TOEIC

mauragualia

Νεοφερμένος

Η mauragualia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Διαφωνώ ριζικά με την προηγούμενη απάντηση σχόλιο. Το λεξιλόγιο του TOEIC είναι πολύ ανώτερο από αυτό που εμπεριέχεται στα FCE και ECCE γιατί είναι work related θα συμφωνήσω οτι το λεξιλόγιο ειναι αρκετά καλό αλλα συγκεκριμένο, χωρισμένο σε ενότητες και αυτό θα μπορεί να το πιστοποιήσει και καποιος καθηγητής απο HAU λογικά, που ξέρω ποια βιβλία δουλεύουν-σημειώσεις,μια κ' συγγενικό μου πρόσωπο είχε κάνει μαθήματα εκεί. To οτι ειναι work related το λεξιλόγιο σίγουρα ειναι χρήσιμο για τη δουλειά σήμερα αλλά αυτό δεν λέει κάτι για τη γνώση των Αγγλικών που έχει κάποιος, σίγουρα αν εξειδικευτείς σε αυτό το λεξιλόγιο και του χρειάζεται για τη δουλειά του και έχει μια καλή βάση στ'Αγγλικά, ειναι μια χαρά πτυχίο, άλλωστε υπάρχουν πολλοί που καθημερινά στέλνουν e-mail με συγκεκρ.format ή συζητήσεις τηλεφωνικές που δεν έχουν κάποιο μεγάλο βαθμό δυσκολίας και τα καταφέρνουν μια χαρά με αυτό το πτυχίο ή άλλο πτυχίο ή και χωρίς καθόλου πτυχίο(μία συνάντηση με την Κα Αλεξίου της HAU θα βοηθούσε πολύ για να γίνει αυτό κατανοήτό) Με συγχωρείς αλλά η Κα Αλεξίου ποια είναι?έχω παρακολουθήσει σεμινάρια για ενημέρωση για TOEIC πριν 3 χρόνια , ίσως και να την έχω δει ή μιλήσει αλλά δεν θυμάμαι ονόματα. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε πως το TOEIC δημιουργήθηκε από το Chauncey Institute κατόπιν παραγγελίας από την Ιαπωνική κυβέρνηση και το Consortium των εταιριών της Ιαπωνικής βιομηχανίας (βλέπε Ιστορία του TOEIC). Το γνωρίζω αυτό, οτι σχεδιάστηκε για εταιρίες κ' για να αξιολογήσουν το προσωπικό τους κ' τη γνώση των Αγγλικών τους.Αλλα αν δεν κάνω λάθος αυτή τη στιγμή στην Ιαπωνία εξετάζονται οι μαθητές σε 4 skills και όχι σε 2 όπως στην Ελλάδα ή σε άλλες χώρες. Εξάλλου είναι το μοναδικό test που εμπεριέχει ψυχομετρικές ερωτήσεις και σύμφωνα πάντα με την Ελληνοαμερικανική Ένωση, είναι το δημοφιλέστερο test παγκοσμίως με 5 εκατομμύρια υποψηφίους ανά έτος. Γιατί άραγε? Συμφωνώ οτι αν κάποιος δεν θέλει να ασχοληθεί ιδιαίτερα με τα Αγγλικά στη ζωή του είτε σε επίπεδο σπουδών είτε σε επίπεδο δουλειάς, γιατί να μπει σε όλη αυτή την ψυχοφθόρα διαδικασία του να μάθει 100+ άχρηστα idioms, phrasal verbs που δεν θα χρησιμοποιήσει ποτέ ή να μάθει να γράφει άρθρα ή reports ή ένα σωρό άλλα πράγματα που εν τελει μπορει να μην του χρειαστούν ποτε, απλά σαν μαθητής δεν ξέρεις αν θα σου χρειαστούν ποτέ ή όχι, εκτος αν μεγαλώσεις αρκετά κ' έχεις την επιλογή να διαλέξεις τι απο τα δυο θέλεις.Διαφωνώ επίσης για τον χρόνο προετοιμασίας, δηλαδή τους 2 μήνες. 2 μήνες το ελάχιστο θεωρώ, προσωπικά τους περισσότερους μαθητές μου τους έχω ετοιμάσει σε τόσο διαστημα επιτυχώς, αλλά κάποιοι μπορεί να χρειαστούν κ' παραπάνω ή και λιγότερο ανάλογα με το επίπεδο-βάσεις των Αγγλικών που έχει κάποιος.Επιμένω εκ πείρας οτι τα φροντιστήρια κυρίως στις συνοικίες το σαμποτάρουν διότι 1)χάνουν μαθητές στα μισά της χρονιάς συμφωνώ, άσε που δεν το ξέρουν κιόλας αρκετοί, μια μαθήτρια μου είπε οτι η δ/ντρια του φροντ/ριου της, την απέτρεψε να το δώσει γιατι σε 2 χρόνια λήγει (οτι να ναι) 2) χρειάζονταιι ειδικά προσόντα να διδάξει κανείς το TOEIC που σίγουρα δεν το έχει το 90% των συνοικιακών φροντιστηρίων μιας και οι περισσότεροι διδάσκοντες είναι απλοί επαρκιούχοι με ένα Proficiency.θα συμφωνήσω όπως επίσης χρειάζεται πολύ προσωπική δουλειά του καθηγητή, μια κ' δεν υπάρχει πολύ υλικό με teacher's books σωστά γραμμένα κ' μη μου πεις οτι υπάρχει γιατί αν εσύ θεωρείς επαρκές ενα βιβλίο που η μόνη διαφορά που έχει ειναι τα κυκλάκια χωρίς να αιτιολογεί απαντήσεις πίσω ή οι εξηγήσεις ειναι ανεπαρκείς τότε πάσο...Δεν υπάρχει glossary σε πολλά βιβλία επίσης στ'Ελληνικά επομένως ή κάθεσαι και το λες σε κάθε μαθητή κ' το γράφει ή ξεσκίζεσαι εσύ και το γράφεις και τους το δίνεις για να μην έχεις και αυτό το κομμάτι. Σχετικά με το writing και to Speaking, προφανώς ο προηγούμενος γράφων δεν έχει μελετήσει ολόκληρες μελέτες (τις δίνει δωρεάν η HAU) που εξηγούν πως η προφορική και γραπτή επάρκεια του εξεταζομένου διαφαίνεται μέσα από τις εξετάσεις επιλογής του TOEIC. Η ΗΑU οταν άλλαζε το format του ΤΟΕIC το 2008 ή 2007(αν θυμάμαι καλά) δεν μπορούσε να καλύψει όλες τις απορίες μου, έπαιρνα τηλέφωνα να ρωτήσω για βιβλία, σημειώσεις, γιατί εμένα παιζόταν η δουλειά μου μια και δεν μπορούσα να προετοιμάζω μαθητές χωρίς να έχω τεστ με τη νέα μορφή και δεν με κάλυπταν καθόλου οι απαντήσεις της...εν τέλει εσκασα μια 300 ευρώ και λίγα λέω σε βιβλία που έψαχνα μέσω ιντερνετ και αγόρασα τα περισσότερα απο amazon κ' άλλα site με βιβλία (μια κ' στην Ελλαδα αρχες Γενάρη δεν υπήρχε τίποτα στην Ελληνική αγορά, α υπήρχε ένα του Barrons αν θυμάμαι καλα) πλήρωσα και διπλά τα έξοδα αποστολής για να τα έχω στην ώρα τους και να προλάβω να προετοιμαστώ για να μαι εντάξει και θυμάμαι οτι είχα τρελό άγχος για το αν προχωρώ σωστά ή όχι...το βιβλίο της HAU για το ΤΟΕΙC βγήκε αν θυμάμαι καλά μετα απο 2 μήνες (γιατί θυμάμαι οτι το περίμενα πως και πως). Τέλος, θα ήθελα να πληροφορηθώ από τον προηγούμενο γράφοντα από που πιστοποιείται και από που αντλεί πληροφορίες σχετικά με την αλλαγή της δομής του TOEIC και την προσθήκη προφορικών και έκθεσης. Το "κάποια στιγμή" εμένα α δεν μου λέει τίποτα. Σε αυτό έχεις ένα δίκιο, το διάστημα που άλλαζε το φορματ του TOEIC είχα λιώσει στο ψάξιμο στο ιντερνετ να δω ποτε θα γίνουν οι αλλαγές να βρώ τεστ, σε ποιες χώρες έχουν γινει ήδη οι αλλαγές, ειδα σε πολλές οτι ήδη εξετάζονταν σε writing and speaking και ήδη υπάρχουν βιβλία ΤΟΕΙC που εξετάζουν όλα τα skills. Ειχα διαβάσει τότε οτι υπήρχε η περίπτωση να έρθει κ' σε Ελλάδα κάποια στιγμή, οτι μπορεί να γινόταν προαιρετικό το speaking and writing και κάτι άλλα τρελά σενάρια, δυστυχως κανένα όμως επίσημα εξακριβωμένο, προσπάθησα να βρω τα εν λόγω links αλλά μετα απο 2 χρόνια δεν βρήκα κατι, άρα το παίρνω πίσω, δεν εχει βάση η υποψία μου....(ή επέτρεψε μου να την κρατήσω για τον εαυτό μου )
Δεν είναι τυχαίο επίσης πως οι Βρεττανοί ενδεχομένως απειλούμενοι από την δημοτικότητα του TOEIC λανσάρουν το CITY and GUILDS που και αυτό έχει work related vocabulary. Ανταγωνισμός ειναι αυτός...To TOEIC για μένα αν συνεχίσει με αυτό το format δεν έχει να φοβηθεί κανένα άλλο πτυχίο, προσωπικά είμαι ευχαριστημένη που επιτέλους υπάρχει ένα πτυχίο που μπορείς να δίνεις τόσο σύντομα εξετάσεις να μάθεις αποτ/τα σε 3 εργάσιμες και να έχεις το πτυχίο σου στα χέρια σου εξίσου σύντομα.
Παρακαλώ επίσης θερμά τον γράφοντα ή τους γράφοντες να δηλώνουν και το όνομά τους και όχι ένα απλό ischool-team εκτός και αν το ischhol team υιοθετεί a-priori τις απόψεις τους που σημαίνει πως στην συγκεκριμένη περίπτωση υπάρχει θέμα και θεωρώ πως θα πρέπει να ενημερωθεί και η Ελληνοαμερικανική Ένωση. το όνομα μου δεν νομίζω οτι υπάρχει λόγος να το πω και πόσο μάλλον σε ένα φορουμ, δεν νομίζω να έθιξα κανέναν και να δυσφημώ κανέναν. Εχω στείλει κ' έχω στείλει μαθητές στην Ελληνοαμερικάνικη όχι μόνο για TOEIC αλλά για ΕCCE-ECPE exams γιατι θεωρώ τα τεστς της πιο αντιπροσωπευτικά του τρόπου ζωής μας, γρήγορα και to the point.Δεν καταλαβαίνω το λόγο που θίχτηκες, εδώ μέσα όπως είπε κάποιος διατύπωνονται ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ πάντα γνώμες και απόψεις και φυσικά οι δικές μου αντιπροσωπεύουν την προσωπική μου εμπειρία και μόνο. Τώρα αν αυτή η προσωπική εμπειρία τυγχάνει να συμπίπτει με κάποιων άλλων αυτό ειναι άλλο θέμα αλλά αν και πάλι δεν συμπίπτει δεν τρέχει τίποτα. Συζήτηση κάνουμε έδω μέσα, δεν καταλαβα ακόμα γιατί τόσος ντόρος, αν το ύφος μου ήταν κάπως στο προήγουμενο μου μήνυμα ήταν γιατι το έγραψα βιαστικά σε καμμια περίπτωση δεν ήθελα να υποτιμήσω το συγκεκρ.τεστ άλλωστε το διδάσκω ακόμα , τώρα αν σε πείραξαν αυτά που είπα για τους μαθητές που το δίνουν ήταν απλώς μια προσωπική μου παρατήρηση, αλλά δεν σημαίνει κάτι, μια κ' υπάρχουν μαθητές που πήραν το TOEIC σε επίπεδο advance ή proficiency και τους έσπρωξα κατευθείαν για ECPE και αρκετοί το πήραν επίσης. Οπως λέω πάντα σε μαθητές δεν υπάρχει καλύτερο ή ευκολότερο τεστ αλλά τι ταιριάζει στο προσωπικό ύφος του καθένα...

Μετά τιμής

Δημήτρης Κόκκινος


με ειλικρίνεια
Μαύρα γυαλιά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Εύγε στον DROVIOS. Εξαιρετικές επισημάνσεις. Σχετικά με την παρατήρηση για το Proficiency, γνωρίζω πως στο Οικονομικό παν/μιο Κρήτης, φοιτητής που κατέθεσε τα δικαιολογητικά του για μεταπτυχιακές σπουδές και είχε Proficiency που είχε αποκτήσει στα 16 του ενώ ήταν 25, αναγκάστηκε να δώσει το TOEIC για να πιστοποιήσει το επίπεδο των Αγγλικών του. Μπορώ να δώσω συγκεκριμένα στοιχεία σε κάθε ενδιαφερόμενο αν τα ζητήσει προσωπικά. Σε καμία περίπτωση δεν ισχυρίζομαι οτι αυτό ισχύει και σε άλλα πανεπιστήμια ή άλλες σχολές.

Δημήτρης Κόκκινος

Είσαι και καθηγητής τρομάρα σου! ΤOEFL έδωσε, όχι TOEIC. Και ναι, δώσε μου στοιχεία. Αν μου αποδείξεις ότι του ζήτησαν TOEIC για μεταπτυχιακές σπουδές χάνω ότι θες
-----------------------------------------
με ειλικρίνεια
Μαύρα γυαλιά

Πω πω.. Μας ζάλισε. Δηλαδή τώρα θα μας βγάλουνε το πτυχιάκι για τους αποτυχημένους των σοβαρών πτυχίων, ανώτερο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drovios

Νεοφερμένος

Ο drovios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 103 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από 932df0a57b:
Δηλαδή τώρα θα μας βγάλουνε το πτυχιάκι για τους αποτυχημένους των σοβαρών πτυχίων, ανώτερο;
Καποιες ερωτησεις για σενα Παρι:

Ποιες πιστοποιήσεις αγγλικων γινονται δεκτες απο το ΜΙΤ (αγνοησε την αν δεν πληροις τα κριτηρια του) ;
Ποσα ευρω εχεις δωσει μεχρι τωρα για να παρεις μια απο αυτες χωρις επιτυχια;
Τι αλλα προσοντα θα πρεπει να εχει ο υποψηφιος;
Να συμμετεχει σε ενα project η να ειναι ο project leader σε αυτο;
Να συμμετεχει σε ενα διεθνες περιοδικο η να ειναι ο αρχισυντακτης του;

Καλη επιτυχια, και οταν ωριμασουν τα εγκεφαλικα σου κυτταρα ισως εκτιμησεις την αξια πραγματων που μεχρι σημερα αγνοεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Δεν έχω κάνει apply στο MIT, αλλά αυτά που έχω κάνει αίτηση είναι στα 20 καλύτερα
Για το MIT θες TOEFL ibt με 100/120, και SAT Reasoning με 2 SAT Subject Tests.
Έχω δώσει μια φορά για το TOEFL και πήρα 98/120. Με καλύπτει ΑΝΕΤΑ για όλα εκτός από ένα πανεπιστήμιο από αυτά που αιτήθηκα, το οποίο θέλει 100. SAT δεν απαιτείται για τους international students.
Επίσης έχω proficiency του michigan και advanced του hellenic american university καθώς και A1, A2, B1, B2 στα γαλλικά. Όλα με την πρώτη
Έχω έρθει πρώτος, είτε ο ίδιος, είτε ομάδα στην οποία συμμετείχα, συνολικά σε 4 πανελλήνιους και έναν πανευρωπαϊκό διαγωνισμό
Αυτά και 2-3 επιστολές. Χαίρετε..
-----------------------------------------
Δεν ξέρω το σκοπό του παραπάνω post, πιθανόν επιχείρησες να με θίξεις. Αλλά μάλλον κάνω καλά τη δουλειά μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g@ngster95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 376 μηνύματα.
ναι αλλα δ παιρνεις κανενα χαρτι !!!!:mad::mad: επισης το εν λογω πτυχιο εχει ισχυ μονο 2 χρονια!!!!
μην μπερδευεις το τοεφιλ με το τοικ:nono:
κανονικο πτυχιο ειναι και ισχυει εφ ορου ζωης.
πρην πουμε μπουρδες ας ριξουμε μια ματια και στην ιστοσελιδα της ελληνοαμερικανικης ενωσης.......
-----------------------------------------
ναι αλλα δ παιρνεις κανενα χαρτι !!!!:mad::mad: επισης το εν λογω πτυχιο εχει ισχυ μονο 2 χρονια!!!!

Είσαι και καθηγητής τρομάρα σου! ΤOEFL έδωσε, όχι TOEIC. Και ναι, δώσε μου στοιχεία. Αν μου αποδείξεις ότι του ζήτησαν TOEIC για μεταπτυχιακές σπουδές χάνω ότι θες
-----------------------------------------


Πω πω.. Μας ζάλισε. Δηλαδή τώρα θα μας βγάλουνε το πτυχιάκι για τους αποτυχημένους των σοβαρών πτυχίων, ανώτερο;

932df0a57b
συγνωμη που θα στο πω, αλλα δεν εχεις τεκμηριωμενη αποψη
μιλας πολυ κομπλεξικα....
-----------------------------------------
και μπορει ισως το να παρεις λοουερ στο τοικ ισως να ειναι πιο ευκολο απο μισιγκαν, αλλα το προφισενσυ απαιτει να φερεις σχεδον ΤΕΛΕΙΟ ποσοστο......
εγω θα δωσω μισιγκαν...... ασε που εχει οικονομικη και επιχηρισιακη ορολογια καθαρα.
μην το υποτηματε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epikouris

Νεοφερμένος

Ο epikouris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 60 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Είναι εύκολο ο καθένας να κάνει τον έξυπνο. Όποιος λοιπόν έχει απορίες σχετικά με το TOEIC και τις διαφορές που έχει από το TOEFL μπορεί να πάει μία βόλτα από την Ελληνο-Αμερικάνικη Ένωση και να ρωτήσει. Συγκεκριμένα μπορεί να αναζητήσει την Κα Ελένη Αλεξίου υπεύθυνη ενημέρωσης φροντιστηρίων. Αντί λοιπόν ο καθένας να κάνει τον ειδικό, ας μπει στον κόπο να πάει ΜΑσσαλίας 22 και να ρωτήσει ότι θέλει.

Βεβαίως και θα στο αποδείξω. Μπορείς να ρωτήσεις το Δρ. Γιώργο Αργείτη που επιμελήθηκε του θέματος όταν δίδασκε στο οικονομικό τμήμα του Παν/μιου Κρήτης. Τώρα βρίσκεται στο Πάντειο Παν/μιο.
Όπως όμως έιπα και πριν, καλό θα ήταν ανώνυμε υβριστή και προφανώς παντελώς άσχετε με το θέμα της πιστοποίησης, να επισκευτείς την Ελληνο-Αμερικάνικη Ένωση και συγκεκριμένα να συνομιλήσεις με την κα Ελένη Αλεξίου την υπεύθυνη ενημέρωσης των φροντιστηρίων. Βάζω επίσης στοίχημα και σου δηλώνω οτι εγώ θα κάνω οτι θες οτι ακόμα και αν έχεις LOWER, το TOEIC δεν το περνάς με τη μία. Έχει πολύ πιο ανεβασμένο λεξιλόγιο. Σου προτείνω λοιπόν να σου πληρώσω εγώ το παράβολο και να δώσεις το TOEIC και τότε θα δούμε πόσα απίδια βάζει ο σάκος. Αν τολμάς, αποδέξου την πρόκληση.....

Χαίρομαι που συμφωνούμε σχεδόν σε όλα. Αν κανείς κάτσει και καλοσκεφτεί το θέμα, θα καταλάβει πως πλέον υπάρχουν πολλές επιλογές για κάθε νέο και νέα που θέλουν μία πιστοποίηση στα Αγγλικά. Όπως είχα και πριν γράψει, ο κάθε σπουδαστής-τρια μπορεί να επιλέξει αυτό που του ταιριάζει περισσότερο. Στο μόνο που προσωπικά ενίσταμαι είναι πως ελάχιστοι καθηγητές και φροντιστήρια ενημερώνουν τον σπουραστη/την σπουδάστρια για τις επιλογές που έχει. Η κα Αλεξίου είναι η υπεύθυνη ενημέρωσης των φροντιστηρίων και το γραφείο της είναι στην οδό Διδότου.

Ειλικρινά και μέσα από την καρδιά μου μπράβο. Είσαι αξιέπαινος για τη δουλειά που κάνεις και για το γεγονός οτι εξοπλίζεσαι καλά για να αντιμετωπίσεις τις εργασιακές προκλήσεις στο μέλλον αν και όπως θα διαπιστώσεις στην πορεία της ζωής, στη χώρα που ζεις, η λέξη "αξιοκρατία" δεν υπάρχει. Σου εύχομαι καλό κουράγιο και καλή συνέχεια στις σπουδές σου.

Δημήτρης Κόκκινος

Αν και σου απάντησα επανέρχομαι. Δεν θα σχολιάσω τους τρόπους σου, την εκφορά του λόγου σου και τον τρόπο που επιχειρείς να επιχειρηματολογήσεις. Πιτσιρικάς είσαι και σε δικαιολογώ. Επέλεξε όμως άλλον τρόπο να κάνεις την επανάστασή σου και όχι μέσα από το TOEIC και τις ανοησίες που λες γι' αυτό. Αφού λοιπόν είναι "πτυχιάκι" για "αποτυχημένους" όπως λες, γιατί δεν πας από την οδό Διδότου στην ΕλληνοΑμερικάνικη Ένωση να μιλήσεις με κάποιον υπεύθυνο; Γιατί δεν μιλάς με την υπεύθυνη ενημέρωσης των φροντιστηρίων την Κα Ελένη Αλεξίου που σίγουρα θα σε κατατοπίσει για ότι απορία έχεις σχετικά με το TOEIC; Εξάλλου, το ECPE και το ECCE από την ΕλληνοΑμερικάνικη Ένωση παρέχονται και αυτά. Λες να είναι τόσο βλάκες και να προσφέρουν ένα "πτυχιάκι" για αποτυχημένους. Καλά, πήγαινε τώρα να κάνεις τσίσα σου και όταν με το καλό μεγαλώσεις, θα μάθεις τι είναι το TOEIC.
Δημήτρης Κόκκινος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Απαντάτε στον εαυτό σας? 10 ποστς και δεν έχω καταλάβει ακόμη σε ποιον απευθύνεστε και για τι ποστάρετε κατ' επανάληψη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epikouris

Νεοφερμένος

Ο epikouris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 60 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Συγνώμη βρε Αλεξάνδρα. Δεν είμαι της γενιάς της τεχνολογίας βλέπεις και τώρα στα 47 μου είναι λίγο δύσκολο να σας φτάσω....... Απαντώ στον 932df0a57b και σε κάποιον iliaso. Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή και ας το τελειώνουμε το θέμα. Ο οποιοσδήποτε αμφισβητεί την αξία του TOEIC μπορεί να πάει στην οδό ΜΑσσαλίας 22 στην ΕλληνοΑμερικανική Ένωση, να ζητήσει την κα Αλεξίου-υπέυθυνη ενημέρωσης των φροντιστηρίων- και να μάθει τι ακριβώς είναι το συγκεκριμένο τεστ. Οποιαδήποτε άλλη κουβέντα ή σχόλιο ειδικά από πιτσιρικάδες όπως ο 932df0a57b μπορεί να ακούγεται χαριτωμένο αλλά δεν έχει καμία βάση αλήθειας. Για το TOEIC έγραψα αρκετά. Τώρα αν το TOEIC είναι τεστ αποτυχημένων όπως ισχυρίζεται ο 932df0a57b απλά θα του πω πως μαθητές μου που πήραν το Lower Michigan κόπηκαν στο TOEIC. το αντίθετο δεν μου έχει τύχει στα 21 χρόνια που κάνω αυτή τη δουλειά. Είναι γεγονός πάντως πως κάθε "καινούργιο" τεστ αντιμετωπίζει το μένος των παλαιοτέρων. Έζησα στο πετσί μου τον πόλεμο που έφαγε το ECCE και ECPE από τα αντίστοιχα του Cambridge μέχρι να καθιερωθούν και να γίνουν αποδεκτά από τον κόσμο. Εξήγησα επίσης γιατί το TOEIC σαμποτάρεται από τα φροντιστήρια και συμφώνησε μαζί μου και η συνάδελφος "Μαύρα Γυαλιά". Υπάρχουν πλέον πολλά τεστ να διαλέξει κανείς τι του πάει. Αυτό που μετράει είναι να έχει ένα έγκυρο πιστοποιητικό γλωσσομάθειας που δεν λήγει. Το TOEIC ΔΕΝ λήγει. Δεν είναι το TOEFL και κρίνω πως πολλοί σκοπίμως τα μπερδεύουν.
Τώρα σε προσωπικό επίπεδο. Δεν μου άρεσε ο προσβλητικός τρόπος ύφους και εκφοράς λόγου του 932df0a57b και αναγκάστηκα να του φερθώ αναλόγως. Από εμένα συγχαρητήρια από καρδιάς αν όντως έχει πάρει τόσα πτυχία. Επιμένω πως ο κάθε σπουδαστής θα πρέπει να έχει πρόσβαση στην πληροφόρηση και ο καλύτερος τρόπος είναι να πηγαίνει να ρωτά στην πηγή και όχι τον καθένα που λέει το μακρύ του και το κοντό του. Στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι η Ελληνοαμερικανική Ένωση. Δεν έχω να πω κάτι περισσότερο. Υπάρχουν άνθρωποι που ότι και να τους πει κάποιος δεν το καταλαβαίνουν και επιλέγουν να ακούνε φήμες που τους οδηγούν σε λάθος συμπεράσματα. Πάντοτε λέω στους μαθητές μου να ψάχνουν ότι ακούν και να πηγαίνουν πάντοτε στην πηγή-φορέα του κάθε τεστ και στη συνέχεια στον ΑΣΕΠ.
Η συγκεκριμένη σελίδα παρέχει ανταλλαγή απόψεων που είναι και αυτό μία μορφή πληροφόρησης. Δεν είναι όμως η πηγή. Αυτό προσπαθώ να εξηγήσω στον 932df0a57b αλλά δεν νομίζω οτι τα καταφέρνω. Αντί λοιπόν να με βρίζει, ας επιχειρήσει να αμφισβητήσει τα λεγόμενά μου με αποδείξεις από την πηγή.
Αυτά για την ώρα.

Δημήτρης Κόκκινος

Συγνώμη βρε Αλεξάνδρα. Δεν είμαι της γενιάς της τεχνολογίας βλέπεις και τώρα στα 47 μου είναι λίγο δύσκολο να σας φτάσω....... Απαντώ στον 932df0a57b και σε κάποιον iliaso. Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή και ας το τελειώνουμε το θέμα. Ο οποιοσδήποτε αμφισβητεί την αξία του TOEIC μπορεί να πάει στην οδό ΜΑσσαλίας 22 στην ΕλληνοΑμερικανική Ένωση, να ζητήσει την κα Αλεξίου-υπέυθυνη ενημέρωσης των φροντιστηρίων- και να μάθει τι ακριβώς είναι το συγκεκριμένο τεστ. Οποιαδήποτε άλλη κουβέντα ή σχόλιο ειδικά από πιτσιρικάδες όπως ο 932df0a57b μπορεί να ακούγεται χαριτωμένο αλλά δεν έχει καμία βάση αλήθειας. Για το TOEIC έγραψα αρκετά. Τώρα αν το TOEIC είναι τεστ αποτυχημένων όπως ισχυρίζεται ο 932df0a57b απλά θα του πω πως μαθητές μου που πήραν το Lower Michigan κόπηκαν στο TOEIC. το αντίθετο δεν μου έχει τύχει στα 21 χρόνια που κάνω αυτή τη δουλειά. Είναι γεγονός πάντως πως κάθε "καινούργιο" τεστ αντιμετωπίζει το μένος των παλαιοτέρων. Έζησα στο πετσί μου τον πόλεμο που έφαγε το ECCE και ECPE από τα αντίστοιχα του Cambridge μέχρι να καθιερωθούν και να γίνουν αποδεκτά από τον κόσμο. Εξήγησα επίσης γιατί το TOEIC σαμποτάρεται από τα φροντιστήρια και συμφώνησε μαζί μου και η συνάδελφος "Μαύρα Γυαλιά". Υπάρχουν πλέον πολλά τεστ να διαλέξει κανείς τι του πάει. Αυτό που μετράει είναι να έχει ένα έγκυρο πιστοποιητικό γλωσσομάθειας που δεν λήγει. Το TOEIC ΔΕΝ λήγει. Δεν είναι το TOEFL και κρίνω πως πολλοί σκοπίμως τα μπερδεύουν.
Τώρα σε προσωπικό επίπεδο. Δεν μου άρεσε ο προσβλητικός τρόπος ύφους και εκφοράς λόγου του 932df0a57b και αναγκάστηκα να του φερθώ αναλόγως. Από εμένα συγχαρητήρια από καρδιάς αν όντως έχει πάρει τόσα πτυχία. Επιμένω πως ο κάθε σπουδαστής θα πρέπει να έχει πρόσβαση στην πληροφόρηση και ο καλύτερος τρόπος είναι να πηγαίνει να ρωτά στην πηγή και όχι τον καθένα που λέει το μακρύ του και το κοντό του. Στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι η Ελληνοαμερικανική Ένωση. Δεν έχω να πω κάτι περισσότερο. Υπάρχουν άνθρωποι που ότι και να τους πει κάποιος δεν το καταλαβαίνουν και επιλέγουν να ακούνε φήμες που τους οδηγούν σε λάθος συμπεράσματα. Πάντοτε λέω στους μαθητές μου να ψάχνουν ότι ακούν και να πηγαίνουν πάντοτε στην πηγή-φορέα του κάθε τεστ και στη συνέχεια στον ΑΣΕΠ.
Η συγκεκριμένη σελίδα παρέχει ανταλλαγή απόψεων που είναι και αυτό μία μορφή πληροφόρησης. Δεν είναι όμως η πηγή. Αυτό προσπαθώ να εξηγήσω στον 932df0a57b αλλά δεν νομίζω οτι τα καταφέρνω. Αντί λοιπόν να με βρίζει, ας επιχειρήσει να αμφισβητήσει τα λεγόμενά μου με αποδείξεις από την πηγή.
Αυτά για την ώρα.

Δημήτρης Κόκκινος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
epikouris μηπως δουλευετε στην ενωση; Αν ναι σας ειχα δει οταν την επισκευθηκα? επισης, γιατι τοοοοοοση μανια με την κα Αλεξιου; οκ το ειπατε σε 1 ποστ, οκ και σ 2ο.. απο εκει και περα βαραινουμε τον server... το λεω με τις καλυτερες προθεσεις γιατι μου φαινεστε λογικο ατομο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epikouris

Νεοφερμένος

Ο epikouris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 60 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Όχι φίλε Chris, δεν δουλεύω στην Ένωση. Διδάσκω Αγγλικά 22 χρόνια τώρα. Δεν είναι θέμα μανίας που κάνω χρήση του ονόματος της κα Αλεξίου. Απλά, κρίνω πως το άτομο που είναι επιφορτισμένο με την ενημέρωση των φροντιστηρίων αλλά και γενικά των σπουδαστών είναι το πλέον κατάλληλο να δώσει απαντήσεις. Ο καθένας έχει δικαίωμα να λέει οτι θέλει αλλά όταν μιλάμε για πράγματα που καθορίζουν τις επιλογές των σπουδαστών, καλό είναι να τους παραπέμπουμε στην αρμόδια πηγή ώστε να αντλούν τη σωστή πληροφόρηση.
Αν σε κούρασα, σου ζητώ συγνώμη προκαταβολικά. Έπρεπε όμως να υπερασπιστώ την αλήθεια σχετικά με τον εν λόγω τεστ γιατί ακούγονται διάφορα και επέτρεψέ μου να πιστεύω πως πολλά από αυτά είναι εκ του πονηρού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
εγω παντως αν και το προτεινω στη μητερα μου (ναι θα το δωσει) πιστευω οτι το εν λογω τεστ, απο τη στιγμη που δεν εξεταζει (στην ελλαδα τουλαχιστον) προφορικα και εκθεση, ειναι καθαρα εμπορικο. Αν δηλαδη καποιος δεν ξερει να μιλησει και να γραψει αξιχει το Γ1;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Smaragdav

Νεοφερμένος

Η Σμαράγδα Βαμβακάρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Σύρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 98 μηνύματα.
To TOEIC είναι πιο διαδεδομένο στο εξωτερικό. Μπορεί να μην έχει έκθεση και προφορικά αλλά είναι ιδιαίτερα απαιτητική εξέταση , το περιεχόμενο της οποίας απευθύνεται σε ενήλικες. Ο λόγος που το προτιμούν στο εξωτερικό είναι για να πιστοποιεί ο υπάλληλος ή και εργοδότης σε πιο επίπεδο γλωσσομάθειας βρίσκεται. άλλο να έχεις Lower που πήρες πριν χρόνια και να μην ασχολείσε και άλλο να έχεις κρατήσει επαφή με τη γλώσσα. έτσι κάποιοι εργοδότες στο εξωτερικό ζητούν πρόσφατα αποτελέσματα TOEIC . Αυτό όμως δε σημαίνει ότι έχει περιορισμένη ισχύ το πτυχίο. Αναγνωρίζεται κανονικά από ΑΣΕΠ και στη Ευρώπη. Μόνο το Proficiency δεν αναγνωρίζεται από ΑΣΕΠ. Συχνά μπερδεύουν το TOEIC με το TOEFL το οποίο έχει ισχύ 2 χρόνια και είναι για σπουδές στο εξωτερικό ή Αγγλόφωνο τμήμα πανεπιστημίου στη Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epikouris

Νεοφερμένος

Ο epikouris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 60 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Συμφωνώ με τη Σμαράγδα. Το TOEIC 'εχει τριπλάσιο listening και τριπλάσιο αριθμό κειμένων από τα άλλα τεστ. Έχει επίσης πολλές ψυχομετρικές ερωτήσεις κρίσεως που δεν πιστοποιούν μονάχα το επίπεδο γνώσης της γλώσσας αλλά δείχνουν και πτυχές της προσωπικότητας του εξεταζόμενου. Δεν είναι τυχαίο οτι αυτό το τεστ "γεννήθηκε" κατόπιν παραγγελίας της Ιαπωνικής βιομηχανίας που επιθυμούσε να αξιολογεί τα στελέχη της. Έκτοτε, όλες οι μεγάλες επιχηρήσεις το χρησιμοποιούν για τον ίδιο σκοπό.
Είναι ακριβώς όπως τα λες Σμαράγδα από τη Σύρο, ένα νησί που είναι και δικό μου ξέρεις (έχω σπίτι εκεί και το επισκέπτομαι κάθε καλοκαίρι). Για να μην κατηγορηθούμε 'ομως οτι ξεφεύγουμε από το θέμα, αν θέλεις Σμαράγδα γράψε μου στο epikouris@yahoo.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
συνεχιζω ομως να το θεωρω ελλειπες. δεν με ενδιαφερουν "οι πτυχες της προσωπικοτητας" του υποψηφιου. Στο κατω κατω, για αλλο λογο παει να το δωσει. Αυτο που με ενδιαφερει ειναι οτι ΔΕΝ ΜΙΛΑΕΙ ΟΥΤΕ ΓΡΑΦΕΙ. Αρα το τεστ αυτο δεν καλυπτει και τις 4 γλωσσικες δεξιοτητες, Reading, Writing, Listening and Speaking, οοοοσα κειμενα και ακουστικο και να εχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epikouris

Νεοφερμένος

Ο epikouris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 60 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Φίλε Chris, σεβαστή η άποψή σου πλην όμως δεν είσαι εσύ αυτός που κάνει προσλήψεις σε επίπεδο στελεχών εταιριών ούτε και ο παράγοντας που είναι επιφορτισμένος να αναλύει τα αποτελέσματα του εν λόγω τεστ και πόσο αυτά αποκαλύπτουν στοιχεία που μπορεί να του χρησιμεύσουν στις αποφάσεις στελέχωσης του προσωπικού της εταιρίας του. Εσύ πάρε τα πτυχία που κρίνεις ότι σου ταιριάζουν περσσότερο ή τέλος πάντων κρίνεις οτι σε καλύπτουν περισσότερο και άσε τους "βλάκες" όπως η ΙΒΜ, Renault, Ford, BMW, Volkswagen, Deutsche Bank, Nat West, Credit National, Coca Cola, Procter and Gamble, Esso, BP, Aventis, Glaxo-Welcome, Hoffmann-La Roche, Boehringer Ingleheim, Compaq, Hewlett Packard, Sun, Apple να το χρησιμοποιούν για την αξιολόγηση του προσωπικού τους. Άντε, είμαστε και υποστηρικτές της ίδιας ομάδας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Το οτι οι παραπανω εταιριες το θελουν και για "συντομη" εξεταση, δεν λεει κατι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epikouris

Νεοφερμένος

Ο epikouris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 60 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Όχι δεν λέει. Καταλαβαίνω την καχυποψία σου και σπεύδω να σου πω πως η πιστοποίηση μιας ξένης γλώσσας δεν είναι φιλανθρωπικό έργο ούτε και παρέχεται δωρεάν. Ούτε και σε μένα αρέσει αυτό το σκεπτικό γιατί πιστεύω πως η παιδεία κια η υγεία οφείλουν να είναι δημόσια αγαθά, αλλά ποιος σου είπε οτι τα υπόλοιπα πτυχία είναι "μη εμπορικά" όπως λες. Όλοι οι πάροχοι πιστοποίησης επάρκειας γλώσσας είναι κερδοσκοπικοί οργανισμοί άσχετα αν δηλώνουν το αντίθετο. Δεν συζητάμε λοιπόν για το ποιο είναι περισσότερο "εμπορικό" όπως λες από το άλλο. Όλα είναι. Το θέμα είναι ποιο ταιριάζει περισσότερο σε σένα και αν εσύ είσαι πληροφορημένος σωστά, ώστε να πάρεις τη σωστές αποφάσεις. Παλαιότερα υπήρχε μόνο το Cambridge. Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο καχύποπτα είδε ο κόσμος το Michigan όταν αυτό πρωτο-εμφανίστηκε. Πόλεμος χαρακωμάτων. Τελικά επικράτησε και αυτό. Σήμερα, ο κάθε νέος και νέα έχει πολλές επιλογές και μπορεί να διαλέξει αυτό που του πάει καλύτερα. Δεν νομίζω οτι έχω να σου πω κάτι περισσότερο από το να σου ευχηθώ καλή επιτυχία και καλή σταδιοδρομία στην ακαδημαϊκή σου εξέλιξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Πραγματι υπαρχει ενα χάος επιλογών.
Εγω δεν θα κατακρινω κανενα πιστοποιητικό.Απλα πιστευω πως και το TOEIC ειναι ενα αξιοπιστο πιστοποιητικο.Αν δεν ηταν ο ΑΣΕΠ δεν θα έμπαινε καν στον κοπο να το αναγνωρισει ασχετα αν το αναγνωριζει μεχρι το Γ1.
Αυτο που πιστευω.Και για το επιπεδο πιστευω πως οι οροι που ειναι τοσο "εμπορικοι" δεν ειναι και τοσο προσιτοι σε ανηλικους υποψηφιους που αναζητουν μια πιστοποιηση.Και οσοι πιστευουν πως ειναι πιο ευκολο πλανωνται πλανην οικτρά.
Μαθητης ο οποιος περασε Michigan ECCE και εδωσε ταυτοχρονa TOEIC δεν σκοραρε για επιπεδο Β2.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epikouris

Νεοφερμένος

Ο epikouris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 60 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Συμφωνώ φίλε. Έτσι είναι τα πράγματα. Έχω και εγώ μαθητές που πέρασαν FCE και ECCE και δεν πήγαν καλά στο TOEIC. Πριν λίγο μου ήρθαν φυλλάδια για ακόμα ένα νέο τεστ εκτός από το CITY & GUILDS, το Tie που προέρχεται από το υπουργείο παιδείας της Ιρλανδίας και αναγνωρίζεται και αυτό από τον ΑΣΕΠ. Είναι ακριβώς αυτό που έλεγα στο φίλο από τη Βέροια. Υπάρχουν πολλές επιλογές πλέον και ο καθένας μπορεί να βρει αυτό που του ταιριάζει. Με το να μπαίνουμε όμως στη διαδικασία να υποτιμούμε κάποιο τεστ έναντι κάποιου άλλου, δεν κερδίζουμε τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Ακριβως.
Ολα μα ολα τα τεστ-πιστοποιησεις συμφωνα με το CEFR-ΚΕΠΑ συμβαδιζουν.
Αρα κανεις δεν κερδιζει τιποτα.Ειναι προσωπικες προτιμησεις.
Εγω προσωπικα προτιμω τα παλια τεστ Michigan-Cambridge.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top