Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία Ελληνικά

agg1991

Νεοφερμένος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Γεια σας :/ αχχ δεν εχω ιδεα απο αρχαια θελω μια μικρη βοηθεια αν ειναι ευκολο...!plz!
θελω παραγωγα απο το ουσαν !!και εχω να κλινω:του σιτου


αυτα...!αν μπορειτε plz!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Θα μπορούσατε να μου πείτε από εισαγωγή του Ξενοφώντα τι ερώτησεις είχαν πέσει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dgsvids

Νεοφερμένος

Ο dgsvids αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Καλησπερα , μπορω να εχω μια βοηθεια για το ρημα"παρεσκευάζοντο" ?

Συγκεκριμενα, μας το ζητησε σε ολους τους χρονους,μονο στον 3ο πλυθηντικο..Εχω δει καποια παραδειγματα με ενα αλλο ρημα στην γραμματικη αλλα δεν ξερω αν ειναι το σωστο..Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Σαν το ελύοντο νομίζω είναι, έχω χρόνια να ασχοληθώ βέβαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dgsvids

Νεοφερμένος

Ο dgsvids αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
ευχαριστω,θα το κοιταξω..κι εγω εχω χασει επαφη εδω και χρονια και προσπαθω τωρα να τα συμμαζεψω καπως πριν πεσω για τα καλα στα βαρια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
το παρασκευαζοντο ειναι ...γ πληθυντικο παρατατικο.μπορεις να το βρεις και να το δεις να κλινετε οπως το ελυοντο το οποιο ειναι στην σελιδα 168 στο ασπρο βιβλιο που λεει απο εξω γραμματικη της αρχαιας ελληνικης γυμνασιου-λυκειου(ενα ασπρο-κοντοχοντρο)

οποτε παει --->ενεστωτας παρασκευαζονται
παρατατικος παρεσκευαζοντο
μελλοντας παρασκευασοντο
αοριοστος παρεσκευασαντο

υπαρχουν βεβαια και αλλοι χρονοι ο παρακειμενος και ο υπερσυντελικος αλλα δεν ειμαι και τοσο σιγουρη για τον τυπο το παρακειμενου.μπορεις να το δεις βεβαια εκει που στο ειπα...;)και εγω τωρα διαβαζω για επαναληπτικο τεστ αρχαιων πανω σε αυτα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

dgsvids

Νεοφερμένος

Ο dgsvids αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
ευχαριστω αδαμαντια,μπορεις να μου πεις μηπως ο παρακειμενος και ο υπερσυντελικος που εχει στο παραδειγμα αν ισχυει στο ρημα που θελω?

α οκ μου απαντησες ηδη στο ερωτημα! :-) σε ευχαριστω πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Lefteris278

Νεοφερμένος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
ενεστ: παρασκευάζουσι(ν)
πρτ: παρεσκεύαζον
μλλ:παρασκευάσουσι(ν)\
αορ:παρεσκεύασαν
κ.τ.λ μετα δν θυμάμαι:redface: έχω καιρό να ασχοληθώ..!

οπα, ενεργητικη το έκανα..τέσπα.συγνώμη!!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
ισχυει ισχυει αλλα και εγω δεν ξερω να σχηματισω το συγκεκριμενο καλα και δεν θελω να σε παρω στο λαιμο μου γι αυτο.αυτα!!πως σου φαινεται το σχολειο?:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σίμος53101

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος53101 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Οι καταλήψη του παρακειμένου είναι "νται" και του υπερσυντέλικου "ντο". Οπότε λογικά είναι:
Παρακείμενος: παρασκευάζονται
Υπερσυντέλικος: παρεσκευάζοντο
Δεν είμαι όμως σιγουρος για το θέμα....:hmm:Xμμμμμμμμμ..............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerinaki26

Νεοφερμένος

Η katerinaki26 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
ΕΝ. παρασκευαζονται
Πρτ. παρεσκευάζοντο
Μελ.παρασκευασθήσονται
Αορ. παρεσκευάσαντο έχει και παθητικο αόριστο: παρεσκευάσθησαν
Πρκ.παρεσκευασμενοι εισι
Υπερ.παρεσκευασμενοι ησαν

τον παρακειμενο και υπερσυντελικο αυτα τα ρηματα στο γ πληθυντικο το σχηματιζουν περιφραστικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σίμος53101

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος53101 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
ΕΝ. παρασκευαζονται
Πρτ. παρεσκευάζοντο
Μελ.παρασκευασθήσονται
Αορ. παρεσκευάσαντο έχει και παθητικο αόριστο: παρεσκευάσθησαν
Πρκ.παρεσκευασμενοι εισι
Υπερ.παρεσκευασμενοι ησαν

τον παρακειμενο και υπερσυντελικο αυτα τα ρηματα στο γ πληθυντικο το σχηματιζουν περιφραστικα
Ααααα.... γι' αυτό δεν μου ταίριαζαι το θέμα..... Τι εννοείς όταν λες "αυτά τα ρήματα" ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerinaki26

Νεοφερμένος

Η katerinaki26 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
τα ρηματα που ο παρακειμενος τελειωνει σε -σμαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dgsvids

Νεοφερμένος

Ο dgsvids αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ :-)

καλα ειναι μεχρι τωρα,εχει φυγει και η αμηχανια της αρχης,οποτε ολα καλα !:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
Γεια σας :/ αχχ δεν εχω ιδεα απο αρχαια θελω μια μικρη βοηθεια αν ειναι ευκολο...!plz!
θελω παραγωγα απο το ουσαν !!και εχω να κλινω:του σιτου


αυτα...!αν μπορειτε plz!!

ειμι(μετοχη ουσα)
ουσια,συνουσια,απουσια,εξουσια,παρουσια.

σιτος
σιτου
σιτω
σιτον
σιτε

σιτα
σιτων
σιτοις
σιτα
σιτα
(ειναι ανωμαλο (κατα το γενος ))δλδ εχει δυο διαφορετικα γενη,αρσενικο στον ενικο και στον πληθ.ουδετερο.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EfakiK

Νεοφερμένος

Η EfakiK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Καλησπερα , μπορω να εχω μια βοηθεια για το ρημα"παρεσκευάζοντο" ?

Συγκεκριμενα, μας το ζητησε σε ολους τους χρονους,μονο στον 3ο πλυθηντικο..Εχω δει καποια παραδειγματα με ενα αλλο ρημα στην γραμματικη αλλα δεν ξερω αν ειναι το σωστο..Ευχαριστω


Καλημέρα,

σου γράφω τους αρχικούς χρόνους κ εσύ θα χρειαστεί μόνο να το βάλεις στο πρόσωπο που σου έχει ζητηθεί:
Ενστ: παρασκευάζομαι
Πρτ: παρεσκευαζόμην
Μελ: παρασκευάσομαι (μέση διάθεση), παρασκευασθήσομαι (παθητική διάθεση)
Αορ: παρεσκευασάμην (μέση διάθεση), παρεσκευάσθην (παθητική διάθεση)
Πρκ: παρεσκεύασμαι
Υπερσ: παρεσκευάσμην και παρεσκευασμένος @font-face { font-family: "Cambria"; }@font-face { font-family: "Microsoft Sans Serif"; }p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal { margin: 0cm 0cm 10pt; font-size: 12pt; font-family: "Times New Roman"; }div.Section1 { page: Section1; } [FONT=&quot]ἦν[/FONT]

Καλημέρα,

σου γράφω τους αρχικούς χρόνους κ εσύ θα χρειαστεί μόνο να το βάλεις στο πρόσωπο που σου έχει ζητηθεί:
Ενστ: παρασκευάζομαι
Πρτ: παρεσκευαζόμην
Μελ: παρασκευάσομαι (μέση διάθεση), παρασκευασθήσομαι (παθητική διάθεση)
Αορ: παρεσκευασάμην (μέση διάθεση), παρεσκευάσθην (παθητική διάθεση)
Πρκ: παρεσκεύασμαι
Υπερσ: παρεσκευάσμην και παρεσκευασμένος @font-face { font-family: "Cambria"; }@font-face { font-family: "Microsoft Sans Serif"; }p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal { margin: 0cm 0cm 10pt; font-size: 12pt; font-family: "Times New Roman"; }div.Section1 { page: Section1; } [FONT=&quot]ἦν[/FONT]

Βλέπω ότι δεν αναγνωρίζει το πολυτονικό, με τη μετοχή παρεσκευασμένος λοιπόν βάζουμε το ην με περισπωμένη κ δασεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

agg1991

Νεοφερμένος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
σε ευχαριστω παραααα πολυυυυυυ <3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
τίποτα! :):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexia1992

Νεοφερμένος

Η Αλεξια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
οποτε παει --->ενεστωτας παρασκευαζονται
παρατατικος παρεσκευαζοντο
μελλοντας παρασκευασοντο
αοριοστος παρεσκευασαντο
Ο μελλοντας ειναι παρασκευάσονται
Παρκ.παρασκευασμένοι εισί(ν)
Υπερσ. παρασκευασμένοι ήσαν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

janeee

Νεοφερμένος

Η janeee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
γεια σας:) παιδια θελω μια βοηθεια αν σας ειναι ευκολο γιατι δεν ξερω καλα αρχαια.εχω να κανω χρονικη αντικατασταση στο "προειπε" και να κλινω στις πλαγιες πτωσεις τα "νυκτι,λιμενι,ταξεως" αυτα.αν μπορειτε plz!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top