Προς όσους τελείωσαν: Θυμάστε τίποτα;

Θυμάστε τίποτα από τα μαθήματα των Πανελληνίων;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 72)

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Τα είχες εμπεδώσει σε βάθος και δεν τα είχες παπαγαλήσει γι'αυτό! ;)
Μάλλον επειδή μόλις τελείωσε...
Γενικά αν τα αφήσεις, δεν εξασκείσαι, θα σε αφήσουν και αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,121 μηνύματα.
Ημουν τεχνολογικη..
Με μεγαλη μου λυπη, μπορω να πω πως δεν θυμαμαι και πολλα..
Συγκεκριμενα..
Α.Ο.Δ.Ε.: Δεν θυμαμαι σχεδον τιποτα, και ευτυχως κιολας.. Βεβαια, οταν ακουω διαφορα ατομα να λενε καποιο κομματι, μπορω να εντοπισω το που βρισκοτανε, και ισως να θυμηθω και λιγο απο τη συνεχεια, αλλα τιποτα παραπανω..
Μαθηματικά Γενικής: Θυμαμαι πιθανοτητες, γιατι τις γουσταρα πολυ.. Στατιστικη, δεν ξερω.. Αλλα νομιζω οτι δεν μου εχουν μεινει και πολλα.
Α.Ε.Π.Π.: Πιστευω οτι εκτος της θεωριας του, τον εχω ακομα, σαν να δινω πανελληνιες!
Φυσική: Ταλαντώσεις και κυματα, κατι βασικα θυμαμαι.. Στερεο, σχεδον τιποτα..
και το αγαπημενο..
Μαθηματικά Κατεύθυνσης: Μιγαδικους, ειμαι σιγουρος πως δεν εχω προβλημα. Παραγωγους, θυμαμαι τι παιζεται, τις παραγωγισεις και ολα αυτα, αλλα ειχα παει προσφατα να λυσω ενα θεμα, και δεν τα καταφερα.. Δεν θυμαμαι καθολου "μεθοδολογια". Ολοκληρωματα, και παλι τα πολυ βασικα..

Και οταν μου λεγανε οι αλλοι, οτι σε τρεις μηνες θα χεις ξεχασει αυτα που μαθαινεις ελεγα "Δεν το νομιζω.."
Νομιζω απο αρχες Ιουλιου, ειχαν αρχισει να φευγουν..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
θυμαμαι βιολογια και χημεια τα περισσοτερα..μαθηματικα γενικης επισης αρκετα...φυσικη και μαθηματικα λιγα πραγματα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Ω,ναι.Θυμάμαι τα πάντα!Θυμάμαι τα μουντά πρωινά κάθε χειμωνιάτικης Δευτέρας στο σχολείο,που τα σύννεφα στον ουρανό έμοιαζαν να καταπλακώνουν και την ψυχή μας,καθώς ετοιμαζόμασταν για άλλη μια βδομάδα βασανιστηρίων.Θυμάμαι τις νυσταγμένες πρώτες ώρες,θυμάμαι τις φορές που κάναμε κοπάνα και έβρεχε,οπότε πολλές φορές πέφταμε μέσα στις λάσπες καθώς πηδάγαμε έξω.Θυμάμαι πως προσέχαμε να μην μας δουν οι φύλακες ή οι καθηγητές.Θυμάμαι τι βάσανο ήταν τα διαγωνίσματα πρώτη ώρα.Θυμάμαι όταν έμπαινε η άνοιξη,που τα κοριτσάκια φορούσαν σορτσάκια και χαιρόμασταν.Θυμάμαι μετά τη γυμναστική,να βλέπουμε τα κορίτσια με τα κολλάν και "ωχ!μαλάκα,πάλι στρινγκ φοράει!".Θυμάμαι την τελευταία ώρα να πηγαίνουμε στον γυμναστή "ναι κύριε,έχουμε κενό και δεν έχει έρθει καθηγητής,μπορείτε να μας δώσετε μια μπάλα μπάσκετ?".Θυμάμαι το καπνιστήριο,που το λέγαμε τζουράssic park.Θυμάμαι να πηγαίνουμε στις τουαλέτες και "όχι ρε πούστη μου!ποιος έχεσε πάλι?".Θυμάμαι να αργούμε να μπούμε στην τάξη και ο κομπλεξικός ο μαλάκας ο καθηγητής να μας στέλνει στο γραφείο.Θυμάμαι να στριμωχνόμαστε μπροστά απ'το κυλικείο για να πάρουμε μια εντελώς υπερτιμημένη μπαγιάτικη αηδία τίγκα στα λιπαρά,την μισή απ'την οποία μας την τρώγανε οι ζήτουλες.Θυμάμαι τη διευθύντρια,να μας λέει τι θα κάνει μ'εμάς,κάθε φορά που μας έστελναν σ'αυτή,επειδή βριστήκαμε με τους καθηγητές,ανάψαμε τσιγάρο στην τάξη,σπάσαμε καμιά καρέκλα ή κανά θρανίο.Θυμάμαι τα γυμνασιάκια να 'ρχονται να καπνίσουν μαζί μας και 'μεις να τα δουλεύουμε.Θυμάμαι τους καθηγητές να ωρύονται που δεν κάνουμε ησυχία,να μας πετάνε έξω και εμείς να πηγαίνουμε για μπάσκετ.Θυμάμαι που αναρτούσαμε κάτι χαζές αφίσες στους τοίχους της τάξης.Θυμάμαι τις καφρίλες που κάναμε,που παίζαμε τάβλι,uno,taboo κλπ μέσα στην τάξη.Τα πάντα θυμάμαι...oh wait,εσύ ρωτάς για μαθήματα των πανελληνίων.Α,εκεί δεν έχω ιδέα αν θυμάμαι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Li@Ν@

Νεοφερμένος

Η Li@Ν@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
ημουν θεωρητικη και δεν θυμαμαι σχεδον τιποτα(τελικα η παπαγαλια επεφτε συννεφο:redface:) ενω περιεργως αυτα που θυμαμαι περισσοτερο ειναι απο τη βιολογια επιλογης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasilina93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Θυμάμαι αρκετά νομίζω! ΑΟΔΕ όταν ακούσω ένα κομματάκι ξέρω σε ποιό κομμάτι αναφέρεται και ακόμα θυμάμαι ΝΕΡΟ την πρώτη σελίδα που όποτε ξεκίναγα επανάληψη ξεκίναγα από αυτή και τελείων σε αυτή! :P Α! Και θυμάμαι ότι "το τάδε κομματάκι είναι στη μέση του βιβλίου κάτω δεξιά σελίδα!"
Μαθηματικά κατεύθυνσης θυμάμαι πολλά λόγο της λατρείας μου! Λίγο ολοκληρώματα έχω ένα θεματάκι αλλά τα υπόλοιπα νομίζω τα θυμάμαι πολύ (ναι και αποδείξεις θεωρημάτων!!! :Ρ)
Μαθηματικά γενικής τα μόνα που δε θυμάμαι είναι κάποιες από τις αποδείξεις στις πιθανότητες.. Στατιστική τα θυμάμαι ίσως επειδή βοήθαγα το καλοκαίρι μια φίλη μου π δίνει φέτος!
Προγραμματισμό θυμάμαι ακόμα να κάνω προγράμματα αλγορίθμους υποπρογράμματα, ακόμα ΚΑΙ αλα ρωσικά αλλά δεν πολυθυμάμαι 6ο νομίζω κεφάλαιο που είναι θεωρία! :Ρ
Φυσική θυμάμαι σε ικανοποιητικό επίπεδο Ταλαντώσεις-κύματα, στερεό θυμάμαι μόνο σχεδιασμό δυνάμεων!!! :Ρ και κανα δυό τύπους...
Έκθεση τα θυμάμαι όλα τα τις θεωρίας! :P να δω σε κανα χρόνο τι θα θυμάμαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Από αρχαία και λατινικά σχεδόν τα πάντα.
Ιστορία τα θυμάμαι... απλά δεν μπορώ να πω το κάθε μάθημα κατεβατό ολόκληρο :P Και φυσικά δεν θυμάμαι όλες τις ημερομηνίες απ' έξω.
Κείμενα μερικά σχόλια που μου έκαναν εντύπωση, ναι τα θυμάμαι.
Βιολογία (αν και μου φαίνεται παράξενο) θυμάμαι σχεδόν τα πάντα.
Εεε από τα άλλα μαθήματα γενικής ελάχιστα πράγματα (ειδικά από την κοινωνιολογία που την μισούσα δεν θυμάμαι τίποτα απολύτως)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza1993

Δραστήριο μέλος

Ο pizza1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 409 μηνύματα.
Τα θυμαμε ολα εκτος απο ΑΟΔΕ και Εκθεσι.Για εκθεση δεν μου φενετε και πολι νομιζο:P!!!!!
Περα απο την πλακα τα θετικα μαθηματα δεν νμζ να ειναι ευκολο να τα ξεχασεις αμα τα εχεισ μαθει δλδ οχι αν τα εχεισ παπαγαλισει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Ω,ναι.Θυμάμαι τα πάντα!Θυμάμαι τα μουντά πρωινά κάθε χειμωνιάτικης Δευτέρας στο σχολείο,που τα σύννεφα στον ουρανό έμοιαζαν να καταπλακώνουν και την ψυχή μας,καθώς ετοιμαζόμασταν για άλλη μια βδομάδα βασανιστηρίων.Θυμάμαι τις νυσταγμένες πρώτες ώρες,θυμάμαι τις φορές που κάναμε κοπάνα και έβρεχε,οπότε πολλές φορές πέφταμε μέσα στις λάσπες καθώς πηδάγαμε έξω.Θυμάμαι πως προσέχαμε να μην μας δουν οι φύλακες ή οι καθηγητές.Θυμάμαι τι βάσανο ήταν τα διαγωνίσματα πρώτη ώρα.Θυμάμαι όταν έμπαινε η άνοιξη,που τα κοριτσάκια φορούσαν σορτσάκια και χαιρόμασταν.Θυμάμαι μετά τη γυμναστική,να βλέπουμε τα κορίτσια με τα κολλάν και "ωχ!μαλάκα,πάλι στρινγκ φοράει!".:PΘυμάμαι την τελευταία ώρα να πηγαίνουμε στον γυμναστή "ναι κύριε,έχουμε κενό και δεν έχει έρθει καθηγητής,μπορείτε να μας δώσετε μια μπάλα μπάσκετ?".Θυμάμαι το καπνιστήριο,που το λέγαμε τζουράssic park.Θυμάμαι να πηγαίνουμε στις τουαλέτες και "όχι ρε πούστη μου!ποιος έχεσε πάλι?".:PΘυμάμαι να αργούμε να μπούμε στην τάξη και ο κομπλεξικός ο μαλάκας ο καθηγητής να μας στέλνει στο γραφείο.Θυμάμαι να στριμωχνόμαστε μπροστά απ'το κυλικείο για να πάρουμε μια εντελώς υπερτιμημένη μπαγιάτικη αηδία τίγκα στα λιπαρά,την μισή απ'την οποία μας την τρώγανε οι ζήτουλες:D.Θυμάμαι τη διευθύντρια,να μας λέει τι θα κάνει μ'εμάς,κάθε φορά που μας έστελναν σ'αυτή,επειδή βριστήκαμε με τους καθηγητές,ανάψαμε τσιγάρο στην τάξη,σπάσαμε καμιά καρέκλα ή κανά θρανίο.Θυμάμαι τα γυμνασιάκια να 'ρχονται να καπνίσουν μαζί μας και 'μεις να τα δουλεύουμε.Θυμάμαι τους καθηγητές να ωρύονται που δεν κάνουμε ησυχία,:mad::mad::mad::mad::mad:να μας πετάνε έξω και εμείς να πηγαίνουμε για μπάσκετ.Θυμάμαι που αναρτούσαμε κάτι χαζές αφίσες στους τοίχους της τάξης.Θυμάμαι τις καφρίλες που κάναμε,που παίζαμε τάβλι,uno,taboo κλπ μέσα στην τάξη.Τα πάντα θυμάμαι...oh wait,εσύ ρωτάς για μαθήματα των πανελληνίων.Α,εκεί δεν έχω ιδέα αν θυμάμαι :P
απο τα καλυτερα και πιο αληθινα κειμενα ever:clapup::clapup:
on topic:εγω θυμαμαι σε τελειο επιπεδο ΑΕΠ,τπτ απο ΑΟΔΕ(το να μου λεει καποιος κατι και να βρισκω που ειναι μεσα στο βιβλιο δεν μου λεει κατι...),αρκετα απο μαθηματικα(σε απλο επιπεδο,δεν θυμαμαι καλα κατι rolle και μλκς...),λιγα απο μαθ γπ(ολο τυποι ηταν,bull shit..),εκθεση σχεδον τα παντα,φυσικη ελαχιστα(και ουσττττττττττττττττ:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
βιολογιες και χημεια κατ τα θυμαμαι σχεδον ολα!! τωρα μαθηματικα φυσικη ελαχιστα! εκθεση δεν τα μαθα και ποτε:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Ναι αμέ, ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα. Σοφά και αληθινά λόγια έλεγε ο Σωκράτης, ο οποίος δεν ήταν άθεος αλλά είρωνας! Τι να κάνει άραγε αυτή η ψυχή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Μαθηματικά τα θυμάμαι όλα όπως και Προγραμματισμό.
Φυσική μου διαφεύγουν αρκετοί τύποι.
Βιολογία θυμάμαι μόνο ασκήσεις και ΑΟΔΕ απολύτως τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

niek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η niek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Λατινικά, λίγα πράγματα. Αρχαία τα περισσότερα εκτός από εισαγωγές (πολύ λίγα). Μαθηματικά Γεν. όλα εκτός από ορισμούς. Ιστορία το νόημα χωρίς ημερομηνίες. Λογοτεχνία αρκετά πράγματα και από ανάλυση ( περίεργο). Έκθεση δεν έμαθα και θέματα, λίγη θεωρία μόνο. Περίμενα χειρότερα πάντως μιάς και με τα θεωρητικά πλέον δεν έχω καμία επαφή παρά μόνο από χόμπυ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Πρόγραμματισμο βιολογια και μαθηματικά θυμάμαι τα πάντα
φυσική κάπου το χάνω στους τύπους και αοδε θυμάμαι πρώτο δεύτερο και από το τρίτο μέχρι παρακίνηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Λατινικά, λίγα πράγματα. Αρχαία τα περισσότερα εκτός από εισαγωγές (πολύ λίγα). Μαθηματικά Γεν. όλα εκτός από ορισμούς. Ιστορία το νόημα χωρίς ημερομηνίες. Λογοτεχνία αρκετά πράγματα και από ανάλυση ( περίεργο). Έκθεση δεν έμαθα και θέματα, λίγη θεωρία μόνο. Περίμενα χειρότερα πάντως μιάς και με τα θεωρητικά πλέον δεν έχω καμία επαφή παρά μόνο από χόμπυ. :)

Αυτή η θεωρητική βάσανο όμως όπως και να το δει κανείς. Λογικό είναι να μην θέλουν μετά οι περισσότεροι μαθητές της θεωρητικής να μην έχουν καμία σχέση μαζί της. Θα θυμούνται πως πέρασαν όλη την χρονιά και θα θέλουν να ξεφύγουν από αυτόν τον εφιάλτη και την παπαγαλία που δεν χρησιμεύει πουθενά, εκτός από την εισαγωγή σε κάποια σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Βιολογίες σχεδόν τα πάντα, χημεία και μαθηματικά αρκετά πράγματα και φυσική μου διαφεύγουν αρκετοί τύποι.
Έκθεση θυμάμαι μόνο κάποια γενικά στοιχεία επιχειρηματολογίας για αίτια, μέτρα και συνέπειες. Ειδικά στοιχεία για κάθε θέμα δεν έμαθα ποτέ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

niek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η niek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Αυτή η θεωρητική βάσανο όμως όπως και να το δει κανείς. Λογικό είναι να μην θέλουν μετά οι περισσότεροι μαθητές της θεωρητικής να μην έχουν καμία σχέση μαζί της. Θα θυμούνται πως πέρασαν όλη την χρονιά και θα θέλουν να ξεφύγουν από αυτόν τον εφιάλτη και την παπαγαλία που δεν χρησιμεύει πουθενά, εκτός από την εισαγωγή σε κάποια σχολή.

Δεν είναι ότι δεν θέλω να θυμάμαι αυτά που έμαθα στη θεωρητική, απλά η σχολή που διάλεξα δεν σχετίζεται ιδιαίτερα με τις θεωρητικές επιστήμες. :/: Η παπαγαλία όμως ήταν πράγματι εφιάλτης για μένα γιατί δεν το 'χω καθόλου και γι αυτό, ό,τι έμαθα έτσι, το ξέχασα αμέσως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MarilynSt

Νεοφερμένος

Η MarilynSt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Θα τα πάρω από την αρχή.
Αρχαία: Θυμάμαι το γενικό νόημα κάποιων ενοτήτων στο γνωστό, καθώς και τις εισαγωγές, αν και όχι λέξη προς λέξη πλέον. Όσον αφορά γραμματική/συντακτικό, δεν νομίζω ότι έχω ξεχάσει κάτι, μετά από διάβασμα τόσων χρόνων, πάντως δεν έχω καμία όρεξη να τα ξαναδώ μπροστά μου ώστε να το επιβεβαιώσω. :P
Λατινικά: Νομίζω ότι μπορώ πλέον να δηλώσω ότι έχουν σβηστεί σχεδόν τα πάντα από το μυαλό μου, κυρίως οι μετατροπές του συντακτικού, σύνθετες και μη. Η κλίση ουσιαστικών, ωστόσο, τύπου terra-terrae-terrae... κτλ θα με στοιχειώνει μια ζωή και ακόμα και τώρα, με το που αντικρίσω λατινική λέξη σχεδόν αυτομάτως μπαίνω στη διαδικασία να την κλίνω. Πάντως δεν ήταν και η συμπάθειά μου από τα μαθήματα της κατεύθυνσης. Για την ακρίβεια τα μισούσα.
Λογοτεχνία: Ίσως το αγαπημένο μου μάθημα, το μοναδικό που διάβαζα με κάποια ευχαρίστηση, παρά το άγχος. Θυμάμαι τις αναλύσεις των κειμένων έτσι όπως μου εντυπώθηκαν στο μυαλό τους μήνες που διάβαζα και πιστεύω ότι είμαι ακόμα και τώρα σε θέση να απαντήσω τυχόν ερωτήσεις πάνω σε αυτά, με τον ίδιο τρόπο που θα τις απαντούσα την ημέρα της εξέτασης. Είναι και η φύση του μαθήματος τέτοια που σε βοηθάει, καθώς δεν απαιτεί αποστήθιση, αν το έχεις κατανοήσει δεν το ξεχνάς.
Ιστορία: Το μάθημα που με άγχωνε περισσότερο απ'όλα, συνεπώς το μάθημα που διάβασα περισσότερο από τα υπόλοιπα. Δεν έχω μπει στη διαδικασία (μετά τις εξετάσεις) να πω κάποιο κομμάτι του βιβλίου απ'έξω, πάντως θυμάμαι σχεδόν τα πάντα έστω και σε γενικές γραμμές, ενώ μου έχουν μείνει και ορισμένες ημερομηνίες που ήμουν σίγουρη ότι θα ξεχάσω (π.χ. στις 15 Μαρτίου του 1910 διαλύθηκε ο Σ.Σ. - aka ό,τι πιο ενδιαφέρον και χρήσιμο θα μπορούσε να μου μείνει από την Ιστορία κατεύθυνσης, indeed) :P. Πάντως μπορώ να θυμηθώ σε ποιο κομμάτι του βιβλίου βρισκόταν η τάδε πληροφορία (πάνω αριστερά κτλ).
Βιολογία ΓΠ: Πάνω κάτω ισχύουν τα ίδια με την Ιστορία. Επίσης με άγχωνε, σε μικρότερο βαθμό, (κάτι που φαντάζομαι ήταν ανάλογο της μικρότερης ύλης) κυρίως λόγω της δικής μου ανασφάλειας απέναντι σε ό,τι απαιτούσε αποστήθιση. Είμαι και πάλι σε θέση να πω σε ποια σελίδα βρίσκεται τι, αν και έχω αρχίσει να αμφιβάλλω όσον αφορά το κεφάλαιο της εξέλιξης, επειδή δεν το είχα διαβάσει τόσο πολύ όσο τα προηγούμενα. Επίσης δεν ήταν από τα μαθήματα που μου άρεσε να διαβάζω, κάτι που φάνηκε και εκ του αποτελέσματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

never give up

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Έκθεση
Όχι ότι της έδωσα και πολλή σημασία φέτος, αλλά επειδή τα περισσότερα τα κάνουμε εδώ και χρόνια (περιλήψεις, συνώνυμα-αντώνυμα, τρόποι ανάπτυξης παραγράφου), μου έχουν μείνει, όπως και οι τρόποι πειθούς.

Βιολογία
Δε θυμάμαι σχεδόν τίποτα παπαγαλία, παρά μόνο φράσεις! Βέβαια τη γνωρίζω ακόμη την ύλη (π.χ. βακτήρια, μύκητες, AIDS κ.λπ.) αλλά χωρίς πολλά-πολλά. Θυμάμαι όμως ακόμα πώς να λύνω ασκήσεις με διαγράμματα, πυραμίδες και τέτοια.

Αρχαία
Γνωστό: Θυμάμαι το γενικό νόημα των εισαγωγών και λίγα μόνο κομμάτια αυτούσια. Από τα ερμηνευτικά θυμάμαι τα περισσότερα, αν και μπορεί να έχω ξεχάσει κάποια πολύ εξεζητημένα (ειδικά στα «Πολιτικά»).
Άγνωστο: Θυμάμαι τα πάντα από γραμματική. Στο συντακτικό θυμάμαι τα περισσότερα, αλλά θα χρειαστεί να κάνω ένα φρεσκάρισμα για τη σχολή. :)

Λατινικά
Μπορώ ακόμη να μεταφράσω τα κείμενα, αν και ορισμένες λέξεις τις έχω ψιλοξεχάσει. Από γραμματική θυμάμαι τα πάντα και από συντακτικό χρειάζομαι μόνο μια καλή επανάληψη στις δευτερεύουσες προτάσεις.

Ιστορία
Το μεγάλο μου μίσος! Χαίρομαι που ξεμπέρδεψα μαζί της, έστω και με ένα μέτριο 14,9... Έχω ήδη διαγράψει κάποια κομμάτια (ειδικά του Προσφυγικού που μισούσα). Πολλά από τα γεγονότα μου έχουν μείνει βέβαια, αλλά όχι με τόσες λεπτομέρειες και ημερομηνίες. Επίσης, δεν μπορώ να θυμηθώ παπαγαλία ολόκληρα κομμάτια πλέον, παρά μόνο κάποιες φράσεις και μετά κολλάω.

Λογοτεχνία
Αν και ο τρόπος διδασκαλίας της δε μου άρεσε, μου έχουν μείνει πάρα πολλά από τις αναλύσεις των κειμένων, αν και όχι πλέον με τόσες λεπτομέρειες και με κάποιους εξεζητημένους όρους που δίνονταν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cygnus.e

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cygnus.e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Αμα ηρεμησεις πιστευω σου ερχονται σιγα σιγα οταν (αν) τα χρειαστεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top