4ο Πεδίο Είναι δύσκολο να περάσω στο Τμήμα Λογιστικής και Χρηματοοικονομικών;

john1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο john1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 312 μηνύματα.
και παλι μεσα εισαι.Απλα να ξερεις οτι θα σε ξενερωσουν καποια πραγματα αρκετα στην σχολη..ελπιζω να σε εχουν ενημερωσει..(υποδομες,καθηγητες,οργανωση...)

οχι..
σχετικα με τους καθηγητες ξερω οτι ειναι πολλοι καλοι, απλα μερικοι -εχω ακουσει παντα- εχουν λιγο αλαζονικη συμπεριφορα για αυτο το λογο λενε και μερικοι οτι στο παπει ειναι πιο προθυμοι και συνεργατικοι. ωστοσο ολα αυτα ακουστα τα εχω παντα..

οργανωση παλι τι εχει? βασικα τι δεν εχει που τα εχουν τα αλλα? δεν εχω την απαιτηση να ειναι οπως το lse (avatar), αλλα σε σχεση με τα ελληνικα πανεπιστημια και ειδικα με το παπει (γιατι αυτο ειναι το αντιπαλο δεος της ασοεε), υστερει παλι?

υποδομες ξερω οτι μοιραζεται με τον πανελληνιο καποια γηπεδα.. αυτο μονο..
παντως αυτο απορια το εχω επειδη περνω και συχνα εξω απο την ασοεε (παντως η εξωτερικη της εμφανιση δεν με εμπνέει ιδιαίτερα:D:D), γήπεδα μπασκετ κλπ. δεν εχει καθολου? ολοι πανε πανελληνιο?

επισης erasmus γινονται κανονικα,ε? θα το κανω αυτο.. με προτιμηση στις χωρες σκανδιναβιας κλπ. κανει και εκτος ευρωπης?

σχετικα με τις εγγραφες τον Οκτωβριο νομιζω γινονται.. δηλ. τα μαθηματα ποτε θα αρχισουν?

ελπιζω να μην σε πρηζω βραδυατικα, αν βαριεσαι μου απαντας σε καμια εβδομαδα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pouleles

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pouleles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 154 μηνύματα.
Με πιανεις σε καλη στιγμη :D οι υποδομες ειναι χαλια(οσο χαλια σε εμπνεει εξωτερικα αλλο τοσο θα σ εμπνεει και εσωτερικα)...ναι πολλοι καθηγητες εχουν καλο βιογραφικο αλλα αυτο δεν λεει κατι..εχουν υφακι και πολλους θα τους βρεις απροθυμους να σε βοηθησουν...erasmus φυσικα υπαρχει.Tα μαθηματα αρχιζουν 15-20 οκτωβρη

https://aueb.gr/pages/foithsh/docs/welcome_11.pdf check k edw
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο john1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 312 μηνύματα.
ωχ αρχιζεις και με ξενερωνεις τωρα..
αλλα παντως εχει καλυτερο ονομα απο το παπει...
και επενδυω σε αυτο για να γινω πιο ευκολα δεκτος σε μεταπτυχιακο (ποσο δυσκολο ειναι να παω lse?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DOINA

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η DOINA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 216 μηνύματα.
λογιστικη πειραια κανεις???????:):):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gate1319661

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gate1319661 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
ωχ αρχιζεις και με ξενερωνεις τωρα..
αλλα παντως εχει καλυτερο ονομα απο το παπει...
και επενδυω σε αυτο για να γινω πιο ευκολα δεκτος σε μεταπτυχιακο (ποσο δυσκολο ειναι να παω lse?)

γιατι εχεις κολλημα με το lse. to brand πληρωνεις ουσιαστικα.....ειναι πανακριβο νομιζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο john1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 312 μηνύματα.
γιατι εχεις κολλημα με το lse. to brand πληρωνεις ουσιαστικα.....ειναι πανακριβο νομιζω

καλα δεν ειναι και λιγο το brand που λες..
παντως δεν εχω κολλημα, απλα προσπαθω να πληρω τις προδιαγραφες για εκει, ώστε να γίνω εύκολα δεκτός σε άλλα καλά πανεπιστημια της Αγγλίας..γιατι ξερω οτι λιγοι πανε lse.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gate1319661

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gate1319661 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
καλα δεν ειναι και λιγο το brand που λες..
παντως δεν εχω κολλημα, απλα προσπαθω να πληρω τις προδιαγραφες για εκει, ώστε να γίνω εύκολα δεκτός σε άλλα καλά πανεπιστημια της Αγγλίας..γιατι ξερω οτι λιγοι πανε lse.

για να πας σε καλο θες βαθμο τουλαχιστον πανω απο 7.7 ....δυσκολο αρκετα...αλλα οχι ανεφικτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο john1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 312 μηνύματα.
για να πας σε καλο θες βαθμο τουλαχιστον πανω απο 7.7 ....δυσκολο αρκετα...αλλα οχι ανεφικτο

7,7 ασχέτως της σχολης?
αν ειναι ετσι θα πρεπει να μπω και στο τρυπακι ποια σχολή είναι παλούκι και ποια εύκολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gate1319661

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gate1319661 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
7,7 ασχέτως της σχολης?
αν ειναι ετσι θα πρεπει να μπω και στο τρυπακι ποια σχολή είναι παλούκι και ποια εύκολη.

πανω κατω ολες ιδιας δυσκολιας ειναι αν επιλεξεις σχετικα ιδια κατευθυνση.αν πχ πας οδε και παρεις κατευθυνση λογιστικη-χρηματοοικονομικη ειναι σαν το λοχρη σε δυσκολια...αν παρεις μαρκετινγκ πχ ειναι αρκετα πιο ευκολο...ολα ειναι αναλογα που στοχευεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostakis2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostakis2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθέριο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 268 μηνύματα.
Γεια σας :)
Δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο μέρος για να ανοίξω αυτό το θέμα, αλλά δεν βρήκα κάτι πιο σχετικό...
Είμαι πρωτοετής φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Τουριστικών Επιχείρησεων και έχουμε στο 1ο εξάμηνο Λογιστική. Θέλω να μου πείτε τι πρέπει να κάνω για να καταφέρω να περάσω αυτό το μάθημα, το οποίο μου φαίνεται βουνό. Διάβασμα εννοείτε, αλλά και πάλι δεν έχω καταλάβει και πολλά :P Φταίει μήπως το ότι προέρχομαι από Γενικό Λύκειο και συγκεκριμένα από τη Θεωρητική κατεύθυνση; Δεν ξέρω τι να κάνω πραγματικά... Όσο πλησιάζει και ο καιρός για την εξεταστική, αγχώνομαι όλο και περισσότερο.
Αυτά που θα είναι στην εξεταστική είναι τα εξής:

  • Έσοδα / Έξοδα, Κέρδος / Ζημία
  • Ενεργητικό / Παθητικό (έννοια και κατηγορίες)
  • Λογαριασμοί (έννοια και διακρίσεις αυτών)
  • Λογιστική Διαδικασία και Κύκλος
  • Χρέωση / Πίστωση
  • Αρχή Διπλογραφίας
  • Αποτίμηση Αποθεμάτων
Και επίσης θα πρέπει να είμαστε σε θέση να συντάξουμε τις παρακάτω οικονομικές καταστάσεις:

  • Ισολογισμό
  • Γενικό Καθολικό
  • Ημερολόγιο
  • Αποτελέσματα Χρήσης
  • Ισοζύγιο
Σκέφτηκα το να κάτσω και να λύσω όσα τα παραδείγματα του βιβλίου, αλλά όταν πάω και βλέπω τις εκφωνήσεις, δεν ξέρω ούτε πως να αρχίσω... Τι μου προτείνετε να κάνω; :/: :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Παρακολούθησες τα μαθήματα και πάλι δέν κατάλαβες? Ή δέν έχεις πάει σε καμία παρουσίαση? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickie13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Γεια σας :)
Δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο μέρος για να ανοίξω αυτό το θέμα, αλλά δεν βρήκα κάτι πιο σχετικό...
Είμαι πρωτοετής φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Τουριστικών Επιχείρησεων και έχουμε στο 1ο εξάμηνο Λογιστική. Θέλω να μου πείτε τι πρέπει να κάνω για να καταφέρω να περάσω αυτό το μάθημα, το οποίο μου φαίνεται βουνό. Διάβασμα εννοείτε, αλλά και πάλι δεν έχω καταλάβει και πολλά :P Φταίει μήπως το ότι προέρχομαι από Γενικό Λύκειο και συγκεκριμένα από τη Θεωρητική κατεύθυνση; Δεν ξέρω τι να κάνω πραγματικά... Όσο πλησιάζει και ο καιρός για την εξεταστική, αγχώνομαι όλο και περισσότερο.
Αυτά που θα είναι στην εξεταστική είναι τα εξής:

  • Έσοδα / Έξοδα, Κέρδος / Ζημία
  • Ενεργητικό / Παθητικό (έννοια και κατηγορίες)
  • Λογαριασμοί (έννοια και διακρίσεις αυτών)
  • Λογιστική Διαδικασία και Κύκλος
  • Χρέωση / Πίστωση
  • Αρχή Διπλογραφίας
  • Αποτίμηση Αποθεμάτων
Και επίσης θα πρέπει να είμαστε σε θέση να συντάξουμε τις παρακάτω οικονομικές καταστάσεις:

  • Ισολογισμό
  • Γενικό Καθολικό
  • Ημερολόγιο
  • Αποτελέσματα Χρήσης
  • Ισοζύγιο
Σκέφτηκα το να κάτσω και να λύσω όσα τα παραδείγματα του βιβλίου, αλλά όταν πάω και βλέπω τις εκφωνήσεις, δεν ξέρω ούτε πως να αρχίσω... Τι μου προτείνετε να κάνω; :/: :whistle:

Αρχικά πρέπει να μάθεις ποιοι λογαριασμοί περιλαμβάνονται στο παθητικό και ποιοι στο ενεργητικό και ποιοι καθαρή θέση.
Καλό θα ήταν να μάθεις και τις υποκατηγορίες σε καθεμία όπως πάγιο εν.,κυκλοφορούν κλπ.
Τώρα υπάρχει μία συγκεκριμένη μεθοδολογία για να συντάξεις καταστάσεις αποτελεσμάτων χρήσης,όπως και γενικής εκμετάλλευσης και διάθεσης αποτελεσμάτων(πιστεύω ότι τα έχετε και αυτά,σωστά?)
Το γενικό καθολικό δεν είναι τπτ δύσκολο όπως και ο ισολογισμός αρκεί να έχεις βρει σωστά αποτελέσματα από τις προηγούμενες καταστάσεις.
Προσοχή χρειάζεται στο ημερολόγιο για να μην κάνεις λάθος σε χρέωση,πίστωση αλλά και μερικές ημερολογιακές εγγραφές που είναι λίγο 'περίεργες' και θέλουν προσοχή.
Αποτίμηση αποθεμάτων κάνετε με LIFO,FIFO και μέσο σταθμικό κόστος?
Κοίτα αν δεν έχεις παρακολουθήσει καθόλου το μάθημα,θα τα βρεις λίγο μπαστούνια.Πάντως δεν είναι κάτι τρομερά δύσκολο αλλά σου φαίνεται έτσι γιατί τα βλέπεις 1η φορά και αν δεν παρακολουθείς δεν έχεις και καμία επαφή με το μάθημα.Ξεκίνα με ισολογισμούς ώστε να μάθεις και τους λογαριασμούς και έπειτα εγγραφές.Είναι πολλά και δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορέσεις να τα εμπεδώσεις σε ένα μήνα μέχρι την εξεταστική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostakis2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostakis2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθέριο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 268 μηνύματα.
Παρακολούθησες τα μαθήματα και πάλι δέν κατάλαβες? Ή δέν έχεις πάει σε καμία παρουσίαση? :)
Φυσικά και έχω πάει... :) Αλλά και πάλι δεν καταλαβαίνω και πολλά... Αλλά και εμείς οι της Θεωρητικής φημιζόμαστε για το πρακτικό μυαλό μας :P

Αρχικά πρέπει να μάθεις ποιοι λογαριασμοί περιλαμβάνονται στο παθητικό και ποιοι στο ενεργητικό και ποιοι καθαρή θέση.
Καλό θα ήταν να μάθεις και τις υποκατηγορίες σε καθεμία όπως πάγιο εν.,κυκλοφορούν κλπ.
Τώρα υπάρχει μία συγκεκριμένη μεθοδολογία για να συντάξεις καταστάσεις αποτελεσμάτων χρήσης,όπως και γενικής εκμετάλλευσης και διάθεσης αποτελεσμάτων(πιστεύω ότι τα έχετε και αυτά,σωστά?)
Το γενικό καθολικό δεν είναι τπτ δύσκολο όπως και ο ισολογισμός αρκεί να έχεις βρει σωστά αποτελέσματα από τις προηγούμενες καταστάσεις.
Προσοχή χρειάζεται στο ημερολόγιο για να μην κάνεις λάθος σε χρέωση,πίστωση αλλά και μερικές ημερολογιακές εγγραφές που είναι λίγο 'περίεργες' και θέλουν προσοχή.
Αποτίμηση αποθεμάτων κάνετε με LIFO,FIFO και μέσο σταθμικό κόστος?
Κοίτα αν δεν έχεις παρακολουθήσει καθόλου το μάθημα,θα τα βρεις λίγο μπαστούνια.Πάντως δεν είναι κάτι τρομερά δύσκολο αλλά σου φαίνεται έτσι γιατί τα βλέπεις 1η φορά και αν δεν παρακολουθείς δεν έχεις και καμία επαφή με το μάθημα.Ξεκίνα με ισολογισμούς ώστε να μάθεις και τους λογαριασμούς και έπειτα εγγραφές.Είναι πολλά και δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορέσεις να τα εμπεδώσεις σε ένα μήνα μέχρι την εξεταστική.

Ναι ναι όλα αυτά που είπες τα έχουμε κάνει και της μεθόδους LIFO - FIFO. Αυτό μας είπε και αυτός. Να μάθουμε σίγουρα τουλάχιστον το "Συνοπτική παρουσίαση υποδείγματος Ισολογισμού" που μας έχει κάνει σαν πλάνο Ενεργητικό - Παθητικό και κάποιες κατηγορίες και υποκατηγορίες στο καθένα (αν εννοείς αυτό που κατάλαβα).
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοηθεία... Θα δοκιμάσω αν είνα να δω και όλα τα παραδείγματα που έχουμε κάνει μέχρι τώρα και θα σου πω αν ξαναχρειαστώ τη βοήθεια σου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostakis2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostakis2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθέριο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 268 μηνύματα.
Γεια σας!!! :) Όποιος γνωρίζει θέλω να μου εξηγήσει το εξής. Αυτή είναι η αρχή μίας άσκησης...
1) Ο κ. Μ. Πέτρου ίδρυει μία επιχείρηση και εισφέρει για αρχικό κεφάλαιο μετρητά 30,000€.
2) Η επιχείρηση καταθέτει στην τράπεζα Α σε λογαριασμό όψεως 20,000€ από το ταμείο της.
Σε αυτό έχουμε τώρα εμείς να κάνουμε το Γενικό Καθολικό (το γνωστό Τ :P).
Λύση:
1) Κεφάλαιο (στο δεξί μέρος του Τ) = 30,000€ και Ταμείο (στο αριστερό μέρος του Τ) = 30,000€
2) Ταμείο (στο δεξί μέρος του Τ) = 20,000€ και Καταθέσεις Όψεως (στο αριστερό μέρος του Τ) = 20,000€
Απλώς δεν έχω καταλάβει γιατί μπήκαν στις συγκεκριμένες στήλες τα ποσά (π.χ. το Ταμείο). Γιατί στη μία περίπτωση μπήκε στην αριστερή στήλη (χρέωση) και στην άλλη περίπτωση μπήκε στην δεξία στήλη (πίστωση);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Για να μπορέσεις να καταλάβεις την Χρεω-Πίστωση, θα πρέπει πρώτα να έχεις στο μυαλό σου τον Ισολογισμό και ποιοί λογαριασμοί είναι στο Ενεργητικό και ποιοί στο Παθητικό.

Έτσι έχουμε:
O Ισολογισμός περιλαμβάνει τις ομάδες 1,2,3,4 και 5.
- Με το Ενεργητικό να έχει τις: (1) Πάγιο Ενεργητικό, (2) Αποθέματα και (3) Απαιτήσεις και Διαθέσιμα
- Με το Παθητικό να έχει τις: (4) Κ.Θ., Προβλέψεις, Μάκρο-Υποχρεώσεις και (5) Βραχ-Υποχρεώσεις


Μετά Η "Γεν. Εκμετάλλευση" περιλαμβάνει τις Ομάδες:
- (6) Λειτουργικά (Οργανικά) Έξοδα (Χρέωση)
- (7) Λειτουργικά (Οργανικά) Έσοδα (Πίστωση)


Τέλος "Τα Αποτ. Χρήσης" περιλαμβάνουν:
- [8] Αποτελέσματα(Ζημίες) Χρέωση
- [8] Αποτελέσματα(Κέρδη) Πίστωση

Στην συνέχεια θα πρέπει να ξέρεις τον εξής βασικό κανόνα:

Οι Λογαριασμοί του Ενεργητικού και των Εσόδων, όταν αυξάνονται: Χρεώνονται
Οι Λογαριασμοί του Ενεργητικού και των Εσόδων, όταν μειώνονται: Πιστώνονται
Οι Λογαριασμοί του Παθητικού και των Εξόδων, όταν αυξάνονται: Πιστώνονται
Οι Λογαριασμοί του Παθητικού και των Εξόδων, όταν μειώνονται: Χρεώνονται

Τώρα με βάση αυτά πάμε στο παράδειγμά σου:

Εισφορά Κεφαλαίου ίδρυσης 30.000 και κατάθεση από το Ταμείο στον Όψεως 20.000 ευρώ.
Τα παίρνουμε ένα-ένα.

1η συναλλαγή:
Το κεφάλαιο ανήκει στην ομάδα 4(Παθητικό)... αυξάνεται με 30.000 ευρώ, ---> Άρα θα Πιστωθεί(γι'αυτό στο "Τ" το βάζω Δεξιά στην Πίστωση"
Αφού τα χρήματα θα πάνε στο Ταμείο αρχικά(Που είναι ο λαγαριασμός 38.00.00.000) ---> Άρα θα Χρεωθεί, γιατί είναι ο 38 Λογαριασμός της Ομάδας 3, που είναι Ενεργητικό, άρα ότι αυξάνεται στο Ενεργητικό Χρεώνεται. Έτσι στο "Τ" θα το γράψω Αριστερά στην Χρέωση.

2η συναλλαγή:
Παίρνει ο επιχειρηματίας τα 20.000 και τα βάζει σε Λογαριασμό όψεως. Ο Λογ. Όψεως είναι ο 38.03.00.000, άρα είναι Ενεργητικού και Αυξάνεται.
Αφού αυξάνεται θα Χρεωθεί με 20.000 στο Αριστερό μέρος του "Τ".
Το Ταμείο αφού μειώθηκε(βγάλαμε λεφτά) κατά 20.000 ευρώ, είναι λογαριασμός όπως είπαμε Ενεργητικού, άρα αφού Μειώνεται θα πιστωθεί με 20.000 στο δεξί μέρος του "Τ".

Οι Ημερολογιακές εγγραφές για αυτές τις συναλλαγές, θα είναι:
....................................ΧΡΕΩΣΗ-ΠΙΣΤΩΣΗ....
1.|--------------------------------------------------------|
38.00 Ταμείο..................30.000
40. Κεφάλαιο.............................30.000
|---------------Εισφορά Κεφαλαίου-------------------|

2.|------------------------------------------------------------|
38.03 Κατ. Όψεως............20.000
38.00 Ταμείο.............................20.000
|---------------Κατάθεση σε Όψεως------------------|




Υ.Γ. Τώρα άν εσύ δέν ξέρεις σε ποίον λογαριασμό ανήκει κάποια συναλλαγή προφανώς θα έχεις μπέρδεμα στο πώς να Χρεωπιστώσεις. Αυτό είναι και το λάθος πολλές φορές των σχολών, που δέν μαθαίνουν απο την αρχή το Ε.Γ.Λ.Σ. και πάνε με βάση την θεωρία κατευθείαν σε Χρεω-Πιστώσεις. Για μένα μάθε πρώτα τα βασικά του Ε.Γ.Λ.Σ. γιατί όλα είναι αδύνατον να τα ξέρει ο οποιοσδήποτε και μετά οργάνωσέ τα στο μυαλό σου, πάνω στον Ισολογισμό, την Γεν. Εκμετάλευση και τα Αποτ. Χρήσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kostakis2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostakis2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθέριο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 268 μηνύματα.
Να' σαι καλά. Χίλια ευχαριστώ!!! Αναλυτικότατος και κατανοητός :)
Κοιτά, όσο για το τελευταίο έχεις απόλυτο δίκιο. Τις ομάδες του Ε.Γ.Λ.Σ. δεν μας τα έμαθε καθόλου (ΚΑΘΟΛΟΥ ΟΜΩΣ). Ξεκινήσαμε με Ισολογισμό, πήγαμε σε Αποτίμηση Αποθεμάτων (LiFo - FiFo), κάναμε Γενικό Καθολικό και Χρεωπιστώσεις και τέλος Ημερολόγιο.
Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι δεν φταίει ο καθηγητής, αλλά το μάθημα αρχικά υποτίθεται ότι θα έπρεπε να ήταν 5 ώρες/εβδομάδα (3Θ + 2Ε). Απλώς το μάθημα, το χρωστάνε πάαααααααρα πολλά άτομα με αποτέλεσμα στις αίθουσες να γίνεται κυριολεκτικά πανικός και να μην χωράμε. Έτσι το μάθημα κατέληξε να γίνει με το ζόρι 1 1/2 ώρα και η ύλη τρέχει κυριολεκτικά γρήγορα. Προσωπικά πιστεύω ότι αυτό φταίει που δεν το έχω καταλάβει. Γιατί είναι κάτι που το βλέπω πρώτη φόρα και μου έρχονται όλα το ένα μετά το άλλο... :/:
Και πάλι σε ευχαριστώ!!! Και ευτυχισμένο το νέο έτος παρεπιπτόντως :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Artech

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Artech αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 251 μηνύματα.
Ενδεικτικό παράδειγμα επιπέδου Τει και Πανεπιστημίου. Τί να λέμε μετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
Ενδεικτικό παράδειγμα επιπέδου Τει και Πανεπιστημίου. Τί να λέμε μετά.

Δεν κατάλαβα τι εννοείς, εξήγισε μου αν μπορείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostakis2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostakis2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθέριο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 268 μηνύματα.
Ενδεικτικό παράδειγμα επιπέδου Τει και Πανεπιστημίου. Τί να λέμε μετά.

Ναι, για εξήγησε μας λίγο τι εννοείς... :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Artech

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Artech αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 251 μηνύματα.
Τα γραφόμενα μιλάνε από μόνα τους :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top