Mέγιστη διάρκεια φοίτησης

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Λιγη βοηθεια παιδια. Εχω περασει στο ΤΕΙ σερρων Σεπτεμβιο 2005 και αυτη την στιγμη βρισκομαι στο 12ο εξαμηνο.... Ποσο με παιρνει ακομα πριν με διωξουν απο το τμημα....Για να ξερω εαν προλαβαινω η οχι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Είμαι στο ίδιο εξάμηνο με σένα. Θυμάμαι ότι έχουμε ν+5 χρόνια, όπου ν=4. Οι διαγραφές θα αρχίσουν από τον Σεπτέμβριο του 2013 σε πρώτη φάση, σύμφωνα με το νόμο. Όμως το πρόβλημα που υπάρχει είναι οι μειοψηφίες κάποιων καθηγητοπατέρων που κόβουν με βαθμό 3 ή 4,9 για 5-8 σερί φορές εξεταστικής (Φεβρουάριο ή Ιούνιο ανάλογα το μάθημα εξαμήνου πας Σεπτέβριο και τούμπαλιν). Αυτούς ποιος θα τους ρίξει ένα βρωμόξυλο; Στον νόμο πρέπει να υπακούσουν όλοι και όχι...οι φοιτητές μόνο. Δεν γίνεται σε Τμήματα με εσκεμμένη 7ετία-8,5ετία αποφοίτησης, να τίθεται πλαφόν λήψης πτυχίου ν+2, όπου ν=4. Μας δουλεύουνε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna992

Νεοφερμένος

Η anna992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Έχω μπερδευτεί τελείως!! :/:
Τελικά για εμάς στα Τ.Ε.Ι ποιος νόμος ισχύει???
Ξέρει κανείς κάτι σίγουρο??
ν+2 η ν+ν ?? :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
ν+2 για ολους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Έχω μπερδευτεί τελείως!! :/:
Τελικά για εμάς στα Τ.Ε.Ι ποιος νόμος ισχύει???
Ξέρει κανείς κάτι σίγουρο??
ν+2 η ν+ν ?? :worry:
για οσους μπηκαν φετος ν+2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
https://teiserron.gr/studycalc/

Από το forum του Τ.Ε.Ι. μου,απλό και ξεκάθαρο...για να μην αγχώνεστε,ούτε εσείς ούτε εμείς!:D

Υ.Γ. Απ'ότι βλέπω,εγώ που μπήκα το 2008 έχω "2ν",δηλαδή 8 συνολικά έτη (16 εξάμηνα)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Θα ήθελα κι εγώ να πω δυο λόγια για τη μέγιστη διάρκεια φοίτησης. Σπουδάζω στο πανεπιστήμιο του Ελσίνκι, στη Φινλανδία. Τα προγράμματα σπουδών εδώ είναι κατά κύριο λόγο πενταετή (bachelor & master) και σου δίνουν 7 χρόνια περιθώριο να τελειώσεις τη σχολή. Εάν γίνεις δεκτός μόνο σε προπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών (κανονικά 3 έτη), έχεις 4 χρόνια περιθώριο κι αν γίνεις δεκτός μόνο σε μεταπτυχιακό (2 έτη), σου δίνουν πάλι 4 χρόνια. Ωστόσο, αν δεν καταφέρεις να τελειώσεις τη σχολή στο περιθώριο αυτό, δε σε διαγράφουν έτσι στην ψύχρα. Έχεις τη δυνατότητα να εξηγήσεις, γιατί δεν έχουν ολοκληρωθεί οι σπουδές σου και κάθε υπόθεση εξετάζεται ξεχωριστά. Αλίμονο δηλαδή, εάν π.χ. για λόγους υγείας δεν κατάφερες να τελειώσεις τη σχολή στο προβλεπόμενο όριο και σε διέγραφαν έτσι απλά. Γενικά, δε σε διαγράφουν εύκολα. Πρέπει δηλαδή να μην έχεις κάνει τίποτα απολύτως τα τελευταία χρόνια, για να μη σου χορηγήσουν επιπλέον χρονικό περιθώριο. Π.χ. να σου λείπουν 50 δ.μ. για το πτυχίο, να σου έχει δοθεί παράταση ενός χρόνου και να μην έχεις κάνει τίποτα στο χρόνο αυτό. Ουσιαστικά διαγράφονται αυτοί, που δεν έχουν δώσει καμία ένδειξη, ότι έχουν σκοπό να σπουδάσουν. Αν όμως δουν, ότι έχεις προχωρήσει στο χρόνο αυτό, αλλά και πάλι σου λείπουν μερικά μαθήματα, θα σου ξαναδώσουν παράταση.

Μου φαίνεται παράξενο, αν όντως είναι τόσο απόλυτα τα πράγματα στην Ελλάδα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Σου δίνουν δηλαδή για προπτυχιακό ν+1 και μεταπτυχιακό ν+2 ; Κατάλαβα καλά;

Για λόγους υγείας είναι λογικό να μην σε διαγράφουν, αλλά αυτά αποδεικνύονται. Τα άλλα προβλήματα και «προβλήματα» πώς τα αποδεικνύει κάποιος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Ναι, σωστά κατάλαβες. Αλλά σε όλες τις σχολές (εκτός από δύο) περνάς κατευθείαν και στο μεταπτυχιακό, οπότε ουσιαστικά έχουν ν(5) + 2.

Τι άλλα προβλήματα εννοείς; Κάποιον καθηγητή, που δε σε περνάει, επειδή δεν του γεμίζεις το μάτι; Καταλήψεις; Σ΄αυτά δεν έχω απάντηση, γιατί δεν έχουμε τέτοιες περιπτώσεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Άρα το ίδιο με εδώ χοντρικά!

Εννοώ γενικά προβλήματα που μπορούν να σε εμποδίσουν να βγάλεις μία σχολή σε 6 χρόνια (παίρνω το παράδειγμα της Ελλάδας). Ποια μπορεί να είναι αυτά; Γιατί εδώ, δεν νομίζω ότι όλοι αυτοί οι φοιτητές που είναι 7ο και 8ο έτος, έχουν όλοι προβλήματα. Ούτε το 1/5 δεν έχει. Απλά δεν πατάνε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Lilla My,νομίζω ότι το ίδιο θα γίνει κι εδώ (όταν έρθει εκείνη η ώρα) πέρα απ'τα όσα ψηφίζουν και λέγονται...
Δηλαδή θα γίνει μια εκκαθάριση των μητρώων των σχολών από φοιτητές πάνω από 20ο π.χ. εξάμηνο οι οποίοι δεν έχουν περάσει τίποτα τα τελευταία χρόνια (=τα έχουν παρατήσει) και για τους υπόλοιπους είτε θα δίνονται παρατάσεις απ'τις ίδιες τις σχολές,είτε θα συνεχίζουν έναντι χρηματικού αντιτίμου ανά επιπλέον εξάμηνο!
Ειδικά το τελευταίο,όπως φαντάζομαι θυμάστε πήγε να ψηφιστεί (για όσους περνούσαν το "2ν" ή το "ν+2") αλλά προς το τέλος διεγράφη απ'το νομοσχέδιο...που σημαίνει ότι φαίνεται "που θα πάει" το πράγμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι τα παρατάνε όλοι αυτοί. Απλά πάνε και με πολύ αργό ρυθμό.

Το σύστημα με την πληρωμή ισχύει στην Αγγλία και βλέπω πολλούς να σφίγγονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι τα παρατάνε όλοι αυτοί. Απλά πάνε και με πολύ αργό ρυθμό.

Το σύστημα με την πληρωμή ισχύει στην Αγγλία και βλέπω πολλούς να σφίγγονται.

Σκέψου ότι υπάρχουν περιπτώσεις φοιτητών που δεν είχαν καμία επαφή με τη σχολή τους στα "κανονικά" της έτη (ή μέχρι και πιο μετά) για τον Α ή Β λόγο και μετά αποφάσισαν να πάνε για πτυχίο!

Γι'αυτό πιστεύω ότι,ΟΤΑΝ και ΑΝ έρθει η ώρα της "εκκαθάρισης" θα κοιτάξουν την πρόσφατη δραστηριότητα του κάθε φοιτητή,πριν αποφασίσουν αν θα διαγραφεί ή όχι!

Επίσης,σκέψου ότι φέτος ήταν η τελευταία χρονιά για όλους αυτούς (σύμφωνα με τον προηγούμενο νόμο) και με την ψήφιση του νέου τους δώθηκε άλλη μια γενναία παράταση!Μην εκπλαγείς αν το ίδιο γίνει με νέο νόμο ή εγκύκλιο σε κάνα 2-3 χρόνια...

Όσο για το "σύστημα" του "πληρώνω για να συνεχίσω",μη φανταστείς τώρα τίποτα σπουδαίο...αν θυμάμαι καλά στο τότε νομοσχέδιο αναφερόταν αντίτιμο γύρω στα 100€-150€ το εξάμηνο...εγώ π.χ. που δουλεύω για να σπουδάζω "part-time" ευχαρίστως θα τα έδινα για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Εννοώ γενικά προβλήματα που μπορούν να σε εμποδίσουν να βγάλεις μία σχολή σε 6 χρόνια (παίρνω το παράδειγμα της Ελλάδας). Ποια μπορεί να είναι αυτά; Γιατί εδώ, δεν νομίζω ότι όλοι αυτοί οι φοιτητές που είναι 7ο και 8ο έτος, έχουν όλοι προβλήματα. Ούτε το 1/5 δεν έχει. Απλά δεν πατάνε.
Στο site της σχολής αναγράφονται ενδεικτικά περιστάσεις όπως:
  • ασθένεια ή δύσκολη προσωπική/οικογενειακή κατάσταση
  • δουλειά
  • erasmus
  • σημαντικές αθλητικές επιδόσεις
  • δημιουργία οικογένειας
  • συμμετοχή στη φοιτητική παράταξη της σχολής (σημείωση: ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΟΙ ΠΑΡΑΤΑΞΕΙΣ ΜΑΣ!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Σκέψου ότι υπάρχουν περιπτώσεις φοιτητών που δεν είχαν καμία επαφή με τη σχολή τους στα "κανονικά" της έτη (ή μέχρι και πιο μετά) για τον Α ή Β λόγο και μετά αποφάσισαν να πάνε για πτυχίο!

Όσο για το "σύστημα" του "πληρώνω για να συνεχίσω",μη φανταστείς τώρα τίποτα σπουδαίο...αν θυμάμαι καλά στο τότε νομοσχέδιο αναφερόταν αντίτιμο γύρω στα 100€-150€ το εξάμηνο...εγώ π.χ. που δουλεύω για να σπουδάζω "part-time" ευχαρίστως θα τα έδινα για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο...

Για ποιο λόγο να "χαϊδέψουν" αυτούς τους φοιτητές; Ξύπνησαν ένα πρωί και είπαν τώρα θα πάω στο πανεπιστήμιο, πρέπει να τους πούμε και μπράβο, όταν την έχουν παρατήσεις για χίλιους δύο λόγους;

Το part time, υπάρχει στον νέο νόμο, και ίσως είναι από τα καλά σημεία του, αν δουλεύεις νόμιμα και μπορείς να το αποδείξεις.

Γενικά, όταν υπάρχει οικογένεια, δουλειά, πρόβλημα υγείας και γενικά σοβαρά θέματα δεν το συζητώ. Αλλά εγώ βλέπω τα παραδείγματα γύρω μου και διαπιστώνω ότι δεν ανήκουν σε αυτά. Αυτά τα παραδείγματα είναι που "κατακρίνω".

Στο site της σχολής αναγράφονται ενδεικτικά περιστάσεις όπως:
  • ασθένεια ή δύσκολη προσωπική/οικογενειακή κατάσταση
  • δουλειά
  • erasmus
  • σημαντικές αθλητικές επιδόσεις
  • δημιουργία οικογένειας
  • συμμετοχή στη φοιτητική παράταξη της σχολής (σημείωση: ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΟΙ ΠΑΡΑΤΑΞΕΙΣ ΜΑΣ!)

Όλα αυτά μπορείς να τα αποδείξεις όμως και είναι σοβαροί λόγοι, εκεί είναι το κλειδί για μένα.
Από την εμπειρία μου επίσης τόσα χρόνια στο πανεπιστήμιο, βλέπω ότι οι άνθρωποι που έχουν όντως προβλήματα και εμπόδια προσπαθούν διπλά και τριπλά και είναι και πολύ καλύτεροι φοιτητές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Από την εμπειρία μου επίσης τόσα χρόνια στο πανεπιστήμιο, βλέπω ότι οι άνθρωποι που έχουν όντως προβλήματα και εμπόδια προσπαθούν διπλά και τριπλά και είναι και πολύ καλύτεροι φοιτητές.
Ακόμα δεν κατάλαβα σε τι είδους προβλήματα αναφέρεσαι... Μπορείς να δώσεις κάποιο παράδειγμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ίσως είναι λάθος η λέξη προβλήματα, γιατί μερικά είναι και ευχάριστα. Εννοώ τα σοβαρά θέματα, σαν αυτά που ανέφερες στη λίστα σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Ίσως είναι λάθος η λέξη προβλήματα, γιατί μερικά είναι και ευχάριστα. Εννοώ τα σοβαρά θέματα, σαν αυτά που ανέφερες στη λίστα σου!
Άρα το ίδιο πράγμα δε λέμε; Αν π.χ. παντρευτείς και κάνεις παιδί κατά τη διάρκεια των σπουδών σου, είναι λογικό να καθυστερήσεις με τη σχολή και είναι απολύτως δεκτός λόγος για παράταση διάρκειας σπουδών. Αλλά αναφέρεσαι σε κάτι σοβαρό, που όμως δεν μπορεί να αποδειχτεί.. Έχω κολλήσει εκεί εγώ τώρα! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
-Για ποιο λόγο να "χαϊδέψουν" αυτούς τους φοιτητές; Ξύπνησαν ένα πρωί και είπαν τώρα θα πάω στο πανεπιστήμιο, πρέπει να τους πούμε και μπράβο, όταν την έχουν παρατήσεις για χίλιους δύο λόγους;

-Το part time, υπάρχει στον νέο νόμο, και ίσως είναι από τα καλά σημεία του, αν δουλεύεις νόμιμα και μπορείς να το αποδείξεις.

-Δηλαδή τι πρέπει να γίνει κατά την άποψή σου,να...ξαναδώσουν Πανελλήνιες για την ίδια σχολή;!Να τους κάνουμε κάνα χουνέρι,τι λες;Μήπως απέλαση απ'τη χώρα;

-Ποιος φοιτητής είναι ασφαλισμένος μωρέ;!Όλοι ανασφάλιστοι είναι σε δουλειές του ποδαριού (σερβιτόροι,διαφημιστικά κ.λπ.) πως να αποδείξουν τι;!Πλάκα μου κάνεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Άρα το ίδιο πράγμα δε λέμε; Αν π.χ. παντρευτείς και κάνεις παιδί κατά τη διάρκεια των σπουδών σου, είναι λογικό να καθυστερήσεις με τη σχολή και είναι απολύτως δεκτός λόγος για παράταση διάρκειας σπουδών. Αλλά αναφέρεσαι σε κάτι, που δεν μπορεί να αποδειχτεί.. Έχω κολλήσει εκεί εγώ τώρα! :P

χαχαχα!!!
Κάτσε να το πάρω από την αρχή!

Αυτά που αναφέρεις εσύ στη λίστα σου, είναι λογικό να παίρνουν παρατάσεις σπουδών. Απολύτως δίκαιο.

Αυτά που γίνονται όμως στην Ελλάδα και οδηγούν στο φαινόμενο των "αιωνίων", δεν έχουν να κάνουν με αυτά στην πλειοψηφία τους. Μπορεί λοιπόν κάποιος να λέει ότι έχει προβλήματα ενώ στην πραγματικότητα απλά κωλοβάραγε. Αυτά τα "προβλήματα" δεν μπορούν προφανώς να αποδειχτούν.

Ποιο είναι το σκεπτικό μου; Ότι δεν μπορούμε να λέμε ότι όλοι οι φοιτητές μεγάλων ετών έχουν προβλήματα/εμπόδια/σοβαρούς λόγους και γι αυτό έφτασαν εκεί. Όσοι έχουν, μπορούν να το αποδείξουν και αυτοί φυσικά θα έχουν άλλη αντιμετώπιση.

-Δηλαδή τι πρέπει να γίνει κατά την άποψή σου,να...ξαναδώσουν Πανελλήνιες για την ίδια σχολή;!Να τους κάνουμε κάνα καψόνι,τι λες;Μήπως απέλαση απ'τη χώρα;

-Ποιος φοιτητής είναι ασφαλισμένος μωρέ;!Όλοι ανασφάλιστοι είναι σε δουλειές του ποδαριού (σερβιτόροι,διαφημιστικά κ.λπ.) πως να αποδείξουν τι;!Πλάκα μου κάνεις;

Για το δεύτερο συμφωνώ δυστυχώς. Είναι πραγματικότητα (αν εξαιρέσεις τις πρακτικές).

Για το πρώτο, μην γίνεσαι υπερβολικός. Κατά τη γνώμη μου, ανάλογα με τα μαθήματα που χρωστούν να τους δωθεί ένα εύλογο διάστημα να τελειώσουν (μιλάω για τους παλιούς). Οι καινούριοι γνωρίζουν τι πρέπει να κάνουν. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι η τακτική τους να παρατήσουν και να ξαναπιάσουν τη σχολή είναι καλή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top