Bοήθεια/Απορίες στη Φυσική Προσανατολισμού

Psycho(Βασίλης)

Δραστήριο μέλος

Ο Psycho(Βασίλης) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Βρήκα έναν τύπο δε ξέρω αν βοηθήσει:

Πλάτος = |Α'| = |2Ασυν2πχ/λ|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

P@NT?LO$

Νεοφερμένος

Ο P@NT?LO$ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
σωστα βασιλη ευχαριστω

α)η μεγιστη ταχυτητα ταλαντωσης ενος μοριου ενος ελαστικου μεσου στο οποιο διαδιδεται εγκαρσιο κυμα ειναι umax=λf
β)τ ο ηλεκτρικο και το μαγνητικο πεδιο οταν ξεκινουν απο τη κεραια βρισκονται σε συμφωνια φασης
γ)μια πρασινη ακτινα οταν εισελθει στο νερο αλλαζει χρωμα γιατι αλλαζει το μηκος κυματος
δ)τα ηλεκτρομαγνητικα κυματα υπακουουν στην αρχη της επαλληλιας
ε)κατα μηκος χορδης στην οποια εχει δημιουργηθει στασιμο κυμα ολα τα σημεια της χορδης ταλαντωνονται με την ιδια συχνοτητα

βοηθηστε με παιδια...Σ-Λ ειναι η ασκηση!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Superhuman

Δραστήριο μέλος

Ο Νικηφόρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 797 μηνύματα.
Κάνε και τίποτα μόνος σου ρε,όλα οι άλλοι στα λύνουνε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Κάνε και τίποτα μόνος σου ρε,όλα οι άλλοι στα λύνουνε.

Ouch....Κακιούλες.
Άν και έχεις δίκιο.

Στον χρήστη που έκανε τις ερωτήσεις:
Είναι απλές ερωτήσεις με βάση την θεωρία του μαθήματος.Άν κάτι δεν ξέρεις,ανέτρεξε στο αντίστοιχο κεφάλαιο του βιβλίου και μελέτησέ το.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aris90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aris90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Ιωάννινα). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
κατα μηκος γραμμικου ελαστικου μεσου που ταυτιζεται με τον αξονα χ'οχ διαδιδονται ταυτοχρονα με αντιθετη φορα δυο αρμονικα κυματα τα οποια εχουν εξισωσεις y1,2=0,02ημ(2πt+/-2πx)(SI) εξαιτιας της συμβολης των δυο κυματων δημιουργειται στο ελαστικο μεσο στασιμο κυμα

α)ποιο το πληθος των δεσμων που δημιουργουνται απο το σημειο χ=0 και το σημειο Δ με χΔ =1.5m?

β)το μετρο της ταχυτητας ταλαντωσης του υλικου σημειου Δ τις χρονικες στιγμες που η απομακρυνση του απο τη θεση ισοπποπιας ειναι 0,02m?

λοιπον το πρωτο ερωτημα νομιζω οτι το βρηκα σωστα : 3 ειναι το πληθος των δεσμων
τωρα για το δευτερο πηρα E=K+U και βρηκα την ταχυτητα u²=0.1616π m/s

ειναι σωστα?ιδιαιτερα για το δευτερο αμφιβαλλω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

liofagos

Νεοφερμένος

Ο liofagos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Ένα σωμα εκτελεί φθινουσα αρμονικη ταλαντωση και ισχύει F=-bu.Μετα απο χρονο 10sec εχουν πραγματοποιηθει 10 πληρεις ταλαντωσεις.Το πλατος της ταλάντωσης μετα απο 5sec εχει μειωθει στο 80%.Υπολογίστε:
α)τον χρονο υποδιπλασιασμου του πλατους της ταλαντωσης
β)το αρχικο πλατος της ταλαντωσης οταν το πλατος της ειναι 10cm μετα απο 2 πληρεις ταλαντωσεις
γ)το χρονο στον οποιο η ενεργεια της ταλαντωσης ειναι ιση με το 1/64 της αρχικης
Δίνεται:ln5=1.6
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

P@NT?LO$

Νεοφερμένος

Ο P@NT?LO$ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Κάνε και τίποτα μόνος σου ρε,όλα οι άλλοι στα λύνουνε.

κοιτα τη δουλεια σου αγορι μου... :whatever: αντε μπραβο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aris90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aris90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Ιωάννινα). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
κατα μηκος γραμμικου ελαστικου μεσου που ταυτιζεται με τον αξονα χ'οχ διαδιδονται ταυτοχρονα με αντιθετη φορα δυο αρμονικα κυματα τα οποια εχουν εξισωσεις y1,2=0,02ημ(2πt+/-2πx)(SI) εξαιτιας της συμβολης των δυο κυματων δημιουργειται στο ελαστικο μεσο στασιμο κυμα

α)ποιο το πληθος των δεσμων που δημιουργουνται απο το σημειο χ=0 και το σημειο Δ με χΔ =1.5m?

β)το μετρο της ταχυτητας ταλαντωσης του υλικου σημειου Δ τις χρονικες στιγμες που η απομακρυνση του απο τη θεση ισοπποπιας ειναι 0,02m?

λοιπον το πρωτο ερωτημα νομιζω οτι το βρηκα σωστα : 3 ειναι το πληθος των δεσμων
τωρα για το δευτερο πηρα E=K+U και βρηκα την ταχυτητα u²=0.1616π m/s

ειναι σωστα?ιδιαιτερα για το δευτερο αμφιβαλλω
ειναι τελικα σωστο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aris90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aris90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Ιωάννινα). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
ειναι τελικα σωστο?
ενταξει το βρηκα...

κοιτα τη δουλεια σου αγορι μου... :whatever: αντε μπραβο...

εν μερει εχει και ενα δικιο απλως μπορουσε να το πει πιο ευγενικα, γιατι δεν ζητας βοηθεια απο καποια ασκηση που μπορει να σε δυσκολεψε αλλα απο την θεωρια που αν ανοιξεις το βιβλιο και διαβασεις θα βρεις αυτο που ψαχνεις

δεν λεω και εγω ζηταω πολλες φορες βοηθεια σε ασκησεις στα μαθηματικα κατ. που πολλες φορες ειναι ευκολες:redface: ενοειτε ομως οτι την εχω προσπαθησει πιο πριν αλλα δυστυχως δεν εχω και τοσο καλη μαθηματικη σκεψη και μπορει να κολησω ευκολα...σε αντιθεση με τη φυσικη:P

φιλικα παντα
--------------------------------
κανω επαναληψη στις ταλαντωσεις και ειναι μια ασκηση που λεει ΄΄η συχνοτητα μεγιστοποισης της δυναμικης ενεργειας ταλαντωσης του σωματος ισουται με f1=10hz" θυμαμαι που μας ειχαν πει οτι η συχνοτητα ειναι f=5hz αλλα δεν θυμαμαι γιατι? μπορει να μου το θυμισει καποιος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
κανω επαναληψη στις ταλαντωσεις και ειναι μια ασκηση που λεει ΄΄η συχνοτητα μεγιστοποισης της δυναμικης ενεργειας ταλαντωσης του σωματος ισουται με f1=10hz" θυμαμαι που μας ειχαν πει οτι η συχνοτητα ειναι f=5hz αλλα δεν θυμαμαι γιατι? μπορει να μου το θυμισει καποιος...

U=1/2*Dx² άρα U=Umax για x=+A και x=-Α
η εναλλαγή των 2 αυτών θέσεων γίνεται με συχνότητα f'=2*fταλάντωσης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Aris90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aris90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Ιωάννινα). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
U=1/2*Dx² άρα U=Umax για x=+A και x=-Α
η εναλλαγή των 2 αυτών θέσεων γίνεται με συχνότητα f'=2fταλάντωσης
tnx
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Vicky13

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Παιδιά μπορείτε να μου εξηγήσετε πως θα κάνω το στιγμιότυπο στα στάσιμα; :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aris90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aris90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Ιωάννινα). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
απο διαγραμμα x,t μπορουμε να βρουμε αρχικη φαση ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aris90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aris90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Ιωάννινα). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Παιδιά μπορείτε να μου εξηγήσετε πως θα κάνω το στιγμιότυπο στα στάσιμα; :(
γινε λιγο πιο συγγεκριμενος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
απο διαγραμμα x,t μπορουμε να βρουμε αρχικη φαση ?

Άν εννοείς στις ταλαντώσεις,είναι απλό.
Κοιτάς να δείς για t=0 πόση είναι η απόσταση απο το Σ.Ι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vicky13

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 535 μηνύματα.
γινε λιγο πιο συγγεκριμενος

Μου ζητάνε για παράδειγμα την τάδε χρονική στιγμή να κάνω το στιγμιότυπο του στάσιμου.Πως θα το κάνω; :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aris90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aris90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Ιωάννινα). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Μου ζητάνε για παράδειγμα την τάδε χρονική στιγμή να κάνω το στιγμιότυπο του στάσιμου.Πως θα το κάνω; :(

να υποθεσω οτι ολα τα σημεια βρησκονται στη μεγιστη ακραια θεση τους και σου λεει να σχεδιασεις το στιγμιοτυπο μετα απο T/4 ή οταν η κινητικη γινει για πρωτη φορα μεγιστη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aris90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aris90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Ιωάννινα). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Άν εννοείς στις ταλαντώσεις,είναι απλό.
Κοιτάς να δείς για t=0 πόση είναι η απόσταση απο το Σ.Ι.
οταν λες Σ.Ι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.

Aris90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aris90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Ιωάννινα). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Σημείο Ισορροπίας.Εκεί που το x ισούται με 0.

α!οκ ιατι εγω το εχω μαθει Θ.Ι και μπερδευτικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top