[Εκτιμήσεις] Βάσεις 2015

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

strawberryblond

Νεοφερμένος

Η strawberryblond αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Ναι, υπάρχουν..πολλές μάλιστα :)
παιδια, εβγαλα 17.738 και εγω εχω βαλει πρωτη επιλογη νομικη...στις προβλεψεις του φιλιππιδη τη νομικη κομοτηνης την εχει 17.750. Τι πιστεύετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Ναι, υπάρχουν..πολλές μάλιστα :)

chris1993 το οικονομικο τριπολης που εχει 12031 ποσο λες θα διαμορφωθει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Merendaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Merendaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 252 μηνύματα.
παιδια, εβγαλα 17.738 και εγω εχω βαλει πρωτη επιλογη νομικη...στις προβλεψεις του φιλιππιδη τη νομικη κομοτηνης την εχει 17.750. Τι πιστεύετε;

εχουν βγει απο το φιλιπιδη εκτιμησεις για ολα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrispap1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο chrispap1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Ναι, υπάρχουν..πολλές μάλιστα :)
μακαρι συνονοματε ..ελπιζω να πεσεις μεσα :D:D

ο στρατηγακης τη βγαζει 17.550
οποτε πιστευεις οτι εχω ελπιδες ? :clapup::clapup::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

strawberryblond

Νεοφερμένος

Η strawberryblond αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
εχουν βγει απο το φιλιπιδη εκτιμησεις για ολα?

Ναι, νομίζω για όλα τα πεδία

Ναι, νομίζω για όλα τα πεδία
Οι εκτιμήσεις του στρατηγακη και του κουτρουμπελη βγήκαν πριν λήξει η προθεσμία των μηχανογραφικών, πράγμα το οποίο θεωρώ οτι θα έπαιξε σημαντικό ρόλο στη διαμόρφωσή τους εκ μέρους όλων των ενδιαφερομένων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Για να δώσω μια έκταση της κατρακύλας στην θεωρητική απλά θα σας πω ότι το 2014 σε σχέση με το 2013 είχαμε αύξηση των αριστούχων (18+) κατά 213 άτομα που στα 32448 άτομα μιλάμε για αύξηση 0,6564%, είχαμε αύξηση στα αρχαία κατά 3,3% ενώ στην ιστορία μείωση 3,37%.

Άρα, μέση αύξηση 80%*(+0,6564%) + 13%*(+3,30%) + 7%*(-3,37%) = 0,525 + 0,429- 0,236 = 0,718 στα τμήματα άνω του 18.

Αυτό όμως ισχύει ceteris paribus, δηλαδή δεν εκλαμβάνουμε την ζήτηση των υποψηφίων υπόψην (τα θεωρούμε όλα τα άλλα σταθερά).
Βλέπουμε όντως ότι το 2014 είχαμε αύξηση ζήτησης του τμήματος Νομικής κάτι που έκανε το 0,72% να γίνει 0,8% (δηλαδή να ανέβει η βάση κατά 143 μόρια).

Έπειτα όμως λόγω των μετεγγραφών, παρατηρήθηκε πάρα πολύ μεγάλη αύξηση ζήτησης στη Θεσσαλονίκη και ΕΙΔΙΚΑ στην Κομοτηνή, κάτι που έκανε τη βάση της Θεσσαλονίκης αντί για 0,72% να αυξηθεί 1,2% και της Κομοτηνής να αυξηθεί 2,2%. Επισημαίνεται ότι τα πλεονάσματα ζήτησης σε μερικές σχολές όπως αυτές δημιούργησαν ελλείματα ζήτησης σε άλλες.

Πάμε τώρα στα φετινά σε σχέση με το 2013.

Έχουμε μείωση από 2211 σε 1470 στους αριστούχους 18+, άρα 741 άτομα που στα 32448 είναι μείωση -2,2837%
Έχουμε μείωση αριστούχων στα αρχαία 0,75% και μείωση αριστούχων στην ιστορία 5,33%.

Άρα, μέση μείωση 80%*(-2,2837%) + 13%*(-0,75%) + 7%*(-5,33%) = -1,827 -0,098 -0,373 = -2,3%

Οπότε, ceteris paribus θα έχουμε μέση μείωση στην Αθήνα -2,3% που μεταφράζεται σε 427 μόρια, που με μια αύξηση ζήτησης σε σχέση με το 2013 δημιουργεί τα όρια:

Εκτιμώμενη βάση τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ 18,150-18,300 (18.225)
Εκτιμώμενη βάση τμήματος Νομικής ΑΠΘ 18,000-18,150 (18.075)

Και στην Κομοτηνή επειδή καταργήθηκαν οι μετεγγραφές:
Εκτιμώμενη βάση τμήματος Νομικής ΔΠΘ 17,400-17,600 (17.500)

Και η μείωση αυτή (500-600 μόρια) συνεχίζεται μέχρι πολύ κάτω βαθμολογικά ειδικά μέχρι τα τμήματα των 15000-16000 μορίων και δη της περιφέρειας. Επισημαίνεται ότι σε μερικά περιφερειακά τμήματα θα παρατηρηθεί μείωση άνω των 1000 μορίων. Που όσο θα προχωράμε κάτω από το 13-14 θα μείωνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

jim2015

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jim2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 340 μηνύματα.

strawberryblond

Νεοφερμένος

Η strawberryblond αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Θεωρώ οτι οι εκτιμήσεις που θα βγάλει ο καραγιαννης στο esos μπορει να ειναι λιγο πιο αξιόπιστες καθώς εχει λήξει η προθεσμία των μηχανογραφικών, θα εχει λήξει και η προθεσμία των ανακλήσεων και τελευταίο θα υπάρχει σε γενικές γραμμές μια εικόνα των προτιμήσεων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NEKTARIOS11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NEKTARIOS11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Για να δώσω μια έκταση της κατρακύλας στην θεωρητική απλά θα σας πω ότι το 2014 σε σχέση με το 2013 είχαμε αύξηση των αριστούχων (18+) κατά 213 άτομα που στα 32448 άτομα μιλάμε για αύξηση 0,6564%, είχαμε αύξηση στα αρχαία κατά 3,3% ενώ στην ιστορία μείωση 3,37%.

Άρα, μέση αύξηση 80%*(+0,6564%) + 13%*(+3,30%) + 7%*(-3,37%) = 0,525 + 0,429- 0,236 = 0,718 στα τμήματα άνω του 18.

Αυτό όμως ισχύει ceteris paribus, δηλαδή δεν εκλαμβάνουμε την ζήτηση των υποψηφίων υπόψην (τα θεωρούμε όλα τα άλλα σταθερά).
Βλέπουμε όντως ότι το 2014 είχαμε αύξηση ζήτησης του τμήματος Νομικής κάτι που έκανε το 0,72% να γίνει 0,8% (δηλαδή να ανέβει η βάση κατά 143 μόρια).

Έπειτα όμως λόγω των μετεγγραφών, παρατηρήθηκε πάρα πολύ μεγάλη αύξηση ζήτησης στη Θεσσαλονίκη και ΕΙΔΙΚΑ στην Κομοτηνή, κάτι που έκανε τη βάση της Θεσσαλονίκης αντί για 0,72% να αυξηθεί 1,2% και της Κομοτηνής να αυξηθεί 2,2%. Επισημαίνεται ότι τα πλεονάσματα ζήτησης σε μερικές σχολές όπως αυτές δημιούργησαν ελλείματα ζήτησης σε άλλες.

Πάμε τώρα στα φετινά σε σχέση με το 2013.

Έχουμε μείωση από 2211 σε 1470 στους αριστούχους 18+, άρα 741 άτομα που στα 32448 είναι μείωση -2,2837%
Έχουμε μείωση αριστούχων στα αρχαία 0,75% και μείωση αριστούχων στην ιστορία 5,33%.

Άρα, μέση μείωση 80%*(-2,2837%) + 13%*(-0,75%) + 7%*(-5,33%) = -1,827 -0,098 -0,373 = -2,3%

Οπότε, ceteris paribus θα έχουμε μέση μείωση στην Αθήνα -2,3% που μεταφράζεται σε 427 μόρια, που με μια αύξηση ζήτησης σε σχέση με το 2013 δημιουργεί τα όρια:

Εκτιμώμενη βάση τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ 18,150-18,300 (18.225)
Εκτιμώμενη βάση τμήματος Νομικής ΑΠΘ 18,000-18,150 (18.075)

Και στην Κομοτηνή επειδή καταργήθηκαν οι μετεγγραφές:
Εκτιμώμενη βάση τμήματος Νομικής ΔΠΘ 17,400-17,600 (17.500)

Και η μείωση αυτή (500-600 μόρια) συνεχίζεται μέχρι πολύ κάτω βαθμολογικά ειδικά μέχρι τα τμήματα των 15000-16000 μορίων και δη της περιφέρειας. Επισημαίνεται ότι σε μερικά περιφερειακά τμήματα θα παρατηρηθεί μείωση άνω των 1000 μορίων. Που όσο θα προχωράμε κάτω από το 13-14 θα μείωνεται.

Χρηστο σωστες οι εκτιμησεις σου, θα πρεπει να λαβεις υποψιν σου οτι στη Νομικη ΔΠΘ και στο παιδαγωγικο Ροδου η βαση το 2014 θα πρεπει να ηταν 200 μορια πιο κατω αν δεν υπηρχαν οι μετεγγραφες.
Θεωρω οτι μπορει να παει κατω απο 17400 και στη ροδο 12200.
Συμφωνεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Χρηστο σωστες οι εκτιμησεις σου, θα πρεπει να λαβεις υποψιν σου οτι στη Νομικη ΔΠΘ και στο παιδαγωγικο Ροδου η βαση το 2014 θα πρεπει να ηταν 200 μορια πιο κατω αν δεν υπηρχαν οι μετεγγραφες.
Θεωρω οτι μπορει να παει κατω απο 17400 και στη ροδο 12200.
Συμφωνεις?

Αυτό που λες ήδη το μετράω, γι'αυτό και δίνω πτώση στο ΔΠΘ 800 μόρια ενώ στα κεντρικά τμήματα 500 :)
Στα παιδαγωγικά είναι περίεργα τα πράγματα μιας και μπαίνουν άτομα και απο θετικοτεχνολογική που και εκει πέρα οι επιδόσεις είναι ανύπαρκτες οπότε με μια πτώση της ζήτησης θα τα δούμε σε αρνητικά ρεκόρ βάσεων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Αυτό που λες ήδη το μετράω, γι'αυτό και δίνω πτώση στο ΔΠΘ 800 μόρια ενώ στα κεντρικά τμήματα 500 :)
Στα παιδαγωγικά είναι περίεργα τα πράγματα μιας και μπαίνουν άτομα και απο θετικοτεχνολογική που και εκει πέρα οι επιδόσεις είναι ανύπαρκτες οπότε με μια πτώση της ζήτησης θα τα δούμε σε αρνητικά ρεκόρ βάσεων!

στο 5οπεδιο τι θα κανουν οι βασεις ρε χριστο σε εχω ρωτησει πολλες φορες και δεν εχω παρει απαντηση .Απαντησε μου σε παρακαλω:):worry::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Tι καλα. Στις βασεις του στρατηγακη μηχανικων πληροφοριακων & επικοινωνιακων συστηματων (Σαμος) το δινει +238 και ολοι μεχρι τωρα μου ειχαν πει με δυσκολια θα ειναι πανω απο 10.000 (το 2013 ηταν 9000κατι). Ο κουτρουμπελης δεν λεει τιποτα για αυτο. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelos97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι ειναι αυτο το στατιστικό λάθος που ακούω συνέχεια και πως αυτο μεταφράζεται σε αριθμους (πχ στην Νομικη) ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ακάλυπτος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ακάλυπτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Μόνο εμένα μου φαίνονται υπερβολικά χαμηλά τα μόρια στο 1ο πεδίο και από τους δύο εκτιμητές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

strawberryblond

Νεοφερμένος

Η strawberryblond αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι ειναι αυτο το στατιστικό λάθος που ακούω συνέχεια και πως αυτο μεταφράζεται σε αριθμους (πχ στην Νομικη) ;
σου φαινεται και εσενα υπερβολικα χαμηλη η εκτιμώμενη βαση της νομικης; εγω ενδιαφερομαι για νομικη αλλα οι βασεις και του κουτρουμπελη και του στρατηγακη ειναι καπως :hmm: μακαρι φυσικα να πεσουν τοσο,αλλα οπου ακους πολλα κερασια κρατα και μικρο καλαθι :D:/::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelos97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
σου φαινεται και εσενα υπερβολικα χαμηλη η εκτιμώμενη βαση της νομικης; εγω ενδιαφερομαι για νομικη αλλα οι βασεις και του κουτρουμπελη και του στρατηγακη ειναι καπως :hmm: μακαρι φυσικα να πεσουν τοσο,αλλα οπου ακους πολλα κερασια κρατα και μικρο καλαθι :D:/::hmm:

Και εγω για νομικη ενδιαφερομαι... αλλάαν ειναι το στατιστικο λαθος 300 μορια να ξερουμε γτ ετσι δεν θα πιασω νομικη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

strawberryblond

Νεοφερμένος

Η strawberryblond αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Και εγω για νομικη ενδιαφερομαι... αλλάαν ειναι το στατιστικο λαθος 300 μορια να ξερουμε γτ ετσι δεν θα πιασω νομικη!
τι ειναι αυτο το στατιστικο λαθος? δηλ. ποια μπορει να ειναι τελικα η βαση της νομικης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Merendaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Merendaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 252 μηνύματα.
τι ειναι αυτο το στατιστικο λαθος? δηλ. ποια μπορει να ειναι τελικα η βαση της νομικης?

Παιδια εκτυπωσατε το μηχανογραφικο??? :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

strawberryblond

Νεοφερμένος

Η strawberryblond αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 94 μηνύματα.

Merendaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Merendaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Όχι, γιατί;

Γιατί άκουσα από πολλούς ότι το εκτύπωσαν.....λογικά σε περίπτωση που γίνει κάτι.....πφφ ησύχασα τώρα....αα και κάτι άλλο....στα στοιχεία πειράζει που έβαλα μόνο τηλέφωνο και όχι διεύθυνση?? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top