Πώς σας φαίνεται η Βιολογία Γενικής Παιδείας;

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Δεν θα δώσω πανελλήνιες βιολογία γενικής. Όμως (σαν καλός φύτακλας) πριν καταλήξω διάβασα όλη την ύλη της και βιολογίας για να ξέρω τι παίζει. Κατέληξα στα εξής: Είναι εύκολο μάθημα, αν και σε αρκετά σημεία θέλει την αποστήθιση του. Η γνώμη μου είναι ότι αν το διάλεγα θα διάβαζα μόνος μου, θα εκμεταλλευόμουν το σχολείο μου και θα χρησιμοποιούσα τα past-papers και κάποια βοηθήματα. Για σιγουριά όμως, λίγο πριν το τέλος θα έκανα 3-4 συνολικά ώρες ιδιαίτερο για απορίες, συμπληρώματα, επισήμανση, παρατηρήσεις, ασκήσεις και κάτι που δεν θα είχα φανταστεί.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilias_naxos

Νεοφερμένος

Ο Ηλίασ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Κανεις λαθοσ γιατι απλα το φοντιστηριο σε πιεζει να διαβαζεισ και γραφεισ διαγωνισματα ενω εαν διαβαζεισ μονος σου δν κανεις τιποτα απο αυτα...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pennyy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η πεννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
δεμ συμφωνω οτι ειναι ευκολη,εγω δυσκολευτηκα αρκετα γιατι θελει πολυ διαβασμα αλλα κ κατανοηση.ημουν βεβαια κ θεωρητικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Κανεις λαθοσ γιατι απλα το φοντιστηριο σε πιεζει να διαβαζεισ και γραφεισ διαγωνισματα ενω εαν διαβαζεισ μονος σου δν κανεις τιποτα απο αυτα...!

Το θέμα δεν είναι να διαβάζεις για το φροντιστήριο και να δείξεις καλό face. Αλλά για σένα.
Βέβαια θεωρώ πως και με το να πηγαίνεις φροντιστήριο μπορείς να μην ανοίξεις βιβλίο όσο και με το να μη πηγαίνεις.

Οπότε το θέμα είναι καθαρό προσωπικό και κυμαίνεται στο τι θέλει ο καθένας να πετύχει. Επιλογή σου να διαβάσεις, επιλογή σου και να μη το κάνεις.
Τα φροντιστήρια δεν είναι μπαμπούλες για να σε πιέσουν...ίσως με τα διαγωνίσματα που μπορούν να βάζουν τις Κυριακές, να έχεις το άγχος του τι θα γράψεις, αλλά και πάλι αν επιλέξεις μπορείς να πας αδιάβαστος.

Και όσον αφορά τη προετοιμασία των διαγωνισμάτων που χάνεται αν δεν πας φροντιστήριο, που κατά τη ταπεινή μου άποψη, δεν χρησιμεύουν σε κάτι παραπάνω από το να εξασκείς τον χρόνο σου...(Σε μας τα θέματα που βάζανε δεν είχαν καμία σχέση με τις πανελλαδικές και η δυσκολία τους ήταν τεράστια μπροστά σε αυτά που τελικά συναντήσαμε...)
Μπορείς λοιπόν να έχεις επαφές με τον καθηγητή του σχολείου και να βοηθά με αντίστοιχο τρόπο και να δίνει τεστάκια, και να τα ελέγχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
Αν και εγώ πήρα Μαθηματικά Γενικής,όσοι φίλοι και γνωστοί έδωσαν βιολογία μου είπαν ότι είναι ένα μάθημα που προσφέρεται για έναν αρκετά καλό βαθμό.Σε γενικές γραμμές τα ποσοστά επιτυχίας του μαθήματος είναι αρκετά ψηλά.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Κανεις λαθοσ γιατι απλα το φοντιστηριο σε πιεζει να διαβαζεισ και γραφεισ διαγωνισματα ενω εαν διαβαζεισ μονος σου δν κανεις τιποτα απο αυτα...!
Δηλαδή αν ο μαθητής δεν πιέζεται από το φροντιστήριο δεν γίνεται τίποτα? Και δεν υπάρχουν αλλού διαγωνίσματα? Μόνοι μας δεν μπορούμε τίποτα? Με τέτοια εξάρτηση, ούτε ναρκωτικό να ήταν το φροντιστήριο. Έλεος!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

helen_r

Νεοφερμένος

Η helen_r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
παιδιά για λόγους οικονομικούς δεν μπορώ να κάνω φροντηστήριο και για βιολογιά γενικής για αυτό ρωτάω.
θέλω να μου πείτε αν διαβάζετε με προγραμμα (χωρις να το παραταω επειδη θεωρείτε εύκολο όπως είπε κάποιος) μπορώ να γράψω 20?
Έχω δεί το περιεχόμενο της ύλης και πράγματι δεν φαίνεται δύσκολη αλλα αυτό που σας ρωτάω είναι θα αντιμετωπίσω πρόβλημα σε κάνενα σημείο της ύλης εφόσον δεν θα υπάρχει βοήθεια? Και να διευκρινίσω επίσης ότι καθηγητής στο σχολείο καλός δεν παίζει όπότε σας μιλάω για καθαρά προσωπικό διάβασμα χωρίς βοήθεια..όπως είχα ρωτήσει και ποιο πάνω με το βοήθημα του σαβάλλα (που εχει νομίζω παλιά θέματα και κάποιες ασκήσεις) και με προγραμματισμένο διάβασμα το πιάνω το 20 ή είναι απαραίτητη και η βοήθεια ενός καθηγητή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Κατά την γνώμη μου αν έχεις συστηματικό διάβασμα μπορείς να τα καταφέρεις και μόνη σου. Πάρε κανένα καλό βοήθημα, κατέβασε τις σημειώσεις από τη βιβλιοθήκη του ischool, και ότι απορίες έχεις να ρωτάς τον καθηγητή σου.
Υπάρχει και η λύση της ενισχυτικής πάντως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Αν διαβάζεις όλα εύκολα είναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Προς το παρων παρε αυτα (Το σχολικο και κατι σημειωσεις.)Αν βρω κατι αλλο επιφυλλασομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • 846_g_biology.zip
    11.2 MB · Εμφανίσεις: 244
  • 1155_biologia.c.zip
    3.9 MB · Εμφανίσεις: 181

alexpant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alexpant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Και εγώ δεν θέλω να πάω φροντιστήριο στην Βιολογία αλλά μου έχουν φάει τα αυτιά οι φίλοι μου. "Ο καθένας αντιμετωπίζει διαφορετικά το κάθε μάθημα" μου λένε πιστεύοντας ότι δεν θα τα καταφέρω. "Θα γραφτείς! Είναι πολύ χρήσιμο!" συμπληρώνουν. Εγώ είμαι αντίθετος αλλά επειδή φοβάμαι κιόλας ότι στο σχολείο δεν θα γίνεται ΚΑΘΟΛΟΥ μάθημα, μάλλον θα υποκύψω και θα γραφτώ :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Και εγώ δεν θέλω να πάω φροντιστήριο στην Βιολογία αλλά μου έχουν φάει τα αυτιά οι φίλοι μου. "Ο καθένας αντιμετωπίζει διαφορετικά το κάθε μάθημα" μου λένε πιστεύοντας ότι δεν θα τα καταφέρω. "Θα γραφτείς! Είναι πολύ χρήσιμο!" συμπληρώνουν. Εγώ είμαι αντίθετος αλλά επειδή φοβάμαι κιόλας ότι στο σχολείο δεν θα γίνεται ΚΑΘΟΛΟΥ μάθημα, μάλλον θα υποκύψω και θα γραφτώ :(
Μπορείς να δεις αρχικά πως τα πας με το προσωπικό σου διάβασμα και έπειτα να αποφασίσεις. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexpant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alexpant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 188 μηνύματα.
μετά όμως αν γίνει τμήμα σε κάποιο φροντιστήριο δεν ξέρω αν θα με δεχτούν. Θα πρέπει να κάνω ιδιαίτερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
μετά όμως αν γίνει τμήμα σε κάποιο φροντιστήριο δεν ξέρω αν θα με δεχτούν. Θα πρέπει να κάνω ιδιαίτερα!
Μπορείς να το ρωτήσεις αυτό!
Όταν ήμουν Γ' λυκείου στη μέση της χρονιάς δύο κοπέλες θέλησαν να κάνουν φροντιστήριο και δημιούργησαν ένα τμήμα. Βέβαια είναι δύσκολο να βρεις καθηγητή με ελεύθερες ώρες αλλά δε χάνεις κάτι άμα ρωτήσεις αν μπορείς να γραφτείς στο τμήμα πιο αργά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexpant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alexpant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 188 μηνύματα.
:S Δεν ξέρω πια τι να κάνω με αυτό το θέμα :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DoKi

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Παύλος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
ΓΕΛΟΙΟ μάθημα.
Πολύ εύκολο, ειδικά για όποιον μπορεί να αποστηθίσει 60 σελιδούλες.
Αν το κάνει κάποιος έχει στο τσεπάκι του ένα 19 στην χειρότερη των περιπτώσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
παιδιά για λόγους οικονομικούς δεν μπορώ να κάνω φροντηστήριο και για βιολογιά γενικής για αυτό ρωτάω.
θέλω να μου πείτε αν διαβάζετε με προγραμμα (χωρις να το παραταω επειδη θεωρείτε εύκολο όπως είπε κάποιος) μπορώ να γράψω 20?
Έχω δεί το περιεχόμενο της ύλης και πράγματι δεν φαίνεται δύσκολη αλλα αυτό που σας ρωτάω είναι θα αντιμετωπίσω πρόβλημα σε κάνενα σημείο της ύλης εφόσον δεν θα υπάρχει βοήθεια? Και να διευκρινίσω επίσης ότι καθηγητής στο σχολείο καλός δεν παίζει όπότε σας μιλάω για καθαρά προσωπικό διάβασμα χωρίς βοήθεια..όπως είχα ρωτήσει και ποιο πάνω με το βοήθημα του σαβάλλα (που εχει νομίζω παλιά θέματα και κάποιες ασκήσεις) και με προγραμματισμένο διάβασμα το πιάνω το 20 ή είναι απαραίτητη και η βοήθεια ενός καθηγητή?



:S Δεν ξέρω πια τι να κάνω με αυτό το θέμα :(
για σας τους δυο ειδικα αποφασισα και σκαναρα καποιες απο τις περσινες μου σημειωσεις,δεν ειναι παρα πολλα ή τιποτα τρομερο,αλλα στην αναγκη κανουν καλη δουλεια,εμενα με βγαλαν ασπροπροσωπο περσι.Ο,τι ειναι χειρογραφο το εχω γραψει ο ιδιος,οποτε μην ανησυχειτε,δε θα θιχτει κανενας καθηγητης.:PΕλπιζω να βοηθησω λιγακι;)
ΓΕΛΟΙΟ μάθημα.
Πολύ εύκολο, ειδικά για όποιον μπορεί να αποστηθίσει 60 σελιδούλες.
Αν το κάνει κάποιος έχει στο τσεπάκι του ένα 19 στην χειρότερη των περιπτώσεων.

Ποτε μη λες ποτε φιλε μου...ποτε μη λες ποτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • biologia genikis.rar
    36.6 MB · Εμφανίσεις: 330

helen_r

Νεοφερμένος

Η helen_r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
γεια σου ρε άρχοντα Γιάννη!:clapup:
ευχαριστω για τη βοήθεια,το εκτιμώ πραγματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
γεια σου ρε άρχοντα Γιάννη!:clapup:
ευχαριστω για τη βοήθεια,το εκτιμώ πραγματικά.
ε τωρα αρχοντα τα παραλες,με ενα τσιφλικα με εριχνες:redface:τιποτα παιδια θα μπειτε και θα σκισετε.Εχετε τη θεληση που δεν μπορει να τη μεταδωσει κανεις καθηγητης μονος του,και το γουσταρω αυτο.Πιο πανω αν δεν τσεκαρες ηδη εχω ανεβασει το σχολικό + κατι άλλα.Για ό,τι αλλο εδω ειμαστε,that's ischool baby;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DoKi

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Παύλος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
για σας τους δυο ειδικα αποφασισα και σκαναρα καποιες απο τις περσινες μου σημειωσεις,δεν ειναι παρα πολλα ή τιποτα τρομερο,αλλα στην αναγκη κανουν καλη δουλεια,εμενα με βγαλαν ασπροπροσωπο περσι.Ο,τι ειναι χειρογραφο το εχω γραψει ο ιδιος,οποτε μην ανησυχειτε,δε θα θιχτει κανενας καθηγητης.:PΕλπιζω να βοηθησω λιγακι;)


Ποτε μη λες ποτε φιλε μου...ποτε μη λες ποτε.

Έβγαλα την ύλη σε 3 μέρες και απλά έκανα 2 επαναλήψεις το σ/κ πριν δώσουμε.
Έγραψα 19.8.
[...]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top