Αρχές Οικονομικής Θεωρίας: να το επιλέξω;

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,887 μηνύματα.
Γείας σας. Πάω Γ Λυκείου, τεχνολογική, μαθημα επιλογής:μαθ γεν..
Με μετρητή μορίων, σε βαθμούς που πιστεύω θα γράψω βγάzω 17300.. Άμα βάλω και οικονομία όμως extra, και βάλω ότι έχω 20, μου το ανεβάζει 17650 και η σχολή που θέλω φέτος ήταν 17550. Τι λέτε, να πάρω οικονομία για τα 350 μόρια; Είναι εύκολη ή θα ζοριστώ;

Αφού βλέπω ότι έχεις αποκλείσει την βιολογία, πάρτο!
Απ' ό,τι το ξεφύλλισα τώρα που τέλειωσα, είναι αρκετά εύκολο μαθηματάκι, και δεν χρειάζεται να τα γράφεις αυτολεξεί. Ούτε πιστεύω πως θα σου φάει πολύ χρόνο από τα άλλα μαθήματα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ασφενταμιας

Νεοφερμένος

Ο ασφενταμιας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
αξιζει να παρει κανεις οικονομια αν δεν τον ενδιαφερει το 5ο πεδιο; σε βοηθαει στα αλλα πολυ η οικονομια ; εγω δν πηρα αλα βλεπω οτι σε ανεβαζει αρκετα ή κανω λαθος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Σε ανεβάζει και είναι πολύ εύκολο μάθημα.Αν κάποιος θέλει να πάρει Μαθηματικά Γ.Π για τους τάδε λόγους, θεωρώ ότι είναι σωστό να πάρει και τις Α.Ο.Θ.Παρόλα αυτά αν βρισκόμουν ξανά στην 1η Ιουλίου '11 στο φροντιστήριο, θα έλεγα στο φροντιστή "ΦΥΣΙΚΗ Γ.Π ΜΕ ΤΑ ΧΙΛΙΑ".


Επομένως, για να συνοψίσουμε, ΑΝ θέλετε μαθ.γ.π πάρτε και Α.Ο.Θ, ενώ αν δεν είστε σίγουροι για το ποιο θέλετε να πάρετε ΦΥΣΙΚΗ Γ.Π.
Προσοχή!Η φυσική Γ.Π δεν έχει καμία σχέση με την κατεύθυνσης, ΔΕΝ είναι δύσκολη, καθόλου δύσκολη.

Τέλος πάντων, όχι ότι εμείς που πήραμε μαθ.γ.π θα πάμε χαμένοι.Με συνειδητή προσπάθεια και στα Μαθ.Γ.Π και στο Α.Ο.Θ, βγαίνουν τα 20αρια.

Αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Και εχω χιλιομετανιωσει που δεν πηρα φυσικη! Την συστηνω τουλαχιστον στα παιδια της θετικης! Το πρωτο κεφαλαιο το ξερουν απο την φυσικη και το δευτερο απο την Χημεια! Αχ, γιατι να μην το ηξερα και εγω αυτο???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Eπειδή τα είχα δώσει όλα τα μαθήματα γενικής παιδείας πανελλήνιες..μπορώ να πω ότι το συγκεκριμένο μάθημα εξετάζεται με αρκετές απαιτήσεις παρ' όλο που δείχνει εύκολο. Άποψή μου με τα δεδομένα της χρονιάς μου και με βάση τα λεγόμενα των δυο καθηγητών φυσικής μου, έτσι; Μη με φάτε..άντε. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ασφενταμιας

Νεοφερμένος

Ο ασφενταμιας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
αποφασησα να μην την παρω επειδη μου ελεγαν οτι σε ανεβαζει πολυ λιγο στα αλλα πεδια η οικονομια και σκευτομουν οτι το διαβασμα που θα εκανα για αυτην να το αφιερωνα σε αλλο μαθημα ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Για να δούμε ένα παράδειγμα για το πόσο σε ανεβάζουν οι ΑΟΘ.

Ας πούμε ότι έχουμε έναν μαθητή με τους εξής βαθμούς:

Μαθηματικά ΚΤΘ 16
Φυσική ΚΤΘ 16
ΑΟΔΕ 19
ΑΕΠΠ 18
Έκθεση 15
Μαθηματικά Γ.Π. 19.

(Οι βαθμοί είναι οι τελικοί βαθμοί των μαθημάτων, δηλαδή συνυπολογισμένοι και οι προφορικοί και οι γραπτοί, για λόγους ευκολίας).

Ο Γενικός Βαθμός Πρόσβασης είναι: (16+16+19+18+15+19) / 6 = 103/6 =17,167.

Τα μόρια θα είναι:

16*1,3 + 16*0,7 + 17,167*8 = 32 + 137,33 = 169,33, δηλαδή 16.933 μόρια. (Για τα πεδία εκείνα στα οποία τα Μαθηματικά και η Φυσική είναι μαθήματα βαρύτητας, εφόσον δεν μιλάμε για 5ο πεδίο).

Αν τώρα στους παραπάνω βαθμούς προσθέσουμε και τις ΑΟΘ:

Μαθηματικά ΚΤΘ 16
Φυσική ΚΤΘ 16
ΑΟΔΕ 19
ΑΕΠΠ 18
Έκθεση 15
Μαθηματικά Γ.Π. 19.
ΑΟΘ 19

Γενικός Βαθμός Πρόσβασης: (16+16+19+18+15+19+19) / 7 = 122 / 7 = 17,428

Τα μόρια:

16*1,3 + 16*0,7 + 17,428*8 = 32 + 139,42 = 171,42 ή αλλιώς 17.142 μόρια.

Στο παράδειγμα μας, έχουμε μια διαφορά της τάξης των 17.142 - 16.933 = 209 μόρια.

Αν τα 209 μόρια είναι πολλά ή λίγα, αυτό εναπόκειται στην κρίση του καθενός.

(Φυσικά δεν το συζητάμε καν το πώς εκτοξεύονται τα μόρια στο 5ο πεδίο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ασφενταμιας

Νεοφερμένος

Ο ασφενταμιας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
να σαι καλα με ξε-αγχωσες νομιζα οτι σε ανεβαζε πολυ παραπανω..αν και τα 209 μορια σημερα ειναι πολυτιμα γιατι πιστευω οτι θα πεσει σφαγη !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TreStOr

Νεοφερμένος

Ο TreStOr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Μια ερωτηση παιδια..Του χρονου αν δεν φυγω για εξωτερικο,θα ξαναδωσω και θελω να παρω αοθ.Μπορει να μου πει καποιος αν γινεται και τι θα εχω σαν βαθμο τετραμηνου αν το παρω τελικα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Porcia+Brutus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Porcia+Brutus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Μια ερωτηση παιδια..Του χρονου αν δεν φυγω για εξωτερικο,θα ξαναδωσω και θελω να παρω αοθ.Μπορει να μου πει καποιος αν γινεται και τι θα εχω σαν βαθμο τετραμηνου αν το παρω τελικα?

Φίλε, με επιφύλαξη νομίζω εάν πάρεις ΑΟΘ πας χωρίς προφορικό βαθμό και δίνεις κανονικά το μάθημα Ωστόσο, στην προσαρμογή με το +-2, εάν π.χ. γράψεις 18 θεωρείται 18-2=16 ο προφορικός και κανεις 16*0,3 + 18*0,7 και βγαίνει 17,4 βαθμός πρόσβασης....απλώς βάζεις τα δυνατά σου για 20άρι για να περιορισθούν οι απώλειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lazaros16

Νεοφερμένος

Ο Lazaros16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά. Έχω μια απορία προς τους μαθητές που αποφοίτησαν τώρα και έχουν δώσει πανελλήνιες το αοθ. Έχω κάνει κάπου στις 5 ώρες αοθ και όλη αυτή η θεωρία μου φαίνεται τελείως βαρετή. Το αοθ το διάλεξα γιατί σκέφτομαι οικονομικές σχολές όπως λογιστικής και χρηματοοικονομικής αλλά αν μου φαίνονται αυτά βαρετά μήπως δεν πρέπει να πάω σε οικονομικές σχολές?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vicky13

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Κοίτα, κατά την άποψη μου δεν πρέπει να σε επηρεάσει αυτό διότι είναι τρόπος που διδάσκεται , ξέρεις ότι πρέπει να το μάθεις για να γράψεις καλά κτλπ
Εμένα τώρα μ'αρέσει πολύ το ΑΟΘ γιατί είναι ο καθηγητής τέλειος τώρα όμως αν δεν ήταν αυτός μάλλον θα μου φαινόταν βαρετό . Όλα είναι σχετικά :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OLSon-X

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο OLSon-X αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αριστομένης (Μεσσηνία). Έχει γράψει 262 μηνύματα.
η θεωρεια του αοθ ειναι μικρη και φοβερη στο υπογραφω.. στις σχολες μεσα δεν θα κανεισ τετοια πραγματα δλδ σπανιο να μαθεις απ εξω κοματια και να τα λες.. οποτε μην κολας σε αυτο παρε την οικονομια δεν χανεται ειναι ευκολη και δεν θα σε ταλαιπορησει πολυ.. ισα ισα και 5ο να μην θες δινει στο 2ο/4ο 800 μορια εχτρα σε χαλανε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thetawaves

Νεοφερμένος

Ο Thetawaves αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά. Έχω μια απορία προς τους μαθητές που αποφοίτησαν τώρα και έχουν δώσει πανελλήνιες το αοθ. Έχω κάνει κάπου στις 5 ώρες αοθ και όλη αυτή η θεωρία μου φαίνεται τελείως βαρετή. Το αοθ το διάλεξα γιατί σκέφτομαι οικονομικές σχολές όπως λογιστικής και χρηματοοικονομικής αλλά αν μου φαίνονται αυτά βαρετά μήπως δεν πρέπει να πάω σε οικονομικές σχολές?

Προσωπικά λάτρεψα το ΑΟΘ και μου φάνηκε εύκολο και ενδιαφέρον. Τι κατεύθυνση είσαι; Γιατί αν είσαι τεχνολογική δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να σου φανεί το ΑΟΘ βαρετό και όχι το ΑΟΔΕ :D . Όσο για τα μόρια αν τελικά διαλέξεις το ΑΟΘ για να βγεις κερδισμένος με τα μόρια σε άλλα πεδία εκτός φυσικά του 5ου τότε πρόσεχε. Δεν πρέπει να το υποτιμήσεις γιατί θα την πατήσεις. Όσο για την λογιστική και εμένα μου ακούγεται βαρετή αλλά όχι γενικά οι οικονομικές επιστήμες. Για την ακρίβεια δεν νομίζω να υπάρχει 17 χρονών παιδί που να "τρελαίνεται" με την λογιστική. Απλά πάνε στη σχολή που λες γιατι η δουλειά του λογιστή είναι καλή και με την ελπίδα να τους αρέσει το μάθημα στο πανεπιστήμιο (υποθέτω).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lazaros16

Νεοφερμένος

Ο Lazaros16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Είμαι τεχνολογική κατεύθυνση 1ου κύκλου. Άρα δεν έχω ΑΟΔΕ:). Τώρα μάλλον θα συνεχίσω τα καλοκαιρινά και αν μέχρι να αρχίσουν τα σχολεία συνεχίζω και βαριέμαι θα το παρατήσω, αλλιώς θα συνεχίσω. Ευχαριστώ για την βοήθεια:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Naevan

Νεοφερμένος

Ο Naevan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια,ειμαι σε ενα διλλημα τον τελευταιο καιρο,εγω θελω προσωπικα σχολες απο το 2ο και το 4ο(ειμαι τεχνολογικη κατευθηνση. Ωστοσο,εχω ακουσει απο εναν φιλο μου οτι συμφερει πολυ να παρεις αοθ σαν ενα 7ο μαθημα,γιατι δινει παραπανω μορια (αμα γραψεις καλα) σε ολα τα πεδια..
Μου λενε οτι με μια ωρα διαβασμα την εβδομαδα περιπου,2 ωρες φροντιστηριο και γενικα διαβασμα στα διαγωνισματα του φροντιστιριου θα γραψεις καλα.

Εσεις τι λετε?ολοι λενε να μην το υποτιμισω,σιγουρα,αλλα ποια ειναι η γνωμη σας για το θεμα? αυτες οι 3 ωρες μηπως θα ηταν καλυτερα να δινοντουσαν για διαβασμα στα μαθηματικα/φυσ κατ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
To AOΘ θα σε συμφέρει μόνο στην περίπτωση που γράψεις καλύτερα από τον μέσο όρο των άλλων 6 μαθημάτων, διαφορετικά θα σε ρίξει. Αν όμως μιλάς μόνο για 2ο/4ο πεδίο, τα ΄παραπάνω μόρια που θα σου δώσει δεν θα είναι εντυπωσιακά. Ας δούμε ένα παράδειγμα:

Έκθεση: 16
Μαθηματικα Κατ: 14
Φυσική Κατ: 14
ΑΟΔΕ: 18
ΑΕΠΠ: 17
Μαθηματικά Γεν: 18

Αυτά βγάζουν μέσο όρο 16,16.

Αν γράψεις και ΑΟΘ 19, τότε ο μέσος όρος σου θα γίνει 16,5. Το αν τα 300 περίπου μόρια που θα κερδίσεις είναι αρκετά, αυτό το ξέρεις εσύ.

(Αντίστοιχη είναι και η επιρροή στα μόρια, αν κάτσεις να τα βγάλεις με κάποιον υπολογιστή μορίων θα το διαπιστώσεις).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Naevan

Νεοφερμένος

Ο Naevan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Πιστευεις ομως οτι με τις ωρες που ανεφερα θα αρκει για να βγαλω ενα 19-20?
Πιστευω οτι ειμαι καλος μαθητης..μαθηματικα τουλαχιστον και φυσικη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Δεν μπορώ να σου απαντήσω σε αυτήν την ερώτηση, δυστυχώς, μιας και ο κάθε μαθητής διαβάζει με διαφορετικό τρόπο, ρυθμό και απόδοση. Αλλά από την άλλη δεν θεωρώ ότι θα χρειαστείς και πολύ παραπάνω για να γράψεις πάνω από 18.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
To AOΘ θα σε συμφέρει μόνο στην περίπτωση που γράψεις καλύτερα από τον μέσο όρο των άλλων 6 μαθημάτων, διαφορετικά θα σε ρίξει. Αν όμως μιλάς μόνο για 2ο/4ο πεδίο, τα ΄παραπάνω μόρια που θα σου δώσει δεν θα είναι εντυπωσιακά. Ας δούμε ένα παράδειγμα:

Έκθεση: 16
Μαθηματικα Κατ: 14
Φυσική Κατ: 14
ΑΟΔΕ: 18
ΑΕΠΠ: 17
Μαθηματικά Γεν: 18

Αυτά βγάζουν μέσο όρο 16,16.

Αν γράψεις και ΑΟΘ 19, τότε ο μέσος όρος σου θα γίνει 16,5. Το αν τα 300 περίπου μόρια που θα κερδίσεις είναι αρκετά, αυτό το ξέρεις εσύ.

(Αντίστοιχη είναι και η επιρροή στα μόρια, αν κάτσεις να τα βγάλεις με κάποιον υπολογιστή μορίων θα το διαπιστώσεις).

ερώτηση:ο βαθμός του ΑΟΘ δεν επηρεάζει το μέσο όρο μόνο για το 5ο πεδίο?
δηλαδή αν κάποιος δώσει ΑΟΘ και τελικά επιλέξει 2ο πεδίο ο μέσος όρος του θα περιλαμβάνει και το ΑΟΘ ή μόνο τα υπόλοιπα μαθήματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top