Γενικό -  Βοηθήματα Προσανατολισμού Ανθρωπιστικών Σπουδών

rainbow.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η rainbow. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
για τη λογοτεχνια θεωρω πως του σαββαλα ειναι καλυτερο απο το μεταιχμιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilisL2

Νεοφερμένος

Ο vasilisL2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Δε ξέρω αν αναφέρθηκε πιο πριν αλλά μία πολύ καλή συλλογή με άγνωστα κείμενα είναι μία παλιά, του Γ. Παπανδρεόπουλου, εκδόσεις Ρώσση.

Στη θεματογραφία του Γ.Παπανδρεόπουλου πως ελέγχεις την σύνταξη αν είναι σωστή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^natasa666^

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θεσσαλίας (Βόλος). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
Τι προτείνετε για τη Λογοτεχνία; Το Μεταίχμιο είναι αυτό με τα πολλά σχόλια;
Μεταιχμιο...αυτο εχω...ειναι πολυ καλο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mustikos kosmos

Νεοφερμένος

Ο mustikos kosmos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
καλησπερα!!Ειμαι νεος στην ομαδα σας!!!Ειμαι θεωρητικη κατευθυνση και θα ηθελα αν γινεται να μου πειτε καποια καλα βοηθηματα για τη γ λυκειου[ιδιαιτερα ΑΡΧΑΙΑ(Πρωταγορας,πολιτικα),ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ και ΣΥΝΤΑΚΤΙΚΟ)...γενικοτερες πληροφοριες ειναι επισης δεκτες...ευχαριστω :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
καλησπερα!!Ειμαι νεος στην ομαδα σας!!!Ειμαι θεωρητικη κατευθυνση και θα ηθελα αν γινεται να μου πειτε καποια καλα βοηθηματα για τη γ λυκειου[ιδιαιτερα ΑΡΧΑΙΑ(Πρωταγορας,πολιτικα),ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ και ΣΥΝΤΑΚΤΙΚΟ)...γενικοτερες πληροφοριες ειναι επισης δεκτες...ευχαριστω :D

Από αυτά που έχω είμαι πολύ ικανοποιημένη:
Αρχαία Μεταίχμιο Εμμανουηλίδης
Λογοτεχνία τις αδερφές Μπουκόρου (Σαββάλας)
Λατινικά Μεταίχμιο (απλά έχει κάποια λάθη δεν βασίζομαι απόλυτα)
Έκθεση έχω δύο ένα από μεταίχμιο και ένα της Ελληνοεκδοτικής

Αυτάαα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mustikos kosmos

Νεοφερμένος

Ο mustikos kosmos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Από αυτά που έχω είμαι πολύ ικανοποιημένη:
Αρχαία Μεταίχμιο Εμμανουηλίδης
Λογοτεχνία τις αδερφές Μπουκόρου (Σαββάλας)
Λατινικά Μεταίχμιο (απλά έχει κάποια λάθη δεν βασίζομαι απόλυτα)
Έκθεση έχω δύο ένα από μεταίχμιο και ένα της Ελληνοεκδοτικής

Αυτάαα
Ευχαριστω πάρα πολύ!!!λογοτεχνια κανενα αλλο?στα αρχαια δε φοβασαι οτι θα εχεισ τα ιδια με πολλους αλλους?

αν μπορει καποιος αλλος να μου πει θα ημουν ευγνωμων :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Ευχαριστω πάρα πολύ!!!λογοτεχνια κανενα αλλο?στα αρχαια δε φοβασαι οτι θα εχεισ τα ιδια με πολλους αλλους?


Που το κακό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

XARA62

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η XARA62 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
αν μπορει καποιος αλλος να μου πει θα ημουν ευγνωμων :D
Γνωστό, Έκθεση, Λογοτεχνία και Βιολογία είχα προσωπικό υλικό από τους ιδιαιτεράδες (είχαν πολλές ερωτήσεις του ΚΕΕ μέσα)
Ιστορία για Πηγές Σαββάλα
Λατινικά είχα Ζήτη και Μαρκαντωνάτο (Gutenberg)
Αρχαίο Θέμα Παπανδρεόπουλο και Τσουρέα (παλιές εκδόσεις, αμφότερες)
Γραμματική και Ασκήσεις Συντακτικού Πασχαλίδη (εκδ.Ζήτη)
Θεωρία Συντακτικού το σχολικό του Γυμνασίου (Πολ. Μπίλλα)
Μην αγοράσεις αν δεν ξεφυλλίσεις, πρέπει να δεις τι σου ταιριάζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mustikos kosmos

Νεοφερμένος

Ο mustikos kosmos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
εψαχνα καποιο για λογοτεχνια...κατανοητο...και για πρωταγορα...με δυσκολευει

Που το κακό;
δεν ξερω...εχω ακουσει οτι καλο ειναι να γραφεις πραγματα που δεν ειναι σε ολα τα γραπτα...αλλα απο την αλλη εχεις δικιο..αν ειναι σωστα γτ οχι!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
δεν ξερω...εχω ακουσει οτι καλο ειναι να γραφεις πραγματα που δεν ειναι σε ολα τα γραπτα...αλλα απο την αλλη εχεις δικιο..αν ειναι σωστα γτ οχι!!!

Το "παραπάνω" και το πρωτότυπο αξιολογούνται θετικά ΕΦΟΣΟΝ έχεις γράψει τα βασικά-απαραίτητα που περιμένουν οι εξεταστές.
Εχω δει οδηγίες διορθωτών και αυτό ακριβώς αναγράφεται.

Για συντακτικό, ενα πολύ καλό είναι το "Συνειρμικό και λειτουργικό συντακτικό της αρχαίας ελληνικής" απο τις εκδόσεις Μπαχαράκη.
Είναι ενα μπλε βιβλίο με αναλυτικούς πίνακες και με έχει βοηθήσει αρκετά. Το ίδιο κυκλοφορεί εδώ και 10 χρόνια και το είχαν και αρκετοί γνωστοί και συγγενείς μου. Επίσης για λεξικό ανωμαλων ρηματων του Γεωργοπαπαδάκου (κυκλοφορεί εδώ και 30+ χρόνια περίπου, και όλοι αυτό μου προτείνουν)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
και γω μπαχαράκη έχω συντακτικό πολύ βολικό! κοίτα. το έχουν όλοι γιατί ειναι αρκετά πλήρες και ευκολονόητο. Σκοπός δεν είναι να κάνεις τον έξυπνο στον βαθμολογητή αλλά να έχεις μια ολοκληρωμένη απάντηση . Μπορείς να δεις και τι περίπου ζητάνε αν δεις τις απαντήσεις σε ασκήσεις που δίνει το ψηφιακό βοήθημα του υπουργείου. Είναι κάτι επίσημο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mustikos kosmos

Νεοφερμένος

Ο mustikos kosmos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
και γω μπαχαράκη έχω συντακτικό πολύ βολικό! κοίτα. το έχουν όλοι γιατί ειναι αρκετά πλήρες και ευκολονόητο. Σκοπός δεν είναι να κάνεις τον έξυπνο στον βαθμολογητή αλλά να έχεις μια ολοκληρωμένη απάντηση . Μπορείς να δεις και τι περίπου ζητάνε αν δεις τις απαντήσεις σε ασκήσεις που δίνει το ψηφιακό βοήθημα του υπουργείου. Είναι κάτι επίσημο.
για λογοτεχνια???:/:απο αρχαια για πρωταγορα δεν ειναι καλο οι εκδοσεις ελληνοεκδοτικη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
λογοτεχνία έχω τις αδερφές μπουκόρου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mustikos kosmos

Νεοφερμένος

Ο mustikos kosmos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.

Theoritikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Theoritikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Πείτε μου ένα καλό βοήθημα για λογοτεχνία. Help, επειγόντως!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Πείτε μου ένα καλό βοήθημα για λογοτεχνία. Help, επειγόντως!!

Λοιπόν, στη λογοτεχνία χρησιμοποιώ τα βοηθήματα των αδερφών Κ. και Μ. Μπουκόρου από τις εκδόσεις Σαββάλα, είναι ένα για την ποίηση, ένα για Παπαδιαμάντη-Βιζυηνό και ένα για τον Ιωάννου.
(αν θες να τα πάρεις και τα 3 θα σου κοστίσει ένα 60άρι.)
Συνολικά αυτά που πρέπει να διαβάσεις από αυτά τα βοηθήματα είναι γύρω στις 800 σελίδες. Όμως, μην πάρεις όλες τις σελίδες τοις μετρητοίς!!!
Επίσης, διαβάζω και τις σημειώσεις που παίρνω από το σχολείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nikos_T

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos_T αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Στη θεματογραφία του Γ.Παπανδρεόπουλου πως ελέγχεις την σύνταξη αν είναι σωστή;

Κοίτα, βασικά μόνο με τις λέξεις που έχει δίπλα και σε παραπέμπουν πίσω στο συντακτικό να δεις τι είναι. Αλλά περισσότερη προσοχή δίνω στη μετάφραση πάντα. Εξάλλου για τις απορίες υπάρχουν και οι καθηγητές..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεωρητικος

Νεοφερμένος

Ο Θεωρητικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Βρήκα αυτό το site ύστερα από τυχαία αναζήτηση.

https://taexeiola.blogspot.com/p/voithimata-lykeiou-lykeio.html

Όποιος γνωρίζει κάποιο άλλο site με online βοηθήματα ας το ποστάρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CICERO

Νεοφερμένος

Ο CICERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά! Επειδή η κατάσταση στην ελλάδα δεν είναι ότι καλύτερο υπάρχει δεν θέλω του χρόνου, που θα είμαι 3η λυκείου, να πάω φροντιστήριο στα μαθήματα της θεωρητικής κατεύθυνσής μου, και σκευτόμουν μήπως μπορείτε να μου προτείνετε κάποια καλά βοήθήματα για να εξασκηθώ σωστά! Παρακαλώ και τους καθηγητές να με συμβουλέψουν!:P:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top