Και οι Έννοιες φυσικών επιστημών είναι ωραίο και εύκολο μάθημα, απλά θέλει λίγη δουλίτσα, γιατί πρέπει να φτιάξεις μία δραστηριότητα-πείραμα, με σκοπό να διδάξεις κάποια έννοια των φυσικών επιστημών σε παιδάκια. Οπότε πρέπει με την ομάδα σου να αφιερώσεις χρόνο σε αυτό. Αλλά το καλό είναι ότι μετά στο τέλος δεν έχει γραπτές εξετάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninio

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ninio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 129 μηνύματα.
ειρηνη thanks! ναι θα μεινω κουρτη κανονικα, ουτως η αλλως μου εξηγησε και η θεοδωρα καποια πραγματα. οσο για τη Βασιλοπουλου αυστηρη μου φαινεται προσωπικα. θα δειξει και απο τους βαθμους στην κοινωνιολογια ! χιχι..αγωγη υγειας θα παρω κ γω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωννα

Νεοφερμένος

Η κωννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Αν εννοείς να απασχοληθείς ως ψυχολόγος που ασχολείται με παιδιά, όχι δεν μπορείς. Μόνο οι απόφοιτοι τμημάτων Ψυχολογίας μπορούν να το κάνουν αυτό.

Είχα ακούσει πως με κάποια μεταπτυχιακά μπορείς να ασχοληθείς αλλά δεν ήμουν καθόλου σίγουρη και είπα να ρωτήσω! Σ ευχαριστώ πολύ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paokathens

Νεοφερμένος

Η paokathens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
σε ευχαριστω πολυ!!! :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninio

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ninio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 129 μηνύματα.
Καλησπερα! Στα μαθηματα του κ. Χασαπη τα χει επιλεξει κανεις β εξαμηνου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kelli

Νεοφερμένος

Η kelli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Γεια σας!
τι διαφορα εχει το τμημα σας απο το τμημα προσχολικης εκπαιδευσης κρητης? εννοώ οχι μονο στα μαθηματα αλλα και στα επαγγελματικα δικαιωματα κτλ. ξερει κανεις να με βοηθησει? ευχαριστω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Γεια σας!
τι διαφορα εχει το τμημα σας απο το τμημα προσχολικης εκπαιδευσης κρητης? εννοώ οχι μονο στα μαθηματα αλλα και στα επαγγελματικα δικαιωματα κτλ. ξερει κανεις να με βοηθησει? ευχαριστω :)

καμια το ιδιο και αυτο ειναι στα δικαιοματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kelli

Νεοφερμένος

Η kelli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Oκ ευχαριστω! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninio

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ninio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 129 μηνύματα.
Παιδια μια βοηθεια για την εργασια κοινωνιολ εκπαιδευσης β εξαμηνου της βασιλοπουλου. Στο ερωτημα 2 που λεει σε ποια ερωτηματα απανταει ο μπερνστιν τι γραψατε;εχω μπερδευτει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninio

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ninio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 129 μηνύματα.
Παιδια γεια σας.θα ηθελα να ενημερωθω για τα μαθηματα της κουρτη μεθδολογια ερευνας 1,2 .θεοδωρα εδωσε συγκεκριμενη υλη,ειπε πως θα ειναι οι εξετασεις;;;;;;γιατι το 1&2 εξεταζονται μαζι?οποιος ξερει ας με διαφωτισει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninio

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ninio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 129 μηνύματα.
Παει μονη εμεινα απο ολο το τεαπη! Παιδια;;;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Παει μονη εμεινα απο ολο το τεαπη! Παιδια;;;;;;;

Χαχαχαχα ε όχι και μόνη σου!!!! Απλά είναι περίοδος εξεταστικής και έχει πέσει διάβασμα! :P Μακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω εγώ, αλλά το έδωσα πέρσι που ήταν ενιαίο το μάθημα και είχα και Δραγώνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninio

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ninio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 129 μηνύματα.
Kαι τωρα ενιαιο ειναι αλλα εχω κουρτη. Μελετηροβτο τεαπη!!!!!!!.καλη επιτυχια σε ολους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Kαι τωρα ενιαιο ειναι αλλα εχω κουρτη. Μελετηροβτο τεαπη!!!!!!!.καλη επιτυχια σε ολους!

Ααα μεγάλες αλλαγές! :P Αν είχε πάντως υποχρεωτική εργασία θα το περάσεις σίγουρα (έτσι κι εγώ με Δραγώνα). Αν είναι μόνο εξετάσεις κλάφ' τα. Είναι δύσκολο μάθημα. Θέλει διάβασμα πολύ.

Καλή επιτυχία σε όλους! Λογικά είναι το προτελευταίο μου εξάμηνο στη σχολή! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

x_xChristine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 191 μηνύματα.
Γεια :)
Φέτος θα παω Γ λυκείου και σκέφτομαι για προσχολική αγωγή, αν μπορείτε πείτε μου πως είναι τα εργαστήρια (δλδ τι μαθαίνουμε κτλ) και γενικά τι κάνουμε xD Τι δυσκολίες υπάρχουν στη σχολή , πως είναι τα πράγματα κτλ. Λίγο χαζές ερωτήσεις απλά αγχώνομαι και δεν θέλω να μετανιώσω μετά αν περάσω και δεν μου αρέσει.
ευχαριστώ !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_catalonia_

Δραστήριο μέλος

Η _catalonia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 428 μηνύματα.
Γεια :)
Φέτος θα παω Γ λυκείου και σκέφτομαι για προσχολική αγωγή, αν μπορείτε πείτε μου πως είναι τα εργαστήρια (δλδ τι μαθαίνουμε κτλ) και γενικά τι κάνουμε xD Τι δυσκολίες υπάρχουν στη σχολή , πως είναι τα πράγματα κτλ. Λίγο χαζές ερωτήσεις απλά αγχώνομαι και δεν θέλω να μετανιώσω μετά αν περάσω και δεν μου αρέσει.
ευχαριστώ !
Γεια σου! Κατ'αρχην θα σου προτεινα να μην αγχωνεσαι απο τωρα για σχολες!. Ξεκινησε κανονικα το διαβασμα σου,κανε ο,τι καλυτερο μπορεις για να γραψεις τον βαθμο που θελεις και απο εκει και περα μπορει να αλλαξεις και γνωμη. Επειδη δεν γνωριζω και πολλα για την σχολη αυτη(αν και την εχω δηλωσει στο μηχανογραφικο μου προς το τελος) θα σου προτεινα να ριξεις μια ματια εδω αν θελεις https://www.edu4u.gr/SchoolDetails.aspx?sxolh_id=154
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

x_xChristine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 191 μηνύματα.
Γεια σου! Κατ'αρχην θα σου προτεινα να μην αγχωνεσαι απο τωρα για σχολες!. Ξεκινησε κανονικα το διαβασμα σου,κανε ο,τι καλυτερο μπορεις για να γραψεις τον βαθμο που θελεις και απο εκει και περα μπορει να αλλαξεις και γνωμη. Επειδη δεν γνωριζω και πολλα για την σχολη αυτη(αν και την εχω δηλωσει στο μηχανογραφικο μου προς το τελος) θα σου προτεινα να ριξεις μια ματια εδω αν θελεις https://www.edu4u.gr/SchoolDetails.aspx?sxolh_id=154

ευχαριστώ! Βοήθησε πολύ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Γεια :)
Φέτος θα παω Γ λυκείου και σκέφτομαι για προσχολική αγωγή, αν μπορείτε πείτε μου πως είναι τα εργαστήρια (δλδ τι μαθαίνουμε κτλ) και γενικά τι κάνουμε xD Τι δυσκολίες υπάρχουν στη σχολή , πως είναι τα πράγματα κτλ. Λίγο χαζές ερωτήσεις απλά αγχώνομαι και δεν θέλω να μετανιώσω μετά αν περάσω και δεν μου αρέσει.
ευχαριστώ !

Γειά σου! Είμαι 4ο έτος στη σχολή και μπορώ να σου πως μερικά πράγματα.
Στο 1ο έτος έχουμε κάποια υποχρεωτικά θεωρητικά μαθήματα, τα οποία είναι εισαγωγικά (ψυχολογία, παιδαγωγική, κοινωνιολογία κλπ).
Στο 2ο έτος έχουμε την πρώτη μας πρακτική άσκηση, όπου παρατηρούμε για τέσσερις μέρες σε νηπιαγωγείο και καταγράφουμε κάποια πράγματα που μας έχουν ζητηθεί. Επίσης έχουμε κάποια υποχρεωτικά μαθήματα ειδικής αγωγής, ψυχολογίας, στατιστικής, μεθοδολογίας της έρευνας τα οποία σε βάζουν πιο πολύ στο κλίμα.
Στο 3ο έτος αρχίζουν τα "δύσκολα", αφού έχουμε 2 πρακτικές ασκήσεις, όπου έχουμε να παρατηρήσουμε 8 φορές σε νηπιαγωγείο και 2 φορές σε Α' δημοτικού και προς το τέλος του εξαμήνου να οργανώσουμε και να πραγματοποιήσουμε με την ομάδα μας μια διδακτική παρέμβαση, δηλαδή να κάνουμε εμείς μάθημα. Έχει πολύ τρέξιμο, αλλά είναι το πιο όμορφο κομμάτι όλης της σχολής. Επίσης στο έτος αυτό έχεις να επιλέξεις μια θεματική εβδομάδα, η οποία έχει καθημερινή παρουσία για μια ολόκληρη εβδομάδα και γίνονται βιωματικά εργαστήρια και συζητήσεις πάνω σε ένα συγκεκριμένο θέμα (διαπολιτισμική εκπαίδευση, ετερότητες, συμβουλευτική ψυχολογία κ.α.) Υπέροχη εμπειρία!
Στο 4ο έτος έχεις 2 πρακτικές ασκήσεις, όπου χωρίζονται σε δυο ενότητες. Η πρώτη ενότητα είναι γνωστικό αντικείμενο (εικαστικά, κουκλοθέατρο, μουσική, μαθηματικά, φυσικές επιστήμες, ειδική αγωγή κ.α) και η δεύτερη είναι μέθοδοι έρευνας (στατιστική, ιστορία, ψυχολογία, εκπαιδευτική πολιτική, εκπαιδευτική έρευνα κ.α.). Από την κάθε ενότητα επιλέγεις μια.
Από εκεί και πέρα, έχεις τη δυνατότητα να πάρεις μαθήματα επιλογής που ανταποκρίνονται στα ενδιαφέροντα σου. Έχει εργαστήρια αν είσαι πρακτικός τύπος, θεωρητικά μαθήματα αν σου αρέσει μόνο να διαβάζεις και σεμινάρια αν σου αρέσει να γράφεις εργασίες. Επίσης κάθε χρόνο προσφέρονται διαφορετικά μαθήματα και πάντα έχεις πολλές επιλογές.
Πιστεύω ότι είναι μια σχολή που, αν τα πηγαίνεις καλά με τα παιδιά και σου αρέσει η διδασκαλία, αποτελεί μια εξαιρετική επιλογή.
Στις δυσκολίες της σχολής βάζω τον πληθυσμό των φοιτητών, όπου ειδικά στις πρακτικές ή σε κάποιο υποχρεωτικό μάθημα γίνεται χαμός στην αίθουσα και οι καθηγητές δυσφορούν με τη φασαρία. Επίσης υπάρχει δυσκολία να βρεις νηπιαγωγείο για την πρακτική στη λίστα που να σε βολεύει, εκτός και αν μένεις κέντρο που βολεύουν τα περισσότερα. Τελευταίο και σημαντικότερο, κάποιος που δεν είναι ομαδικός τύπος θα τα βρει πολύ σκούρα στη σχολή, καθώς όλες οι υποχρεωτικές εργασίες που έχουμε στα μαθήματα και ειδικά στις πρακτικές είναι ομαδικές, με αποτέλεσμα να πρέπει να τα πηγαίνεις καλά με την ομάδα σου και να βρίσκεις χρόνο να βρίσκεστε σε άκυρα μέρη ή ώρες που να βολεύουν όλους για να κάνετε εργασία.
Συγγνώμη για το κουβερλί, αλλά είναι πολλά. Ούτε τα μισά δεν έγραψα! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

x_xChristine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 191 μηνύματα.
:D ευχαριστώ που απάντησες !
ας έγραφες κι άλλα δεν με πειράζει :) ίσα ίσα με βοηθάς.
Να σε ρωτήσω , γίνονται παρουσιάσεις εργασιών μπροστά σε συμφοιτητές κτλ; κάποιοι φίλοι μου λένε ότι γίνονται άλλοι όχι και με απασχολεί πολύ γιατί μετά απο 2 χρόνια κατάθλιψη το γύρισε σε άνχος και έχω φτάσει στο σημείο να με πιάνει κρίση άνχους όταν διαβάζω μπροστά σε κόσμο xD ταχυπαλμία , ιδρώτας , χάνω την ανάσα μου κτλ . αν και πιστεύω πως θα το ξεπεράσω με ανησυχεί λίγο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top