Γενικό -  Βοηθήματα Προσανατολισμού Ανθρωπιστικών Σπουδών

DvN

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Παιδια εγω παντως πιστευω ειδικα στην θεωρητικη κατευθυνση οι σημειωσεις που θα παιρνετε απο τα φροντιστηρια θα ειναι υπεραρκετες και δεν θα χρειαζεστε βοηθημα πουθενα.Τωρα αν εχετε τον χρονο να ασχοληθειτε και με βοηθηματα και να κανετε και ασκησεις και απο εκει θα συνιστουσα οπωσδηποτε ενα βοηθημα στα αρχαια και ειδικοτερα στο αγνωστο.Απο εκει και περα βοηθημα θα μπορουσε καποιος να παρει και στην λογοτεχνια.Οπουδηποτε αλλου (λατινικα,βιολογια και ειδικα ιστορια)θα ηταν περιττο.Απο εκδοσεις θα συστηνα και εγω το Μεταιχμιο που γενικα εχει αρκετες λεπτομερειες σε σημειο που ισως και να κουρασουν.Αντε καλη δυναμη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Τα περισσότερα φροντιστήρια δουλεύουν με σημειώσεις και με βοηθήματα. Ειδικά σε μαθήματα όπως η λογοτεχνία που υπάρχουν πολλές ερμηνείες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
θα με βοηθησει αν παρω καποιο λεξικο για τα αρχαια?? αν ναι, εχετε να μου προτεινετε καποιο καλο και οικονομικο ?
Ρίξε μια ματιά εδώ, έχουν αναφερθεί λεξικά. https://ischool.e-steki.gr/θεωρητική/τα-απαραίτητα-εφόδια-της-θεωρητικής-42327/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariathess

Νεοφερμένος

Η mariathess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Είναι πολύ καλό το βοήθημα της Ζήτης, του Λούλου και Μπατζινά . Με τη συντακτική ανάλυση όλων των κειμένων που έχει , ασκήσεις και θεωρία συντακτικού ανά κείμενο . Για συντακτικό η καθηγήτρια στο σχολείο μας είπε για του Κουρτεσίδη . Έχει πίνακες για το κάθε φαινόμενο και πολλές ασκήσεις και κείμενα και είναι πολύ οικονομικό . Ελπίζω να βοήθησα! ;)

Για αρχαία και για γνωστό και για άγνωστο έχω της Ζήτης που είναι πολύ καλό , τα έχει αναλυτικά αλλά όχι που να καταντά κουραστικό ! Για λατινικά μου έχουν πει Μεταίχμιο αλλά έχω της Ζήτης γιατί το πήρα και πέρυσι και ήταν τέλειο ! Φράση- φράση το συντακτικό , πολλές ασκήσεις , κριτήρια και γενικά σε προετοίμαζε τέλεια για φέτος! Ιστορία μου πρότειναν από το σχολείο του Βολονάκη και για Κείμενα του Πατάκη! Ελπίζω να βοήθησα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Cuius Cuius

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Γενικά θεωρώ ότι ο Σαββάλας έχει καλά βοηθήματα... Κάποιοι καθηγητές μου έχουν γράψει βιβλία εκεί... Επίσης καλά είναι τα βοηθήματα των εκδόσεων Γρηγόρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kossal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Αρχαία : Το συντακτικό, την γραμματική σου, έναν κατάλογο ανωμάλων( ΓΕΩΡΓΟΠΑΠΑΔΑΚΟΥ) )και χιλιάδες άγνωστα.
Λατινικά : ΜΕΤΑΙΧΜΙΟ( Παπαθανασίου )
Ιστορία : Μάθε όλο το βιβλίο απ'έξω και ανακατωτά και δεν έχεις ανάγκη από τίποτε άλλο.
Λογοτεχνία : ΕΚΔΟΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΣΥΓΓΡΑΦΕΩΝ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ ( Γκανέτσος ), 2 τόμοι( Ποίηση + Πεζογραφία )
Αρχαία : ΜΕΤΑΙΧΜΙΟ
Βιολογία Γενικής ( Αν έχεις επιλέξει ) : ΣΑΒΒΑΛΑΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina09

Νεοφερμένος

Η katerina09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
για αρχαία αριστοτέλη εκδόσεις σαββάλα,λογοτεχνία μεταίχμιο και τα βοηθήματα με τις ερωτήσεις του κεε,ιστορία βοηθήματα ζήτη και σαββάλα,έκθεση βοήθημα ζήτη και λατινικά δεν θυμάμαι απο ποιόν εκδοτικό οίκο ήταν αλλά ήταν ένα μεγάλο κόκκινο που έγραφε με πολύ μεγάλα γράμματα λατινικά και μέσα είχε ακόμα κ την εξαίρεση της εξαίρεσης!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Εγώ για Αρχαία Κατεύθυνσης πήρα Μεταίχμιο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Splatc7

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Παιδια βοηθηματα για Ιστορια με αρκετες πηγες για αναλυση, Βιολογια με αρκετες ασκησεις και Αρχαια περισσοτερο αγνωστα κειμενα υπαρχουν; Δλδ βοηθηματα που να επικεντρωνονται μονο σε αυτα τα χαρακτηριστικα περισσοτερο;; ή κατι απο διαδικτυο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελεναα

Δραστήριο μέλος

Η ελεναα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Παιδια βοηθηματα για Ιστορια με αρκετες πηγες για αναλυση, Βιολογια με αρκετες ασκησεις και Αρχαια περισσοτερο αγνωστα κειμενα υπαρχουν; Δλδ βοηθηματα που να επικεντρωνονται μονο σε αυτα τα χαρακτηριστικα περισσοτερο;; ή κατι απο διαδικτυο;
βοηθημα για ιστορια-επιλεγμενες πηγες για τις πανελληνιες εξετασεις τευχος α:οικονομικα-κομματα
τευχος β:προσφυγικο-κρητικο-ποντιακο(περλαμβανει μαλιστα και ολους τους ορισμους του προσφυγικου συγκεντρωμενους) εκδοσεις Ξιφαρα;στα αρχαια υπαρχουν ενα σωρο επιλογες που μπορεις να κανεις για παραδειγμα μπορω να σου πω θεματογραφιες που περιλαμβανουν θεματα με τη μορφη κριτηριων αξιολογησεις ή πιο αναλυτικες θεματογραφιες ή θεματογραφιες για προχωρημενους(οπως αυτη του τζουγανατου-εκδοσεις εστια).μια καλη θεματογραφια ειναι του ιωαννη καραδημου απο τις εκδοσεις Χατζηθωμα ή αυτη του βολονακη που περιλαμβανει κριτηρια αξιολογησης για β και γ λυκειου(ειναι αναλυτικα κριτηρια) ή μια καλη θεματοφραφια με αρκετα καλα θεματα ειναι αυτη του τσουρεα απο τις εκδοσεις ελληνοεκδοτικη!(η θεματογραφια που θα επιλεξεις πρεπει να βολευει στο διαβασμα για αυτο οταν πας στο βιβλιοπωλειο ψαξε καλα)!για τη βιολογια δεν μπορω να σε βοηθησα γιατι εγω εδωσα μαθηματικα.ωστοσο επειδη ειναι θετικο μαθημα δες για καποιο βοηθημα του σαββαλα καλυτερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilisL2

Νεοφερμένος

Ο vasilisL2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα. Προμηθευτικά ήδη το βιβλίο Ασκήσεις Συντακτικού του Πασχαλίδη και ενδιαφέρομαι να πάρω κάποιο βιβλίο με ασκήσεις Γραμματικής για εξάσκηση. Θέλω αρκετές. Τι προτείνετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

XARA62

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η XARA62 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα. Προμηθευτικά ήδη το βιβλίο Ασκήσεις Συντακτικού του Πασχαλίδη και ενδιαφέρομαι να πάρω κάποιο βιβλίο με ασκήσεις Γραμματικής για εξάσκηση. Θέλω αρκετές. Τι προτείνετε;
Εγώ είχα και τη Γραμματική του Πασχαλίδη και την προτείνω και για θεωρία και για ασκήσεις. Σε κάθε περίπτωση, όμως, ξεφύλλισέ τη να δεις αν σου ταιριάζει πριν την επιλέξεις.
Επίσης, σου συνιστώ να πάρεις το σχολικό συντακτικό του Γυμνασίου (του ΟΕΔΒ, άρα πολύ οικονομικό) της Πολυξένης Μπίλλα (κακώς δε δίνεται στο λύκειο, κατά τη γνώμη μου), γιατί η θεωρία του συντακτικού του Πασχαλίδη παραείναι επιγραμματική. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilisL2

Νεοφερμένος

Ο vasilisL2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Εγώ είχα και τη Γραμματική του Πασχαλίδη και την προτείνω και για θεωρία και για ασκήσεις. Σε κάθε περίπτωση, όμως, ξεφύλλισέ τη να δεις αν σου ταιριάζει πριν την επιλέξεις.
Επίσης, σου συνιστώ να πάρεις το σχολικό συντακτικό του Γυμνασίου (του ΟΕΔΒ, άρα πολύ οικονομικό) της Πολυξένης Μπίλλα (κακώς δε δίνεται στο λύκειο, κατά τη γνώμη μου), γιατί η θεωρία του συντακτικού του Πασχαλίδη παραείναι επιγραμματική. ;)
Έχει πολλές ασκήσεις; Αυτό με ενδιαφέρει. Γιατί έχω δει ότι και ο Βασιλάκος έχει 2 τόμους μόνο ασκήσεις, χωρίς θεωρία όμως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

XARA62

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η XARA62 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Έχει πολλές ασκήσεις; Αυτό με ενδιαφέρει. Γιατί έχω δει ότι και ο Βασιλάκος έχει 2 τόμους μόνο ασκήσεις, χωρίς θεωρία όμως!
Ναι, έχει πολλές ασκήσεις. Βέβαια, επειδή το είχα από την Α' λυκείου και τις είχα εξαντλήσει, τις έσβησα και τις ξαναέλυσα 2-3 φορές μέχρι τις Πανελλήνιες. Εννοείται ότι πρέπει να εξασκείσαι και με το υλικό που σου δίνουν οι καθηγητές στο σχολείο (εμένα μου έδιναν) και οι φροντιστές σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilisL2

Νεοφερμένος

Ο vasilisL2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Ναι, έχει πολλές ασκήσεις. Βέβαια, επειδή το είχα από την Α' λυκείου και τις είχα εξαντλήσει, τις έσβησα και τις ξαναέλυσα 2-3 φορές μέχρι τις Πανελλήνιες. Εννοείται ότι πρέπει να εξασκείσαι και με το υλικό που σου δίνουν οι καθηγητές στο σχολείο (εμένα μου έδιναν) και οι φροντιστές σου.
Συμφωνώ αλλά επειδή είμαι 2α και έχω χρόνο, σκέφτομαι πως θα πρέπει να δουλέψω καλά για να μην πνίγομαι και στην τρίτη. Λατινικά δεν έχω βοήθημα γιατί θεωρώ ότι είμαι καλυμμένος από τις ασκήσεις του σχολείου και του φροντιστηρίου. Πιστεύεις ότι πρέπει να πάρω ένα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

XARA62

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η XARA62 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Συμφωνώ αλλά επειδή είμαι 2α και έχω χρόνο, σκέφτομαι πως θα πρέπει να δουλέψω καλά για να μην πνίγομαι και στην τρίτη. Λατινικά δεν έχω βοήθημα γιατί θεωρώ ότι είμαι καλυμμένος από τις ασκήσεις του σχολείου και του φροντιστηρίου. Πιστεύεις ότι πρέπει να πάρω ένα;
Εννοείται ότι συμφωνώ: τα γλωσσικά μαθήματα πρέπει να τα χτίζεις πολύ γερά από την αρχή.
Λατινικά είχα πάρει σε Β και Γ λυκείου το βοήθημα των εκδ. Ζήτη (συγγραφέας -νομίζω- Ντούρος).
Επαναλαμβάνω, πάντως, ότι τα βοηθήματα καλό είναι να τα ξεφυλλίζεις πριν τα επιλέξεις, για να δεις αν σου ταιριάζουν ;)
Καλή δύναμη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νικολέττα Π.

Νεοφερμένος

Η Νικολέττα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Δημητσάνα (Αρκαδία). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Παιδια οσον αφορα τους αρχικους των ρηματων τι κανουμε????:-\
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HumaneTouch

Νεοφερμένος

Ο HumaneTouch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Θα πάρεις το Λεξικό Ρημάτων της αρχαίας ελληνικής από της εκδόσεις Πατάκη , είναι μπλε και πράσινο .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νικολέττα Π.

Νεοφερμένος

Η Νικολέττα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Δημητσάνα (Αρκαδία). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
και το μαθαινουμε ολο??? Θα μας πεσει βαρυ βρε παιδια.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Μάθε αρχικά τα ''χτυπητά'' ρήματα.
Αυτά τα σε -μι, τα συνηρημένα, το οίδα, το είμαι, το ειμί κτλ...
Μπορείς βασικά σε κάθε άγνωστο που κάνεις να μαθαίνεις τους αρχικούς χρόνους όλων των ρηματικών τύπων που βρίσκεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top