Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Παιδια θελω να συζητηθει ενα πολυ σοβαρο θεμα, η μελλοντικη καταργηση του 10%. Τι γνωμη εχετε γι'αυτο; Δεν πιστευετε οτι ειναι αδικο, αν μη τι αλλο για εμας που δωσαμε φετος; Πιστευετε οτι μπορει να υπαρχει καποια ελπιδα να το επαναφερουν τουλαχιστον για μια χρονια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
Παιδια θελω να συζητηθει ενα πολυ σοβαρο θεμα, η μελλοντικη καταργηση του 10%. Τι γνωμη εχετε γι'αυτο; Δεν πιστευετε οτι ειναι αδικο, αν μη τι αλλο για εμας που δωσαμε φετος; Πιστευετε οτι μπορει να υπαρχει καποια ελπιδα να το επαναφερουν τουλαχιστον για μια χρονια;
Ποιος είναι ο σκοπός αυτού του ποσοστού? Μια δεύτερη ευκαιρία για αυτούς που έκαναν λάθος επιλογή.
Όμως, λειτουργεί έτσι? Όχι, το χρησιμοποιούν όλοι όσοι δεν κατάφεραν να μπουν εκεί που ήθελαν την πρώτη φορά.
Τι θέλει να κάνει το υπουργείο? Αφού δεν δουλεύει σωστά, αντί να το διορθώσει, θα το καταργήσει.
Ποια λύση υπάρχει? Να γίνει 5%, μόνο για ένα χρόνο από τις εξετάσεις και όχι για τις σχολές που ο υποψήφιος δεν κατάφερε να μπει.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
...το χρησιμοποιούν όλοι όσοι δεν κατάφεραν να μπουν εκεί που ήθελαν την πρώτη φορά.
Και αυτο ειναι κακο επειδη....;

Να γίνει 5%, μόνο για ένα χρόνο από τις εξετάσεις και όχι για τις σχολές που ο υποψήφιος δεν κατάφερε να μπει.

5% ειναι πολυ μικρο ποσοστο.Επισης σε μια χρονια δεν μπορεις να καταλαβεις με σιγουρια οτι δεν σου αρεσει η σχολη σου.Στο δευτερο ετος εχεις περασει πολλες εξεταστικες, 4 εξαμηνα μπορεις να κρινεις με μεγαλυτερη ασφαλεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CITCOC

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kωνσταντίνος Κελέσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 272 μηνύματα.
Σαν κατηγορια πιστευω οτι ειναι σωστη γιατι δεν μπορεις να αναγκασεις καποιον να δωσει πανελληνιες αν δεν ειναι ευχαρηστημενος απο ενα τμημα που περασε αλλα σαν κατηγορια δυστυχως εφαρμοζεται στη πραξη πολυ λαθος!!! Οι περισσοτεροι το κανουν για χαβαλε και για να δουν αν θα περασουν με αποτελεσμα να στερουν σε ατομα που πραγματικα το εχουν αναγκη!!! Εγω ας πουμε που θα κανω 10% φετος και ειναι καπως αναγκη να το κανω ναι μεν μπορει να ειμαι σχεδον 4000 μορια πανω απο τη βαση της σχολης που θελω αλλα φοβαμαι για το αποτελεσμα...!!! Και ο λογος ειναι αυτος που ανεφερα πριν!:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
Και αυτο ειναι κακο επειδη....;.
...ακυρώνεται ο σκοπός για τον οποίο έγινε.
5% ειναι πολυ μικρο ποσοστο.Επισης σε μια χρονια δεν μπορεις να καταλαβεις με σιγουρια οτι δεν σου αρεσει η σχολη σου.Στο δευτερο ετος εχεις περασει πολλες εξεταστικες, 4 εξαμηνα μπορεις να κρινεις με μεγαλυτερη ασφαλεια.
Κάθε άποψη είναι σεβαστή. Πάντως, τώρα που έφυγε ο Πανάρετος (που σίγουρα διάβαζε το ischool) ίσως το ξανασκεφτούνε.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
...ακυρώνεται ο σκοπός για τον οποίο έγινε.

Το 10% ειναι ουσιαστικα μια δευτερη ευκαιρια.Δεν εχει διευκρινιστει ποτε οτι μονο οσοι εκαναν λαθος επιλογη στο μηχανογραφικο τη δικαιουνται.Αν αυτος ηταν ο χαρακτηρας του 10% θα ισχυε αυτο που προτεινεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Και εγω πιστευω πως υπαρχουν πολλοι που κανουν 10% επειδη πραγματικα επελεξαν σχολη που δεν ανταποκρινοταν στις πραγματικες επιθυμιες τους. Και ειναι πολυ αδικο να τους εξαναγκασεις να δωσουν παλι πανελληνιες.. Και εγω στο μονο που μπορω να ελπιζω ειναι οτι τωρα που εφυγε ο Παναρετος μπορει καποια πραγματα να αλλαξουν. Αλλωστε, αν η Γεννηματα αναλαβει τις αρμοδιοτητες του Παναρετου, τοτε ισως αυτη μας καταλαβει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jean91

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χιλιομόδι (Κόρινθος). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Γεια σας.. Έχω το εξής θέμα και ελπίζω να μπορείτε να βοηθήσετε.. Σκέφτομαι να συμπληρώσω μηχανογραφικό με το 10% και δηλώσω μεταξύ άλλων και την ίδια σχολή που είμαι και τώρα (για κάποιους λόγους).. Σε περίπτωση επιτυχίας μου στην ίδια σχολή, λόγω των πολλών μαθημάτων που χρωστάω, θα ήθελα να εγγραφώ εκ νέου.. Όμως, ένα από τα έγγραφα που θα χρειαστώ στην εγγραφή μου θα είναι η διαγραφή από την προηγούμενη σχολή.. Θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα αν η προηγούμενη σχολή και η νέα είναι οι ίδιες;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xalaros1987

Νεοφερμένος

Ο xalaros1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Απ' όσο γνωρίζω, δεν επιτρέπεται να δηλώσεις στο μηχανογραφικό σχολή στην οποία είσαι ήδη φοιτητής της (εγγεγραμμένος σε αυτη)! Τώρα αν το κάνεις δεν ξέρω τι γίνεται... Πάντως, όταν συμπλήρωνα εγώ μηχανογραφικό το υπογράφαμε πριν το παραδώσουμε οτι "δεν εχω δηλώσει προτίμηση για σχολή στην οποία είμαι φοιτητής". Εκτός αν διαγραφείς απο τη σχολή σου τώρα πριν καταθέσεις μηχανογραφικό (δεν ξέρω αν γίνεται έτσι) και ξαναγραφτείς σε αυτή αφού βγουν τα αποτελέσματα! Δεν καταλαβαίνω γιατί να ξαναμπείς στην ίδια σχολη (ακόμη κι αν μπορούσες) κ να στερήσεις τη θέση από κάποιον που πιθανώς θέλει πολύ να μπει! Ξεκίνα από το 1ο εξάμηνο να δίνεις μαθηματα... Τόσο απλό! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shikabalas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολύκαστρο (Κιλκίς). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Δεν μπορεις να δηλωσεις την ιδια σχολη.Εκτος αν εννοεις σε αλλη πολη.Αλλα ακριβως την ιδια δεν γινεται,φανταζομαι ειναι προφανες το γιατι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna leros

Νεοφερμένος

Η anna leros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Και εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πως λειτουργεί το 10%. Σπουδάζω στη Νομική Κομοτηνής και θα κάνω φέτος αίτηση με το 10% για Νομική Αθήνας. Πώς μπορώ να ξέρω αν θα με δεχτούν...πέρυσι έβγαλα 18.357 μόρια και η Νομική Αθήνας είχε 18893 βάση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

CITCOC

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kωνσταντίνος Κελέσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 272 μηνύματα.
Και εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πως λειτουργεί το 10%. Σπουδάζω στη Νομική Κομοτηνής και θα κάνω φέτος αίτηση με το 10% για Νομική Αθήνας. Πώς μπορώ να ξέρω αν θα με δεχτούν...πέρυσι έβγαλα 18.357 μόρια και η Νομική Αθήνας είχε 18893 βάση.

Aναλογα με το ποσους υποψηφιους παιρνει το τμημα π.χ 200 ατομα για το 90% αντιστοιχουν οι 180 θεσεις και για αυτους που θελουν 10% οι υπολοιπες 20!!! Για αυτους που κανουν 10% και θα εχουν να κανουν ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ με τις 20 αυτες θεσεις οι 20 που θα δηλωσουν και θα εχουν την υψηλοτερη συγκεντρωση μοριων περνανε!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Γεια σας.. Έχω το εξής θέμα και ελπίζω να μπορείτε να βοηθήσετε.. Σκέφτομαι να συμπληρώσω μηχανογραφικό με το 10% και δηλώσω μεταξύ άλλων και την ίδια σχολή που είμαι και τώρα (για κάποιους λόγους).. Σε περίπτωση επιτυχίας μου στην ίδια σχολή, λόγω των πολλών μαθημάτων που χρωστάω, θα ήθελα να εγγραφώ εκ νέου.. Όμως, ένα από τα έγγραφα που θα χρειαστώ στην εγγραφή μου θα είναι η διαγραφή από την προηγούμενη σχολή.. Θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα αν η προηγούμενη σχολή και η νέα είναι οι ίδιες;;
Γιατί να το κάνεις αυτό;
Στρώσου για διάβασμα και ας τελειώσεις τη σχολή σου +1 χρόνο.
Δε νομίζω να γίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosDrak1

Νεοφερμένος

Ο PanosDrak1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
ρε παιδια μαλλον ειναι χαζη η ερωτηση αλλα ρωταω απλα για να το σιγουρεψω:

επειδη λοιπον στο 10%, προφανως σε μια σχολη δν μπαινουν ολοι εχουν περασει σε αυτη γιατι μπορει να μν ηταν η επιθυμια τους κ να μν αξιζει να αλλαξουν...

οποτε αυτες οι θεσεις τελικα μενουν κενες? η μπορουν να συμπληρωθουν απο αλλους υποψηφιους ασ πουμε?? γιατι ηθελα πληροφορικη στο καποδιστριακο κ περασα πληροφορ. ΑΣΟΕΕ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Οι θέσεις μένουν κενές αν δεν πάει ο επιτυχών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
ρε παιδια μαλλον ειναι χαζη η ερωτηση αλλα ρωταω απλα για να το σιγουρεψω:

επειδη λοιπον στο 10%, προφανως σε μια σχολη δν μπαινουν ολοι εχουν περασει σε αυτη γιατι μπορει να μν ηταν η επιθυμια τους κ να μν αξιζει να αλλαξουν...

οποτε αυτες οι θεσεις τελικα μενουν κενες? η μπορουν να συμπληρωθουν απο αλλους υποψηφιους ασ πουμε?? γιατι ηθελα πληροφορικη στο καποδιστριακο κ περασα πληροφορ. ΑΣΟΕΕ...

για ελα εδω και εσυ! ποσταρε κατι https://ischool.e-steki.gr/5ο-πεδίο/φοιτητές-οικονομικού-παν-αθηνών-2011-a-83558/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iliaA

Νεοφερμένος

Η iliaA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
μπορει παρακαλώ καποιος να μου εξηγήσει το εξης

WWW.ET.GR (ΕΘΝΙΚΟ ΤΥΠΟΓΡΑΦΕΙΟ)

ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΦΕΚ
ΕΤΟΣ: 2011
ΤΕΥΧΟΣ: Α
ΑΡΙΘΜΟΣ: 118

ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ

ΣΕ ΜΟΡΦΗ PDF EXEI 44 ΣΕΛΙΔΕΣ. ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ 42.

Νόμος 3966, άρθρο 59, παράγραφος 14 (Ημερομηνία: 24/5/2011)






σας παραθέτω το παραπανω:


"14. Η διάταξη της περίπτωσης i της παραγράφου 5α του
άρθρου 2 του ν. 2525/1997 (Α΄ 188), όπως αντικαταστάθη−
κε με την παράγραφο 2 του άρθρου 1 του ν. 2909/2001
(Α΄ 90) και συμπληρώθηκε με τις διατάξεις του άρθρου 25
του ν. 3687/2008 (Α΄ 159), που αναφέρεται στην εισαγωγή
των αποφοίτων Γενικών Λυκείων ή άλλου τύπου Λυκείου
σε ποσοστό 10% των θέσεων εισακτέων σε κάθε σχολή ή
τμήμα της παραγράφου 1 του άρθρου 2 του ν. 2525/1997,
ισχύει μέχρι και το ακαδημαϊκό έτος 2011−2012"


είναι στην εφημερίδα της κυβέρνησης οπότε γι'αυτον τον λόγο εχω ακόμα τους ενδιασμους μου για το αν ισχυει το 10% μεχρι ΚΑΙ φετος οπως λεει!παρακαλω δωστε τα φώτα σας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Λέει πως μέχρι φέτος ίσχυε το 10%.
Πλέον δεν ισχύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iliaA

Νεοφερμένος

Η iliaA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
μα η χρονιά που μπαίνει ειναι το 2011-2012
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ακαδημαϊκό λέει.
Ακαδημαϊκό είναι ένα plus να το πω πιο απλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top