Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 66,419 εγγεγραμμένα μέλη και 2,395,309 μηνύματα σε 74,310 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 231 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Βοήθεια/Απορίες στη Χημεία Προσανατολισμού

Superhuman (Νικηφόρος)

Φοιτητής

Ο Νικηφόρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 549 μηνύματα.

O Superhuman έγραψε στις 21:29, 30-12-10:

Δεν έχω scanner και αν την βγάλω φωτογραφία,θα βγει τεράστια και δεν θα φαίνεται καλά.Τι θέλεις να δεις,να στο πω εγώ;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Chemwizard (Γιάννης)

Συντονιστής

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Χημείας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,302 μηνύματα.

O Chemwizard "Science, bitch!" έγραψε στις 21:34, 30-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από Superhuman
Δεν έχω scanner και αν την βγάλω φωτογραφία,θα βγει τεράστια και δεν θα φαίνεται καλά.Τι θέλεις να δεις,να στο πω εγώ;
Δες το ποστ μου μετά τις επεξεργασίες.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Superhuman (Νικηφόρος)

Φοιτητής

Ο Νικηφόρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 549 μηνύματα.

O Superhuman έγραψε στις 21:44, 30-12-10:

Είναι RNH₃Cl και στις δύο περιπτώσεις.Επειδή δεν κατάλαβα τι έγραψες,γράφω τις αντιδράσεις για να δεις πως το σκέφτομαι.

RNH₃ClRNH₃* +Cl-
RNH₃*+H₂0⇔RNH₂+H₃O* Αφού προσθέτουμε RNH₃Cl,στην ουσία δεν αυξάνουμε τα κατιόντα RNH₃* ; Γιατί λέει ότι το pH αυξάνεται;
Παράθεση

Chemwizard (Γιάννης)

Συντονιστής

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Χημείας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,302 μηνύματα.

O Chemwizard "Science, bitch!" έγραψε στις 21:53, 30-12-10:

Είναι RNH₃Cl και στις δύο περιπτώσεις.Επειδή δεν κατάλαβα τι έγραψες,γράφω τις αντιδράσεις για να δεις πως το σκέφτομαι.

RNH₃ClRNH₃* +Cl-
RNH₃*+H₂0⇔RNH₂+H₃O* Αφού προσθέτουμε RNH₃Cl,στην ουσία δεν αυξάνουμε τα κατιόντα RNH₃* ; Γιατί λέει ότι το pH αυξάνεται;
Αγόρι μου το pH είναι με πολύ απλά λόγια το ποσοστό της ουσιας στο νερό.(Με πολυ απλά λογια)Αν αυξάνεις την ουσία,αλλά αυξάνεις το νερό ακόμα περισσότερο,τότε τι κανεις?
Παράθεση

Superhuman (Νικηφόρος)

Φοιτητής

O Superhuman έγραψε στις 22:01, 30-12-10:

Σωστός.Κάνεις αραίωση.Τώρα κατάλαβα τι εννοούσες πριν.Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σου.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 7,370 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 11:25, 31-12-10:

Έχουμε υδατικό διάλυμα άλατος RNH₃Cl (Δ₁) με c =1 M,pH=5 και Κα=10^(-9) (δέκα στην πλην 9)
Πόσα ml RNH₃Cl συγκέντρωσης 0,05 M πρέπει να προσθέσουμε σε 50 ml του διαλύματος Δ₁,ώστε να μεταβληθεί το pH κατά μισή μονάδα;
Sorry, κάτι δεν μου πάει καλά με αυτή την άσκηση. Δίνει Κα = 10⁻⁹. Όμως για C=1M και pH=5 βγάζω Κα = 10 ˈ . Με το 10⁻⁹ δεν λύνεται η άσκηση (βγάζει για το τελικό C=0,01Μ), με το 10 ˈ λύνεται. (Έχω το Σαλτερή, αλλά δεν την βρήκα).
Καλή χρονιά...
Παράθεση

Chemwizard (Γιάννης)

Συντονιστής

O Chemwizard "Science, bitch!" έγραψε στις 11:48, 31-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από Dias
Sorry, κάτι δεν μου πάει καλά με αυτή την άσκηση. Δίνει Κα = 10⁻⁹. Όμως για C=1M και pH=5 βγάζω Κα = 10 ˈ . Με το 10⁻⁹ δεν λύνεται η άσκηση (βγάζει για το τελικό C=0,01Μ), με το 10 ˈ λύνεται. (Έχω το Σαλτερή, αλλά δεν την βρήκα).
Καλή χρονιά...
Εγώ δεν έχω Σαλτερή καν.Δεν δοκίμασα να τη λύσω.Btw επιμένω πως το RNH2 μαλλον δεν ειναι σωστό.
Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 7,370 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 12:16, 31-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από Chemwizard
επιμένω πως το RNH2 μαλλον δεν ειναι σωστό.
Ποιο είναι το λάθος? Δεν στέκουν οι αντιδράσεις:
RNH₃Cl → RNH +Clˉ και RNH +H₂0 RNH₂+H₃O ?
ή μάλλον δεν υπάρχει το RNH₃Cl ? (ίσως είναι ποιητική άδεια).

Μια που σε βρήκα έχω μια άλλη απορία:
Σε μια άσκηση του σχολικού (19α σελ.143) δίνει την αντίδραση:
2HSO + HNO HO + NO + 2HSO₄ˉ
και ρωτάει ποια ουσία κατά την κατεύθυνση του βέλους δρα ως οξύ και ποια είναι η συζυγής βάση της. Ωραία, απαντάμε HSO και HSO₄ˉ. Αλλά το άλλο ζευγάρι οξύ/βάση ποιο είναι? (Δεν την είχα προσέξει όταν την έκανα, τώρα με την επανάληψη μου χτύπησε στο μάτι).
Καλή χρονιά...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dias : 31-12-10 στις 12:31. Αιτία: ένα δ έγινε σ
Παράθεση

Chemwizard (Γιάννης)

Συντονιστής

O Chemwizard "Science, bitch!" έγραψε στις 12:34, 31-12-10:

Ποιο είναι το λάθος? Δεν στέκουν οι αντιδράσεις:
RNH₃Cl → RNH +Clˉ και RNH +H₂0 RNH₂+H₃O ?
ή μάλλον δεν υπάρχει το RNH₃Cl ? (ίσως είναι ποιητική άδεια).
Μόνος σου είπες πως το σωστό είναι RNH3Cl

Μια που δε βρήκα έχω μια άλλη απορία:
Σε μια άσκηση του σχολικού (19α σελ.143) δίνει την αντίδραση:
2HSO + HNO HO + NO + 2HSO₄ˉ
και ρωτάει ποια ουσία κατά την κατεύθυνση του βέλους δρα ως οξύ και ποια είναι η συζυγής βάση της. Ωραία, απαντάμε HSO και HSO₄ˉ. Αλλά το άλλο ζευγάρι οξύ/βάση ποιο είναι? (Δεν την είχα προσέξει όταν την έκανα, τώρα με την επανάληψη μου χτύπησε στο μάτι).
Καλή χρονιά...
To HNO3 είναι ασθενέστερο οξύ,οπότε έχεις στιγμιαία το προιόν [H2NO3] το οποιο διασπάται σε NO2+ ΚΑΙ Η2Ο

Συζήτηση σχετικά

Οπότε η άλλη βάση είναι το HNO3,με συζηγές οξυ αυτο που διασπάται.
Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O Dias έγραψε στις 12:49, 31-12-10:

Μόνος σου είπες πως το σωστό είναι RNH3Cl.
Μα, αυτό δεν έλεγε και ο φίλος στην εκφώνηση? (κατάλαβα λάθος?). Αν έχεις χρόνο και όρεξη, δες σε παρακαλώ και αυτό που ρώτησα παραπάνω.
To HNO3 είναι ασθενέστερο οξύ,οπότε έχεις στιγμιαία το προιόν [H2NO3] το οποιο διασπάται σε NO2+ ΚΑΙ Η2Ο
Συζήτηση σχετικά
Οπότε η άλλη βάση είναι το HNO3,με συζηγές οξυ αυτο που διασπάται.
Πολύ ενδιαφέρον (και το site επίσης), σ΄ευχαριστώ. (Μάλλον υπερβολικό για πανελλήνιες ε?).
Καλή χρονιά ξανά...
Παράθεση

Chemwizard (Γιάννης)

Συντονιστής

O Chemwizard "Science, bitch!" έγραψε στις 12:56, 31-12-10:

Μα, αυτό δεν έλεγε και ο φίλος στην εκφώνηση? (κατάλαβα λάθος?). Αν έχεις χρόνο και όρεξη, δες σε παρακαλώ και αυτό που ρώτησα παραπάνω.

Πολύ ενδιαφέρον (και το site επίσης), σ΄ευχαριστώ. (Μάλλον υπερβολικό για πανελλήνιες ε?).
Καλή χρονιά ξανά...
Υπερβόλικότατο,αλλά καλώς το ψάχνεις.Καθηγητής Φυσικής πρέπει να ξέρει και Χημεία.

Οσο για την ένωση,το παιδί έλεγε RNH2Cl,2 αντι 3,μου τρώει έναν υποκαταστάτη.
Παράθεση

johnnie2 (Γιάννης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.

O johnnie2 έγραψε στις 15:54, 10-02-11:

Παιδιά με την οργανική πως τα πάτε?με τις αντιδράσεις?Εγώ καθόλου καλά.Δεν μπορώ να τις μάθω!
Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O Dias έγραψε στις 21:15, 10-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από johnnie2
Παιδιά με την οργανική πως τα πάτε?με τις αντιδράσεις?Εγώ καθόλου καλά.Δεν μπορώ να τις μάθω!
Δες μήπως αυτό σε βοηθήσει: http://briefcases.pathfinder.gr/file...s/54318/620640

Παράθεση

vassilis498

Φοιτητής

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 5,783 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 21:28, 10-02-11:

λίγα πράγματα, τώρα αγχώθηκα κι εγώ
Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O Dias έγραψε στις 21:50, 10-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από vassilis497
λίγα πράγματα, τώρα αγχώθηκα κι εγώ
Mπα! Μην αγχώνεσαι. Σε μας οι απαιτήσεις είναι πολύ πιο light από της θετικής και τα θέματα μας ποτέ δεν είναι δύσκολα. Χημεία-βιοχημεία και ηλεκτρολογία πρέπει να χτυπήσουμε 100ρια.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

strsismos88

Φοιτητής

Ο strsismos88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων . Έχει γράψει 89 μηνύματα.

O strsismos88 έγραψε στις 21:28, 06-03-11:

Γιατι υδατικο διαλυμα CCl3COOH εχει μικροτερη τιμη pH απο υδατικο διαλυμα CH3CH2COOH ιδιας συγκεντρωσης και στην ιδια θερμοκρασια??
Παράθεση

akiroskirios

Φοιτητής

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 716 μηνύματα.

O akiroskirios εγώ χώνω τις αρνητικές έγραψε στις 01:25, 07-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από strsismos88
Γιατι υδατικο διαλυμα CCl3COOH εχει μικροτερη τιμη pH απο υδατικο διαλυμα CH3CH2COOH ιδιας συγκεντρωσης και στην ιδια θερμοκρασια??
γιατί η Ka του πρώτου είναι μεγαλύτερη από αυτή του προπανικού οξέος
Παράθεση

Chemwizard (Γιάννης)

Συντονιστής

O Chemwizard "Science, bitch!" έγραψε στις 01:45, 07-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από strsismos88
Για δυο λόγους.Κατ'αρχην το Cl σε σχέση με το Η,έχει μεγαλύτερη ηλεκτραρνητικότητα,που σημαίνει πως τραβά τα κοινά ηλεκτρόνια τον δεσμών περισσότερο προς το μέρος του,κι άρα μετακινεί προς τον εαυτό του περισσότερο τ ηλεκτρονιακό νέφος,κι έτσι το Η+ αποσπάται ευκολότερα.Επίσης,το CH3CH2CH2CH2CH2COOH για παράδειγμα θα είναι λιγότερο όξινο από το CH3COOH,επειδή όσο μεγαλύτερη η αλυσίδα (όταν δεν έχεις υποκαταστάτες εκτός Η),τόσο πιο πολλά ηλεκτρόνια υπάρχουν να προσφερθούν επαγωγικά,(φαινόμενο αντίθετο με αυτό που προκαλεί το Cl),κι επειδή το νέφος μετατοπίζεται προς το όξινο Η+, αυτό αποσπάται δυσκολότερα.
Παράθεση

strsismos88

Φοιτητής

Ο strsismos88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων . Έχει γράψει 89 μηνύματα.

O strsismos88 έγραψε στις 19:20, 07-03-11:

Ευχαριστω Chemwizard!
Παράθεση

chem22

Καθηγητής

Ο chem22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών , Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 190 μηνύματα.

O chem22 έγραψε στις 12:37, 02-04-11:

Θέματα και απαντήσεις του 25ου διαγωνισμού Χημείας 2011 ΕΔΩ
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

amalianikol

Νεοφερμένος

H amalianikol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H amalianikol έγραψε στις 20:40, 06-04-11:

Σε 100ml διαλύµατος (∆) προσθέτουµε 0,4g NaOH χωρίς µεταβολή του
όγκου του δ/τος. Να υπολογιστεί το pH του διαλύµατος που προκύπτει.

∆ίνονται : σχετικές ατοµικές µάζες Na=23, O=16, H=1.
μπορει καποιος να μου το λυσει????????????pleaseeeee
Παράθεση

Catalyst

Φοιτητής

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημικών Μηχανικών Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 6,867 μηνύματα.

O Catalyst έγραψε στις 20:55, 06-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από amalianikol
Σε 100ml διαλύµατος (∆) προσθέτουµε 0,4g NaOH χωρίς µεταβολή του
όγκου του δ/τος. Να υπολογιστεί το pH του διαλύµατος που προκύπτει.

∆ίνονται : σχετικές ατοµικές µάζες Na=23, O=16, H=1.
μπορει καποιος να μου το λυσει????????????pleaseeeee
(τι διάλυμα εννοείς? Αν είναι 100ml νερού ισχύει το παρακάτω)
n = m/MB = 0,4/40 = 0,01mol NaOH
C = n/V = 0,01/0,1 = 0,1M
Διάσταση NaOH στο νερό:
NaOH ----> Na(+) + OH(-)

Άρα έχουμε 0,1Μ OH(-), δηλαδή pOH = -log(10^-1) = 1
pKw = pH + pOH
pH = pKw - pOH = 14 = 1 = 13
Παράθεση

Chemwizard (Γιάννης)

Συντονιστής

O Chemwizard "Science, bitch!" έγραψε στις 20:58, 06-04-11:

Mr NaOH = 40

nNaOH = m/Mr = 0,4 / 40 = 0,01 mol

C NaOH = nNaOH / VNaOH = 0,01 / 0,1L = 0,1 M

C OH- = CNaOH επειδή ιοντίονται ΟΛΑ τα μορια του ΝαΟΗ σε Να+ + ΟΗ-

Άρα C OH- = 0,1 M = 10 εις την -1

Κw = C OH- X C H3O+ = 10 στην πλην 14 ===>
10 εις την -1 Χ CH3O+ = 10 εις την πλην 14 ===>

CH3O+ = Kw/C OH = 10 εις την πλην 13

pH = -logCH3O+ = -log10 εις την πλην 13 = 13
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Chemwizard : 06-04-11 στις 20:59. Αιτία: ταυτόχρονη απάντηση
Παράθεση

ssalex

Φοιτητής

Ο ssalex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής Πάτρας και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 238 μηνύματα.

O ssalex έγραψε στις 23:20, 17-04-11:

που σε ρε διαααααααααααααααααααααα πως πατε παιδια με τν κατευθυνση μας??
Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O Dias έγραψε στις 23:29, 17-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από ssalex
που σε ρε διαααααααααααααααααααααα πως πατε παιδια με τν κατευθυνση μας??
Είμαστε 3 στην Τ-1 πλέον. Εσύ, εγώ και ο vassilis497 . Καλή μας επιτυχία.

Παράθεση

qwerty111

Φοιτητής

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,258 μηνύματα.

O qwerty111 έγραψε στις 12:24, 17-06-11:

Μια απορία στους ηλεκτρονιακούς τύπους.
Το βιβλίο αναφέρει ότι το O (όπως και το S) στην άκρη του μορίου μιας ένωσης έχουν είτε ένα απλό δεσμό και τρία μη δεσμικά ζεύγη είτε δύο απλούς δεσμούς και δύο μη δεσμικά ζεύγη.
Στο βοήθημα του Σαλτερή είδα όμως ότι στον ηλεκτρονιακό τύπο του CO υπάρχουν ανάμεσα στο C και το O τρεις απλοί δεσμοί το οποίο έρχεται σε αντίθεση με τα παραπάνω.
Παράθεση

m.afalda (ωραια μερα να κυνηγησουμε ιποποταμους...)

Νεοφερμένος

H ωραια μερα να κυνηγησουμε ιποποταμους... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H m.afalda they think we are Eskimos έγραψε στις 01:15, 18-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από qwerty111
Μια απορία στους ηλεκτρονιακούς τύπους.
Το βιβλίο αναφέρει ότι το O (όπως και το S) στην άκρη του μορίου μιας ένωσης έχουν είτε ένα απλό δεσμό και τρία μη δεσμικά ζεύγη είτε δύο απλούς δεσμούς και δύο μη δεσμικά ζεύγη.
Στο βοήθημα του Σαλτερή είδα όμως ότι στον ηλεκτρονιακό τύπο του CO υπάρχουν ανάμεσα στο C και το O τρεις απλοί δεσμοί το οποίο έρχεται σε αντίθεση με τα παραπάνω.
θα μπορουσες να το σκαναρεις και να μου το στειλεις να το δει ο chemwizard γιατι πιστευει οτι αυτο ειναι απιθανο να εχει συμβει και θελει να δει τι παιζει!!!
Παράθεση

qwerty111

Φοιτητής

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,258 μηνύματα.

O qwerty111 έγραψε στις 09:48, 18-06-11:

Ορίστε: http://imageshack.us/photo/my-images/696/64998736.jpg/
Πάντως, αν όντως ισχύει, ο ένας δεσμός πρέπει να είναι ημιπολικός, νομίζω
Παράθεση

catherine1994

Φοιτητής

H catherine1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 739 μηνύματα.

H catherine1994 έγραψε στις 14:05, 06-07-11:

Μπορεί κάποιος να μου λύσει αυτή την άσκηση στη χημεία; Λοιπόν:
Ποσότητα υδρογόνου ίση με 0.2 g, που βρίσκεται στη θεμελιώδη κατάσταση, απορροφά ακτινοβολία μήκους κύματος λ=97.3nm, οπότε όλα τα άτομα διεγείρονται και μεταβαίνουν στη στιβάδα Α με κύριο κβαντικό αριθμό χ. Να υπολογίσετε:
α)τον αριθμό των φωτονίων που απαιτούνται για τη διέγερση όλων των ατόμων,
β)την ολική ενέργεια την οποία μεταφέρει η ακτινοβολία που απαιτείται για τη διέγερση,
γ)τον κύριο κβαντικό αριθμό χ της στιβάδας
(κυρίως αυτό θέλω να λύσετε)
(Δίνονται οι σταθερές:h=6.63*10^(-34) Js, c=3*10^8 m/s, NA=6.02*10^23, Ar(H):1 )
Η άσκηση είναι η 1.41 σελίδα 31 βοήθημα Χημείας Σαλτερή Α' Τεύχος
Παράθεση

Johnnaousa

Φοιτητής

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Βιοχημείας και Βιοτεχνολογίας Θεσσαλίας (Λάρισα) και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 13,991 μηνύματα.

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε στις 14:23, 06-07-11:

Απο οσο θυμαμαι..εχοντας βρει την ενεργεια στο β ερωτημα...θα παρεις την εξισωση Ε=Hf...το f το βρισκεις απο το c=Λf και η ενεργεια θα ειναι η Ε(ΤΗς Χ ΣΤΙΒΑΔΑΣ) MEION THN E1(TΗΣ ΑΡΧΙΚΗΣ ΣΤΙΒΑΔΑΣ) η Ε της της αγνωστης στιβαδας ειναι ε1/n στο τετραγωνο..δοκιμασε λιγο ετσι αν θελεις

ξερω δεν ειναι πολυ κατατοπιστικη η απαντηση μου σορυ
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Devina : 06-07-11 στις 15:38. Αιτία: Συγχώνευση Μηνυμάτων.
Παράθεση

catherine1994

Φοιτητής

H catherine1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 739 μηνύματα.

H catherine1994 έγραψε στις 14:30, 06-07-11:

Κατάλαβα τι εννοείς και εγώ έτσι την έκανα αλλά δεν βγαίνουν "καλά" νούμερα.
Αν έχεις το βοήθημα μπορείς να δεις τη λύση από πίσω;
Παράθεση

Johnnaousa

Φοιτητής

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Βιοχημείας και Βιοτεχνολογίας Θεσσαλίας (Λάρισα) και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 13,991 μηνύματα.

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε στις 14:35, 06-07-11:

Θα παω να το ψαξω αλλα σιγουρα δεν εχω λυσει την ασκηση για να δω στο τετραδιο..

δεν βγαινει ακεραιο..βγαινει περιπου 4..ειπα και εγω σε ενα μαθημα εγραψα 19 πανελλαδικες ουτε αυτο δεν θα θυμαμαι?
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Devina : 06-07-11 στις 15:39. Αιτία: Συγχώνευση Μηνυμάτων.
Παράθεση

catherine1994

Φοιτητής

H catherine1994 έγραψε στις 14:45, 06-07-11:

Σ'ευχαριστώ πολύ
Παιδευόμουν πόση ώρα νομίζοντας ότι η απάντηση θα ήταν ακέραιος (όπως είναι το λογικό!)
Παράθεση

Johnnaousa

Φοιτητής

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε στις 14:49, 06-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από catherine1994
Σ'ευχαριστώ πολύ
Παιδευόμουν πόση ώρα νομίζοντας ότι η απάντηση θα ήταν ακέραιος (όπως είναι το λογικό!)
τιποτα καιρος να προετοιμαστεις γιατι θα αγανακτησεις με τα νουμερα του Σαλτερη
Παράθεση

catherine1994

Φοιτητής

H catherine1994 έγραψε στις 15:05, 06-07-11:

Εντάξει την έλυσα.
Δε στρογγυλοποίησα πολύ τους δεκαδικούς και τελικά μου βγήκε 3,9... οπότε το έβαλα 4.
Πάντως ως βοήθημα έπρεπε να είχε πιο "σικέ" νούμερα...
Παράθεση

Johnnaousa

Φοιτητής

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε στις 15:17, 06-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από catherine1994
Εντάξει την έλυσα.
Δε στρογγυλοποίησα πολύ τους δεκαδικούς και τελικά μου βγήκε 3,9... οπότε το έβαλα 4.
Πάντως ως βοήθημα έπρεπε να είχε πιο "σικέ" νούμερα...
ε μονιμως τετοια αποτελεσματα θα βρισκεις στην χημεια αλλα ενταξει δεν θα χεις προβλημα με αυτο το μαθημα
Παράθεση

Χαρουλιτα

Μεταπτυχιακός φοιτητής

H Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Χημείας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,726 μηνύματα.

H Χαρουλιτα έγραψε στις 11:05, 08-07-11:

εεε λιγα με την χημεια!
υπαρχει αναμεσα σας μια μελλοντικη (καμένη) χημικός!!!
οτι θελετε απο χημεια...
αν και βρισκομαστε στο πρωτο κεφαλαιο!
μελλοντικα ομως...
Παράθεση

infamous

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H infamous αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 91 μηνύματα.

H infamous έγραψε στις 12:28, 28-07-11:

γιατι στο NH4 υπαρχει ενας ημιπολικος δεσμος? και γιατι τα αλογονα δεν κανουν διπλους ομοιοπολικους?
Παράθεση

Chemwizard (Γιάννης)

Συντονιστής

O Chemwizard "Science, bitch!" έγραψε στις 12:41, 28-07-11:

Γιατί το άζωτο με ατομικό αριθμό 7,έχει 5 ηλεκτρόνια στην εξωτερική στιβάδα.Τα δυο κάνουν ένα ζευγαράκι με αντίθετο spin (ιδιοπεριστροφή),τα άλλα τρία είναι μόνα τους.Αυτά τα τρία,το καθένα θα γίνει ζευγάρι μ ένα ηλεκτρόνιο άλλου στοιχείου,και το ζεύγος αυτό θα λέγεται ΔΕΣΜΟΣ.(σ-δεσμος εδώ)Το άζωτο κάνει τρεις δεσμούς γιατί έχει τρία μόνα τους (μονήρη).Ωστόσο το ζευγαράκι που έχει,μπορεί να έλξει έναν πυρήνα ενός μετάλλου,ή ενός πρωτονίου,ή τέλος πάντων κάτι φτωχό ηλεκτρονιακά.

H παύλα στο άζωτο θα μπορούσε να συμβολιστεί με δυο τελείες.Δυο ηλεκτρόνια.Η διαφορά αυτού του δεσμού με τον ομοιοπολικό,είναι οτι εδώ το ένα άτομο προσφέρει και τα δυο ηλεκτρόνια για το μοίρασμα.(Ενώ ο ιοντικός σημαίνει κλέβω ενα ηλεκτρόνιο από κάποιον και το έχω μόνο για μένα)

Τα αλογόνα κάνουν μόνο ένα δεσμό,γιατί στην εξωτερική τους στιβάδα έχουν 7 ηλεκτρόνια,τρια ζευγάρια κι ένα μόνο του.Το μόνο του θα συζευκτεί με ένα άλλο ηλεκτρόνιο άλλου ατόμου,ώστε να γίνουν τα ηλεκτρόνια οκτάδα,κι έτσι θα υπάρξει ένας δεσμός.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O Dias έγραψε στις 12:56, 28-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από infamous
γιατι στο NH4 υπαρχει ενας ημιπολικος δεσμος? και γιατι τα αλογονα δεν κανουν διπλους ομοιοπολικους?
Με πρόλαβε ο Chemwizard (και το εξήγησε καλύτερα από όσο θα το έκανα εγώ). Όμως, πάρε το σχήμα που έκανα (για να μην πάει χαμένο).

Παράθεση

Χαρουλιτα

Μεταπτυχιακός φοιτητής

H Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Χημείας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,726 μηνύματα.

H Χαρουλιτα έγραψε στις 12:58, 28-07-11:

Το εξηγησες παααρα πολυ καλα! Μπραβο σου!
Παράθεση

Chemwizard (Γιάννης)

Συντονιστής

O Chemwizard "Science, bitch!" έγραψε στις 12:59, 28-07-11:

Δυστυχώς για τους γραφίστες θα γίνεις πολύ καλός φυσικός.

Αρχική Δημοσίευση από Χαρουλιτα
Το εξηγησες παααρα πολυ καλα! Μπραβο σου!
Όταν θα γίνουμε συνάδελφοι θα κάνεις το ίδιο.
Παράθεση

Χαρουλιτα

Μεταπτυχιακός φοιτητής

H Χαρουλιτα έγραψε στις 13:24, 28-07-11:

Χημικος είσαι;;;
τελεια! Αυτο αυτο ακριβως θελω να γινω και εγω!
Λατρευω την χημεια
Παράθεση

Chemwizard (Γιάννης)

Συντονιστής

O Chemwizard "Science, bitch!" έγραψε στις 13:58, 28-07-11:

Χημικος είσαι;;;
τελεια! Αυτο αυτο ακριβως θελω να γινω και εγω!
Λατρευω την χημεια
Για την ακρίβεια φοιτητής χημικού.
Παράθεση

Χαρουλιτα

Μεταπτυχιακός φοιτητής

H Χαρουλιτα έγραψε στις 14:00, 28-07-11:

Σε ποια πολη σπουδαζεις και σε ποιο ετος;;;
Παράθεση

infamous

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H infamous έγραψε στις 14:27, 28-07-11:

Γιατί το άζωτο με ατομικό αριθμό 7,έχει 5 ηλεκτρόνια στην εξωτερική στιβάδα.Τα δυο κάνουν ένα ζευγαράκι με αντίθετο spin (ιδιοπεριστροφή),τα άλλα τρία είναι μόνα τους.Αυτά τα τρία,το καθένα θα γίνει ζευγάρι μ ένα ηλεκτρόνιο άλλου στοιχείου,και το ζεύγος αυτό θα λέγεται ΔΕΣΜΟΣ.(σ-δεσμος εδώ)Το άζωτο κάνει τρεις δεσμούς γιατί έχει τρία μόνα τους (μονήρη).Ωστόσο το ζευγαράκι που έχει,μπορεί να έλξει έναν πυρήνα ενός μετάλλου,ή ενός πρωτονίου,ή τέλος πάντων κάτι φτωχό ηλεκτρονιακά.

H παύλα στο άζωτο θα μπορούσε να συμβολιστεί με δυο τελείες.Δυο ηλεκτρόνια.Η διαφορά αυτού του δεσμού με τον ομοιοπολικό,είναι οτι εδώ το ένα άτομο προσφέρει και τα δυο ηλεκτρόνια για το μοίρασμα.(Ενώ ο ιοντικός σημαίνει κλέβω ενα ηλεκτρόνιο από κάποιον και το έχω μόνο για μένα)

Τα αλογόνα κάνουν μόνο ένα δεσμό,γιατί στην εξωτερική τους στιβάδα έχουν 7 ηλεκτρόνια,τρια ζευγάρια κι ένα μόνο του.Το μόνο του θα συζευκτεί με ένα άλλο ηλεκτρόνιο άλλου ατόμου,ώστε να γίνουν τα ηλεκτρόνια οκτάδα,κι έτσι θα υπάρξει ένας δεσμός.
σε ευχαριστω πολυ..οι διακεκομενες γραμμες τι ειναι? και τι σημαινει σ-δεσμος?

Με πρόλαβε ο Chemwizard (και το εξήγησε καλύτερα από όσο θα το έκανα εγώ). Όμως, πάρε το σχήμα που έκανα (για να μην πάει χαμένο).

ευχαριστω πολυ
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Devina : 28-07-11 στις 18:37. Αιτία: Συγχώνευση Μηνυμάτων.
Παράθεση

Chemwizard (Γιάννης)

Συντονιστής

O Chemwizard "Science, bitch!" έγραψε στις 14:35, 28-07-11:

Σε ποια πολη σπουδαζεις και σε ποιο ετος;;;
Ηράκλειο.Θα αρχίσω το τρίτο.

σε ευχαριστω πολυ..οι διακεκομενες γραμμες τι ειναι? και τι σημαινει σ-δεσμος?
Τι τάξη είσαι;Για να ξέρω κατά πόσο θα μπω εκεί.
Παράθεση

infamous

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H infamous έγραψε στις 16:23, 28-07-11:

Τι τάξη είσαι;Για να ξέρω κατά πόσο θα μπω εκεί.
3η λυκείου

τα στοιχεια Α Β και Γ ανηκουν στην 1η 2η και 3η περιοδο του ΠΠ αντιστοιχα.το Γ σχηματιζει τους ιοντικους δεσμους ΓΑ και Γ2Β στις οποιες δν υπαρχει αποκλιση απο τν κανονα της οκταδας.να βρειτε τους ατομικους αριθμους.Εγω το εκανα με σχημα και μου βγηκε.Αλλος τροπος???ΜΠορω να πω οτι επειδη ο τυπος ειναι ΓΑ αρα το Γ δινει ηλεκτρ ενω το Α παιρνει?
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Devina : 31-07-11 στις 22:42. Αιτία: Συγχώνευση Μηνυμάτων.
Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O Dias έγραψε στις 18:49, 29-07-11:

τα στοιχεια Α Β και Γ ανηκουν στην 1η 2η και 3η περιοδο του ΠΠ αντιστοιχα.το Γ σχηματιζει τους ιοντικους δεσμους ΓΑ και Γ2Β στις οποιες δν υπαρχει αποκλιση απο τν κανονα της οκταδας.να βρειτε τους ατομικους αριθμους.Εγω το εκανα με σχημα και μου βγηκε.Αλλος τροπος???ΜΠορω να πω οτι επειδη ο τυπος ειναι ΓΑ αρα το Γ δινει ηλεκτρ ενω το Α παιρνει?
Το Α βρίσκεται στην 1η περίοδο και σχηματίζει ιοντικό δεσμό => Ζ =1, δηλ. Η (για Ζ = 2 θα ήταν ευγενές αέριο)
ΑΓ ιοντικός δεσμός => Γ στην VII ομάδα και επειδή 3η περίοδος => Ζ = 17, δηλ. Cl.
Γ2Β ιοντικός => Β στην ΙΙ ομάδα και επειδή 2η περίοδος => Ζ = 4, δηλ. Be.

Παράθεση

Chemwizard (Γιάννης)

Συντονιστής

O Chemwizard "Science, bitch!" έγραψε στις 12:31, 30-07-11:

Μόλις ξύπνησα και διαβάζω και ξαναδιαβάζω την ερώτηση και δεν ξέρω αν η νύστα φταίει...

Η άσκηση λέει ότι ο δεσμός του υδροχλωρίου είναι ιοντικός,ή πρέπει να πάω να ρίξω νερό στο πρόσωπο μου;

Μήπως οι περίοδοι είναι 2η,3η και 4η;

To H είναι ΑΜΕΤΑΛΛΟ.Ο Δίας δεν έχει εργαστεί λάθος.Η η ίδια η ερώτηση είναι λάθος,ή ξυπνήστε με .
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Chemwizard : 30-07-11 στις 12:41.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους