Γενικό - Εξετάσεις Γ' Γυμνασίου

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Εμείς γράψαμε Ελένη σήμερα.
Από εισαγωγή έπεσαν τα κατά ποιόν και τα κατά ποσόν μέρη.
Περίληψη, γιατί ήταν σε δίλημμα η Θεονόη, ποιούς τρόπους πειθούς χρησιμοποίησε η Ελένη(επίκληση στο συναίσθημα και στη λογική) και κάτι άλλο που δε θυμάμαι.:P
Αυτά.:)
Πόσο θέλω να βάλει και σε εμάς τρόπους πειθούς *.*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rakels

Δραστήριο μέλος

Η Ράκελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 720 μηνύματα.
Πόσο θέλω να βάλει και σε εμάς τρόπους πειθούς *.*
Είναι ενδιαφέρον θέμα κι έχει πολλά να γράψεις.
Βάζεις και κάτι σάλτσες και βγαίνει τέλειο.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Για σας!!!]

Επειδη γραφω στα κειμενα μπορειτε να μου πειτε κανα σοσ κειμενο απο τα παρακατω??

Ελευθεροι πολιορκιμενοι
Το γιοφυρη της αρτας
Τα ζα
Σαν δεσμη απο τριανταφυλλα
Πρωτες ενθυμισεις
Στα 200 π.χ.
Οσο μπορεις
Θουριος


πιο λετε να ειναι το πιο σοσ!!!πειτε μου 3

Νομιζω οτι πιο sos ειναι :
α) γιορφυρι Αρτας
β)στα 200πΧ
γ)Ελευθεροι πολιορκιμενοι

Χθες γραψαμε Ιστορια επεσε επιγραμματικα:
Φιλικη εταιρεια -πρωτη παραγραφος(φυσικα και το εγραψα)
Συνθηκη Λοζανης(δε το θυμομουν καλα :whistle: )
Μια ασκηση ΣΛ και αντιστοιχιση(δεν ημουν σιγουρη για μερικα)
Αιτια , αφορμη Α παγκοσμιου πολεμου( και ναι λοιπον αποφασισα να γραψω ολο εκεινο το κατεβατο :D )
Μεταρυθμισεις Τρικουπη(και αυτο!)
και στο Β θεμα
Φαναριωτες, προεστοι , κλεφτες , αρματολοι(και αυτο το εγραψα)
Γνωμη για Καποδιστρια και αιτια δολοφωνιας(με πηγη)(αν και δεν ειχα πολλη εμπνευση το εγραψα :P )
συνθηκη Αγιου Στεφανου και συθηκη Βερολινου
και το 4ο δε το θυμαμαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 019112

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχω φρέσκα θέματα Ιστορίας.
Ομάδα Α
Οικονομική κρίση (κάτι μου θυμίζει), Κραχ : Πότε έγινε, αίτια, επιπτώσεις
Μία άσκηση με κενά που είχε ως κείμενο την παράγραφο: "Η ευνοΪκή συγκηρία"
Ορισμός : Κρητική Επανάσταση, Δικομματισμός
Αντιστοιχία με διαφωτιστές, τι ήταν το κοινωνικό συμβόλαιο
Άλλη μία που δυστηχώς δεν την θύμαμαι, σόρρυ.

ΟΜΑΔΑ Β'
Τι κέρδισε η Ελλάδα απ'την συνθήκη των Σεβρών, τι έχασε απ'την συνθήκη της Λοζάνης
Βενιζέλος vs Κωσταντίννος
Γελοιογραφία απ'την γαλλική επανάσταση
Πάλι δεν θυμάμαι το τελευταίο, σόρρυ και πάλι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikosagt

Νεοφερμένος

Ο Nikosagt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
εμείς γράψαμε κείμενα την πέμπτη και μας έβαλε το 200π.Χ.

1 να γράψουμε περίληψη του κειμένου σε 8-10 σειρές
2α να βρούμε δυο σημεία ειρωνείας
2β να γραψουμε τα χρονικά επίπεδα του ποιήματος
3α να χωρίσουμε ενότητες και να βάλουμε πλαγιότιτλους
3β να βρούμε τα επίθετα του κειμένου και να σχολιάσουμε γιατι τα χρησιμοποιει ο καβάφης παρόλο που δεν είναι στο στυλ του
4 να σχολιάσουμε γιατί απειχαν οι σπαρτιάτες απο την εκστρατεία και πως σχολιάζει ο ποιητής τη στάση αυτή μετά από 130 χρόνια

Μα ούτε εγώ θα το ήθελα. Στην τελική, ποιος είναι ευχαριστημένος με το πρόγραμμά του; Όσους ρωτάω τα ίδια μου λένε:P

πάντως εμάς είναι μια χαρά...!!! :teasing:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Chris_Kon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Chris_Kon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σπάρτη (Λακωνία). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Θέματα Θρησκευτικών.

1) Τι ήταν οι Διάκονοι,ποιό το έργο τους και γιατί θεωρήθηκε σημαντικό από την Εκκλησία;
2) Ποιές ήταν οι θέσεις του Στεφάνου και ποιές των Ιουδαίων; Πώς αντέδρασαν;
3) Ποιά ήταν η απόφαση της Αποστολικής Συνόδου,ποιός τη διατύπωσε και ποιά η σημασία της;
4) Εξελίξεις που δρομολόγησαν οι αποφάσεις στα Μεδιόλανα. (Σελ 47)
5) Τι ονομάζουμε αίρεση και ποιά είναι τα κυριότερα αίτια των αιρέσεων;
6) Ποιό ήταν το έργο του Μ.Βασίλειου;
7) Ποιές ήταν οι αυθεραισίες του Πάπα και που οδήγησαν;
8 )Κείμενο με κενά
9) Σ-Λ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 019112

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Mήπως ξέρει κανένας ή καμία θέματα Ελένης; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Παιδιά, στα Αρχαία, στο τέλος βάζουν όλο το κείμενο μετάφραση, ή ένα κομμάτι του, όπως στα διαγωνίσματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Νομιζω ενα μερος του κειμενου btw και εμεις αυριο Αρχαια γραφουμε και δε με βλεοω να γραφω καλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Νομιζω ενα μερος του κειμενου btw και εμεις αυριο Αρχαια γραφουμε και δε με βλεοω να γραφω καλα

Καλή μας επιτυχία!
Έχω αγχωθεί :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΔΕΣΠΟΙΝΑ Μ.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
Καλή μας επιτυχία!
Έχω αγχωθεί :'(
Μην αγχώνεσαι...Θα δεις ότι θα σου φανούν εύκολα.Μόλις δεις τα θέματα θα σου φύγει όλο το άγχος.Τουλάχιστον με εμένα έτσι έγινε.Καλή επιτυχία!!!!!!:)

Εμείς αύριο γράφουμε ιστορία...:)Νομίζω ότι θα βάλει εύκολα θέματα.Στα διαγωνίσματα πάντως εύκολα έβαζε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

rakels

Δραστήριο μέλος

Η Ράκελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 720 μηνύματα.
Φυσική σήμερα, σκίσαμεεε!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikosagt

Νεοφερμένος

Ο Nikosagt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
γράψαμε ιστορία..σουπερ :) .... τα θέματα :
Ομάδα Α
1 τι γνωρίζετε για τον νεοελληνικο διαφωτισμό και πως συνέβαλε αυτός στην ελληνική επανάσταση? Αναφέρτε τους κύριους εκφραστες του

2 σ/λ ( πανευκολο ;) )

3 τι γνωρίζετε για την συμβολή του Καποδίστρια στην εκπαίδευση

4 αναφέρτε οτι γνωρίζετε για τη συνθήκη των Σεβρών ( όσο αφορά την Ελλάδα)

5 να αναφέρετε τα αιτια των βαλκανικών πολέμων

ΟΜΑΔΑ Β

4 πηγές...μια για το κρητικο ζητημα....μια για τη φιλικη εταιρεια..μια για τη θεση του βενιζέλου στον α παγκόσμιο και αλλη μια που επειδη δεν την έκανα δεν θυμάμαι τι έλεγε σορρυυυυυυυυυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Μαθηματικά γράψαμε! Τέλεια!
Έπεσε εξίσωση δευτέρου βαθμού, μία παράσταση για παραγοντοποίηση, απλοποίηση και μετά λύση για κάποια τιμή και μία γεωμετρίας που έδινε συνω και ζήτανε ημω εφω και να βρούμε αν είναι οξεία ή αμβλεία η γωνία ω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΔΕΣΠΟΙΝΑ Μ.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
γράψαμε ιστορία..σουπερ :) .... τα θέματα :
Ομάδα Α
1 τι γνωρίζετε για τον νεοελληνικο διαφωτισμό και πως συνέβαλε αυτός στην ελληνική επανάσταση? Αναφέρτε τους κύριους εκφραστες του

2 σ/λ ( πανευκολο ;) )

3 τι γνωρίζετε για την συμβολή του Καποδίστρια στην εκπαίδευση

4 αναφέρτε οτι γνωρίζετε για τη συνθήκη των Σεβρών ( όσο αφορά την Ελλάδα)

5 να αναφέρετε τα αιτια των βαλκανικών πολέμων

ΟΜΑΔΑ Β

4 πηγές...μια για το κρητικο ζητημα....μια για τη φιλικη εταιρεια..μια για τη θεση του βενιζέλου στον α παγκόσμιο και αλλη μια που επειδη δεν την έκανα δεν θυμάμαι τι έλεγε σορρυυυυυυυυυ
Τέλεια θέματα...Αυτά που έβαλε σε εμάς ήταν λίγο δυσκολούτσικα,αλλά το προσπέρασα.:clapup:Στο μεταξή κάποια στιγμή πέφτει το μάτι μου στον διπλανό μου ο οποίος έκανε σκονάκι...:eek:Καλά δεν φοβάται.Καλύτερα να γράψεις ένα 10,13 παρά 0...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.

fried egg

Νεοφερμένος

Ο fried egg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Σήμερα γράψαμε Φυσική και Πληροφορική. Εντωμεταξύ, η Β' Γυμνασίου έγραφε Ιστορία και ένα θέμα που έπεσε ήταν «Πότε έγινε η άλωση της Κωνσταντινούπολης από τους Οθωμανούς Τούρκους;» (Τρίτη 29 Μαΐου 1453) ;).
Μεθαύριο γράφω Κείμενα και θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει το ήθος του Πρωτομάστορα στο κείμενο «Του γιοφυριού της Άρτας».
Ευχαριστώ προκαταβολικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

$Johnny$

Νεοφερμένος

Ο $Johnny$ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
καλησπερα , ειμαι καινουργιος και αυτο ειναι το πρωτο μου μηνυμα ( να τα χιλιασω ) :D
Εμεις σημερα γραψαμε κειμενα ( 200 μ.Χ ) και την πεμπτη γραφουμε χημεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Γράψαμε αρχαία και έπεσε το κείμενο: "Τα πλεονεκτήματα της ειρήνης"

Τα γνωστά... μετάφραση, συντακτικό, ερωτήσεις κατανόησης και μια ερώτηση κρίσεως...

Λεξιλογικά: αντιστοίχηση με ομόριζα από το κείμενο και να κάνουμε σύνθετες αντώνυμες λέξεις σε κάποιες λέξεις που ήδη είχε

Γραμματική: αόριστος β΄ εγκλιτική αντικατάσταση και να βάλουμε κάποιους τύπους ρημάτων στην κατάλληλη έγκλιση και χρόνο, δευτερεύουσες προτάσεις να αναγνωρίσουμε τον συντακτικό τους ρόλο...

ΑΥΤΑ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Και εμείς Αρχαία σήμερα, ευτυχώς μια χαρά.:D Μου έφυγε και το άγχος.
Έπεσε το κείμενο με το παράδειγμα προς τα παιδιά. Μετάφραση, ερωτήσεις(2), ασκήσεις με λέξεις, προτάσεις, ασκήσεις με αόριστο β, παθητικό αόριστο και συνηρημένα.
Αυτάαααα. :)


Πάμε για Βιολογία! :clapup:
Έχει γράψει κανείς να μου πει τι έπεσε αν γίνεται; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top