Διοικητικής Επιστήμης & Τεχνολογίας ΟΠΑ vs Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ vs Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων ΟΠΑ

Διοικητικής Επιστήμης & Τεχνολογίας ΟΠΑ vs Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ vs Οργάνωσης & Διοίκη
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 71)
  • Διοικητικής Επιστήμης & Τεχνολογίας

  • Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων

  • Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής

  • Άλλο οικονομικό τμήμα

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

john1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο john1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 312 μηνύματα.
παντως ρε φιλε θελω πολυ να μπω ασοεε οδε ή λοχρη..
και λογικά θα μπω γιατί υπολογίζω γύρω στα 17700 μόρια, αλλά είναι τόσα??
μου αρέσει που είμαι και σίγουρος..
μια στραβή να γίνει και πέφτω πολύ και τότε δεν μπαίνω σε κανένα...
οπότε κάτσε να δούμε τις βάσεις και βλεπουμε..

υ.γ.: αλήθεια εσύ το μηχανογραφικό πως το δήλωσες? ποιες ήταν οι πρώτες επιλογές σου? και πόσα μόρια συγκέντρωσες?
ρωτώ για να καταλάβω τη λογική συμπλήρωσης του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnlym

Νεοφερμένος

Ο giannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλιβέρι (Εύβοια). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Μήπως κάποιος γνωρίζει τις ουσιαστικές διαφορές που έχουν τα τμήματα οικονομικών επιστημών και λοχρη του οικονομικού πανεπιστημίου αθηνων?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gate1319661

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gate1319661 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
Μήπως κάποιος γνωρίζει τις ουσιαστικές διαφορές που έχουν τα τμήματα οικονομικών επιστημών και λοχρη του οικονομικού πανεπιστημίου αθηνων?

στο οικονομικο διδασκεσαι οικονομικες θεωριες μικρο μακρο χρηματοοικονομικα κτλ ενω στο λοχρη λογιστικες και χρηματοοικονομικα μαζι με βασικα μαθηματα διοικησης επιχειρησεων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
παντως ρε φιλε θελω πολυ να μπω ασοεε οδε ή λοχρη..
και λογικά θα μπω γιατί υπολογίζω γύρω στα 17700 μόρια, αλλά είναι τόσα??
μου αρέσει που είμαι και σίγουρος..
μια στραβή να γίνει και πέφτω πολύ και τότε δεν μπαίνω σε κανένα...
οπότε κάτσε να δούμε τις βάσεις και βλεπουμε..

υ.γ.: αλήθεια εσύ το μηχανογραφικό πως το δήλωσες? ποιες ήταν οι πρώτες επιλογές σου? και πόσα μόρια συγκέντρωσες?
ρωτώ για να καταλάβω τη λογική συμπλήρωσης του

Κάτσε να βγούν πρώτα οι βαθμοί και μετά τα μόρια σου τα υπολογίζεις :)
Ρωτας συμφοιτητή μου αλλά θα απαντήσω και εγώ.

Εμένα οι 2 πρώτες μου επιλογές στο μηχανογραφικό ήταν οι εξής :
a) Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων ΟΠΑ
b) Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ

Συγκέντρωσα 17,408 μόρια!

Εγώ από γ'γυμνασίου ήθελα ένα απο αυτά τα δύο τμήματα (βέβαια έπαιζε και το μαθηματικό).
Δεν υπάρχει μια συγκεκριμένη λογική συμπλήρωσής του.
Υπάρχουν παιδιά που δηλώνουν 1η επιλογή ΛΟΧΡΗ επειδή είναι το 1ο σε μόρια τμήμα.
Υπάρχουν παιδιά που ανεξαρτήτως μορίων δηλώνουν τα τμήματα.
Απ'οτι έχω δει μέχρι στιγμής πολλοί δηλώνουν τα τμήματα της ΑΣΟΕΕ κατα φθίνοντα σειρά μορίων (παραβλέποντας κάποια).
Εγώ μπήκα στην 1η μου επιλογή και το μηχανογραφικό μου δεν στηριζόταν σε μόρια αλλά στις πραγματικές προτιμήσεις μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο john1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 312 μηνύματα.
μα απο οτι εχω ακουσει το ολο μυστικο στο μηχανογραφικο ειναι να τα βαλεις αναλογα με τις προτιμησεις και τις επιθυμιες σου και να ΜΗΝ σκεφτεσαι καθολου τα μορια που εχεις γραψει ή τις πιθανές βάσεις.

ερωτηση:
ας πουμε οτι εγω δηλωσω στην αρχη 10 τμηματα του πολυτεχνείου και η 11η επιλογή μου ειναι το ΟΔΕ της ΑΣΟΕΕ. Και ας πούμε ότι πιάσω τόσα μόρια ώστε να ΜΗΝ μπαίνω στις πρώτες 10 πολυτεχνικές σχολές, αλλά να μπαίνω στο ΟΔΕ της ΑΣΟΕΕ.
έχω τις ίδιες ακριβώς πιθανότητες να μπω στην ΑΣΟΕΕ, όπως θα τις έχει και ένα άλλο παιδί το οποίο συγκέντρωσε τα ακριβώς ίδια μόρια με εμένα, αλλα το οποίο είχε το ΟΔΕ της ΑΣΟΕΕ σαν 1η επιλογή???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
μα απο οτι εχω ακουσει το ολο μυστικο στο μηχανογραφικο ειναι να τα βαλεις αναλογα με τις προτιμησεις και τις επιθυμιες σου και να ΜΗΝ σκεφτεσαι καθολου τα μορια που εχεις γραψει ή τις πιθανές βάσεις.

ερωτηση:
ας πουμε οτι εγω δηλωσω στην αρχη 10 τμηματα του πολυτεχνείου και η 11η επιλογή μου ειναι το ΟΔΕ της ΑΣΟΕΕ. Και ας πούμε ότι πιάσω τόσα μόρια ώστε να ΜΗΝ μπαίνω στις πρώτες 10 πολυτεχνικές σχολές, αλλά να μπαίνω στο ΟΔΕ της ΑΣΟΕΕ.
έχω τις ίδιες ακριβώς πιθανότητες να μπω στην ΑΣΟΕΕ, όπως θα τις έχει και ένα άλλο παιδί το οποίο συγκέντρωσε τα ακριβώς ίδια μόρια με εμένα, αλλα το οποίο είχε το ΟΔΕ της ΑΣΟΕΕ σαν 1η επιλογή???

Ναι.
Η σειρά στο μηχανογραφικό δεν έχει σημασία,εκτός και αν μιλάμε για ισοβαθμία παιδιών που θέλουν να μπούν σε στρατιωτικές σχολές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gate1319661

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gate1319661 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
πειτε καμια γνωμη για το θεμα του ποστ ..για δετ οδε λοχρη :P .να γινεται κουβεντα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DOINA

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η DOINA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 216 μηνύματα.
εννοειται ΛΟχρη ΕΙΝΑΙ Το καλυτερο.. ολοι το ξερουμε αυτο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gate1319661

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gate1319661 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
εννοειται ΛΟχρη ΕΙΝΑΙ Το καλυτερο.. ολοι το ξερουμε αυτο..

.δεν εννοουσα να πεταξει καποιοσ μια μπαρουφα σαν εσενα αλλα να ρωτησει καποιος για καποιο τμημα πληροφοριες... για μενα το λοχρη ειναι το χειροτερο απο τα 3..οδε και δετ μακραν καλυτερα...σου απανταω στο ιδιο στυλ με το δικο σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

john1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο john1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 312 μηνύματα.
.δεν εννοουσα να πεταξει καποιοσ μια μπαρουφα σαν εσενα αλλα να ρωτησει καποιος για καποιο τμημα πληροφοριες... για μενα το λοχρη ειναι το χειροτερο απο τα 3..οδε και δετ μακραν καλυτερα...σου απανταω στο ιδιο στυλ με το δικο σου

εννοειται ΛΟχρη ΕΙΝΑΙ Το καλυτερο.. ολοι το ξερουμε αυτο..

και οι δυο "μπαρουφες" λετε αν το θετετε ετσι..
το καθενα εχει συγκεκριμενο σκοπο και καλυπτει διαφορετικα πραγματα οποτε δεν γινεται λογος περι καλυτερου...
εξαρταται τι θελει κανεις...
ειπαμε το ΛΟΧΡΗ ειναι αρκετα εξειδικευμενο με οτι πλεονεκτηματα-μειονεκτηματα συνεπαγεται αυτο
το ΔΕΤ εχει οικονομικοπληροφορικο προσανατολισμο
και το ΟΔΕ τα καλυπτει ολα απο λιγο αν και ο καθενας διαμορφωνει μονος του το προγραμμα σπουδων του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gate1319661

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gate1319661 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
και οι δυο "μπαρουφες" λετε αν το θετετε ετσι..
το καθενα εχει συγκεκριμενο σκοπο και καλυπτει διαφορετικα πραγματα οποτε δεν γινεται λογος περι καλυτερου...
εξαρταται τι θελει κανεις...
ειπαμε το ΛΟΧΡΗ ειναι αρκετα εξειδικευμενο με οτι πλεονεκτηματα-μειονεκτηματα συνεπαγεται αυτο
το ΔΕΤ εχει οικονομικοπληροφορικο προσανατολισμο
και το ΟΔΕ τα καλυπτει ολα απο λιγο αν και ο καθενας διαμορφωνει μονος του το προγραμμα σπουδων του...

δεν ειναι λιγο απ ολα...καλυπτει την επιστημη της οδε με εξειδικευση στον κλαδο που σε ενδιαφερει....οποιος εχει κανει αοδε μπορει να δει ποια ειναι τα επιμερους επιστημονικα πεδια της οδε στην αρχη του 2 κεφαλαιου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
Kαλησπερα παιδια
λεγομαι βασιλης και ειχα καποτε παλιο ακουντ στο προηγουμενο σαητ (πρεπει να πανε 4 χρονια απο τοτε :P )
τελος παντων πριν ζητησω τη γνωμη σας επειδη απο παραπληροφορηση (ο καθενας σε φορουμ λεει οτι του καπνισει διχως ιχνος γνωσης και υπευθυνοτητας) και εγινα μανταρα
περασα στην ΣΣΕ, δεν μ αρεσε και σηκωθηκα και εφυγα, φετος θελω να βαλλω οικονομικα, δεδομενου το ενδιαφεροντος μου σε αυτα και οτι ειμαι πολυ καλος στα μαθηματικα (το μονο που με ενοχλει ειναι η θεωρια βασικα, ολα τα πρακτικα μαθηματα τα παλευω)
πιστευω εχω γυρω στα 18000
το σκεπτικο μ ποιο ειναι, θελω να τελειωσω μια πρακτικη σχολη οικονομικων με μια εμφαση στα λογιστικα (οπου και να παω τετοια κατευθυνση θα παρω)
τι περιμενω?
περιμενω να εχω γνωσεις ωστε να μπορω να απορροφηθω σχετικα παντα, γρηγορα στην αγορα, εστω και με λιγα χρηματα, ωστε να ειμαι σε θεση να χρηματοδοτησω το μεταπτυχιακο μου
τωρα καθαρα και ξαστερα οι αποριες μ


1- ακουσα οτι μπορεις αν θες να κανεις αιτηση (απο οπα ή αλλα πανεπιστημια) να σε παρουν σε τραπεζα ή σε αλλο οργανισμο για 3ωρα και 4ωρα ωστε και να παιρνεις ενα χαρτζιλικι αλλα και το πιο σημαντικο να αποκτας πειρα (ε φανταζομαι σαν παιδι για ολες τις δουλειες θα σε εχουν αλλα κατι θα μαθαινεις)
οποτε η απορια μ εδω ειναι αν ισχυει αυτο για το οπα και αν ειναι καλο-οργανομενο (πχ να μην βαζουν ιδιες ωρες στα μαθηματα και στην ωρα π πας στην "πρακτικη")
2-θελω να μου πειτε απο ποιες σχολες οπως ειπα πριν ειμαι σε θεση να δουλεψω εστω και με λιγοτερα χρηματα σε εταιρειες τυπου τραπεζες, μεγαλα λογιστηρια, δημοσιοι οργανισμοι (με συμβασεις ή οπως ναναι)
3- ενας προβληματισμος μου ειναι ο εξης, ωραια θα βαλλω πρωτα λοχρη και οδε στο οπα, μετα για τις δουλειες που προανεφερα, να παω στα αντιστοιχα τμηματα του πειραια ή να βαλλω οικονομικη επιστημη οπα και μετα πειραια?
4- η τραπεζικη και χρηματοοικονομικα του πειραια, εχουν αρκετη καταρτιση παλι στον ιδιο κλαδο? ή ειναι πιο πολυ χρηματηστηριο στυλ?


συγνωμη αν σας κουρασα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gate1319661

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gate1319661 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
Kαλησπερα παιδια
λεγομαι βασιλης και ειχα καποτε παλιο ακουντ στο προηγουμενο σαητ (πρεπει να πανε 4 χρονια απο τοτε :P )
τελος παντων πριν ζητησω τη γνωμη σας επειδη απο παραπληροφορηση (ο καθενας σε φορουμ λεει οτι του καπνισει διχως ιχνος γνωσης και υπευθυνοτητας) και εγινα μανταρα
περασα στην ΣΣΕ, δεν μ αρεσε και σηκωθηκα και εφυγα, φετος θελω να βαλλω οικονομικα, δεδομενου το ενδιαφεροντος μου σε αυτα και οτι ειμαι πολυ καλος στα μαθηματικα (το μονο που με ενοχλει ειναι η θεωρια βασικα, ολα τα πρακτικα μαθηματα τα παλευω)
πιστευω εχω γυρω στα 18000
το σκεπτικο μ ποιο ειναι, θελω να τελειωσω μια πρακτικη σχολη οικονομικων με μια εμφαση στα λογιστικα (οπου και να παω τετοια κατευθυνση θα παρω)
τι περιμενω?
περιμενω να εχω γνωσεις ωστε να μπορω να απορροφηθω σχετικα παντα, γρηγορα στην αγορα, εστω και με λιγα χρηματα, ωστε να ειμαι σε θεση να χρηματοδοτησω το μεταπτυχιακο μου
τωρα καθαρα και ξαστερα οι αποριες μ


1- ακουσα οτι μπορεις αν θες να κανεις αιτηση (απο οπα ή αλλα πανεπιστημια) να σε παρουν σε τραπεζα ή σε αλλο οργανισμο για 3ωρα και 4ωρα ωστε και να παιρνεις ενα χαρτζιλικι αλλα και το πιο σημαντικο να αποκτας πειρα (ε φανταζομαι σαν παιδι για ολες τις δουλειες θα σε εχουν αλλα κατι θα μαθαινεις)
οποτε η απορια μ εδω ειναι αν ισχυει αυτο για το οπα και αν ειναι καλο-οργανομενο (πχ να μην βαζουν ιδιες ωρες στα μαθηματα και στην ωρα π πας στην "πρακτικη")
2-θελω να μου πειτε απο ποιες σχολες οπως ειπα πριν ειμαι σε θεση να δουλεψω εστω και με λιγοτερα χρηματα σε εταιρειες τυπου τραπεζες, μεγαλα λογιστηρια, δημοσιοι οργανισμοι (με συμβασεις ή οπως ναναι)
3- ενας προβληματισμος μου ειναι ο εξης, ωραια θα βαλλω πρωτα λοχρη και οδε στο οπα, μετα για τις δουλειες που προανεφερα, να παω στα αντιστοιχα τμηματα του πειραια ή να βαλλω οικονομικη επιστημη οπα και μετα πειραια?
4- η τραπεζικη και χρηματοοικονομικα του πειραια, εχουν αρκετη καταρτιση παλι στον ιδιο κλαδο? ή ειναι πιο πολυ χρηματηστηριο στυλ?


συγνωμη αν σας κουρασα

οσο αφορα τα τμηματα περι λογιστικης νομιζω αποτελουν μονοδρομο το λοχρη και το οδε...και απο τα 2 εχεις τι δυνατοτητα να κανεις εξειδικευμενα πραγματα λογιστικης που δεν τα βρισκεις αλλου...απο πειραια που λες ασχολειται κυριως με χρηματοοικονομικα...μπορεις να κοιταξεις και τα προγραμματα σπουδων...οποτε θα σου ελεγα πρωτα λοχρη και ενναλακτικα οδε εφοσον θες λογιστικη μονο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο john1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 312 μηνύματα.
δεν ειναι λιγο απ ολα...καλυπτει την επιστημη της οδε με εξειδικευση στον κλαδο που σε ενδιαφερει....οποιος εχει κανει αοδε μπορει να δει ποια ειναι τα επιμερους επιστημονικα πεδια της οδε στην αρχη του 2 κεφαλαιου...

μην μου συνδέεις το ΑΟΔΕ με το ΟΔΕ, γιατί θα το μισήσω.. :clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο john1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 312 μηνύματα.
οσο αφορα τα τμηματα περι λογιστικης νομιζω αποτελουν μονοδρομο το λοχρη και το οδε...και απο τα 2 εχεις τι δυνατοτητα να κανεις εξειδικευμενα πραγματα λογιστικης που δεν τα βρισκεις αλλου...απο πειραια που λες ασχολειται κυριως με χρηματοοικονομικα...μπορεις να κοιταξεις και τα προγραμματα σπουδων...οποτε θα σου ελεγα πρωτα λοχρη και ενναλακτικα οδε εφοσον θες λογιστικη μονο...

έχει μεγάλες διαφορές λογιστική με χρηματοοικονομικά-χρηματιστηριακά?
γιατί εγώ θέλω να έχω χρηματοικονομικό-χρηματιστηριακό προσανατολισμό και όχι λογιστικό!
χρηματιστής θέλω να γίνω , όχι λογιστής...

μεχρι τώρα νόμιζα ότι είναι αλληλένδετα, δεν ειναι?
γιατί αν δεν είναι τότε εγώ θα προτιμούσα τον Πειραιά από το οδε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gate1319661

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gate1319661 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
έχει μεγάλες διαφορές λογιστική με χρηματοοικονομικά-χρηματιστηριακά?
γιατί εγώ θέλω να έχω χρηματοικονομικό-χρηματιστηριακό προσανατολισμό και όχι λογιστικό!
χρηματιστής θέλω να γίνω , όχι λογιστής...

μεχρι τώρα νόμιζα ότι είναι αλληλένδετα, δεν ειναι?
γιατί αν δεν είναι τότε εγώ θα προτιμούσα τον Πειραιά από το οδε...

ειναι αλληλενδετα με την εννοια οτι η λογιστικη ασχολειται με την καταγραφη των χρηματοοικονομικων καταστασεων..τα χρηματοοικονομικα ειναι αλλο πραγμα.ουσιαστικα ειναι επενδυσεις,αξιογραφα .η λογιστικη ειναι ανιαρη ισως Αλλα χρησιμη...ας απαντησουν και αλλοι ...εσυ ουσιαστικα με επενδυσεις θες να ασχοληθεις...νομιζω τουλαχιστον ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο john1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 312 μηνύματα.
ειναι αλληλενδετα με την εννοια οτι η λογιστικη ασχολειται με την καταγραφη των χρηματοοικονομικων καταστασεων..τα χρηματοοικονομικα ειναι αλλο πραγμα.ουσιαστικα ειναι επενδυσεις,αξιογραφα .η λογιστικη ειναι ανιαρη ισως Αλλα χρησιμη...ας απαντησουν και αλλοι ...εσυ ουσιαστικα με επενδυσεις θες να ασχοληθεις...νομιζω τουλαχιστον ...

ναι με επενδύσεις και χρηματιστήριο..
είναι αλληλένδετα.. λογιστική-χρηματοοικονομικά είναι το ίδιο, τουλάχιστον στο προπτυχιακό.. μετά στο μεταπτυχιακό σαφώς διαφοροποιούνται..

ίσως σαν αντικείμενο μου είναι πιο κοντά (σε περίπτωση πάντα αν δεν πιάσω το ΛΟΧΡΗ της ΑΣΟΕΕ γιατί αν το πιάνω δεν τίθεται θέμα' 200 μόρια θέλω να πέσει για να το πιάσω) το τμήμα χρηματοοικονομικών του ΠΑΠΕΙ από ότι το ΟΔΕ της ασοεε, αλλά για λόγους απόστασης και για λόγους σχολης (έχει καλύτερο όνομα η ΑΣΟΕΕ) θα προτιμήσω το ΟΔΕ από τον Πειραιά, και θα πάρω χρηματοοικονομική κατεύθυνση και μετά θα κάνω και ένα μεταπτυχιακό στα χρηματοοικονομικά (θα έχω πρόσβαση,ε?) και θα είμαι κομπλε!

οπότε έχουμε και λέμε στο μηχανογραφικό:
1) ΛΟΧΡΗ ΑΣΟΕΕ
2) ΟΔΕ ΑΣΟΕΕ
3) ΧΡΗΜΑΤΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΠΑΠΕΙ
4) ΟΔΕ ΠΕΙΡΑΙΑ
5) ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΑΣΟΕΕ
6) ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΗ ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΠΕΙΡΑΙΑ
7) ΟΔΕ ΠΑΤΡΑΣ
8) ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΠΕΙΡΑΙΑ
9) ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΚΟΥ
10) ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΠΑΤΡΑΣ
11) ξαναδίνω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gate1319661

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gate1319661 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
ναι με επενδύσεις και χρηματιστήριο..
είναι αλληλένδετα.. λογιστική-χρηματοοικονομικά είναι το ίδιο, τουλάχιστον στο προπτυχιακό.. μετά στο μεταπτυχιακό σαφώς διαφοροποιούνται..

ίσως σαν αντικείμενο μου είναι πιο κοντά (σε περίπτωση πάντα αν δεν πιάσω το ΛΟΧΡΗ της ΑΣΟΕΕ γιατί αν το πιάνω δεν τίθεται θέμα' 200 μόρια θέλω να πέσει για να το πιάσω) το τμήμα χρηματοοικονομικών του ΠΑΠΕΙ από ότι το ΟΔΕ της ασοεε, αλλά για λόγους απόστασης και για λόγους σχολης (έχει καλύτερο όνομα η ΑΣΟΕΕ) θα προτιμήσω το ΟΔΕ από τον Πειραιά, και θα πάρω χρηματοοικονομική κατεύθυνση και μετά θα κάνω και ένα μεταπτυχιακό στα χρηματοοικονομικά (θα έχω πρόσβαση,ε?) και θα είμαι κομπλε!

οπότε έχουμε και λέμε στο μηχανογραφικό:
1) ΛΟΧΡΗ ΑΣΟΕΕ
2) ΟΔΕ ΑΣΟΕΕ
3) ΧΡΗΜΑΤΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΠΑΠΕΙ
4) ΟΔΕ ΠΕΙΡΑΙΑ
5) ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΑΣΟΕΕ
6) ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΗ ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΠΕΙΡΑΙΑ
7) ΟΔΕ ΠΑΤΡΑΣ
8) ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΠΕΙΡΑΙΑ
9) ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΚΟΥ
10) ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΠΑΤΡΑΣ
11) ξαναδίνω!!!

φυσικα θα εχεις προσβαση...δεν ειναι το ιδιο που λες διαφοροπιουνται αλλα πανε πακετο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
@vasilis12345
πρακτικη ασκηση ειναι αυτο που περιγραφεις. συχνα πυκνα διαφορες εταιρειες (απο HSBC μεχρι hyundai) βγαζουν ανακοινωση οτι ζητουν πρακτικαριους. Οι ωρες εργασιας καθοριζονται απο την εταιρεια, αλλα μην περιμενεις λιγοτερες απο 6 ανα μερα. Βεβαια μπορεις να απευθυνθεις ο ιδιος σε εταιρεια και αν σε παρουν εισαι οκ. και μην περιμενεις να μην κανεις παρακτικη επειδη εχεις μαθημα- δεν τους νοιαζει αν χανεις διαλεξεις. Μπορεις να κανεις την πρακτικη σου το καλοκαιρι και να μην χανεις τις διαλεξεις, αλλα θα ειναι 7,5 ωρες καθε μερα μεσα στο καλοκαιρι για δυο μηνες.
Στο τμημα μας οι ωρες που πρπει να δουλεψεις ειναι απο 160 μεχρι 320 (περιπου 2 μηνες και συνηθως ειναι 320) με 340-680 ευρω αντιστοιχα αμοιβη (min-max). Για να κανεις πρακτικη πρεπει να εχεις περασει ολα τα μαθηματα των 2 πρωτων ετων και να εχεις μεσο οπο πανω απο 6,51.
Τη λαντζα δεν την γλυτωνεις. Αποδεξου το πριν ξεκινεις αυτη τη διαδικασια.
Μεταπτυχιακα φτηνα και ποιοτικα υπαρχουν σε Ολλανδια(Rotterdam School of Management, Tiltburg) (1700ευρω) και Σουηδια Stockholm School of Economics) (0 ευρω). Για τα αλλα θες 40000 ευρω
Γενικα: αν θες να ασχοληθεις με λογιστικη, τουλαχιστον σε προπτυχιακο επιπεδο, τα μαθηματικα που θα χρησιμοποιησεις θα ειναι του γυμνασιου στην καλυτερη περιπτωση. Μαθηματικα σοβαρα χρειαζονται οι quants, τα παιδακια που αποτιμουν παραγωγα κτλ και ειναι της χρηματοοικονομικης.


(Επειδη καπου αναφερθηκε)
Το ΑΟΔΕ που κανατε ειναι introduction σε μικροοικονομια, μακροοικονομια και διοικηση επιχειρησεων. Τα προσφορα-ζητηση, μεσο κοστος κτλ ειναι πραγματα του τμηματος οικονομικης επιστημης.

@John1994
Λογιστικη δεν εχει σχεση με χρηματοοικονομικα. Στην λογιστικη καταγραφεις το τι εχει και το πως το απεκτησε η εταιρεια (ενας πολυ απλοικος ορισμος). Εχεις λογαριασμους του Ενεργητικου(τι εχει η εταιρεια) και του παθητικου (υποχρεωσεις εταιρειας) και τους συνδιαζεις για να δειξεις τις διαφορες ενεργειες-συμβαντα του οργανισμου. Τα χρηματοοικονομικα ειναι κατι πιο γενικο και ασχολειται με τις "αγορες"(το γ@μησα τον ορισμο τελειως). Ασχολεισαι με επενδυσεις, αξιογραφα, παραγωγα κτλ. Στο ΛΟΧΡΗ κανεις τα δυο πρωτα χρονια και τα δυο και μετα επιλεγεις κατευθυνση που σε ενδιαφερει. Στο χειμερινο εξαμηνο τριτου ετους υπαρχει μαθημα επιλογης μικροδομη χρηματοοικονομικων αγορων που ειναι ακριβως αυτο που θελεις ή μαλλον εισαγωγη σε αυτο.
Και βγαλε το οικονομικης επιστημης ΑΣΟΕΕ. Θα αυτοκτονησεις. Φαντασου να κανεις για 4 χρονια θεωρια. (σχεδον) ΜΟΝΟ θεωρια. Βαλε ΔΕΤ καλυτερα- πιο ενδιαφερον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο john1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 312 μηνύματα.
θελω να γινω quant! και μονο απο το ΛΟΧΡΗ μπορω να γινω..

ναι τις ξερω τις διαφορές.. εξάλλου ΤΕΙ χρηματοοικονομικης δεν υπαρχουν' μονο λογιστικης.

τελικα στο ΔΕΤ μπαινεις απο 5ο πεδιο??
γιατι τα μορια που συγκεντρωνω σε 2ο-4ο πεδιο, αποκλειεται να φτασουν για τα 17700 μορια που εχει το ΔΕΤ περιπου...
ενω στο 5ο πεδιο υπολογιζω γυρω στα 17700 μορια, σε 2,4 πεδιο δεν περνω τα 16600... ο λόγος προφανής..

Η αλήθεια είναι ότι απο το 4ο πεδίο μόνο το ΔΕΤ με ενδιαφέρει σαν σχολή, αλλά αποκλείεται να βγάλω 17700 μορια στο 4ο πεδίο, οπότε μάλλον στο μηχανογραφικό μαζι με το 5ο θα βάλω και σχολές του 2ου πεδίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top