Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία Ελληνικά

ntinost

Νεοφερμένος

Ο ntinost αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Manos112

Νεοφερμένος

Ο Manos112 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ!

Παιδια αυριο γραφω Αρχαια. Μπορειτε να μου πειτε SOS κειμενα απο Θουκιδιδη Sos επιθετα και τετοια, τι σας επεσαν περιπου? ειμαι αχρηστος σε αυτο το μαθημα:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

xXx_sylvia_xXx

Νεοφερμένος

Η xXx_sylvia_xXx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παιδια αυριο γραφω Αρχαια. Μπορειτε να μου πειτε SOS κειμενα απο Θουκιδιδη Sos επιθετα και τετοια, τι σας επεσαν περιπου? ειμαι αχρηστος σε αυτο το μαθημα:(

Εμάς μας έπεσε Ξενοφώντας. Το σημείο όπου έλεγε ότι ο θρήνος των Αθηναίων από το λιμάνι πέρασε από τα Μακρά Τείχη κτλ.
Στο άλλο τμήμα, επειδή ήταν διαφορετικά τα θέματα, έπεσε το πρώτο κείμενο από το Θουκυδίδη. Τέλος, από εισαγωγή μας έπεσε για την χρονολογική ακρίβεια. Να ξέρεις πάντως η μέθοδος του Θουκυδίδη είναι σοσ. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

o!g@1994

Νεοφερμένος

Η Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Μήλος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
ρε παιδιά μισό λεπτό. είναι σος ο ξενοφώντας και όχι ο θουκυδίδης?? είστε σίγουροι? γιατί εμάς η δικιάς μας καθηγήτρια είχε δώσει πολύ περισσότερη βάση στο Θουκυδίδη και γενικά στην ύλη που μας έχει βαλει τα περισσοτερα κείμενα είναι απο τα βιβλία του Θουκ! γι'αυτο και εγω είπα να διαβάσω απλά τα κείμενα του Ξενοφώντα και όχι το συντακτικό τόσο πολύ..:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikospetroupoli

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
εμένα μου έπεσε το ίδιο με τη σύλβια Ξενοφόντας, αλλά και χρονολογική ακρίβεια από εισαγωγή.
Κοίτα, ο Θουκιδίδης έχει πιο πολύ ζουμί γενικά ως προς την ερμηνεία του, τη μετάφρασή του, το συντακτικό....παντού με λίγα λόγια και γιάυτό καθίσταται ως πιο σημαντικός από Ξενοφ. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι δεν πέφτει και Ξενοφ. εξίσου συχνά....Εγώ είχα περισσότερα για Θουκιδίδη και τελικά έπεσε το λιγότερο αναμενόμενο κεφάλαιο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DaphneB94

Νεοφερμένος

Η DaphneB94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
καλημέρα παιδιά! κάποια στιγμή στο τέλος της χρονιας, η καθηγήτρια m έδωσε 5 ρήματα που συναντάμε πιο συχνά στ αρχαία της A' λυκείου.....αλλα εγώ δη ξέρω ποια είναι:(........μήπως μπορεί η m βοηθήσει κάποιος από εσάς?????? :/: please!!!!!!!!! ευχαριστώ!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

elenaki92

Δραστήριο μέλος

Η elenaki92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 590 μηνύματα.
Πολλά είναι τα σημαντικότερα ρήματα της αρχαίας ελληνικής. Αλλά αυτα τα 5 θα μπορούσαν να είναι: ποιέω-ω, αγγέλω, ορώ, ειμί, πράττω... Με βάση αυτα νομίζω πως κλείνονται πολύ εύκολα όλα τα υπόλοιπα. Βέβαια το λύω είναι αυτό που είναι πρότυπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

linoula

Νεοφερμένος

Η Λίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
καλημέρα παιδιά! κάποια στιγμή στο τέλος της χρονιας, η καθηγήτρια m έδωσε 5 ρήματα που συναντάμε πιο συχνά στ αρχαία της A' λυκείου.....αλλα εγώ δη ξέρω ποια είναι:(........μήπως μπορεί η m βοηθήσει κάποιος από εσάς?????? :/: please!!!!!!!!! ευχαριστώ!!!!
λοιπον σε οτι αφορα την αρχαια ελληνικη της πρωτησ λυκειου και τον ξενοφωντα τα ρηματα που μπορει να σασ εδωσε ειναι τα εξεις : αγγελω, πλεω-ω, οραω-ω, ειμί και είμι.
αλλα υπαρχουν και άλλα ομωσ το βαλλω, διδωμι, φημι, οιδα κλπ που σιγουρα θα σου φανουν χρησιμα γενικοτερα! ελπιζω να βοηθησα!

**τα συνηρημένα το λυω και οτι εχει σχεση με αυτα εξυπακουονται! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
αγγελω, πλεω-ω, οραω-ω, ειμί και είμι.
αυτα ομως ειναι 4..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

linoula

Νεοφερμένος

Η Λίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
αυτα ομως ειναι 4..:)

ops ναι! :Ρ
εεμ βασικα κοιτα ειναι και το ορμιζω και το ορμαω ορμω!
τωρα ειναι 6 αλλα οκ!
ελπιζω να βοηθησααα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sophia_b

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σοφία-Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
λοιπον παιδια, το ορωμαι στον παρακειμενο γινεται εόρακα ή εώρακα??:confused: και μπορει κανεις να μου πει αρχικους χρονους του ερχομαι γιατι απο το λεξικο μου δεν βγαζω ακρη ετσι οπως τα λεει? Ευχαριστω... προκαταβολικως

Τη δευτερα γραφουμε αρχαια!!μιλαμε για δραμα..:worry: επειδη η εισαγωγη ειναι ενα σιγουρο θεμα... μας εβαλε 5 ερωτησεισ ολες και ολες... τις 5,10,15 και 17 σελιδεσ 37 και 38 και αλλη μια.Για ποιο σκοπο γραφει ο Θουκ την ισορια του πελοποννησιακου πολεμου. Μπορει να μου δωσει κανεισ απαντηση? Α, και αρχικουσ χρονους του ερχομαι... θα σας ημουν υποχρεη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

solonas07

Δραστήριο μέλος

Ο Σόλων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 648 μηνύματα.
λοιπον παιδια, το ορωμαι στον παρακειμενο γινεται εόρακα ή εώρακα??:confused: και μπορει κανεις να μου πει αρχικους χρονους του ερχομαι γιατι απο το λεξικο μου δεν βγαζω ακρη ετσι οπως τα λεει? Ευχαριστω... προκαταβολικως

Τη δευτερα γραφουμε αρχαια!!μιλαμε για δραμα..:worry: επειδη η εισαγωγη ειναι ενα σιγουρο θεμα... μας εβαλε 5 ερωτησεισ ολες και ολες... τις 5,10,15 και 17 σελιδεσ 37 και 38 και αλλη μια.Για ποιο σκοπο γραφει ο Θουκ την ισορια του πελοποννησιακου πολεμου. Μπορει να μου δωσει κανεισ απαντηση? Α, και αρχικουσ χρονους του ερχομαι... θα σας ημουν υποχρεη...
Κάνει εόρακα και εώρακα...
έρχομαι -παρατατικός ήειν & ήα & ηρχόμην - μέλλων ελεύσομαι και είμι - αόριστος ήλυθον & ήλθον - παρακείμενος ελήλυθα - υπερσυντέλικος ελυλήθειν - μετοχή ελθών.
Την ερώτηση στην εισαγωγή βαριέμαι να την ψάξω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sophia_b

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σοφία-Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
δεν πειραζει, χιλια ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annagk

Νεοφερμένος

Η annagk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
γεια σας θελω βοηθεια στα αρχαια μας εχει δωσει το ρημα παιδευω να το κλεινουμε σε ολους τους χρονους ενεργητικης μεσης παθητικησ φωνης στο 2 ενικο και δευτερο πληθυντικο προσωπο...................θα εκτιμουσα τη βοηθεια σας:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blue_butterfly

Τιμώμενο Μέλος

Η Ριρίκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 25,456 μηνύματα.
Στη γραμματικη των αρχαιων ελληνικων που μαλλον σας εδωσαν και φετος αν ψαξεις στα περιεχομενα θα βρεις τις σελιδες που σου εχει την καθε φωνη και τις καταληξεις της, θα ηθελα να σε βοηθησω περισσοτερο αλλα δεν εχω τη γραμματικη μαζι μου, συγνωμη.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
γεια σας θελω βοηθεια στα αρχαια μας εχει δωσει το ρημα παιδευω να το κλεινουμε σε ολους τους χρονους ενεργητικης μεσης παθητικησ φωνης στο 2 ενικο και δευτερο πληθυντικο προσωπο...................θα εκτιμουσα τη βοηθεια σας:worry:
Λοιπόν,αν πας στην Γραμματική της Αρχαίας Ελληνικής που έδωσαν και φέτος στο Λύκειο στην σελίδα 164 έχει όλες τις καταλήξεις εκεί και όλες τις εγκλίσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mimikaaa

Νεοφερμένος

Η Mimikaaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Εμμ..παιδιά βοήθεια..θέλω Προστακτικη Ενεστώτα του "ανάγομαι" SOSS !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
αναγου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mimikaaa

Νεοφερμένος

Η Mimikaaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
αναγου ?
θα σε βόλευε να μου το κλίνεις όλο ?
αν μπορείς φυσικά.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
ναι αμε κανενα προβλημα
-
αναγου
αναγεσθω
-
αναγεσθε
αναγεσθων/αναγεσθωσαν:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top