Ιδιωτικά ή Δημόσια ΙΕΚ;

Nadinaf

Νεοφερμένος

Η Nadinaf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα.βρήκα τυχαία την συζήτηση σας καθώς έκανα έρευνα για ΙΕΚ και το πόσο αξιόπιστα είναι.Μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση αλλά με προβλημάτισε ιδιαίτερα.Ελπιζω να με διαφωτισετε λιγάκι πάνω στο θέμα των ΙΕΚ. Σπουδάζω Γεωλογία στο Καποδιστριακό πανεπιστήμιο κ σε πέντε μαθήματα παίρνω πτυχίο.Δεν ήταν η επιλογή μου ετυχε να περάσω και δυσκολεύτηκα παρά πολύ να καταφέρω να φτάσω κοντά στο πτυχίο.Η μεγάλη μου αγάπη ήτανε και είναι τα παιδαγωγικά.Έκανα το λάθος να μην ξαναδώΣω πανελλήνιες και δεν πέρασα εκεί που τόσο ήθελα αλλά σε μια σχολή που έτυχε.παρολαυτα μέσω του γεωλογικου μπορώ να δώσω στον ΑΣΕΠ να μπω στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση..αν ποτέ βέβαια θα υπάρξει ΑΣΕΠ κι αν είμαι τυχερή και μπω..σκεφτομουυν λοιπόν..μήπως ήρθε η ώρα τώρα να κάνω το όνειρο μ?να δώσω κατακτηριεσ να μπω στο παιδαγωγικό η νηπιαγωγών?η δεν πρόκειται να περάσω και θα απογοητευτω?γι αυτό σκέφτηκα την λύση των ΙΕΚ.έχουν τμήματα για προσχολική αγωγή και μάλιστα μου φάνηκε τρομερά ενδιαφέρον το τμήμα με παιδιά για ειδικές ανάγκες.μάλιστα ενθουσιάστηκα διαβαζωντασ τα μαθήματα αυτής της ειδικότητας.δεδομένου όμως ότι τα χρήματα είναι πολλά αξίζουν τα ΙΕΚ για αυτήν την ειδικότητα?θα μάθω πράγματα?θα έχω κάποια επαγγελματική αποκατάσταση από εκεί?η απλά θα έχω ένα χαρτί για το τπτ?αν κάποιος γνωρίζει ας μου συστήσει κάποιο αξιόπιστο ΙΕΚ.έψαξα και διέκρινα κάποια που μου άρεσαν..αλλά πολλά σίγουρα θα λένε φούμαρα για να σε προσελκισουν.θέλω να πάω κάπου που θα μάθω.που θα είναι σοβαρά.γιατί αγαπώ πολύ αυτό το αντικείμενο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Ξέρω κάποιες κοπέλες που είχαν τελειώσε ιεκ με ειδικότητα προσχολικής αγωγής και εργάζονταν. Το κακό είναι βέβαια ότι αυτα ίσχυαν προ κρίσης:), πλέον σ'αυτη την εποχή και σ'αυτη τη χώρα δεν μπορεί κανείς να σου εγγυηθεί κάτι:/:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nadinaf

Νεοφερμένος

Η Nadinaf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ.Ψάχνω τώρα να βρω κάποιο καλό ΙΕΚ που να αξίζει τα χρήματα του και να γίνεται καλή δουλειά.Σημείωσα κάποια και θα πάω σε ένα -ένα να τα ψάξω ,να κάνω ερωτήσεις και να κρίνω αν πρέπει να γραφτώ.Δεν θέλω σε καμία περίπτωση να σκάσω ένα σωρό λεφτά και μετά να απογοητευθώ από το επίπεδο του ΙΕΚ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria90

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 415 μηνύματα.
..και γω το ιδιο! Εκανα μια σχολη που δεν τρελαινομουν αλλα οκ την αγαπησα! Παντα ηθελα οικονομικα ή παιδαγωγικα! Δεν νομιζω οτι ειναι κακα τα ΙΕΚ αρκειιιιι.... να ειναι καλο! Μην πας σε δημοσιο μονο.. δεν αξιζουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

psilos1950

Νεοφερμένος

Ο psilos1950 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
καλησπερα σε ολους!πριν ξεκινησω θα ηθελα να σας πω οτι ειναι η πρωτη φορα που συμμετεχω σε φορουμ ομως επειδη το θεμα με ενιαφερει μεσω αναζητησης στο google πετυχα αυτο το site και παρακολουθισα την συζητηση η οποια ειναι πολυ ενδιαφερουσα!θελω,λοιπον,να ρωτησω κατα ποσο ειναι ευκολη η επαγγελματικη αποκατασταση απο ιδιωτικο ιεκ στην ειδικοτητα του προπονητη..γνωριζω οτι και στην τριτοβαθμια εκπαιδευση(τεφαα) ειναι κατι ηδη εξιδειδικευμενο παρολαυτα η συγκιριες με εφεραν στο να θελω να διαλεξω αυτο τον τομεα!μεσω κατατακτηριων εξετασεων ειναι δυσκολο γιαυτο κ εχω στραφει στα ιεκ!παρακαλω να βοηθισετε καθως βλεπω οτι οι απαντησεις σας κ οι γνωσεις σας στο θεμα ειναι αρκετα τεκμηριωμενες και προσγειωμενες(και οχι ειχα ενα φιλο που ηξερε ενα φιλο που του ειπε ενας φιλος κτλ!!!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

psilos1950

Νεοφερμένος

Ο psilos1950 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα.βρήκα τυχαία την συζήτηση σας καθώς έκανα έρευνα για ΙΕΚ και το πόσο αξιόπιστα είναι.Μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση αλλά με προβλημάτισε ιδιαίτερα.Ελπιζω να με διαφωτισετε λιγάκι πάνω στο θέμα των ΙΕΚ. Σπουδάζω Γεωλογία στο Καποδιστριακό πανεπιστήμιο κ σε πέντε μαθήματα παίρνω πτυχίο.Δεν ήταν η επιλογή μου ετυχε να περάσω και δυσκολεύτηκα παρά πολύ να καταφέρω να φτάσω κοντά στο πτυχίο.Η μεγάλη μου αγάπη ήτανε και είναι τα παιδαγωγικά.Έκανα το λάθος να μην ξαναδώΣω πανελλήνιες και δεν πέρασα εκεί που τόσο ήθελα αλλά σε μια σχολή που έτυχε.παρολαυτα μέσω του γεωλογικου μπορώ να δώσω στον ΑΣΕΠ να μπω στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση..αν ποτέ βέβαια θα υπάρξει ΑΣΕΠ κι αν είμαι τυχερή και μπω..σκεφτομουυν λοιπόν..μήπως ήρθε η ώρα τώρα να κάνω το όνειρο μ?να δώσω κατακτηριεσ να μπω στο παιδαγωγικό η νηπιαγωγών?η δεν πρόκειται να περάσω και θα απογοητευτω?γι αυτό σκέφτηκα την λύση των ΙΕΚ.έχουν τμήματα για προσχολική αγωγή και μάλιστα μου φάνηκε τρομερά ενδιαφέρον το τμήμα με παιδιά για ειδικές ανάγκες.μάλιστα ενθουσιάστηκα διαβαζωντασ τα μαθήματα αυτής της ειδικότητας.δεδομένου όμως ότι τα χρήματα είναι πολλά αξίζουν τα ΙΕΚ για αυτήν την ειδικότητα?θα μάθω πράγματα?θα έχω κάποια επαγγελματική αποκατάσταση από εκεί?η απλά θα έχω ένα χαρτί για το τπτ?αν κάποιος γνωρίζει ας μου συστήσει κάποιο αξιόπιστο ΙΕΚ.έψαξα και διέκρινα κάποια που μου άρεσαν..αλλά πολλά σίγουρα θα λένε φούμαρα για να σε προσελκισουν.θέλω να πάω κάπου που θα μάθω.που θα είναι σοβαρά.γιατί αγαπώ πολύ αυτό το αντικείμενο...
:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Λαλαουνης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λαλαουνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα.βρήκα τυχαία την συζήτηση σας καθώς έκανα έρευνα για ΙΕΚ και το πόσο αξιόπιστα είναι.Μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση αλλά με προβλημάτισε ιδιαίτερα.Ελπιζω να με διαφωτισετε λιγάκι πάνω στο θέμα των ΙΕΚ. Σπουδάζω Γεωλογία στο Καποδιστριακό πανεπιστήμιο κ σε πέντε μαθήματα παίρνω πτυχίο.Δεν ήταν η επιλογή μου ετυχε να περάσω και δυσκολεύτηκα παρά πολύ να καταφέρω να φτάσω κοντά στο πτυχίο.Η μεγάλη μου αγάπη ήτανε και είναι τα παιδαγωγικά.Έκανα το λάθος να μην ξαναδώΣω πανελλήνιες και δεν πέρασα εκεί που τόσο ήθελα αλλά σε μια σχολή που έτυχε.παρολαυτα μέσω του γεωλογικου μπορώ να δώσω στον ΑΣΕΠ να μπω στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση..αν ποτέ βέβαια θα υπάρξει ΑΣΕΠ κι αν είμαι τυχερή και μπω..σκεφτομουυν λοιπόν..μήπως ήρθε η ώρα τώρα να κάνω το όνειρο μ?να δώσω κατακτηριεσ να μπω στο παιδαγωγικό η νηπιαγωγών?η δεν πρόκειται να περάσω και θα απογοητευτω?γι αυτό σκέφτηκα την λύση των ΙΕΚ.έχουν τμήματα για προσχολική αγωγή και μάλιστα μου φάνηκε τρομερά ενδιαφέρον το τμήμα με παιδιά για ειδικές ανάγκες.μάλιστα ενθουσιάστηκα διαβαζωντασ τα μαθήματα αυτής της ειδικότητας.δεδομένου όμως ότι τα χρήματα είναι πολλά αξίζουν τα ΙΕΚ για αυτήν την ειδικότητα?θα μάθω πράγματα?θα έχω κάποια επαγγελματική αποκατάσταση από εκεί?η απλά θα έχω ένα χαρτί για το τπτ?αν κάποιος γνωρίζει ας μου συστήσει κάποιο αξιόπιστο ΙΕΚ.έψαξα και διέκρινα κάποια που μου άρεσαν..αλλά πολλά σίγουρα θα λένε φούμαρα για να σε προσελκισουν.θέλω να πάω κάπου που θα μάθω.που θα είναι σοβαρά.γιατί αγαπώ πολύ αυτό το αντικείμενο...:worry:
Κοιτα τα ΙΕΚ ανοικουν στη μεταδευτεροβαθμια εκπαιδευση και ως σημερα στον ΑΣΕΠ συμμετεχουν μαζι με τους αποφοιτους
δευτεροβαθμιων σχολων κι ας εχουν ανωτερο πτυχιο.
Δε γνωριζω αν παιρνουν περισσοτερα μορια οι αποφοιτοι των ΙΕΚ.
Τωρα για ειδικες αναγκες που ενδιαφερεσαι ειναι ενδιαφερον χαρτι το θεμα ειναι αν οι αποφοιτοι συμμετεχουν ξεχωριστα
στον ΑΣΕΠ ειναι δηλ οι μονοι αποφοιτοι που διεκδηκουν θεσεις.
Αν συμβαινει αυτο τοτε ναι ειναι καλη ευκαιρια για διορισμο στο δημοσιο . Υπαρχουν ατομα που διοριστηκαν στο δημοσιο
απο ΙΕΚ αμεσως σε καποιες ειδικοτητες παλιοτερα γιατι δεν υπηρχαν πολλοι αποφοιτοι στην ειδικοτητα πχ ιεκ δασικης προστασιας!!
Καλυτερη περιπτωση ειναι ΙΕΚ ΕΚΑΒ - σχεδον αμεσος διορισμος ως τωρα . Πλεον δεν ξερω.
Αν θελεις πολυ κ δε μπορεις να πας εξωτερικο πηγαινε σε ιεκ . Δοκιμασε εισαι ακομα νεος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mairoula trela

Νεοφερμένος

Η mairoula trela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Για ΙΕΚ νοσηλευτικης η μαγειρικης ξερει κανεις τιποτα? Εχουν αποκατασταση η τζαμπα λεφτα για διδακτρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λαλαουνης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λαλαουνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Για ΙΕΚ νοσηλευτικης η μαγειρικης ξερει κανεις τιποτα? Εχουν αποκατασταση η τζαμπα λεφτα για διδακτρα?
Βασικα για ΙΕΚ συμφερει ΜΟΝΟ αν δεν εχεις αλλη επιλογη πχ δεν εχεις λεφτα για εξωτερικο, εισαι μεγαλος σε ηλικια
οπως εγω , δεν εχεις οικογενειακη στηριξη για σπουδες γενικα ειτε σε κολεγιο η σε αλλη πολη.
Τωρα για μαγειρικη ξερω οτι σαν μισθωτος οι δουλειες ειναι εποχικες δηλ κανα τριμηνο και αν.
Εσυ ομως ζεις 12 μηνες και οχι τρεις.
Νοσηλευτικη ιεκ οσοι τελειωσαν νεοι 20-23 στα 35 πλεον δουλευουν στο δημοσιο τομεα ως ΜΟΝΙΜΟΙ.
Γινονται προσληψεις τακτικου προσωπικου καθε ετος γυρω στα 500 μπορει και 1000 ατομα .
Υπ οψιν η κατηγορια που σε αφορα δηλ ΔΕ Νοσηλευτων εχει 13.500 ατομα στη λιστα σημερα που περιμενουν.
Για λεπτομερειες ψαξε στην ιστοσελιδα του ΑΣΕΠ.
Βεβαια δουλεια του ιεκατζη νοσηλευτικης περιλαμβανει μπανιο σε αρρωστους ,κλισματα , καθαρισμο ανθρωπων που ειναι
κατακοιτοι κλπ να ξερεις δηλαδη , γιατι δυο γνωστοι μου τελειωσαν και τα παρατησαν οποτε τσαμπα τα 2 χρονια!
Παντως απεφυγε δια ροπαλου λογιστικα-οικονομικα-διαφημιση και ασφαλειες ο χωρος στην Ελλαδα απλα ειναι ανυπαρκτος.
Κακα τα ψεματα δουλεια στο ελλαντα = Γιατροι και νοσοκομοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PaulReal

Νεοφερμένος

Ο PaulReal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Τελικά παιδιά το πτυχιό ΙΕΚ ανήκει στην βαθμίδα 3 ή 4;
Εγώ ξεκινάω απο Δευτέρα στο ΙΕΚ Ωραιοκάστρου ειδικότητα ειδικού μηχανογραφημένου λογιστηρίου και δεν μου είπαν να καταβάλω 367€ (ακόμα μάλλον)... πάντως θα σας ενημερώσω εδώ αν προκύψει κάτι τέτοιο.
Έχω μια απορία, μπορώ να έχω το δικαίωμα όταν πάρω το πτυχίο να ανοίξω δικό μου λογιστικό γραφείο; ή θα πρέπει να συμπληρώσω εναν αριθμό ενσήμων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λαλαουνης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λαλαουνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Τελικά παιδιά το πτυχιό ΙΕΚ ανήκει στην βαθμίδα 3 ή 4;
Εγώ ξεκινάω απο Δευτέρα στο ΙΕΚ Ωραιοκάστρου ειδικότητα ειδικού μηχανογραφημένου λογιστηρίου και δεν μου είπαν να καταβάλω 367€ (ακόμα μάλλον)... πάντως θα σας ενημερώσω εδώ αν προκύψει κάτι τέτοιο.
Έχω μια απορία, μπορώ να έχω το δικαίωμα όταν πάρω το πτυχίο να ανοίξω δικό μου λογιστικό γραφείο; ή θα πρέπει να συμπληρώσω εναν αριθμό ενσήμων;
Εχω τελειωσει φιλε μηχ λογιστηριο , προσωπικα δε δουλεψα ποτε αμεσα στα λογιστηκα τελειωσα αργοτερα και μαρκετιγκ.
Η γνωμη μου για τη συγκεκριμενη σχολη ειναι ακρως αρνητικη , οι βοηθοι λογιστων δεν πληρωνονται σχεδον ποτε
τα λογιστηρια ειναι συνηθως εξωτερικα κ μικρες ατομικες επιχειρησεις που ανακυκλωνουν απλα τα παιδια των πρακτικων
και τα εκμεταλλευονται. Εχω δει ανθρωπινα δραματα στο χωρο ,30αρηδες να ''δουλευουν'' αμισθι(!) σε γραφεια με την ελπιδα
οτι θα τους κρατησουν η θα δουλεψουν καπου . Συνηθως ματαιος κοπος καποια στιγμη εγκαταλειπεις και κανεις κατι ασχετο
η στην καλυτερη σπουδαζεις κατι αλλο.
Τωρα το πτυχιο του ΙΕΚ ανηκει στη μεταδευτεροβαθμια εκπαιδευση και εκρεμει η καταταξη του ,στο εξωτερικο ανηκει
στην κατηγορια 4 -στο λεω υπευθυνα. Αλλα και εδω εχω την εντυπωση οτι καταταχθηκε εκει πλεον με τον προσφατο νομο
μαζι με τα ΚΕΜΕ. Δηλ πανω απο τα επαλ κατω απο τα πανεπιστημια.
Λογιστικο γραφειο μεχρι το 98 ανοιγες με χαρτι λυκειου και μαλιστα σε ολες τις κατηγοριες.
Οπως δηλ και οι ασφαλιστες σημερα . Σε ενα βραδυ εκλεισαν το επαγγελμα οι μαγκες και απαγορευσαν σε αποφοιτους
ΤΕΙ και ΙΕΚ να παιρνουν αδεια Α κατηγοριας.
Μεχρι σημερα ο αποφοιτος ιεκ μετα απο 8 χρονια αποκτα Δ κατηγοριας αδεια κ μετα απο 5 χρονια Γ κατηγοριας!!!
Θα αλλαξουν ολα απ οτι ακουσα λογο ΔΝΤ -θελουν να ανοιξουν ξανα το επαγγελμα.
Απ οτι καταλαβες πολυ φασαρια για το τιποτα ,δυσκολη ειδικοτητα σε μαθηματα και πολυ αμφιβολη εξελιξη αργοτερα
πολυ τσαμπα δουλεια ,πολλη ανεργια κλπ.
Προσωπικα φιλε αν γυρνουσα πισω θα σπουδαζα κουρεας , πολυ καλυτερη και σταθερη εξελιξη . Η θα εφευγα εξω.
Λογιστικα δε θα επελεγα ουτε με σφαιρες. Η μονη καλη περιπτωση ειναι αν καταφερεις να μπεις στην τιμολογηση σε εταιρεια
οχι τπτα σπουδαιο , βγαζεις κανα 400ευρω το μηνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PaulReal

Νεοφερμένος

Ο PaulReal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Σ' ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες φίλε μου για τις πληροφορίες.
Και γώ για κάποιο άλλο επάγγελμα (αρτοζαχαροπλάστης) πήγαινα στην αρχή αλλά είχε μόνο 2 ειδικότητες που άρχιζαν απο το πρώτο εξάμηνο, ενώ οι υπόλοιπες ξεκινούσαν απο το τρίτο και δεν είχα το δικαίωμα για να πάω και διάλεξα λογιστικά.
Να σου πώ και γώ ελπίζω ότι έστω θα ανοίξουν τα επαγγέλματα για να μπορέσω να χρησιμοποιήσω το πτυχίο.
Πάντως χαίρομαι που ακούω ότι στο εξωτερικό τυολάχιστον αναγνωρίζεται στην κατηγορία 4 γιατί όπως πάνε τα πράγματα έχω στο μυαλό μου να φύγω και εγώ για εξωτερικό γιατί η κατάσταση πλέον είναι τραγική και σίγουρα θα γίνουν και χειρότερα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λαλαουνης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λαλαουνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Σ' ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες φίλε μου για τις πληροφορίες.
Και γώ για κάποιο άλλο επάγγελμα (αρτοζαχαροπλάστης) πήγαινα στην αρχή αλλά είχε μόνο 2 ειδικότητες που άρχιζαν απο το πρώτο εξάμηνο, ενώ οι υπόλοιπες ξεκινούσαν απο το τρίτο και δεν είχα το δικαίωμα για να πάω και διάλεξα λογιστικά.
Να σου πώ και γώ ελπίζω ότι έστω θα ανοίξουν τα επαγγέλματα για να μπορέσω να χρησιμοποιήσω το πτυχίο.
Πάντως χαίρομαι που ακούω ότι στο εξωτερικό τυολάχιστον αναγνωρίζεται στην κατηγορία 4 γιατί όπως πάνε τα πράγματα έχω στο μυαλό μου να φύγω και εγώ για εξωτερικό γιατί η κατάσταση πλέον είναι τραγική και σίγουρα θα γίνουν και χειρότερα....
Κοιτα μωρε, το κακο ειναι οτι το πτυχιο της λογιστικης δυσκολα οδηγει σε κανονικη εργασια θα αναγκαστεις να κανεις
κατι αλλο συντομα. Και το προβλημα ειναι οτι συνηθως οι γονεις στηριζουν το παιδι τους στο πρωτο πτυχιο μετα σου
λενε ''πανε να δουλεψεις'' , και φυσικα εσυ εγκλωβιζεσαι σε ενα πολυ κακο πτυχιο και στην ανεργια.
Εγω καταφερα να σπουδασω ξανα μεγαλος και δουλευα παραλληλα αλλα αυτο που καταλαβα ειναι οτι
το πρωτο πτυχιο πρεπει οπωσδηποτε να ειναι αυτο στο οποιο θα βασιστεις αλλιως χανεις τη μπαλα.
Αν δεις- χωρις να θελω να επηρεασω - οτι τα λογιστικα δεν τα αντεχεις κ δε μπορεις να συνεχισεις σηκω και φυγε
εγκαιρα κ σπουδασε κατι αλλο πραγματικα δεν εχεις να χασεις καμια σχολη της προκοπης.
Τωρα για εξωτερικο ελαχιστα το πτυχιο της λογιστικης θα βοηθησει καθως εξω ειναι αλλα τα λογιστικα προτυπα
οι νομοι ο ΚΒΣ κλπ αν πας εξωτερικο το καλυτερο ειναι ενα πτυχιο που δε θελει πολυ μπλα μπλα αλλα
περισσοτερο χειρονακτικο πχ αρτοζαχαροπλαστης, νοσοκομος, φυσιοθεραπευτης.
Φυσιολογικο ειναι , η ελειψη καλης γνωσης της γλωσσας δημιουργει προβληματα.
Τωρα για λογιστικο γραφειο εδω το καλυτερο ειναι να εχεις πτυχιο ΑΕΙ με τα μεχρι τωρα δεδομενα. Ουτε καν ΤΕΙ.
Ο λογος ειναι οτι παιρνεις ολες της κατηγοριες βιβλιων κ στοιχειων.
Ολοι μου οι γνωστοι λογιστες εγιναν σερβιτοροι, ασφαλιστες, μεσιτες.
Πραγματικα δεν καταλαβα ποτε γιατι το κρατος γεμισε τη χωρα με αποφοιτους λογιστικης .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PaulReal

Νεοφερμένος

Ο PaulReal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Σε ότι λές είμαι απόλυτα σύμφωνος.
Και γώ κάπως έτσι το σκέφτηκα, να δηλώσω κάποια άλλη ειδικότητα τον Φεβρουάριο (δηλ. όταν ξεκινάνε οι εγγραφές για το εαρινό εξάμηνο) εάν έχουν κάποια ειδικότητα που να με ενδιαφέρει περισσότερο στον χειρονακτικό τομέα (όπως αρτοζαχαροπλάστης ή τεχνικός προγραμματισμού παιχνιδιών). Ή στην καλύτερη περίπτωση να προσπαθήσω μέσω πανελληνίων να δώσω για ΤΕΙ, μήπως ξέρεις πως μπορώ να εγγραφώ για να τις δώσω και που μπορώ να μάθω τα μαθήματα και την ύλη;
Πράγματι οτιδήποτε κάτω απο ΑΕΙ σε θέμα λογιστικής είναι απλά ένα ρίσκο γιατί πάντα οι ανώτερες σχολές θα έχουν την προτερεότητα στην αγορά εργασίας και σίγουρα αυτό που λές για το εξωτερικό έχεις δίκιο (αν και εγώ το σκέφτηκα περισσότερο να δουλέψω σαν υπάλληλος γραφείο και όχι ώς λογιστής εφόσον αυτό το πτυχίο)...

Αλήθεια, πώς γίνεται η διδασκαλία; κάτι δηλ σαν το λύκειο; δηλ. μας σηκώνουν να πούμε μάθημα; έχουμε τεστάκια ή διαγωνίσματα; :P δεν νομίζω να την παλέψω να κάνω πάλι τέτοια πράγματα σαν 18χρονο. Επίσης έχει πολλές ώρες που είναι υποχρεωτικές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Λαλαουνης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λαλαουνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Σε ότι λές είμαι απόλυτα σύμφωνος.
Και γώ κάπως έτσι το σκέφτηκα, να δηλώσω κάποια άλλη ειδικότητα τον Φεβρουάριο (δηλ. όταν ξεκινάνε οι εγγραφές για το εαρινό εξάμηνο) εάν έχουν κάποια ειδικότητα που να με ενδιαφέρει περισσότερο στον χειρονακτικό τομέα (όπως αρτοζαχαροπλάστης ή τεχνικός προγραμματισμού παιχνιδιών). Ή στην καλύτερη περίπτωση να προσπαθήσω μέσω πανελληνίων να δώσω για ΤΕΙ, μήπως ξέρεις πως μπορώ να εγγραφώ για να τις δώσω και που μπορώ να μάθω τα μαθήματα και την ύλη;
Πράγματι οτιδήποτε κάτω απο ΑΕΙ σε θέμα λογιστικής είναι απλά ένα ρίσκο γιατί πάντα οι ανώτερες σχολές θα έχουν την προτερεότητα στην αγορά εργασίας και σίγουρα αυτό που λές για το εξωτερικό έχεις δίκιο (αν και εγώ το σκέφτηκα περισσότερο να δουλέψω σαν υπάλληλος γραφείο και όχι ώς λογιστής εφόσον αυτό το πτυχίο)...

Αλήθεια, πώς γίνεται η διδασκαλία; κάτι δηλ σαν το λύκειο; δηλ. μας σηκώνουν να πούμε μάθημα; έχουμε τεστάκια ή διαγωνίσματα; :P δεν νομίζω να την παλέψω να κάνω πάλι τέτοια πράγματα σαν 18χρονο. Επίσης έχει πολλές ώρες που είναι υποχρεωτικές;
Δυστηχως απουσιες στα ΙΕΚ εχεις λιγες δικαωμα να κανεις 25% ανα μαθημα!!
Η παρακολουθηση υποχρεωτικη -οχι ομως σαν λυκειο δηλ δεν εξεταζεσαι καθημερινα απλα παρακολουθεις χωρις να
κρινεσαι. Ο καθηγητης σε κρινει απο την προοδο και τις τελικες εξετασεις εξαμηνου . Αν κοπεις σε πανω απο δυο μαθηματα χανεις το εξαμηνο .
Ετσι ηταν οταν σπουδαζα εγω. Οι αργιες αναπληρονονται εκτος Χριστουγεννων και Πασχα !!
Το μονο θετικο οτι η φοιτηση διαρκει μονο 2 χρονια . Εχεις υστερα 6μηνη προαιρετικη πρακτικη που αξιζει να κανεις
για εμπειρια. αν θες δεν την κανεις. Μετα την αποφοιτηση πρεπει να δωσεις πιστοποιηση που ειναι σαν τις πανελληνιες
δηλ ανωνυμα το γραπτο σε αιθουσες που οριζει το υπουργειο κλπ.
Με τη πιστοποιηση εχεις και επισημα το πτυχιο γιατι σαν αποφοιτος εχεις απλα τη Βαιβεωση οτι αποφοιτησες.
Σαν υπαλληλος μπορει να βρεις με το ΙΕΚ δουλεια απλα ο χωρος ειναι χαλια.
Δεν υπαρχουν δουλειες στο χωρο , σε λογιστικο γραφειο στα ειπα και πιο πανω , καλο ειναι να εχεις προσβασεις
σε καποια εταιρεια μπας και μπεις στην τιμολογηση -κανενα θειο ,μπαμπα κλπ
Πολυ φασαρια για το τιποτα δηλ ενα μπαρμερικο αν ανοιξεις καλυτερα θα εισαι.
Ελπιζω να σε βοηθησα, να εχεις καλες σπουδες παρ ολα αυτα κ ευχομαι να σου αρεσει η σχολη και γενικα
το καλυτερο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PaulReal

Νεοφερμένος

Ο PaulReal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
:) Ναι με βοήθησες πάρα πολύ σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες και τις συμβουλές.

Θα ξεκινήσω μια με το καλό και θα δούμε πως θα πάει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria90

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 415 μηνύματα.
Τελικά παιδιά το πτυχιό ΙΕΚ ανήκει στην βαθμίδα 3 ή 4;
Εγώ ξεκινάω απο Δευτέρα στο ΙΕΚ Ωραιοκάστρου ειδικότητα ειδικού μηχανογραφημένου λογιστηρίου και δεν μου είπαν να καταβάλω 367€ (ακόμα μάλλον)... πάντως θα σας ενημερώσω εδώ αν προκύψει κάτι τέτοιο.
Έχω μια απορία, μπορώ να έχω το δικαίωμα όταν πάρω το πτυχίο να ανοίξω δικό μου λογιστικό γραφείο; ή θα πρέπει να συμπληρώσω εναν αριθμό ενσήμων;

Κανω το ιδιο με εσενα αλλα σε ιδιωτικο φροντηστηριο. Αφορα αν ξερεις το πρόγραμμα της Singular! (Αν θες στειλε μου μηνυμα προσωπικο να τα συζητησουμε). Δηλαδη βγαινεις βοηθος λογιστη ετσι; Παιζουν πολλα ρολο απο προυπηρεσια,τι εχεις σπουδασει κλπ. Ισως την τεταρτη εχω το εντυπο και στο στειλω για το πως ανοιγεις ενα φοροτεχνικο γραφειο ή τι απαιτησεις εχει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λαλαουνης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λαλαουνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Κανω το ιδιο με εσενα αλλα σε ιδιωτικο φροντηστηριο. Αφορα αν ξερεις το πρόγραμμα της Singular! (Αν θες στειλε μου μηνυμα προσωπικο να τα συζητησουμε). Δηλαδη βγαινεις βοηθος λογιστη ετσι; Παιζουν πολλα ρολο απο προυπηρεσια,τι εχεις σπουδασει κλπ. Ισως την τεταρτη εχω το εντυπο και στο στειλω για το πως ανοιγεις ενα φοροτεχνικο γραφειο ή τι απαιτησεις εχει!
Μαρια απο ΙΕΚ βγαινεις και λογιστης Γ ταξης ως τωρα δεν ξερω για τη Β τη ισχυει. Βασικα σε συνολο 13 ετων προυπηρεσιας ως βοηθος λογιστη. Παντως το ΔΝΤ πιεζει να αλλαξουν τα πραγματα , κ να μην ξεχναμε οτι παλια
ανοιγες γραφειο με απολυτηριο λυκειου .
Και απο λυκειο μπορεις να πας σε Γ κατηγοριας βιβλια αλλα εκει θελεις πολλα... χρονια προυπηρεσιας.
Γενια οπως ειπα κ ποιο πανω δεν αξιζει η ιστορια καλυτερα να στραφει κανεις σε κατι αλλο , εχω σχηματισει
τη χειροτερη αποψη. Μην πω για τα αθλια ''λογιστικα γραφεια'' οπου ο καθε μπαγλαμας εκμεταλλευεται εξαθλιωμενο
κοσμακι.
Εχει αλλα ΙΕΚ πολυ καλυτερα σε αποκατασταση, πραγματικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PaulReal

Νεοφερμένος

Ο PaulReal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Όπως σας είχα αναφέρει θα σας ενημερώσω για τα δίδακτρα του ΟΑΕΔ ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟΥ.
Τελικά δεν πληρώνουμε κανένα δίδακτρο (πέρα του παραβόλου των 45€) και απ' ότι μας είπαν είναι και η μόνο σχολή ΙΕΚ που το κάνει αυτό.
Τα μαθήματα ακόμα δεν έχουν ξεκινήσει (απο 18 του μηνός μας είπαν) άρα περισσότερες λεπτομέρεις δεν έχω μάθει για απορίες που έχω.
Μαρία έψαξα λιγάκι στο Ιnternet όμως σχετικά με την εξέληξη των πτυχιούων ΙΕΚ στην βαθμίδα της επαγγελματικής αποκατάστασης και απ' ότι βλέπω και όπως με σημβούλεψε και ο φίλος ο Λαλαούνης πραγματικά δεν αξίζει............. τζάμπα ο κόπος και θα πώ παρακάτω τον λόγο.

- Σήμφωνα λοιπόν με το site https://www.oe-e.gr/lows/lf_low.htm ο Απόφοιτος ΙΕΚ αποκτάει την άδεια ασκήσεως Δ' Τάξης (έχει Α', Β', Γ', Δ' η οποία είναι η κατώτερη) μετά απο 8 χρόνια προϋπηρεσίας (και με άλλα 5 χρόνια μπορεί να πάει μέχρι την Γ' αλλά όχι παραπάνω)

- Δ' τάξη σήμφωνα με το site https://www.hellastax.com/HTML/1990_1999/pd-340-1998.htm σημαίνει ότι:
"Οι κάτοχοι αδείας ασκήσεως επαγγέλματος λογιστή - φοροτεχνικού Δ' τάξεως συντάσσουν φορολογικές δηλώσεις και διενεργούν λογιστικές και φοροτεχνικές εργασίες επιτηδευματιών τηρούντων βιβλία Α' κατηγορίας του Κώδικα Βιβλίων και Στοιχείων (Π.Δ. 186/1992 (ΦΕΚ Α' 84), όπως ισχύει καθώς και των επιτηδευματιών τηρούντων βιβλία Β' κατηγορίας των οποίων τα ετήσια ακαθάριστα έσοδα δεν υπερβαίνουν το 10% του προβλεπομένου ορίου βιβλίων Β' κατηγορίας."
- Τα όρια των βιλίων σήμφωνα με στο site https://www.kemel.gr/content/logistika-themata είναι:
Α’ Ακαθάριστα Έσοδα μέχρι και 150.000 €
Β’ Ακαθάριστα Έσοδα μέχρι και 1.500.000 € (Άρα για επιχειρήσεις μέχρι 150.000€ εφόσον είναι μέχρι 10%)
Γ’ Ακαθάριστα Έσοδα πάνω από 1.500.000 €

.... Θα συνεχίσω προς το παρόν τα μαθήματα (αφού μπήκα) και τον Φεβρουάριο θα κοιτάξω να βρώ οπωσδήποτε μια άλλη ειδικότητα και ας πάει τζάμπα το εξάμηνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Λαλαουνης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λαλαουνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Όπως σας είχα αναφέρει θα σας ενημερώσω για τα δίδακτρα του ΟΑΕΔ ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟΥ.
Τελικά δεν πληρώνουμε κανένα δίδακτρο (πέρα του παραβόλου των 45€) και απ' ότι μας είπαν είναι και η μόνο σχολή ΙΕΚ που το κάνει αυτό.
Τα μαθήματα ακόμα δεν έχουν ξεκινήσει (απο 18 του μηνός μας είπαν) άρα περισσότερες λεπτομέρεις δεν έχω μάθει για απορίες που έχω.
Μαρία έψαξα λιγάκι στο Ιnternet όμως σχετικά με την εξέληξη των πτυχιούων ΙΕΚ στην βαθμίδα της επαγγελματικής αποκατάστασης και απ' ότι βλέπω και όπως με σημβούλεψε και ο φίλος ο Λαλαούνης πραγματικά δεν αξίζει............. τζάμπα ο κόπος και θα πώ παρακάτω τον λόγο.

- Σήμφωνα λοιπόν με το site https://www.oe-e.gr/lows/lf_low.htm ο Απόφοιτος ΙΕΚ αποκτάει την άδεια ασκήσεως Δ' Τάξης (έχει Α', Β', Γ', Δ' η οποία είναι η κατώτερη) μετά απο 8 χρόνια προϋπηρεσίας (και με άλλα 5 χρόνια μπορεί να πάει μέχρι την Γ' αλλά όχι παραπάνω)

- Δ' τάξη σήμφωνα με το site https://www.hellastax.com/HTML/1990_1999/pd-340-1998.htm σημαίνει ότι:
- Τα όρια των βιλίων σήμφωνα με στο site https://www.kemel.gr/content/logistika-themata είναι:
Α’ Ακαθάριστα Έσοδα μέχρι και 150.000 €
Β’ Ακαθάριστα Έσοδα μέχρι και 1.500.000 € (Άρα για επιχειρήσεις μέχρι 150.000€ εφόσον είναι μέχρι 10%)
Γ’ Ακαθάριστα Έσοδα πάνω από 1.500.000 €

.... Θα συνεχίσω προς το παρόν τα μαθήματα (αφού μπήκα) και τον Φεβρουάριο θα κοιτάξω να βρώ οπωσδήποτε μια άλλη ειδικότητα και ας πάει τζάμπα το εξάμηνο.
Κοιτα , το κακο ειναι οτι οι μαγκες εκλεισαν το επαγγελμα με νομο του 97 , υπαρχουν ανθρωποι που με εξαταξιο
γυμνασιο κρατουν βιβλια Α κατηγοριας και ενα ωραιο βραδυ αλλαξε το νομο η κυβερνηση απαγορευοντας
και στους αποφοιτους των ΤΕΙ την Α κατηγορια και γενικα εβαλαν ενα σωρο εμποδια στην ασκηση του φοροτεχνικου
επαγγελματος. Εχει τεραστια σημασια ενας αποφοιτος λογιστικης να μπορει να ασκησει το φοροτεχνικο επαγγελμα
δεν μπορει να εχεις τει λογιστικης και ο αποφοιτος να μην μπορει να παρει ποτε Α κατηγορια , κ ποιος ο λογος
να εχεις ιεκ λογιστικης οταν του δινεις μετα απο 13 χρονια Γ κατηγοριας βιβλια . Τον οδηγεις σε αδιεξοδο
και στην εξαθλιωση. Που θα βρει 13(!!) χρονια προυπηρεσιας;
Μεσα σ αυτα τα 13 χρονια μπορει να τελειωσει ενα σωρο σχολες στο φιναλε.
Ειναι σαν να αμφισβητει το ιδιο το κρατος την ισχυ των πτυχιων. Απλα υπαρχει πολλη μαρμιτα στο χωρο κ ισχυρη συντεχνια.
Παντως τυχερος που δεν πληρωνεις διδακτρα. Οσο για τη σχολη αν δε βρεις κατι αλλο τελειωσε την εμμεσα μπορει να σε βοηθησει στην ευρεση εργασιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top