Γενικό -  Βοηθήματα Προσανατολισμού Ανθρωπιστικών Σπουδών

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
και το μαθαινουμε ολο??? Θα μας πεσει βαρυ βρε παιδια.....
οχι,απλα κοιταξε να μαθεις αυτους που ειναι πιο συχνοι στα αγνωστα κειμενα.Και η σχολικη γραμματικη εχει στις τελευταιες σελιδες της πολλους αρχικους χρονους.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

XARA62

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η XARA62 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Μάθε αρχικά τα ''χτυπητά'' ρήματα.
Αυτά τα σε -μι, τα συνηρημένα, το οίδα, το είμαι, το ειμί κτλ...
Μπορείς βασικά σε κάθε άγνωστο που κάνεις να μαθαίνεις τους αρχικούς χρόνους όλων των ρηματικών τύπων που βρίσκεις!
Συμφωνώ. Και τα -μι, οίδα, φημί κ.λπ. με κάθε ευκαιρία επανάληψη. Και προσοχή στον τονισμό των σύνθετων ρημάτων - έχουν πολλές παγίδες;).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νικολέττα Π.

Νεοφερμένος

Η Νικολέττα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Δημητσάνα (Αρκαδία). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Ευχααριστώ πολυ παιδιά!!!! Εχω αρχισει ηδη να μαθαινω όλα τα πινακάκια και μετά βλέπουμε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rainbow.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η rainbow. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
μπορειτε να μου πειτε καποιο παρα πολυ καλο βοηθημα για αρχαια κτθ γ λυκειου; μια γνωστη μου μου ειπε πως εχει τρια βοηθηματα για αρχαια για να εχει ολα τα σχολια.πρεπει να εχουμε πανω απο ενα πιστευετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
εγω πιστευω οτι αυτα που σου δινουν στο φροντιστηριο ειναι αρκετα.. και γω πηρα 2 βοηθηματα, αλλα τα ιδια πραγματα λενε. Μη σου πω οτι στα βοηθηματα τα σχολια ειναι λιγοτερο αναλυτικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rainbow.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η rainbow. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
εγω πιστευω οτι αυτα που σου δινουν στο φροντιστηριο ειναι αρκετα.. και γω πηρα 2 βοηθηματα, αλλα τα ιδια πραγματα λενε. Μη σου πω οτι στα βοηθηματα τα σχολια ειναι λιγοτερο αναλυτικα.
εσυ ποια βοηθηματα εχεις παρει;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
μεταιχμιο για αριστοτελη και πατακη για πλατωνα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina22

Νεοφερμένος

Η katerina22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Γεία σας παιδιά. Του χρόνου θα δώσω ξανά πανελλήνιες απο θεωρητική κατεύθυνση και επειδή δεν ξέρω τη τύφλα μου από αρχαία κ λατινικά (στο σχολίο ήμουν θετική) θ αρχίσω από τώρα το διάβασμα.Θέλω λοιπόν να μου πείτε τι να αγοράσω απο βοηθήματα, γραμματική κ συντακτικό στα 2 αυτά μαθήματα και πως να αρχίσω τη μελέτη? Επειδή έχω αγχωθεί αρκετά, με πολύ διάβασμα πιστεύετε οτι μπορώ να καλύψω τα κενά μέχρι το Σεπτέμβρη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Στο συντακτικο θεωρειται καλο το βοηθημα του Μπαχαρακη, το εχω αλλα δε το χρησιμοποιω γιατι η καθηγητρια μου δινει δικα της φυλλαδια.
Γραμματικη μια χαρα ειναι του σχολειου! Για αρχικους χρονους σου προτεινω το βοηθημα του Πατακη. Για το αγνωστο μπορεις να αγορασεις ενα βιβλιο με αδιδακτα και να αρχισεις να κανεις οσο πιο πολλα μπορεις (αναλυτικη συνταξη, μεταφραση, ασκησεις γραμματικης που θα περιεχει το βοηθημα). Για αγνωστο λεξιλογιο αγορασε ενα λεξικο της αρχαιας ελληνικης, υπαρχουν διαφορα.Στο γνωστο για σχολια και μεταφραση μπορεις να πας σε ενα βιβλιοπωλειο και να αγορασεις ενα βοηθημα που σου αρεσει(εγω προσωπικα εχω αγορασει του Πατακη για Πλατωνκα και Μεταιχμιο για Αριστοτελη, αλλα ουτε αυτα τα πολυχρησιμοποιω γιατι εχω υλικο απο την καθηγητρια μου). Επισης, μπορεις να χρησιμοποιησεις το ηλεκτρονικο βοηθημα του υπουργειου https://study4exams.gr, που πιστευω οτι περιεχει ικανοποιητικα σχολια και ερμηνευτικη αναλυση. Για επιπλεον ερωτησεις μπορεις να βρεις αυτες του ΚΕΕ στο ιντερνετ.

Στα λατινικα χρησιμοποιησε την Γραμματικη που παρεχει το σχολειο (αν και δε μαρεσει). Πολυ καλο βοηθημα ειναι του Μεταιχμιου που τα εχει ολα αναλυτικα, και στο τελος του βιβλιου εχει παραθεμα για την γραμματικη (απο κει διαβαζω τα περισσοτερα). Θα πρεπει να μαθεις καλα μεταφρασεις, συντακτικο, διαφορα συντακτικα φαινομα, δευτερευουσες προτασεις και γραμματικη φυσικα. Ασκησεις το βοηθημα δε περιεχει πολλες γιαυτο μπορεις να αγορασεις κατι επιπλεον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina22

Νεοφερμένος

Η katerina22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ευχαριστω Νικο για την απαντηση σου.
Πηρα μερικα βιβλια σημερα και η αληθεια ειναι οτι πελαγωσα, μεγαλη σε εκταση η υλη και το χειροτερο ειναι οτι δεν ξερω απο που και πως να ξεκινησω.
Μηπως να μιλουσα με καποιο καθηγητη ωστε να με συμβουλεψει και να με κατευθυνει? Υπαρχει καποιος εδω μεσα να μου πει 2 πραγματα. Ευχαριστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρίσταρχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρίσταρχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Ευχαριστω Νικο για την απαντηση σου.
Πηρα μερικα βιβλια σημερα και η αληθεια ειναι οτι πελαγωσα, μεγαλη σε εκταση η υλη και το χειροτερο ειναι οτι δεν ξερω απο που και πως να ξεκινησω.
Μηπως να μιλουσα με καποιο καθηγητη ωστε να με συμβουλεψει και να με κατευθυνει? Υπαρχει καποιος εδω μεσα να μου πει 2 πραγματα. Ευχαριστω.

Ναι βρε!
Ο,τι θέλεις ρώτα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina22

Νεοφερμένος

Η katerina22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ωραια :P
Βασικα το προβλημα μου ειναι αυτο που λεω παραπανω, πηρα σημερα τα βιβλια για τα αρχαια (σχολικα, βοηθηματα,γραμματικη, συντακτικο κτλ) αλλα επειδη ειμαι τελειως ασχετη, εχω ανοιξει τα βιβλια και τα κοιταζω σα χαζη. :) Χρειαζομαι καποιον να μου πει 2 πραγματα γενικα, πως να ξεκινησω, απο που κλτ ωστε να φτιαξω ενα πλανο μελετης και να μπω σιγα σιγα σε προγραμμα. Οποιαδηποτε συμβουλη πανω σ αυτο αλλα κ γενικα ευπροσδεκτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρίσταρχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρίσταρχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Ωραια :P
Βασικα το προβλημα μου ειναι αυτο που λεω παραπανω, πηρα σημερα τα βιβλια για τα αρχαια (σχολικα, βοηθηματα,γραμματικη, συντακτικο κτλ) αλλα επειδη ειμαι τελειως ασχετη, εχω ανοιξει τα βιβλια και τα κοιταζω σα χαζη. :) Χρειαζομαι καποιον να μου πει 2 πραγματα γενικα, πως να ξεκινησω, απο που κλτ ωστε να φτιαξω ενα πλανο μελετης και να μπω σιγα σιγα σε προγραμμα. Οποιαδηποτε συμβουλη πανω σ αυτο αλλα κ γενικα ευπροσδεκτη.

Πρώτον, τι τάξη πας και δεύτερον σε ποιο απ'όλα τα μαθηματα θες οδηγιες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina22

Νεοφερμένος

Η katerina22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Πρώτον, τι τάξη πας και δεύτερον σε ποιο απ'όλα τα μαθηματα θες οδηγιες;

To χω γραψει νομιζω κ στη προηγουμενη σελιδα, εχω τελειωσει ΤΕΙ, θα δωσω του χρονου πανελληνιες για ψυχολογια και θελω να αρχισω απο τωρα προετοιμασια στα αρχαια κ στα λατινικα, ωστε μεχρι το Σεπτεμβρη που θα αρχισω φροντ να εχω καλυψει τουλαχιστον την υλη των προηγουμενων ταξεων για να μπω χωρις κενα στην υλη της Γ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Ωραια :P
Βασικα το προβλημα μου ειναι αυτο που λεω παραπανω, πηρα σημερα τα βιβλια για τα αρχαια (σχολικα, βοηθηματα,γραμματικη, συντακτικο κτλ) αλλα επειδη ειμαι τελειως ασχετη, εχω ανοιξει τα βιβλια και τα κοιταζω σα χαζη. :) Χρειαζομαι καποιον να μου πει 2 πραγματα γενικα, πως να ξεκινησω, απο που κλτ ωστε να φτιαξω ενα πλανο μελετης και να μπω σιγα σιγα σε προγραμμα. Οποιαδηποτε συμβουλη πανω σ αυτο αλλα κ γενικα ευπροσδεκτη.
Εννοείται βρίσκεις την ύλη για όλα τα μαθήματα.

Αρχαία: Άψογα τη μετάφραση από γνωστό και τα σχόλια του βιβλίου. Καλά τα λεξιλογικά. Καθημερινή προπόνηση στη γραμματική (το άσπρο βιβλίο). Επίσης εξάσκηση σε άγνωστα κείμενα για μετάφραση και σύνταξη.
Λατινίκά: νεράκι μεταφράσεις, τη γραμματική και τη σύνταξη των κειμένων. Χρειάζεσαι τα βιβλία β, γ λυκείου. Σίγουρο 20αρι.
Κείμενα: Άψογα τα σχόλια του βιβλίου και ένα καλό βοήθημα για περαιτέρω αναλύσεις. Τζόκερ φάση.
Ιστορία: Άψογα παπαγαλία το βιβλίο. Ναι ακόμη και τα σημεία στίξης. Προπόνηση στην ανάλυση πηγών.
Έκθεση: Άψογα τη θεωρία του βιβλίου. Εξάσκηση στις ασκήσεις. Προπόνηση στις εκθέσεις.
Επιλογής: παίρνεις ένα μάθημα εκ των μαθηματικά, φυσική, βιολογία, ιστορία γενικής παιδείας.

Αρχαία πας για άριστα στο γνωστό και ό,τι πιάσεις στο άγνωστο. Θέλει φροντιστήριο. Λατινικά θέλει φροντιστήριο μέχρι να κάνεις τα κείμενα. Μετά μόνη σου επαναλήψεις. Κείμενα βρες καλές αναλύσεις. Ιστορία πρέπει να σου εξηγήσουν πώς αναλύεις πηγές. Συνέχεια επαναλήψεις. Έκθεση προσοχή στις ασκήσεις.

Προλαβάινεις και φέτος να δώσεις, όμως πρέπει να διαβάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρίσταρχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρίσταρχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Να συμπληρώσω κάτι όσον αφορά τα λατινικά.
Για τα λατινικά σου χρειάζονται 2 βιβλιαράκια και μπορείς να τα μάθεις χωρίς δάσκαλο.
Το ένα είναι η πολύ καλή σχολική γραμματική.
Και το άλλο το βοήθημα του Μεταιχμίου, του Αχιλλέα Παπαθανασίου.
Δε χρειάζεσαι τίποτα άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina22

Νεοφερμένος

Η katerina22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ευχαριστω παρα πολυ παιδια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rainbow.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η rainbow. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
εγω εχω για αρχαια τα βοηθηματα απο τον εκδοτικο ομιλο συγγραφεων καθηγητων και μου δινει η καθηγητρια μου και αλλα σχολια.τα θεωρείτε καλα βοηθηματα;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_T

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos_T αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Δε ξέρω αν αναφέρθηκε πιο πριν αλλά μία πολύ καλή συλλογή με άγνωστα κείμενα είναι μία παλιά, του Γ. Παπανδρεόπουλου, εκδόσεις Ρώσση.

Όσον αφορά τα λατινικά έχω του Παπαθανασίου, εκδ. Μεταίχμιο, το οποίο είναι καλό αλλά με μικροδιαφορές από την προηγούμενη έκδοση του ίδιου οίκου που προφανώς δεν έπρεπε να γίνουν, λογοτεχνεία επίσης Μεταίχμιο και γραμματική βολεύομαι με την άσπρη του σχολείου μια χαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Τι προτείνετε για τη Λογοτεχνία; Το Μεταίχμιο είναι αυτό με τα πολλά σχόλια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top