Κινητά τηλέφωνα: Μόδα ή ανάγκη;

Κινητά τηλέφωνα:Μόδα ή ανάγκη;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 47)
  • Μόδα.

    Ψήφοι: 6 12.8%
  • Ανάγκη.

    Ψήφοι: 13 27.7%
  • Μόδα και ανάγκη.

    Ψήφοι: 28 59.6%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Πλέον είμαι με ένα ταπείνο k700
Ιντά 'πάθε το QTEK;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gademis:
Ιντά 'πάθε το QTEK;
Το πούλησα, εκείνη την περίοδο χρειαζόμουν λέφτα, αλλά είχα ψίλοκουραστεί , κάθε μέρα backup μην τυχον πάθει κάποιο Hardreset...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Έχω το ίδιο κινητό τρία χρόνια τώρα γιατί με έχει βολέψει απίστευτα,το μόνο εχτρα που έχει είναι φωτογραφική κι αυτή σπανίως την χρησιμοποιώ.Είναι ιδιαίτερα εύχρηστο και δεν σκέφτομαι να το αλλάξω,οι φίλοι μου με κράζουν γιατί κάθε χρόνο τους χαρίζω την επιδότηση μου(cosmote 480 και η επιδότηση κυμαίνεται γύρω στα 180 ευρώ) αφού δεν έχω σκοπό να το αλλάξω.
Αν και μέχρι να έρθουν τα κινητά στην Ελλάδα ζούσα μια χαρά και χωρίς αυτά τώρα έχει γίνει προέκταση του χεριού μου και νοιώθω αποκομμένη όταν καμμιά φορά το ξεχνάω ή κλείνει απο μπαταρία.
Ίσως η πιο σωστή έκφραση για μένα είναι ότι ξεκίνησε σαν μόδα(μιας και το πρωτοπήρα γιατί είχαν όλοι χωρίς ουσιαστικά να μου χρειάζεται) και με τον καιρό μου έγινε συνήθεια και ανάγκη.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Έχω το ίδιο κινητό τρία χρόνια τώρα γιατί με έχει βολέψει απίστευτα,το μόνο εχτρα που έχει είναι φωτογραφική κι αυτή σπανίως την χρησιμοποιώ.Είναι ιδιαίτερα εύχρηστο και δεν σκέφτομαι να το αλλάξω,οι φίλοι μου με κράζουν γιατί κάθε χρόνο τους χαρίζω την επιδότηση μου(cosmote 480 και η επιδότηση κυμαίνεται γύρω στα 180 ευρώ) αφού δεν έχω σκοπό να το αλλάξω.
Επιδότηση, μεγάλυτερη κλεψια που μας κάνουν οι εταιρίες .... Σε υποχρεώνουν να κάτσεις ένα χρόνο και σου κρατάνε το πάγιο στα ύψη


Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Ίσως η πιο σωστή έκφραση για μένα είναι ότι ξεκίνησε σαν μόδα(μιας και το πρωτοπήρα γιατί είχαν όλοι χωρίς ουσιαστικά να μου χρειάζεται) και με τον καιρό μου έγινε συνήθεια και ανάγκη.;)
ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΑΙΟ ΕΔΩ :) πιστεύω ότι όλοι κάπως έτσι ξεκινήσαμε....


Υ.γ.: Αλήθεια πιο κινητό έχεις; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Έχω το sagem my x-6 (ελπίζω γιατί κάνω αντιγραφή ό,τι λέει η συσκευή):D
Όσο για την επιδότηση θα σου απαντήσω αλλού αφού πρόλαβες κι έκανες νέο thread...ατιμούτσικο......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Ανάγκη ή όχι πλέον δεν έχει και τόση σημασία....εξάλου οι περισσότερες ανάγκες μας είναι μάλλον κατασκευασμένες....Το σίγουρο είναι πως είναι ευκολία....η τεχνολογία στην υπηρεσία του ανθρώπου...... ή μήπως το αντίστροφο. Το πρόβλημα δεν είναι η αποδοχή του κινήτου ως ανάγκη φυσικά, αλλά την ανάγκη να έχουμε πάντα το πιο "μοδάτο" κινητό.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maggie

Περιβόητο μέλος

Η Maggie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 5,843 μηνύματα.
Και τα δυο.Και ανάγκη αλλά και μόδα...:redface: :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kassie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Kassie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Οδοντίατρος. Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Βασικα εγω εχω την εντυπωση οτι το κινητο μας εγινε συνηθεια. Π.χ αν εχω ραντεβου με καποιον και προκειται να αργησω στελνω sms. Ξερω οτι ειναι αγενεια αλλα το κανουν πολλοι. Πριν τα κινητα επρεπε να μαστε στην ωρα μας. :hmm:
Υ.Γ Και το κλασικο ενω ξερω οτι ο αλλος ειναι σπιτι παιρνω παντα τηλεφωνο στο κινητο δηθεν για να μην ενοχλησω! Στην πραγματικοτητα για να αποφυγω να μιλησω σε μαμαδες,μπαμπαδες, γιαγιαδες κ.τ.λ.:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Kassie:
Υ.Γ Και το κλασικο ενω ξερω οτι ο αλλος ειναι σπιτι παιρνω παντα τηλεφωνο στο κινητο δηθεν για να μην ενοχλησω! Στην πραγματικοτητα για να αποφυγω να μιλησω σε μαμαδες,μπαμπαδες, γιαγιαδες κ.τ.λ.:whistle:
Και εγω το ιδιο ακριβως ελλατωμα εχω. Πολυ σπανια περνω τηλεφωνο στο σπιτι.

Παντως, το κινητο εγινε μοδα, ανεξαρτητα αν ειναι αναγκαιο ή οχι. Για αυτο το poll ειναι κατα 90% αστοχο, γιατι δεν ρωταει αν αυτο που θα ψηφισουμε ειναι η γνωμη μας ή η πραγματικοτητα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Γιατί χρησιμοποιείτε κινητό τηλέφωνο?Τι πλεονεκτήμα έχει για σας?Ποιό είναι το πιο σημαντικό για σας σε ένα κινητό?Επίσης τί είναι για σας μόδα, ανάγκη ή και τα δυο?

Μπορεί το poll να μην το αναφέρει αλλά δεν πας να απαντήσεις στην κούφα χωρίς να διαβάσεις την εισαγωγή αυτού του θεματος....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Κοιτα, το poll ειναι για να μας διευκοληνει να συγκεντωσουμε την αποψη ολων και να βγαλουμε ενα συμπερασμα. Δεν ειναι ξεκαθαρο το ερωτημα. Οποτε πιο πολυ δυσκολευει παρα διευκοληνει. Αλλιως με αυτη τη λογικη, θα κοιτουσαμε ενα-ενα τα μηνυματα και θα βγαζαμε τα συμπερασματα μετα απο πολυυυυ ωρα. Νομιζω πως εγινα κατανοητος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Skoulikadera---:
Ανάγκη ή όχι πλέον δεν έχει και τόση σημασία....εξάλου οι περισσότερες ανάγκες μας είναι μάλλον κατασκευασμένες....Το σίγουρο είναι πως είναι ευκολία....η τεχνολογία στην υπηρεσία του ανθρώπου...... ή μήπως το αντίστροφο. Το πρόβλημα δεν είναι η αποδοχή του κινήτου ως ανάγκη φυσικά, αλλά την ανάγκη να έχουμε πάντα το πιο "μοδάτο" κινητό.:/:
Καλά πλέον εγώ δεν δίνω πότε σταθέρο... και προτιμώ κάποιον να το παίρνω στο κινήτο για τους λόγους που είπες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Ανάλογα
Δεν μπορά να παραδεχτώ πως ένα παιδάκι γυμνασίου έχει ανάγκη κινητό μην τρελαθούμε κιόλας.
Εδώ έχουν αρχίσει απο το δημοτικό να έχουν κινητό.
Εμένα μου ήταν αναγκαίο για τα 4 χρόνια που σπούδαζα.
Τώρα αν και 22 χρονών δεν μου είναι αναγκαίο, απλά το έχω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Aναγκη καθαρά!
(Στην εποχη μας ομως εχει καταντησει για τους περισσοτερους μοδα διχως ορια)
Το κινητο τηλεφωνο ειναι ενα μεσο επικοινωνιας το οποιο μπορεις να το εχεις παντα μαζι σου και να μην εχεις την ανασφαλεια π.χ.
"Ωχ...μου χαλασε το αμαξι στις 12 στην εθνικη...τον πουλοβιτς!":P
Ακομα και σε παιδι του γυμνασιου ενα κινητο τηλεφωνο απλο, δινει πολυ μεγαλη σιγουρια και ασφαλεια στους γονεις οτι ανα πασα στιγμη μπορουν να βρουν το παιδι τους.;)
Και οχι αν το παιδι εχει μεγαλωσει οπως πρεπει μεσα απο το σπιτι του και ξερει μεχρι που φτανει η τσεπη των δικων του, ΔΕΝ θα ζητησει αλλο επειδη ζηλεψε απο καποιο αλλο παιδακι...
κι εγω οταν πηγαινα σχολειο "ζηλευα" τα αθλητικα παπουτσια των 60 χιλιαδων δραχμων *τοτε* που φοραγαν μερικοι, αλλα ταυτοχρονα ηξερα και τι πρεπει να ζητησω, ποτε να το ζητησω, και γιατι.
Τα κινητα φτιαχτηκαν για αυτον τον λογο αρχικα.
απλουστατα εμεις οι ανθρωποι εχουμε κανει την λεξη "υπερ" να μπαινει παντου...
Υπερβαλλουμε, υπερκαταναλωνουμε και και και...
Και ακομα και το οτι εχουν βαλει τοσα σε ενα κινητο, αχρηστα δεν ειναι..οχι για ολους.
Εγω εχω κινητο με windows,καμερα κτλ κτλ.
Εμενα αυτο μου ειναι απολυτα χρησιμο...
Με εχει βολεψει πολλες φορες στο πανεπιστημιο*με τα προγραμματα*, η καμερα του σε ωρα αναγκης μπορει να μου λυσει τα χερια, το ραδιοφωνο(αν και δεν εχει) και το οτι παιζει mp3 με βοηθαει στο να μην σκυλοβαριεμαι σε διαφορα ταξιδια, και και και.
Αλλιως θα εππρεπε να ειχα, ενα mp3 player epanv, μια ψηφιακη,κι ενα laptop για τις αναγκες του πανεπιστημιου..
Φυσικα ενα τετοιο τηλεφωνο σε ενα παιδι 15-16 ειναι συνηθως αχρηστο, αλλα και παλι υπαρχουν και ατομα σε εκεινη την ηλικια που ξερουν γιατι το θελουν.Ελαχιστα μεν αλλα υπαρχουν.
Η καταληξη ειναι οτι το marketing κανονικα θα επρεπε να μας κανει πιο "επιλεκτικους" και οχι για να μας φυτεψει ακομα περισσοτερο την μανια να καταναλλωνουμε.
Δυστυχως ομως συμβαινει το αντιθετο μιας και ο ανθρωπος με αυτο τον τροπο (να αγοραζει οτι βρει δηλαδη) καλυπτει πολλα κενα που εχει μεσα του,ανασφαλειες κτλ κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος00753684

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κούγκαρ της Ενωσης Ζωαδιων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
Για μόδα πιο πολύ πιστεύω ... αλλιώς θα αγοράζαμε κάποιο χωρίς δυνατότητες κάμερας , αναπαραγωγής ήχου κτλ. Όμως ή ανάγκη της τηλεπικοινωνίας περιορίζεται στην ύπαρξη ενός απλού κινητού τηλεφώνου. Παράλληλα στις κοινωνίες η ύπαρξη ενός καλοπληρωμένου κινητού γεμίζει έπαρση , υπερβολικά πολλές φορές υπερηφάνεια και κομπασμό τα άτομα που τα έχουν εξασφαλίσει. Ταυτόχρονα το άτομο νιώθει αυτόνομο και ανεξάρτητο αφού παύει να επικοινωνεί με το παραδοσιακό -οικογενειακό σταθερό του σπιτιού που συνήθιζαν να χρησιμοποιούν όλα τα μέλη . Άρα κυριαρχεί η μόδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
Τα κινητά τηλέφωνα σίγουρα αναγκη...

Τα smartsphones απλά μόδα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Τα κινητά τηλέφωνα σίγουρα αναγκη...

Τα smartsphones απλά μόδα...

:hmm:

το 95 θα λέγαμε πως τα κινητά ειναι μόδα :P και τα σταθερά ανάγκη

οπότε το 2023 θε λέμε ότι τα smartphone είναι ανάγκη τα superdeluxephones είναι μόδα και πάει λέγοντας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Τα κινητά τηλέφωνα σίγουρα αναγκη...

Τα smartsphones απλά μόδα...

Smartphone επίσης σημαίνει κινητό τηλέφωνο με σύγχρονο λειτουργικό, το οποίο σου δίνει άμεση πρόσβαση στο web, στα mail σου, στις cloud υπηρεσίες σου, σε δεκάδες εφαρμογές που για κάποιους είναι άχρηστες για κάποιους άλλους όμως ιδιαίτερα βοηθητικές κλπ.
Επίσης, καλύπτει ταυτόχρονα και την ψυχαγωγία/διασκέδασή σου. Μπορείς να διαβάσεις ένα e-book, να ακούσεις μουσική, να δεις μια ταινία, να τραβήξεις μια ικανοποιητικής ποιότητας φωτογραφία κλπ, ως γνωστόν.
Οπότε θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω μαζί σου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Εγώ θα πω ανάγκη. Εδώ στη Φινλανδία ο κόσμος δεν έχει πια σταθερά τηλέφωνα, επειδή δεν υπερτερούν σε κάτι έναντι των κινητών. Επιπλέον, η σταθερή τηλεφωνία είναι και πιο ακριβή από την κινητή, οπότε συνήθως όταν το παιδί φτάνει σε σχολική ηλικία, αποκτάει δικό του κινητό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Γιατί χρησιμοποιείτε κινητό τηλέφωνο?Τι πλεονεκτήμα έχει για σας?Ποιό είναι το πιο σημαντικό για σας σε ένα κινητό?Επίσης τί είναι για σας μόδα, ανάγκη ή και τα δυο?
Αν και ακόμα κινητό εγώ δεν έχω πάρει,το θεωρώ ανάγκη.Το παρατηρώ από τους γονείς μου κυρίως και την οικογένεια μου γενικότερα.Το έχουμε ως μέσο επικοινωνίας γιατί βολεύει όταν είμαστε εκτός σπιτιού και βοηθάει ειδικά αυτή την περίοδο που η οικογένεια μου είναι χωρισμένη ακόμα στα 2:P.
Το μόνο χρήσιμο στο κινητό είναι τα μηνύματα και οι κλήσεις που μπορούμε να κάνουμε τίποτα άλλο κατ'εμέ.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top