Χημεία - Βοήθεια/Απορίες στη Χημεία.

parantop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parantop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Δεν είναι μίγμα!!!!! Το μίγμα δημιουργείται με 2 ή περισσότερες καθαρές ουσίες. Στην περίπτωση που ρωτάς έχουμε μόνο μία καθαρή ουσία, το νερό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Δεν είναι μίγμα!!!!! Το μίγμα δημιουργείται με 2 ή περισσότερες καθαρές ουσίες. Στην περίπτωση που ρωτάς έχουμε μόνο μία καθαρή ουσία, το νερό!

Κι εγώ έτσι ήξερα στην αρχή αλλά όταν ρώτησα τον καθηγητή μου μού είπε να θεωρήσω ότι είναι για να το εξηγήσω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΙΩΑΝΝΑ ΔΡΑΜΑ

Νεοφερμένος

Η ΙΩΑΝΝΑ ΔΡΑΜΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Δεν είμαι και σίγουρη αλλά νομίζω πως είναι ομογενές . [μην το πάρεις σαν σωστό ]:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astromakis

Νεοφερμένος

Ο Μάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Πάντως εγώ πιστεύω πως είναι ετερογενές μειγμά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΝΘΙΑ

Νεοφερμένος

Η ΑΝΘΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Συμφωνώ Αλέξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

|~Vivid~|

Νεοφερμένος

Η Εύη! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Εγώ στην αρχή νόμιζα ετερογενές αλλα αν το σκεφτείς δεν ειναι ούτε καν μείγμα!!!
-Δν αποτελείται από 2 ή παραπάνω ουσίες(Μόνο νερό)
-Δν μπορούν να διαχωρίσουν τα συστατικά τους με φυσικές μεθόδους
-Κ τα συστατικά τους δν διατηρούν τς ιδιότητες τους (Ο πάγος λιώνει)

Αρα ΜΑΛΛΟΝ δν είναι ούτε ομογενες ουτε ετερογενες!:no1::no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Η πλάκα πάντως είναι πως το ερώτημα έχει απαντηθεί σελίδες πριν. :P

Δεν πειράζει όμως. Αυτή είναι η ουσία, να πει καθένας την άποψή του κι έπειτα να την επιβεβαιώσει ή να τη διορθώσει. Μπράβο σε όσους προσπαθούν να σκέφτονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

|~Vivid~|

Νεοφερμένος

Η Εύη! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Shadowfax Απάντηση: Πάγος + Νερό: Είναι ομογενές ή ετερογενές μείγμα;
Η πλάκα πάντως είναι πως το ερώτημα έχει απαντηθεί σελίδες πριν. :P
εμμμμ....ποια ήταν η απάντηση????:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Ότι δεν είναι μείγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

|~Vivid~|

Νεοφερμένος

Η Εύη! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Ααααα! :D Ευχαριστωωω!;););):D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misseleniz

Νεοφερμένος

Η Ελενη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
ετερογενες ειναι καλε... εγω αυτο πιστευω αυτο λεω.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KONINA27

Νεοφερμένος

Η konstanina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
τερογενεσ........πρεπει...εφωσον πριν ο παγοσ γινει νερο........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misseleniz

Νεοφερμένος

Η Ελενη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
μηπως μπορει καποιος να μου λυσει την απορια, τι ειναι περιεκτικοτητα σε βαρος προς βαρος , βαρος προς ογκο και ογκο προς ογκο....? ...πλιζ γιατι τα εχω μπερδεψει...! δεν καταλαβαινω τι διαφορα εχουν. ολα τα ιδια δεν ειναι?? :hmm::/::confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^IoaNNa^

Νεοφερμένος

Η Ioanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Παιδιά αύριο γράφω και κόλλησα σε αυτή την άσκηση όποιος μπορεί ας βοηθήσει!!!! πλιζζζ:redface:
Η χημική ένωση οξείδιο του μαγνησίου αποτελείται απο μαγνήσιο και οξυγόνο σε αναλογία μαζών μάζα μαγνησίου / μάζα οξυγόνου = 3/2. Πόσα g οξυγόνου υπάρχουν σε μια ποσότητα οξείδιο του μαγνησίου που περιέχει 2,4g μαγνησίου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Λοιπόν Ιωαννα.

Τα 3γ μαγνησίου χρειάζονται 2γ οξυγόνου
Τα 2,4γ μαγνησίου χρειάζονται χ γ οξυγόνου
3χ=2*2.4
3χ=4.8
χ=4.8:3
χ=1.6
Υπάρχουν 1.6γ οξυγόνου

μηπως μπορει καποιος να μου λυσει την απορια, τι ειναι περιεκτικοτητα σε βαρος προς βαρος , βαρος προς ογκο και ογκο προς ογκο....? ...πλιζ γιατι τα εχω μπερδεψει...! δεν καταλαβαινω τι διαφορα εχουν. ολα τα ιδια δεν ειναι?? :hmm::/::confused:
1)Σε χg δ/τος περιέχονται ψg ουσίας
2)Σε χ mL δ/τος περ. ψg ουσίας
3)Σε χ mL δ/τος περι. ψml ουσίας
Κατάλαβες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fwteinhlove

Νεοφερμένος

Η fwteinhlove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Γεια σας!!!!!!
Εχω να κανω με αλλα 4 παιδια μια εργασια στην ΧΗΜΕΙΑ ,το θεμα εινα ''Η ΜΟΛΥΝΣΗ ΤΗΣ ΒΑΛΤΙΚΗΣ ΘΑΛΑΣΣΑΣ''
Εγω αναλαβει το κομματι ''αποτελεσματα της μολυνσης της βαλτικης θαλασσας'' και πρεπει να γραψω 1 κειμενο με τα αποτελεσματα της μολυνσης της βαλτικης θαλασσας....Ομως ολλα τα σα.ιτ που εχω ψαξει δεν δινουν ξεκαθαρες πληροφοριες για αυτο το θεμα..:'(:'( Μηπως θα μπορουσατε να με βοηθεισετε?Αν μπορειτε παρακαλω απαντηστε γρηγορα(διοτι σημερα θα συναντηθουμε για την εργασια)

Ευχαριστω προκαταβολικα,
Φωτεινη...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Η Βαλτική Θάλασσα είναι γνωστή ως μία από τις πλέον μολυσμένες στον κόσμο. Και η σουηδική τηλεόραση αποκάλυψε ότι χρησιμοποιήθηκε ως "σκουπιδοτενεκές" για τα ρωσικά πυρηνικά απόβλητα και τα χημικά όπλα.

Η Βαλτική είναι ημι-κλείστη Θάλασσα και έτσι χρειάζεται πολύς χρόνος για να καθαρίσουν οι τοξικές ουσίες και αυτό την καθιστά ιδιαίτερα ευάλωτη στη ρύπανση. Ετσι οι επιστήμονες επισημαίνουν ότι κινδυνεύει να μετατραπεί σε νεκρή θάλασσα.

Από τη δεκαετία του 1960 ιδιαίτερα, η αυξημένη χρήση των λιπασμάτων στην γεωργία καθώς και η αστικοποίηση οδήγησαν σε μια δραματική αύξηση των εισροών οργανικών ουσιών που ήταν η κύρια πηγή μόλυνσης της Βαλτικής. Το γεγονός αυτό οδήγησε στην αύξηση της ανάπτυξης φυτοπλαγκτού και της παραγωγής ψαριών (περισσότερο φυτοπλαγκτόν σημαίνει περισσότερη τροφή για τα ψάρια). Ωστόσο, αυτό είχε ως αποτέλεσμα τη δημιουργία αυξημένων προβλημάτων με την ανοξία (έλλειψη οξυγόνου) στα βαθύτερα θαλάσσια ύδατα.


ΠΗΓΗ

Δες διάφορα:

Αρθρα


Καλή σας επιτυχία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
μηπως μπορει καποιος να μου λυσει την απορια, τι ειναι περιεκτικοτητα σε βαρος προς βαρος , βαρος προς ογκο και ογκο προς ογκο....? ...πλιζ γιατι τα εχω μπερδεψει...! δεν καταλαβαινω τι διαφορα εχουν. ολα τα ιδια δεν ειναι??
βαρος προς βαρος οταν εχουμε διαλυμενη ουσια σε g και διαλυμα σε g
πχ οταν λεμε οτι εχουμε διαλυμα ζαχαρονερου 10% βαρος προς βαρος εννοουμε οτι στα 100 γραμματα διαλυματος τα 10 θα εινα ζαχαρη
βαρος προς ογκο ειναι οταν εχουμε διαλυμενη ουσια σε g αλλα διαλυμα σε mL
δηλαδη λεμε οτι εχουμε διαλυμα περιεκτικοτητας 10% v/v δηλαδη στα 100 mL εχουμε 10 g διαλυμενης ουσια
και ογκο προς ογκο διαλυμενη σε mL και διαλυμα σε mL
οταν δλδ εχουμε 10% εχουμε στα 100 ml διαλυματος τα 10 διαλυμα ( τα αλλα 90 διαλυτη εννοειται [αυτο ισχυει και στο πρωτο])
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος00753684

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κούγκαρ της Ενωσης Ζωαδιων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
μπορει καποιος να μου βρει σε λινκ τα συστατικα μιας συγκεκρμενης μαρκας οδοντοκρεμας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
ποια μαρκα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top