Γενικές απορίες και πληροφορίες για τα Τμήματα Ιατρικής

valantis

Νεοφερμένος

Ο valantis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Μην μου πεις QsLv ότι είσαι όλη τη μέρα με το βιβλίο ακόμα και στην τουαλέτα και έχεις βάλει στον τοίχο σου countdown για τη μέρα που θα βγεις και θα ξενυχτίσεις. Ντάξει, η Μάρθα Βούρτση στην Ιατρική ΑΠΘ θυμίζεις. Μην τρομοκρατείτε τα παιδιά όπως μας τρομοκρατούσαν άλλοι. Δεν λέω ότι είμαι το party animal αλλά μέχρι τώρα δεν έχω στερηθεί τις εξόδους που εγώ ήθελα με εξαίρεση 2-3 φορές που έδινα την άλλη μέρα εξετάσεις στα εργαστήρια. Η αλήθεια είναι ότι έχει αρκετό διάβασμα. Δεν θα το έλεγα εξαντλητικό (τουλάχιστον αυτές είναι οι αντοχές μου). Και τα ξενύχτια(κάπου έξω) σου θα κάνεις και τα ποτά σου θα πιεις και τις εκδρομές σου θα πας. Όλα με μέτρο. Κάποιος μπορεί να έχει διαφορετική γνώμη για το διάβασμα και το χρόνο. Αυτός ή δεν έχει και τόσο σωστή οργάνωση (για να καταφέρει να τα περιλάβει όλα στο πρόγραμμα) ή η αφομοίωση της ύλης στο διάβασμα είναι διαφορετική. Όπως και να το κάνουμε αν ΔΕΝ αγαπάς αυτό που επέλεξες δεν μπορείς να ανταπεξέλθεις τις δυσκολίες. Τον κ&$ο (σόρρυ για την έκφραση) να βαράς κάτω δεν θα κάνεις τίποτα.

Συνοψίζω. Η Ιατρική θέλει "μέτρο" και αγάπη για το αντικείμενο. Και σας μιλάει κάποιος που έδωσε 2η φορά για να μπει στη σχολή αφήνοντας μια πολύ καλή σχολή του Πολυτεχνείου.

Μπαίνοντας στην Ιατρική έρχεσαι αντιμέτωπος με μερικές εκατοντάδες ψωνισμένους/καβαλημένους διαδόχους γιατρών, ανεγκέφαλων αριστούχων που πιστεύουν ότι κάτι γαμάτο κατόρθωσαν, χαζογκομενακίων που έρχονται 8 το πρωί στο πτώμα με πέντε στρώσεις σοβά και παρφουμαρισμένες λες και θα τις δει ο πεθαμένος, μεγαλομανών, αρχομανών, ελαφρώς καθυστερημένων φυτών που από το πολύ διάβασμα έχουν καταργήσει όλες τις νοητικές λειτουργίες, καταπιεσμένων απ'τους γονείς, κτλ. και αυτοί είναι ένα μεγάλο ποσοστό των συμφοιτητών σου αλλά και των καθηγητών σου.

Εδώ τα παραλές λίγο. Έχω γνωρίσει απίστευτα παιδιά που μπορεί να ανήκουν και σε αυτές τις κατηγορίες και είναι και φίλοι/φίλες μου. Αντίθετα υπάρχουν κάποιοι/ κάποιες που αν και δεν ανήκουν στις κατηγορίες που λες είναι απωθητικοί για άλλους λόγους. Είναι προσβλητικό να μιλάς έτσι για τους άλλους. Αν δεν τους "πας" αγνόησέ τους και ότι αισθήματα έχεις για αυτούς κράτα το και μην το διατυμπανίζεις. Κανείς δεν είναι τέλειος. Ακόμη κι εγώ, κι εσύ.......
Όσον αφορά τους καθηγητές αν είσαι σωστός στις υποχρεώσεις σου όσο στραβός και να είναι ο άλλος δεν θα σε αδικήσει. Υπάρχουν και εξαιρέσεις αλλά πολύ λίγες. Ξεχνάς πιθανόν να αναφέρεις ότι ανάμεσα σε αυτούς τους ανθρώπους θα βρεις και κάποιους οι οποίοι θα σε καθοδηγήσουν και θα σε βοηθήσουν όποτε το χρειαστείς. Αν δεν τους βρήκες ακόμη, λυπάμαι αλλά είσαι άτυχος. Δεν σημαίνει όμως ότι ο καθένας θα έχει αυτή την ατυχία....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Γειά!
Λοίπον πρώτον έχω να πω πως αυτό είναι το πρώτο μου θέμα στο Ischool και πραγματικά το site είναι πολύ καλό!
Στο θέμα μας τώρα!:P
Παιδιά έχω κάποιες απορίες όσον αναφορά την σχολή ιατρικής,τις σπούδες,μετά,πανελλήνιες και τέτοια!
1)πρώτον διαβάζοντας άλλα παρόμοια θέματα δεν έχω καταλάβει τίποτα για το επίπεδο των σπούδων.Άλλος λέει "θα ξεσκιστείς εκεί μέσα έχει πολύ διάβασμα και αγώνα και μετά το μέλλον είναι δυσοίωνο για όλους" και πετάγεται και το άλλο το φοιτητούδι και λέει "εγώ είμαι μια χαρά, περνάω καλά.Τα μαθήματα τα περνάω όλα και βγαίνω και γενικά ζω φοιτητική ζωή".Καταλαβαίνετε πως δεν μπορώ να βγάλω άκρη!Θα μου πείτε η ιατρική αν δεν ήθελε διάβασμα ποια σχολή θα ήθελε!Φυσικά για αυτόν που θέλει πολύ την ιατρική δεν είναι πρόβλημα αυτό αλλά κρίνοντας από τον εαυτό μου δεν ξέρω αν μπορώ να ανταποκρίθώ στις απαιτήσεις τις σχολής!help Και αν έχετε συμβουλές είναι ευπρόσδεκτες.

2)δεύτερον μέτα την σχολή κάνεις τεσπά αν θές το αγροτικό και μετά είναι η ειδικότητα.ακούω για υπερτεράστιες αναμονές της τάξης των 6-8 χρόνων ακόμα και 10 χρόνων.από την άλλη στο greekmeds είδα ένα θέμα με τις αναμονές και αυτά και αυτό που έχω καταλάβει είναι απλά να ξέρεις σε ποιο νοσοκομείο να ψαχτείς για να πάρεις καλή θέση και να μπεις πολύ γρήγορα!μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει λίγο παραπάνω το σύστημα?

3)τρίτο και καλύτερο!λοιπόν από πάντα χώρις το τρελό διάβασμα βγάζω 19+ και γράφω με 2 μέρες διάβασμα και στις εξετάσεις.ξέρω πως η ερώτηση μου είναι τελίως υποκειμενική αλλά έχω πιθανότητες να περάσω ιατρική?θα μου πείτε οποιοσδήποτε μαθητής από ας πούμε 18,5 κι επάνω έχει πιθανότητες με καλό διάβασμα αλλά δεν μπορώ να καταλάβω το μυστικό της επιτυχίας!έχω πετύχει εδώ μέσα μονο πάρα πολλά παιδία που βγάζουν 19.000 μόρια + και αναρωτιέμαι αν θα μπορέσω και εγώ και πως.γράψτε κάτι και για αυτό αν θελετέ.


ΠΑΟΚ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elios

Νεοφερμένος

Ο elios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
παιδες χαιρετω
βγηκαν τα αποτελεσματα για εμας στην κυπρο και μαλλον περασα ιατρικη ελλαδα σε ολες τις σχολες εκτος απο Αθηνα και Θεσ/νικη.
που προτεινετε να παω και γιατι..:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
έχω πετύχει εδώ μέσα μονο πάρα πολλά παιδία που βγάζουν 19.000 μόρια + και αναρωτιέμαι αν θα μπορέσω και εγώ και πως.γράψτε κάτι και για αυτό αν θελετέ.
μην ξεχνας οτι στη πλειοψηφια τους οι μαθητες στο ισκουλ ειναι αριστοι οποτε λογικο να βγαζουν τοσο
οι αναμονες ειναι πραγματι τεραστιες μεχρι να παρεις ειδικοτητα αλλα αν μπορεσεις να βρεις κατι να κανεις σε αυτο το διαστημα ,κυριως στο εξωτερικο υπαρχουν ευκαιριες πολυ καλες, για ιατρικη μιλαμε παντα εισαι μια χαρα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
παιδες χαιρετω
βγηκαν τα αποτελεσματα για εμας στην κυπρο και μαλλον περασα ιατρικη ελλαδα σε ολες τις σχολες εκτος απο Αθηνα και Θεσ/νικη.
που προτεινετε να παω και γιατι..:redface:

Από άτομα της οικογένειάς μου που είναι ιατροί μου σύστηναν ανεπιφύλακτα Ιατρική Ηρακλείου ή Πάτρας.Όχι ότι οι άλλες σχολές έχουν κάτι το μειονεκτικό. Απλώς μου είπαν ότι 'υπερέχουν' στην επιστημονική έρευνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elios

Νεοφερμένος

Ο elios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
ευχαριστω φιλε..και εγω για Πατρα το σκεφτομουνα αλλα ακομα δεν ξερω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Από άτομα της οικογένειάς μου που είναι ιατροί μου σύστηναν ανεπιφύλακτα Ιατρική Ηρακλείου ή Πάτρας.Όχι ότι οι άλλες σχολές έχουν κάτι το μειονεκτικό. Απλώς μου είπαν ότι 'υπερέχουν' στην επιστημονική έρευνα.

Nαι,αυτό λέγεται,όμως το πόσο ανεπτυγμένη είναι η ''επιστημονική έρευνα'' αφορά όλους κι όλους τους 5 φοιτητές κάθε έτους που θέλουν να ακολουθήσουν εργησταρική-ακαδημακική καριέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasileia

Νεοφερμένος

Η vasileia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
στην ιατρική όσο σπουδάζεις κάνουν πειράματα σε ζώα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
στην ιατρική όσο σπουδάζεις κάνουν πειράματα σε ζώα?

Στο βιολογικό σιγουρα πραγματα.Πολλα ζωα μαλιστα,ειδικα στο εργαστηριο.Ηρακλειο τους απαγορευσαν πλεον να πειρζαουν βατραχια γιατι κοντευαν να τα εξαφανισουν :PΙατρικη πιστευω πρεπει να γινεται το ιδιο αλλα δεν εχω ρωτησει για να σου πω...υποθετω πως καποια πειραματα ειναι απαραιτητα:hmm:Αυτο που μπορω να σας πω παντως για την Ιατρικη Ηρακλειου ειναι οτι οι φοιτητες δε μελετανε πραγματικα πτωματα (Απο νεκροτομειο κι ετσι) αλλα ομοιωματα αυτων.Η αιτιολογια που εχω ακουσει ειναι πως αυτο γινεται ωστε να μην υπαρχει αλλιωση στους ιστους ,κατι που μονο με τεχνητα μεσα το επιτυγχανεις 100%,ή κατι παρομοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasileia

Νεοφερμένος

Η vasileia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
για πτώματα δεν με πειράζει αλλά για ζώα δεν υπάρχει περίπτωση να πάω αν πρέπει να σκοτώσω...δηλαδή εννοείς οτι ό,τι και αν ακολουθήσω στην ιατρική θα υπάρχουν σίγουρα πειράματα???δηλαδή στην ψυχιατρική αν ακολουθήσει κάποιος μέχρι να φτάσει εκεί θα έχει κάνει πειράματα?όταν λέω ζώα εννοώ όλα τα ζώα απο βατράχια μέχρι πρόβατα..κρίμα και ήθελα να πάω στην ιατρική:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasileia

Νεοφερμένος

Η vasileia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
δεν μπορεί να απαντήσει κάποιος που σπουδάζει ή έχει σπουδάσει ιατρική που θα ξέρει στα σήγουρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexia91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 125 μηνύματα.
δεν μπορεί να απαντήσει κάποιος που σπουδάζει ή έχει σπουδάσει ιατρική που θα ξέρει στα σήγουρα?

Στη Θεσσαλονίκη δεν κάνουμε πειράματα σε ζώα.Εχω την εντύπωση πως παλιότερα γινόταν κάποια πειράματα σε ποντίκια αλλά όχι πια.Πτώμα φυσικά και έχουμε στο 2ο έτος.Για τις άλλες σχολές δεν γνωρίζω.Αν θες κάτι άλλο για θεσσαλονίκη ρώτα η στείλε μου πμ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Ναι και εμάς η καθηγήτρια στη Φυσιολογία μας είπε ότι παλαιότερα (πριν κανά 2 χρόνια δλδ) έκανα πειράματα σε ζώα αλλά πλέον τώρα κάνουμε εξομοίωση σε computer. Αλλά Αλεξάνδρα, είδα πρόσφατα όταν πήγα να γραφτώ για τη φυσιολογία μία κοπέλα που κουβαλούσε σε καροτσάκι σε κλουβιά πλαστικά κάτι άσπρα ποντίκια. Και έχω ξαναδεί τέτοι άσπρα ποντίκια και στο υπόγειο απέναντι από το γραφείο της ιστορίας. Ίσως κάνουμε πειράματα σε μεγαλύτερα έτη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexia91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Ναι και εμάς η καθηγήτρια στη Φυσιολογία μας είπε ότι παλαιότερα (πριν κανά 2 χρόνια δλδ) έκανα πειράματα σε ζώα αλλά πλέον τώρα κάνουμε εξομοίωση σε computer. Αλλά Αλεξάνδρα, είδα πρόσφατα όταν πήγα να γραφτώ για τη φυσιολογία μία κοπέλα που κουβαλούσε σε καροτσάκι σε κλουβιά πλαστικά κάτι άσπρα ποντίκια. Και έχω ξαναδεί τέτοι άσπρα ποντίκια και στο υπόγειο απέναντι από το γραφείο της ιστορίας. Ίσως κάνουμε πειράματα σε μεγαλύτερα έτη...

Ναι βρε κ γω τα έχω δει αλλά ρώτησα κ μεγαλύτερους κ μου είπαν πως δεν νομίζουν. άλλωστε μέχρι τρίτο έτος έχουμε εργαστήρια ουσιαστικά, μετά έχουμε κυρίως κλινικές.(Και κουνέλια έχω δει να τα φέρνουν από το διάδρομο της ιστορίας τα οποία ήταν αφύσικα τεράστια!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasileia

Νεοφερμένος

Η vasileia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
ευχαριστώ για τις απαντήσεις,εγώ στης αθήνας θέλω να πάω που είναι και ποιό κοντά,ξέρετε κάπου που να μπορώ να βρώ στα σίγουρα αυτή την πληροφορία?όπως είπα για τα πτώματα δεν έχω κανένα πρόβλημα,να σκοτώσω κάτι ζωντανό δεν θέλω σε καμία περίπτωση..ευχαριστώ και πάλι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexia91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 125 μηνύματα.
ευχαριστώ για τις απαντήσεις,εγώ στης αθήνας θέλω να πάω που είναι και ποιό κοντά,ξέρετε κάπου που να μπορώ να βρώ στα σίγουρα αυτή την πληροφορία?όπως είπα για τα πτώματα δεν έχω κανένα πρόβλημα,να σκοτώσω κάτι ζωντανό δεν θέλω σε καμία περίπτωση..ευχαριστώ και πάλι!

Αν θες μπες στο www.greekmeds.gr είναι και για την ιατρική αθηνας(κυρίως για αυτήν δλδ).δεν το έχω χρησιμοποιήσει για να λύσω απορίες μου άλλα φαντάζομαι όλο κ κάποιον θα βρεις να σου απαντήσει:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasileia

Νεοφερμένος

Η vasileia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
ok ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

atimoulis

Νεοφερμένος

Ο atimoulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
λοιπόν, για ιατρική έχουμε:
6 με 7 χρονια για το πτυχίο
1 χρόνος το αγροτικό (για να έχεις δικαίωμα να κανεις ειδικότητα)
2 χρονια τουλάχιστον αναμονή για να αρχίσεις την ειδικότητα
5 χρονια τουλάχιστον για να τελειώσεις την ειδικότητα

άρα έχουμε έναν γιατρό 32 χρόνον (χωρίς την θητεία στον στρατό) με μια απλή ειδικότητα p.x. παθολόγος
όταν ο άλλος θα έχει γυρίσει από το εξωτερικό και θα είναι παθολόγος/νεφρολόγος.
για να μην μιλήσω για τα ποσοστά ανεργίας στον κλάδο τον γιατρών αλλα και τους πολύ χαμηλούς μισθούς που
εξασφαλίζουν οριακά τις βασικές ανάγκες.
για να καταλάβετε το επίπεδο τις ιατρικής στην χωρα μας ένας τριτοετής φοιτητής δεν ξέρει να κάνει πρώτες βοήθειες ενώ
οι επισκέψεις στα νοσοκομεία αρχίζουν από το τέταρτο έτος.

οποτε παρακαλώ πείτε μου εσείς γιατί εγώ να την δηλώσω την ga...... την ιατρική?:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kostasrousmath

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Ποιον πλανήτη Γη; Τον πλανήτη Ελλάδα εννοείς karotenia...:/:

λοιπόν, για ιατρική έχουμε:
6 με 7 χρονια για το πτυχίο
1 χρόνος το αγροτικό (για να έχεις δικαίωμα να κανεις ειδικότητα)
2 χρονια τουλάχιστον αναμονή για να αρχίσεις την ειδικότητα
5 χρονια τουλάχιστον για να τελειώσεις την ειδικότητα

άρα έχουμε έναν γιατρό 32 χρόνον (χωρίς την θητεία στον στρατό) με μια απλή ειδικότητα p.x. παθολόγος
όταν ο άλλος θα έχει γυρίσει από το εξωτερικό και θα είναι παθολόγος/νεφρολόγος.
για να μην μιλήσω για τα ποσοστά ανεργίας στον κλάδο τον γιατρών αλλα και τους πολύ χαμηλούς μισθούς που
εξασφαλίζουν οριακά τις βασικές ανάγκες.
για να καταλάβετε το επίπεδο τις ιατρικής στην χωρα μας ένας τριτοετής φοιτητής δεν ξέρει να κάνει πρώτες βοήθειες ενώ
οι επισκέψεις στα νοσοκομεία αρχίζουν από το τέταρτο έτος.

οποτε παρακαλώ πείτε μου εσείς γιατί εγώ να την δηλώσω την ga...... την ιατρική?:mad:
Απλά η Ελλάδα τρώει τα παιδιά της....
Είναι κρίμα όλο αυτό....
Εχεις πολύ δίκιο φίλε atimouli αλλα που θα το βρεις...???
Παντως δεν έχει αυτη την "κατάντια" μόνο η Ιατρική, αλλα όπως έχει διαμορφωθεί η κατάσταση σήμερα, σχεδόν όλοι οι κλάδοι εργασίας....
Ο καπιταλισμος ειναι υπαίτιος για αυτη την κατάσταση, αλλα ας μην ανοιξουμε αυτη την συζητηση, σε αλλο ποστ ίσως......
Εδω ταιριάζει το "γυρίζω τις πλάτες μου στο μέλλον...."
Φιλικά Κωνσταντίνος....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nevermind

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nevermind αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Αποφασισα εν τελει να παω Ιατρικη και οχι Κτηνιατρικη αλλα εχω μερικες αποριες.Προσπαθω να βρω πληροφοριες απο το ιντερνετ αλλα επικρατει ενας χαμος και βρισκεις εκατονταδες αντικρουομενα πραγματα.Αρχικα θελω να ρωτησω (κυριως αν υπαρχουν φοιτητες ιατρικης) στα ποσα περιπου χρονια κυμαινονται οι ειδικοτητες στην Ελλαδα αλλα και στο εξωτερικο.Εχω βρει σε σελιδες να λενε οτι απαιτουνται πχ 6 χρονια για μια ειδικοτητα και σε αλλη σελιδα να λεει οτι θελει 3 χρονια για την ιδια.Εχω επισης εναν φιλο που επιμαινει οτι οι ειδικοτητες στο εξωτερικο ειναι 2 χρονια.Δεν εχω καποιον γνωστο για να ρωτησω και θα ηθελα απλα να ξερω πριν μπω μεσα στην σχολη..Και ακομη, γνωριζετε αν ψηφιστηκε ο νομος για τις μεταγγραφες με τα αδερφια? Αν εχεις εναν αδερφο πχ σε μια επαρχιακη πολη μπορεις να παρεις μεταγγραφη στην πολη οπου βρισκεται ο αδερφος σου.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top