Στρατιωτική θητεία

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
Ο στρατός είναι ωραία εμπειρία και θα τον θυμάσαι για το υπόλοιπο της ζωής σου. Οι περισσότερες γυναίκες δυστυχώς δεν μπορούν να καταλάβουν ότι η στρατιωτική θητεία παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στη ζωή ενός άνδρα και όταν σε μία παρέα οι άντρες αρχίζουν να συζητούν για το στρατό τότε αυτές ξινίζουν και λένε "μα καλά, τι ενδιαφέρον έχει ο στρατός και μιλάτε τόση ώρα". Νομίζουν ότι δεν τις αφορά. Αυτό το βλέπω και από προσωπική πείρα. Τεσπα. Ο στρατός δεν είναι ούτε διακοπές, ούτε κατασκήνωση και οι δυσκολίες είναι πολλές χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν αντέχεται. Έχει όμως και τα ωραία του και έχεις να θυμάσαι. Εγώ προσωπικά δεν θα ξεχάσω ποτέ τα χρόνια του στρατού και θα θυμάμαι τόσο τα καλά όσο και τα κακά.

Νομίζω τα παραλές λίγο. :/:

Μια μπούρδα είναι ο στρατός κατά τη γνώμη μου. Στη ζωή υπάρχουν πολύ πιο σημαντικές εμπειρίες. Πχ το να πας ένα χρόνο στο εξωτερικό μόνος σου για μεταπτυχιακό ή δουλειά το θεωρώ πολύ πιο αξιόλογη εμπειρία.
Εγώ επειδή μου αρέσει να βλέπω τα πράγματα με θετική ματιά, ποτέ δε γκρίνιαξα όσο ήμουν φαντάρος. Προσπαθούσα όσο γινόταν να ευχαριστιέμαι την καθημερηνότητα του στρατού, να το διασκεδάζω και να μην αγχώνομαι. Αλλά ως εκεί, έτσι για να ξεγελάω τον εαυτό μου. Έχω κάποια πράγματα να θυμάμαι αλλά δε θεωρώ ότι κέρδισα κάτι τόσο αξιόλογο από αυτό τον ένα χρόνο.

Συνεπώς Μαρίζα μη στεναχωριέσαι για την "εμπειρία" που χάνεις! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mariza_93

Δραστήριο μέλος

Η mariza_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
Ο στρατός είναι ωραία εμπειρία και θα τον θυμάσαι για το υπόλοιπο της ζωής σου. Οι περισσότερες γυναίκες δυστυχώς δεν μπορούν να καταλάβουν ότι η στρατιωτική θητεία παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στη ζωή ενός άνδρα και όταν σε μία παρέα οι άντρες αρχίζουν να συζητούν για το στρατό τότε αυτές ξινίζουν και λένε "μα καλά, τι ενδιαφέρον έχει ο στρατός και μιλάτε τόση ώρα". Νομίζουν ότι δεν τις αφορά. Αυτό το βλέπω και από προσωπική πείρα. Τεσπα. Ο στρατός δεν είναι ούτε διακοπές, ούτε κατασκήνωση και οι δυσκολίες είναι πολλές χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν αντέχεται. Έχει όμως και τα ωραία του και έχεις να θυμάσαι. Εγώ προσωπικά δεν θα ξεχάσω ποτέ τα χρόνια του στρατού και θα θυμάμαι τόσο τα καλά όσο και τα κακά.

Την Κυριακή (χρόνια πολλά στις Μαρίες μας) έγινε ένα περιστατικό που με τσάτισε. Μία κοπέλα είπε πάνω στην κουβέντα ότι τα περισσότερα αγόρια είναι μαμάκηδες και καλά κάνουν και πάνε στρατό για να σκληραγωγηθούν και να γίνουν άντρες. Δε λέω ότι δεν υπάρχουν μαμάκηδες αλλά πως βρε κοπέλα μου κρίνεις τον άλλο από την στιγμή που δεν έχεις πάει εσύ στρατό; Δηλαδή οι γυναίκες είναι οι σκληραγωγημένες από γεννησιμιού τους και οι άντρες οι μαμάκηδες; Θέλω πάρα πολύ να δω γνώμες των κοριστσιών του forum επί του θέματος και ποια είναι η δική τους άποψη. Κάτι τέτοιες πρέπει να πάνε στρατό να βρουν το δάσκαλό τους.
όντως πρεπει να ναι πολυ ωραια εμπερια....
οσο για τις ιστοριες πολυ καλες και αυτές αλλα οταν τις ακούς για 15η φορα δεν ειναι λιγο σπαστικο? :P
οσο αφορα το θεμα που προτεινεις μαλλον θα πρεπει να ανοιχτη νεο θεμα στο φορουμ γιατι εδω θα βγούμε :offtopic:
Νομίζω τα παραλές λίγο. :/:


Συνεπώς Μαρίζα μη στεναχωριέσαι για την "εμπειρία" που χάνεις! :P
νομίζω ότι είναι όπως το βλέπει κανείς....:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Νομίζω τα παραλές λίγο. :/:

Μια μπούρδα είναι ο στρατός κατά τη γνώμη μου. Στη ζωή υπάρχουν πολύ πιο σημαντικές εμπειρίες. Πχ το να πας ένα χρόνο στο εξωτερικό μόνος σου για μεταπτυχιακό ή δουλειά το θεωρώ πολύ πιο αξιόλογη εμπειρία.
Εγώ επειδή μου αρέσει να βλέπω τα πράγματα με θετική ματιά, ποτέ δε γκρίνιαξα όσο ήμουν φαντάρος. Προσπαθούσα όσο γινόταν να ευχαριστιέμαι την καθημερηνότητα του στρατού, να το διασκεδάζω και να μην αγχώνομαι. Αλλά ως εκεί, έτσι για να ξεγελάω τον εαυτό μου. Έχω κάποια πράγματα να θυμάμαι αλλά δε θεωρώ ότι κέρδισα κάτι τόσο αξιόλογο από αυτό τον ένα χρόνο.

Φίλε μου ποτέ δεν είπα ότι δεν υπάρχουν πιο αξιόλογες εμπειρίες από τον στρατό. Συμφωνώ κι εγώ μαζί σου ότι ο στρατός είναι μία μπούρδα και πως το να πας στο εξωτερικό είναι πιο αξιόλογη εμπειρία. Ποτέ δεν ισχυρίστηκα το αντίθετο, μπορείς να κοιτάξεις όλα μου τα posts. Ακριβώς επειδή ο χρόνος στο στρατό σαν φαντάρος είναι χαμένος και δεν σου μένει τίποτα, αποφάσισα να γίνω ΔΕΑ. Ας υπηρετήσω 5 μήνες παραπάνω αρκεί να βγει κάτι από αυτήν την ιστορία, να κερδίσω κάτι σαν άνθρωπος και δεν αναφέρομαι στα μόρια για το δημόσιο. Δεν θα πω ότι αποκόμισα φοβερές και τρομερές γνώσεις, αλλά 5 πράγματα περισσότερα από τους στρατιώτες τα έμαθα. Εκτός από το στρατιωτικό κομμάτι πιστεύω ότι θα με οφελήσει και στην πολιτική μου ζωή γιατί ως διμοιρίτης έχω αρκετούς μήνες εμπειρία στη διαχείριση ανθρώπινου δυναμικού κι έτσι αύριο-μεθαύριο αν έχω ένα συνεργείο στρώσης ασφαλτομίγματος (που ήδη το έχει ο πατέρας μου και θα το αναλάβω εγώ) θα ξέρω πως να διαχειριστώ αυτήν την ομάδα ανθρώπων. Και αυτό που κάνω τώρα είνα περίπου το ίδιο. Είμαι διμοιρίτης της διμοιρίας κατασκευών του τάγματος μηχανικού. Οπότε, πιστεύω ότι πέρα από το στρατιωτικό όφελος (το οποίο δεν είναι τίποτα άλλο από ένα ασημένιο αστέρι σε κάθε ώμο που συνοδεύεται από τον βαθμό του ανθυπολοχαγού και δε με πολυνοιάζει κιόλας) έχω και ουσιαστικό όφελος και αυτό είναι που μετράει για μένα (διαχείριση ανθρώπινου δυναμικού). Δεν το μετανιώνω ούτε στιγμή που πήγα δόκιμος και αν ξαναπήγαινα στρατό πάλι δόκιμος θα πήγαινα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CSX2033

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.

CallOfDuty4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μεσολόγγι (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Θα ηθελα να μαθω πως θα διαμορφωθει η στρατιωτικη θητεια απο το 2011.

Ευχαριστω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
Θα ηθελα να μαθω πως θα διαμορφωθει η στρατιωτικη θητεια απο το 2011.

Ευχαριστω..

Δοκίμασες να ρωτήσεις σε κάποιο στρατολογικό γραφείο;

Πάντως οι πιο αναξιόπιστη πηγή για να ενημερωθείς για το θέμα αυτό είναι οι φαντάροι που κάνουν τη θητεία τους. :eek:
Κυκλοφοράει τρομερή ράδιο-αρβύλα μέσα στα στρατόπεδα.

Τις χρονιές 2005-2006, όσοι γνωστοί μου υπηρετούσαν τότε μου έλεγαν ότι πρέπει να βιαστώ να διακόψω την αναβολή και να μπω φαντάρος διότι είναι 100% σίγουρο ότι άμεσα η θητεία από 12 μήνες θα γίνει 18. :whistle:

Και τελικά έγινε 9... :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
στην ιατρική εξέταση κατά τις πρώτες μέρες γδυνόμαστε όλοι οι νεοσύλλεκτοι; :hmm:
έχω ακούσει απίστευτες ιστορίες..ποια να πιστέψω; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
στην ιατρική εξέταση κατά τις πρώτες μέρες γδυνόμαστε όλοι οι νεοσύλλεκτοι; :hmm:
έχω ακούσει απίστευτες ιστορίες..ποια να πιστέψω; :worry:

γιατί τι φοβάσαι; :sly::sly::sly:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
δεν φοβάμαι απλά..ντρέπομαι να γδυθώ σε μια αίθουσα με 50 άτομα :)
δεν νιώθω άνετα με την δημόσια επίδειξη των γεννητικών οργάνων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
δεν φοβάμαι απλά..ντρέπομαι να γδυθώ σε μια αίθουσα με 50 άτομα :)
δεν νιώθω άνετα με την δημόσια επίδειξη των γεννητικών οργάνων

ΠΟΣΑΑΑΑ;
Όλοι αυτοί θα είναι για να σου κάνουν ιατρικές εξετάσεις; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
ΠΟΣΑΑΑΑ;
Όλοι αυτοί θα είναι για να σου κάνουν ιατρικές εξετάσεις; :hmm:

όχι, είναι οι άλλοι νεοσύλλεκτοι που νομίζω ότι είναι επίσης γυμνοί :eek: :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

simosgl3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ουντάμπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 380 μηνύματα.
όχι, είναι οι άλλοι νεοσύλλεκτοι που νομίζω ότι είναι επίσης γυμνοί :eek: :/:

Δες το σαν το πρωτο και τελευταιο sausage fest σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.
ρε παιδια,μην τα πιστευετε ολα οσα ακουτε.πλεον ο στρατος ειναι κατι πολυ ''ηρεμο'' σε σχεση με αλλα χρονια.αμα πατε φοβισμενοι χειροτερα ειναι.ο αδερφος μου απολυθηκε πριν 1-2 μηνες και δε καταλαβε ποτε περασε η θητεια του.και δεν ηταν σε κατι ευκολο,στον εβρο ηταν.οσο πιο χαλαροι ειστε,τοσο πιο ευκολα θα τα περασετε εκει μεσα.το αγχος και ο φοβος μονο κακο θα σας κανουν.οι πρωτες μερες ειναι λιγακι δυσκολες,μετα μπαινεις στο κλιμα και ολα οκ.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Αυτά είναι ράδιο αρβύλα. Στο στρατό ως νεοσύλλεκτοι, κανείς δεν έλεγξε τα απόκρυφά μας, ούτε γδυθήκαμε τελείως μπροστά σε κανένα. Να πιστεύετε μόνο όσους έχουν υπηρετήσει.

Επιπλέον θέλω να προσθέσω ότι κι εγώ είμαι υπέρ της κατάργησης του στρατού και κατά της υποχρεωτικής στράτευσης, αλλά πρέπει να είμαστε ρεαλιστές. Η κατάργηση των στρατιωτικών δυνάμεων σε όλο τον πλανήτη, εκτός του γεγονότος ότι έρχεται αντιμέτωπη με τεράστια οικονομικά συμφέροντα, εγείρει μία σειρά από κοινωνικά προβλήματα όπως η επαγγελματική αποκατάσταση εκατομμυρίων στρατιωτικών σε όλον τον κόσμο οι οποίοι θα μείνουν άνεργοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Αυτά είναι ράδιο αρβύλα. Στο στρατό ως νεοσύλλεκτοι, κανείς δεν έλεγξε τα απόκρυφά μας, ούτε γδυθήκαμε μπροστά σε κανένα. Να πιστεύετε μόνο όσους έχουν υπηρετήσει.


?
ρε βυσμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Ε, όχι και βύσμα ρε Rempeske. Σε όλους το ίδιο έγινε. Όλοι βύσματα είναι;

Η αλήθεια είναι ότι γδυθήκαμε αλλά δεν μας βγάλανε το βρακί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
δεν κάνουν ιατρικό έλεγχο για το αν έχουμε 2 και όχι 1; πάνω από το βρακί γίνεται αυτό; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Δεν εχω ακουσει να γινεται αυτο:worry:

Θελω να ελπιζω οτι δεν το κανουν :hmm:


Ερωτηση:

Μπορω οοοοοοο...οταν τελειωσω την σχολη μου να κανω πρωτα την θητεια μου και μετα να ασχοληθω με καποιο μεταπτυχιακο ή με καταταρκτηριες?? τι ακριβως ισχυει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Ναι έχω ακούσει ότι εξέταζαν τους όρχεις με ψηλάφηση. Κάποιοι άντρες έχουν ένα αντί για δυο και αυτό είναι ιατρικό πρόβλημα. Δεν είμαι σίγουρος αν συμβαίνει ακόμη αυτό. Γι' αυτό και το γδύσιμο.

Στρατό μπορείς να πας είτε ως φοιτητής είτε ως πτυχιούχος, εφόσον διακόψεις την αναβολή στο στρατολογικό γραφείο. Μπορείς επίσης να εξαντλήσεις την αναβολή που έχεις μετά το πτυχίο. Αν κάνεις μεταπτυχιακό ή να δώσεις κατακτήριες εφόσον είσαι μέσα στο χρονικό όριο της αναβολής δεν έχεις κανένα πρόβλημα, όμως μπορείς να ζητήσεις άλλη μια προσαύξηση 5 ετών νομίζω εφόσον θέλεις να συνεχίσεις με σπουδές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top