Ιατρική στο εξωτερικό

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Επειδή αναφέρθηκαν οι Γιατροί Χωρίς Σύνορα, παρακάτω παραθέτω τις προϋποθέσεις και την διαδικασία συμμετοχής σε αποστολή τους:

Προϋποθέσεις συμμετοχής σε αποστολή
  • Αναγνωρισμένο στη χώρα έκδοσής του πτυχίο (για τους νοσηλευτές ΤΕΙ & ΑΕΙ)
  • 2ετή επαγγελματική εμπειρία μετά τη λήψη του πτυχίου
  • Τουλάχιστον 12μηνη διαθεσιμότητα παραμονής στον τόπο της αποστολής
  • Πολύ καλή γνώση αγγλικών και γαλλικών ή/και αραβικών

Διαδικασία επιλογής
Οι Γιατροί Χωρίς Σύνορα επιλέγουν τους υποψήφιους εθελοντές μετά από μια συνέντευξη όπου εκτιμώνται η επαγγελματική επάρκεια και εμπειρία, τα κίνητρα του υποψηφίου για εργασία στους ΓΧΣ, η συγκροτημένη σκέψη, η ικανότητα στην επικοινωνία και στις διαπροσωπικές σχέσεις, το ομαδικό πνεύμα, η διαθεσιμότητα για συμμετοχή σε αποστολή με τους ΓΧΣ. Η συνέντευξη αυτή γίνεται με την Υπεύθυνη Ανεύρεσης Εθελοντών.

Αν το αποτέλεσμα της συνέντευξης είναι θετικό, ο υποψήφιος θα κληθεί να συμμετάσχει στο ειδικό σεμινάριο προετοιμασίας των ΓΧΣ. Μετά τη λήξη του σεμιναρίου που διαρκεί μια εβδομάδα, και εφόσον το αποτέλεσμα είναι και πάλι θετικό, ο υποψήφιος θα ειδοποιηθεί στο αμέσως επόμενο διάστημα, περίπου τέσσερις μήνες, για να φύγει σε κάποια αποστολή.

Πηγή

Όπως καταλαβαίνετε λοιπόν, δεν είναι απλό πράγμα να πας στους Γιατρούς Χωρίς Σύνορα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lucas

Νεοφερμένος

Ο Lucas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Επειδή αναφέρθηκαν οι Γιατροί Χωρίς Σύνορα, παρακάτω παραθέτω τις προϋποθέσεις και την διαδικασία συμμετοχής σε αποστολή τους:
Προϋποθέσεις συμμετοχής σε αποστολή
  • Αναγνωρισμένο στη χώρα έκδοσής του πτυχίο (για τους νοσηλευτές ΤΕΙ & ΑΕΙ)
  • 2ετή επαγγελματική εμπειρία μετά τη λήψη του πτυχίου
  • Τουλάχιστον 12μηνη διαθεσιμότητα παραμονής στον τόπο της αποστολής
  • Πολύ καλή γνώση αγγλικών και γαλλικών ή/και αραβικών

Διαδικασία επιλογής
Οι Γιατροί Χωρίς Σύνορα επιλέγουν τους υποψήφιους εθελοντές μετά από μια συνέντευξη όπου εκτιμώνται η επαγγελματική επάρκεια και εμπειρία, τα κίνητρα του υποψηφίου για εργασία στους ΓΧΣ, η συγκροτημένη σκέψη, η ικανότητα στην επικοινωνία και στις διαπροσωπικές σχέσεις, το ομαδικό πνεύμα, η διαθεσιμότητα για συμμετοχή σε αποστολή με τους ΓΧΣ. Η συνέντευξη αυτή γίνεται με την Υπεύθυνη Ανεύρεσης Εθελοντών.

Αν το αποτέλεσμα της συνέντευξης είναι θετικό, ο υποψήφιος θα κληθεί να συμμετάσχει στο ειδικό σεμινάριο προετοιμασίας των ΓΧΣ. Μετά τη λήξη του σεμιναρίου που διαρκεί μια εβδομάδα, και εφόσον το αποτέλεσμα είναι και πάλι θετικό, ο υποψήφιος θα ειδοποιηθεί στο αμέσως επόμενο διάστημα, περίπου τέσσερις μήνες, για να φύγει σε κάποια αποστολή.

Πηγή

Όπως καταλαβαίνετε λοιπόν, δεν είναι απλό πράγμα να πας στους Γιατρούς Χωρίς Σύνορα. :)

Τα ηξερα απο πολυ παλια , ειχα γραψει και εκθεση με αυτο το θεμα στα αγγλικα.
Αλλα και παλι ευχαριστω.

για να πας σε πανεπιστήμιο στην αγγλία είναι εξαιρετικά δύσκολο...εκτος το ότι χρειάζεσαι εξαιρετικό απολυτήριο θα πρέπει να γράψεις και συγκεκριμένες εξετάσεις που κατά την γνώμη μου είναι δυσκολότερες από τις πανελλήνιες! Για να τελειώσεις ιατρική στην αγγλία θα πρέπει να ασχολείσαι με την σχολη 24 ώρες το 24ωρο και να εξιολογισαι συνεχώς με εξετάσεις για να δούνε το επίπεδο σου. Χωρίς να θέλω να σαι απογοητεύσω με 17 στην δευτερα λυκείου δεν είναι τίποτα σίγουρο για εισαγωγή ούτε στην ελλάδα...κατά την γνώμη μου για να πάει κάποιος στην αγγλία για ιατρικές σπουδές θα πρέπει να περνάει με σειρά στην ιατρική στην ελλάδα και να είναι σε ένα επίπεδο που να ξέρει ότι τα επόμενα 6 χρονια δεν θα έχει προσωπική ζωή!sorry αν σαι απογοητεύω....

Δεν με απογοητευεις , με τη ιατρικη θελω να ασχοληθω σε ολη μου τη ζωη , και με αλλα πραγματα βεβαια αλλα ειναι δευτερευον εκεινα.Πιστεψε με το 17 ειναι λογο του οτι δεν με ενδιαφερουν 4 μαθηματα , οχι οτι απλα δεν μπορω.
Φετος αρχισα το διαβασμα στο σχολειο , ολη μου τη ζωη διαβαζα/διαβαζω εξωσχολικα βιβλια.

Τις 50.000 λιρες τις μαζευω σε 1 χρονο το πολυ kaleidoscope δεν ειναι εκει το προβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Gina54

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Τα ηξερα απο πολυ παλια , ειχα γραψει και εκθεση με αυτο το θεμα στα αγγλικα.
Αλλα και παλι ευχαριστω.



Δεν με απογοητευεις , με τη ιατρικη θελω να ασχοληθω σε ολη μου τη ζωη , και με αλλα πραγματα βεβαια αλλα ειναι δευτερευον εκεινα.Πιστεψε με το 17 ειναι λογο του οτι δεν με ενδιαφερουν 4 μαθηματα , οχι οτι απλα δεν μπορω.
Φετος αρχισα το διαβασμα στο σχολειο , ολη μου τη ζωη διαβαζα/διαβαζω εξωσχολικα βιβλια.

Τις 50.000 λιρες τις μαζευω σε 1 χρονο το πολυ kaleidoscope δεν ειναι εκει το προβλημα.

Ακολούθησε το όνειρο σου!Για μένα αν αντέχεις μακριά από την πατρίδα σου και την οικογένεια σου(γιατί όσο να ναι στο εξωτερικό αισθάνεσαι λίγο ξεριζωμένος) και έχεις και τα χρήματα φύγε στο εξωτερικό.:) Η ιατρική ειναι τελείως διαφορετική από 4 μαθήματα...Αμα σου αρέσει και η ανατομία όπως λες και να βοηθάς τους ανθρώπους,σαρέσει το διαβασμα και γενικά από αυτα που λες φαινεσαι έξυπνο παιδι με όνειρα..Για μενα έχεις όλο το πακέτο..Follow your dream..Προσωπικά μ'αρεσει τρελά η ανατομία και η ιατρική..Μπορεί να έχω μαθημα 7.30 με 7.30 στη σχολή,να ξενυχτάω καθημερινά στο διάβασμα,να πονάει η μέση μου από την ορθοστασία πάνω από ένα πτώμα στο dissection room να ψάχνω μύες και νεύρα αλλά το απολαμβανω, το καταευχαριστιέμαι..και αν ξανααποφασιζα φέτος τι θα ήθελα να γίνω στη ζωή μου πάλι ιατρική θα διάλεγα!:D Και ανυπομονω να περάσουν και τα χρόνια να μπούμε και στις κλινικές και γενικα να κανουμε και πιο κρισιμα πραγματα..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Gine άκουσα από γνωστό μου σε Ιατρικό τμημα της Σλοβακίας ότι θα έρθει για κάποιες κλινικές Ελλάδα.Πως μπορεί να γίνει αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gina54

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Gine άκουσα από γνωστό μου σε Ιατρικό τμημα της Σλοβακίας ότι θα έρθει για κάποιες κλινικές Ελλάδα.Πως μπορεί να γίνει αυτό;

Μπορεί να γίνει.Οι περισσότεροι Ελληνες μάλιστα από το πανεπιστήμιο εδώ κάνουν τις κλινικές τους στην Ελλάδα.Νομίζω ότι λόγω ευρωπαικής ένωσης και του ότι οι σπουδές είναι στα αγγλικά μπορείς να διαλέξεις να κάνεις τις κλινικές όπου θες..Αφού εδώ έχει πολλούς έλληνες οι περισσότεοι επιλέγουν να τις κάνουν στη χώρα τους,κάποιοι πάλι τις κάνουν Αγγλία ή Γερμανία ή στην Αυστρία.Είναι όπως και η ειδικότητα την κάνεις όπου θες-οι περισσότεροι απο το πανεπιστήμιο εδώ πάνε Αγγλία,Αμερική ή Γερμανία και ένα μικρό ποσοστο κάνει ειδικότητα στην Ελλάδα λόγω χρόνου αναμονής.Επίσης εμείς -δεν ξέρω αν υπάρχει και στην ελλάδα αυτό και δεν ξέρω τι ακριβώς είναι-αλλά από το καλοκαίρι του τέταρτου έτους νομιζω πρέπει να κάνουμε κάποια πρακτική σε νοσοκομείο για κάποιους μήνες.Μου το χει πει γνωστός που διάλεξε να το κάνει αυτό στο νοσοκομειο της Ελλάδας.Μου είπε μάλιστα ότι είναι εξαιρετικά απλή διαδικασία,πήγε με το φοιτητικο του πάσο(το δικο μας ισχύει σε όλη την Ε.Ε και φανταζομαι και το ελληνικο) ειπε οτι θελει να κανει μια πρακτικη και αμέσως τον εβαλαν να υπογραψει κατι χαρτιά σχετικά με την αμοιβη του και τον δεχτηκαν.:)
Τέλος επειδή μου το ρωτάνε γενικά πολλοί από το πανεπιστήμιο εδω στη Μπρατισλάβα το πτυχίο της ιατρικής του αγγλόφωνου φυσικά τμηματος είναι ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΟ ΧΩΡΙΣ ΔΟΟΤΑΠ (πρωην ΔΙΚΑΤΣΑ),χωρίς επιπλεον εξαιτάσεις και άλλες διαδικασίες μπορείς να το χρησιμοποιησεις στην Ελλάδα και σε οποια χωρα τις Ε.Ε θέλεις ή στην Αμερική.Ο ΔΙΚΑΤΣΑ δεν ισχύει για τα αγγλόφωνα τμήματα ιατρικής!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gina54

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Οποιος ενδιαφέρεται για ιατρική στο εξωτερικό και θέλει βοήθεια μπορεί να μου στείλει προσωπικό μηνυμα!Ο χρόνος για τις αιτήσεις τελειώνει..οι εξετάσεις πλησιάζουν! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GlobalEdu.gr

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος Παπαδάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Έτσι που κάνανε την ιατρική στην Ελλάδα και τα κοψίματα των βιβλίων που έγιναν αμφιβάλλω αν οι ιατροί που βγαίνουν από τα ελληνικά Πανεπιστήμια θα είναι καλύτεροι από αυτούς που βγαίνουν από τις λοιπές σχολές των βαλκανίων. + ότι τα τελευταά χρόνια τα βαλκανικά πανεπιστήμια έχουν αναβαθμιστεί πάρα πολύ σε αντίθεση με τα ελληνικά που είναι στάσιμα με φθίνουσα πορεία.

Αυτό είναι αλήθεια, έχουν επενδυθεί πολλά κονδύλια της ΕΕ και των εκάστοτε χωρών για νέες εγκαταστάσεις, νοσοκομεία, campus, εξοπλισμός, βιβλιοθήκες κτλ. φτάνοντας σε μεγάλο βαθμό στην αντίστοιχη ποιότητα σπουδών των Πανεπιστημίων της ΕΕ.

Και εγώ έχω ακούσει πολλά για την Ουγγαρία.Πραγματικά λένε οτι το επίπεδο σπουδών είναι αρκετά υψηλό(αν και πάλι πρέπει να σου πώ ότι θα σου ζητήσουν advanced στα αγγλικά(είσαι καλυμένη με το proficiency) και θα κάνεις ένα τεστ εισόδου -συνήθως στη βιολογία-χημεία- έστι ώστε να σε δεχτούν.
Αυτά είναι απο τα μεγαλύτερα πανεπιστήμια της χώρας: τα Ιατρικά Πανεπιστήμια του Pécs, του Szeged και του Debrecen.Περίπου τα ίδια ισχύουν και για τη Σλοβακία-Τσεχία με τη μόνη διαφορά οτι οι θέσεις είναι αρκετά λιγότερες(γιατί αραγε??:P;))...

Οι θέσεις δεν είναι λιγότερες στα Πανεπιστήμια της Σλοβακίας και Τσεχίας εν σχέση με αυτά της Ουγγαρίας. Συνήθως τα Αγγλόφωνα τμήματα Ιατρικής στα εν λόγω Πανεπιστήμια δέχονται 200 άτομα το χρόνο.

Ο μέσος Βούλγαρος, Σλοβάκος, Τσέχος δεν έχει να φάει και οι περισσότεροι με το που ενηληκιώνονται πιάνουν δουλειά. Με μέσο μισθό 350 ευρώ δεν μπορούν να σπουδάσουν σε αυτά τα πανεπιστήμια. Πρακτικά σκοπός των πανεπιστήμιων αυτών είναι να αναπτυχθούν οι περιοχές γύρω από τα πανεπιστήμια με τα λεφτά των Ελλήνων φοιτητών.

Να διευκρινίσω ότι οι γηγενείς των χωρών αυτών σπουδάζουν στη χώρα τους καθώς τα δίδακτρα είναι σχεδόν δωρεάν μόνογια τα προγράμματα που προσφέρονται στην επίσημη γλώσσα του κράτους. Τα Αγγλόφωνα προγράμματα είναι αυτά που έχουν υψηλότερα δίδακτρα ακριβώς για να τραβήξουν κόσμο από το εξωτερικό.

Στην Ουγγαρία και η Βουλγαρία οι μισθοί είναι για κλάματα. Στην Ιταλία ειναι κλεισμένες οι ειδικοτητες για τους Ιταλούς

Η καλύτερη λύση για ειδικότητα είναι αυτή της Γερμανίας, όπου οι μισθοί κυμαίνονται στα 3.000-4.000 ευρώ το μήνα. Βέβαια, εδώ χρειάζεται να έχεις Β2 επίπεδο γερμανικών.

ιατρικη στο ιασιο ρουμανιασ...να το ψαξεις ειναι αρκετα καλο.Gr.Popa (καπως ετσι λεγεται)

Το Πανεπιστήμιο ονομάζεται Gr. T. Popa University of Medicine and Pharmacy Iasi και προσφέρει Αγγλόφωνα και Γαλλόφωνα προγράμματα Ιατρικής, Οδοντιατρικής και Φαρμακευτικής με δίδακτρα 5.000 ευρώ/χρόνο. Τα δίδακτρα αυτά είναι τα χαμηλότερα, μαζί με το Πανεπιστήμιο της Κωνστάντζας, σε όλη την ΕΕ.

Άκουσα ότι τα δεν υπάρχουν πια δίδακτρα στην Βουλγαρία.Επομένως δεν χρειάζεται να πληρώνει κάποιος καθε χρόνο για την Ιατρική.Το λέω αυτό γιατί στο θέμα Γενικές Σπουδές στο Εξωτέρικο έγραψα πως το προυγούμενο ΣΚ που πήγα Σόφια στο πανεπηστήμιο του Αγ.Κλιμέντιου όταν τους είπα για Νομική μου είπαν ότι πρέπει να περάσω ένα ''είδος'' Πανελλήνιες στα Βουλγάρικα για να με δεχτούν και μου ζήτησαν 3000 ευρώ.Όποιος μπορεί ας βοηθήσει.
Ευχαριστώ

Καταρχήν μην σπουδάσεις Νομική σε χώρα που έχει διαφορετικό δίκαιο από το Ελληνικό (δές τις χώρες με συναφές πρός το ελληνικό δίκαιο). Η Βουλγαρία πάντως δεν ανήκει στις χώρες αυτές και εάν τελικά επιμείνεις να πάς, θα πρέπει να γνωρίζεις ότι όταν αποφοιτήσεις θα χρειαστείς να δώσεις κάποια μαθήματα (συνήθως 13-16) στην Ελλάδα ώστε να αναγνωριστεί το πτυχίο σου.
Τώρα όσο αφορά τα δίδακτρα σε Βουλγαρόφωνο τμήμα, αυτά είναι συνήθως 300-500 ευρώ το χρόνο αν συμμετάσχεις στις πανβουλγαρικές εξετάσεις ή μείνουν κάποιες κενές θέσεις (όπως στα Παιδαγωγικά κτλ.) μετά την εισαγωγή αυτών που έδωσαν πανβουλγαρικές εξετάσεις. Αν δεν θές να δώσεις τις εξετάσεις αυτές, μπορείς να μπείς σε Βουλγαρόφωνα τμήματα με δίδακτρα αυξημένα, 2.500-3.300 ευρώ το χρόνο. Και για τις δύο περιπτώσεις όμως θα χρειαστείς να κάνεις κάποιο προπαρασκευαστικό πρόγραμμα διάρκειας ενός έτους για να μάθεις τη γλώσσα όπου κοστίζει 2.000-3.000 ευρώ ανάλογα το Πανεπιστήμιο, διαφορετικά θα πρέπει να μάθεις την γλώσσα στην Ελλάδα και να πάς μετέπειτα στο Βουλγαρικό Πανεπιστήμιο να δώσεις κάποιες εξετάσεις για να πάρεις επάρκεια της γλώσσας.

Papas και εγώ αυτό υπέθεσα.Το θέμα όμως είναι αν ισχύει αυτό με το δίδακτρα ότι δεν πληρώνουμε πια ΚΥΡΙΩΣ για την Ιατρική που ζητάνε τα πιο πολλά λεφτά.Για να πας Ιατρική Βουλγαρία δεν χρειάζοντε πανβουλγαρικες εξετασεις λόγω του ότι τα μαθήματα ειναι αγγλόφωνα?

Για τα Αγγλόφωνα προγράμματα στη Βουλγαρία δεν χρειάζεται να συμμετάσχεις στις πανβουλγαρικές εξετάσεις αλλά σε κάποιο εισαγωγικό τέστ στην Αγγλική γλώσσα. Τα δίδακτρα για τις Ιατρικές σπουδές είναι 5.500-6.900 ευρώ το χρόνο.

γνωριζει κανεις για το επιπεδο σπουδων ιατρικης στο ιασιο ρουμανιας γιατι ενδιαφερομαι!

Το επίπεδο σπουδών της Ιατρικής στο Ιάσιο της Ρουμανίας θεωρείται ένα από τα υψηλότερα της ΝΑ Ευρώπης.

παιδια μη λετε συνεχεια οτι οσοι πανε στη βουλγαρια και στη ρουμανια ειναι στουρναρια και δεν αξιζουν γιατι παντα υπαρχουν αναμεσα και ατομα που αξιζουν!εγω προσωπικα εκανα προετοιμασια επι 2 χρονια για τις πανελλαδικες γιατι το ονειρο μου ειναι να γινω γιατρος (Εκανα ιδιαιτερα) και εδωσα πριν 2 βδομαδες και παρολο που τα πηγα πολυ καλα σε βιολογια μαθηματικα χημεια και εκθεση δεν εγραψα καλα φυσικη και θα βγαλω γυρω στο 17.5!!και φυσικα δεν μπαινω ιατρικη παρ ολο που το αξιζω γιατι ξεσκιστηκα στο διαβασμα.Οποτε εχω αρχισει να σκεφτομαι για βουλγαρια η τσεχια η ρουμανια απλως ψαχνω την οικονομικοτερη λυση γιατι δεν ειναι και ευκολα τα πραγματα.. ξερει κανεις κανενα καλο πανεπιστημιο στισ βαλκανικες χωρες να μου προτεινει?

Εάν ψάχνεις για οικονομικές λύσεις, σου παραθέτω ένα πίνακα (με επίσημα στοιχεία) ανά πεδίο σπουδών για σπουδές στο εξωτερικό σε Πανεπιστήμια των Βαλκανικών χωρών και της Κεντρικής Ευρώπης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Untitled.jpg
    Untitled.jpg
    87.6 KB · Εμφανίσεις: 403

Gina54

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Εάν ψάχνεις για οικονομικές λύσεις, σου παραθέτω ένα πίνακα (με επίσημα στοιχεία) ανά πεδίο σπουδών για σπουδές στο εξωτερικό σε Πανεπιστήμια των Βαλκανικών χωρών και της Κεντρικής Ευρώπης.

Το κόστος ζωής στη Σλοβακία είναι πολύ πιο χαμηλό.Εγώ σπουδάζω εδώ και δε φτάνω σε καμία περίπτωση ούτε καν τα 10.000 ευρω το χρόνο..το ίδιο και φίλοι μου που είναι και περισσότερα χρόνια εδώ.Συγκεκριμένα το πρώτο έτος σαν κόστος διαβίωσης μου στοίχισε περίπου 8000 ευρώ.Τα 11000 ευρω τα θεωρώ υπερβολή για εδώ εκτός αν το ποσο αναφέρεται σε παιδιά με οικονομική ανεση που ξοδεύουν πολλά και δεν κάνουν οικονομία-για μένα δεν ισχύει αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Το κόστος ζωής στη Σλοβακία είναι πολύ πιο χαμηλό.Εγώ σπουδάζω εδώ και δε φτάνω σε καμία περίπτωση ούτε καν τα 10.000 ευρω το χρόνο..
:D Πες τα γιατί δίπλα στο ΣΤΕΚΙ κάθονται και λένε για 1800 μισθό .....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gina54

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
:D Πες τα γιατί δίπλα στο ΣΤΕΚΙ κάθονται και λένε για 1800 μισθό .....

Δε νομιζω ότι ισχυει αυτο :) ..Αν και δεν ξρω σιγουρα ποσο ειναι ο μισθος του γιατρου στη Σλοβακια γτ ούτε σκοπεύω να κανω ειδικότητα εδώ μάλλον Αγγλία,Γερμανια ή Αμερική με βλέπω ούτε να δουλέψω εδώ.Μόνο για το προπτυχιακο μου ηρθα..Στην Ελλάδα πάντως που με ενδιαφερει ο μισθος του γιατρου ειναι 700 ευρω πλεον -η απολυτη ξεφτιλα...αντε να γυρισεις πισω μετα...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GlobalEdu.gr

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος Παπαδάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Δε νομιζω ότι ισχυει αυτο :) ..Αν και δεν ξρω σιγουρα ποσο ειναι ο μισθος του γιατρου στη Σλοβακια γτ ούτε σκοπεύω να κανω ειδικότητα εδώ μάλλον Αγγλία,Γερμανια ή Αμερική με βλέπω ούτε να δουλέψω εδώ.Μόνο για το προπτυχιακο μου ηρθα..Στην Ελλάδα πάντως που με ενδιαφερει ο μισθος του γιατρου ειναι 700 ευρω πλεον -η απολυτη ξεφτιλα...αντε να γυρισεις πισω μετα...:(

Ο μισθός για την άσκηση ειδικότητας στη Σλοβακία είναι γύρω στα 350 ευρώ/μήνα. Για την Αμερική και την Αγγλία είναι σχεδόν αδύνατο να ασκήσεις την ειδικότητά σου καθώς ο ανταγωνισμός για τις θέσεις αυτές είναι αρκετά μεγάλος και προτιμούν κυρίως απόφοιτους των τοπικών Πανεπιστημίων. Στην Αγγλία συγκεκριμένα ζητάνε άτυπα προϋπηρεσία τουλάχιστον 3 ετών γι' αυτό και πολλοί υποψήφιοι κοιτάνε να πάρουν την σχετική προϋπηρεσία με κάποιες συμβάσεις προσωρινού χαρακτήρα (Locum Jobs) στον κρατικό φορέα (NHS) της χώρας. Επιπλέον, για τις χώρες εκτός ΕΕ (Αμερική, Αυστραλία κτλ.) δεν υπάρχει αυτόματη αναγνώριση πτυχίων όπως με τα κράτη μέλη των ευρωπαικών χωρών και θα πρέπει να δώσεις συμπληρωματικές εξετάσεις που χρειάζονται μεγάλη προετοιμασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gina54

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Ο μισθός για την άσκηση ειδικότητας στη Σλοβακία είναι γύρω στα 350 ευρώ/μήνα. Για την Αμερική και την Αγγλία είναι σχεδόν αδύνατο να ασκήσεις την ειδικότητά σου καθώς ο ανταγωνισμός για τις θέσεις αυτές είναι αρκετά μεγάλος και προτιμούν κυρίως απόφοιτους των τοπικών Πανεπιστημίων. Στην Αγγλία συγκεκριμένα ζητάνε άτυπα προϋπηρεσία τουλάχιστον 3 ετών γι' αυτό και πολλοί υποψήφιοι κοιτάνε να πάρουν την σχετική προϋπηρεσία με κάποιες συμβάσεις προσωρινού χαρακτήρα (Locum Jobs) στον κρατικό φορέα (NHS) της χώρας. Επιπλέον, για τις χώρες εκτός ΕΕ (Αμερική, Αυστραλία κτλ.) δεν υπάρχει αυτόματη αναγνώριση πτυχίων όπως με τα κράτη μέλη των ευρωπαικών χωρών και θα πρέπει να δώσεις συμπληρωματικές εξετάσεις που χρειάζονται μεγάλη προετοιμασία.

Τα γνωρίζω πολύ καλά όλα αυτά,αλλά επειδή θέλω να φτάσω πολύ ψηλά είμαι διατεθειμένη να προσπαθήσω με όλες μου τις δυνάμεις για να τα καταφέρω όσο δύσκολες κι αν είναι οι εξετάσεις που απαιτούνται και επειδή ξέρω τον εαυτό μου και το πείσμα μου δεν το θεωρώ αδύνατο να κάνω το όνειρό πραγματικότητα κάποια μέρα :D..Για την Αγγλία μου τα έλεγε και ο νονός μου που είναι πρώην διευθυντής Β' χειρουργικής κλινικής στον Ερυθρό Σταυρό και το θέμα το ψάχνει και για το γιο του, ότι είναι δύσκολο πλέον να μπεις οπότε ξεκινώ Γερμανικά να τα μάθω πολύ καλά για να έχω την επιλογή της Γερμανίας από Ευρώπη. Όσων αφορά στην Αμερική επειδή και ο ίδιος ο νονός μου έχει κάνει εκεί την ειδικότητα του και κάποια μεταπτυχιακά μου είπε επίσης ότι χρειάζονται μεγάλη προετοιμασία οι εξετάσεις και μου είπε να αρχίσω να προετοιμάζομαι από τώρα θέτοντας γερές βάσεις και αυτό κάνω με την έννοια ότι δε μένω στα μαθήματα του πανεπιστημίου μόνο, αλλά διαβάζω πολλά ιατρικά βιβλία που μου δίνει ο νονός μου ή που βρίσκω μόνη μου και γενικά προσπαθώ να ''ρουφάω'' όσες περισσότερες πληροφορίες και γνώσεις μπορώ και κάπου μέσα μου πιστεύω ότι το όνειρό μου θα βγει..Έχω στο πλάι μου τους γονείς μου, τους νονούς μου και άλλους ανθρώπους που με αγαπάνε να με στηρίζουν σε κάθε μου βήμα, οπότε με μεγάλη προσπάθεια από μέρους μου και πολλές θυσίες βέβαια,θα τα καταφέρω εξάλλου δεν υπάρχει ασανσέρ για την επιτυχία… μόνο σκάλες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Για παθολογικές ειδικότητες καλή επιλογή είναι και η Σουηδία

Επίσης και στην Ελλάδα όπως ακούγεται θα μπουν εξετάσεις για σειρά ειδικότητας όπου πιστεύω ότι οι απόφοιτοι ιατρικών σχολών εξωτερικού θα έχουν σαφως πλεονέκτημα σε αυτές τις εξετάσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

istudent

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο istudent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Για όσους σκέφτεστε να σπουδάσετε ιατρική στο εξωτερικό, καλό είναι να λάβετευπόψη σας τα παρακάτω:

1. Σε ποιο πεδίο τιςιατρικής θέλετε να μπείτε. Δεν λέω να ξέρεταιακριβώς ειδικότητα, αλλά να ξέρεται αν θέλετε να ακολουθήσετε κάποιαχειρουργική, παθολογική ή εργαστηριακή ειδικότατα.

2. Μην διστάζετε ακούγοντας Ουγγαρία, Τσεχία, Σλοβακία,Ρουμανία, Βουλγαρία κλπ Πραγματικά τα πανεπιστήμιατους δεν έχουν να ζηλέψουν σε τίποτα τα ελληνικά. Το γεγονός ότι μπαίνεις εύκολα δεν σημαίνειπως και με την ίδια ευκολία παίρνεις και το πτυχίο. Προσοχή στα δίδακτρα,,, στην Ουγγαρία φτάνουν τις 15 000 ευρώ τονχρόνο! Φυσικά το κόστος ζωής είναι υπερβολικά χαμηλό.

3. Σκεφτείτε τι θέλετε να κάνετε μετά τις σπουδές. Που θέλετε να κάνετε ειδικότητα, αν μπορείτενα κάνετε την ειδικότητα που θέλετε στην χώρα που θέλετε να σπουδάσετε και πόσαλεφτά παίρνουν οι ειδικευόμενοι εκεί. Ανμπορείτε να συνεχίσετε για μεταπτυχιακά εκεί κλπ.

4. Για παράδειγμα στην Αγγλία τα έξι χρόνια τωνπροπτυχιακών σπουδών μπορεί να κοστίζουν μέχρι και 70 000 ευρώ. Όμως μετά από 4 -5 χρόνια ως ειδικευόμενοςμπορεί κανείς να κάνει πλήρη απόσβεση του ποσού αυτού (μισθοί ειδικευομένων περίπου3 000 ευρώ!) . Αντίθετα στην Ουγγαρία ανκαι τα δίδακτρα μπορεί να φτάσουν το ίδιο ύψος οι μισθοί των ειδικευομένωνείναι γύρω στα 600 ευρώ τον μήνα!

5. Εγώ προσωπικά σκεπτόμουν την Ιταλία… Στην Ιταλία τα δίδακτρα είναι εξαιρετικά χαμηλά.Γύρω στις 2 000 ευρώ τον χρόνο. Όμως οιειδικότητες είναι κλειστές, υπάρχουν τεράστιες αναμονές, και πολύς συναγωνισμόςκαι επιπλέον ο μέσος φοιτητής παίρνει πτυχίο ιατρικής στα 9 χρόνια!

6. Άλλη επιλογή που είχα ήταν Τσεχία η Σλοβακία. Εκεί τα δίδακτρα ήταν κάπως πιο προσιτά(Σλοβακία) αλλά και πάλι για την ειδικότηταπου θέλω θα ήταν πολύ δύσκολο, οπόταν κατέληξα στην Γερμανία.

Τώρα μαθαίνω γερμανικά. Πρέπει να πω πως οι σπουδές στην Γερμάνια δεν είναι ο παράδεισος όπως όλοινομίζουν…. Καταρχάς τα πανεπιστήμια είναι υπερβολικά απαιτητικά από ότι έχωμάθει, το άγχος στους φοιτητές είναι στα ύψη, για έξι χρόνια είναι στην τσίτακάτι που συμβαίνει και στην ειδικότητα… Πάρα πολλοί είναι αυτοί που δεν αντέχουν και φεύγουν και το γνωρίζω απόγνωστούς μου. Αν δεν είστε έτοιμοι νααποχαιρετήσετε τους δικούς σας του φίλους σας κλπ μην πάτε Γερμανία. Όπως με συμβούλεψε και μένα κάποιος… ΣτηνΓερμανία όταν θα πας για να σπουδάσεις να ξέρεις πως πας και για να ζήσεις….Διότι οι ρυθμοί είναι τόσο εξουθενωτικοί και ψυχοφθόροι που για να αντέξειςπρέπει να «απορροφηθείς» πλήρως στη ρουτίνα και το σύστημα του τόπου (γνωρίζωάτομα που τον έδιωξαν από πανεπιστήμιο για 0.75 στις εξετάσεις…. Και οιδιακοπές επίσης πολύ πιο μικρής διάρκειας + ότι οι μαθητές πρέπει να έχουν καλύψει μέχριτον τελευταίο χρόνο κάποιους μήνες πρακτικής – εθελοντικής εργασίας σε νοσοκομείαfull time (κάτιπου πολλοί δεν το γνωρίζουν είναι ότι αυτά πρέπει να γίνουν κατά τη διάρκειατων καλοκαιρινών διακοπών, εφόσον δεν υπάρχουν άλλοι διαθέσιμοι μήνες). Τέλος ιατρική στη Γερμανία διαρκεί 6 ½ χρόνιαπερίπου)… Άρα από την μια είναι οι 3 500ευρώ περίπου που παίρνουν οι ειδικευόμενοι στην Γερμανία + τομεγάλο αντίκρισμα του γερμανικού πτυχίου και από την άλλη η ποιότητα ζωής εκεί….https://ic.daad.de/athen/download/Anaxorisi%20yia%20to%20agnosto.pdf

7. Τώρα θα μου πει κάποιος αφού τα παρουσιάζεις έτσι εσύ γιατίθες να πας Γερμανία…. Διότι η ειδικότηταπου θέλω να κάνω είναι πολύ περιζήτητη και δεν θα είναι εύκολο να βρω θέσηκάπου αλλού. Ακόμη, γιατί πάω με τηνπροοπτική να μην έρθω ξανά πίσω και επίσης λόγω οικονομικών δεν θα μπορούσα ναπάω σε κάποια άλλη χωρά της κεντρικής και ανατολικής Ευρώπης (τα δίδακτρα είναιγύρω στις 2000 ευρώ τον χρόνο). Καιτέλος η καριέρα που θέλω να ακολουθήσω μετά το τέλος των σπουδών θα έχει επίσηςαρκετές δυσκολίες.

8. Κάντε ένα χρονοδιάγραμμα και δείτε τι σας συμφέρει….Πόσα χρόνια διαρκεί το πτυχίο, πόσα η ειδικότητα, τι αναμονές υπάρχουν, ανυπάρχουν, ανταγωνισμός(δώστε ιδιαίτερη σημασία εδώ), δυσκολίες στην κάθε χώρα,τι πορεία θέλετε να ακολουθήσετε, που θέλετε να δουλέψετε και αποφασίστε με ταδικά σας κριτήρια…

Για ότι απορείς έχετε σχετικά με τις ιατρικέςστην Ευρώπη,,, παρακαλώ στείλτε μου μήνυμα,,, θα χαρώ να βοηθήσω όποιον θέλεινα μάθει κάτι…. Έχω ψάξει εκτενώς το θέμα σχεδόν για όλες τις ευρωπαϊκές χώρες.



Συγγνώμη για όποια λάθη υπάρχουν , αλλά βιαζόμουνόταν το έγραφα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Όντως τα Γερμανικά πανεπιστήμια γαμούν. Όμως παράλληλα σκίζουν. Άρα δεν απευθύνονται στον καθένα.
Η Αμερική δεν είναι τόσο απλησίαστη, όσο παρουσιάζεται.
Στην ειδικότητα γίνεται απόσβεση. Συγκεκριμένες χώρες.
GlobalEdu.gr, στο θέμα της Νομικής, δεν ενημέρωσες σωστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

GlobalEdu.gr

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος Παπαδάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Όντως τα Γερμανικά πανεπιστήμια γαμούν. Όμως παράλληλα σκίζουν. Άρα δεν απευθύνονται στον καθένα.
Η Αμερική δεν είναι τόσο απλησίαστη, όσο παρουσιάζεται.
Στην ειδικότητα γίνεται απόσβεση. Συγκεκριμένες χώρες.
GlobalEdu.gr, στο θέμα της Νομικής, δεν ενημέρωσες σωστά.

Σε πιο σημείο ακριβώς για να διορθώσω αν όντως έκανα κάποιο λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GlobalEdu.gr

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος Παπαδάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Γειά σας παιδιά!
Είμαι νέο μέλος και αποφάσισα να σας γράψω για ενά ζήτημα που με απασχόλει εδώ και καιρο..
ΘΕΛΩ να σπουδάσω Ιατρική σε μια αγγλόφωνη χώρα όπως είναι η Μεγάλη Βρετανία,Καναδάς,Αυστραλία και Αμερική ( ΟΧΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΟΥΛΑΩ ΜΟΥΡΗ ΑΠΛΑ ΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΚΑΛΑ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΩΣΕΙ ΓΙΑ ΠΤΥΧΙΟ ). Έχω διαβάσει σχετικά θέματα, ωστόσο, αντί να με βοηθήσουν, με μπέρδεψαν περισστερο και έτσι κατέληξα πάλι στο 0. Θέλω να μου πει όποιος ΞΕΡΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ,απλά και ξεκάθαρα πως μπορεί κάποιος να εισαχθεί σε ένα πανεπιστήμιο (για ιατρική πάντα μιλάμε), σε μια από αυτές τις χώρες (οποιαδήποτε στην οποία είναι πιο εύκολα καθώς η απόσταση δεν είναι πρόβλημα) και τέλος,ποια πανεπιστήμια είναι καλά και με χαμηλά δίδακτρα καθώς δεν έχω πατέρα πολιτικό αλλά θα εργαστώ για να καλύψω τα έξοδά μου.Κλείνοντας,πώς ειναι η ζωή σαν φοιτητής ιατρικής στο εξωτερικό;σου μένει έστω και ελάχτιστος χρόνος για δουλειά part-time, για να διευκολυνθείς οικονομικά;
ΠΕΡΙΜΕΝΩ τις απαντήσεις σας (!)

Στις προαναφερόμενες χώρες σίγουρα η εισαγωγή δεν είναι εύκολη λόγω της μεγάλης ζήτησης αλλά και το κόστος διδάκτρων και διαβίωσης είναι αρκετά υψηλό. Τα τελευταία χρόνια, λόγω κυρίως των κακών οικονομικών συνθηκών, πολλοί ευρωπαίοι έχουν στραφεί σε χώρες με υψηλό επίπεδο σπουδών αλλά και χαμηλό κόστος διαβίωσης όπως η Βουλγαρία και Ρουμανία. Τα Πανεπιστήμια εκεί προσφέρουν Αγγλόφωνα, Γαλλόφωνα και Γερμανόφωνα προγράμματα σε πολλούς τομείς σπουδών (Ιατρικές, Πολυτεχνικές, Οικονομικές, Παιδαγωγικές κτλ.). Αντίθετα χώρες σαν την Αγγλία και Αμερική χάνουν συνεχώς έδαφος στον παγκόσμιο χάρτη σπουδών. Δές το σχετικό άρθρο: https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=103578
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guitdoc

Νεοφερμένος

Ο guitdoc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παιδιά καλημέρα ! Μόλις γραφτηκα στο φόρουμ και θα ήθελα την βοήθεια σας για συγγενικό μου πρόσωπο που αυτές τις μέρες αγωνίζεται για να επιβιώσει στις Πανελλαδικές εξετάσεις. Το Σχεδιο Β σε περίπτωση αποτυχίας στην Ελλάδα είναι να σπουδάσει Ιατρική στην Τσεχία ή Σλοβακία. Εχει κάνει ήδη επαφες με γραφεία που ασχολούνται με τις δυο αυτές χώρες. Θα σας παρακαλέσω να μου συγκρίνετε ( όσοι έχετε προσωπική εμπειρία)τις ακόλουθες Ιατρικές Σχολές απο άποψη επιπέδου διδασκαλίας και δυσκολίας, εγκαταστάσεων, κόστους ζωής (τα δίδακτρα τα γνωρίζουμε), ποιότητας ζωής και διασκέδασης και για ότι άλλο θεωρείτε απαραίτητο. α) Πανμιο Καρόλου 1η Ιατρική Σχολή β) Πανμιο Καρόλου 3η Ιατρική Σχολή γ)Πανμιο Καρόλου Ιατρική Σχολή Pilsen δ) Παν/μιο Masaryk Brno ε) Παν/μιο Comenius Bratislava. Ευχαριστώ πολύ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

istudent

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο istudent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Παιδιά καλημέρα ! Μόλις γραφτηκα στο φόρουμ και θαήθελα την βοήθεια σας για συγγενικό μου πρόσωπο που αυτές τις μέρες αγωνίζεταιγια να επιβιώσει στις Πανελλαδικές εξετάσεις. Το Σχεδιο Β σε περίπτωσηαποτυχίας στην Ελλάδα είναι να σπουδάσει Ιατρική στην Τσεχία ή Σλοβακία. Εχεικάνει ήδη επαφες με γραφεία που ασχολούνται με τις δυο αυτές χώρες. Θα σαςπαρακαλέσω να μου συγκρίνετε ( όσοι έχετε προσωπική εμπειρία)τις ακόλουθεςΙατρικές Σχολές απο άποψη επιπέδου διδασκαλίας και δυσκολίας, εγκαταστάσεων,κόστους ζωής (τα δίδακτρα τα γνωρίζουμε), ποιότητας ζωής και διασκέδασης καιγια ότι άλλο θεωρείτε απαραίτητο. α) Πανμιο Καρόλου 1η Ιατρική Σχολή β) ΠανμιοΚαρόλου 3η Ιατρική Σχολή γ)Πανμιο Καρόλου Ιατρική Σχολή Pilsen δ) Παν/μιοMasaryk Brno ε) Παν/μιο Comenius Bratislava. Ευχαριστώ πολύ

Πιστεύω πως τις παραπάνω ιατρικές σχολές τις έχεις τοποθετήσει σωστά μεεξαίρεση το Comenius Bratislava θα το έβαζα προτελευταίο καθαρά λόγο ονόματος. Όσοναφορά το επίπεδο πιστεύω πως βρίσκονται όλα σχετικά στο ίδιο ΚΑΛΟ επίπεδο. Ανέχετε την οικονομική ευχέρεια εγώ θα πρότεινα και την Ουγγαρία. Η ζωή στηνΤσεχία δεν είναι πλέον και τόσο φθηνή όσο ήταν παλαιότερα. Από άποψη κόστουςζωής χαμηλότερα είναι στην Σλοβακία μπορεί και Ουγγαρία. Από όσα γνωρίζω πιοflexible είναι στην Σλοβακία όσο αφορά τη δυσκολία ενώ στη Τσεχία το πρόγραμμαξεκινά εντελώς flexible πάρα πάρα πολύ εύκολα σε σημείο που αυτό το εύκολαγίνεται συνήθεια και μετά το δεύτερο έτος είναι σαν να πηγαίνεις σε άλλο πανεπιστήμιογιατί αλλάζουν όλα. Οι καθηγητές γίνονται αυστηρότεροι, κόβουν με το παραμικρόκτλπ.... Αλλά αν δεν επαναπαυτείς και είσαι προσηλωμένος στον στόχο σου πιστεύωδε θα σου φανεί βουνό.

Όσο αφορά το επίπεδο ξαναλέω είναι όλα αρκετά καλά μην ακούτε τις φήμες.Όμως πρέπει να κοιτάξετε και το θέμα της ειδικότητας, διότι σε αυτές τις χώρεςοι μισθοί των ειδικευομένων είναι εξευτελιστικά χαμηλοί... Κατατοπιστείτε καιλίγο όσο αφορά το σε πια ειδικότητα τείνει ούτος ώστε να δείτε αν μπορεί ναμείνει εκεί για ειδικότητα,,,,

Όσον αφορά τη διασκέδαση πιστεύω δεν είναι κρητήριο επιλογής σπουδών αυτο,,, αλλά ενημερωτικά στο Pilzen και στο Brno είναι "νεκροταφία"

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ogame23

Νεοφερμένος

Ο ogame23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Those who can,do.Those who cannot,go abroad και γίνονται χασάπηδες.Άντε γεια και περαστικά σας,αν είναι τόσο ωραία εκεί που σπουδάζετε,να μην έρχεστε πίσω Ελλάδα για ειδικότητα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top