kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα.

Πώς είναι δηλαδή; Τα νούμερα για τις αναμονές τα πήρα από ένα blog, δεν ξέρω κατά πόσο ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα, αν εννοείς αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
https://www.inews.gr/115/allagi-topiou-stin-apoktisi-iatrikis-eidikotitas.htm

Αλόχα, σας μιλάω από ένα πισι σε ένα σπίτι της Ελλάδας το 2011, με λαμβάνετε? :flowers:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
https://www.inews.gr/115/allagi-topiou-stin-apoktisi-iatrikis-eidikotitas.htm

Αλόχα, σας μιλάω από ένα πισι σε ένα σπίτι της Ελλάδας το 2011, με λαμβάνετε? :flowers:

Το άρθρο δεν έχει να κάνει με τις κατατακτήριες αλλά με την ειδικότητα που θα μουν εξετάσεις. Αυτό είναι πάρα πολύ καλό γιατί θέση στα νοσοκομέια θα πάίρνει αυτό που την αξίζει και όχι ο κάθε άσχετος που έχει ένα πτυχείο στο χέρι.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Πώς είναι δηλαδή; Τα νούμερα για τις αναμονές τα πήρα από ένα blog, δεν ξέρω κατά πόσο ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα, αν εννοείς αυτό.

Εξαρτάται από το χρόνο αποφοίτησης, την ειδικότητα, το μέρος και πολλά άλλα. Όποιος το κυνηγήσει μπορεί να είναι τελειωμένος απ' όλα περί τα 30- 35, αν μιλάμε για πρώτο πτυχίο Ιατρική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Το άρθρο δεν έχει να κάνει με τις κατατακτήριες αλλά με την ειδικότητα που θα μουν εξετάσεις. Αυτό είναι πάρα πολύ καλό γιατί θέση στα νοσοκομέια θα πάίρνει αυτό που την αξίζει και όχι ο κάθε άσχετος που έχει ένα πτυχείο στο χέρι.:P

Ακριβώς!

Το ανέφερα επειδή στις 2-3 τελευταίες σελίδες αναφέρθηκαν τα χρόνια αναμονής, κτλ. κτλ., κλάψα και τα λοιπά, ε και να είπα να το ρίξω να βρίσκεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Να ρωτησω κατι αν καποιος θελει να δοση καταταχτιριες για ιατρικη καλητερο ειναι να εχει τελιωσει νοσηλευτικη (τει η αει)
η καποιο τμημα με σχεση με την βιολογια;
Eπισης ποιες σχολες περνουν ατομα με βαθμο πτυχιου και ποιες οχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Κρήτη, Πάτρα, Ιωαννινα , λαρισα με εξετάσεις
Αθήνα Θεσσαλονίκη, Κομοτηνή βαθμό πτυχίου

:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ArisXatzis

Νεοφερμένος

Ο ArisXatzis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
γεια σας ειμαι μαθητης β λυκειου θετικη κατευθηνση στοχος μου ειναι να γινω γιατροσ αλλα βλεπω οτι στα μαθηματικα παιρνω 15 αποτε φανταζομαι οτι του χρονου θα εχω και κατω απο τη βαση....ετσι σκεφτομαι να περασω νοσηλευτικη θα δηλωσω και τει και αει..και μετα να δωσω κατατακτηριες για ιατρικη..βλεποντας προηγουμενα σχολια καταλαβα οτι μαλλον ειναι τσαμπα κοπος διοτι ειναι ακατορθωτο....θα θελα να μου πει καποιος που ξερει...με βαθμο πτυχιο δηλαδη ποσο πρεπει να το βγαλεις για να πας αθηνα...επισησ τα μαθηματα που δινεις για ιατρικη συμβαδιζουν με αυτα που μαθαινω στην νοσηλευτικη η να κανω φροντηστηριο....σε περιπτωση αποτυχιας μενω και αθηνα θα πρεπει να μεινω αλλον ενα χρονο στα γιαννενα μεχρι να ξσαναδωσω? αν περασω απο πιο ετοσ ξεκιναω στην ιατρικη....επισης διαβασα οτι περνανε περισσοτεροι απο τει εγω δηλαδη που θα δηλωσω και τα 2 θα παραλειψω το αει και θα παω τει για να περασω πιο ευκολα? επισησ ο ανταγωνισμος και οι ενδιαφερομενοι σε ποια πολη ειναι λιγοτεροι...και τελος για να περασω τισ κατατακτηριες και να μπω ιατρικη ποσο θα πρεπει να παρω στις κατατακτηριες τι βαθμο δηλαδη ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
γεια σας ειμαι μαθητης β λυκειου θετικη κατευθηνση στοχος μου ειναι να γινω γιατροσ αλλα βλεπω οτι στα μαθηματικα παιρνω 15 αποτε φανταζομαι οτι του χρονου θα εχω και κατω απο τη βαση....ετσι σκεφτομαι να περασω νοσηλευτικη θα δηλωσω και τει και αει..και μετα να δωσω κατατακτηριες για ιατρικη..βλεποντας προηγουμενα σχολια καταλαβα οτι μαλλον ειναι τσαμπα κοπος διοτι ειναι ακατορθωτο....θα θελα να μου πει καποιος που ξερει...με βαθμο πτυχιο δηλαδη ποσο πρεπει να το βγαλεις για να πας αθηνα...επισησ τα μαθηματα που δινεις για ιατρικη συμβαδιζουν με αυτα που μαθαινω στην νοσηλευτικη η να κανω φροντηστηριο....σε περιπτωση αποτυχιας μενω και αθηνα θα πρεπει να μεινω αλλον ενα χρονο στα γιαννενα μεχρι να ξσαναδωσω? αν περασω απο πιο ετοσ ξεκιναω στην ιατρικη....επισης διαβασα οτι περνανε περισσοτεροι απο τει εγω δηλαδη που θα δηλωσω και τα 2 θα παραλειψω το αει και θα παω τει για να περασω πιο ευκολα? επισησ ο ανταγωνισμος και οι ενδιαφερομενοι σε ποια πολη ειναι λιγοτεροι...και τελος για να περασω τισ κατατακτηριες και να μπω ιατρικη ποσο θα πρεπει να παρω στις κατατακτηριες τι βαθμο δηλαδη ?

Προσπάθησε να περάσεις από Πανελλήνιες και αν τελικά μπείς Νοσηλευτική,κάτσε λιώσε εκεί για έναν άριστο βαθμό πτυχίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ArisXatzis

Νεοφερμένος

Ο ArisXatzis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
βασικα δεν καλειφθηκα πληρως θελω ο φοκος να μου απαντησει που εχει δωσει κατατακτηριες και ξερει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lili.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
εγω ηταν να βγω εξω αλλα το μετανιωνω σιγα σιγα...εχω τελειωσει ασοεε με βαθμο πτυχιου 6,7...αρα την εισαγωγη μου ιατρικη με τετοιο βαθμο , την ξεχναμε..γενικα διαβαζα παντα παρα πολυ οποτε δεν εχω θεμα με το διαβασμα..επισης θα παω σε φροντιστηριο για να προετοιμαστω για τις εξετασεις.. εχω πιθανοτητες? και γενικα θα θελα να ακουσω απο την εμπειρια καποιων, στις πολεις που παιρνουν με εξετασεις, που ειναι πιο βατες οι εξετασεις και πιο αξιοκρατικο το συστημα? καθαρα εμπειρικες αποψεις θα ηθελα να ακουσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
:)
γεια σας ειμαι μαθητης β λυκειου θετικη κατευθηνση στοχος μου ειναι να γινω γιατροσ αλλα βλεπω οτι στα μαθηματικα παιρνω 15 αποτε φανταζομαι οτι του χρονου θα εχω και κατω απο τη βαση....ετσι σκεφτομαι να περασω νοσηλευτικη θα δηλωσω και τει και αει..και μετα να δωσω κατατακτηριες για ιατρικη..βλεποντας προηγουμενα σχολια καταλαβα οτι μαλλον ειναι τσαμπα κοπος διοτι ειναι ακατορθωτο....θα θελα να μου πει καποιος που ξερει...με βαθμο πτυχιο δηλαδη ποσο πρεπει να το βγαλεις για να πας αθηνα...επισησ τα μαθηματα που δινεις για ιατρικη συμβαδιζουν με αυτα που μαθαινω στην νοσηλευτικη η να κανω φροντηστηριο....σε περιπτωση αποτυχιας μενω και αθηνα θα πρεπει να μεινω αλλον ενα χρονο στα γιαννενα μεχρι να ξσαναδωσω? αν περασω απο πιο ετοσ ξεκιναω στην ιατρικη....επισης διαβασα οτι περνανε περισσοτεροι απο τει εγω δηλαδη που θα δηλωσω και τα 2 θα παραλειψω το αει και θα παω τει για να περασω πιο ευκολα? επισησ ο ανταγωνισμος και οι ενδιαφερομενοι σε ποια πολη ειναι λιγοτεροι...και τελος για να περασω τισ κατατακτηριες και να μπω ιατρικη ποσο θα πρεπει να παρω στις κατατακτηριες τι βαθμο δηλαδη ?

βασικα δεν καλειφθηκα πληρως θελω ο φοκος να μου απαντησει που εχει δωσει κατατακτηριες και ξερει
Δυστυχώς ήμουν για καιρό μπαναρισμένος και για αυτό δε μπόρεσα να σου απαντήσω τότε απαντάω όμως τώρα



Πρώτα από όλα οι κατατακτήριες μέχρι και πέρσι ήταν μια πολύ καλή και έξυπνη επιλογή για να μπει κάποιος ιατρική χωρίς πανελλαδικές. Φέτος όμως τα παιδιά που θα μπούνε δε δικαιούνται βιβλία και αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να αγοράζετε τα βιβλία σας πράγμα που δυσκολεύουν την φοίτηση.

Τα μαθήματα που δίνεις είναι Χημεία - Βιολογία - Φυσική (Ιωάννινα- Κρήτη). Χημεία - Βιολογία- Φυσιολογία (Λάρισα), Χημεία - Βιολογία- Ανατομία (Πάτρα). Την Κρητη δεν την συνιστώ από φέτος (μακρία από Κρήτη).

Η νοσηλευτική είναι πολυ καλή επιλογή επειδή σου χαρίζει κλινική εμπειρία (πράγμα που δε προσφέρει καμία άλλη σχολή) παρόλα αυτά από την φύση δε σε βοηθάει στο να περάσεις μαθήματα (τα οποία δεν εχουν σχέση με την ιατρική) αλλά στο μετά.

Αν τελειώσεις κανά Χημικό ή Βιολογικό (θα έχεις εξασφαλίσει ήδη 2 μαθήματα αφού θα τα έχεις σπουδάσει και θα έχει να διαβάσεις το άλλο). Είναι σχολές πιο δύσκολες σε θεωρητικό επίπεδο από την πανεπιστημιακή νοσηλευτική αλλά πιστεύω ότι συνδιάζονται καλύτερα με την ιατρική. Με αυτές τις σχολές θα μπεις πιο εύκολα αλλά θα εχεις κενά στο μετά.

Στην νοσηλευτική θα έχεις προβάδισμα για ανατομία (Πάτρα) και Φυσιολογία (Λάρισα) αλλά οι γνώσεις αυτές οι γνώσεςι δεν είναι άγνωστες σε έναν βιολόγο ή χημικό (ειδικά να πάρει τα κατάλληλα επιλογής).

Αν θέλεις να περάσεις με βάση τον βαθμό πτυχίου (πράγμα που αν το κάνει είναι υπέρτατη μαγκιά) είναι να διαλέξεις ένα χαμηλόβαθμο ΑΕΙ ή ΤΕΙ να δίνεις με ρήτρα να βγάλεις ένα πτυχίο 9,8 και να μπεις στην ιατρική. Η εισαγωγή με βαθμό πτυχίου είναι σε όλες τις κατηγορίς πάνω από 9,6 (με εξαίρεση τους απόφοιτους οδοντιατρικής).


Αν πας σε ΤΕΙ το αρνητικό που θα έχεις είναι όφού μπεις δε θα σου αναγνωριστεί κανένα μάθημα (πράγμα εκνευριστικό αφού θα κάνεις μαθήματα που έχεις ξανακάνει). Προσωπικά πιστεύω ότι καλά τει για έναν που θέλει να φοιτησει μετά ιατρική είναι η φυσικοθεραπεία (κυρίως για την ανατομία που μαθαίνεις ) και τα ιατρικά εργαστήρια.

Σχετικά με τις πόλεις αφού εισαχθείς σε μια δύσκολη σχολή (αει η τει) τότε ξεχνάς τον βαθμό πτυχίου και διαλέγεις ανάμεσα σε Λάρισα, Πάτρα, Ιωάννινα και Κρήτη (την τελευταία δε σου την συμβουλεύω ). Φυσικά αυτό όταν τελειώσεις θα έχει αλλάξει δεν αποκλείεται να δίνουν εξετάσεις όπως παλιά στην Αθήνα αλλά και σε αυτή την περίπτωση πάλι σε συμβουλεύω να ξεχάσεις Αθήνα (γιατί παίζονται βρώμικα παιχνίδια)



εγω ηταν να βγω εξω αλλα το μετανιωνω σιγα σιγα...εχω τελειωσει ασοεε με βαθμο πτυχιου 6,7...αρα την εισαγωγη μου ιατρικη με τετοιο βαθμο , την ξεχναμε..γενικα διαβαζα παντα παρα πολυ οποτε δεν εχω θεμα με το διαβασμα..επισης θα παω σε φροντιστηριο για να προετοιμαστω για τις εξετασεις.. εχω πιθανοτητες? και γενικα θα θελα να ακουσω απο την εμπειρια καποιων, στις πολεις που παιρνουν με εξετασεις, που ειναι πιο βατες οι εξετασεις και πιο αξιοκρατικο το συστημα? καθαρα εμπειρικες αποψεις θα ηθελα να ακουσω.

Αυτό που θέλουν οι κατατακτήριες είναι διάβασμα , διάβασμα, διάβασμα, υπομονή, ωτοασπίδες (Γιατί θα ακόυς από πολλούς ότι παίζονται παιχνίδια και γερά νεύρα). Αφού διαβάζεις πιστεύω ότι δε θα έχεις κανένα μα κανένα πρόβλημα όμως επειδή ήσουν σε μια σχολή που δε σχετίζεται καθόλου με αυτά που θα εξεταστείς επιβάλλεται το φροντιστήριο (πρέπει να ξεπεράσεις βιολόγους και χημικούς στα μαθήματα τους) πράγμα που αρχικά ακούγεται δύσκολο αλλά αν διαβάσεις δε θα έχεις κανένα πρόβλημα αφού αυτοί κατά κανόνα θα πάνε χαλαροί και την πατάνε :clapup:

Όσο αφορά τα φροντιστήρια πρέπει να αποφύγεις αυτά που εμφανίζονται όταν πατάς τα google κατατακτήριες για....... ή βάζουν παιδάκια να μοιράζουν φυλλάδια έξω από τις σχολές , και τα μεγάλα που προετοιμάζουν για 1200 σχολές ταυτόχρονα αυτοί κοροιδεύουν και τα λεφτά σου θα πάρουν. Να κοιτάς πόσοι εισάχθηκαν στην σχολή που ενδιαφέρεσαι και κάνανε μαθημα στο συκεκριμένο φροντιστήριο την προηγούμενη χρόνια για να είναι καλό το φροντιστήριο πρέπει να έχει επιτυχία πάνω από 60%.

Τα λεφτά που ζητάνε είναι αρκετά (ειδικά αν κάνεις για όλα τα μαθήματα) αλλά πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο να δώσεις κάποια λεφτά για κάτι που θα σου αλλάξει ριζικά την υπόλοιπη ζωή σου.



Προσωπική εμπειρία με λίγα λόγια.

Τις χρονιές που προετοιμάζομουνα (δε πέρασα με την πρώτη :D) ήταν οι χειρότερες της ζωής μου. Στις πανελλαδικές έχεις τους συμμαθητές σου και περνάτε μαζί τον γολγοθά εδώ είσαι μόνο σου και σε περίπτωση μιας αποτυχίας πρέπει να βρεις μόνο σου την δύναμη να σηκώθείς και να ξαναπροσπαθήσεις. Διάβασα πάρα πολύ και ήμουν μέσα και Καλοκαίρι και γιορτές. Υπάρχουν παιδιά που ήταν πιο ελεύθερα αλλά τωρα μιλάω για εμένα.

Οι περισσότεροι μετά από μια αποτυχία τα παρατάνε και ισχυρίζονται στους 3ους ότι είναι στημένες εξετάσεις με αποτέλεσμα να κυριαρχεί αυτή η άποψη.

( Βεβαίως κάποιες θέσεις δίνονται ...άδικα.. αλλά υπάρχουν αρκετές θέσεις που δίνονται δίκαια και πρέπει να παλέψεις για αυτές)


Αφού πραγματοποίησα τον στόχο μου χάρηκα πάρα πολυ, έγινα ο παλιός fockos που ήμουνα πριν αρχίσω την προετοιμασία και σταμάτησα να γκρινιάζω. :D και φυσικά αξίζει τον κόπο
__________________________

Πανελλαδικές ή Κατατακτήριες

Βεβαίως οι Πανελλαδικές είναι δυσκολότερες. Στις κατατακτήριες εξετάζεται σε γνώσεις, στις πανελλαδικες εξετάζεσαι στην παπαγαλία. Τα παιδάκια 18χρονα τα έχουν πιο φρέσκα και έχουν καλύτερη αφομίωση από τους 22-23 χρονους. Ο 18 χρονος κατά βάση δε δουλεύει για αυτό περνάει όλο το χρόνο για να παπαγαλίζει (Αυτό έκανε και τα προηγούμενα χρόνια) συνεπώς είναι πολύ δύσκολο ένας 23 χρονος που έχει βγάλει ήδη μια σχολή να περάσει τους 18 χρονους (σε όλα τα εξεταζόμενα μαθήματα κατά μέσο όρο).

Επισης στις πανελλαδικές διορθώνουν πάρα πολλοί άσχετοι. Αν πάει ένας βιολόγος που δεν ασχολείται με την δευτεροβάθμια και γράψει λεπτομέρεες και πληροφορίες που ανακαλύφτηκαν προσφάτως το πιθανότερο είναι να πατώσει στην βιολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ArisXatzis

Νεοφερμένος

Ο ArisXatzis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Η νοσηλευτική είναι πολυ καλή επιλογή επειδή σου χαρίζει κλινική εμπειρία (πράγμα που δε προσφέρει καμία άλλη σχολή) παρόλα αυτά από την φύση δε σε βοηθάει στο να περάσεις μαθήματα (τα οποία δεν εχουν σχέση με την ιατρική) αλλά στο μετά.

Δεν καταλαβα

δηλαδη λιγες πιθανοτητες να περασω απο ΑΕΙ Νοσηλευτικης --Ιατρικη:( :( θαυμασια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
δηλαδη λιγες πιθανοτητες να περασω απο ΑΕΙ Νοσηλευτικης --Ιατρικη:( :( θαυμασια

λες οτι δεν εισαι καλος στα μαθηματικα, εχεις απλετο χρονο μεχρι να δωσεις για να βελτιωθεις και να γραψεις αριστα, στο χερι σου ειναι, και σιγουρα θα σου φανει πολυ πιο ευκολο και ανωδυνο να γραψεις καλα στα μαθηματικα γ λυκειου παρα να δωσεις κατατακτηριες μετα απο 5-6 χρονια. Παλεψε το ,τωρα που εχεις την ευκαιρια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ArisXatzis

Νεοφερμένος

Ο ArisXatzis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
εχω κενα σε τριγωνομετρια...τριγωνομετρικες εξισωσεις και αναγωγη...θα κανω μαθημα ιδιατερα τωρα στις διακοπες σε αυτα .να τα καταλαβω αλλα και παλι αυτα τα μαθηματικα θα με καταστρεψουν ουτε 15 δεν θα γραψω πανελληνιες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Η νοσηλευτική είναι πολυ καλή επιλογή επειδή σου χαρίζει κλινική εμπειρία (πράγμα που δε προσφέρει καμία άλλη σχολή) παρόλα αυτά από την φύση δε σε βοηθάει στο να περάσεις μαθήματα (τα οποία δεν εχουν σχέση με την ιατρική) αλλά στο μετά.

Δεν καταλαβα

δηλαδη λιγες πιθανοτητες να περασω απο ΑΕΙ Νοσηλευτικης --Ιατρικη:( :( θαυμασια

οι πιθανότητες είναι το ίδιο απο οποιοδήποτε ΑΕΙ και να είσαι, το πρόβλημα με την νοσηλευτική είναι κυρίως η χημεία και η φυσική (αν και στην φυσικη εχει αλλαξει η εδρα) (βιολογία και ανατομία γίνεται σε υψηλό επίπεδο) . Η νοσηλευτική δεν έχει στο προγραμμα της βιοχημεια 1 ούτε οργανική ούτε ανοργανη που εξετάζονται αλλα αρχίζει κατςυθειαν με την βιοχημεια 2 που δυστυχώς δεν εξετάζεται.

Περισσότερες πιθανότητες όσο και αν φαίνεται παράλογο έχουν πρακτικα οι απόφοιτοι ΤΕΙ (αυτό γίνεται γιατί προσφέρονται διπλάσιες θέσεις σε απόφοιτους τει από αει.

Οι περισσοτεροι περνάνε ιατρικη είναι απόφοιτοι νοσηλευτικής πανεπιστημίου γιατί οι περισσοτεροι που δίνουν είναι απόφοιτοι νοσηλευτικής. δε ξεκινάς απο το 0 το διάβασμα αλλα χρειάζεται ποιο πολλές ώρες προετοιμασίας απο έναν βιολογο η έναν χημικό.

Η πανεπιστημιακή νοσηλευτική είναι περισσοτερο κοντά στην ιατρικη απο οποιαδήποτε άλλη σχολη αλλα δυστυχώς δεν γίνονται εξετάσεις με βάση τα ιατρικά μαθήματα όπως και θα έπρεπε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ArisXatzis

Νεοφερμένος

Ο ArisXatzis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
οκ σε ευχαριστω πολυ μεχρι τοτε εχουμε καιρο μπορει να γινω ακομα πιο καλος στα μαθηματικα και να περασω ιατρικη αλεξανδρουπολη τουλαχιστον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marakiiilove

Νεοφερμένος

Η marakiiilove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 99 μηνύματα.
:hmm:γεια σας!σκεφτομουνα(οταν με το καλο παρω το πτυχιο μου) να εδινα κατατακτηριες για ιατρικη.ημουνα θεωρητικη(μη γελασετε!).. τι θεωρειτε ποιο ευκολο?να ξαναδωσω πανελληνιες η κατατακτηριες? η υλη για τισ κατατακτηριες δεν ειναι αθτη τοθ 1ου εξαμηνου???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
:hmm:γεια σας!σκεφτομουνα(οταν με το καλο παρω το πτυχιο μου) να εδινα κατατακτηριες για ιατρικη.ημουνα θεωρητικη(μη γελασετε!).. τι θεωρειτε ποιο ευκολο?να ξαναδωσω πανελληνιες

η κατατακτηριες? η υλη για τισ κατατακτηριες δεν ειναι αθτη τοθ 1ου εξαμηνου???
κατατακτήριες πιο εύκολο (γνώμη μου)
Όσοι γελάσανε με την κατεύθυνση σου (αστους να γελάνε εσύ μπορεί να γελάς στο τέλος) Το ότι θέλεις καλή προετοιμασία είναι αληθεια αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι αδύνατο.

όχι απαραίτητα ανάλογα με το τμήμα.
Συνήθως είναι 3 μαθήματα από το 1ο εξάμηνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marakiiilove

Νεοφερμένος

Η marakiiilove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 99 μηνύματα.
ειμαι πολυ μπερδεμενη...και απορω πραγματίκα γιατι επέλεξα θεωρητική... εσυ σπουδαζεις ιατρικη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top