Βοηθήματα Γ' Λυκείου

nikosb

Νεοφερμένος

Ο nikosb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
κανεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σελήνη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
καλα θα κοιτάξω αυτά που αναφέρατε :)
Α, και δεν ήξερα ότι υπάρχουν ξεχωριστά βοηθήματα για την έκθεση (έκθεση ασκήσεις κλπ)
Εμενα περισσότερο με φοβίζουν οι ασκήσεις παρα η εκθεση και η περίληψη...
Μια ερώτηση προς όσουν έχουν δώσει: Είναι εύκολο να πάρεις όλους τους βαθμούς από τις ασκήσεις στην εκθεση? Δηλαδή θα είμαι καλυμμένος από το φροντηστίριο, ή θα χρειαστώ και βοήθημα?
ευχαριστώ.

Απο τις ασκήσεις, αν είσαι καλά διαβασμένος θεωρία(και προφανώς δεν εννοώ να μάθεις κάτι απ' έξω) δε χάνεις εύκολα μόρια. Με εξαίρεση την ανάπτυξη φράσης σε παράγραφο, όπου πρέπει οπωσδήποτε να καλύψεις κάποια σημεία που αναμένουν να δουν στην παράγραφό σου οι διορθωτές-αυτό πάντα σύμφωνα με γνωστούς μου διορθωτές. Και εδώ ισχύει ότι τελειοποιείσαι με την εξάσκηση: όσο περισσότερες φράσεις αναπτύξεις (και δώσεις για διόρθωση στον καθηγητή σου, εννοείται) τόσο θα βελτιωθείς σε αυτή την άσκηση.
Βέβαια, υπάρχουν και παιδιά που δυσκολεύονται στα συνώνυμα-αντώνυμα, αλλά η επίλυση αυτού εντάσσεται περισσότερο σε προηγούμενες χρονιές- αμφιβάλλω αν μπορεί να υπάρξει θεαματική βελτίωση στη γ' λυκείου. Εννοείται βέβαια ότι η εξάσκηση σε αυτά είναι ιδιαίτερα χρήσιμη! Ίσως θα σε βοηθούσε ένα λεξικό με συνώνυμα-αντώνυμα. Σίγουρα όμως αυτό δεν είναι πανάκεια γιατί αυτά πρέπει να εντάσσονται στο γλωσσικό περιβάλλον, στο ύφος του κειμένου.
Για να απαντήσω, τελικά, στο ερώτημά σου, δε θεωρώ απαραίτητο το βοήθημα για τις ασκήσεις. Η θεωρία μπορεί κάλλιστα να διαβαστεί και από το σχολικό, με το μειονέκτημα βεβαίως ότι δεν είναι συγκεντρωμένη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evelin19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η evelin19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
σαββαλας τελος...................
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buzz

Νεοφερμένος

Ο buzz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Για τα μαθηματικά θα συμφωνίσω και γω για τον Μπάρλα αλλα για φυσική καλο ειναι και του Γιομπλιάκη με τον Βείτη από εκδόσεις Επιλεγμένες....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

personGR

Νεοφερμένος

Ο Χριστόφορος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Τύρναβος (Λάρισα). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Κλασσικά για Μαθηματικά του Μπάρλα, και Φυσική αυτό του Σαββάλα (συγγραφέας ο ίδιος με τον υιό).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daskalitsa

Νεοφερμένος

Η Daskalitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Θα ηθελα να μου προτεινετε ευχρηστα κ αξιοπιστα βοηθηματα για τα μαθηματα αρχες οικονομικης θεωριας τριτης λυκειου κ οργανωσης κ διοικησης επιχειρησεων επισης τριτης λυκειου τεχνολογικης κατευθυνσης. Αρχιζω τωρα να διδασκω πρωτη φορα και τα χρειαζομαι. Επισης αν γνωριζετε βοηθηματα που να περιεχουν παλια και καινουργια θεματα πανελληνιων (θεωρια+ασκησεις) στα παραπανω μαθηματα ειδικα στο: αρχες οικονομικης θεωριας. Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.

Madclocker

Νεοφερμένος

Ο Madclocker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
απο φυσική τι έχετε να προτείνεται; θέλω κάτι βαρύ που να εμβαθύνει στα λεπτά σημεία τις θεωρείας. προς το παρών έχω δημόπουλο αλλά δεν με ικανοποιεί. Για τον Βλάχο τί έχετε να πείτε; αυτά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trick

Νεοφερμένος

Η trick αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
απο φυσική τι έχετε να προτείνεται; θέλω κάτι βαρύ που να εμβαθύνει στα λεπτά σημεία τις θεωρείας. προς το παρών έχω δημόπουλο αλλά δεν με ικανοποιεί. Για τον Βλάχο τί έχετε να πείτε; αυτά :)
Εμείς ξεκινήσαμε αρχικά με Κοσμόπουλο από την Ελληνοεκδοτική για ταλαντώσεις και κύματα, αργότερα όμως για στροφική θα πάρουμε τον Σαββάλα!
Από τον πρώτο είμαι πολύ ικανοποιημένη, η θεωρία αναλύεται και διερευνάται σωστά και όλα τα θολά σημεία ξεκαθαρίζονται μέσω εφαρμογών και έπειτα και ασκήσεων και ερωτήσεων. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μου προτείνει ένα καλό βοήθημα για τη Βιολογία Γενικής;

Τι γνώμη έχετε για το βοήθημα του Σαββάλα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 010239

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πέρα απο τα γνωστά Μπάρλας,Στεργίου (αν και για μένα το να λύσεις Μπάρλα δεν εχει κανένα απολύτως νόημα....) για σοβαρά και απαιτητικά θέματα προτείνω του Χρήστου Πατήλα απο την Ελληνεκδοτική το τελευταίο κυρίως βιβλίο του (έκδοση Αύγουστος 2011).Είναι για μένα οτι καλύτερο κυκλοφορεί αλλά μη τρελαθείτε.Εχει κυριως θεματα για επανάληψη,οπότε μεσα η μετα τα Χριστούγεννα το συνιστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

math2arch

Νεοφερμένος

Ο math2arch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά, θα ήθελα να μου προτεινετε κατάληλα βοηθήματα για τη Γ' Λυκείου, για την τεχνολογική κατεύθυνση, οπως Μαθηματικα, φυσικη, εκθεση και αναπτυξη εφαρμογων! Σας ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mustikos kosmos

Νεοφερμένος

Ο mustikos kosmos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
καλησπερα!!!κανενα καλο βοηθημα για θεωρητικη κατευθυνση αρχαια γνωστο αγνωστο και λογοτεχνια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

άντζυ

Δραστήριο μέλος

Η άντζυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 651 μηνύματα.
Εγώ μαθηματικά κ κατεύθυνσης κ Γ.Π έχω του Παπαδάκη...Κ είναι απ'τα καλύτερα που έχω δει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Ειδικά για Γ.Π, του Παπαδάκη το καινούριο είναι φοβερό.

Μυστικός κόσμος, υπάρχουν άλλα νήματα με πολλές προτάσεις βιβλίων, και ειδικό θέμα μόνο για θεωρητική, ψάξε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ampalea4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
σε ολα τα μαθηματα εχω βιβλια του φροντιστηριου.
επιπλεον εχω παρει(τα εχω δανειστει απο γνωστους βασικα):
μαθηματικα κατ. - μπαρλας
μαθηματικα γεν. - σαββαλας
αεππ-το βιβλιο με τα τεστ του τσιωτάκη

εχω και κατι στη φυσκη απο σαββαλα, αλλα το εχω ανοιξει 2-3 φορες, γιατί σχολείο και φροντιστήριο με καλύπτουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ήρωνας

Νεοφερμένος

Ο Ήρωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
τι προτεινετε για εκθεση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Εγώ σήμερα πέρασα από βιβλιοπωλείο για να πάρω βοηθήματα λογοτεχνίας γ' λυκείου (θεωρώ καλό να υπάρχει το υλικό μου και απο φροντιστηριο και απο βοηθηματα για να εμπλουτισω τις ιδεες μου περισσοτερο)..Μεταίχμιο διάλεξα,ένα για ποίηση κι ένα για πεζογραφία..τι γνώμη έχετε όσοι τυχόν τα είχατε;Είναι καλογραμμένα και κατατοπιστικά;Έχουν επαρκή σχόλια και περιεχόμενο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
τι προτεινετε για εκθεση?

Να σου πω εγώ τι έκανα (και με βοήθησαν να γράψω πολύ καλές εκθέσεις):
Κοινός Νους (3 τεύχη-θεματολογία-) Ελληνοεκδοτική
Πειστικός Λόγος (2 τεύχη θεωρία-1 τεύχος ασκήσεις) Σαββάλας
Λοιπόν πρέπει να σου αρέσει πολύ η Έκθεση για να ασχοληθείς σοβαρά (και να γράψεις καλά δηλαδή πάνω από 15). Όλα τα άλλα μαθήματα της κατεύθυνσης θα σε πνίγουν κυριολεκτικά.ΟΜΩΣ μην κάνεις ποτέ το τραγικό λάθος να αφήσεις την Έκθεση γιατί εκεί είναι που την πατάνε όλοι (και το εννοώ όλοι).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
ελληνοεκδοτικη Εκθεση-Εκφραση... αρκει! ολα τα περαιτερω ειναι περιττα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top