Βιβλία εκμάθησης της γερμανικής

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Μια πολύ καλή σειρά είναι το Lagune (εκδόσεις Hueber). Έχει 3 τόμους, αλλά ο τελευταίος μπορεί να γίνει πιο συνοπτικά, τουλάχιστον εγώ έτσι το έχω διδάξει! Εννοείται πως συνοδεύεται κι από το βιβλίο ασκήσεων.

Μια άλλη καλή σειρά είναι το Themen aktuell (εκδόσεις Hueber). Είναι κι αυτή 3 τόμοι, είναι όμως πιο πυκνογραμμένο βιβλίο και δεν το προτιμώ, αν και πολλοί συνάδελφοι το διδάσκουν. Κι αυτό συνοδεύεται από βιβλίο ασκήσεων.

Υπάρχει κι άλλη μια σειρά, η Delfin των ίδιων συγγραφέων με τα απο πάνω. Αλλά επειδή δεν την έχω διδάξει και δεν υπάρχει στη βιβλιοθήκη μου αυτή τη στιγμή δε γνωρίζω να σου πω.

Πάντως και τα 3 που σου ανέφερα, κάποιοι από τους συγγραφείς τους είναι κοινοί. :)

ich habe dir verstanden :D αυτα συμπεριλαμβάνουν μέσα και γραμματική;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arzt

Νεοφερμένος

Ο Arzt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Μια πολύ καλή σειρά είναι το Lagune (εκδόσεις Hueber). Έχει 3 τόμους, αλλά ο τελευταίος μπορεί να γίνει πιο συνοπτικά, τουλάχιστον εγώ έτσι το έχω διδάξει! Εννοείται πως συνοδεύεται κι από το βιβλίο ασκήσεων.

Μια άλλη καλή σειρά είναι το Themen aktuell (εκδόσεις Hueber). Είναι κι αυτή 3 τόμοι, είναι όμως πιο πυκνογραμμένο βιβλίο και δεν το προτιμώ, αν και πολλοί συνάδελφοι το διδάσκουν. Κι αυτό συνοδεύεται από βιβλίο ασκήσεων.

Υπάρχει κι άλλη μια σειρά, η Delfin των ίδιων συγγραφέων με τα απο πάνω. Αλλά επειδή δεν την έχω διδάξει και δεν υπάρχει στη βιβλιοθήκη μου αυτή τη στιγμή δε γνωρίζω να σου πω.

Πάντως και τα 3 που σου ανέφερα, κάποιοι από τους συγγραφείς τους είναι κοινοί. :)

Στο φροντιστήριο που παρακολουθώ μαθήματα, διδασκόμαστε το Themen aktuell 1. Ωστόσο, η γραμματική που παρατίθεται είναι περιορισμένη. Επιπλέον, το σχετικό γλωσσάρι δεν επαρκεί για τις γενικότερες ανάγκες της διδασκαλίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
αυτα συμπεριλαμβάνουν μέσα και γραμματική;

Έχουν τη γραμματική σε μικρά πινακάκια σε κάθε κεφάλαιο και νομίζω λίγο πιο αναλυτικά στο τέλος του βιβλίου, αλλά σε κάθε γραμματικο-συντακτικό φαινόμενο εγώ εξηγούσα τα πάντα με περισσότερες λεπτομέρειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Έχουν τη γραμματική σε μικρά πινακάκια σε κάθε κεφάλαιο και νομίζω λίγο πιο αναλυτικά στο τέλος του βιβλίου, αλλά σε κάθε γραμματικο-συντακτικό φαινόμενο εγώ εξηγούσα τα πάντα με περισσότερες λεπτομέρειες.

Aχα οκ...Vielen Dank :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

werty

Νεοφερμένος

Ο werty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
επειδη μπερδευτηκα, ποιο λεξικο απο ολα εννοειτε?

https://www.perizitito.gr/search.php?mode=search&page=1&cat=3
https://www.klett.gr/pages/index.php?cat=16&MAINcatID=52&ScatID=138

αυτο με το cd rom ειναι το ιδιο αλλα εχει και cd ?

https://www.perizitito.gr/product.php?productid=161995&page=1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

linda

Νεοφερμένος

Η linda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια σας !
Θα ήθελα να μου προτείνετε αν γνωρίζετε , κάποιο βιβλίο ασκήσεων ( πάνω στην γραμματική ) με το αντίστοιχο λυσάρι , που θα μπορούσα να έχω στο σπίτι και να το λύνω μόνη μου , ώστε να κάνω εξάσκηση !

ευχαρισω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Γεια σας !
Θα ήθελα να μου προτείνετε αν γνωρίζετε , κάποιο βιβλίο ασκήσεων ( πάνω στην γραμματική ) με το αντίστοιχο λυσάρι , που θα μπορούσα να έχω στο σπίτι και να το λύνω μόνη μου , ώστε να κάνω εξάσκηση !

ευχαρισω :)

Για τι επίπεδο μιλάμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

linda

Νεοφερμένος

Η linda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ναι . πολύ σωστή ερώτηση … !:redface:
λοιπόν , έχω τελειώσει το Grammatikland 1 δουλεύουμε ταυτόχρονα και το Themen neu 1 .
Να σας πω πως το Grammatikland 1 το τελειώσαμε σε 18 μαθήματα . (ιδιαιτέρα )
Εχω ορισμένα κενά στην γραμματική ...
Π.χ. όταν μιλώ δεν χρησιμοποιώ ακόμα σωστά το den και dam …
Μιλάω τα Γερμανικά καλά., λόγο της μητέρας μου , που είναι Γερμανίδα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Ναι . πολύ σωστή ερώτηση … !:redface:
λοιπόν , έχω τελειώσει το Grammatikland 1 δουλεύουμε ταυτόχρονα και το Themen neu 1 .
Να σας πω πως το Grammatikland 1 το τελειώσαμε σε 18 μαθήματα . (ιδιαιτέρα )
Εχω ορισμένα κενά στην γραμματική ...
Π.χ. όταν μιλώ δεν χρησιμοποιώ ακόμα σωστά το den και dam …
Μιλάω τα Γερμανικά καλά., λόγο της μητέρας μου , που είναι Γερμανίδα .

Τα βιβλία θα σου τα πω με πμ (μη τυχόν και θεωρηθεί διαφήμιση)
Εκτός αυτού όμως να σου πω ότι μπορείς να βρεις και στο Internet πολλά site, με on line ασκήσεις για εξάσκηση (θα σου δώσω και κανά 2 με πμ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

marioanna

Νεοφερμένος

Η maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Nicolas vlaxos τα καλύτερα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NBAer

Νεοφερμένος

Ο NBAer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα,θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση σχετικά με εκμάθηση Γερμανικών.Είμαι αρχάριος,δε γνωρίζω καθόλου Γερμανικά και επιθυμώ να μάθω έστω κάποια βασικά πράγματα ώστε να συνεννοούμαι με κάποια ευχέρεια,διότι είναι στα άμεσα σχέδια μου να δουλέψω στο εξωτερικό(Γερμανόφωνη πόλη).Το ''Lagune'' που αναφέρατε παρακάτω θα με βοηθήσει να μάθω και να κατανοήσω έστω και κάποια βασικά πραγματάκια πάνω στη γλώσσα?Κι αν ναι πρέπει να αγοράσω όλους τους τόμους(τρεις απ'ότι διάβασα)?Αν μπορούσατε να με κατατοπίσετε επακριβώς θα το εκτιμούσα

Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostis1

Νεοφερμένος

Ο kostis1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
ΝΒΑer να ξέρεις ότι γενικά ως αρχάριος θα πρέπει να εμπιστευτείς τον εκπαιδευτικό που θα σου δείξει τα πρώτα βήματα...
Η βιβλιογραφία είναι πολλές φορές κάτι αρκετά υποκειμενικό... που σημαίνει ότι κάποιος άλλος μπορεί να σου προτείνει...
άλλα βιβλία πιο σύντομα ή πιο μακροπρόθεσμα... επειδή τα 'χει διδάξει και του φαίνονται καλά...
σημασία έχει εσένα να σε ωθούν στο να διαβάζεις, να μη σου φαίνονται βαρετά και εύκολα και ο καθηγητής σου να βοηθά
στο να αναπτύξεις πολύ σύντομα τον προφορικό σου λόγο... με αρκετό διάβασμα απ' την πλευρά σου.
Δε θα σου προτείνω κάτι συγκεκριμένο, απλά όπως και οι περισσότερες διδακτικές σειρές είναι τρίτομες, όσα δηλ. και τα επίπεδα έως το Β1.
Να συνεννοείσαι με "ευχέρεια" είναι κάτι σχετικά που άλλος μπορεί να σου πει για επίπεδο Β2, άρα περισσότερα βιβλία
Εμπιστεύσου τον καθηγητή σου, αλλά διάλεξε μία πιο σύντομη μέθοδο π.χ. Deutsch im Nu... (επίτομο... αλλά για αρχάριους δεν είναι και τόσο ευχάριστο), ή το DaF kompakt διαφορετικά όπως και το Lagune... υπάρχουν αρκετά στην αγορά.

Ελπίζω να βοήθησα λίγο ως αρχάριος στο forum...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Καλημέρα,
Αναζητώ βιβλίο συντακτικού/ γραμματικής που να καλύπτει το σύνολο της ύλης και να έχει ενσωματωμένες ασκήσεις με απαντήσεις.
Έχετε τίποτα σχετικό υπόψιν σας?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Κοιτα σιγουρα ο Κουκιδης ειναι εγγυηση! Εχει και αλλο βιβλιο με ασκησεις, αλλα δεν θυμαμαι αν εχει λυσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Σταθερή αξία, δεν αντιλέγω.
Απλά έλεγα αν κάποιος έχει κάτι δοκιμασμένα άρτιο ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zoifa

Νεοφερμένος

Η zoifa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας!
Θα ήθελα να ρωτήσω ποια βιβλία είναι καλά όσον αφορά την εκμάθηση γερμανικών για ενήλικες αρχάριους(Α1,Α2) και ποια για Β2 . Επίσης, ποια βιβλία θα προτείνατε επιπλέον για Hörverstehen και Schriftlicher Ausdruck. Είμαι νέα στο χώρο,τώρα ξεκινάω τη διδασκαλία γερμανικών σε φροντιστήριο και κάθε πληροφορία θα ήταν πολύτιμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Το studio d ,Deutsch ala Fremdsprache εκδόσεις cornelsen,θεωρείται καλό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostis1

Νεοφερμένος

Ο kostis1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
zoifa σχετικά με επίπεδο Α1 και Α2 έχεις να διαλέξεις από αρκετά μεγάλη γκάμα...
σχετικοί εκδοτικοί οίκοι είναι η Κουναλάκη με το Luftballons Kids A και Β με αρκετό ακόμη συνοδευτικό υλικό
ή τις εκδόσεις Βλάχου με τη σειρά Naseweis για ηλικίες από πέμπτη Δημοτικού. (Βαθμός δυσκολίας θεωρώ το Naseweis
ότι απευθύνεται σε πιο απαιτητικούς μαθητές). Αντίστοιχα με την Κουναλάκη υπάρχουν και οι εκδόσεις Καραμπάτος
με το Paul, Lisa & Co Α και Β.
Β2 είναι πιο στενά τα περιθώρια... εκεί υπάρχει το Impulse 1 (έφηβοι) ή Progress 1 (ενήλικες) εκδόσεις Βλάχου ή το Ausblick 2
εκδόσεις Hueber (έφηβοι), Ziel B2 (15+) ως πιο πρόσφατα για τον συγκεκριμένο εκδοτικό οίκο.
Για το Β2 δεν υπάρχει εύκολος και δύσκολος συνήθως είναι τα ίδια, απλά ο "Βλάχος" είναι πιο απαιτητικός σε σχέση με τους
άλλους.
Τώρα για Α1 από α΄ Γυμνασίου αντίστοιχα υπάρχουν οι σειρές Flott (A1, A2, B1) [Vlachos], Magnet 1,2,3 (Klett) και Planet 1,2,3 Hueber.
Εξειδικευμένα για ακουστική κατανόηση υπάρχει το HÖR Manager (Koukidis) [A1 έως Β2] ή ανάλογα με το αν δίνει εξετάσεις για Β1 exakt 3 neu
που περιέχει και τον προφορικό λόγο εκδόσεων Βλάχου. Για μικρές ηλικίες Alles klar 1 και 2 εκδόσεων Καραμπάτου.
Γραπτή έκφραση θα πρότεινα το απλό και κατανοητό Schreibtraining (Karabatos) ή το πιο απαιτητικό σε ήδη σχεδόν έτοιμους για Β1 exakt 4 (Vlachos)
Συνοψίζοντας να σου πω ότι να επιλέγεις τον εκδοτικό οίκο που καλύπτει το μαθητή σου και όχι εσένα. Είναι εύκολα επίπεδα και ίσως σου φανούν
απλά, ο μαθητής όμως θα έχει επιτυχία με βιβλία που τον αντιπροσωπεύουν (ανάλογα με το πόσο διαβάζει και όχι πόσο καλός είναι... όπως λέμε).
Σίγουρα υπάρχουν και άλλα βιβλία άλλων εκδοτικών οίκων, αναφέρω κάποια ενδεικτικά ή ίσως πιο εμπορικά κατα τη γνώμη μου.
Προσωπικά γέρνω... λίγο προς εκδόσεις Βλάχου, αν όμως θέλεις για όλες τις τάξεις διαδραστικό υλικό καλύτερα να επιλέξεις κάποιον άλλον, ο συγκεκριμένος
έχει μόνο για ένα βιβλίο του προς το παρόν.

Νάγια βλέπω ότι είσαι φοιτήτρια, οπότε εάν θέλεις να επιλέξεις κάτι σε σύντομη... μέθοδο το studio d είναι τρίτομη σειρά.
Υπάρχουν και βιβλία όπως το DAF Kompakt (Klett) ή το Deutsch im Nu (Vlachos) που είναι επίτομες σειρές και πιο σύντομες.
Ειδικότερα για την ποιότητα... του συγκεκριμένου δεν έχω άποψη, οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Καλησπέρα!
Θα ήθελα να μου προτείνετε μερικά βιβλια αυτοδιδασκαλίας για Β2
έχω ήδη τις γνώσεις για το Β1 και τώρα περιμένω αποτελέσματα..
Φροντιστήριο δεν με βλέπω να πηγαίνω (ειδικά σε αυτό που πήγαινα μέχρι στιγμής).
Κάθε βοήθεια θα ήταν πολύτιμη!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lili.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
παιδια απο γερμανικη γραμματικη ειναι καλυτερη του Καραμπατου ή του Κουκιδη ??

ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top