Ιδιωτικά ή Δημόσια ΙΕΚ;

El_Greko

Νεοφερμένος

Ο El_Greko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Σου εχω στειλει προσωπικο μηνυμα anastasia.Δες το.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.

Ούτε καν. Δε χρειάζεται πτυχίο για να είσαι securιτας. 100 χάπια κρεατίνης θες και είσαι οτι πρέπει για πόρτα σε παγαζί.
Απο τα ΙΕΚ κατα τη γνώμη μου αξίζει:
Λογιστική, Β. Φαρμακείου, Β. Μικροβιολόγου, Νοσηλευτική, Μαιευτική, Μηχανικός αυτοκινήτων, Εκπαιδευτής οδηγών, Δημοσιογραφία, Εικονολήπτης-Μοντάζ, Κομμωτική. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λαλαουνης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λαλαουνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
φετος τελειωνω το λυκειο και δεν εχω τη δυνατοτητα να παω για σπουδες... πιστευετε οτι το δημοσιο ιεκ θα βοηθουσε σε κατι (στους καιρους αυτους) απο το να εχω μονο το απολυτηριο του λυκειου????
Σε καμια περιπτωση αναστασια μη μηνεις με το λυκειο. Δε θα βρεις ποτε δουλεια και αν βρεις θα ειναι προσωρινη
Αν τελικα πας σε ΙΕΚ διαλεξε ΚΑΛΗ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ.
Επειδη εισαι κοπελα κιολας θα σου ελεγα
Κομμωτικη ,νοσηλευτικη , μικροβιολογια(εχει πολλη χημεια ομως,) φυσιοθεραπεια και γενικα ειδικοτητες υγειας-προνοιας
Σεκιουριτι δε θα διαλεγα ποτε τωρα αν εισαι τυπος δυναμικος τι να πω. Παντως σεκιουριτας με πτυχιο μου φενεται καπως...
Και δε ξερω αν μπορεις μεχρι τα 67 να εισαι σεκιουριτου.
Λογιστικα επειδη τελειωσα θα σου ελεγα μην τα διαλεγεις γιατι και δουλεια να βρεις θα σαι βοηθος του κλωτσου και του μπατσου και θα πεινας. Νοσηλευτικη ειναι πολυ καλα και γυναικοκρατουμενο επαγγελμα αλλα ψυχοφθορο.
Κομμωτικη πολυ καλα ανοιγεις κωμμωτηριο κατευθειαν.
Με λιγα λογια τα ΙΕΚ εχουν προοπτικες σε συγκεκριμενες ειδικοτητες καθως οι περισσοτερες δεν εχουν εφαρμογη στην πιατσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anastasia......

Νεοφερμένος

Η anastasia...... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Σου εχω στειλει προσωπικο μηνυμα anastasia.Δες το.

Έχω την εντύπωση ότι το έσβησα κατα λάθος https://www.e-steki.gr/images/smilies/worry.gif

Ούτε καν. Δε χρειάζεται πτυχίο για να είσαι securιτας. 100 χάπια κρεατίνης θες και είσαι οτι πρέπει για πόρτα σε παγαζί.
Απο τα ΙΕΚ κατα τη γνώμη μου αξίζει:
Λογιστική, Β. Φαρμακείου, Β. Μικροβιολόγου, Νοσηλευτική, Μαιευτική, Μηχανικός αυτοκινήτων, Εκπαιδευτής οδηγών, Δημοσιογραφία, Εικονολήπτης-Μοντάζ, Κομμωτική. :)


Χαχαχα! Όντως,έτσι ειναι,απλά οι ειδικότητες που θα έχει από το Σεπτέμβρη είναι security και μαγειρική .
Οπότε,καλυτερα να περιμένω να δω τι σχολές θα έχει για το επόμενο εξάμηνο .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

El_Greko

Νεοφερμένος

Ο El_Greko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Θα σου ελεγα να πας ΕΠΑΣ κομμωτικη..Θα κανεις 2 χρονια(και τζαμπα)και μολις τελειωσεις,με πτυχιο ΕΠΑΣ και ΓΕΛ ανοιγεις κομμωτηριο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λαλαουνης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λαλαουνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Θα σου ελεγα να πας ΕΠΑΣ κομμωτικη..Θα κανεις 2 χρονια(και τζαμπα)και μολις τελειωσεις,με πτυχιο ΕΠΑΣ και ΓΕΛ ανοιγεις κομμωτηριο...
Πλακα πλακα κομμωτικη ειναι απο τις καλυτερες επιλογες . Τελειωνεις γρηγορα και τσακ μπαμ κανεις δικη σου δουλεια
χωρις αφεντικα στο κεφαλι σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Θα σου ελεγα να πας ΕΠΑΣ κομμωτικη..Θα κανεις 2 χρονια(και τζαμπα)και μολις τελειωσεις,με πτυχιο ΕΠΑΣ και ΓΕΛ ανοιγεις κομμωτηριο...

Θα 'θελες. Δεν παίρνεις τόσο εύκολα και γρήγορα την άδεια. Πρέπει να συμπληρώσεις κάποια χρόνια ως κομμώτρια σε άλλο κομμωτήριο, και μετά θα μπορείς να ανοίξεις δικό σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
φετος τελειωνω το λυκειο και δεν εχω τη δυνατοτητα να παω για σπουδες... πιστευετε οτι το δημοσιο ιεκ θα βοηθουσε σε κατι (στους καιρους αυτους) απο το να εχω μονο το απολυτηριο του λυκειου????

Οταν λες δεν εχεις την δυνατοτητα?Ουτε σε τμημα της ιδιας Πολης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anastasia......

Νεοφερμένος

Η anastasia...... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Οταν λες δεν εχεις την δυνατοτητα?Ουτε σε τμημα της ιδιας Πολης?

δεν υπαρχεει τμημα στην πολη μου.... ή μαλλον υπαρχει αλλα πρωτον δε μπορω να περασω απο την θεωρητικη και δευτερον απο ιουνιο μεταφερεται θεσσαλονικη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λαλαουνης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λαλαουνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
δεν υπαρχεει τμημα στην πολη μου.... ή μαλλον υπαρχει αλλα πρωτον δε μπορω να περασω απο την θεωρητικη και δευτερον απο ιουνιο μεταφερεται θεσσαλονικη....
Αν επιτρεπεται σε ποια σχολη ηθελες να πας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anastasia......

Νεοφερμένος

Η anastasia...... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.

Λαλαουνης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λαλαουνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
ΤΕΙ μαιευτικης
Πολυ καλη σχολη με αποκατασταση . Αν ομως δεν υπαρχουν τα λεφτα καταλαβαινω.
Μαιευτικη σε ΙΕΚ νομιζω δεν υπαρχει. Μαλλον εχεις εφεση σε παραιατρικα επαγγελματα οποτε ισως καλυτερα
να στραφεις σε νοσηλευτικη η κατι σχετικο με το χωρο.
Στα παραιατρικα και στην Ελλαδα να μην βρισκεις δουλεια θα βρεις εξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mamoudaki

Νεοφερμένος

Η mamoudaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Παιδια βοηθεια, ενω εχω τελειωσει ενα πανεπιστημιο και εχω κουραστει παρα πολυ με κατατακτηριες πριν 3 χρονια ποφασισα να σπουδασω παιδαγωγικα στη σοφια αλλα λογω οικονομικης κρισης τα παρατησα. Θελω ομως να κανω κατι για μενα καθως με το προηγουμενο πτυχιο μου δεν υπαρχει αποκατασταση. ετσι επελεξα να κανω μια ειδικοτητα σε ενα ιεκ. Ποια μου προτεινετε? Δεν εχω πολυ χρονο να χασω ακομα λογω ηλικιας αρα πρεπει να ναι κατι που θα μου αποφερει εργασια. Σε οσα ρωτησα παινεύουν πολυ την νοσηλευτικη και την προσχολικη αγωγη η οποια μου αρεσει και πολυ.θα θελα τις αποψεις σας!!! καθε πληροφορια πολυτιμη!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Giorgos1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Η άποψή μου είναι να μην μπλέξεις γιατί ήδη έχουν περάσει τα χρόνια, επαγγελματική αποκατάσταση την σήμερον ημέρα στην Ελλάδα σε όποια σχολή και να πάς πολύ δύσκολα θα έχεις και ειδικά αν μιλάμε για ΙΕΚ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mamoudaki

Νεοφερμένος

Η mamoudaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
δε διαφωνω οτι τα πραγματα ειναι δυσκολα αλλα ειναι καλο να χεις καποια εξειδικευση σε περιπτωση που ανοιξουν καποιες δουλειες!!!με τους παραιατρικους κλαδους τι γινεται οπως βοηθος ακτινολογου.οι αποφοιτοι ειναι λιγοι οποτε μπορει να υπαρχουν καποιες ευκαιριες.στο εξωτερικο εχει παντα δουλεια γιαυτους!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λαλαουνης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λαλαουνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Παιδια βοηθεια, ενω εχω τελειωσει ενα πανεπιστημιο και εχω κουραστει παρα πολυ με κατατακτηριες πριν 3 χρονια ποφασισα να σπουδασω παιδαγωγικα στη σοφια αλλα λογω οικονομικης κρισης τα παρατησα. Θελω ομως να κανω κατι για μενα καθως με το προηγουμενο πτυχιο μου δεν υπαρχει αποκατασταση. ετσι επελεξα να κανω μια ειδικοτητα σε ενα ιεκ. Ποια μου προτεινετε? Δεν εχω πολυ χρονο να χασω ακομα λογω ηλικιας αρα πρεπει να ναι κατι που θα μου αποφερει εργασια. Σε οσα ρωτησα παινεύουν πολυ την νοσηλευτικη και την προσχολικη αγωγη η οποια μου αρεσει και πολυ.θα θελα τις αποψεις σας!!! καθε πληροφορια πολυτιμη!!![/QUOTE
Οι κατατακτηριες ειναι πολυ ζορικη περιπτωση χρονοβορα με αμφιβολο αποτελεσμα.
Δυστηχως στην Ελλαδα παντου υπαρχουν εμποδια κλειστα επαγγελματα κλικες κλπ
ΙΕΚ μπορεις να πας , μη σκεφτεσαι την ηλικια αλλα το πως θα σαι σε 10 χρονια απο τωρα και μονο.
Αν θα εχεις να φας , αν θα εχεις εργασια και πανω σε τι.
Το ΙΕΚ ειναι ενα σχετικα αδυναμο πτυχιο ομως παιζει ρολο η ειδικοτητα . Καλυτερες κατ εμε ειδικοτητες ειναι
η κομμωτικη και η νοσηλευτικη. Κομμωτρια ανοιγεις αμεσως κομμωτηριο με πιστοποιηση απο ιεκ
νοσηλευτρια απο ιεκ ολο και καπου θα τρυπωσεις ακομα και εξωτερικο , γινονται προκυρηξεις κλπ
Εχω πολλα παραδειγματα και κωμμοτικης αλλα και νοσηλευτικης που ο κοσμος δουλευει κανονικοτατα.
Αντιθετα θα τυρρανιστεις απιστευτα με παραοικονομικα λογιστικες κλπ πεφτει πεινα.
Παιζει παντως ρολο και τι σου αρεσει.
Οσο για την ηλικια μην τη σκεφτεσαι καθολου απο τη στιγμη που δεν εχεις διεξοδο σπουδασε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mamoudaki

Νεοφερμένος

Η mamoudaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
και γω αυτο σκεφτομουν .
ξερω και απο κατατακτηριες εχω δωσει 5 φορες με αποτελεσμα να χασω πολυ χρονο απο τη ζωη μου καθως και χρημα.νοσηλευτικη τη σκεφτομουν και γω αλλα δεν μου αρεσει σαν αντικειμενο.μου αρεσουν περισσοτερο σχολες οπως η βρεφοκομια αλλα στην αναμπουμπουλα...

συμφωνω με τη νοσηλευτικη αν και πλεον θελει δοντι ακομα και εκει.το προβλημα με μενα ειναια οτι δεν μου αρεσει τοσο πολυ.προτιμω την ακτινολογια,τι λετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Λαλαουνης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λαλαουνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
συμφωνω με τη νοσηλευτικη αν και πλεον θελει δοντι ακομα και εκει.το προβλημα με μενα ειναια οτι δεν μου αρεσει τοσο πολυ.προτιμω την ακτινολογια,τι λετε?
Γνωριμιες κακα τα ψεματα χρειαζονται παντου . Και νοσηλευτικη να τελειωσεις θα χρειαστουν γνωριμιες για να μπεις
καπου στον ιδ τομεα αλλα σκεψου να μην εχεις το πτυχιο που βρισκεσαι στο ελεος.
Ακτινολογια απο ΙΕΚ δεν ξερω τι παιζει , σιγουρα και εκει υπαρχει κυλιομενος πινακας για διορισμο στο δημοσιο
αλλα δεν ξερω και πολλα ψαξτο και αν σου αρεσει πηγαινε αλλα στα κρατικα ΙΕΚ δε βγαζουν συχνα την ειδικοτητα
αντιθετα νοσηλευτικες βγαινουν πολλες , πολλοι οι αποφοιτοι αλλα αρκετες και οι θεσεις που υπαρχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mamoudaki

Νεοφερμένος

Η mamoudaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ναι η ειδικοτητα αυτη δεν υπαρχει στα δημοσια μονα σε ιδιωτικα ΙΕΚ .το σκεφτομουν ομως επειδη οι αποφοιτοι ειναι μειοψηφια σχετικα με αλλες ειδικοτητες-υπαρχει μονο 1 ΤΕΙ στην αθηνα και απο τα ιεκ ή τα επαλ οι υπολοιπες.γι αυτο το σκεφτομαι!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mamoudaki

Νεοφερμένος

Η mamoudaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Παιδια για το ΙΕΚ ΑΚΜΗ για την ειδικοτητα του βοηθου ιατρικων εργαστηριων τι λετε?εχει προοπτικες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top