Νομιμοποίηση των μαλακών ναρκωτικών;

Είστε υπέρ ή κατα της αποποινικοποίησης των "Μαλακών ναρκωτικών";

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 234)
  • Υπέρ

    Ψήφοι: 108 46.2%
  • Κατά

    Ψήφοι: 118 50.4%
  • Δε ξέρω/δεν απαντώ

    Ψήφοι: 8 3.4%

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Αννα,
Αρα από το "τεράστιο ποσοστό" πήγες στο "δεν ξέρουμε το ποσοστό"...:hmm:
Επίσης λες οτι τα μαλακα δεν προκαλούν σωματική εξάρτηση. Προκαλούν όμως ψυχολογική.
Εγώ θα σου πρότεινα να διαβάσεις κάποια επιστημονικά άρθρα επι του θεματος για να εχεις μια καλύτερη εικόνα
https://www.okana.gr/info.php?action=view&id=102&cat=10
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pepper ann7365

Νεοφερμένος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 15 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Δε με λενε Αννα, είναι απλά το nick μου :P (άσχετο).
Το ποσοστό δε χρειάζεται να το μετρήσω - το βλέπω γύρω μου.
Όσον αφορά την ψυχολογική εξάρτηση. Είπα ότι είχα εξάρτηση απ τον ΚΑΦΕ - κάτι που είχε και σωματικούς λόγους να συμβεί, τους οποίους έχω εξηγήσει παραπάνω, αν και όλοι φέρονται σα να είναι κάτι μη συγκρίσιμο (δεν είναι διάκριση αυτό σε "μαλακά" και "σκληρά" για άλλη μια φορά;;; ). Αν αυτό αποτελεί ικανοποιητική αιτία για να τον απαγορέψουν, τότε τι να πω.

Edit:
Ουσιαστικά αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν είναι θέμα ουσίας οι ψυχολογικές εξαρτήσεις, άρα δε μπορείς να απαγορεύεις μια ουσία λόγω αυτού. Οι άνθρωποι παθαίνουν ψυχολογικές εξαρτήσεις πάρα πολλών ειδών. Δεν απαγορεύουμε όλα αυτά στα οποία έχουν προσκόλληση οι άνθρωποι, γιατί απλώς δεν είναι αυτά η αιτία της κατάστασής τους.

ΥΓ. Προφανώς ο οργανισμός κατά των ναρκωτικών θα σου πει "μην πίνεις μπάφο", τι θες να σου πει, δουλειά του είναι.
Θα σε παραπέμψω με τη σειρά μου εδώ: (100% νόμιμη ουσία)
https://www.okana.gr/info.php?cat=10&action=view&id=114
Δεν ξέρω τι λες, εμένα μου ακούγεται αρκετά τρομακτικό, αλλά απλώς επιλέγω να μην καπνίζω...

και θα σου δώσω και την εξής παράθεση απ το site που μου έδωσες (το διάβασα αρκετά):
Ακόμη και εάν δεν βλάπτει εμφανώς από την ιατρική πλευρά κάποιους, είναι επικίνδυνη με άλλους τρόπους καθώς ελλοχεύει η εμπλοκή με τον νόμο (καλώς ή κακώς είναι παράνομη η χρήση και κατοχή της και αυτό είναι ένα γεγονός) με επιπτώσεις στο ποινικό μητρώο και άρα την επαγγελματική αποκατάσταση, μπορεί να απομονώσει ένα άτομο περιορίζοντας τον κύκλο του σε ομότιμους χρήστες, αποτελεί την πύλη εισόδου σε όλα τα άλλα ναρκωτικά (υπάρχουν και συγκεκριμένες μέθοδοι με τους οποίους προκαλείται το φαινόμενο αυτό, όπως η περιοδική τεχνητή έλλειψη με παράλληλη υπερπροσφορά χαπιών και ηρωίνης, καθώς το παράνομο εμπόριο κάνναβης το ελέγχουν οι ίδιοι μηχανισμοί που ελέγχουν όλα τα ναρκωτικά) και, τέλος, ένας εξαρτημένος χρήστης μπορεί να χρειάζεται και 600? τον μήνα, αναλόγως της χρήσης που κάνει, γεγονός που μπορεί να προβληματίσει σοβαρά κάθε άνθρωπο και μερικούς να τους ωθήσει στην παρανομία.

Αυτό είναι από μια απ τις απαντήσεις που δώσαν σε μια κοπέλα που τους έστειλε μήνυμα. Τι θέλει να πει ο ποιητής; Θέλει να πει ότι κατά κανόνα η κάνναβις δεν κάνει τίποτα σπουδαίο. Απλώς επειδή είναι παράνομη παίζει να σε μπαγλαρώσουν και είναι κρίμα. Επίσης προβάλει το τρομερό επιχείρημα ότι δε θα έχεις φίλους επειδή και καλά όλοι σου οι φίλοι είναι μαστούρηδες. Και ότι όλοι καταλήγουν και καλά στην ηρωίνη, απ το ένα ναρκωτικό στο άλλο δεν έχει βάση, αν έχεις σοβαρά προβλήματα θα καταλήξεις εκεί είτε αρχίσεις με κάνναβη είτε όχι. Αν δεν έχεις δε θα καταλήξεις. Εξαρτημένος χρήστης που να ξοδεύει και 600ε το μήνα και να ληστεύει κόσμο μάλλον αποτελεί σενάριο επιστημονικής φαντασίας, εκτός κι αν τις προάλλες που πήγες στο μίνι μάρκετ της γειτονιάς σου είδες ένα τυπάκι με μια κιθάρα να σημαδεύει τον μαγαζάτορα με την απειλή ότι θα τον κάνει να γελάει μέχρι θανάτου με τις "ασυναρτησίες" που πετάει - πράγμα που βρίσκω λίγο απίθανο. Ειδικά απ τη στιγμή που σωματική εξάρτηση δεν υπάρχει ούτως ή άλλως (όπως λέει και το άρθρο που μου έστειλες).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Αν αυτό αποτελεί ικανοποιητική αιτία για να τον απαγορέψουν, τότε τι να πω.
Ελενη, σορυ που σε αποκαλεσα Αννα. :P Στην ερωτηση σου: Οχι. Η διαφορα καφε-μαλακων ναρκωτικων ειναι τα ναρκωτικα εχουν πολυ χειροτερες συνεπειες στον ανθρωπινο οργανισμο απ οτι ο καφες. Το τι συνεπειες εχουν, μπορεις να διαβασεις και σε προηγουμενα ποστ. Το κυριοτερο για μενα ειναι οτι αποτελουν ψυχοτροπες ουσιες. Στη μορφη που κυκλοφορουν στην αγορα, ειναι επικυνδικες, ιδιαιτερα για τα παιδια.
Δεν απαγορεύουμε όλα αυτά στα οποία έχουν προσκόλληση οι άνθρωποι, γιατί απλώς δεν είναι αυτά η αιτία της κατάστασής τους
Η αιτια που ξεκιναει καποιος τα ναρκωτικα, ειναι η ελλειψη ενημερωσης, και η αγνοια των κινδυνων.
Δεν ξέρω τι λες, εμένα μου ακούγεται αρκετά τρομακτικό, αλλά απλώς επιλέγω να μην καπνίζω...
Αν ησουν παθητικη καπνιστρια για χρονια ισως να το αρχιζες και συ.
Προφανώς ο οργανισμός κατά των ναρκωτικών θα σου πει "μην πίνεις μπάφο", τι θες να σου πει, δουλειά του είναι.
Ναι αλλά δε παύει να είναι ενας επιστημονικός οργανισμός. Εσύ όταν είσαι άρρωστη, δε συμβουλεύεσαι το γιατρό σου?
Θέλει να πει ότι κατά κανόνα η κάνναβις δεν κάνει τίποτα σπουδαίο
Ωραια συμπερασματα βγαζεις. Λεει δεν βλαπτει εμφανως το χρηστη. Δηλαδη ο χρηστης δεν κατανοει τις επιπτωσεις της χρησης αμεσα. Διαβασε τη πρωτη παραγραφο και θα δεις μερικες συνεπειες.
Απλώς επειδή είναι παράνομη παίζει να σε μπαγλαρώσουν και είναι κρίμα.
Αυτό είναι κάτι που θα συμφωνήσω μαζί σου. Η πολιτεία προστατεύει το μεγαλέμπορο που πουλάει ο,τι του καπνίσει, και τιμωρεί τον χρήστη. Από την άλλη όμως, ποιο άλλο μέτρο να πάρει κάποιος για να σταματήσει τη χρήση μιας ουσίας? Αναγκαστικά δε πας στην ποινικοποίηση? Ισως μια πιθανη λυση θα ηταν η διαγραφή απο το ποινικο μητρώο καποιου το αδίκημα της κατοχής, για να μη στιγματίζονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Υπαρχουν ερευνες που λενε οτι απο κανναβη μπορει και να πας σε πιο σκληρα ναρκωτικα, αλλα και ερευνες που δειχνουν οτι δεν ισχυει αυτο. Επισης ας μην ξεχναμε οτι το γεγονος οτι καποιος πριν κανει πχ κοκαϊνη, ειχε κανει καναββη, δεν αποτελει αποδειξη, παρα μονο ενδειξη.

"According to a study to be published by the Centre for Economic Policy Research, London, cannabis does not lead to the use of hard drugs (Sunday Times of 16 December 2001). Findings are based on a survey of drug users in Amsterdam over a 10-year period. The study by Jan van Ours of Tilburg University in the Netherlands shows that cannabis users typically start using the drug between the ages of 18 and 20, while cocaine use usually starts between 20 and 25. But it concludes that cannabis is not a stepping stone to using cocaine or heroin. Four surveys, covering nearly 17,000 people, were carried out in Amsterdam in 1987, 1990, 1994 and 1997. The study found that there was little difference in the probability of an individual taking up cocaine as to whether or not he or she had used cannabis. Although significant numbers of people in the survey did use soft and hard drugs, this was linked with personal characteristics and a predilection to experimentation."
https://www.drugscience.org/sfu/sfu_gateway.html

https://www.reason.com/news/show/33365.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pepper ann7365

Νεοφερμένος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 15 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Εφόσον δεν υπάρχει σωματική εξάρτηση μιλάμε για ελεύθερη επιλογή του κάθε ατόμου, πολύ πιο ελεύθερη από πολλά νομιμοποιημένα πράγματα. Επίσης τα αρνητικά της κάνναβης είναι όλα για περιπτώσεις κατάχρησης. Αν πιστεύεις ότι δεν καπνίζω επειδή δεν ήμουν παθητική καπνίστρια, ενώ στην αντίθετη περίπτωση θα κάπνιζα, τότε καλύτερα να δούμε τι θέλει ποινικοποίηση μαζί με την αποποινικοποίηση, ή τι μηνύσεις έπρεπε να συνεχίσουν να τρώνε οι καπνοβιομηχανίες και τη γλιτώνουν. Γιατί αυτό έχει και πολύ μεγαλύτερη σωματική εξάρτηση, πράγμα που η κάνναβις δεν έχει.
Τα περι ποινικού μητρώου λύνονται πολύ εύκολα: αποποινικοποίηση. Αν ο άλλος θέλει να χρησιμοποιήσει δικαίωμά του, δεν πειράζει κανέναν. Γιατί η πολιτεία να τον αναγκάσει να σταματήσει;

Και για να επιστρέψουμε στους αριθμούς, αφού σας αρέσουν τόσο οι έρευνες, οι αντίστοιχες υπηρεσίες στη Γαλλία, όπου έμενα για 2.5 χρόνια, δηλώνουν ότι το 80-90% των νέων 18-19 ετών πίνει μπάφους τουλάχιστον περιστασιακά, ενώ παράλληλα οι εκστρατείες τους συγκεντρώνονται στην ενημέρωση ώστε να μην πίνουν οι νέοι (μπάφο ή αλκοόλ)... πριν οδηγήσουν! Είπε κανείς για 15% κάτι; Μήπως όλοι οι νέοι είναι πρεζόνια; Ή μήπως στην Ελλάδα είναι όλοι "καλά παιδιά"; Όχι. Είναι ακριβώς τα ίδια. Και μάλιστα δεν πολυασχολούνται με το να "περιορίσουν τη χρήση", απλώς στο να μην γίνει αυτή κοινωνικό πρόβλημα. Sounds fair to me.

Και αν αυτό που απασχολεί περισσότερο είναι να μην έχουν τα παιδιά πρόσβαση σε όλες αυτές τις ουσίες, ας νομιμοποιήσουν το εμπόριο και την χρήση έτσι ώστε να μπορούν να το ελέγξουν, να το φορολογήσουν, να θέσουν περιορισμούς στους εμπόρους, να βάλουν περιορισμούς ηλικίας και όλα αυτά τα όμορφα. Ακόμα καλύτερα, περιορισμός των νοθευμέων και εξαιρετικά επικίνδυνων ουσιών που κυκλοφορούν στη μαύρη. Ούτως ή άλλως το παιδί αν θέλει να βρει σώνει και καλά τρόπο θα τον βρει. Αν έχεις καταφέρει σαν γονέας να το κάνεις καταθλιπτικό και προβληματικό θα βρει σίγουρα ένα τρόπο να καταστρέψει τη ζωή του ούτως ή άλλως αν προσπαθήσει λίγο. Αλλά αυτό δεν είναι θέμα 1-2 ουσιών και της νομιμοποίησής τους. Μπορεί να είναι και τα χάπια που φυλάς στο φαρμακείο του σπιτιού. Μπορεί να μπει σε μια συμμορία ή σε τίποτα "κουλ" παρέες που να του δείξουν το δρόμο για την ηρωίνη σε χρόνο dt.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Yπέρ, ακόμα και των σκληρών. Μόνο και μόνο για να πέσουν στη φτώχεια τα κυκλώματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γλυκερια

Νεοφερμένος

Η Γλυκερια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Θα δηλωσω κι εγω υπερ της ελευ8ερης χρησης ελαφρων ναρκωτικων και μαλιστα συμπληρωματικα θα ηθελα να προσθεσω οτι ο εθισμος αυτων ειναι αποδεδειγμενα μικροτερος αυτων του τσιγαρου, κι οσοι διαφωνουν ας κανουν μια προσπα8εια να κοψουν το τσιγαρο... Οι επιπτωσεις για την υγειαν μας ειναι το ιδιο βλαβερες οπως το κοινο καπνισμα εφ οσον παρεχεται μεσω καπνισματος, κι αυτες ενω μεν τις γνωριζουμε, οικιοθελως τις αγνοουμε. Ολοι αναγνωριζουμε τον εθισμο του καπνισματος, ομως ειμαστε πολυ πιο επιεικεις στον εαυτο μας η σε αλλους αντιστροφα με τα ελαφρα ναρκωτικα, που κι εδω πολλοι 8εωρουν οτι πρεπει αναγκαστικα να γινει απεξαρτηση ενω κανεις δεν διανοηται να πει το ιδιο για τα τσιγαρα. Σ ενα απο τα 8εματα εδω, διαβασα το παραπονο μιας κοπελας που η μητερα της αν και στο τελευταιο σταδιο πνευμονικου καρκινου, δεν σταματισε να καπνιζει, προτιμησε τον γρηγορο θανατο εγραφε με πολυ πονο η κορη της...
Ο κυριος λογος ομως που προσωπικα ειμαι υπερ της αποινικοποιησης των ελαφρων ναρκωτικων ειναι οτι ειναι ο μονος τροπος να βγουν απο την εγκληματικοτητα και να παρουν την θεση που πραγματικα ανοικουν, στο ραφι διπλα στα τσιγαρα...με την προειδοποιηση και τα δυο σκοτωνουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
αφού βαφτίζουμε το ναρκωτικό ως νόμιμο προϊόν.

Κι όμως αγαπητέ μου, θα μπορούσε να αντιστρέψει κανείς αυτό το επιχείρημα. Η κάνναβη είναι γνωστή από αρχαιοτάτων χρόνων, ωστόσο καμμία θρησκεία, ούτε καμμία πολιτεία σκέφτηκε ποτέ να το απαγορεύσει, σε αντίθεση με το αλκοόλ, αλλά και το χοιρινό κρέας!! Η κάνναβη βαπτίστηκε "ναρκωτικό", μόλις στις αρχές του 20ου αιώνα, αν δεν κάνω λάθος μετά την ποτοαπαγόρευση, από τις ΗΠΑ. Η χώρα αυτή, με την ψυχολογία του παγκόσμιου χωροφύλακα, φρόντισε να επιβάλει την απαγόρευση και στα άλλα κράτη. Συνεπώς έχουμε ένα νόμιμο προϊόν που βαπτίστηκε ως ναρκωτικό και όχι ένα ναρκωτικό που ζητούν κάποιοι να βαπτιστεί ως νόμιμο.

υ.γ.Στάθηκα σε ένα κείμενο γιατί τα όσα έχω ζήσει και δει το βρίσκουν σύμφωνο.

Αυτή η ερώτηση με απασχολεί, σε σχέση με την απόλυτη στάση σου επί του ζητήματος. Θα είχε ενδιαφέρον να μας πεις, εάν έχεις όντως γνωρίσει χρήστες κάνναβης και τι το αρνητικό έχεις δει σε αυτούς, σε βαθμό που να σου δημιουργείται τόση αποστροφή για το φαινόμενο.

Υπαρχουν ερευνες που λενε οτι απο κανναβη μπορει και να πας σε πιο σκληρα ναρκωτικα, αλλα και ερευνες που δειχνουν οτι δεν ισχυει αυτο. Επισης ας μην ξεχναμε οτι το γεγονος οτι καποιος πριν κανει πχ κοκαϊνη, ειχε κανει καναββη, δεν αποτελει αποδειξη, παρα μονο ενδειξη.

"According to a study to be published by the Centre for Economic Policy Research, London, cannabis does not lead to the use of hard drugs (Sunday Times of 16 December 2001). Findings are based on a survey of drug users in Amsterdam over a 10-year period. The study by Jan van Ours of Tilburg University in the Netherlands shows that cannabis users typically start using the drug between the ages of 18 and 20, while cocaine use usually starts between 20 and 25. But it concludes that cannabis is not a stepping stone to using cocaine or heroin. Four surveys, covering nearly 17,000 people, were carried out in Amsterdam in 1987, 1990, 1994 and 1997. The study found that there was little difference in the probability of an individual taking up cocaine as to whether or not he or she had used cannabis. Although significant numbers of people in the survey did use soft and hard drugs, this was linked with personal characteristics and a predilection to experimentation."
https://www.drugscience.org/sfu/sfu_gateway.html

https://www.reason.com/news/show/33365.html

Θα μπορούσε κανείς να παρατηρήσει, ότι η έρευνα που μας παραθέτει ο Λόρυ, έχει διεξαχθεί στην Ολλανδία, όπου η χρήση κάνναβης είναι νόμιμη. Εκεί, φυσικά αποδείχτηκε αυτό που για όσους έχουν διερευνήσει το ζήτημα είναι προφανές. Ότι δηλαδή, όπως προανέφερα, η χρήση κάνναβης δεν αποτελεί προθάλαμο για τη χρήση άλλων ναρκωτικών. Εάν η ίδια έρευνα διεξαχθεί σε μια άλλη χώρα, όπου όχι μόνο η χρήση της κάνναβης είναι παράνομη αλλά και διώκεται αυστηρώς, είμαι βέβαιος πως θα βγάλει αποτελέσματα που θα συσχετίζουν τη χρήση της κάνναβης με αυτήν σκληρών ναρκωτικών. Ο λόγος είναι βέβαια προφανής, ότι η απαγόρευση ρίχνει το εμπόριο της κάνναβης στα χέρια αυτών που εμπορεύονται τις άσπρες σκόνες και τα χάπια, οι οποίοι κάνουν ότι μπορούν για να τα προωθήσουν, με τεχνητές ελλείψεις, ή με "ψηστήρι" όπως ανέφερα στο προηγούμενό μου ποστ. Αυτό, γράφεται ακόμη και σε κείμενα που έχουν μέχρι τώρα παραθέσει οι πολέμιοι της νομιμοποίησης, όμως δεν φαίνεται να τους πτοεί στην επιμονή τους.

Θα ήθελα, μιας και το ζήτημα του αλκοόλ έχει αναφερθεί πολλές φορές μέσα στο παρόν θέμα, να κάνω έναν παραλληλισμό της σημερινής κατάστασης με την ποτοαπαγόρευση, στην αρχή του 20ου αιώνα στις ΗΠΑ. Η λογική λοιπόν εκεί, προτεσταντικής φυσικά έμπνευσης, ήταν ότι εφόσον το αλκοόλ προκαλεί τόσα προβλήματα στην υγεία και επιπλέον είναι εθιστικό, θα πρέπει ν' απαγορευτεί, ώστε οι πολίτες να "προστατευτούν", μιας και σύμφωνα με την πατερναλιστική λογική των κυβερνήσεων, ο πολίτης είναι μεν αρκετά ώριμος για να τις ψηφίζει, όμως αρκετά ανώριμος ώστε αυτές να πρέπει να τον προφυλάσσουν σε κάθε του βήμα, από τον ίδιο του τον εαυτό.
Αυτό, σύμφωνα με τα όσα έχουν γράψει οι πολέμιοι, φαίνεται πολύ λογικότερο από την απαγόρευση της χρήσης της κάνναβης, αφού όλοι έχουμε συμφωνήσει πως οι βλάβες από το αλκοόλ υπερτερούν κατά πολύ αυτών από την κάνναβη.
Ποιο ήταν όμως το αποτέλεσμα; Ο κόσμος δεν σταμάτησε να πίνει, παρά την αυστηρή ποτοαπαγόρευση που επιβλήθηκε. Το μόνο που επέτυχε αυτή η πολιτική ήταν να ανδρώσει και να γιγαντώσει μια πανίσχυρη μαφία, να πυροδοτήσει βία μεταξύ αντιπάλων συμμοριών, να γεννήσει διαφθορά στην αστυνομία, χρηματισμό σε κρατικούς λειτουργούς και να δημιουργήσει γενικότερα περισσότερα προβλήματα από αυτά που επέλυσε. Τελικά, μετά από λίγα χρόνια, πανικόβλητη η κυβέρνηση των ΗΠΑ έσπευσε να άρει την απαγόρευση, η οποία αποδείχτηκε καταστροφική.

Κάποιος κοινωνιολόγος, σε μια προσωπική μας συζήτηση, μου είχε πει πως ακριβώς τότε κηρύχθηκε παράνομη η κάνναβη, ως ανταπόδοση προς τα τεράστια συμφέροντα των λαθρεμπόρων αλκοόλ που θα πλήττονταν από την άρση της ποτοαπαγόρευσης, ώστε να υπάρξει "ομαλή μετάβαση". Δεν έχω διασταυρώσει την πληροφορία αυτή, μπορεί όμως όποιος ενδιαφέρεται να την ψάξει περισσότερο. Ο συγκεκριμένος άνθρωπος πάντως, είχε αποδειχτεί μέχρι τότε αξιόπιστος στις κοινωνιολογικές του αναλύσεις...

Θα συμφωνήσω σε αρκετά σημεία με όσους είπαν πως δεν είναι υπέρ της διάδοσης της χρήσης της κάνναβης, ότι δεν θα πρέπει να παρουσιάζεται ως κάτι το απλό και ανώδυνο, ότι έχει κι αυτή τις παρενέργειές της, κλπ. Ανέφερα παραπάνω ότι η κάνναβη "δεν είναι για τον καθένα". Λίγοι είναι αυτοί που μπορούν να κάνουν χρόνια χρήση χωρίς να "τα παίξουν" τελείως. Αυτό το επισημαίνω σθεναρά σε όλους όσοι δείχνουν να το διασκεδάζουν. Φαίνεται πως πράγματι μπορεί και να υπάρχει γενετική βάση σε αυτές τις διαφορές.

Πιστεύετε όμως πως το παράδειγμα της ποτοαπαγόρευσης, με την χειροτέρευση αντί της βελτίωσης της κατάστασης που επέφερε, δεν ισχύει και στην περίπτωση της κάνναβης; Γιατί επιμένετε σε μια κατασταλτική πολιτική, η οποία έχει δείξει πως το μόνο που επιτυγχάνει είναι η διάδοση των ναρκωτικών γενικά και τους μόνους που εξυπηρετεί είναι οι έμποροι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Αυτή η ερώτηση με απασχολεί, σε σχέση με την απόλυτη στάση σου επί του ζητήματος. Θα είχε ενδιαφέρον να μας πεις, εάν έχεις όντως γνωρίσει χρήστες κάνναβης και τι το αρνητικό έχεις δει σε αυτούς, σε βαθμό που να σου δημιουργείται τόση αποστροφή για το φαινόμενο.
Δεν μπορώ να σου μιλήσω για τους άλλους χάος...μπορώ όμως να σου πω δυο πράγματα από προσωπική εμπειρία.Ότι όταν εγώ έκανα χρήση λειτουργούσε ως ναρκωτικό....είδα αλλά και έζησα πως μπορεί να λειτουργήσει έτσι στο μυαλό μου....και επειδή πιστεύω ότι δεν είμαι μοναδικός.... μπορεί να λειτουργήσει και σε άλλους ......
Ναι , μπορεί να σου δημιουργήσει παραισθήσεις το έχω βιώσει.Όπως επίσης σε βοηθά να αποκοπείς από την δική σου προσωπική πραγματικότητα όπως ένα ναρκωτικό... μπορεί να σου ενισχύσει τις όποιες τάσεις αυτοκαταστροφής.Για μένα ο μπάφος είναι κάτι σαν το αλκοόλ.Το ότι και τα δυο αυτά ναρκωτικά δεν εθίζουν όλους μας , για λόγους που δεν γνωρίζουμε, δεν σημαίνει ότι δεν είναι ναρκωτικά ούτε όμως ότι δεν έχουν κάποιες ευεργετικές ιδιότητες.
Η προσωπική μου άποψη είναι ότι κανένα από αυτά τα δυο δεν θα έπρεπε να κυκλοφορούν στην αγορά με την εύνοια του κράτους.
Δεν θα παρότρυνα κανέναν νέο να γίνει χρήστης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dazeos

Νεοφερμένος

Ο Dazeos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Δεν μπορώ να σου μιλήσω για τους άλλους χάος...μπορώ όμως να σου πω δυο πράγματα από προσωπική εμπειρία.Ότι όταν εγώ έκανα χρήση λειτουργούσε ως ναρκωτικό....είδα αλλά και έζησα πως μπορεί να λειτουργήσει έτσι στο μυαλό μου....και επειδή πιστεύω ότι δεν είμαι μοναδικός.... μπορεί να λειτουργήσει και σε άλλους ......
Ναι , μπορεί να σου δημιουργήσει παραισθήσεις το έχω βιώσει.Όπως επίσης σε βοηθά να αποκοπείς από την δική σου προσωπική πραγματικότητα όπως ένα ναρκωτικό... μπορεί να σου ενισχύσει τις όποιες τάσεις αυτοκαταστροφής.Για μένα ο μπάφος είναι κάτι σαν το αλκοόλ.Το ότι και τα δυο αυτά ναρκωτικά δεν εθίζουν όλους μας , για λόγους που δεν γνωρίζουμε, δεν σημαίνει ότι δεν είναι ναρκωτικά ούτε όμως ότι δεν έχουν κάποιες ευεργετικές ιδιότητες.
Η προσωπική μου άποψη είναι ότι κανένα από αυτά τα δυο δεν θα έπρεπε να κυκλοφορούν στην αγορά με την εύνοια του κράτους.
Δεν θα παρότρυνα κανέναν νέο να γίνει χρήστης.


Καλησπέρα για ακόμα μια φορά, φίλε negative, όταν λες πως είχε επίδραση ναρκωτικού τι εννοείς?? Ότι λειτούργησε κατασταλτικά? Ότι είχες μια βαθιά αίσθηση υπνηλίας? Αν έχεις αυτό στο μυαλό σου τότε έχω να σου πω πως σου πλασάρανε μπουρουχίτσα (κακής ποιότητας)...κάτι που το τονίζουν τα λεγόμενα σου, <<Για μένα ο μπάφος είναι κάτι σαν το αλκοόλ>>...η μπουρούχα έχει την ίδια επίδραση (και επιπτώσεις) με το αλκοόλ. Υπάρχουν χιλιάδες ποιότητες και είδη κάνναβης όμως. Δοκίμασε την επόμενη φορά να ακούσεις Psychedelic να τσιτωθείς χαχαχα πλάκα κάνω φυσικά και δεν παροτρύνω ούτε και εγώ να πιει κάποιος δίχως ενημέρωση όμως. Το σημαντικό είναι να γνωρίζεις τα όρια σου...γιατί πραγματικότητες υπάρχουν πολλές και είναι όλες εξίσου αληθινές. Οι παραισθήσεις ή οι ψευδεσθήσεις δεν πηγάζουν απαραίτητα από ουσίες...και το λέω για όσους ξέρουν, έχουν ασχοληθεί κάποτε ή έχουν εντρυφίσει και στο μεταφυσικό.
<<είδα αλλά και έζησα πως μπορεί να λειτουργήσει έτσι στο μυαλό μου>> θα διαφωνίσω εν μέρη, νομίζω πως απλά ανακαλύπτεις άλλες κρυφές πτυχές και δυνατότητες του μυαλού σου.
<<μπορεί να σου ενισχύσει τις όποιες τάσεις αυτοκαταστροφής>>, <<Το ότι και τα δυο αυτά ναρκωτικά δεν εθίζουν όλους μας , για λόγους που δεν γνωρίζουμε,>> Οι λόγοι που δεν γνωρίζουμε, είναι αυτοί που συνειδητά δεν θέλουμε να <<γνωρίζουμε>>. Το να μην μπορείς να επιβληθείς στον ίδιο σου τον εαυτό και να αναζητάς τρόπους εγκεφαλικής ευχαρίστησης μόνο, όποιοι και αν είναι αυτοί (π.χ. έρωτας, ουσίες, γεύσεις κτλ), σε οδηγεί σε καταστάσεις απραξίας, εσωτερικού πνευματικού κενού και αυτοκαταστροφής με ότι συνεπάγεται αυτό. Αυτοί είναι οι άνθρωποι που δεν έχουν μέτρο-που δε θέτουν όρια. Είναι άνθρωποι κυριευμένοι από πάθη και απολαύσεις. Κανένας δεν είναι τέλειος όμως...ας μην τους περιθωριοποιούμε λοιπόν!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Δεν μπορώ να σου μιλήσω για τους άλλους χάος...μπορώ όμως να σου πω δυο πράγματα από προσωπική εμπειρία.Ότι όταν εγώ έκανα χρήση λειτουργούσε ως ναρκωτικό....είδα αλλά και έζησα πως μπορεί να λειτουργήσει έτσι στο μυαλό μου....και επειδή πιστεύω ότι δεν είμαι μοναδικός.... μπορεί να λειτουργήσει και σε άλλους ......
Ναι , μπορεί να σου δημιουργήσει παραισθήσεις το έχω βιώσει.Όπως επίσης σε βοηθά να αποκοπείς από την δική σου προσωπική πραγματικότητα όπως ένα ναρκωτικό... μπορεί να σου ενισχύσει τις όποιες τάσεις αυτοκαταστροφής.Για μένα ο μπάφος είναι κάτι σαν το αλκοόλ.Το ότι και τα δυο αυτά ναρκωτικά δεν εθίζουν όλους μας , για λόγους που δεν γνωρίζουμε, δεν σημαίνει ότι δεν είναι ναρκωτικά ούτε όμως ότι δεν έχουν κάποιες ευεργετικές ιδιότητες.
Η προσωπική μου άποψη είναι ότι κανένα από αυτά τα δυο δεν θα έπρεπε να κυκλοφορούν στην αγορά με την εύνοια του κράτους.
Δεν θα παρότρυνα κανέναν νέο να γίνει χρήστης.


Έχω γνωρίσει πολλούς που το δοκίμασαν και τους χάλασε. Όχι μόνο όσους ήπιαν μπουρούχα, αλλά ακόμη και "καλό πράμα" ελληνικό που λένε. Το είπα και θα το ξαναπώ μέχρι να με βαρεθείτε: "Το βοτάνι του διαβόλου δεν είναι για όλους". Είναι επικίνδυνη ατραπός και όποιος την πάρει ρισκάρει το κεφάλι του. Θέλει ευθύνη κι επιλογή πάνω απ' όλα. Το έχω ξαναγράψει, πως αν δοκίμαζαν όλοι, μόνο ένα μικρό ποσοστό θα γίνονταν χρόνιοι χρήστες.
Συνήθως, αυτοί που χαλιούνται από την κάνναβη, περνάνε καλύτερα όταν καπνίζουν οι άλλοι γύρω τους κι αυτοί απλά συμμετέχουν στην παρέα. Φτιάχνονται από το "ντουμάνι" και φαίνονται να το διασκεδάζουν περισσότερο από τους χρήστες. Έχουν και την ψευδαίσθηση πως δεν πίνουν, συνεπώς δεν τους καταλαμβάνουν οι τύψεις. Αυτό συμβαίνει επειδή χρειάζονται μικρότερη ποσότητα τετραϋδροτέτοιας και με χαμηλότερους ρυθμούς λήψης. Πιθανώς είναι θέμα υποδοχέων, τίποτε δεν είναι γνωστό επ' αυτού.
Δεν θα παρότρυνα κι εγώ ποτέ κανέναν να κάνει χρήση. Ειδικά σε άτομα κάτω των 18, πιθανώς να έχει ισχυρότερες παρενέργειες, το έχω παρατηρήσει και συμφωνώ με αυτά που δημοσιεύτηκαν μέχρι τώρα.

Συμφωνώ πως δεν θα έπρεπε τέτοιες ουσίες να κυκλοφορούν στα περίπτερα και στα σούπερ μάρκετ. Το να πηγαίνει κάποιος όμως φυλακή για μια επιλογή που δεν βλάπτει κανέναν, μάλλον μυθοποιεί τη χρήση, παρά την αποτρέπει. Είναι και άδικο, από ιδεολογικής άποψης, γιατί αν κάθε πράγμα που θα μπορούσε να αποβεί επικίνδυνο για σένα σου το απαγόρευαν, τότε δεν θα είχες κανέναν βαθμό ελευθερίας και θα ζούσες μόνο για να παράγεις.
Όταν σκέφτομαι την αποποινικοποίηση, δεν εννοώ να μπει η κάνναβη στη μαζική παραγωγή. Κάποιος τρόπος λογικού συγκερασμού θα πρέπει να υπάρχει. Γιατί να περιορίζουμε τη σκέψη μας σε "εύκολες" λύσεις, τύπου άσπρο-μαύρο, δηλαδή μεταξύ ποινικής δίωξης και μαζικής χρήσης;

Τελικά πάντως, βλέπω πως συχνά γενικεύουμε τις δικές μας εμπειρίες, μην αναγνωρίζοντας στους άλλους το δικαίωμα να βιώσουν τις ίδιες καταστάσεις με διαφορετικό τρόπο. Πιστεύω πως η συζήτηση εδώ μέσα συνεισφέρει στην κατανόηση από τη μεριά του καθενός από εμάς της στάσης του άλλου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
να θεσω εγω τωρα το αλλο θεμα:

για ποιο λογο πρεπει τα "σκληρα" ναρκωτικα να ειναι παρανομα?

γιατι πρεπει το κρατος να μας προστατευει απο τους ιδιους τους εαυτους μας?

παρε απο τον κοκαινεμπορο το υπερκερδος και εχεις λιγοτερο εγκλημα (και ενα καρο μπατσους ανεργους αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα).

δεν υπαρχουν καλα και κακα ψυχοενεργα υπαρχουν καλοι και κακοι ανθρωποι.

Η αλήθεια είναι οτι κι εγώ δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα να μια ενδεχόμενη αποποινικοποίηση θα μείωνε τους χρήστες. Δεν ξέρω.

duh...κατεβασε τα αρχεια του WHO για την χρηση ψυχοενεργων...η αποποινηκοποιηση ΠΑΝΤΑ εχει τα εξις αποτελεσματα:

1) ΜΙΚΡΗ αυξηση των περιστασιακων χρηστων
2) ΜΕΓΑΛΗ μειωση των εξαρτημενων/binge type χρηστων
3) ΜΕΓΑΛΗ μειωση της εγκληματικοτητας

Το οποιο απαγορευτικε για να μην πηδανε λευκοι πλουσιοι κινεζες πορνες

Η κοκα απαγορευτικε για να μην πηδανε μαυροι φτωχοι πλουσιες λευκες

Το MDMA απαγορευτικε για να μην πηδιομαστε γενικος μεταξυ μας

Σε ΟΛΕΣ τις περιπτοσεις η χρηση ΔΕΝ μειωθηκε αλλα το οργανομενο εγγλημα εχει κερδος για ολα τα παρανομα ναρκωτικα get this: 400 δισεκατομμυρια δολαρια το χρονο. Προσοχη αυτο ειναι το υπολογιζομενο καθαρο ΚΕΡΔΟΣ, μαζι με τα λειτουργικα εξοδα κτλ κτλ μιλαμε για τρις. No wander που οι εμποροι ειναι οπλισμενοι μεχρι τα δοντια...

Το κοστος του "war on drugs" που κυρηξε ο νιξον μεχρι τωρα ειναι ανυπολογιστο, το budget μονο για φετος του DEA ειναι 20 δις δολαρια. Αναρωτιεμαι τι θα ειχε γινει αν αυτα τα 20 δις ειχαν διατεθει για καλυτερη ΠΑΙΔΙΑ επι των ψυχοενεργων...

Αν το μεσο πιτσιρικι ηξερε τι ειναι η ηρωινη και ηξερε τι να περιμενει και αν ο μεσος κακομοιρης που θελει να γλιτωσει απο τη βαρεμαρα και την αννοια του καταφευγοντας στην πρεζα ειχε εναλακτικες ποσοι λιγοτεροι θα ηταν νεκροι?

Και by the way ΓΙΑΤΙ θελουμε να προσατευουμε τους ανθρωπους απο τον εαυτο τους? I dont get it...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 243356

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτα περι αποποινικοποίησης των μαλακων ναρκωτικων ειναι κλασσικη προταση του ΣΥΡΙΖΑ. Ειμαι ΚΑΤΑ αυτης της προτασης.

Επισης θα ηθελα να απαγορευεται το τσιγαρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
η καταπληκτικοτερη επιχειρηματολογια ολων των εποχων "ειμαι κατα γιατι το λεει ο συριζα"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phalanx

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Phalanx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Όπα φίλε audit01. Δεκτό οτι ο ΣΥΡΙΖΑ είναι ότι να ναι και υπερ όλλων των αναξιοπαθούντων και ανευ επιχειρημάτων αντιφρονούντων επι της ελληνικής γης αλλα δεν μπορείς να το στοιχειοθετείς έτσι. Καλύτερα σε αυτά τα ζητήματα να ακούς και να λαμβάνεις υπόψη περισσότερο την άποψη της επιστήμης μέσω της ιατρικής , της ψυχανάλυσης, της κοινωνιολογίας, της δικονομίας παρά να ξορκίζεις το ¨κακό¨ εξαιτίας όσων ενστερνίζονται μια ιδέα για ψηφοθηρικούς λόγους στην προσπάθεια εξέυρεσης πολιτικών θέσεων και προγραμμάτων.

Το ζήτημα της αποποινικοποίησης έχει βάση και όχι σίγουρα στην λογική της ασύδοτης χρήσης. Η εφαρμογή του δε στα "μαλακά" μόνο έχει χαρακτήρα δοκιμής για την δυτική κουλτούρα μας. Τα πρώτα δείγματα είναι θετικά όπου δοκιμάστηκε και πρέπει να το λάβουμε υπόψην μας αυτό. Στην τελική οι όποιες προσπάθειες να καταπολεμηθεί το φαινόμενο ώς μάστιγα και μίασμα αποτύχαν. Ας δοκιμάσουμε λοιπόν και έναν άλλο τρόπο μακριά απο το πνεύμα της εποχής της ποταπαγόρευσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
ρε παιδια οταν ποινηκοπιηθηκε το αλκοολ ο αλκοολισμος και το εγγλημα εκτοξευθηκαν, τι καθομαστε και λεμε τωρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Αυτα περι αποποινικοποίησης των μαλακων ναρκωτικων ειναι κλασσικη προταση του ΣΥΡΙΖΑ. Ειμαι ΚΑΤΑ αυτης της προτασης.

Επισης θα ηθελα να απαγορευεται το τσιγαρο.

Εάν δοκίμαζες να μπεις στο θέμα "Πόσο αριστερή είναι η Αριστερά του κυρίου Τσίπρα" ίσως δεν έκανες αυτόν τον ισοπεδωτικό αφορισμό. Έχεις κάθε δικαίωμα να είσαι κατά της οποιασδήποτε πρότασης, αλλά στο παρόν φόρουμ συνηθίζουμε τη διαφωνία μας να την εκφράζουμε με επιχειρήματα και πάντα ζωντανό διάλογο. Τουλάχιστον έτσι ίσως να μπορέσουμε να καταλάβουμε περισσότερα για την άποψή σου, απ' όσα αφήνεις τώρα να διαφανούν.

Γενικά, συμφωνώ με τον epote στο ότι η απαγόρευση ακόμη και των σκληρών ναρκωτικών δεν έχει παρά μόνο αρνητικά αποτελέσματα, ωστόσο θεωρώ ότι όλα τα επικίνδυνα "φάρμακα" θα έπρεπε να χορηγούνται υπό αυστηρό έλεγχο και όχι να κυκλοφορούν ανεξέλεγκτα στο εμπόριο. Θα συμφωνήσω ακόμη με τον Phalanx στο ότι η αποποινικοποίηση των μαλακών είναι ένα πρώτο βήμα για την προσέγγιση μιας εναλλακτικής πολιτικής, σε σχέση με τις πλήρως αποτυχημένες που έχουν εφαρμοστεί έως τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ajusshi

Διάσημο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Κατά.

Κατά σε ότι μας καταστρέφει
το μυαλό και προκαλεί εξάρτηση
στο σώμα μας.



:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 243356

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εάν δοκίμαζες να μπεις στο θέμα "Πόσο αριστερή είναι η Αριστερά του κυρίου Τσίπρα" ίσως δεν έκανες αυτόν τον ισοπεδωτικό αφορισμό. Έχεις κάθε δικαίωμα να είσαι κατά της οποιασδήποτε πρότασης, αλλά στο παρόν φόρουμ συνηθίζουμε τη διαφωνία μας να την εκφράζουμε με επιχειρήματα και πάντα ζωντανό διάλογο. Τουλάχιστον έτσι ίσως να μπορέσουμε να καταλάβουμε περισσότερα για την άποψή σου, απ' όσα αφήνεις τώρα να διαφανούν.

Γενικά, συμφωνώ με τον epote στο ότι η απαγόρευση ακόμη και των σκληρών ναρκωτικών δεν έχει παρά μόνο αρνητικά αποτελέσματα, ωστόσο θεωρώ ότι όλα τα επικίνδυνα "φάρμακα" θα έπρεπε να χορηγούνται υπό αυστηρό έλεγχο και όχι να κυκλοφορούν ανεξέλεγκτα στο εμπόριο. Θα συμφωνήσω ακόμη με τον Phalanx στο ότι η αποποινικοποίηση των μαλακών είναι ένα πρώτο βήμα για την προσέγγιση μιας εναλλακτικής πολιτικής, σε σχέση με τις πλήρως αποτυχημένες που έχουν εφαρμοστεί έως τώρα.

1) Αμα το ΣΥΡΙΖΑ ειναι αριστερα τοτε εγω ειμαι ο Παπας της Ρωμης...
2) Αρνητικη για μενα ειναι η εξαρτηση που προκαλουν ολα αυτα τα ναρκωτικα ειτε ειναι μαλακα ειτε σκληρα. Ασε που δεν προσφερουν τιποτα εκτος απο αποβλακωση...
3) Να εφαρμοσουμε δηλαδη την πολιτικη της Ολλανδιας οπου το το χορτο πωλειται νομιμα ακομα και στα βιβλιοπωλεια...και οπου οι παιδεραστες δεν καταδικαζονται και ουτε καταδιωκονται.
Οχι φιλε μου να μου λειπει το βυσσινο εγω δεν θελω τετοιους ειδους <<απελευθερωμενης>> κοινωνιας για την Ελλαδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Και by the way ΓΙΑΤΙ θελουμε να προσατευουμε τους ανθρωπους απο τον εαυτο τους? I dont get it...

και γιατί να μην το κάνουμε αν μπορούμε? i dont get it either...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top