Βοήθεια/Απορίες στην Ιλιάδα

dimitris96

Νεοφερμένος

Ο dimitris96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Γεια! Λοιπόν μας την έβαλε και σε μας αυτη την ερώτηση. Πρόσεξε: Στον Αχιλλέα εμφανίστηκε με επιφάνεια γιατί να αποφεχθεί η σύγκρουση. ΑΝ εμφανιζόταν με ενανθρώπιση, ο Αχιλλέας ίσως να μην την άκουγε. Κατάλαβες; Για την αναγκαιότητα της κατάστασης. Στον Τηλέμαχο εμφανίζεται με ενανθρωπιση για να αφήσει αυτό το δίλλημα αν ζει ή πέθανε ο Οδυσσέας. Γιατί αφήνει το δίλλημα; Για να ξυπνήσει ο Τηλέμαχος και να αναλάβει τις ευθύνες του!

Ελπίζω να βοήθησα!

Τα λέμε,

Δημήτρης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!@%^&*(

Νεοφερμένος

Η !@%^&*( αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
ευχαριστω και εγω γιατι με βοηθησε και εμενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiswolf

Νεοφερμένος

Ο akiswolf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
θελω την ασκηση 1 σελ 32:D
-----------------------------------------
γεια σου συνονοματη μου..θα σε βοηθησω εγω..εμφανιζεται με "επιφανεια" και του μιλαει με την μορφη της.στο δευτερο δεν τ πολυ θυμαμαι.. θα το ψαζω και θα σου πω..
μπορεις να μου πεις την ασκηση 2 σελ 32?:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nickmania

Νεοφερμένος

Ο nickmania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
παιδια σοζ π ανοιγω καινουριο θεμα και σας φερομαι σαν λυσαρι αλλα...
η ΑΝΑΓΚΗ!!!

θελω ασαπ (οσο πιο γρηγορα) γινετε να μ πειτε

τον Χαρακτηρησμο του μάντη Κάλχα !!!

thx τρελάάάά!!!!:jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nikoc

Νεοφερμένος

Ο Nikoc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Οκ.....Ο μαντησ Καλχας ειναι σοφος......(ετσι θα τον χαρακτηριζα εγω...:P)Εξηγει τον χρησμο του και βοηθαει πολυ τον Αχιλλεα......Του δινει την δυνατοτητα να του βγει του Αγμεμνονα(μην το γραψεισ ετσι)...Καταλαβαινει πωσ αυτος που φταιει για ολα ειναι ο Αγαμεμννασ και σκεφτεται τουσ Αχαιους(Ελληνεσ)και τουσ ποναει για αυτον τον λογο καθεται και ανεχεται τον Αγαμεμνωνα και τον βριζει........Ξερει πωσ ο "ΣΩΤΗΡΑΣ" τουσ ειναι ο Αχιλλεασ.......Ειναι Σοφος....(Ελπιζω να βοηθησα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nickmania

Νεοφερμένος

Ο nickmania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Θελω παιδια τρελο help !!

Θελω να μου πειτε τι εινε μονολογος...?
Πως βρισκουμε την προσωποποιηση και τις αντιθεσεις? ..τι ακριβως εινε?



χιλια thanksssss...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Μονόλογο έχουμε όταν σε κάποιους στίχους όταν ο ήρωας(μέσω του συγγραφέα) μας δείχνει την άποψή του για κάτι ή γενικά τα συναισθήματά του!
Αντιθέσεις...μαύρο-άσπρο..τι να σου πω τώρα.
Προσωποποίηση αν δεν κάνω λάθος έχει σχέση με τους θεούς...όταν παίρνουν την μορφή ανθρώπου...αλλά δεν είμαι σίγουρος-αυτό πρέπει να'ναι επιφάνεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SARALIANA

Νεοφερμένος

Η SARALIANA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
βοηθεια!!!!!!! αυριο γραφω ιλιαδα μηπως ξερετε τι μπορει ν πεσει απο την α ραψωδια????????
:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Η σκηνη Αχιλλεα-Αγαμεμνονα, καθως και Αχιλλεα-Θετιδας ειναι πολυ σημαντικες...Προσεξε επισης χωρισμο ενοτητων και χαρακτηρισμους...
Ελπιζω να βοηθησα...:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ChriCtiNak!

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
παιδια!σας παρακαλω βοηθηστε με στις ασκησεις της ιλιαδας γιατι η καθηγητρια που εχουμε ειναι πολυ αυστηρη και αν δεν τις κανουμε μας κατεβαζει ενα βαθμο!Λοιπον η ερωτηση ειναι στην ραψωδια Γ και στην σελιδα 53,ασκηση 3 που λεει 3.Αφου θυμηθειτε πώς εμφανιζεται η Πηνελοπη μπροστα στουσ μνηστηρες(Οδυσσεια α 368-372)και λαβετε υποψη σας τους στοιχους Γ 141-144,τι συμπεραινετε για τουσ κανονες σεμνοτητας και εμφανισης των γυναικων της αριστοκρατιας ενωπιον των αντρων στην ομηρικη κοινωνια?
Σας παρακαλω πολυυυυ!!!:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:s:s:s:s:s:s:s:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimidimi

Νεοφερμένος

Η Dimitra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 91 μηνύματα.

Στους στοιχους 406-439 στη σελ 72,73 να αναπτυξω σε μερικες σειρες τη συναισθηματικη κατασταση αλλα και τη ψυχολογική κατάσταση της Ανδρομαχης!παιδια σας παρακαλω..ειναι επειγον!με απυλησε καθηγητρια μου πως αν δεν ειναι καλη η εργασια μου δεν θα μ βαλει καλο βαθμο αν η καλη εργασια μου θα μου κατεβασει τον βαθμο(ομως δεν εφταγα εγω,η διπλαν μου εφταιγε γιατι αντεγραφε απο το διαγωνισμα μου):(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mar0oZz

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Σύρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Στους στοιχους 406-439 στη σελ 72,73 να αναπτυξω σε μερικες σειρες τη συναισθηματικη κατασταση αλλα και τη ψυχολογική κατάσταση της Ανδρομαχης!παιδια σας παρακαλω..ειναι επειγον!με απυλησε καθηγητρια μου πως αν δεν ειναι καλη η εργασια μου δεν θα μ βαλει καλο βαθμο αν η καλη εργασια μου θα μου κατεβασει τον βαθμο(ομως δεν εφταγα εγω,η διπλαν μου εφταιγε γιατι αντεγραφε απο το διαγωνισμα μου):(

μην πελαγώνεις αμέσως μόνο και μόνο επειδή σε απείλησε η καθ. ...διάβασε τι λένε οι στίχοι και συγκεντρώσου και θα βρείς τι πρέπει να γράψεις...δεν είναι πολύ δύσκολη η ανάλυση της συναισθηματίκης κατάστασης....

συγγνώμη που δεν μπορώ να βοηθήσω περισσότερο αλλά δεν θυμάμαι και πολλά...έχουν περάσει χρόνια..:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasapapa

Νεοφερμένος

Η natasapapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Γεια!!! Έχω μια εργασία για την ιλιάδα και τη θέλω μεγάλη γιατί είναι διαθεματικη (αναγκαία όμως ) είναι στη σελ.45 ασκ.2α λοιπόν η άσκησή λεει:οταν οι θεοι εισβαλουν στον ανθρωπινο χωρο,με ποιον τροποεμφανιζονται και πςς κανουν αισθητη την παρουσια τους στους θνητους???
:jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::D:D:D:DThanks
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KONINA27

Νεοφερμένος

Η konstanina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
ποια ειναι η θεση του αμαχου πολεμου...????? ......μασ εβαλε εργασια αλλα δεν το καταλαβα.....
-----------------------------------------
κανεισ???????δεν υπαρχη???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MakingMirrors

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ντένια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Γεια!ο καθηγητης μου μας έβαλε να κάνουμε την διαθεματική δραστηριότητα 1 στη σελ. 66...
Μπορει κάποιος να με βοηθήσει μόνο στο ΄γ σκέλος???:help: :help:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasapapa

Νεοφερμένος

Η natasapapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
γεια!!! :jumpy:: υπάρχει μια διαθεματικη στο βιβλιο ιλιαδασ σελ.45 ασκ.2 το α μπορειτε να μου πειτα μια ιστοσελιδα γιατι εγω δεν βρισκω που να εχει χρησιμεσ πληροφοριεσ για αυτο το θεμα::):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
ποια ειναι η θεση του αμαχου πολεμου...????? ......μασ εβαλε εργασια αλλα δεν το καταλαβα.....
-----------------------------------------
κανεισ???????δεν υπαρχη???

Sorry που απαντάω τώρα, αλλά τώρα το είδα.... Είσαι σίγουρη ότι εννοεί "του άμαχου πολέμου"? Ή μήπως εννοεί "του άμαχου πληθυσμού"? Αν εννοεί τον άμαχο πόλεμο, δε βγάζει νόημα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasapapa

Νεοφερμένος

Η natasapapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
please την χρειάζομαι σύντομα
-----------------------------------------
Γεια!!! Έχω μια εργασία για την ιλιάδα και τη θέλω μεγάλη γιατί είναι διαθεματικη (αναγκαία όμως ) είναι στη σελ.45 ασκ.2α λοιπόν η άσκησή λεει:οταν οι θεοι εισβαλουν στον ανθρωπινο χωρο,με ποιον τροποεμφανιζονται και πςς κανουν αισθητη την παρουσια τους στους θνητους???
:jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::D:D:D:DThanks[/QUOT


παρακαλώ την χρειάζομαι μέχρι την δευτέρα:(:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misseleniz

Νεοφερμένος

Η Ελενη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
γεια σας παιδια... δεν τα πηγαινω και πολυ καλα με την ιλιαδα. εχω την ασκηση 2)δ. σελ.45 που λεει: διαλεξτε μια σκηνη που σας εντυπωσιασε ή σας αρεσε απο τον κοσμο των θεων και να την αποδωσετε με οποιον τροπο καλλιτεχνικης εκφρασης προτιματε. σας παρακαλω, μπορειτε να μου πειτε τι ακριβως ζηταει?? δεν μπορω να καταλαβω. ειναι επειγον. παντα πηγαινω ασκησεις στην ιλιαδα και τωρα αρχιζουν τα δυσκολα και δεν τα παω καλα. σας παρακαλω...
-----------------------------------------
σας παρακαλω ειναι επειγον!!!!!! γιατι δεν μιλατε??:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Εννοεί προφανώς να ζωγραφίσεις ή να αποδώσεις με κάποιο άλλο είδος τέχνης μια σκηνή από την Ιλιάδα......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top