Γενικές απορίες και πληροφορίες για τα Τμήματα Ιατρικής

voulath

Νεοφερμένος

Η voulath αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Έχω κάποιες απορίες για την φοίτηση στις ιατρικές σχολές και παρακαλώ αν κάποιος γνωρίζει να απαντήσει..
1)η σχολή είναι 6 χρονιά και μετά είναι 4 η ειδικότητα?
2)από ποιο έτος και μετά μπαίνεις σε νοσοκομείο?
3)στα εργαστήρια τι πραγματοποιούν οι φοιτητές?:hmm:
4)από την στιγμή που θα μπείς στη σχολή κατα μέσο όρο σε πόσα χρόνια θα τελείωσεις?:smartass:

Παρακαλώ να απαντήσει όποιος μπορεί και όποιος θέλει να προσθέσει χρήσιμες πληροφορίες για την σχολή αν ξέρει κάτι παραπάνω....
Ευχαριστώ.....;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
1)Η σχολή είναι 6 χρόνια,τώρα η διάρκεια της ειδικότητας εξαρτάται από το ποιά είναι η ειδικότητα,πού την κάνεις...
2)Με ποιά ιδιότητα;:P
4)Yπάρχουν και άτομα που την έχουν τελειώσει στα 6.Πάντως ΟΚ,δύσκολη είναι,αλλά δεν είναι και ΗΜΜΥ.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Επειδή έχω φίλους που είναι απόφοιτοι Ιατρικής ξέρω λίγα πράγματα. Η σχολή θέλει πολύ διάβασμα. Η φοίτηση διαρκεί 6 χρόνια, όχι γιατί τα μαθήματα είναι πολλά (περίπου 60 που σημαίνει 5 ανά εξάμηνο), αλλά γιατί είναι πολλά τα εργαστήρια και οι κλινικές. Ο φόρτος των μαθημάτων είναι ανάλογος της διάρκειας σπουδών και γι αυτό όποιος ασχολείται θα την βγάλει στα 6 χρόνια. Δεν είναι λίγοι αυτοί που ορκίζονται στα 6 χρόνια ακριβώς. Η διάρκεια της ειδικότητας ποικίλει. Την μικρότερη διάρκεια έχει η ιατροδικαστική (3 έτη) ενώ την μεγαλύτερη την έχουν οι ειδικότητες της αγγειοχειρουργικής, θωρακοχειρουργικής και νομίζω και της παιδοχειρουργικής (7 έτη). Οι περισσότερες ειδικότητες διαρκούν 5 ή 6 χρόνια. Η οφθαλμιατρική διαρκεί 4 έτη. Οι ειδικότητες παθολογίας, ρευματολογίας, νευρολογίας, νευροχειρουργικής, καρδιολογίας και καρδιοχειρουργικής διαρκούν 6 έτη. Η ειδικότητα της παιδιατρικής νομίζω 5 έτη. Υπάρχουν ειδικότητες γενικής ιατρικής, κοινωνικής ιατρικής και ιατρικής της εργασίας με 4ετή διάρκεια. Η ψυχιατρική διαρκεί 5 χρόνια. Αυτά. Το δυσκολότερο είναι να γίνεις δεκτός για ειδικότητας, μια διαδικασία που στην Ελλάδα μπορεί να κρατήσει πάαααρα πολύ καιρό (από 3 μέχρι και 15 χρόνια). Αυτό γιατί παράγουμε σαν χώρα πολύ περισσότερους γιατρούς από τις σχολές Ιατρικής από όσες είναι οι διαθέσιμες θέσεις στα πανεπιστημιακά νοσοκομεία για απόκτηση ειδικότητας. Γι αυτό οι περισσότεροι φεύγουν έξω για ειδικότητα. Όσοι μένουν εδώ βρίσκουν κάτι για να απασχολούνται στο διάστημα της αναμονής (μεταπτυχιακό, διδακτορικό, αγροτικό, στρατός ή χαμιλόμισθη απασχόληση σε δημόσιο νοσοκομείο ή ιδιωτική κλινική αν δεν έχουν δικό τους ιατρείο).

Αυτό που έχω ακούσει από ΟΛΟΥΣ όσους ξέρω που αποφοίτησαν από σχολή Ιατρικής είναι ότι δεν χρειάζεται να είσαι μεγάλο μυαλό για να αποφοιτήσεις, αλλά χρειάζεται κώλο και να μπορείς να παπαγαλίζεις τόμους απ' έξω.

Το αγροτικό πλέον δεν είναι υποχρεωτικό. Όποιος όμως ενδιαφέρεται να προσληφθεί σε δημόσιο νοσοκομείο πρέπει να έχει κάνει το αγροτικό του. Δεν είμαι σίγουρος αν αποτελεί προϋπόθεση για να προσληφθείς στο δημόσιο καθώς έχω ακούσει ότι δεν είναι απαραίτητο αλλά σίγουρα δίνει επιπλέον μόρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexia91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Έχω κάποιες απορίες για την φοίτηση στις ιατρικές σχολές και παρακαλώ αν κάποιος γνωρίζει να απαντήσει..
1)η σχολή είναι 6 χρονιά και μετά είναι 4 η ειδικότητα?
2)από ποιο έτος και μετά μπαίνεις σε νοσοκομείο?
3)στα εργαστήρια τι πραγματοποιούν οι φοιτητές?:hmm:
4)από την στιγμή που θα μπείς στη σχολή κατα μέσο όρο σε πόσα χρόνια θα τελείωσεις?:smartass:

Παρακαλώ να απαντήσει όποιος μπορεί και όποιος θέλει να προσθέσει χρήσιμες πληροφορίες για την σχολή αν ξέρει κάτι παραπάνω....
Ευχαριστώ.....;)


Λοιπόν.....ας τα παρουμε απο την αρχη
1)η σχολη ναι ειναι 6 χρονια,κ ο χρονος για τη ληψη ειδικοτητας ποικιλει αναλογα με το τι θα επιλεξεις οπως ειπε κ ο Civilara
2)Στη Θεσσαλονικη(οπου σπουδαζω εγω,δε ξερω αν ισχυει κατι διαφορετικο για τις αλλες πολεις)στις κλινικες μπαινεις στο εκτο εξαμηνο,δηλαδη στα μεσα του τρτιου ετους.
3)στο 4ο 5ο κ 6ο ετος εχεις κλινικες(δεν νομιζω πως υπαρχουν εργαστηρια),στο 1ο ετος δεν κανεις τιποτα το ιδιαιτερο,εχεις εργαστηρια κ φροντιστηρια στη βιολογια κ τη γενετικη(τα εργαστηρια ειναι καπως ενδιαφεροντα,στα φροντιστηρια οι φοιτητες παρουσιαζουν εργασιες που τους εχουν ανατεθει) εργαστηρια στη βιοχημεια οπου κανεις ορισμενα πειραματα,στη φυσιολογια οπου κανεις ηλεκτρονικα πειραματα στον υπολογιστη κ φροντιστηρια στην ανατομια(παραδιδει ο καθηγητης σε μικρα τμηματα οστεολογια συνδεσμολογια κ μυολογια) κ στη στατιστικη οπου λυνονται ορισμενες ασκησεις(για Θεσσαλονικη μιαλω παντα).
4)Γενικα η σχολη δεν ειναι δυσκολη αν το θες κ εχεις σκοπο να στρωθεις.Θελει ενα καλο προγραμμα,δηλαδη αν πιστευεις πως θα ασχοληθεις μονο στην εξεταστικη κ θα παρεις ολα τα μαθηματα δε ξερεις που εμπλεξες!!!!!Αλλα δεν ειναι τοοοοοσο τραγικα οσο μπορει να στα περιγραφει καποιος απεξω.Κ ζωη θα εχεις κ απ ολα.
Ετσι λοιπον η σχολη βγαινει σε 6 χρονια,στη Θεσσαλονικη ο μεσος ορος αποφοιτησης ειναι 6,5 χρονια,αλλωστε οποιος μπαινει σε αυτη τη σχολη ξερει τι σημαινει διαβασμα,οποτε δεν παρατηρειται το φαινομενο που υπαρχει σε αλλες σχολες οπου η φοιτηση διαρκει 4 χρονια αλλα ο μεσος ορος ειναι πχ 7.
Αυτα.....για οτι αλλο θες ρωτα.Α και φυσικα η ιατρικη δεν ειναι θεμα του να παπαγαλιζεις τομους.Σιγουρα στηριζεται στο διαβασμα,αλλα αυτα που διαβαζεις πρεπει πρωτα να τα κατανοεις γιατι καποια στιγμη θα πρεπει να τα χρησιμοποιησεις.Δεν ειναι σαν την ιστορια του λυκειου που την παπαγαλιζουμε κ μετα τη ξεχναμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

voulath

Νεοφερμένος

Η voulath αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
με προβληματίζει λίγο αυτό που είπε ο "civilara" οτι πρέπει να παπαγαλίζεις τόμους..εντάξει λογικό είναι ως υψηλόβαθμη σχολή να έχει αρκετό διάβασμα αλλά αναγκάζεσε να παπαγαλίσεις?
και ειδικότητα στην Ελλάδα δεν τελειώνεις εύκολα?πρέπει να βγεις εξωτερικο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexia91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 125 μηνύματα.
ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
με προβληματίζει λίγο αυτό που είπε ο "civilara" οτι πρέπει να παπαγαλίζεις τόμους..εντάξει λογικό είναι ως υψηλόβαθμη σχολή να έχει αρκετό διάβασμα αλλά αναγκάζεσε να παπαγαλίσεις?
και ειδικότητα στην Ελλάδα δεν τελειώνεις εύκολα?πρέπει να βγεις εξωτερικο?

κοιτα εγω πρωτο ετος ειμαι αλλα απο οσο ειδα στο 1ο εξαμηνο,οχι δεν παπαγαλισα μαθηματα οπως το εννοουσαμε στις πανελληνιες που ναι μπορουσα να σου πω ακομη κ που βρισκοταν το κομμα.Τα εμαθα απεξω αλλα οχι αυτολεξει.
και για την ειδικοτητα η αληθεια ειναι πως τα πραγματα ειναι αρκετα δυσκολα εδω.υπαρχουν βεβαια ειδικοτητες με μικρη αναμονη οποτε οι περισσοτεροι αθονται κ περιμενουν αν προκειται πχ για 2 χρονια.Τωρα αν ενδιαφερεσαι για ειδικοτητες με αναμονη 7+ χρονια κ με τα σημερινα δεδομενα........το εξωτερικο ειναι η μονη λυση κατα τη γνωμη μου....

Να σε ρωτησω κατι,εισαι 3η λυκειου ή 3η γυμνασιου????γιατι στις πληροφοριες σου λεει 15 χρονων αλλα 3η λυκειου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Εμενα σπουδαζει η αδερφη μου οποτε απο εκεινη ξερω τα εξης.Ειναι οντως 6 χρονια αρχικα.Δυστυχως ομως οι περισσοτεροι τελειωνουν περιπου στα 8 διοτι ειναι πολυ δυσκολα και τα χεις ηδη παιξει αν σκοτωνοσουν στο διαβασμα στις πανελληνιες οποτε δεν σου μενει και πολυ ενεργεια στις εξεταστικες και καποια μαθηματα δεν τα παιρνας.Νοσοκομειο ξεκινας κανονικα στο 3ο ετος(αλλα στο 2ο εξαμηνο του τριτου ετους οχι κατευθειαν) οπου τοτε μπορεις να πας και σε οποιο νοσοκομειο θες(τουλαχιστον στην Θεσσλονικη ετσι ειναι)για εφημερια και να δεις τι γινεται να βοηθας και εσυ εκει γυρω και να μαθαινεις.Τα εργαστηρια αν δεν κανω λαθος ειναι υποχρεωτικα.Η εδικοτητα δεν ειναι παντα 4 χρονια.Ειναι παντα αναλογα τι θα διαλεξεις.ανω κατω 12-13 χρονια θα σου χρειαστουν παντως.Επισης ,αμα τελικα πας προσεχε γιατι ειναι τελειως ανοργανωτοι εκει περα.Πολλες φορες εχει τυχει να εχει βγει ανακοινωση οτι τετοια ωρα ειναι το ταδε μαθημα ή εργαστηριο ,αλλα κυριολεκτικα τελευταια στιγμη τα αλλαζουν και (πολλες φορες)δεν τα ανακοινωνουν και στο Internet.Επισης , το μαθημα κυριως στα αμθιθεατρα ειναι χαλια(πο νομιζω ηδη το ξερουμε ολοι),αλλα καλο ειναι να πας(αν και δεν χανεις και πολλα αν δεν πας).Επισης ,στο δευτερο ετος θες σκελετο,αλλα θα σε γελασω για το αν ειναι και υποχρεωτικο,αλλα σιγουρα σε βοηθαει.Αληθινο καλυτερα ,αν και πολλοι παιρνουν πλαστικα κοκαλα.Δεν ξερω ακριβως αν τα κουβαλας μαζι σου σε εργαστηρια ή καπως ετσι απλα σε βοηθανε(αν θες ρωταω για το συγκεκριμενο για να σου πω λεπτομερειες).Εμεις ειχαμε παρει τα κοκαλα καποιου(πεθαμενου)απο νεκροταφειο βεβαια ,αλλα θελει αδειες και κατι εττοια αλλα ειναι πολυ ωραια.Απλα βρωμαν φορμολη οποτε πρωτα τα κανεις κατι(νομιζω τα βαζεις για λιγο σε βραστο νερο,καπως ετσι)και μετα ειναι μια χαρα και δεν ειναι αηδιαστικα.Καμια σχεση με πλαστικα.Υπαρχουν επισης και διαφορα site στα οποια μπορεις να γινεις μελος αφου περασεις στη σχολη ωστε να συζητας με αλλους της Ιατρικης .να παρεις καμια συμβουλη και τετοια ,οπως το Bluemed(αλλα νωρις ειναι ακομα πληροφοριακα το πα).Αυτα θυμαμαι.Παντως αν θες κατι παραπανω στειλε μου και θα την ρωτησω για να σου πω.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

voulath

Νεοφερμένος

Η voulath αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
γ' λυκείου απλώς έχω κάνει λάθος στην ημερομηνία γέννησης όταν έφτιαξα το profile..θα φροντίσω να το διορθώσω.ευχαριστώ που το είπες γιατί δεν το είχα δει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Δεν υπάρχει ειδικότητα που να διαρκεί κάτω της τετραετίας πλέον. Η μικρότερη είναι 4 έτη (πολλές και διάφορες) και η μεγαλύτερη 7 (νευροχειρουργική), αυτά όσον αφορά την Ελλάδα φυσικά.

Κάποιος έγραψε πιο πάνω "δεν είναι και ΗΜΜΥ". Η Ιατρική βρίθει ατόμων που όλη μέρα και όλη νύχτα διαβάζουν. Γι'αυτό δεν είναι ΗΜΜΥ. Έχουμε 70 μαθήματα σε 6 χρόνια, αλλά οι πληροφορίες που πρέπει να αποστηθιστούν συχνά δεν έχουν καμία λογική σύνδεση ή συνάφεια. Υπάρχουν μαθήματα με 500-600 σελίδες ύλη (λίγα, ιδίως στα πρώτα έτη), και άλλα που αν τα πάρεις από τα προτεινόμενα συγγράματα είναι πάνω από 5000 (βλέπε Φαρμακολογία, Ανατομία, Παθολογία...). Υπάρχουν άτομα που τελειώνουν στα 6 χρόνια, αλλά συνήθως συν ένα ή συν δύο έτη είναι εντός του φυσιολογικού.

Τα εργαστήρια και πολλά αμφιθέατρα στην Ιατρική είναι υποχρεωτικά. Αυτό σημαίνει ότι σε όλο το εξάμηνο υποχρεούσαι να τα παρακολουθήσεις όλα ή δικαιούσαι 1-2 απουσίες στο καθένα, ειδάλλως δε δικαιούσαι να εξεταστείς στο μάθημα και πρέπει στο επόμενο αντίστοιχο εξάμηνο να παρακολουθήσεις πάλι τα υποχρεωτικά. Στα εργαστήρια κάνεις πειράματα, παρατηρήσεις, θεωρία -εξαρτάται από το μάθημα. Στην Παθολογανατομία για παράδειγμα θα βλέπεις παρασκευάσματα οργάνων και ιστών που πάσχουν, είτε ολόκληρα είτε σε αντικειμενοφόρους. Στα δύο πρώτα έτη έχεις λιγότερα υποχρεωτικά. Μετά το τρίτο έτος, έχεις τουλάχιστον ένα πεντάωρο τη μέρα υποχρεωτικά (κλινικές και αμφιθέατρα στις κλινικές).

Στο τέλος των εργαστηρίων κατά κανόνα εξετάζεσαι επί του πρακτέου ή επί των θεωρητικών ή και τα δυο και είτε συμψηφίζεται ο βαθμός με το βαθμό των γραπτών είτε προαπαιτείται η βάση για να μπορείς να δώσεις γραπτά.

Στη σχολή δεν επιβιώνεις κάνοντας φοιτητική ζωή. Πρέπει να διαβάζεις κάθε μέρα ή τουλάχιστον πολύ συχνά και πολλές ώρες. Και αυτό γιατί δε μπορείς να πας να δώσεις ένα μάθημα με 10 μέρες διάβασμα ή ένα μήνα διάβασμα. Δεν προλαβαίνεις ούτε μια φορά να το διαβάσεις μέσα σε μήνες. Ναι, πρόκειται για απομνημόνευση τεραστίων ποσών πληροφοριών. Και κατά πάσα πιθανότητα ως φοιτητής Ιατρικής δε θα είσαι απ'αυτούς που ξενυχτάνε συχνά έξω απ'το σπίτι τους (μέσα στο σπίτι σου θα χορτάσεις ξενύχτι διαβάζοντας) ούτε απ'αυτούς που κάθε απογευματάκι θα τρέχουνε για καφεδάκηδες.

Η Ιατρική λοιπόν είναι κατά κανόνα η σχολή για φυτά. Σε αναγκάζει να διαβάζεις συνέχεια γιατί αν δεν το κάνεις, δε θα σταυρώνεις μάθημα ή θα τα περνάς όλα με βαθμούς του κώλου, κάτι που θα σε καταστρέψει αν θελήσεις να μπεις στο δημόσιο.

Η Ιατρική επίσης είναι σχολή για ηλίθιους (quoting καθηγητή Ανατομίας του ΑΠΘ). Γιατί το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να διαβάζεις συνέχεια. Δεν έχεις να λύσεις προβλήματα συνήθως, ή να χρησιμοποιήσεις την κρίση σου (με εξαίρεση κάποιων μαθημάτων και κάποιων εξεταστών). Είναι όλα παπαγαλία. Όσο πιο πιστά ψέλνεις το σύγγραμμα, τόσο καλύτερος φοιτητής είσαι (=τόσο καλύτερους βαθμούς παίρνεις).

Εαν μιλάμε για ειδικότητα στην Ελλάδα, αφού τελειώσεις τη σχολή πρέπει να κάνεις αγροτικό. Και η ειδικότητα και το αγροτικό έχουν αναμονές, και ιδιαίτερα στην Ελλάδα, οι αναμονές είναι απελπιστικές. Η ανεργία στον κλάδο είναι στα ύψη. Υπάρχει υπερπληθώρα γιατρών.

Για Παθολογία υπάρχουν αναμονές που ξεπερνούν τη δεκαετία.
Για να πάρεις άδεια άσκησης επαγγέλματος πρέπει να περάσεις τις εξετάσεις της ειδικότητας, που είναι στο τέλος της, και εξετάζεσαι από πολυμελή επιτροπή, γραπτά προφορικά και σε αρκετές περιπτώσεις πρακτικά (π.χ. στη Γεν. Χειρουργική). Φυσικά αν κάνεις ειδικότητα ή τμήμα της ειδικότητας σε κάποιο παρακεντρικό νοσοκομείο, θα έχεις μηδενική εμπειρία. Η ποιότητα σπουδών = μηδέν.

Στο εξωτερικό τα πράγματα δυσκολεύουν αν έχεις σπουδάσει εδώ, καθώς το γλωσσικό επίπεδο που απαιτείται είναι υψηλό -πολλές φορές όχι για να σε δεχτούν σε κάποιο πρόγραμμα ειδικότητας, αλλά για να επιβιώσεις εσύ ο ίδιος και να μπορείς να κινείσαι/επικοινωνείς-.

Μπαίνοντας στην Ιατρική έρχεσαι αντιμέτωπος με μερικές εκατοντάδες ψωνισμένους/καβαλημένους διαδόχους γιατρών, ανεγκέφαλων αριστούχων που πιστεύουν ότι κάτι γαμάτο κατόρθωσαν, χαζογκομενακίων που έρχονται 8 το πρωί στο πτώμα με πέντε στρώσεις σοβά και παρφουμαρισμένες λες και θα τις δει ο πεθαμένος, μεγαλομανών, αρχομανών, ελαφρώς καθυστερημένων φυτών που από το πολύ διάβασμα έχουν καταργήσει όλες τις νοητικές λειτουργίες, καταπιεσμένων απ'τους γονείς, κτλ. και αυτοί είναι ένα μεγάλο ποσοστό των συμφοιτητών σου αλλά και των καθηγητών σου.

Αν δεν έχεις εμμονή, πίκα με την Ιατρική, μην το κάνεις.
Αν το σκέφτεσαι, μην το κάνεις.
Δε θα μπορείς να τελειώσεις, μετά δε θα μπορείς να κάνεις ειδικότητα, μετά δε θα μπορείς να βρεις δουλειά (όπως όλοι... αλλά αν έχεις τρέλα μ'αυτό τότε κόψε το λαιμό σου και πάνε να σπουδάσεις την τρέλα σου). Είναι κρίμα για σένα.
Και είναι κρίμα κοινωνικό να γεμίζει η επιστήμη με άτομα που στρέφονται σ'αυτήν για τους λάθος λόγους.
(συνήθης περίπτωση άτομα που βγάλανε καλό βαθμό και μπήκανε Ιατρική γιατί είναι 'καλή σχολή' 'σχολή με κύρος' και άλλες μαλακίες...)

Y.Γ. Το Χαρουλίνι γράφει πολλές ανακρίβειες, αν τελοσπάντων voulath έχεις άλλες συγκεκριμένες απορίες μπορείς να μου στείλεις ΠΜ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

annmary

Νεοφερμένος

Η annmary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας (Λάρισα). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Θα μπω κι εγω στο θεμα γιατι ειμαι φοιτητρια 1οετης στην ιατρικη σχολη.Δεν εχω να προσθεσω κατι οσο αναφορα τα μαθηματα και τους χρονους ειδικευσης και πτυχιου με καλυψαν και τα παιδια παραπανω.Αν και νομιζω οτι ο χρονος ληψης του πτυχιου εξαρταται απο τις ιακονοτητες του καθενος και το χρονο που ειναι διατεθειμενος να αφιερωνει στο διαβασμα του.Θα διαφωνησω ομως ΚΑΘΕΤΑ με τα οσα ειπωθηκαν περι ανυπαρξιας φοιτητικης ζωης.Οταν ειχα κι εγω τις επιφυλαξεις μου για το αν θα δηλωσω κι εγω ιατρικη η οχι βρεθηκα σε αυτη τη θεση.Απο ολους ακουγα οτι δε θα χεις φοιτητικη ζωη....θα διαβαζεις ολη σου τη ζωη...ειναι το χειροτερο επαγγελμα...ΕΛΕΟΣ...ποιο επαγγελμα στις μερες μας δεν εχει κορεστει?? ποιο επαγγελμα δε θελει μεταπτυχιακα και εξειδικευεσεις ??? σε ποιο επαγγελμα βρισκεις κατευθειαν δουλεια??? και αμοιβεσαι υψηλα??? ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ!! εγω προσωπικα δεν εχω δει κανεναν γιατρο να μην ζει αξιοπρεπως...μπορει να περασουν καποια χρονια αλλα και χρηματα θα βγαλει και ανγνωρισει θα βρει...αυτα τα ξεραμε ολοι μας οσοι επιλεξαμε αυτην τη σχολη απο την αρχη!! οσο αφορα τη φοιτητικη ζωη.... με συγχωρειτε κιολας αλλα δεν υπαρχει κανενας λογοσ να τρομοκρατουμε τους μελλοντικους συμφοιτητες μας...εκτοσ αν νομιζετε οτι ειμαστε τοοσοι πολλοι και δεν θελετε αλλους...πασο τοτε! δε θα αναφερω ασχετα παραδειγματα..αλλα θα αναφερθω σε εμενα και στην παρεα μου...και τους καφεδες μου πινω καθημερινα...και τα βραδια βγαινω..σχεδον καθημερινα...και εξω απο το σπιτι μου ξενυχταω...και οχι με ενα βιβλιο αγκαλια...λογικο οτι εχει διαβασμα...εχει...αλλα εχω περασει και μαθημα διαβαζοντας 5 μερες....αναποσπαστη....για αυτο μην κα8εσαι και σκας νομιζοντας οτι δε θα εχεις φοιτητικη ζωη..και εξω θα βγαινεις και ταξιδια 8α πηγαινεις και ολα....οπως και ολοι οι υπολοιποι φοιτητες του κοσμου...!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annmary

Νεοφερμένος

Η annmary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας (Λάρισα). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Και κατι αλλο...αν πραγματικα θες να ασχοληθεις με την ιατρικη..μην ακους κανεναν!! δεν υπαρχει κανενας λογος να τρομοκρατεισαι απο καποιους που το μονο που κανουν ειναι να κατακρινουν..ακομα και τις ιδιες τουσ τις επιλογες...τιποτα σ αυτη τη ζωη δεν ειναι ευκολο...οτιδηποτε κι αν κανεις πρεπει να το κανεις τελεια....αν σ αρεσει αυτο....διεκδικησε το....!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Και κατι αλλο...αν πραγματικα θες να ασχοληθεις με την ιατρικη..μην ακους κανεναν!! δεν υπαρχει κανενας λογος να τρομοκρατεισαι απο καποιους που το μονο που κανουν ειναι να κατακρινουν..ακομα και τις ιδιες τουσ τις επιλογες...τιποτα σ αυτη τη ζωη δεν ειναι ευκολο...οτιδηποτε κι αν κανεις πρεπει να το κανεις τελεια....αν σ αρεσει αυτο....διεκδικησε το....!!!
"Οτιδήποτε κι αν κάνεις πρέπει να το κάνεις τέλεια"
Εσύ δηλαδή νομίζεις ότι θα γίνεις τέλεια γιατρός. Λες και υπάρχει ο τέλειος γιατρός ή ο τέλειος οτιδήποτες.

Πλάκα έχουν οι μπηχτές σε τρίτο πληθυντικό. Θα'λεγε κανείς πως είναι πιο κίνκυ.
Στο πρώτο έτος αγαπητή Τάδε και γω πέρασα όλα τα μαθήματα πλην δυο με διάβασμα από 2 μέχρι 7 μέρες.
Κάτσε να έρθουν τα επόμενα και αν περάσεις Χειρουργικές με 5 μέρες απερίσπαστο διάβασμα τότε θα είσαι μια εσύ και ένας ο Alan Whipple... κάτσε να ετοιμάζεσαι για εξετάσεις ειδικότητας Παθολογίας και να πίνεις και καφέδες... λωλ tehehe

Τέλοσπάνδων. Εύχομαι καλή δγιασκέδαση και καλούς καφέδες σε σένα και την μπαρέα σου τώρα που γυρνάει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexia91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 125 μηνύματα.
"Οτιδήποτε κι αν κάνεις πρέπει να το κάνεις τέλεια"
Εσύ δηλαδή νομίζεις ότι θα γίνεις τέλεια γιατρός. Λες και υπάρχει ο τέλειος γιατρός ή ο τέλειος οτιδήποτες.

Πλάκα έχουν οι μπηχτές σε τρίτο πληθυντικό. Θα'λεγε κανείς πως είναι πιο κίνκυ.
Στο πρώτο έτος αγαπητή Τάδε και γω πέρασα όλα τα μαθήματα πλην δυο με διάβασμα από 2 μέχρι 7 μέρες.
Κάτσε να έρθουν τα επόμενα και αν περάσεις Χειρουργικές με 5 μέρες απερίσπαστο διάβασμα τότε θα είσαι μια εσύ και ένας ο Alan Whipple... κάτσε να ετοιμάζεσαι για εξετάσεις ειδικότητας Παθολογίας και να πίνεις και καφέδες... λωλ tehehe

Τέλοσπάνδων. Εύχομαι καλή δγιασκέδαση και καλούς καφέδες σε σένα και την μπαρέα σου τώρα που γυρνάει!


Με συγχωρεις αλλα δε νομιζεις πως ο τονος σου ειναι ειρωνικος και σαρκαστικός μεχρι αηδιας???η κοπελα ειπε απλα τη γνωμη της και το πως το βλεπει,δε νομιζω πως ειναι αναγκη να απαντας με αυτο τον τροπο...και στην τελικη η κοπελα που δημιουργησε το θεμα ηθελε πληροφοριες για τη σχολη οχι να της μαυρισουμε την ψυχη.Σε καθε καλδο υπαρχει κ ανεργεια κ αναξιοκρατια κ τα παντα.Δλδ τι προτεινεις????να επιλεξει αλλη σχολη????γιατι εγω δεν εχω ΟΥΤΕ εναν γνωστο που να λεει οτι η σχολη του ειναι πανευκολη περαν αυτων που ειναι παιδαγωγικο και νηπιαγωγων.Επιλεξτε λοιπον σχολη συμφωνα με το ποσο διαβασμα χρειαζεται.ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ!αυτο ειναι το σωστο κριτηριο!!!!!!!!
Και εχεις δικιο ειμαστε πρωτο ετος κ σιγουρα ξερεις καποια πραγματα παραπανω αλλα απο γνωστους μου μεγαλυτερους αυτη την απελπισια που διακρινω στο ποστ σου δεν την εχω ξαναδει.Και δε μιλαω για αυτους που χρωστανε 15 μαθηματα αλλα για αυτους που χρωστανε 1 η κανενα κ τα εχουν παρει με βαθμο.Και οχι δεν ειναι ολοι αυτοι φυτα,οταν θελουν να βγουν βγαινουν αλλα εχουν ενα προγραμμα στη ζωη τους και τα καταφερνουν.Και στη τελικη πηγαινοντας στη σχολη αυτη ολοι ξεραμε πως δεν θα ειμαστε οι αργοσχολοι που θα πινουν καφε 4-9 κ θα βγαινουν για ποτο 11-6.Αλλα οχι οτι δεν θα εχουμε κ ζωη,ας μην υπερβαλλουμε
Με συγχωρεις αλλα αν εσυ μετανιωσες για την επιλογη σου-η τουλαχιστον ετσι φαινεται- και τα βλεπεις ολα τοσο μαυρα γιατι πολυ απλα δε φευγεις????ενας λιγοτερος γιατρος λιγο λιγο θα κατεβει η ανεργεια.

Τεσπα οσον αφορα τη κοπελα που δημιουργησε το θεμα η δικη μου γνωμη ειναι πως θα πρεπει να επιλεξεις το επαγγελμα που θες να ασκησεις κ οχι τη σχολη με το λιγοτερο διαβασμα.Γιατι οταν στα 35 σου θα κανεις μια δουλεια που δεν σου αρεσει κ που την επελεξες λογω ευκολιας σχολης η γρηγορης αποκαταστασης η κυρους κ χρηματων τοτε θα μονο δυστυχισμενος θα νιωθεις,γιατι καθε μερα θα κανεις κατι που σου φαινεται βαρετο.
εγω δε σου λεω με τα χιλια ελα ιατρικη...εσυ πρεπει να σκεφτεις και να αποφασισεις ανεπηρεαστη.Αν θες να γινεις γιατρος μπες στην ιατρικη κ προσπαθησε.δε λεω πως δεν θα απογοητευτεις δε θα στενοχωρηθεις δε θα κουραστεις καποια στιγμη αλλα οταν θα σκεφτεσαι πως κανεις αυτο που θες θα τα ξεχνας ολα αυτα
Δε θες να σπουδαζεις 12 χρονια????αστο,πηγαινε καπου αλλου. κανε ομως αυτο που θες κ μπορεις να αντεξεις χωρις να ακους γνωμες τριτων ειτε αυτοι ειναι αγνωστοι,γνωστοι,φιλοι,γονεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Με συγχωρεις αλλα μπλα μπλα μπλα μπλα.
Παίξε μου τη λύρα και τον ταμπουρά. :whistle:

Φαντάζομαι πως αυτοί που χρωστάνε ένα ή κανένα είναι από κείνα τα παιδιά θαύμα που στις πανελλαδικές δε διαβάσανε πολύ, διαβάσανε με πρόγραμμα. Νταχαχ.

Τώρα εσείς ας πούμε θιχτήκατε που είπα ότι δε βγαίνουμε για καφεδάκηδες. Ντάξει. Βγαίνουμε για καφεδάκηδες. Γω δεν πίνω, αλλά σεις που πίνετε βγαίνετε. Ρωτήστε κάθε πότε έχει την ευκόλυνση να ξενυχτήσει ένας φοιτητής Παιδαγωγικού ή Αγγλικής Φιλολογίας. Κάθε μέρα. Αφού δεν έχει υποχρεωτικά την Παναγιούλα μου! Φυσικά και ο φυτητής Ιατρικής μπορεί να ξενυχτάει κάθε μέρα. ΟΛΗ ΜΕΡΑ μπορεί να πίνει καφεδάκηδες και τσίπουρα μαθέλει. Το δόκιμο είναι να διαβάζει κάνα τρίωρο τετράωρο πεντάωρο ημερησίως και μετά να κάνει ό,τι είναι να κάνει. Κρίνοντας από το δικό μου κύκλο και με τα δικά μας σταθμά, αν θέλαμε να τα ξέρουμε όλα ΤΕΛΕΙΑ έπρεπε να διαβάζουμε όσες ώρες είμαστε ξύπνιοι. Ξέρω και άλλους που γράφουνε οχτάρια και εννιάρια και κάνουν εκατό χιλιάδες παράπλευρες δραστηριότητες. Τιμή τους και καμάρι τους. Ανήκετε και σεις σ'αυτό το γκρουπ; Τιμή σας και καμάρι σας. Εγώ είμαι πτωχή νόηση -δε σας ανταγωνίζομαι. Δγιαγράψτε την ένδοξη πορεία σας! δε σας κατηγόρησε κανείς για τίποτα.

Το αν αγαπάω την Ιατρική θα το δούμε επί του πρακτέου ως συνάδελφοι (μανούλα μου για συνάδελφοι). :look:

Δεν περιμένω να με επιβεβαιώσει, να μου ανυψώσει την αυτοπεποίθηση, να με πληρώσει ή να μου δώσει κύρος. Διαβάζω για την ποίηση αυτής της επιστήμης και για την αξία του ανοιχτού μυαλού, δε διαβάζω για να περάσω μαθήματα και να πάρω δέκα. Και τα χρωστούμενα και τα περασμένα και τα δικά σας και τα δικά μου τα'χω γραμμένα στο γνωστό σημείο. Οικονομική άνεση έχω, με ταϊζουν οι γονείς αδιαμαρτύρητα, μια χαρά. Δεν αγωνιώ να βγάλω δέκα στο πτυχίο και να γίνω φοβερή γιατράκλα με υβριδική Λέξους και καλοβαλμένη γκόμενα και καθηγητλίκια και ιστορίες για άγρια φίδια. Ούτε φυσικά ασπάζομαι και τις άλλες θλιβερές φυτητριούλες που τις ρωτάει 'πόσα λευκά έχει στο αίμα του ο άνθρωπας;' και απαντάνε 'δεν ξέρω, εγώ δερματολόγος θα γίνω' ή αυτούς που μπήκανε για να κληρονομήσουνε το μαγαζάκι του μπαμπά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pandemonium

Νεοφερμένος

Ο Pandemonium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
H ιατροδικαστικη διαρκει νομιζω 3 χρονια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annmary

Νεοφερμένος

Η annmary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας (Λάρισα). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Τελοσπαντων αγαπητη συναδελφε (οπως βλεπεις εγω ουτε μανουλα ουτε θεουλη επικαλουμε....)...το θεμα δεν ειναι ποιος βγαινει για περισσοτερους καφεδες και ποιος θα παρει πτυχιο με 10..το μονο που εχει σημασια και θελω να πω εγω δεν ειναι οτι δεν εχει διαβασμα σαν σχολη...εχει και πολυ μαλιστα...αλλωστε δεν μπαινει και καποιος που δεν εχει διαβασει ποτε στη ζωη του...οποτε δεν νομιζω να του ειναι αγνωστη αυτη η λεξη...αλλα οι δυνατοτητες φοιτητικης ζωης ειναι οπως ακριβως και στις αλλες σχολες....αν τωρα θες να το παιξεις οτι εσυ διαβαζεις ΜΟΝΟ για την ωραιοτητα και τα ιδανικα της επιστημης παιξ το....αλλα εγω μπηκα σ αυτη τη σχολη χωρις να εχω κανεναν συγγενη γιατρο και χωρις να επαιρομαι οτι μπορω να σπουδαζω 20 χρονια συντηρουμενη απο τους γονεις μου...μπηκα γιατι αυτο γουσταρα να κανω χωρις να με νοιαζει αν 8α σπουδασω 10 χρονια παραπανω απο τους αλλους...μπηκα γιατι μονο ετσι φανταζομουνα τον εαυτο μου .... και οταν θα φτασω να διαβαζω τα βιβλια των 2000 σελιδω που αναφερεις θα το κανω εις γνωσην μου...για ολα αυτα ..την ποίηση αυτής της επιστήμης και για την αξία του ανοιχτού μυαλού...οπως λες...αν δε ενδιεφεραν πραγματικα αυτα...τοτε δεν θα αναφεροσουν με αυτο τον τροπο ουτε θα απομακρυνες την κοπελα απο την ιατρικη επιστημη....αλλα θα την υποστηριζες....εις γνωσην βεβαια των δυσκολιων που θα αντιμετωπισει....!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Παρακαλώ να κρατήσουμε ένα επιπεδο στη συζήτηση και να αποφεύγετε τις έριδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

strsismos88

Νεοφερμένος

Ο strsismos88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Παιδια, η οδοντιατρικη ειναι λιγο πιο ευκολη σχολη απ'την ιατρικη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Παιδια, η οδοντιατρικη ειναι λιγο πιο ευκολη σχολη απ'την ιατρικη?

Μαλλον αρκετα πιο ευκολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Παίξε μου τη λύρα και τον ταμπουρά. :whistle:

Φαντάζομαι πως αυτοί που χρωστάνε ένα ή κανένα είναι από κείνα τα παιδιά θαύμα που στις πανελλαδικές δε διαβάσανε πολύ, διαβάσανε με πρόγραμμα. Νταχαχ.

Τώρα εσείς ας πούμε θιχτήκατε που είπα ότι δε βγαίνουμε για καφεδάκηδες. Ντάξει. Βγαίνουμε για καφεδάκηδες. Γω δεν πίνω, αλλά σεις που πίνετε βγαίνετε. Ρωτήστε κάθε πότε έχει την ευκόλυνση να ξενυχτήσει ένας φοιτητής Παιδαγωγικού ή Αγγλικής Φιλολογίας. Κάθε μέρα. Αφού δεν έχει υποχρεωτικά την Παναγιούλα μου! Φυσικά και ο φυτητής Ιατρικής μπορεί να ξενυχτάει κάθε μέρα. ΟΛΗ ΜΕΡΑ μπορεί να πίνει καφεδάκηδες και τσίπουρα μαθέλει. Το δόκιμο είναι να διαβάζει κάνα τρίωρο τετράωρο πεντάωρο ημερησίως και μετά να κάνει ό,τι είναι να κάνει. Κρίνοντας από το δικό μου κύκλο και με τα δικά μας σταθμά, αν θέλαμε να τα ξέρουμε όλα ΤΕΛΕΙΑ έπρεπε να διαβάζουμε όσες ώρες είμαστε ξύπνιοι. Ξέρω και άλλους που γράφουνε οχτάρια και εννιάρια και κάνουν εκατό χιλιάδες παράπλευρες δραστηριότητες. Τιμή τους και καμάρι τους. Ανήκετε και σεις σ'αυτό το γκρουπ; Τιμή σας και καμάρι σας. Εγώ είμαι πτωχή νόηση -δε σας ανταγωνίζομαι. Δγιαγράψτε την ένδοξη πορεία σας! δε σας κατηγόρησε κανείς για τίποτα.

Το αν αγαπάω την Ιατρική θα το δούμε επί του πρακτέου ως συνάδελφοι (μανούλα μου για συνάδελφοι). :look:

Δεν περιμένω να με επιβεβαιώσει, να μου ανυψώσει την αυτοπεποίθηση, να με πληρώσει ή να μου δώσει κύρος. Διαβάζω για την ποίηση αυτής της επιστήμης και για την αξία του ανοιχτού μυαλού, δε διαβάζω για να περάσω μαθήματα και να πάρω δέκα. Και τα χρωστούμενα και τα περασμένα και τα δικά σας και τα δικά μου τα'χω γραμμένα στο γνωστό σημείο. Οικονομική άνεση έχω, με ταϊζουν οι γονείς αδιαμαρτύρητα, μια χαρά. Δεν αγωνιώ να βγάλω δέκα στο πτυχίο και να γίνω φοβερή γιατράκλα με υβριδική Λέξους και καλοβαλμένη γκόμενα και καθηγητλίκια και ιστορίες για άγρια φίδια. Ούτε φυσικά ασπάζομαι και τις άλλες θλιβερές φυτητριούλες που τις ρωτάει 'πόσα λευκά έχει στο αίμα του ο άνθρωπας;' και απαντάνε 'δεν ξέρω, εγώ δερματολόγος θα γίνω' ή αυτούς που μπήκανε για να κληρονομήσουνε το μαγαζάκι του μπαμπά.


Δεν το αμφισβητω.Ο καθενας διαβαζει οσο θελει.Αμα εισαι και αποδοτικος και τα θυμασαι ευκολα τοτε σιγουρα δεν σου παιρνουν πολλη ωρα.Αν ομως την αλλη μερα εχεις απο της 8 εργαστηριο ή νοσοκομειο μεχρι τις 2-3 ,τι θα κανεις;Τρελο clubing μεχρι τις 6 ;Χωρια που αμφιθεατρο ενταξει δεν χρειαζεται να πας απαραιτητα,αλλα εργαστηριο ή νοσοκομειο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top