Τι πιστεύουν οι γύρω σας ότι σπουδάζετε και πως σας αντιμετωπίζουν όσοι δεν σπουδάζουν ;

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Ααα ναι ξέχασα... έχουμε νέες "εντυπώσεις" :P

-Και τι σπουδάζεις;
-Φιλολογία
-Ααα δηλαδή θα είσαι η σέξυ φιλόλογος;
-.... εεε κάπως έτσι!!

:rofl:

και μια άλλη φορά εξηγούσα σε ένα παιδί το κόλλημα μου με τη γλωσσολογία...

Εγώ: -μπλα, μπλα, μπλα,...., μπλα!
Αυτός: - Αααα!! Καλή φάση!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fotan

Νεοφερμένος

Ο fotan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Εγώ παιδιά είμαι φοιτητής Πολιτικός Μηχανικός, κάτι που και το ήξερα τι είναι και που γούσταρα κι ούτε με πίεσε και κανείς να το δηλώσω και πρώτη επιλογή το είχα οπότε δεν ακούω και τι λέει ο καθένας στο κάτω κάτω για τη σχολή που είμαι..
Γενικότερα δεν έχω ακούσει άσχημα πράγματα (ίσα-ίσα) αλλά πάντα υπάρχουν και 2-3 εξαιρέσεις από κακοπροαίρετα/άσχετα άτομα.

π.χ. "Τίποτα δε θα καταφέρει χωρίς εμπειρία και κονέ στο χώρο" (άτομο αναφερόμενο σε μένα μιλώντας σε τρίτο)
"Κι εσύ αντιπαροχές θα βγάζεις;" (Ναι ρε 5 χρόνια μαθαίνουμε να κάνουμε αντιπαροχές..) και άλλα τέτοια παρόμοια..

Έλεος ρε..σπουδάστε αυτό που γουστάρετε και μην ακούτε κανέναν απολύτως..ούτε η θειά σας θα σπουδάσει αυτό που επιλέξετε, ούτε ο μπάρμπας απ' το χωριό, ούτε ο γείτονας, αλλά εσείς, γι' αυτό διαλέξτε και σπουδάστε ό,τι σας αρέσει..
Και κυρίως φροντίστε να περνάτε καλά..τα φοιτητικά χρόνια είναι η καλύτερη περίοδος στη ζωή ενός ανθρώπου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Ως φοιτητή ιστορικού τμήματος τα σχόλια που αντιμετωπίζω είναι πολλά και διάφορα.Οι περισσότεροι εξομολογούνται τις δυσκολίες που είχαν ώς μαθητές με την ιστορία.Λανθασμένα επίσης θεωρούν ότι σπουδάζεις αποκλειστικά φιλόλογος,δεν γνωρίζουν τις άλλες διεξόδους που μπορείς να έχεις ώς ιστορικός.Πάντως ομολογώ ότι δεν μου καίγεται καρφάκι τι πιστεύουν οι άλλοι για τις σπουδές μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Χαλαρα οσοι το ξερουν λενε respect οι αλλοι με βλεπουν λες και περασα στο χειροτερο ΤΕΙ της υφηλιου,τι να κανουμε καθενας με την τρελα του...
Παντως φιλε fotan καλη ειναι δεν λεω η σχολη σου αλλα μαστιζεται απο μια καποια ανεργια οπως λενε οι περισσοτεροι...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panellinios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panellinios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 126 μηνύματα.
εμένα με λένε ότι θα αλλάζω λάμπες όταν τελειώσω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Σε όσους ξέρουν τι εστί ΗΜΜΥ δημιουργώ εντύπωση Alien. Σαν να βλέπουν ένα μέλος κάποιας σκοτεινής φυλής που ζει σε υπόγειες κατακόμβες.
Όσοι δεν ξέρουν τι εστί ΗΜΜΥ νομίζουν ότι θα αλλάζω λάμπες. :loltooth:
Χαχα.. όντως...
Πρέπει να ήμουνα 1η γυμνασίου όταν έμαθα οτι ο ξάδερφος μου είχε περάσει ΗΜΜΥ.
Ε δεν ήξερα τι σημαίνει και τον ρωτούσα :
-Τι θα κάνεις Αποστόλη εσύ στην σχολή που θα είσαι;.
-Θα γίνω ηλεκτρολόγος μηχανικός υπολογιστών..
-Δηλαδή; :worry:
-Θα ασχολούμαι με τους υπολογιστές..
-Ε ναι τι θα τους κάνεις..;;
-Που να σου εξηγώ τώρα...
- Εντάξει κατάλαβα!! Θα φτιάχνεις τους υπολογιστές!! :)
Ως συνήθως κανείς δεν καταλάβαινε τι θα σπουδάσει αυτό το παιδί και έτσι εκείνο το βράδυ με ρωτάει ο παππούς μου:
-Βρε Ρίτα ξέρεις τι θα γίνει τελικά ο Αποστόλης;
-Τι να σου πω παππού..αν κατάλαβα καλά κάτι σαν τους ηλεκτρολόγους που έρχονται και φτιάχνουν τις πρίζες..
-Τι λες βρε παιδάκι μου; Θα φτιάχνει τα φώτα δηλαδή; Ε ας είναι τι να πω!
Τους θυμάμαι τόσο έντονα αυτούς τους διαλόγους γιατί στον τελευταίο είχε τύχει να είναι μπροστά ο θείος μου που είχε ξεραθεί στα γέλια..Ε μετά μου εξήγησε αυτός και κατάλαβα τι πάει να πει να είναι κάποιος ΗΜΜΥτης!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
εμένα με λένε ότι θα αλλάζω λάμπες όταν τελειώσω
πωπω αυτο το λενε και σε εμας ολοι σαν αστειακι και καλα μιλαμε εχω βαρεθει να το ακουω μπουυυυυυυυυυυυυ:mad::mad::mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
εγω οταν λεω πως ειμαι νομικη κοιταν αρχη-αρχη με αυτο το καπως επιδοκιμαστικο-εντυπωσιασμενο-ευχαριστημενο που παν καπου τα μυαλα της χωρας-προβληματισμενο βλεμμα.
ΠΟΥ ΝΑ ΞΕΡΑΝ????????????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Ότι είναι βαρετό :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Έχω κι άλλα - τι σκατά ένα ένα μου έρχονται; Ίσως επειδή δε δίνω πλέον σημασία :P

(αντίδραση μαμάς μιας συμμαθήτριάς μου)
-Πού είσαι εσύ;
-Στα Γιάννενα Φιλολογία
- Α, η κόρη μου περνούσε κι εκεί κι εκεί και εκεί και στο τάδε και στο δείνα, αλλά δεν ήθελε!
-Σοβαρά; Και πού ήθελε;
-Ιατρική!!
-εεε γι' αυτό!

Α! Και δεν ξέρω αλλά αλλάξαμε επιφώνημα...
από το "Ααα" τώρα πήγαμε στο "Ωωω"
Περίεργο!! :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lolarikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lolarikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 284 μηνύματα.
Έχω κι άλλα - τι σκατά ένα ένα μου έρχονται; Ίσως επειδή δε δίνω πλέον σημασία :P

(αντίδραση μαμάς μιας συμμαθήτριάς μου)
-Πού είσαι εσύ;
-Στα Γιάννενα Φιλολογία
- Α, η κόρη μου περνούσε κι εκεί κι εκεί και εκεί και στο τάδε και στο δείνα, αλλά δεν ήθελε!
-Σοβαρά; Και πού ήθελε;
-Ιατρική!!
-εεε γι' αυτό!

Α! Και δεν ξέρω αλλά αλλάξαμε επιφώνημα...
από το "Ααα" τώρα πήγαμε στο "Ωωω"
Περίεργο!! :hmm:
Η φιλη σου αγαπητη ισως να εχει πιθανοτητες ευρεσης εργασιας στο εξωτερικο, εξου και η μεγαλη περηφανια της μαμας της. Εσυ δυστυχως θα εχεις μεγαλο προβλημα παντου. Χωρις παρεξηγηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gepandreou

Νεοφερμένος

Η Gepandreou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Η φιλη σου αγαπητη ισως να εχει πιθανοτητες ευρεσης εργασιας στο εξωτερικο, εξου και η μεγαλη περηφανια της μαμας της. Εσυ δυστυχως θα εχεις μεγαλο προβλημα παντου. Χωρις παρεξηγηση
Ειναι κοινα παραδεκτο οτι οι αποφοιτοι της εν λογω σχολης δεν εχουν την καλυτερη επαγγελματικη αποκατασταση. Ειναι σωστο ομως να την προσβαλλεις ετσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Η φιλη σου αγαπητη ισως να εχει πιθανοτητες ευρεσης εργασιας στο εξωτερικο, εξου και η μεγαλη περηφανια της μαμας της. Εσυ δυστυχως θα εχεις μεγαλο προβλημα παντου. Χωρις παρεξηγηση
Ασφαλώς! Δέχομαι το ότι εσύ ίσως ξέρεις κάτι περισσότερο από 'μένα, αγαπητέ!

Απλώς, να, ένα μεγάλο ποσοστό ανθρώπων στην Ελλάδα δεν έχει ακούσει ποτέ στη ζωή του τη λέξη "ψυχογλωσσολογία"

Και στην τελική ας περάσει πρώτα η κορούλα της και μετά ας έρθει να μου μιλήσει. Είμαι κακιά; Χέστηκα!
Ναι ναι πολύ απλά όταν εγώ θα ψάχνω για δουλειά και θα πεινάω αυτή θα είναι μια μεγάλη ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ στο εξωτερικό. ΟΚ, αγαπητέ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Ασφαλώς! Δέχομαι το ότι εσύ ίσως ξέρεις κάτι περισσότερο από 'μένα, αγαπητέ!

Απλώς, να, ένα μεγάλο ποσοστό ανθρώπων στην Ελλάδα δεν έχει ακούσει ποτέ στη ζωή του τη λέξη "ψυχογλωσσολογία"

Και στην τελική ας περάσει πρώτα η κορούλα της και μετά ας έρθει να μου μιλήσει. Είμαι κακιά; Χέστηκα!
Ναι ναι πολύ απλά όταν εγώ θα ψάχνω για δουλειά και θα πεινάω αυτή θα είναι μια μεγάλη ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ στο εξωτερικό. ΟΚ, αγαπητέ!
Τώρα εξήγησε γιατί ασχολήθηκες:P πάνω σε ποιο επιχείρημα στηρίζονταν η πρόταση το ότι αυτή θα βρεί δουλειά ενώ εσυ όχι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
εξου και η μεγαλη περηφανια της μαμας της.

βασικά ονομάζεται κομπασμός

Επισης, ειναι αληθεια οτι οι γιατροί έχουν ΠΟΛΛΕΣ θεσεις να καλυψουν ακομα για να θεωρηθει το επαγγελμα κορεσμενο, ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ!
Αυτο ομως δεν σημαινει πως οι υπόλοιποι δεν θα ζήσουν....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Είμαι με μια φίλη μου που σπουδάζει Φαρμακευτική (btw ήθελε να περάσει Φαρμακευτική, δεν κατέληξε εκεί), και συναντάμε μια κοινή μας γνωστή (παλιά συμμαθήτρια) στο δρόμο.
Η γνωστή: Σε ποιες σχολές περάσατε;
Εγώ: Εγώ πέρασα Ιατρική.
Η γνωστή (φανερά εκστασιασμένη): Ουάου! Μπράβο, τι καλά! (κλπ, τώρα μη γράφω όλο το εγκώμιο).
(γυρνάει στην φίλη μου): Και συ;
Η φίλη μου: Φαρμακευτική.
Η γνωστή: Ααααα, κρίμα, γιατί έτσι? Και ήσουν καλή μαθήτρια, χτυπούσες Ιατρική...:worry:
(γυρνάει σε μένα πάλι): Τι γιατρός θες να γίνεις;
Εγώ: Ψυχίατρος*! Θες να σε αναλάβω και σένα?:hehe:

*Δε λέω σε όλους ψυχίατρος πάντως. Συνήθως του λέω παιδίατρος γιατί με το ψυχίατρος με κοιτάνε από πάνω μέχρι κάτω καλά-καλά.:P


Γενικώς οι αντιδράσεις όταν τους λέω ότι πέρασα Ιατρική είναι οι εξής:
1. Πρέπει να διάβασες πολύ ε? (Dafuq did they just say...)
2. A, τέλεια! άντε να γίνεις γρήγορα γιατρός να μας κάνεις όλους καλά! (Ας τους μάθει κάποιος ότι υπάρχουν και οι ειδικότητες).
3. Καλό κουράγιο! Εγώ λιποθυμάω όταν βλέπω αίμα...(εγώ πάλι όχι...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Η γνωστή: Ααααα, κρίμα, γιατί έτσι? Και ήσουν καλή μαθήτρια, χτυπούσες Ιατρική...

:kill: kill them! kill them with fire!!!!!!
ολοι παιζει να εχουμε τουλ ενα τετοιο ασχετο/η φιλο/φιλη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paladin_k20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paladin_k20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Εμενα στο χωριο μου με ρωτανε αν θα πηγαινω σε σπιτια για πριζες,λαμπες κλπ κλπ:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Για κάποιο άγνωστο λόγο οι συγγενείς μου έχουν συνδέσει την επιστήμη των υπολογιστών με το "Πως κάνουμε αυτό στο word" ή το πως "αλλάζουμε το τάδε στο facebook" :|

Έχω ακούσει και το "Εσύ έχεις βγάλει πολλά μόρια γιατί πήγες εκεί" με βλέμμα απογοήτευσης όπως επίσης "Γουαου η σχολή είναι τέλεια μπλα μπλα μπλα" :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gata_eisai

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η gata_eisai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
-Τι πέρασες?
εγώ:ιατρικά εργαστήρια
-και τι σου αρέσει να παίρνεις αίμα????


Άντε να τους εξηγήσεις ότι μπορείς να κάνεις βιοχημικές αναλύσεις,να απασχοληθείς σε πολλά εργαστήρια κλπ...και ότι μπορείς να προσφέρεις πολλά περισσότερα από το να κάνεις μία απλή αιμοληψία...Η αιμοληψία είναι το λιγότερο που κάνεις στα ιατρικά εργαστήρια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top