Bοήθεια/Απορίες στη Φυσική Προσανατολισμού

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
ωχ ναι....συγνωμη!!η αποσταση του οδηγου απο το λιμανι ειναι 600m...
σ ευχαριστω για τις ασκησεις ;)

αυτες οι ασκησεις που ανεβασες απο ποιο βοηθημα ειναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aris-bas

Νεοφερμένος

Ο Άρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 69 μηνύματα.
οχι,ειναι απο ενα φυλλαδιο που εχει η καθηγητρια μου στο σχολειο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aris90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aris90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Ιωάννινα). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
παιδια sos!!! θελω τη λυση αυτης της ασκησης
αρμονικο κυμα πλατους Α=0,3m διαδιδεται σε γραμμικο ελαστικο μεσο την t=0 η πηγη ξεκινα να ταλαντωνεται απο τη ΘΙ με θετικη ταχυτητα. την t2=0,8sec η πηγη διερχεται απο τη ΘΙ με θετικη ταχυτητα εχοντας εκτελεσει δυο πληρεις ταλαντωσεις εχω το σημειο Ζ με χz=1m φτανει για δευτερη φορα σε ακραια θεση της ταλαντωσης του
α)να βρεθει η χρονικη εξισωση t1 που ξεκινα να ταλαντωνεται το σημειο Ζ
β)να βρεθει η εξισωση του αρμονικου κυμματος
γ)να γραφει η χρονοκη εξισωση της απομακρυνσης του σημειου Κ απο ΘΙ του,για το οποιο την t2 η φαση της ταλαντωσης ειναι ιση με το 50%της φασης ταλαντωσης της πηγης
δ)να βρεθει η ταχυτητα ταλαντωσης του Κ μια χρονικη στιγμη t που εχει ηδη ξεκινησει η ταλαντωση του και η ταχυτητα ταλαντωσης της πηγης ειναι μεγιστη αρνητικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greekgohan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 371 μηνύματα.
Λοιπον,οποιος χρειαζεται ασκησεις για καλυτερη εμπεδωση αλλα και επαναληψη,σας παραθετω το εξαιρετικο site που εχω βρει με διαγωνισματα απ'όλα τα κεφαλαια ξεχωριστα,συνδιαστικες ασκησεις και διαγωνισματα εφ'όλης της υλης με βαθμο δυσκολιας πανελληνιων εξετασεων και πανω.Το καλυτερο ειναι πως παραθετονται για καθε διαγωνισμα και αναλυτικες λυσεις.Εχει υλικο που καλυπτει και τους πιο απαιτητικους.
https://blogs.sch.gr/siozosf/?page_id=162
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,046 μηνύματα.
παιδια sos!!! θελω τη λυση αυτης της ασκησης
αρμονικο κυμα πλατους Α=0,3m διαδιδεται σε γραμμικο ελαστικο μεσο την t=0 η πηγη ξεκινα να ταλαντωνεται απο τη ΘΙ με θετικη ταχυτητα. την t2=0,8sec η πηγη διερχεται απο τη ΘΙ με θετικη ταχυτητα εχοντας εκτελεσει δυο πληρεις ταλαντωσεις εχω το σημειο Ζ με χz=1m φτανει για δευτερη φορα σε ακραια θεση της ταλαντωσης του
α)να βρεθει η χρονικη εξισωση t1 που ξεκινα να ταλαντωνεται το σημειο Ζ
β)να βρεθει η εξισωση του αρμονικου κυμματος
γ)να γραφει η χρονοκη εξισωση της απομακρυνσης του σημειου Κ απο ΘΙ του,για το οποιο την t2 η φαση της ταλαντωσης ειναι ιση με το 50%της φασης ταλαντωσης της πηγης
δ)να βρεθει η ταχυτητα ταλαντωσης του Κ μια χρονικη στιγμη t που εχει ηδη ξεκινησει η ταλαντωση του και η ταχυτητα ταλαντωσης της πηγης ειναι μεγιστη αρνητικη
Δεν είναι δύσκολη. Θα σου δώσω μερικά στοιχεία ώστε να συνεχίσεις μόνος σου.
t2 = 2T , t2 = t1 + 3T/4 , χZ = v.t1 , φπηγ = ωt2 = 4π => φΚ = 2π , Δφ(πηγ,Κ) = 2π => υπηγ = υΚ

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
παιδια sos!!! θελω τη λυση αυτης της ασκησης
αρμονικο κυμα πλατους Α=0,3m διαδιδεται σε γραμμικο ελαστικο μεσο την t=0 η πηγη ξεκινα να ταλαντωνεται απο τη ΘΙ με θετικη ταχυτητα. την t2=0,8sec η πηγη διερχεται απο τη ΘΙ με θετικη ταχυτητα εχοντας εκτελεσει δυο πληρεις ταλαντωσεις εχω το σημειο Ζ με χz=1m φτανει για δευτερη φορα σε ακραια θεση της ταλαντωσης του
α)να βρεθει η χρονικη εξισωση t1 που ξεκινα να ταλαντωνεται το σημειο Ζ
β)να βρεθει η εξισωση του αρμονικου κυμματος
γ)να γραφει η χρονοκη εξισωση της απομακρυνσης του σημειου Κ απο ΘΙ του,για το οποιο την t2 η φαση της ταλαντωσης ειναι ιση με το 50%της φασης ταλαντωσης της πηγης
δ)να βρεθει η ταχυτητα ταλαντωσης του Κ μια χρονικη στιγμη t που εχει ηδη ξεκινησει η ταλαντωση του και η ταχυτητα ταλαντωσης της πηγης ειναι μεγιστη αρνητικη

Έστω Ο η πηγή παραγωγής του κύματος και x΄x ο άξονας του γραμμικού ελαστικού μέσου κατά μήκος του οποίου διαδίδεται το κύμα. Το κύμα διαδίδεται ταυτόχρονα τόσο ως προς τον θετικό ημιάξονα Ox όσο και ως προς τον αρνητικό ημιάξονα Ox΄ λόγω της ταλάντωσης της πηγής. Η πηγή Ο ξεκινά να ταλαντώνεται την χρονική στιγμή t0=0 από την θέση ισορροπίας της με θετική ταχύτητα. Επομένως οι εξισώσεις των παραγόμενων αρμονικών κυμάτων είναι οι εξής:

Κύμα διαδιδόμενο κατά μήκος του ημιάξονα Ox με θςετική φορά: y=y(x,t)=Aημ{2π[(t/T)-(x/λ)], x>=0
Κύμα διαδιδόμενο κατά μήκος του ημιάξονα Ox΄ με αρνητική φορά: y΄=y΄(x,t)=Aημ{2π[(t/T)+(x/λ)], x<=0

Για κάθε x<=0 και για κάθε t>=0 παρατηρούμε ότι ισχύει y΄(x,t)=y(-x,t)

Επομένως δεν έχει νόημα να μελετηθούν και τα δύο κύματα τα οποία σε κάθε χρονική στιγμή t είναι συμμετρικά ως προς τον άξονα y΄y ο οποίος είναι κάθετος στον x΄x και διέρχεται από το 0. Γι αυτό το λόγο θα μελετηθεί μόνο το κύμα που διαδίδεται προς τον ημιάξονα Ox με θετική φορά διάδοσης. Συνεπώς η εξίσωση του εξεταζόμενου κύματος έχει τη μορφή y=y(x,t)=Aημ{2π[(t/T)-(x/λ)], x>=0

(α) Το χρονικό διάστημα που χρειάζεται για να διανύσει ένα σημείο που εκτελεί απλή αρμονική ταλάντωση, την απόσταση από τη θέση ισορροπίας του μέχρι την ακραία θέσης ταλάντωσης (απόσταση ίση με Δx0=Α) είναι ίσο με Δt0=T/4. Το αντίστοιχο χρονικό διάστημα για μία πλήρη ταλάντωση είναι ίσο με Δt0΄=T.

Το χρονικό διάστημα που χρειάζεται για να εκτελέσει το Ο Ν=2 πλήρεις ταλαντώσεις είναι Δt0΄=ΝT. Γνωρίζουμε ότι Δt0=t2, οπότε

NT=t2 <=> T=t2/N <=> T=0,8/2 <=> T=0,40 s
f=1/T <=> f=1/0,40 <=> f=2,50 Hz
ω=2π/T <=> ω=2π/0,40 <=> ω=5π rad/s

Το σημείο Z απέχει απόσταση xz=1 m από την πηγή Ο. Το Ζ θα ξεκινήσει να ταλαντώνεται την χρονική στιγμή t1, κατά την οποία το κύμα μόλις έχει φτάσει στο Ζ. Για t>=t1 το Ζ εκτελεί απλή αρμονική ταλάντωση. Το χρονικό διάστημα που χρειάζεται για να βρεθεί το Ζ για 2η φορά σε ακραία θέση ταλάντωσής του είναι Δt=3Δt0=(3/4)T και η απόσταση που διανύει είναι Δx=3Δx0=3A. Επομένως έχουμε
t2=t1+Δt <=> t2=t1+(3/4)T <=> t1=t2-(3/4)T <=> t1=0,8-(3/4)*0,40 <=> t1=0,50 s

(β) Υπολογίζουμε την ταχύτητα διάδοσης του κύματος και το μήκος κύματος
υ=xz/t1 <=> υ=1/0,50 <=> υ=2 m/s
υ=λf <=> λ=υ/f <=> λ=υΤ <=> λ=2*0,40 <=> λ=0,80 m

Αντικαθιστώντας τις τιμές των μεγεθών προκύπτει

y=0,30ημ{2π[(t/0,40)-(x/0,80)]} <=> y=0,30ημ[π(5t-2,5x)]=0,30ημ(5πt-2,5πx), x>=0, t>=0 όπου x,y->m και t->s

γ) Η φάση την χρονική στιγμή t ενός σημείου που απέχει απόσταση x από την αρχή Ο είναι η γωνία φ=2π[(t/T)-(x/λ)] (εκφρασμένη σε rad)

Για x=xo=0 βρίσκουμε την φάση της πηγής Ο: φο=2π(t/T)=ωt, t>=0

Για x=xk βρίσκουμε την φάση του σημείου Κ: φk=2π[(t/T)-(xk/λ)], t>=t3 όπου t3 είναι η στιγμή κατά την οποία ξεκινά το Κ να ταλαντώνεται

Για t=t2 έχουμε φο2=2π(t2/T) και φk2=2π[(t2/T)-(xk/λ)]. Πρέπει να ισχύει t2>=t3. Γνωρίζουμε ότι φk2=0,5φο2. Επομένως

φk2=0,5φο2 <=> 2π[(t2/T)-(xk/λ)]=0,5*2π(t2/T) <=> (t2/T)-(xk/λ)=(1/2)*(t2/Τ) <=> 2(t2/T)-2(xk/λ)=(t2/Τ) <=> t2/T=2(xk/λ) <=>
<=> xk=[t2/(2T)]λ <=> xk=[0,8/(2*0,40)]*0,80 <=> xk=0,80 m=λ

Η στιγμή t3 υπολογίζεται ως εξής:

υ=xk/t3 <=> t3=xk/υ <=> t3=0,80/2 <=> t3=0,40 m=T. Παρατηρούμε ότι όντως ισχύει t2>t3.

Η εξίσωση απομάκρυνσης του Κ προκύπτει από την εξίσωση του κύματος για x=xk=0,80m. Έχουμε:
yk=0,30ημ(5πt-2,5π*0,80) <=> yk=0,30ημ(5πt-2π) <=> yk=0,30ημ(5πt), t>=0,40 s, όπου T σε s.

(δ) Για x=xo=0 στην εξίσωση του κύματος, βρίσκουμε την εξίσωση της απομάκρυνσης της πηγής Π. Έχουμε
yo=Αημ[2π(t/T)] <=> yo=Αημ(ωt), t>=0

Επομένως η εξίσωση της ταχύτητας της πηγής Ο είναι
Vo=Vmaxσυν(ωt), t>=0

όπου Vmax=ωΑ <=> Vmax= 5π*0,30 <=> Vmax=1,5π m/s

Για να βρούμε τις χρονικές στιγμές t για τις οποίες η ταχύτητα της πηγής Ο γίνεται ίση με τη μέγιστη αρνητική λύνουμε την εξίσωση:
V=-Vmax <=> Vmaxσυν(ωt)=-Vmax <=> συν(ωt)=-1 <=> συν(ωt)=συνπ <=> ωt=(2κ+1)π <=> t=[(2κ+1)π]/ω <=> t=(2κ+1)π* (Τ/(2π)) <=>
<=> t=[(2κ+1)/2]Τ όπου κ φυσικός αριθμός.

Επομένως για t=[(2κ+1)/2]Τ, κ ανήκει N έχουμε συν(ωt)=συν(2κπ+π)=συνπ=-1 και ημ(ωt)=ημ(2κπ+π)=ημπ=0

Η εξίσωση της απομάκρυνσης του Κ προκύπτει από την εξίσωση του κύματος για x=xk=λ. Έχουμε

yk=Αημ{2π[(t/T)-1]} <=> yk=Αημ(ωt-2π) <=> yk=Αημ(ωt), t>=t3

Για t>=t3 παρατηρούμε ότι ισχύει yk=yo.

Επομένως η εξίσωση της ταχύτητας του Κ είναι:
Vk=Vmaxσυν(ωt), t>=t3

Για να έχει διαδοθεί το κύμα στο Κ, τότε για τις χρονικές στιγμές για τις οποίες Vo=-Vmax πρέπει να ισχύει

t>=t3 <=> [(2κ+1)/2]Τ>=t3 <=> 2κ+1>= 2(t3/T) <=> 2κ>=2(t3/T)-1 <=> κ>=(t3/T)-(1/2) <=> κ>=κmin όπου κmin=(t3/T)-(1/2)

Επειδή t3=T έχουμε κmin=1-(1/2)=1/2. Άρα κ>=1/2 και επειδή κ ακέραιος τότε κ>=1

Αντικαθιστώντας t=[(2κ+1)/2]Τ=[(2κ+1)π]/ω, όπου κ θετικός ακέραιος έχουμε:

Vk=-Vmax <=> Vk=-1,5π=-(3π)/2 m/s
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angietrelaful15

Νεοφερμένος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Γειά σας μπορειτε να μου λύσετε αυτή την άσκηση? γιατί γράφω φυσική αύριο και την λύνω αλλά δεν μου βγαίνει το σωστό αποτέλεσμα!

Φορτίο +9μC απέχει απόσταση 30cm από το άλλο φορτίο +4μC. Nα βρεθεί η ένταση του ηλεκτρικού πεδίου, στο μέσο της μεταξύ τους απόστασης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.

Παιδιά μπορεί κάποιος να μου πει γιατί σε αυτό το σχήμα το νήμα μαζεύεται; :hmm:
Γιατί, εμένα το ενστικτό μου μου λέει πως θα ξετυλιχθεί. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,046 μηνύματα.
Παιδιά μπορεί κάποιος να μου πει γιατί σε αυτό το σχήμα το νήμα μαζεύεται; :hmm:
Γιατί, εμένα το ενστικτό μου μου λέει πως θα ξετυλιχθεί. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.

Δεν μπορώ να καταλάβω!
Γιατί η Τ έχει αυτήν την κατεύθυνση; :hmm:
Η F έχει ροπή ως προς το κέντρο μάζας άρα δεν μπορεί να δημιουργήσει την α γωνιακή προς την άλλη κατεύθυνση. :hmm:
:(?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,046 μηνύματα.
Δεν μπορώ να καταλάβω!
Γιατί η Τ έχει αυτήν την κατεύθυνση;
Η F έχει ροπή ως προς το κέντρο μάζας άρα δεν μπορεί να δημιουργήσει την α γωνιακή προς την άλλη κατεύθυνση?
Προφανώς ξεκινάμε με 2 προϋποθέσεις: α) ο τροχός ήταν ακίνητος πριν ασκηθεί ή η F και β) Ο τροχός κυλά χωρίς ολίσθηση (Κ.Χ.Ο. = καθολικός χριστιανός ορθόδοξος, όπως έλεγε κάποτε ο καθηγητής μου).
Αν η Τ είχε αντίθετη φορά ή αν η ροπή της F είχε μεγαλύτερο μέτρο από τη ροπή της Τ (οπότε και F>Τ), τότε ο τροχός θα αποκτούσε ω αντίθετης φοράς από του σχήματος, όμως η υcm θα ήταν πάλι προς τα δεξιά. Είναι δυνατόν? Σκέψου το.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis_88

Νεοφερμένος

Ο Panagiotis_88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Έχω την ακόλουθη άσκηση μπορεί κανείς να βοηθήσει?

Το ένα άκρο ελατηρίου σταθεράς Κ = 400Ν/μ στερεώνεται σε κατακόρυφο τοίχωμα και στο άλλο άκρο του προσδένεται σώμα μάζας m = 1kg, το οποίο μπορεί να κινείται χωρίς τριβές πάνω σε οριζόντιο επίπεδο. Στο σώμα ασκείται σταθερή οριζόντια δύναμη η οποία έχει μέτρο 80Ν. και φορέα τον άξονα του ελατηρίου. Τη χρονική στιγμή t = 0 που το ελατήριο αποκτά τη μέγιστη επιμήκυνσή του η δύναμη f παύει να ασκείται.
(α) Να αποδείξετε ότι το σώμα θα εκτελέσει απλή αρμονική ταλάντωση και να προσδιορίσετε την γωνιακή συχνότητα της ταλάντωσης.
(β) Να υπολογίσετε το πλάτος της ταλάντωσης
(γ) Να γράψετε την εξίσωση της δύναμης που ασκεί το ελατήριο στο σώμα σε συνάρτηση με το χρόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Έχω την ακόλουθη άσκηση μπορεί κανείς να βοηθήσει?

Το ένα άκρο ελατηρίου σταθεράς Κ = 400Ν/μ στερεώνεται σε κατακόρυφο τοίχωμα και στο άλλο άκρο του προσδένεται σώμα μάζας m = 1kg, το οποίο μπορεί να κινείται χωρίς τριβές πάνω σε οριζόντιο επίπεδο. Στο σώμα ασκείται σταθερή οριζόντια δύναμη η οποία έχει μέτρο 80Ν. και φορέα τον άξονα του ελατηρίου. Τη χρονική στιγμή t = 0 που το ελατήριο αποκτά τη μέγιστη επιμήκυνσή του η δύναμη f παύει να ασκείται.
(α) Να αποδείξετε ότι το σώμα θα εκτελέσει απλή αρμονική ταλάντωση και να προσδιορίσετε την γωνιακή συχνότητα της ταλάντωσης.
(β) Να υπολογίσετε το πλάτος της ταλάντωσης
(γ) Να γράψετε την εξίσωση της δύναμης που ασκεί το ελατήριο στο σώμα σε συνάρτηση με το χρόνο.

Παναγιώτη η άσκηση είναι από τις πρώτες που μαθαίνουμε στις ταλαντώσεις.
Σε μια τυχαία θέση στο σώμα ασκείται η δύναμη του ελατηρίου που είναι F=-kx . Αρα το σώμα εκτελεί ΑΑΤ
Από τη σχέση κατά μέτρο F=kx ==> Fmax=kA ==> 80=400A βρίσκω Α=0,2m to πλάτος της ταλάντωσης
Επίσης κ=mω² ==> ω=20rad/sec η χρονομέτρηση αρχίζει τη στιγμή που έχει απομακρυνθεί κατά Α που αντιστοιχεί σε αρχική φάση π/2
Αρα F=-mω²x=-mω²Αημ(ωt+π/2)=-80ημ(20t+π/2)=-80συν20t
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis_88

Νεοφερμένος

Ο Panagiotis_88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Παναγιώτη η άσκηση είναι από τις πρώτες που μαθαίνουμε στις ταλαντώσεις.
Σε μια τυχαία θέση στο σώμα ασκείται η δύναμη του ελατηρίου που είναι F=-kx . Αρα το σώμα εκτελεί ΑΑΤ
Από τη σχέση κατά μέτρο F=kx ==> Fmax=kA ==> 80=400A βρίσκω Α=0,2m to πλάτος της ταλάντωσης
Επίσης κ=mω² ==> ω=20rad/sec η χρονομέτρηση αρχίζει τη στιγμή που έχει απομακρυνθεί κατά Α που αντιστοιχεί σε αρχική φάση π/2
Αρα F=-mω²x=-mω²Αημ(ωt+π/2)=-80ημ(20t+π/2)=-80συν20t

Δεν αντιλέγω ότι είναι εύκολη απλά μου εμφάνιζε στις λύσεις ότι το πλάτος είναι Α = 0,4m, επομένως ήθελα μία δεύτερη άποψη ώστε να είμαι σίγουρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,046 μηνύματα.
Από τη σχέση κατά μέτρο F=kx ==> Fmax=kA ==> 80=400A βρίσκω Α=0,2m to πλάτος της ταλάντωσης
απλά μου εμφάνιζε στις λύσεις ότι το πλάτος είναι Α = 0,4m, επομένως ήθελα μία δεύτερη άποψη ώστε να είμαι σίγουρος.
To πλάτος είναι πράγματι Α = 0,4m. Για να το βρούμε δεν παίρνουμε ισορροπία, αλλά ΘΜΚΕ από τη θέση φυσικού μήκους (που θα είναι η Θ.Ι. της ταλάντωσης) μέχρι τη θέση όπου η δύναμη εγκαταλείπει το σώμα (που θα είναι ακραία θέση):
Κτελ - Καρχ = WF + WFελ => 0 - 0 = F.A - ½kA² => Α = 2F/k = 0,4m

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Δεν αντιλέγω ότι είναι εύκολη απλά μου εμφάνιζε στις λύσεις ότι το πλάτος είναι Α = 0,4m, επομένως ήθελα μία δεύτερη άποψη ώστε να είμαι σίγουρος.

Δεν έχω αντίρρηση αλλά για πές μου αυτός που έγραψε την άσκηση που λέει "Τη χρονική στιγμή t = 0 που το ελατήριο αποκτά τη μέγιστη επιμήκυνσή του η δύναμη f παύει να ασκείται. Δηλαδή μετά τη μέγιστη επιμήκυνση μεγαλώνει κιάλλο? Τι σόϊ μέγιστη επιμήκυνση είναι αυτή? Είναι εκφώνηση αυτή?
Θα μπορούσε να πει ότι κάποια στιγμή η δύναμη στιγμιαία μηδενίζεται κλπ κλπ και ούτε γάτα ούτε ζημιά. Και όχι να ψάχνουμε να βρούμε με ποιον τρόπο θα πετύχουμε το αποτέλεσμα που δίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aris90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aris90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Ιωάννινα). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
εχω μια ασκηση ευκολη ειναι αλλα δεν ξερω γιατι δεν βγαζω σωστα αποτελεσματα
ενας τροχος ακτινας R =0.5m ειναι αρχικα ακινητος και μπορει να περιστρεφεται γυρω απο σταθερο αξονα ο οποιος διερχεται απο το κεντρο του & ειναι καθετος στο επιπεδο του την χρονικη στιγμη τ=0 ο τροχος ξεκινα να περιστρεφεται με σταθερη γωνιακη επιταχυνση οποτε τη χρονικη στιγμη τ=4 εχει περιστραφει κατα γωνια θ1=16rad να υπολογισετε
α)το μετρο της γωνιακης επιταχυνσης του τροχου
β)το μετρο της γωνιακης ταχυτητας και το μετρο της γραμμικης ταχυτητας των σημειων της περιφερειας του τροχου την χρονικη στιγμη τ1
γ)το μετρο της επιτροχιας και το μετρο της κεντρομολου επιταχυνσης ενος σημειου ζ της περιφεριας του τροχου την στιγμη τ1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aris90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aris90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Ιωάννινα). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
ενταξει την ελυσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χριχρι :)

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Φιλαδέλφεια (Αττική). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Πηγή κυματος Ο αρχίζει τη χρονικη στιγμη t=0 να εκτελει ΑΑΤ πλατους 0,1 χωρις αρχικη φαση. Το αρμονικο κυμα που παραγεται διαδιδεται κατα μηκος γραμμικόυ ομογενους ελαστικου μεσου και κατα θετικη φορα. Ενα σημειο Σ του ελαστικόυ μεσου απεχει απο την πηγη Ο απόσταση Χ1=4 m. Να υπολογισετε την περιοδο Τ του αρμονικου κυματος και το μηκος λ. Να γραψετε την εξισωση του αρμονικου κυματος.

Παιδιααα μια βοηθειααα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,046 μηνύματα.
Πηγή κυματος Ο αρχίζει τη χρονικη στιγμη t=0 να εκτελει ΑΑΤ πλατους 0,1 χωρις αρχικη φαση. Το αρμονικο κυμα που παραγεται διαδιδεται κατα μηκος γραμμικόυ ομογενους ελαστικου μεσου και κατα θετικη φορα. Ενα σημειο Σ του ελαστικόυ μεσου απεχει απο την πηγη Ο απόσταση Χ1=4 m. Να υπολογισετε την περιοδο Τ του αρμονικου κυματος και το μηκος λ. Να γραψετε την εξισωση του αρμονικου κυματος.
Ανεπαρκή δεδομένα. Ελέγξατε εκφώνηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top