ΤΕΦΑΑ

RunawayDreamer

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 511 μηνύματα.
Αν δεν κάνω λάθος έπρεπε να το δηλώσεις στο χαρτί του Φεβρουαρίου..

Ναι δίκιο έχεις, και το είχα δηλώσει τότε. Απλά σκέφτομαι να πάω ή να μη πάω..Γιατί άμα δε περάσω τα αθλήματα, άδικα δυο ώρες δρόμος και ταλαιπωρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moikan

Νεοφερμένος

Ο moikan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
εχω δυο ερωτησεις
1) τι αθληματα δινεις για ΤΕΕΦΑ και πιες προυποθεσεις πρεπει να τηρεις;
2) Σημερα ακουσα οτι αν περασεις τα αθληματα στα ΤΕΕΦΑ περνεις καπια επιπλεων μορια στον γενικο βαθμο προσβασης, ισυει; (δεν τα πηγα πολυ καλα στις παν/νιες γι' αυτο ρωταω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ναι δίκιο έχεις, και το είχα δηλώσει τότε. Απλά σκέφτομαι να πάω ή να μη πάω..Γιατί άμα δε περάσω τα αθλήματα, άδικα δυο ώρες δρόμος και ταλαιπωρία.
Άμα το θέλεις, μην το σκέφτεσαι έτσι.
Σκέψου ότι απλά προσπάθησες. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

RunawayDreamer

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 511 μηνύματα.
Άμα το θέλεις, μην το σκέφτεσαι έτσι.
Σκέψου ότι απλά προσπάθησες. :)

Αχ, δε ξέρω...Βασικά δε ξέρω τι θέλω να κάνω...άστα να πάνε μωρέ..
ευχαριστώ πάντως :hug:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EleNouzZz

Νεοφερμένος

Η EleNouzZz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
παιδια ΣΟΣ! Εχω δηλωσει για τεφαα και δεν μπορω να βρω το εξεταστικο κεντρο! υπαρχει καποια σελιδα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos/keratsini

Νεοφερμένος

Ο nikos/keratsini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
παιδια ΣΟΣ! Εχω δηλωσει για τεφαα και δεν μπορω να βρω το εξεταστικο κεντρο! υπαρχει καποια σελιδα?

Για σελίδα δεν ξέρω αλλά μπορείς να πας στο σχολείο σου να ρωτήσεις κάπου έχουν τοιχοκολλήσει τα κέντρα και τις ημερομηνίες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BRUCE

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 237 μηνύματα.
εχω δυο ερωτησεις
1) τι αθληματα δινεις για ΤΕΕΦΑ και πιες προυποθεσεις πρεπει να τηρεις;
2) Σημερα ακουσα οτι αν περασεις τα αθληματα στα ΤΕΕΦΑ περνεις καπια επιπλεων μορια στον γενικο βαθμο προσβασης, ισυει; (δεν τα πηγα πολυ καλα στις παν/νιες γι' αυτο ρωταω)
Λοιπόν επειδή έδωσα για ΤΕΦΑΑ(χθες τελείωσα όλα τα αθλήματα) οι προυποθέσεις για να δώσεις τα αθλήματα είναι οι εξής: καταρχήν έχει βγει ανακοίνωση από το υπουργείο που αναφέρει με αλφαβητική σειρά την ημερομηνία που θα εξεταστεί ο καθένας. Ανάλογα με το επίθετο σου θα δεις πότε θα εξεταστείς. Την μέρα που θα εξεταστείς θα πρέπει να πας στο Καυτανζόγλειο από το πρωί έχοντας μαζί σου 2 μικρές φωτογραφίες ταυτότητας,ακτινογραφία θώρακα με φωτογραφία,σφραγίδα και υπογραφή γιατρού,βεβαίωση οπτικής οξύτητας και αντίληψης χρωμάτων(από οφθαλμίατρο),καρδιογράφημα συνοδευόμενο απαραίτητα απο γνωμάτευση του γιατρού,το δελτίο εξεταζομένου(αυτό που έδωσες πανελλήνιες) και την αστυνομική σου ταυτότητα. Μόλις πας εκεί θα περάσεις από επιτροπή όπου θα δηλώσεις τα τρία από τα τέσσερα αγωνίσματα που θα δώσεις(δρόμος 400 μέτρα,άλμα εις μήκος με φόρα,σφαίρα 6 κιλών, και κολύμπη 50 μέτρα ελεύθερο). Μόλις τα δηλώσεις περνάς από γιατρούς για να δουν ότι είσαι υγιείς, αφού ελέγξουν και τα χαρτιά γιατρού που έχεις μαζί σου και μετά δίνεις αγωνίσματα ανάλογα πως τα έχεις διαλέξει(έχεις το δικαίωμα να μην τα δώσεις όλα την ίδια μέρα, αλλά να δώσεις ένα την μια μέρα και ένα την άλλη). Τώρα όσον αφορά το δεύτερο ερώτημα τα αγωνίσματα στα ΤΕΦΑΑ δεν επηρεάζουν την είσοδο σου στην σχολή, απλά παίρνεις επιπλέον μόρια(μπορείς να μπείς ΤΕΦΑΑ έχοντας γράψει καλά στις πανελλήνιες και έχοντας πάρει μηδέν στα αθλήματα). Τα τρία αθλήματα που θα δώσεις βαθμολογούνται με άριστα το 20, ανάλογα την επίδοση που έχεις κάνει. Για να υπολογίσεις τα μόρια προσθέτεις τα σύνολο των βαθμών από τα τρία αγωνίσματα, τα διαιρείς δια το τρία και μετά τα πολλαπλασιάζεις με το 200 και τα μόρια που βγαίνουν προσθέτονται σε αυτά που έγραψες στην πανελλήνιες για την εισαγωγή στα ΤΕΦΑΑ. Ελπίζω να σε βοήθησα για περισσότερες πληροφορίες μπορείς να πάρεις τηλέφωνο στα Γραφεία ΤΕΦΑΑ στο 2310-503910,2310-503792
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyrosguitar

Νεοφερμένος

Ο spyrosguitar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
λοιπόν είμαι νέος στο σάιτ :) θέλω να μπω σε τεφαα και θέλω να κάνω καποιες ερωτήσεις όπως:
1. τι χρειάζεται εκτός από πανελλήνιες για να μπώ
2. αν μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο τεφαα που να είναι "εύκολες" οι σπουδές... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Χρειαζεται να δωσεις αναγκαστικα αγωνισματα τα οποια σου προσφερουν μορια, το αριστα ειναι 4000 μορια...
Αν παλι συγκεντρωσεις τα μορια για τεφαα και 0 να παρεις στα αγωνισματα δεν τρεχει τιποτα απ οτι ξερω αλλα πρεπει να τα δωσεις...
Οσο για το 2ο ερωτημα, ξερω πως ολα τα τεφαα ειναι αρκετα ευκολα και δεν νομιζω να συναντησεις προβλημα, αλλα το δυσκολο ειναι μετα τις σπουδες τι θα κανεις....
Γι αυτο σκεψου το καλα για τεφαα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyrosguitar

Νεοφερμένος

Ο spyrosguitar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Χρειαζεται να δωσεις αναγκαστικα αγωνισματα τα οποια σου προσφερουν μορια, το αριστα ειναι 4000 μορια...
Αν παλι συγκεντρωσεις τα μορια για τεφαα και 0 να παρεις στα αγωνισματα δεν τρεχει τιποτα απ οτι ξερω αλλα πρεπει να τα δωσεις...
Οσο για το 2ο ερωτημα, ξερω πως ολα τα τεφαα ειναι αρκετα ευκολα και δεν νομιζω να συναντησεις προβλημα, αλλα το δυσκολο ειναι μετα τις σπουδες τι θα κανεις....
Γι αυτο σκεψου το καλα για τεφαα.
εχω αποφασισει να στρωθω διαβασμα να περασω τεφαα και μετα δημοσιο.. ναι αλλα απο οτι εψαξα λιγο τα μαθηματα στην κομμοτηνη στα πρωτα εξαμηνα ειναι πιο ετσι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WilliamWallace

Νεοφερμένος

Ο WilliamWallace αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Καλησπέρα...Μπηκα σημερα Β΄ Λυκείου...Κατευθυνση ειμαι Θεωρητικη...Απο οτι διαβασα πιο πανω μπορω να μπω ΤΕΦΑΑ απο Θεωρητικη..Θελω να ρωτησω αμα χανω καθολου μορια αν παω απο Θεωρητικη...Καθως και αν εχω συγκεκριμενα μαθηματα επιλογης..Επισης θελω να ρωτησω αν θα πρεπει να ξεκινησω προπονησεις για τα αθληματα απο φετος αν και πιστευω οτι θα τα βγαλω τα μορια απο τις πανελληνιες...Ευχαριστω εκ των προτερων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελεναα

Δραστήριο μέλος

Η ελεναα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 458 μηνύματα.
απο τη θεωρητικη δεν θα εχεις απωλεια μοριων.και το τεφαα βρισκεται στο 1 πεδιο εξαλλου. συγκεκριμενα μαθηματα επιλογης;δεν χρειαζεται να ξεκινησεις προπονησεις απο φετος(φανταζομαι θα εισαι αθλητικος τυπος).με καλο διαβασμα μπορεις να περασεις ανετα ηδη πριν τα αθληματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Καλησπέρα...Μπηκα σημερα Β΄ Λυκείου...Κατευθυνση ειμαι Θεωρητικη...Απο οτι διαβασα πιο πανω μπορω να μπω ΤΕΦΑΑ απο Θεωρητικη..Θελω να ρωτησω αμα χανω καθολου μορια αν παω απο Θεωρητικη...Καθως και αν εχω συγκεκριμενα μαθηματα επιλογης..Επισης θελω να ρωτησω αν θα πρεπει να ξεκινησω προπονησεις για τα αθληματα απο φετος αν και πιστευω οτι θα τα βγαλω τα μορια απο τις πανελληνιες...Ευχαριστω εκ των προτερων
λοιπον μπορεις να μπεις στα τεφαα κανονικα απο θεωρητικη χωρις απωλεια μοριων και χωρις να δωσεις κανενα ειδικο μαθημα! νομιζω πως προπονησεις δεν χρειαζονται απο τωρα..μπορεις να δεις τις επιδοσεις που αντιστοιχουν σε βαθμολογιες στο τεφαα για να ξερεις ποσο περιπου πρεπει να κανεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konina3

Νεοφερμένος

Η konina3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω στα ΤΕΦΑΑ μπορεί κανείς να περάσει και από ΕΠΑΛ ή μόνο από ΓΕΛ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

aggeloswindsurf

Νεοφερμένος

Ο aggeloswindsurf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Λοιπόν πάω δευτέρα λυκείου σε γενικό λύκειο έχω παρει τεχνολογική κατεύθυνση (εχω ήδη διεθνές αναγνωρισμένα πτυχιο για δάσκαλο windsurf )και σκέφτομαι για ΤΕΦΑ πείτε μου αν είναι εύκολο να μπείς αν χρειάζονται παννελήνιες και αν θέλει πολύ διάβασμα ευχαριστώ εκ των προτέρων.

επίσης έχω βγεί πρώτος σε 3 αγώνες αλλά όχι παννελήνιους απλά ανοιχτούς προς'ολλους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Θεωρητικος

Νεοφερμένος

Ο Θεωρητικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Οι τομεις που λεει στο site του ΕΚΠΑ (Θεωρητικων επιστημων,Αθλοπαιδιων κλπ.) ειναι οι κατευθυνσεις που επιλεγει ο καθενας καποια στιγμη ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ion11111

Νεοφερμένος

Η ion11111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
παιδιά... κ εγώ είμαι 2α λυκείου,θεωρητική κατεύθυνση και έχω καταλήξει για τεφαα! αλλά...δυστυχώς δεν έχω κανέναν συγγενή που να ξέρει από "γυμναστικές ακαδημίες"... κ με έχει πιάσει απελπισία κ άγχος! λοιπόν.. ενώ στα αθλήματα όπως βόλευ πχ.. δεν το κατέχω , μ αρέσουν πααααάρα πολύ το τρέξιμο και γενικέτερα οι γυμναστικές ασκήσεις (αυτό υποθέτω δεν έχει καμιά σημασία,αλλά γι αυτό αποφάσισα να πάω τεφαα) ..από πότε πρέπει να ξεκινήσω προπονήσεις.. κ πώς θα γίνει αυτό?? θα πρέπει να ξεκινήσω στοίβο .. ή τι...?? επίσης έχω μπερδευτεί στο θέμα των μορίων.. απ ό,τι έχω ακούσει θα πρέπει στα αγωνίσματα να περάσεις κάποια βάση,αλλιώς δεν σε δέχονται.. (δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει) και.. επίσης σήμερα.. έψαξα στην σελίδα του τεφαα.. κ βρήκα διάφορα.. αλλά δν έχω καταλάβει ακόμα. δηλαδή όταν θα περάσω στο τεφαα...τι θα κάνω? (ξέρω είναι χαζή ερώτηση αλλά...:P) και είναι πολύ άκυρο το να μην ασχολείσαι με κάποιο άθλημα συγκεκριμένα κ να πας τεφαα? :/ όποιος ξέρει παρακαλώ να απαντήσει!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεωρητικος

Νεοφερμένος

Ο Θεωρητικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Εχει ξεκινησει κανεις προετοιμασια στα αθληματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

icetea12

Νεοφερμένος

Ο icetea12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Εχω ξεκινησει απο τον Οκτωβριο εγω!!Αντε να δουμε...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Yellowboy

Νεοφερμένος

Ο Yellowboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους.

Είμαι απο Θεσ/νικη θεωρητικη κατευθυνση και θα δηλωσω σιγουρα Τεφαα.:)

Υπαρχει ομως ενα θεμα.Αν τυχον δεν περασω στο Τεφαα της πολης μου λογικα θα δηλωσω Σερρες.

Ομως δεν επιθυμω να φυγω απο την πολη μου. Μπορω λετε να πηγαινοερχομαι στα μαθηματα οποτε τα εχω?

Θα ηθελα να με πληροφορησει καποιος για τις ωρες συνηθως των μαθηματων γιατι ειμαι κι εντελως ασχετος απο αυτα.:confused:

Ευχαριστω,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top