Γενικές απορίες και πληροφορίες για τα Τμήματα Ιατρικής

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
..και η Ιταλία νομίζω έχει το ίδιο εργασιακό πρόβλημα με την Ελλάδα σε όλη την Ε.Ε. στον κλάδο της Ιατρικής...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

atimoulis

Νεοφερμένος

Ο atimoulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
τελικα να την δηλωσω?αξιζει?εσεις τι πιστευετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Ιατρική αλλά δεν...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

atimoulis

Νεοφερμένος

Ο atimoulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
τουλαχιστον η Ιταλια πιθανως να παρεχει καλυτερη ποιοτητα σπουδών.
Ασε που αυτο που ειπες δεν ειναι πραγματικη ΄΄δικαιολογια''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
1 χρόνος το αγροτικό (για να έχεις δικαίωμα να κανεις ειδικότητα)
Νομίζω πως δεν είναι υποχρεωτικό πλέον,απλά σε πριμοδοτεί με μόρια για το δημόσιο.
Όπως και να έχει,αν σου αρέσει κάτι αξίζει να τα βάλεις με τις δυσκολίες,όποιες κι αν είναι αυτές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

atimoulis

Νεοφερμένος

Ο atimoulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
αυτη ειναι και η μονη μου παρηγορια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
ιατρικές
1. θεσσ
2. γιάννενα
3. αλεξ/πολη
4.ηράκλειο
κ όπου αλλού έχει μετά (νομίζω λάρισα)

αν κ νομίζω πως δν θα έχω πρόβλημα για θεσσ με 19428
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

atimoulis

Νεοφερμένος

Ο atimoulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
γιατι ειναι η μονη στην ουσια που ειναι σχετικη με τη βιολογια μετα απο τα ''καθαρα βιολογικα''

μοριακης βιολογιας και γενετικης?
ΒΙΟΧΗΜΕΙΑΣ & ΒΙΟΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ (ΛΑΡΙΣΑ)?

ιατρικές
1. θεσσ
2. γιάννενα
3. αλεξ/πολη
4.ηράκλειο
κ όπου αλλού έχει μετά (νομίζω λάρισα)

αν κ νομίζω πως δν θα έχω πρόβλημα για θεσσ με 19428

λοιπόν, για ιατρική έχουμε:
6 με 7 χρονια για το πτυχίο
1 χρόνος το αγροτικό (για να έχεις δικαίωμα να κανεις ειδικότητα)
2 χρονια τουλάχιστον αναμονή για να αρχίσεις την ειδικότητα
5 χρονια τουλάχιστον για να τελειώσεις την ειδικότητα

άρα έχουμε έναν γιατρό 32 χρόνον (χωρίς την θητεία στον στρατό) με μια απλή ειδικότητα p.x. παθολόγος
όταν ο άλλος θα έχει γυρίσει από το εξωτερικό και θα είναι παθολόγος/νεφρολόγος.
για να μην μιλήσω για τα ποσοστά ανεργίας στον κλάδο τον γιατρών αλλα και τους πολύ χαμηλούς μισθούς που
εξασφαλίζουν οριακά τις βασικές ανάγκες.
για να καταλάβετε το επίπεδο τις ιατρικής στην χωρα μας ένας τριτοετής φοιτητής δεν ξέρει να κάνει πρώτες βοήθειες ενώ
οι επισκέψεις στα νοσοκομεία αρχίζουν από το τέταρτο έτος.

εσυ τι λες??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vasileia

Νεοφερμένος

Η vasileia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
τελικά δεν βρήκα καμιά πληροφορία σχετικά με τα πειράματα..μα δεν σπουδάζει κανείς ιατρική εδώ να μου πει?τόσο δύσκολο είναι?πρέπει να μάθω στα σίγουρα αν κάνουν ή όχι για να δω αν θα πάω του χρόνου θετική ή θεωρητική κατεύθηνση,όλο και κάποιος θα ξέρει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστινα Θεσνικη

Νεοφερμένος

Η Χριστινα Θεσνικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Γεια σας παιδακια θα θελα να μου πειτε την αποψη σας σχετικα με τις ιατρικες σχολες της χωρας μας..Ποια πιστευετε οτι ειναι καλυτερη κ γιατι;Αν καποιος φοιτητης Ιατρικης υπαρχει εδω ας πει τη γνωμη τ γιατι χρειαζεται!!!!thnx!;):clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
τελικά δεν βρήκα καμιά πληροφορία σχετικά με τα πειράματα..μα δεν σπουδάζει κανείς ιατρική εδώ να μου πει?τόσο δύσκολο είναι?πρέπει να μάθω στα σίγουρα αν κάνουν ή όχι για να δω αν θα πάω του χρόνου θετική ή θεωρητική κατεύθηνση,όλο και κάποιος θα ξέρει..

:eek:Η επιλογη κατεύθυνσης δεν ειναι δυνατον να καθοριζεται απο κατι τετοιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasileia

Νεοφερμένος

Η vasileia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
:eek:Η επιλογη κατεύθυνσης δεν ειναι δυνατον να καθοριζεται απο κατι τετοιο!
και βέβαια καθορίζεται απο κάτι τέτοιο,δεν μπορώ να σκοτώσω ζώο σε καμία περίπτωση,γι'αυτό ούτε συζήτηση,τώρα αν δεν χρειάζεται κάτι τέτοιο θα πάω,απορώ οι άλλοι πως το κάνουν αυτό..:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Empristis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Empristis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Δηλαδη εσυ τον εχεις ετοιμο το βαθμο να πας ιατρικη και το μονο που σε φοβιζει ειναι τα πειραματα?
Ετσι οπως το θετεις,αυτο φαινεται.
Πηγαινε πρωτα θετικη κατευθυνση που σου δινει επιλογες,δωσε εξετασεις και αποφασιζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
και βέβαια καθορίζεται απο κάτι τέτοιο,δεν μπορώ να σκοτώσω ζώο σε καμία περίπτωση,γι'αυτό ούτε συζήτηση,τώρα αν δεν χρειάζεται κάτι τέτοιο θα πάω,απορώ οι άλλοι πως το κάνουν αυτό..:/:


Σε διαβεβαιω οτι ως γιατρος θα βιωσεις πολυ πολυ χειροτερες καταστασεις.Το επαγγελμα αυτο δεν εξαρταται μονο απο το τι βαθμο εβγαλες.Γι'αυτο και δεν μπορει ο καθενας να γινει γιατρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nasia113

Νεοφερμένος

Η nasia113 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
γεια σας παιδιά..:) με λένε νάσια θα πάω β' λυκείου και ενδιαφέρομαι παρα παρα πολυ για ιατρικές..(ξέροντας ακόμα κι ότι δε θα περάσω) ..βασικα όλοι γύρω μου μου λένε να μην επιλέξω την ιατρική γιατι είναι μανίκι! και μου λένε ότι δεν έχει ζωή , ότι θα είμαι όλη τη ώρα σπιτι πανω απο ενα βιβλιο και θα διαβάζω ατέλειωτες ώρες..δε λέω θέλει διάβασμα αλλα έχω τρομάξει τόσο πολυ...!! οποιον και να ρωτήσω μου λέει να αλλάξω επάγγελμα..αλλα όσο και να προσπαθώ δε με ελκύει κανένα άλλο επάγγελμα..(όσο και να προσπαθώ) τόσο πολυ όσο αυτό.!!! με κάλυψε αρκετά η annmary& η alexia91 ..απλά θα ήθελα να σας ρωτήσω επειδη δεν είμαι φυτό και είμαι σχετικά καλή μαθήτρια ( 17-18) ..επειδη οι πανελλήνιες είναι δύσκολες..και είναι λίγο θέμα τύχης..γίνετε να περάσω φαρμακευτική και από κει να δώσω εξετάσεις και να περάσω ιατρική?:worry::D:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Empristis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Empristis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Μονο κατατακτηριες,που σημαινει οτι πρεπει να χεις τελειωσει τη φαρμακευτικη(η οποια παρεπιμπτοντως κυμαινεται κοντα στις ιατρικες γυρω στα 18900 οποτε το 17 δεν επαρκει)
Και οσοι βγαζουν καλο βαθμο δεν ειναι φυτα.Ελεος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nasia113

Νεοφερμένος

Η nasia113 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
ok thx:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostasrousmath

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
γεια σας παιδιά..:) με λένε νάσια θα πάω β' λυκείου και ενδιαφέρομαι παρα παρα πολυ για ιατρικές..(ξέροντας ακόμα κι ότι δε θα περάσω) ..βασικα όλοι γύρω μου μου λένε να μην επιλέξω την ιατρική γιατι είναι μανίκι! και μου λένε ότι δεν έχει ζωή , ότι θα είμαι όλη τη ώρα σπιτι πανω απο ενα βιβλιο και θα διαβάζω ατέλειωτες ώρες..δε λέω θέλει διάβασμα αλλα έχω τρομάξει τόσο πολυ...!! οποιον και να ρωτήσω μου λέει να αλλάξω επάγγελμα..αλλα όσο και να προσπαθώ δε με ελκύει κανένα άλλο επάγγελμα..(όσο και να προσπαθώ) τόσο πολυ όσο αυτό.!!! με κάλυψε αρκετά η annmary& η alexia91 ..απλά θα ήθελα να σας ρωτήσω επειδη δεν είμαι φυτό και είμαι σχετικά καλή μαθήτρια ( 17-18) ..επειδη οι πανελλήνιες είναι δύσκολες..και είναι λίγο θέμα τύχης..γίνετε να περάσω φαρμακευτική και από κει να δώσω εξετάσεις και να περάσω ιατρική?:worry::D:hmm:

Να σου πω κάτι....Δεν πας για σπουδές για φοιτητική ζωή.....
Πας για σπουδές....Αυτή πρέπει να είναι η δουλειά σου.....
Και να ξέρεις όλα με μέτρο, αλλά πρωτα οι σπουδές....
Όσοι πανε για φοιτητική ζωή, θα τρώνε μια ζωή τα λεφτά του μπαμπά τους και όλα οκ.....

Μονο κατατακτηριες,που σημαινει οτι πρεπει να χεις τελειωσει τη φαρμακευτικη(η οποια παρεπιμπτοντως κυμαινεται κοντα στις ιατρικες γυρω στα 18900 οποτε το 17 δεν επαρκει)
Και οσοι βγαζουν καλο βαθμο δεν ειναι φυτα.Ελεος.
Συμφωνώ φίλε blacksheep...;)
Δεν είναι φυτά όσοι έχουν καλό βαθμό.....:)
Είναι κατ' εμέ μάγκες....Και πολύ ώριμα παιδιά και μπράβο τους.....
(καλα υπάρχουν και εξαιρέσεις...)
;););)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nasia113

Νεοφερμένος

Η nasia113 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
ναι ρε παιδια εννοειται οτι δεν πηγαινω μονο για αυτο απλα λεω οτι μου το λενε συχνα ... σαν αρνητικο για αυτη τη σχολη καταλαβατε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostasrousmath

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
ναι ρε παιδια εννοειται οτι δεν πηγαινω μονο για αυτο απλα λεω οτι μου το λενε συχνα ... σαν αρνητικο για αυτη τη σχολη καταλαβατε?
Λοιπόν, καλα θα κανεις να μην ακούς κανένα.....
Να ακούς μόνο αυτούς που σε αγαπούν....
Και να μην αλλάξεις, μονο και μόνο επειδή οι αλλοι σου λένε είσαι φύτο, ή σπασιλάκι, ή παράξενη και αλλα τέτοια......
(και εγώ ετσι σκεφτόμουν, αλλα τερμα...)
Σαν φοιτητής διαμορφώνεις το προφίλ που θα ακολουθήσεις σε όλη σου την ζωή....
Καλα θα κάνεις λοιπόν, να μην ακους κανένα "τυχαίο", παρά μόνο την καρδιά σου και τα ατομα που σε αγαπούν.....

Δεν χάνεις την φοιτητική ζωή. Απλά όλα με μέτρο. Πάνω από όλα οι σπουδές. Μετά έπονται τα άλλα. Εγώ προσπαθώ, διαβάζω, ψάχνομαι και ζω σαν νέος. Όλα θέλουν μέτρο. Αυτό προσπαθώ να ακολουθήσω. Και θα διασκεδάσουμε αλλά και θα διαβάσουμε όταν πρέπει. Δεν γίνονται όλα. Κάπου θα κάνεις και θυσίες σε εξόδους με φίλους αλλά θα αποδώσεις στο μέλλον σου (π.χ. καλό μεταπτυχιακό, όταν οι άλλοι που έκαναν διακοπές στην Μύκονο κάθε καλοκαίρι ή πήγαιναν στην Ζήνα κάθε σάββατο, θα ψάχνονται γιατί έφαγαν πόρτα όταν ζήτησαν συστατική επιστολή από καθηγητή). Δεν γίνεται όλοι με διαφορετικό διάβασμα να ζητάνε το ίδιο αποτέλεσμα. Δεν σπουδάζουν όλοι με τα ίδια στάνταρς...

Όσοι λένε ότι πέρασαν χαλαρά στο Πανεπιστήμιο, απλά δεν έχουν ιδέα τι σπούδασαν και σας λένε ψέματα. Αν δεν βρέξεις πωπό δεν τρώς ψάρι.
Λοιπόν, βάλε τα δυνατά σου για το μέλλον σου....
Μόνο εσύ "ΞΈΡΕΙΣ" τί θές να ακολουθησεις και τί σε εκφράζει....
Κανείς άλλος....
Ακου και εμένα.....
Φιλικά Κωνσταντίνος....;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top