Πανεπιστήμιο Μακεδονίας:Διεθνών & Ευρωπαϊκών Σπουδών vs Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής vs Οικονομικών Επιστημών vs Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων

μαριλιααα

Νεοφερμένος

Η μαριλιααα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αγία Γαλήνη (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
παιδια θα ηθελα να σας ρωτησω κατι..ειναι κατι που μ αγχωνει εδω κ καιρο κ οποιαδηποτε απαντηση θα μου φανει σιγουρα χρησιμη..ξερετε τι μαθηματικα κανουν στη λογιστικη στα τει?ειναι πολυ δυσκολα?ξερετε με τα μαθηματικα δεν εχουμε κ τις καλυτερες σχεσεις διοτι ειμαι περισσοτερο της θεωριας...αν μπορει καποιος να με βοηθησει κ να με συμβουλευσει θα του ημουν υποχρεη....ευχαριστω εκ των προτερων!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
παιδια θα ηθελα να σας ρωτησω κατι..ειναι κατι που μ αγχωνει εδω κ καιρο κ οποιαδηποτε απαντηση θα μου φανει σιγουρα χρησιμη..ξερετε τι μαθηματικα κανουν στη λογιστικη στα τει?ειναι πολυ δυσκολα?ξερετε με τα μαθηματικα δεν εχουμε κ τις καλυτερες σχεσεις διοτι ειμαι περισσοτερο της θεωριας...αν μπορει καποιος να με βοηθησει κ να με συμβουλευσει θα του ημουν υποχρεη....ευχαριστω εκ των προτερων!!
η ξαδερφη μου ηταν στο τει λογιστικης στο ηρακλειο και απο οτι μου εχει πει τα μαθηματικα εκει ειναι καπως ευκολα και πιο στανταρ. μαθαινεις τον τροπο και απλα το εφαρμοζεις συνεχεια. πιστευω ομως οτι πρεπει να εχεις μια α' σχεση με το αθλημα. δηλαδη αν δεν τα χωνευεις οσο ευκολες και να ναι οι ποσοτικες μεθοδοι δυσκολα θα σου αρεσουν και θα τα πας καλα... επισης θελει πολυυ γραψιμσ αυτες τις ασκησεις. της εδινα παλια τετραδια 50φυλλα και σε μια ωρα μου ζητουσε και αλλο! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
καλυτερα ειναι να ξεκινησει απο πολυτεχνειο η κανενα τμημα φυσικων επιστημων, και στην συνεχεια μεσα απο μεταπτυχιακα κτλ να το γυρισει σε οικονομικα!
που στην ευχη κολλαει το πολυτεχνειο με τα οικονομικα; για να πετυχω στα οικονομικα πρεπει να εχω πρωτα περασει απο το πολυτεχνειο;
να το "γυρισεις";; εμ βεβαια οποιος πηρε κατι και δεν του καθισε πιασαρικο ...το γυρισε στα οικονομικα...το θετω ακομψα αλλα ας μην κοροιδευομαστε μεταξυ μας.

οποτε ειναι απαραδεκτο να λεμε μονο για 2 τμηματα οτι αξιζουν, και πρωτα απο ολα ειναι αντιεπαγγελματικο!
εδω συμφωνω. σωστο συμπερασμα, περιεργη επιχειρηματολογια.
σκεφτειτε επισης, οτι οδε και οικονομικη επιστημη ειναι καμια 8αρια τμηματα, δηλαδη θα βγαινουν παρα πολλοι σαν εσενα, δεν νομιζω πως ετσι, θα χτισεις ενα προφιλ ξεχωριστο για την αγορα εργασιας, θα εισαι αλλος ενας που σπουδασες οικονομικα, εε ωραια και ?? τι εγινε ?
ναι γτ απο το πολυτεχνειο μονο εσυ θα βγεις και κανενας αλλος. Κορεσμος υπαρχει μονο στα οικονομικα,οποτε ολοι βουρ σε αλλες επιστημες...και στην χειροτερη θα τρουπωσουμε σε καμια θεση οικονομολογου με κανα μεταπτυχιακο.
και τελος, η συγκριση παπει-ασοεε ειναι κατι παραπανω απο γελοια, δεν θελω να πω την αποψη μου επι του ζητηματος, πιστευω οτι οποιος ψαξει καποιες λιγες στατιστικες που κυκλοφορουν καταλαβαινει, αλλα επισης, και οποιος σπουδασε και στις 2 σχολες παλι καταλαβαινει!
και εδω συμφωνω...εχει αρχισει να γινεται κουραστικο.

καλο θα ηταν να υπαρχει αντικειμενικοτητα! σε οποια σχολη και εαν περασεις, εαν αγαπας το αντικειμενο σου και εισαι εργατικος ΞΕΡΩΝΤΑΣ ΠΟΙΟΣ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΠΟΥ ΒΑΔΙΖΕΙΣ .,μπορεις να πετυχεις οσα θες! (νομιζω τουλαχιστον :P )
και εδω σωστος. αν εξαιρεσεις μερικα περιεργα που ειπες μπορω να πω οτι συμφωνω μαζι σ.
Αρχική Δημοσίευση από marios21aek;:
στο ΕΚΠΑ εχω την εντύπωση πως δεν έχουν πρακτική..στην ΑΣΟΕΕ παλι νομίζω έχουν
μαριε κανεις λαθος.Γτ να μην κανουν δηλ; εχουν πρακτικη και πολυ ζορικη σε πληροφορω.Στο σαιτ πηρε το ματι μου οτι για την πρακτικη του οπα στο οικονομικης επιστημης ηθελαν 14 μαθηματα τουλαχιστον σε τριτοετεις και 20 σε 4ετεις ενω στο εκπα 25 ολοι....(στο εκπα παιρνεις λιγο λιγοτερα λεφτα ...αλλα αυτο δεν εχει και καμια ιδιαιτερη σημασια ετσι κιαλλιως δεν το κανεις για τα λεφτα-κανα κατοσταρι less)
https://www.econ.aueb.gr/practice4.pdf μα ειναι δυνατον; τι στην ευχη ξερει ο αλλος μωρε με 14 μαθηματα; που μου θελει και πρακτικη; εγω τοσα ειχα περασει απο το 3 εξαμηνο...οχι τριτοετης....μετα σου λενε προυποθεσεις...
σε αλλους βγαινει ο *** να μπουν στην πρακτικη γτ εκτος των αλλων θελει και βαθμο και αλλλοι be cool. οκ πειτε μου τωρα οτι εχω αδικο.
να και αυτο https://www.econ.uoa.gr/anakoinoseis-ekdhloseis-prokhry3eis-kai-xrisima-eggrafa/xrisima-eggrafa.html

ΑΑΑ παιδια και τωρα που το θυμηθηκα ..δεν θυμαμαι ποιος απο σας το ειπε.μαριε μαλλον εσυ.
κοιτα ενας καθηγητης μου σπουδασε μαθηματικα και τα υπολοιπα σε οικονομικα και δηλωνει μαθηματικος οικονομολογος...καλως ή κακως , αρεσει δεν αρεσει αυτο ισχυει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

marios21aek

Νεοφερμένος

Ο marios21aek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής Πανεπιστημίου. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας για το ΤΕΙ Λογιστικής, όσον αφορά την ποιότητα σπουδών. Ακούω πολλά παιδιά να ενδιαφέρονται γι' αυτή τη σχολή και θα ήθελα να έχω μία άποψη σχετικά με αυτό το τμήμα, ιδίως από τελειόφοιτους της σχολής.
Εξαρταται τι θες να κανεις στην ζωη σου και τι στοχους εχεις..αν θες να γίνεις ενας επαγγελματιας καλός..ειναι μια χαρά.Και γνωσεις πανω στην λογιστικη αποκομίζεις..αλλα δεν εισαι επιστημονας.Πανως μπορεις να γινεις ενας καλος λογιστης Α τάξης.Σημειωσε όμως πως νομίζω πως δεν γίνεσαι ελεγκτης..(ισως και να εχω χασει καποιο επισόδειο σε αυτο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Θα ηθελα να μαθω πληροφοριες για το τμημα της οικονομικης και περιφερειακης αναπτυξης του Παντειου και το τμημα μαρκετινγκ και επικοινωνιας του ΟΠΑ
Γενικα τι προοπτικες εχουν και καλυτερα αν καποιος απο δω μεσα ή φιλος του σπουδαζει σε ενα απο τα 2 τμηματα να μου αν "λεει" το τμημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Θα ηθελα να μαθω πληροφοριες για το τμημα της οικονομικης και περιφερειακης αναπτυξης του Παντειου και το τμημα μαρκετινγκ και επικοινωνιας του ΟΠΑ
Γενικα τι προοπτικες εχουν και καλυτερα αν καποιος απο δω μεσα ή φιλος του σπουδαζει σε ενα απο τα 2 τμηματα να μου αν "λεει" το τμημα.

δεν θεωρουνται και τα τοπ οικονομικα τμηματα!
ειδικα παντειος και οικονομικα, εε δεν πανε μαζι, πως να το κανουμε! τι ακριβως θες να κανεις ? που θες να εργαστεις ?
το μονο σιγουρα ειναι πως σε αυτα τα τμηματα θα κανεις και γαμω την φοιτητικη ζωη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who am I?

Νεοφερμένος

Ο who am I? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Tο γραφω κι εδω ,γιατι προφανως το thread του τμηματος ειναι στοιχειωμενο:P
Γεια σας παιδια.Ποια ειναι η γνωμη σας για το Τμημα Οικονομικων Επιστημων Πατρας,σχετικα με το επιπεδο,την οργανωση του και σε συγκριση με τα αλλα οικονομικα τμηματα της χωρας(προφανως εκτος ΠΑΜΑΚ και ΟΠΑ που ειναι ανωτερα)?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Καλά ντάξει για το ΟΠΑ έχουμε ακούσει όλοι τους ύμνους,αλλά το ΠΑΜΑΚ γιατί θεωρείται ανώτερο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Καλά ντάξει για το ΟΠΑ έχουμε ακούσει όλοι τους ύμνους,αλλά το ΠΑΜΑΚ γιατί θεωρείται ανώτερο?

οι πηγές σου εσένα εξαντλούνται στο τι διαβάζεις σε αυτό το forum ή στο τι ... "ακούς";:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Στο τι είδα σε κάποιο ranking πανεπιστημίων πέρσυ που ήταν στο 600 κάτι και στην αξιολόγηση των τμημάτων πληροφορικής που παρουσιαζόταν η εφαρμοσμένη ως το προτελευταίο τμήμα με ερευνητική δραστηριότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Στο τι είδα σε κάποιο ranking πανεπιστημίων πέρσυ που ήταν στο 600 κάτι και στην αξιολόγηση των τμημάτων πληροφορικής που παρουσιαζόταν η εφαρμοσμένη ως το προτελευταίο τμήμα με ερευνητική δραστηριότητα.

Και σχολιάζεις ένα ολόκληρο πανεπιστήμιο βάσει μίας ... κατάταξης (ποια άραγε;) η οποία αξιολογεί μόνο ΕΝΑ από τα ΔΕΚΑ τμήματα ενός πανεπιστήμιου και σε ΜΙΑ μόνο παράμετρο - αυτή της ερευνητικής δραστηριότητας....
Οκ, μας έπεισες! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Και σχολιάζεις ένα ολόκληρο πανεπιστήμιο βάσει μίας ... κατάταξης (ποια άραγε;) η οποία αξιολογεί μόνο ΕΝΑ από τα ΔΕΚΑ τμήματα ενός πανεπιστήμιου και σε ΜΙΑ μόνο παράμετρο - αυτή της ερευνητικής δραστηριότητας....
Οκ, μας έπεισες! :P
Χαίρομαι που σε έπεισα.Τελικά είναι ταλέντο. :) Ας μιλήσουμε σοβαρά τώρα.Η μελέτη που είχα διαβάσει είναι η εξής.Για μένα το πόσο καλό θεωρείται ένα τμήμα έχει να κάνει κυρίως με την ερευνητική δραστηριότητα.Δεν έχει να κάνει με τη γραμματεία ή με το πόσο καλό καφέ κάνει το κυλικείο. Τώρα, εμένα η απόρία μου έχει να κάνει γιατί να θεωρείται το Παν.Μακ ανώτερο από αυτό της Πάτρας σε σημείο να θιχτούν οι φοιτητές του.Δηλαδή έχεις πάει Eileen και στην Πάτρα και είσαι βέβαιη ότι το δικό σας ίδρυμα είναι καλύτερο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Red Devil

Νεοφερμένος

Ο Red Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Θα ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με το τμήμα των Οικονομικών Επιστημών του Καποδιστριακού. Το συγκεκριμένο τμήμα μπορεί να συγκριθεί με το αντίστοιχο τμήμα του ΟΠΑ και του ΠΑΠΕΙ, όσον αφορά το προπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών; Γενικά ποιο θεωρείται πιο οργανωμένο και ποιο διαθέτει καλύτερης ποιότητας μεταπτυχιακά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Χαίρομαι που σε έπεισα.Τελικά είναι ταλέντο. :) Ας μιλήσουμε σοβαρά τώρα.Η μελέτη που είχα διαβάσει είναι η εξής.Για μένα το πόσο καλό θεωρείται ένα τμήμα έχει να κάνει κυρίως με την ερευνητική δραστηριότητα.Δεν έχει να κάνει με τη γραμματεία ή με το πόσο καλό καφέ κάνει το κυλικείο. Τώρα, εμένα η απόρία μου έχει να κάνει γιατί να θεωρείται το Παν.Μακ ανώτερο από αυτό της Πάτρας σε σημείο να θιχτούν οι φοιτητές του.Δηλαδή έχεις πάει Eileen και στην Πάτρα και είσαι βέβαιη ότι το δικό σας ίδρυμα είναι καλύτερο;

Όχι, αλλά εγώ έχω την κοινή λογική να μην ισχυρίζομαι τίποτα όταν πρακτικά τα δεδομένα που έχω είναι ληψά, η σύγκριση αποτυχημένη - για τους λόγους που είπα και παραπάνω - και δεν γνωρίζω τίποτα για τον κλάδο στον οποίο αναφέρομαι! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Όχι, αλλά εγώ έχω την κοινή λογική να μην ισχυρίζομαι τίποτα όταν πρακτικά τα δεδομένα που έχω είναι ληψά, η σύγκριση αποτυχημένη - για τους λόγους που είπα και παραπάνω - και δεν γνωρίζω τίποτα για τον κλάδο στον οποίο αναφέρομαι! ;)
Καλή μου κοπέλα προφανώς δε κατάλαβες ότι εγώ δεν ισχυρίστηκα κάτι.Απλά ρώτησα γιατί το ΠΑΜΑΚ να θεωρείται ανώτερο της Πάτρας.Μπορείς να το καταλάβεις και να αφήσεις τα υπόλοιπα;Αφού είσαι κιόλας εκεί θα βοηθούσε πιο πολύ αν μας έλεγες τις "αρετές" του τμήματος σου για να το τιμήσουμε στο μέλλον.Ωραία;

Λίγο παλιό αυτό πάντως.Εγώ την κατάταξη που χα δει ήταν του 2010.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Χαίρομαι που σε έπεισα.Τελικά είναι ταλέντο. :) Ας μιλήσουμε σοβαρά τώρα.Η μελέτη που είχα διαβάσει είναι η εξής.Για μένα το πόσο καλό θεωρείται ένα τμήμα έχει να κάνει κυρίως με την ερευνητική δραστηριότητα.Δεν έχει να κάνει με τη γραμματεία ή με το πόσο καλό καφέ κάνει το κυλικείο. Τώρα, εμένα η απόρία μου έχει να κάνει γιατί να θεωρείται το Παν.Μακ ανώτερο από αυτό της Πάτρας σε σημείο να θιχτούν οι φοιτητές του.Δηλαδή έχεις πάει Eileen και στην Πάτρα και είσαι βέβαιη ότι το δικό σας ίδρυμα είναι καλύτερο;

αγορινα στο ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ πανεπιστημιο αθηνων , αυτο που κανουν καλα ειναι τα ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ!
τωρα αμα καθεσαι και βλεπεις την πληροφορικη τι να σου πω ! σαφως και ο κυριος στοχος του πανεπιστημιου δεν ειναι να βγαλει τοσο καλους πληροφορικαριους, οσο οικονομολογους!
και ναι στα οικονομικα η ασοεε ειναι το καλυτερο πανεπιστημιο!
και στην πληροφορικη κατα την γνωμη μου ειναι καλυτερη, οχι ως προς το επιπεδο των γνωσεων, σε σχεση με αλλα τμηματα, πχ αυτο του καποδιαστριακου, αλλα ειναι σαφως καλυτερη απο αποψη επαγγελματικης αποκαστασης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
αγορινα στο ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ πανεπιστημιο αθηνων , αυτο που κανουν καλα ειναι τα ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ!
τωρα αμα καθεσαι και βλεπεις την πληροφορικη τι να σου πω ! σαφως και ο κυριος στοχος του πανεπιστημιου δεν ειναι να βγαλει τοσο καλους πληροφορικαριους, οσο οικονομολογους!
και ναι στα οικονομικα η ασοεε ειναι το καλυτερο πανεπιστημιο!
και στην πληροφορικη κατα την γνωμη μου ειναι καλυτερη, οχι ως προς το επιπεδο των γνωσεων, σε σχεση με αλλα τμηματα, πχ αυτο του καποδιαστριακου, αλλα ειναι σαφως καλυτερη απο αποψη επαγγελματικης αποκαστασης!

Σαφέστατα. Αντιφάσκεις λίγο, αν το ΟΠΑ έχει όνομα στα ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ τότε η "σαφώς καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση" στην πληροφορική από πού συμπεραίνεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
αγορινα στο ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ πανεπιστημιο αθηνων , αυτο που κανουν καλα ειναι τα ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ!
τωρα αμα καθεσαι και βλεπεις την πληροφορικη τι να σου πω ! σαφως και ο κυριος στοχος του πανεπιστημιου δεν ειναι να βγαλει τοσο καλους πληροφορικαριους, οσο οικονομολογους!
και ναι στα οικονομικα η ασοεε ειναι το καλυτερο πανεπιστημιο!
και στην πληροφορικη κατα την γνωμη μου ειναι καλυτερη, οχι ως προς το επιπεδο των γνωσεων, σε σχεση με αλλα τμηματα, πχ αυτο του καποδιαστριακου, αλλα ειναι σαφως καλυτερη απο αποψη επαγγελματικης αποκαστασης!
Αγορίνα...δε μίλησα για το ΟΠΑ αλλά για το ΠΑΜΑΚ.Δες μια σελίδα πισω τι γράφω για σας...
Σαφέστατα. Αντιφάσκεις λίγο, αν το ΟΠΑ έχει όνομα στα ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ τότε η "σαφώς καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση" στην πληροφορική από πού συμπεραίνεται;
;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Χαλαρώστε λίγο, συγκρίνετε σχολές της Ελλάδας λες και μιλάμε για καμιά σύγκριση για αν το MIT βγάζει καλύτερους μηχανικούς από το Harvard. Μιλάμε για τα Ελληνικά Πανεπιστήμια, και χωρίς να θέλω να τα ισοπεδώνω όλα αλλά επειδή ο κάθε ένας βρίσκεται σε μια σχολή δεν σημαίνει ότι και η σχολή στην οποία βρίσκεται είναι και η καλύτερη στο αντικείμενο του. Αν δηλαδή είστε ικανοποιημένοι και ευχαριστημένοι από την σημερινή εικόνα των Ελληνικών Πανεπιστημίων και το μόνο σας πρόβλημα είναι να χαρακτηρίζετε το ποια σχολή είναι καλύτερη από την άλλη τότε μάλλον ζούμε σε μια ουτοπία. Το πρόβλημα δεν βρίσκεται μόνο στα Πανεπιστήμια αυτά καθεαυτά αλλά και στους φοιτητές της αλλά και την χρηματοδότηση που παίρνει. Αν στηρίζεστε στην "super" φήμη των Ελληνικών Πανεπιστημίων για το αν θα γίνετε σωστοί επαγγελματίες ή για τον αν θα βρείτε ένα καλό μεταπτυχιακό τότε ζήτω που καήκαμε. Για να αποκτήσετε κάτι από αυτά δεν φτάνει η γαμάτη φήμη των πανεπιστημίων μας αλλά κυρίως ο κόπος και ο χρόνος που θα αφιερώστε σε αυτό που σπουδάζετε. Αντί λοιπόν να συγκρίνετε την ποιότητα των σχολών σας καλό θα ήταν απλά να συγκρίνετε οδηγόυς σπουδών, για να ξέρει και ένας μελλοντικός φοιτητής σε ποια σχολή προτιμάει να πάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top