Η κάνναβη πριν από τα 18 «μειώνει το δείκτη νοημοσύνης».

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Mε τον όρο εθιστική ψυχότροπος ουσία εννοούμε κάθε ουσία η οποία χρησιμοποιούμενη μέσω οποιαδήποτε οδού μεταβάλλει τη σωματοψυχική κατάσταση του χρήστη.
Με τον όρο ΕΞΑΡΤΗΣΙΟΓΟΝΟΣ ουσία εννοούμε κάθε ουσία η οποία επιδρά στο ΚΝΣ και μπορεί να προκαλέσει ψυχολογικό ή σωματικό εθισμό.
Η THC δρα μέσω διαφόρων μηχανισμών στο DNA.
Απορροφάται πιο γρήγορα μέσω της πεπτικής οδού αλλά πιο αποτελεσματικά μέσω του καπνίσματος.
ΝΕΥΡΟΕΠΙΣΤΗΜΕΣ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΑ (Τόμοι 1 και 2, α, β ψυχιατρικές κλινικές ΕΚΠΑ)

Η χρήση ναρκωτικών μπορεί να προκαλέσει θρομβώσεις οι οποίες μπορεί να οδηγήσουν σε χαμένα άκρα.
'Αμα θες μπορούμε να αρχίσουμε να μιλάμε και με όρους φυσιολογίας, να πιάσουμε το ντοπαμινεργικό σύστημα κλπ κλπ. Δεν έχει νόημα όμως.
Θέλετε να την καπνίσετε; Δική σας η επιλογή!!
Μόνο μην προσπαθείτε να αποδείξετε ότι είναι και....χαμομήλι!
Ο καθένας κάνει τις επιλογές του!!

Πάρε ένα τηλέφωνο στο κέντρο δηλητηριάσεων και ρώτα για την ινδική κάνναβη αν δεν πιστεύεις εμένα.
Στο κάτω κάτω δεν είμαι εδώ για να σου αποδείξω κάτι ούτε για να σου πω ότι κάνεις λάθος.
Για να σου πω αυτά που πιστεύω είμαι.

Καλή σας μέρα από εμένα.
Και πάντα το μυαλό στη θέση του.
Γιατί η σημερινή νεολαία μάλλον δεν διαθέτει. Καθόλου όμως.
Με γεια η τόση βλακεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Mε τον όρο εθιστική ψυχότροπος ουσία εννοούμε κάθε ουσία η οποία χρησιμοποιούμενη μέσω οποιαδήποτε οδού μεταβάλλει τη σωματοψυχική κατάσταση του χρήστη.
Με τον όρο ΕΞΑΡΤΗΣΙΟΓΟΝΟΣ ουσία εννοούμε κάθε ουσία η οποία επιδρά στο ΚΝΣ και μπορεί να προκαλέσει ψυχολογικό ή σωματικό εθισμό.
Η THC δρα μέσω διαφόρων μηχανισμών στο DNA.
Απορροφάται πιο γρήγορα μέσω της πεπτικής οδού αλλά πιο αποτελεσματικά μέσω του καπνίσματος.
ΝΕΥΡΟΕΠΙΣΤΗΜΕΣ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΑ (Τόμοι 1 και 2, α, β ψυχιατρικές κλινικές ΕΚΠΑ)

Η χρήση ναρκωτικών μπορεί να προκαλέσει θρομβώσεις οι οποίες μπορεί να οδηγήσουν σε χαμένα άκρα.
Θέλετε να την καπνίσετε; Δική σας η επιλογή!!
Μόνο μην προσπαθείτε να αποδείξετε ότι είναι και....χαμομήλι!
Ο καθένας κάνει τις επιλογές του!!

Πάρε ένα τηλέφωνο στο κέντρο δηλητηριάσεων και ρώτα για την ινδική κάνναβη αν δεν πιστεύεις εμένα.
Στο κάτω κάτω δεν είμαι εδώ για να σου αποδείξω κάτι ούτε για να σου πω ότι κάνεις λάθος.
Για να σου πω αυτά που πιστεύω είμαι.

Καλή σας μέρα από εμένα.
Και πάντα το μυαλό στη θέση του.
Γιατί η σημερινή νεολαία μάλλον δεν διαθέτει. Καθόλου όμως.
Με γεια η τόση βλακεία.

Όλα αυτά που είπες Μήτσο, ισχύουν!

Αν δεν σ' ακούν, κακό του κεφαλιού τους. Δεν θα αλλάξουμε τον κόσμο σε μία μέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
τι να πω πολλα τα κομπλεξ, ρε αφηστε ησυχους οσους θελουν να χρεισιμοποιουν, αυτο το βοτανο-ναρκωτικο-χορτο-πραγμα οπως το βλεπει ο καθενας, σας ενοχλει εσας κανεις απο αυτους που πινουν ? δεν νομιζω... τι παπαριες καθεστε και λετε? τα ξερετε ολα εσεις εδω μεσα, ολοι οι ερευνητες γιατροι και βιολογοι εδω μεσα ειναι! ατομα που δεν ειχαν εμπειρια απο χορτο , εχουν και αποψη, ή ειχαν μια εμπειρια και μιλανε! ειναι σαν το πρωτο μεθυσι, εχει καμια σχεση το πρωτο μεθυσι με τα υπολοιπα ? ειστε σοβαροι ? (προσωπικα δεν υποστηριζω τιποτα, ουτε υπερ ειμαι, ουτε κατα, απλα εκνευριζομαι με τα κομπλεξ που εχετε επειδη σας ειπανε πως απαγορευεται)
και καθεστε ποσα ατομα εδω μεσα, και μιλατε για μια ερευνα που εγινε δεν ξερουμε απο που, και που δημοσιευετε απο τον "φιλελευθερο" ρε ειστε σοβαροι ?
ειναι λες και περιμενεις αντικειμενικη αποψη για τα ναρκωτικα, διαβαζοντας ριζοσπαστη!
λοιπον ειμαι κατι παραπανω απο σιγουρος, οτι ολες οι κομπλεξαρες απο πανω, κανουν χρηση αλκοολ, και παιδακια σας εχω και εγω μια ερευνα πολυ πιο αξιοπιστη, και οχι απο τον "¨φιλελευθερο" που λεει αλλα πραγματα για δειτε
https://www.3comma14.gr/pi/?survey=6248
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
τι να πω πολλα τα κομπλεξ, ρε αφηστε ησυχους οσους θελουν να χρεισιμοποιουν, αυτο το βοτανο-ναρκωτικο-χορτο-πραγμα οπως το βλεπει ο καθενας, σας ενοχλει εσας κανεις απο αυτους που πινουν ? δεν νομιζω... τι παπαριες καθεστε και λετε? τα ξερετε ολα εσεις εδω μεσα, ολοι οι ερευνητες γιατροι και βιολογοι εδω μεσα ειναι! ατομα που δεν ειχαν εμπειρια απο χορτο , εχουν και αποψη, ή ειχαν μια εμπειρια και μιλανε! ειναι σαν το πρωτο μεθυσι, εχει καμια σχεση το πρωτο μεθυσι με τα υπολοιπα ? ειστε σοβαροι ? (προσωπικα δεν υποστηριζω τιποτα, ουτε υπερ ειμαι, ουτε κατα, απλα εκνευριζομαι με τα κομπλεξ που εχετε επειδη σας ειπανε πως απαγορευεται)
και καθεστε ποσα ατομα εδω μεσα, και μιλατε για μια ερευνα που εγινε δεν ξερουμε απο που, και που δημοσιευετε απο τον "φιλελευθερο" ρε ειστε σοβαροι ?
ειναι λες και περιμενεις αντικειμενικη αποψη για τα ναρκωτικα, διαβαζοντας ριζοσπαστη!
λοιπον ειμαι κατι παραπανω απο σιγουρος, οτι ολες οι κομπλεξαρες απο πανω, κανουν χρηση αλκοολ, και παιδακια σας εχω και εγω μια ερευνα πολυ πιο αξιοπιστη, και οχι απο τον "¨φιλελευθερο" που λεει αλλα πραγματα για δειτε
https://www.3comma14.gr/pi/?survey=6248

Απ'οσο θυμάμαι στο πρώτο μήνυμα έχω παραθέσει και μία πηγή απο το ABC News.:hmm:
Επίσης ο καθένας έχει το δικαίωμα να λέει την γνώμη του.
Την έρευνα που παρέθεσες δεν την είδα μιας και είμαι απο κινητό. Όταν την τη δω και αν έχω κάτι να πω θα επιστρέψω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Βασικά για να γίνει κάποιος χρήστης πρέπει να είναι ήδη χαμηλής νοημοσύνης... (κατά την ταπεινή μου άποψη)

η ταπεινή σου άποψη δεν σημαίνει πως είναι απαραίτητα και σωστή...;)

Προσωπικά δηλώνω υπέρ της σταδιακής αποποινικοποίησης.
Η κάνναβη κατά την γνώμη μου έγινε ταμπού μέσα από το χόλυγουντ, όποτε και αντικαταστάθηκε ο όρος χάσις, από τον όρο μαριχουάνα, θεωρώ πως δαιμονοποιήθηκε χωρίς προφανή λόγο, τη στιγμή που ο καπνός είναι εξίσου βλαπτικός.
Το χασίς έχει πάρα πολλές εφαρμογές πέραν του στριψίματος.
Ψάξτε αν θέλετε για το υλικό κατασκευής του ford T (του λεγόμενου αμαξιού για τους πολλούς) και το κατά πόσο η κάνναβη γίνεται χαρτί(κάνναβος-ο γνωστός καμβάς(ολλανδικά) χρησιμοποιείται στο σχέδιο), επίσης ας μην ξεχνάμε το κανάβι που είναι υλικό στεγανοποίησης(όσοι έχουν δουλέψει στα υδραυλικά θα το ξέρουν, καθώς και το γνωστό σε όλους κανναβούρι που ταΐζουμε τα καναρίνια (για να σας βγαλω απο σκέψεις, η κάνναβη είναι ανάμεσα στα φυτά που έχουν αρσενικό και θηλυκό, όπως η συκιά, ο φοίνικας και η φιστικιά, οπότε το κανναβούρι δεν....)
Τέλος το τι ειδήσεις υπέρ ή κατά της χρήσης ή της μη χρήσης μπορεί να διαδίδει ο καθένας είναι άλλο θέμα.
Γενικά ότι ακούμε πρέπει να τσεκάρουμε αν ισχυει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Πες μου αν κάποιος μπορεί να παραμείνει μόνο στην κάνναβη. Θα σου πω πως όχι.
Και επειδή έχω δει άτομο να χάνει το πόδι του από τα ναρκωτικά, έχω δει άτομο να έρχεται στο νοσοκομείο με σπασμούς μετά από ένα "τσιγαριλίκι", επειδή και εγώ και εσύ και όλοι μας ξέρουμε ότι δεν παίζουμε μ' αυτά τα πράγματα, αυτό που κάνεις, το να το παρουσιάζεις σαν βότανο σ' ένα forum με μαθητές, είναι τουλάχιστον ανήθικο. Ακόμα και αν το λες για πλάκα.

Γενικά ρε παιδί μου...όχι.Αυτή τη στιγμή,στην Ελλάδα μόνο,δεκάδες χιλιάδες,ίσως και εκατοντάδες,κάνουν περιστασιακή χρήση κάνναβης.Αντίθετα,μόνο μερικές χιλιάδες είναι χρήστες σκληρών ουσιών.Γνωρίζω άπειρο κόσμο που κάνει χρήση κάνναβης,και κανέναν που κάνει χρήση ηρωίνης.Ειδικά σε ορισμένες περιοχές της επαρχίας,η κάνναβις ήταν από παλιά μια πολύ διαδεδομένη ουσία,και υπάρχουν άνθρωποι μεσήλικες,που επί δεκαετίες κάνουν τσιγαριλίκια,οι οποίοι ποτέ δεν έχουν δοκιμάσει κάτι πιο βαρύ στη ζωή τους.Οπότε το να λες ότι η κάνναβη αποτελεί προθάλαμο για τα σκληρά ναρκωτικά,με την αιτιολογία ότι όλοι οι χρήστες ηρωίνης ήταν κάποτε χρήστες κάνναβης,χωρίς όμως να κοιτάς τους αριθμούς (δηλαδή των ποσοστό των χρηστών κάνναβης που κάποια στιγμή οδηγήθηκαν σε άλλες ουσίες),είναι τόσο valid σαν επιχείρημα όσο το να πεις ότι το γάλα αποτελεί προθάλαμο της ηρωίνης,με την αιτιολογία ότι όλοι οι χρήστες ηρωίνης έπιναν γάλα ως παιδιά.

Γιατί τα ναρκωτικά δεν είναι πλάκα και η κάνναβη είναι ΝΑΚΡΩΤΙΚΟ. Είναι εξαρτησιογόνος ουσία η οποία σε κάνει να χάσεις τον έλεγχο της ζωής σου.

Προφανώς και δεν είναι εξαρτησιογόνος ουσία καθώς δεν προκαλεί σωματικό εθισμό (δηλαδή,δεν περιέχει κάποια ουσία,την οποία ύστερα από κάποιο καιρό να "ζητάει" ο οργανισμός σου).Ο μόνος εθισμός που μπορεί να προκαλέσει,είναι ο ψυχολογικός (ο οποίος όμως δεν μπορεί να θεωρηθεί "εθισμός" με την τυπική έννοια του όρου,καθώς οτιδήποτε μπορεί να μας προκαλέσει εθισμό ψυχολογικά).Τώρα το κατά πόσο είναι "ναρκωτικό"...είχα γράψει παλαιότερα ένα post,που αναρωτιόμουν εν τέλει,πόσο δόκιμο είναι αυτό το classification.Είχα θέσει τα εξής ερωτήματα:

  • Τα ναρκωτικά,είναι φυσικές ή χημικές ουσίες,που καταναλώνει με κάποιον τρόπο ο οργανισμός μας?Υπάρχουν και τα audio drugs.
  • Τα ναρκωτικά,"ναρκώνουν"?Η κοκαΐνη θεωρείται ναρκωτικό,και όμως έχει διεγερτική δράση.
  • Είναι εθιστικά?Το lsd και η κάνναβις θεωρούνται ναρκωτικά,δεν προκαλούν όμως σωματικό εθισμό.
  • Υπάρχει διαχωρισμός "μαλακών" και "σκληρών" ναρκωτικών?Οι ουσίες που θα μπορούσαμε να θεωρήσουμε ναρκωτικές,είναι χιλιάδες,ώστε να μπορέρσουμε να τραβήξουμε μια απόλυτη κόκκινη γραμμή.
  • Είναι παράνομα?Πολλά σκευάσματα που καταναλώνουν οι τοξικομανείς για να "φτιαχτούν",μπορείς να τις προμηθευτείς νόμιμα σ'ένα φαρμακείο,π.χ. Prozac,Tavor,Ladose,Hypnostendon.
Όπως βλέπουμε,πρόκειται για κάτι τελείως γενικόλογο.Στα αγγλικά π.χ.,τα ναρκωτικά,τα λένε drugs,επίσης drugs λένε και τα φάρμακα.Και αυτό,επειδή δεν υπάρχει κάποιος σαφής διαχωρισμός (άλλωστε και το σκληρότερο ναρκωτικό,η ηρωΐνη,από medical experiments δημιουργήθηκε).

Που θέλω να καταλήξω?Δεν θεωρώ ότι η κάνναβις είναι αθώα ουσία.Απλώς δεν συμφωνώ με την δαιμονοποίηση.Η κάνναβις μπορεί να σου προκαλέσει βλάβες,αλλά όχι περισσότερες απ'αυτές που σου προκαλούν νόμιμες ουσίες,όπως το τσιγάρο,ή το αλκόολ.Και οι δύο αυτές ουσίες είναι άκρως εθιστικές,εν αντιθέσει με την κάνναβη,το αλκόολ μπορεί να οδηγήσει επίσης σε απώλεια της νηφαλιότητας,και μάλιστα είναι πολύ πιο επικίνδυνο,δεδομένου ότι μπορείς να πεθάνεις από alcohol overdose,ενώ δεν υπάρχουν recorded cases για θανάτους από υπερβολική κατανάλωση κάνναβης.Να απαγορεύαμε λοιπόν και το αλκόολ,αφού είναι πολύ πιο επικίνδυνο?Είχε γίνει κάποτε αυτό,χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία.

Γενικά,θεωρώ ότι είναι επιλογή του καθενός,το τι θα καταναλώνει,το τι μέτρο θα έχει,κοκ.Ο καθένας διατηρεί μια δική του στάση,και είναι δικαίωμά του.Απλώς μου τη σπάει όλη αυτή η υστερία με την κάνναβη,όταν αποδεικνύεται ότι έχουμε δύο μέτρα και δύο σταθμά.Δεν γουστάρεις την κάνναβη?Οκ,θα σε παραδεχτώ,αν όμως δεν πίνεις ούτε μια γουλιά αλκόολ,δεν κάνεις ούτε μια τζούρα τσιγάρο,δεν τρως ποτέ junk food,καταναλώνεις μόνο φυσικούς χυμούς,κλπ.Διαφορετικά,δεν μπορώ να πάρω στα σοβαρά τον οποιονδήποτε μας πρήζει για τα κακά της κάνναβης,ενώ δεν έχει κανένα πρόβλημα να πάει να γίνει κουρούμπελο το βράδυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Γενικά ρε παιδί μου...όχι.Αυτή τη στιγμή,στην Ελλάδα μόνο,δεκάδες χιλιάδες,ίσως και εκατοντάδες,κάνουν περιστασιακή χρήση κάνναβης.Αντίθετα,μόνο μερικές χιλιάδες είναι χρήστες σκληρών ουσιών.Γνωρίζω άπειρο κόσμο που κάνει χρήση κάνναβης,και κανέναν που κάνει χρήση ηρωίνης.Ειδικά σε ορισμένες περιοχές της επαρχίας,η κάνναβις ήταν από παλιά μια πολύ διαδεδομένη ουσία,και υπάρχουν άνθρωποι μεσήλικες,που επί δεκαετίες κάνουν τσιγαριλίκια,οι οποίοι ποτέ δεν έχουν δοκιμάσει κάτι πιο βαρύ στη ζωή τους.Οπότε το να λες ότι η κάνναβη αποτελεί προθάλαμο για τα σκληρά ναρκωτικά,με την αιτιολογία ότι όλοι οι χρήστες ηρωίνης ήταν κάποτε χρήστες κάνναβης,χωρίς όμως να κοιτάς τους αριθμούς (δηλαδή των ποσοστό των χρηστών κάνναβης που κάποια στιγμή οδηγήθηκαν σε άλλες ουσίες),είναι τόσο valid σαν επιχείρημα όσο το να πεις ότι το γάλα αποτελεί προθάλαμο της ηρωίνης,με την αιτιολογία ότι όλοι οι χρήστες ηρωίνης έπιναν γάλα ως παιδιά.



Προφανώς και δεν είναι εξαρτησιογόνος ουσία καθώς δεν προκαλεί σωματικό εθισμό (δηλαδή,δεν περιέχει κάποια ουσία,την οποία ύστερα από κάποιο καιρό να "ζητάει" ο οργανισμός σου).Ο μόνος εθισμός που μπορεί να προκαλέσει,είναι ο ψυχολογικός (ο οποίος όμως δεν μπορεί να θεωρηθεί "εθισμός" με την τυπική έννοια του όρου,καθώς οτιδήποτε μπορεί να μας προκαλέσει εθισμό ψυχολογικά).Τώρα το κατά πόσο είναι "ναρκωτικό"...είχα γράψει παλαιότερα ένα post,που αναρωτιόμουν εν τέλει,πόσο δόκιμο είναι αυτό το classification.Είχα θέσει τα εξής ερωτήματα:

  • Τα ναρκωτικά,είναι φυσικές ή χημικές ουσίες,που καταναλώνει με κάποιον τρόπο ο οργανισμός μας?Υπάρχουν και τα audio drugs.
  • Τα ναρκωτικά,"ναρκώνουν"?Η κοκαΐνη θεωρείται ναρκωτικό,και όμως έχει διεγερτική δράση.
  • Είναι εθιστικά?Το lsd και η κάνναβις θεωρούνται ναρκωτικά,δεν προκαλούν όμως σωματικό εθισμό.
  • Υπάρχει διαχωρισμός "μαλακών" και "σκληρών" ναρκωτικών?Οι ουσίες που θα μπορούσαμε να θεωρήσουμε ναρκωτικές,είναι χιλιάδες,ώστε να μπορέρσουμε να τραβήξουμε μια απόλυτη κόκκινη γραμμή.
  • Είναι παράνομα?Πολλά σκευάσματα που καταναλώνουν οι τοξικομανείς για να "φτιαχτούν",μπορείς να τις προμηθευτείς νόμιμα σ'ένα φαρμακείο,π.χ. Prozac,Tavor,Ladose,Hypnostendon.
Όπως βλέπουμε,πρόκειται για κάτι τελείως γενικόλογο.Στα αγγλικά π.χ.,τα ναρκωτικά,τα λένε drugs,επίσης drugs λένε και τα φάρμακα.Και αυτό,επειδή δεν υπάρχει κάποιος σαφής διαχωρισμός (άλλωστε και το σκληρότερο ναρκωτικό,η ηρωΐνη,από medical experiments δημιουργήθηκε).

Που θέλω να καταλήξω?Δεν θεωρώ ότι η κάνναβις είναι αθώα ουσία.Απλώς δεν συμφωνώ με την δαιμονοποίηση.Η κάνναβις μπορεί να σου προκαλέσει βλάβες,αλλά όχι περισσότερες απ'αυτές που σου προκαλούν νόμιμες ουσίες,όπως το τσιγάρο,ή το αλκόολ.Και οι δύο αυτές ουσίες είναι άκρως εθιστικές,εν αντιθέσει με την κάνναβη,το αλκόολ μπορεί να οδηγήσει επίσης σε απώλεια της νηφαλιότητας,και μάλιστα είναι πολύ πιο επικίνδυνο,δεδομένου ότι μπορείς να πεθάνεις από alcohol overdose,ενώ δεν υπάρχουν recorded cases για θανάτους από υπερβολική κατανάλωση κάνναβης.Να απαγορεύαμε λοιπόν και το αλκόολ,αφού είναι πολύ πιο επικίνδυνο?Είχε γίνει κάποτε αυτό,χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία.

Γενικά,θεωρώ ότι είναι επιλογή του καθενός,το τι θα καταναλώνει,το τι μέτρο θα έχει,κοκ.Ο καθένας διατηρεί μια δική του στάση,και είναι δικαίωμά του.Απλώς μου τη σπάει όλη αυτή η υστερία με την κάνναβη,όταν αποδεικνύεται ότι έχουμε δύο μέτρα και δύο σταθμά.Δεν γουστάρεις την κάνναβη?Οκ,θα σε παραδεχτώ,αν όμως δεν πίνεις ούτε μια γουλιά αλκόολ,δεν κάνεις ούτε μια τζούρα τσιγάρο,δεν τρως ποτέ junk food,καταναλώνεις μόνο φυσικούς χυμούς,κλπ.Διαφορετικά,δεν μπορώ να πάρω στα σοβαρά τον οποιονδήποτε μας πρήζει για τα κακά της κάνναβης,ενώ δεν έχει κανένα πρόβλημα να πάει να γίνει κουρούμπελο το βράδυ.

Gotta love this guy (κι ας είναι χοντρός).
Όσο διάβαζα το θέμα και έβλεπα τις λεκτικές διαμάχες (λολ) να αναπτύσσονται, περίμενα ΚΑΠΟΙΟΝ να αρχίσει να μιλάει με πηγές, και όχι να πετάει από εδώ κι από 'κει ότι μπορεί να σου κοπεί το πόδι από κάνναβη, ούτε χωρίς επιχειρήματα να προσβάλλει τους άλλους λόγω των ελάχιστων ή καθόλου εμπειριών τους με την ουσία.


Για να πάμε ον-τόπικ, γενικά η φάση βρωμάει μαλάκες στατιστικολόγους. Η "επιστήμη"(?) της στατιστικής είναι ακριβώς αυτό: παίρνεις ό,τι στοιχεία χρειάζεσαι, για να τα ερμηνεύσεις με έναν εντελώς δικό σου τρόπο, συχνά ηλίθιο και με νόημα κοντά στο 0. Θυμάμαι μια έρευνα που έλεγε ότι τα violent videogames κάνουν καλό στα παιδιά και στους γέρους, επειδή τους βοηθά να ξεσπάνε. Και έβλεπες από κάτω ότι η έρευνα ήταν sponsored by Infinity Ward ή κάτι παρόμοιο ξέρω 'γω, και 'κει καταλαβαίνεις λίγο πώς δουλεύει το πράγμα (δεν λέω βέβαια ότι τα games του είδους βλάπτουν, αλλά καλό μια φορά δεν κάνουν).

Γενικά, bullshit. Άμα το ψάξεις εδώ στην περιοχή το θέμα, θα δεις ότι τα παιδιά από 13 μέχρι 18 που κάνουν χόρτο ασχολούνται από λίγο εώς καθόλου με την εκπαίδευσή τους, ακριβώς επειδή είμαστε επαρχεία. Και πιστεύω έτσι έχουν τα πράγματα στην επαρχεία γενικότερα, μιας και τα παιδιά εδώ μεγαλώνουν με τα ναρκωτικά σαν μέγα ταμπού, και έτσι τα πιο διαβαστερά δεν πλησιάζουν.
Βέβαια, μιας και οι περισσότεροι άνθρωποι στον κόσμο ζουν σε αστικά κέντρα, φαντάζομαι θα ήθελε πολύ προσπάθεια η δουλειά των "ερευνητών" για να παρουσιάσει τέτοια αποτελέσματα, οπότε thumbs up.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Η κάνναβη μειώνει τον δείκτη νοημοσύνης? Δλδ στην Ολλανδία που είναι νόμιμη και όταν πηγαίνεις σε καφετέρια παραγγέλνεις και "γεύσεις" όλοι οι άνθρωποι θα είναι καθυστερημένοι ε? xD
Όντως η κάνναβη βλάπτει, όσο βλάπτει και το τσιγάρο, αλλά όχι και μειώνει την νοημοσύνη! Προσβάλουμε τους Ολλανδούς τώρα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Από ότι βλέπω εδώ, δεν είναι η πρώτη φορά που ένα φυτό δαιμονοποιείται, και με βάζει σε σκέψεις....:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Διαβάζοντας comments από το άρθρο που λινκάρει το προηγούμενο ποστ, έφτασα εδώ.
Και μόνο η λίστα με τα ονόματα που παρουσιάζει με άφησε λίγο dumbstruck. Όχι, δεν το περίμενα, κι ας αποκαλώ τον εαυτό μου μη-προκατειλημμένο σε αυτό το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top