Βοήθεια/Απορίες στη Χημεία Προσανατολισμού

catherine1994

Πολύ δραστήριο μέλος

Η catherine1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,211 μηνύματα.
Κατάλαβα τι εννοείς και εγώ έτσι την έκανα αλλά δεν βγαίνουν "καλά" νούμερα.
Αν έχεις το βοήθημα μπορείς να δεις τη λύση από πίσω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Θα παω να το ψαξω αλλα σιγουρα δεν εχω λυσει την ασκηση για να δω στο τετραδιο..

δεν βγαινει ακεραιο..βγαινει περιπου 4..ειπα και εγω σε ενα μαθημα εγραψα 19 πανελλαδικες ουτε αυτο δεν θα θυμαμαι?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

catherine1994

Πολύ δραστήριο μέλος

Η catherine1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,211 μηνύματα.
Σ'ευχαριστώ πολύ :)
Παιδευόμουν πόση ώρα νομίζοντας ότι η απάντηση θα ήταν ακέραιος (όπως είναι το λογικό!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Σ'ευχαριστώ πολύ :)
Παιδευόμουν πόση ώρα νομίζοντας ότι η απάντηση θα ήταν ακέραιος (όπως είναι το λογικό!)
τιποτα:) καιρος να προετοιμαστεις γιατι θα αγανακτησεις με τα νουμερα του Σαλτερη:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catherine1994

Πολύ δραστήριο μέλος

Η catherine1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,211 μηνύματα.
Εντάξει την έλυσα.:D
Δε στρογγυλοποίησα πολύ τους δεκαδικούς και τελικά μου βγήκε 3,9... οπότε το έβαλα 4.
Πάντως ως βοήθημα έπρεπε να είχε πιο "σικέ" νούμερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Εντάξει την έλυσα.:D
Δε στρογγυλοποίησα πολύ τους δεκαδικούς και τελικά μου βγήκε 3,9... οπότε το έβαλα 4.
Πάντως ως βοήθημα έπρεπε να είχε πιο "σικέ" νούμερα...
ε μονιμως τετοια αποτελεσματα θα βρισκεις στην χημεια:P αλλα ενταξει δεν θα χεις προβλημα με αυτο το μαθημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
εεε λιγα με την χημεια!
υπαρχει αναμεσα σας μια μελλοντικη (καμένη) χημικός!!!
οτι θελετε απο χημεια...
αν και βρισκομαστε στο πρωτο κεφαλαιο!
μελλοντικα ομως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

infamous

Νεοφερμένος

Η infamous αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
γιατι στο NH4 υπαρχει ενας ημιπολικος δεσμος? και γιατι τα αλογονα δεν κανουν διπλους ομοιοπολικους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Γιατί το άζωτο με ατομικό αριθμό 7,έχει 5 ηλεκτρόνια στην εξωτερική στιβάδα.Τα δυο κάνουν ένα ζευγαράκι με αντίθετο spin (ιδιοπεριστροφή),τα άλλα τρία είναι μόνα τους.Αυτά τα τρία,το καθένα θα γίνει ζευγάρι μ ένα ηλεκτρόνιο άλλου στοιχείου,και το ζεύγος αυτό θα λέγεται ΔΕΣΜΟΣ.(σ-δεσμος εδώ)Το άζωτο κάνει τρεις δεσμούς γιατί έχει τρία μόνα τους (μονήρη).Ωστόσο το ζευγαράκι που έχει,μπορεί να έλξει έναν πυρήνα ενός μετάλλου,ή ενός πρωτονίου,ή τέλος πάντων κάτι φτωχό ηλεκτρονιακά.

H παύλα στο άζωτο θα μπορούσε να συμβολιστεί με δυο τελείες.Δυο ηλεκτρόνια.Η διαφορά αυτού του δεσμού με τον ομοιοπολικό,είναι οτι εδώ το ένα άτομο προσφέρει και τα δυο ηλεκτρόνια για το μοίρασμα.(Ενώ ο ιοντικός σημαίνει κλέβω ενα ηλεκτρόνιο από κάποιον και το έχω μόνο για μένα)

Τα αλογόνα κάνουν μόνο ένα δεσμό,γιατί στην εξωτερική τους στιβάδα έχουν 7 ηλεκτρόνια,τρια ζευγάρια κι ένα μόνο του.Το μόνο του θα συζευκτεί με ένα άλλο ηλεκτρόνιο άλλου ατόμου,ώστε να γίνουν τα ηλεκτρόνια οκτάδα,κι έτσι θα υπάρξει ένας δεσμός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
γιατι στο NH4 υπαρχει ενας ημιπολικος δεσμος? και γιατι τα αλογονα δεν κανουν διπλους ομοιοπολικους?
Με πρόλαβε ο Chemwizard (και το εξήγησε καλύτερα από όσο θα το έκανα εγώ). Όμως, πάρε το σχήμα που έκανα (για να μην πάει χαμένο).

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Το εξηγησες παααρα πολυ καλα! Μπραβο σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Δυστυχώς για τους γραφίστες θα γίνεις πολύ καλός φυσικός.

Το εξηγησες παααρα πολυ καλα! Μπραβο σου!

Όταν θα γίνουμε συνάδελφοι θα κάνεις το ίδιο. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Χημικος είσαι;;;
τελεια! Αυτο αυτο ακριβως θελω να γινω και εγω!
Λατρευω την χημεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Χημικος είσαι;;;
τελεια! Αυτο αυτο ακριβως θελω να γινω και εγω!
Λατρευω την χημεια
Για την ακρίβεια φοιτητής χημικού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Σε ποια πολη σπουδαζεις και σε ποιο ετος;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

infamous

Νεοφερμένος

Η infamous αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Γιατί το άζωτο με ατομικό αριθμό 7,έχει 5 ηλεκτρόνια στην εξωτερική στιβάδα.Τα δυο κάνουν ένα ζευγαράκι με αντίθετο spin (ιδιοπεριστροφή),τα άλλα τρία είναι μόνα τους.Αυτά τα τρία,το καθένα θα γίνει ζευγάρι μ ένα ηλεκτρόνιο άλλου στοιχείου,και το ζεύγος αυτό θα λέγεται ΔΕΣΜΟΣ.(σ-δεσμος εδώ)Το άζωτο κάνει τρεις δεσμούς γιατί έχει τρία μόνα τους (μονήρη).Ωστόσο το ζευγαράκι που έχει,μπορεί να έλξει έναν πυρήνα ενός μετάλλου,ή ενός πρωτονίου,ή τέλος πάντων κάτι φτωχό ηλεκτρονιακά.

H παύλα στο άζωτο θα μπορούσε να συμβολιστεί με δυο τελείες.Δυο ηλεκτρόνια.Η διαφορά αυτού του δεσμού με τον ομοιοπολικό,είναι οτι εδώ το ένα άτομο προσφέρει και τα δυο ηλεκτρόνια για το μοίρασμα.(Ενώ ο ιοντικός σημαίνει κλέβω ενα ηλεκτρόνιο από κάποιον και το έχω μόνο για μένα)

Τα αλογόνα κάνουν μόνο ένα δεσμό,γιατί στην εξωτερική τους στιβάδα έχουν 7 ηλεκτρόνια,τρια ζευγάρια κι ένα μόνο του.Το μόνο του θα συζευκτεί με ένα άλλο ηλεκτρόνιο άλλου ατόμου,ώστε να γίνουν τα ηλεκτρόνια οκτάδα,κι έτσι θα υπάρξει ένας δεσμός.
σε ευχαριστω πολυ..οι διακεκομενες γραμμες τι ειναι? και τι σημαινει σ-δεσμος?

Με πρόλαβε ο Chemwizard (και το εξήγησε καλύτερα από όσο θα το έκανα εγώ). Όμως, πάρε το σχήμα που έκανα (για να μην πάει χαμένο).

ευχαριστω πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Σε ποια πολη σπουδαζεις και σε ποιο ετος;;;
Ηράκλειο.Θα αρχίσω το τρίτο.

σε ευχαριστω πολυ..οι διακεκομενες γραμμες τι ειναι? και τι σημαινει σ-δεσμος?

Τι τάξη είσαι;Για να ξέρω κατά πόσο θα μπω εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

infamous

Νεοφερμένος

Η infamous αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Τι τάξη είσαι;Για να ξέρω κατά πόσο θα μπω εκεί.

3η λυκείου

τα στοιχεια Α Β και Γ ανηκουν στην 1η 2η και 3η περιοδο του ΠΠ αντιστοιχα.το Γ σχηματιζει τους ιοντικους δεσμους ΓΑ και Γ2Β στις οποιες δν υπαρχει αποκλιση απο τν κανονα της οκταδας.να βρειτε τους ατομικους αριθμους.Εγω το εκανα με σχημα και μου βγηκε.Αλλος τροπος???ΜΠορω να πω οτι επειδη ο τυπος ειναι ΓΑ αρα το Γ δινει ηλεκτρ ενω το Α παιρνει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
τα στοιχεια Α Β και Γ ανηκουν στην 1η 2η και 3η περιοδο του ΠΠ αντιστοιχα.το Γ σχηματιζει τους ιοντικους δεσμους ΓΑ και Γ2Β στις οποιες δν υπαρχει αποκλιση απο τν κανονα της οκταδας.να βρειτε τους ατομικους αριθμους.Εγω το εκανα με σχημα και μου βγηκε.Αλλος τροπος???ΜΠορω να πω οτι επειδη ο τυπος ειναι ΓΑ αρα το Γ δινει ηλεκτρ ενω το Α παιρνει?
Το Α βρίσκεται στην 1η περίοδο και σχηματίζει ιοντικό δεσμό => Ζ =1, δηλ. Η (για Ζ = 2 θα ήταν ευγενές αέριο)
ΑΓ ιοντικός δεσμός => Γ στην VII ομάδα και επειδή 3η περίοδος => Ζ = 17, δηλ. Cl.
Γ2Β ιοντικός => Β στην ΙΙ ομάδα και επειδή 2η περίοδος => Ζ = 4, δηλ. Be.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Μόλις ξύπνησα και διαβάζω και ξαναδιαβάζω την ερώτηση και δεν ξέρω αν η νύστα φταίει...

Η άσκηση λέει ότι ο δεσμός του υδροχλωρίου είναι ιοντικός,ή πρέπει να πάω να ρίξω νερό στο πρόσωπο μου;:P

Μήπως οι περίοδοι είναι 2η,3η και 4η; :/:



To H είναι ΑΜΕΤΑΛΛΟ.Ο Δίας δεν έχει εργαστεί λάθος.Η η ίδια η ερώτηση είναι λάθος,ή ξυπνήστε με .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top