Το ποδήλατο μου

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Ίσως το ποδήλατο είναι το δώρο που ποτέ δεν ξεχνάς γιατί είναι κάτι πραγματικά κατάδικο σου. Δεν ξέρω την ηλικία που είχα τότε, αλλά τώρα περνάνε σαν σκηνές από ταινία στη σκέψη μου παλιές εικόνες: ο παππούς να μου το φέρνει δώρο, ο πατέρας να μου κάνει μαθήματα ισορροπίας, η μητέρα να με μαλώνει τρέμοντας όταν πέρασα το δρόμο χωρίς να κοιτάξω, το πρώτο μου πέσιμο, την κολώνα που ερχόταν καταπάνω μου και τέλος την αίσθηση της ελευθερίας εκείνης του πουλιού που πετάει πάνω στις δύο ρόδες.
Έμαθα ποδήλατο πολύ μικρός. Οι συνθήκες στο εξοχικό ήταν ιδανικές. Ίσιοι δρόμοι χωρίς ανηφόρες και αυτοκίνητα αλλά το πιο σημαντικό: η πολύ μεγάλη συμμορία ποδηλατοδρόμων πιτσιρικάδων πάντα πρόθυμων για βόλτες και κόντρες. Ακόμα και το πρώτο μου φλερτ ήταν με το δίκυκλο μου: εγώ κι εκείνη τρέχαμε και ξεφεύγαμε μακριά από τους άλλους της παρέας και κρύβαμε τα ποδήλατα μας κι εμάς μαζί στους θάμνους. Το σπίτι μου στην πόλη είναι σε σχετικά ήσυχο προάστιο που δεν είναι εντελώς απαγορευτικό για το ποδήλατο μου. Στην πρώτη γυμνασίου και ως τα μισά της δευτέρας πήγαινα με αυτό σχολείο μαζί με μερικά φιλαράκια, όμως σιγά-σιγά οι άλλοι το εγκατέλειψαν και αναγκάστηκα κι εγώ να κάνω το ίδιο.
Έχω αλλάξει ως τώρα αρκετά ποδήλατα. Κάποια χάλασαν οριστικά και ένα μου το έκλεψαν. Τώρα υπάρχει ένα στο εξοχικό που όταν πηγαίνω το χρησιμοποιώ κι ένα παλιό στο σπίτι μου. Υπάρχουν φορές που μετακινούμαι με το ποδήλατο μου, ειδικά σε κάποια συγκεκριμένη διαδρομή, που ενώ δεν είναι μακριά δεν υπάρχει κατάλληλη συγκοινωνία, αλλά και μερικές φορές που τρέχω με αυτό χωρίς προορισμό αλλά έτσι για να νοιώσω την αίσθηση του ξένοιαστου καβαλάρη.
Αγαπώ το ποδήλατό μου. Ζηλεύω κάποιες πόλεις της Ελλάδας αλλά και ξένες χώρες που βλέπω όλοι, μικροί και μεγάλοι, να κυκλοφορούν με τα ποδήλατα τους. Λυπάμαι για την Αθήνα που δεν είναι φιλική στο ποδήλατο και στεναχωριέμαι που ακούω παιδιά να λένε ότι δεν το είχαν ποτέ τους και ακόμα ότι δεν έμαθαν ποτέ ποδήλατο.
Θέλω να ρωτήσω όλα τα παιδιά της παρέας εδώ να γράψουν τις σκέψεις τους για το ποδήλατο: Αν έχουν, αν το χρησιμοποιούν, αν τους αρέσει, αν θα ήθελαν να έχουν. Ακόμα θέλω να ανταλλάξουμε γνώμες για το πόσο το ποδήλατο βοηθά στην άσκηση, στην κυκλοφορία στις πόλεις, στην προστασία του περιβάλλοντος. Και ότι άλλο σχετικό με ποδήλατο, δεκτό με χαρά. Εμπρός να κάνουμε πετάλι όλοι μαζί !

ΚΛΙΚ​
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lenbias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο lenbias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Ίσως είμαι από τους λίγους που δεν είχαν και δεν ξέρουν ποδήλατο.Πάντος έστω και τώρα θα θελα να μάθω.Είναι φοβερό μέσο κυκλοφορίας ,ταιριάζει πολύ με την εποχή αφού είναι οικολογικό και γυμνάζει κιόλας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Το ποδήλατο είναι η καλύτερη γυμναστική (μαζί με το κολύμπι) και δεν είναι ράδιο αρβύλα η μαμά μου είναι γυμνάστρια...:P
Μην νομίζεις Δία και η επαρχία δεν είναι πιο εύκολη για τους ποδηλάτες. Ακόμη και εγώ που μένω σε ένα μικρό μέρος οι οδηγοί κάνουν σαν τρελοί και είναι τόσο απρόσεκτοι που δεν κυκλοφορείς εύκολα με το ποδήλατο..
Βέβαια τον τελευταίο καιρό ο δήμος έχει οργανώσει κάποιες ποδηλατοδρομίες με στόχο την ανάδειξη αυτού του μέσου και ενώ η συμμετοχή ήταν ικανοποιητική τα αποτελέσματα δεν είναι αυτά που θα έπρεπε.
Το ποδήλατό μου το αγαπάω πολύ και εύχομαι οι συνθήκες να μου επέτρεπαν να το χρησιμοποιώ περισσότερο. Προς το παρόν αρκούμαι μόνο σε βόλτες δίπλα στην παραλία!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Ίσως είμαι από τους λίγους που δεν είχαν και δεν ξέρουν ποδήλατο.Πάντος έστω και τώρα θα θελα να μάθω.Είναι φοβερό μέσο κυκλοφορίας ,ταιριάζει πολύ με την εποχή αφού είναι οικολογικό και γυμνάζει κιόλας.
Ποτέ δεν είναι αργά να μάθεις ποδήλατο!!! :) (Ένας θείος μου έμαθε στα 50 του).

Το ποδήλατο είναι η καλύτερη γυμναστική (μαζί με το κολύμπι) και δεν είναι ράδιο αρβύλα η μαμά μου είναι γυμνάστρια...:P
Μην νομίζεις Δία και η επαρχία δεν είναι πιο εύκολη για τους ποδηλάτες. Ακόμη και εγώ που μένω σε ένα μικρό μέρος οι οδηγοί κάνουν σαν τρελοί και είναι τόσο απρόσεκτοι που δεν κυκλοφορείς εύκολα με το ποδήλατο..
Βέβαια τον τελευταίο καιρό ο δήμος έχει οργανώσει κάποιες ποδηλατοδρομίες με στόχο την ανάδειξη αυτού του μέσου και ενώ η συμμετοχή ήταν ικανοποιητική τα αποτελέσματα δεν είναι αυτά που θα έπρεπε.
Το ποδήλατό μου το αγαπάω πολύ και εύχομαι οι συνθήκες να μου επέτρεπαν να το χρησιμοποιώ περισσότερο. Προς το παρόν αρκούμαι μόνο σε βόλτες δίπλα στην παραλία!:)
Το ξέρω ότι και η επαρχία δεν διαφέρει πολύ από την Αθήνα. Όμως υπάρχουν μερικές ελληνικές πόλεις που μαθαίνω ότι είναι πολύ φιλικές για το ποδήλατο, για παράδειγμα η Καρδίτσα (κάνε κλίκ). Δεν έχω πάει ποτέ, ας μας που παιδιά που είναι από εκεί. Διαβάζω ότι υπάρχουν και άλλες πόλεις που προσπαθούν να ζωντανέψουν το ποδήλατο.
ΚΛΙΚ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
To παρακάτω κείμενο αποτελεί απόσπασμα από έρευνα που διεξήχθη από το Μετσόβιο Πολυτεχνείο Αθηνών με θέμα το ποδήλατο.

Το ποσοστό χρήσης του ποδηλάτου στην Ελλάδα παραμένει σε χαμηλά επίπεδα σε σχέση με της υπόλοιπες χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Η χώρα μας δεν διαθέτει ένα στρατηγικό πλάνο για την προώθηση του ποδηλάτου σε εθνικό επίπεδο. Το 2001, το Υπουργείο Μεταφορών ανέθεσε στην ερευνητική ομάδα την εκπόνηση ερευνητικού προγράμματος για την ένταξη του ποδηλάτου σε 17 ελληνικές πόλεις: πόλη της Ρόδου, της Κω, της Κέρκυρας, Βόλος, Καρδίτσα, Λάρισα, Μεσολόγγι, Δ. Αθηναίων, Νέο Ψυχικό, Παλαιό Ψυχικό, Δυτική Αθήνα (Α.Σ.Δ.Α.), Ηράκλειο Κρήτης, Θεσσαλονίκη, Πάτρα, Αμαλιάδα, Τρίπολη και Λαμία. Το πρόγραμμα ολοκληρώθηκε στα τέλη του 2003 οπότε κατατέθηκαν οι μελέτες με συγκεκριμένες προτάσεις για το δίκτυο ποδηλάτου για κάθε πόλη ξεχωριστά. Μέχρι σήμερα, μόλις 4 από τις 17 πόλεις (Καρδίτσα, Μεσολόγγι, Λάρισα, Νέο Ψυχικό) έχουν ωφεληθεί απʼ αυτό. Άντλησαν κρατική χρηματοδότηση και κατασκεύασαν το δίκτυο που πρότειναν οι μελετητές.
Επιπλέον το 2003, το Υπουργείο Εσωτερικών μέσω ενός προγράμματος έδωσε την ευκαιρία στους Ο.Τ.Α. να χρηματοδοτηθούν για συγκεκριμένες ενέργειες που θα προωθούσαν το ποδήλατο στην πόλη τους. Το σχεδιασμό του δικτύου θα τον πραγματοποιούσαν οι ίδιοι οι Ο.Τ.Α., ενώ το Υπουργείο Εσωτερικών θα τους έδινε χρηματοδότηση για την κατασκευή του, ύψους 118.000?. Το πρόγραμμα προέβλεπε την ενίσχυση μέχρι και εκατό δήμων της χώρας. Μέχρι στιγμής, έχουν εγκριθεί οι χρηματοδοτήσεις εκατό δήμων. Το ποδήλατο πάντως συνεχίζει να απουσιάζει από τους δρόμους των αστικών κέντρων της Ελλάδας. Εξαιρέσεις που επιβεβαιώνουν το κανόνα αποτελούν πόλεις μεσαίου μεγέθους όπως η Καρδίτσα, όπου το ποδήλατο χρησιμοποιείται από τους κατοίκους της για τις καθημερινές τους μετακινήσεις.
---------------------------
Να και τα ποσοστά χρήσης ποδηλάτου σε διάφορες χώρες:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maraki7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Όντως το ποδήλατο πιστεύω πως είναι-όπως λένε και οι φίλοι από πάνω-το καλύτερο μέσο μεταφοράς για μικρές σχετικά αποστάσεις αλλά και για εκγύμναση!Είναι το αγαπημένο μου αξεσουάρ και μου αρέσει πολύ να βρίσκω τις κατάλληλες πλατείες για ποδήλατο αλλά και για πολύυυυ μικρά αλματάκια.Βέβαια όταν θελήσω να κάνω διαδρομές στις γύρω γειτονιές και ακόμα παραπέρα το κάνω πάντα με φίλες γιατί μόνη βαριέμαι.Θα ήθελα πολύ να υπήρχαν ειδικοί δρόμοι για ποδήλατα....αλλά που τέτοια τύχη στην Ελλάδα που ζούμε...!:/:

Παρ'όλα αυτά θα ήθελα να σας γνωρίσω το φιλαράκι μου!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

avenger92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η avenger92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Μ'αρεσει πολυ να κανω ποδηλατο.Ειναι μια ευχαριστη δραστηριοτητα που με βοηθα να χαλαρωνω και να διωχνω τις ασχημες σκεψεις.Εχει φαση οταν κανω βολτες με την παρεα μου αλλα μ'αρεσει εξισου οταν ειμαι μονη μου..:) Μακαρι να ειχα περισσοτερο χρονο για ποδηλατο..:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λατρεύω το ποδήλατο!!! Πέρσι την ημέρα ποδηλάτου :P σκέφτηκα να πάρω το ποδήλατο και να πάω στο σχολείο... (το σχολείο είναι στο δίπλα χωριό 2 περίπου χιλιόμετρα από το σπίτι μου! :P ) Τέλος Πάντων, από εκείνη τη μέρα, κάθε μέρα που δεν έβρεχε πήγαινα στο σχολείο με το ποδήλατο! (διαφορετικά θα περίμενα 109485 ώρες για το λεωφορείο.. :/: )
Το καλύτερο όμως είναι πως φέτος θα ακολουθήσει και μια φίλη μου το παράδειγμά μου (η οποία έρχεται με αυτοκίνητο) και θα έχω και παρέα!!!!
:D:D:D:D:D:clapup::clapup::clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμπελοφιλόσοφος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αμπελοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 358 μηνύματα.
Ποδηλατο...

Εγω προσωπικα με το δικο μου εχω ιδιαιτερη σχεση, αφου απο την εκτη δημοτικου που το κερδισα σε ενα διαγωνισμο δεν το εχω αλλαξει.
Ειναι ενα απλο ποδηλατο, ουτε αναρτησεις, ουτε τζιτζιλι μιτζιλι, ουτε τιποτα, αλλα το πού εχω παει με αυτο δεν περιγραφεται. Ειδικα στη γερμανια. Θυμαμαι καναμε ποδηλαταδα με την ταξη του σχολειου, 40 ή 60 χλμ περιπου και εβρεχε εκεινη τη μερα και γιναμε κυριολεκτικα μουσκεμα απο πανω μεχρι κατω με νερο και με λασπες, αλλα ηταν φανταστικα! Μια αλλη φορα οδηγησαμε με δυο φιλους απο μια γειτονικη πολη μεχρι το κεντρο της πολης μας (2-3 ωρες περιπου μας πηρε) και χιλια δυο αλλα πραγματα...

ΑΛΛΑ δυστυχως πριν απο λιγους μηνες προσπαθησα να το παιξω μπομπ ο μαστορας αλλα τελικα αποδειχτηκα σκετος μπομπ, αφου του εσπασα ενα κομματακι και πλεον δεν στερεωνεται καλα η πισω ροδα... Ηταν που ηταν, το αποτελειωσα κι εγω... :(:(:(

Γενικα ειναι πολυ ανακουφιστικη μια βολτα με το ποδηλατο, ειδικα αν ειναι μαζι με φιλους :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nevermind

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nevermind αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Ειχα το ονειρο μου, το ποδηλατο μου κι ολα εμοιαζαν σωστα..Εγινα 16 κι ολα ηταν ενταξει, ειχα μια ζωη μπροστα:whistle:
https://www.youtube.com/watch?v=Eka5dSS06so

απο τραγουδι του Κωστα Μακεδονα. Κι εγω λοιπον οπως καταλαβατε ειμαι μεγαλη λατρης του ποδηλατου.Μεγαλωσα σε χωριο οπου οι συνθηκες ηταν ιδανικες για να γυρνας με ενα ποδηλατο ολη μερα απο τα 3 σου χρονια ακομη.Αλλαξα πολλα ποδηλατα, συνηθως επαιρνα τα παλια του αδερφου μου αλλα δεν με πολυενοιαζε.Εσπασα πολλα, επεσα και σκοτωθηκα απειρες φορες. Την πρωτη φορα που μου εβγαλαν τις βοηθητικες ροδες ηταν αυτο το κλασσικο : "με κρατας?" "ναι μην φοβασαι" και κατεληξα πανω στον τοιχο της γειτονισσας και επειτα πανω στα αγκαθια της αυλης της..Ολα μου τα παιδικα χρονια ηταν πανω σε ενα ποδηλατο. Τα καβαλουσαμε ολη η νεολαια του χωριου και οργωναμε τους τοπους.
Βεβαια τωρα τα πραγματα αλλαξαν κατα πολυ.Εχω πολυ καιρο να κανω ποδηλατο, φοβαμαι μαλιστα οτι αμα παω να ανεβω θα εχω ξεχασει πως κραταμε ισορροπια! Θα ηθελα πολυ να κανω βολτες με το ποδηλατο αλλα βλεπετε στην Ελλαδα ζουμε. Ο δρομος για το λυκειο μου ειχε παραλληλο ποδηλατοδρομο, τον οποιο τα αυτοκινητα ειχαν μπερδεψει μαλλον για χωρο σταθμευσης. Δεν μπορειτε να φανταστειτε ποσο με εκνευριζει αυτο το πραγμα.Μια φορα μαλιστα, ειχα αποφασισει να κανω βολτα σε αυτον τον ποδηλατοδρομο αλλα που να φανταστω η ανιδεη και αφελης οτι πανω στην στροφη καποιος πανεξυπνος θα αφηνε το αυτοκινητο του?! Δεν το ειδα, ετσι οπως ηταν υπερυψωμενη η στροφη και επεσα πανω στο αυτοκινητο.Ειχα νευριασει τοσο πολυ που αποφασισα να παω στην αστυνομια λιγο πιο διπλα, αλλα ακομη το ψαχνω το δικιο μου...:mad:
Ένιγουει, πριν λιγες μερες το εβγαλα απο την αποθηκη, το επλυνα, του φουσκωσα και τις ροδες και θα το παρω μαζι μου στα Γιαννενα.Ελπιζω εκει να μπορεσω να το κανω καμια βολτα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.
"Και είναι το τα ποδήλατά μας όπως τα όνειρά μας, ξέρουν από ανηφοριές"
Από μικρή κάνω ποδήλατο!Εδώ στην επαρχία είναι αρκετά καλά τα πράγματα, αν εξαιρέσουμε τις υπερβολικές ανηφόρες!Το καλοκαίρι έκανα σχεδόν κάθε μέρα μία διαδρομή περίπου 10χλμ και καμιά φορά και παραπάνω!Είναι πολύ ωραία!Σε ξεκουράζει, σε χαλαρώνει!Και όταν έχεις νεύρα ή κάτι σε απασχολεί ξεδίνεις!Οι9 διαδρομές που επιλέγω είναι συνήθως ήρεμες και έτσι το απολαμβάνεις πλήρως!Το ποδήλατο που έχω τώρα το έχω κάπου 4-5 χρόνια!Σκέφτομαι να πάρω κάτι καλύτερο για να κάνω πιο μακρινές διαδρομές, αλλά δε θέλω να ξοδέψω και του κόσμου τα λεφτά!Έχετε να μου προτείνετε τίποτα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
"Και είναι το τα ποδήλατά μας όπως τα όνειρά μας, ξέρουν από ανηφοριές"
Από μικρή κάνω ποδήλατο!Εδώ στην επαρχία είναι αρκετά καλά τα πράγματα, αν εξαιρέσουμε τις υπερβολικές ανηφόρες!Το καλοκαίρι έκανα σχεδόν κάθε μέρα μία διαδρομή περίπου 10χλμ και καμιά φορά και παραπάνω!Είναι πολύ ωραία!Σε ξεκουράζει, σε χαλαρώνει!Και όταν έχεις νεύρα ή κάτι σε απασχολεί ξεδίνεις!Οι9 διαδρομές που επιλέγω είναι συνήθως ήρεμες και έτσι το απολαμβάνεις πλήρως!Το ποδήλατο που έχω τώρα το έχω κάπου 4-5 χρόνια!

...και εγώ κάνω ποδήλατο εδώ που μένω γιατί είναι εξοχή και έχει χώρους. Είναι τέλειο μέσο αθλητικής χαλάρωσης. Η καθηστική ζωή μπροστά από ένα pc σκοτώνει..Όλοι οι μαθητές αλλά και οι φοιτητές θα έπρεπε να ξεσηκωθείτε-θούμε και να απαιτήσετε-ουμε χώρους για ποδήλατο (λωρίδες κίνησης ποδηλάτων όπως στο εξωτερικό). :) Αλλά ποιος νοιάζεται για την υγεία...

...άσχετο: εδώ και νόμους για το κάπνισμα πήραμε και πάμε να τους ακυρώσουμε...Ελλάδα με τα καλά σου...:D :clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nevermind

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nevermind αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
...άσχετο: εδώ και νόμους για το κάπνισμα πήραμε και πάμε να τους ακυρώσουμε...Ελλάδα με τα καλά σου...:D :clapup::clapup:
θα βγουμε εντελως off topic αν αρχισουμε να σχολιαζουμε αυτο το πραγμα:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roseberry

Διάσημο μέλος

Η roseberry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,130 μηνύματα.
χμμ μαλιστα!
το ποδηλατο μου.....ποδηλατο εμαθα σιγα-σιγα και μονη μου στην ηλικια των 13....πολυ αργα.Δυσκολευτηκα παρα πολυ στην ισορροπια αλλα τα καταφερα, απο τοτε εχω οργωσει ολη την περιοχη!Ηταν και ειναι η καλυτερη γυμναστικη μαζι με την κολυμβηση και το τεννις....γυμναζεσαι χωρις ιδαιτερα πολυ κουραση και ειναι η καταλληλη γυμναστικη γι'αυτους που βαριουνται να κουνησουν (πχ. εγω)!:P
το καλοκαιρι που μας περασε το εβγαλα απο την αποθηκη και εκανα ασταματητα ...το περιεργο ειναι οτι εκανα ποδηλατο στις 4 το χαραμα (μην με ρωτατε δεν θα σας πω τιποτα παραπανω :D)
Τελος,η αισθηση του να καβαλας ποδηλατο ειναι εντελως διαφορετικη.....γι'αυτο δοκιμαστε το
just do it!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
εγω εχω και κανω πολυ συχνα βολτες(ειδικα το καλοκαιρι)
εδω στην επαρχια ειναι υπεροχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiffanykal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tiffanykal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Δε θυμάμαι πότε έμαθα.. ήμουν αρκετά μικρή..Πάντως χωρίς βοηθητικά ροδάκια άρχισα να κάνω στη γ' δημοτικού:P Είναι ωραίο το ποδήλατο...Άθληση και διασκέδαση μαζί...Στις μεγάλες πόλεις, βέβαια, είναι αρκετά δύσκολα τα πράγματα για τους ποδηλάτες και αρκετό το ρίσκο με όλα αυτά τα αυτοκίνητα και τους απερίσκεπτους οδηγούς..Γι' αυτό όσοι έχετε την ευκαιρία, κάντε ποδήλατο!
Το δικό μου με περιμένει στο χωριό:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fanouria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fanouria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 261 μηνύματα.
Αν θυμαμαι καλα το πρωτο μου ποδηλατο το απεκτησα οταν ημου 5 ή6 χρονων .παντα μου αρεσε να κανω ποδηλατο αλλα δυστυχως επειδη μενω κοντα στο κεντρο της πολης δεν το χρησιμοποιω καθολου συχνα :( μονο αταν παμε καμια φορα στην υπαιθρο ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
εγω στην εκτη δημοτικου ειχα παει ενα ολοκαινουριο ποδηλατο και το ειχα αφησει στον κηπο οταν πηγα το πρωι στον αγιασμο του σχολειου.....οταν γυρισα μου το ειχαν κλεψει.....:'(:'(:'(:'(:cold::cold:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άλλο Φρούτο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σήψη,κατάντια,παρακμή. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ταύρος (Αττική). Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Κάθε παρασκευή διάφοροι ποδηλατάδες μαζεύονται στο θησείο και γυρνάνε την αθήνα.
Την φράση 'Στην Ελλάδα ζούμε' μην την χρησιμοποιείτε μόνο με αρνητικό τρόπο,εφόσον γίνεται μια προσπάθεια,όσοι μπορείτε,στηρίξτε την.

Εγώ ανυπομονώ να τελειώσω τις τροποποιήσεις στο παλιό αγωνιστικό Velosolex που έχω και να ξεχυθώ στους δρόμους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.
Καλησπέρα από το χιονισμένο Ίασμο (Κομοτηνή). Σκέφτομαι σοβαρά την αγορά ενός καινούριου ποδηλάτου. Εδώ και 4-5 χρόνια έχω ένα απλό ποδήλατο orient (αν θυμάμαι καλά 150-160Ευρώ). Το καλοκαίρι έκανα σχεδόν κάθε μέρα μία διαδρομή γύρω στα 6χλμ. καμιά φορά και παραπάνω.Αναλόγως τα κέφια :)! Τώρα το χειμώνα δεν κάνω τόσο συχνά!Έκανα χτες με 3 βαθμούς έξω καμιά 12αρια χλμ. Ο ποδηλατάς που πάω για επισκευή το ποδήλατο μου συνέστησε (δηλ. στον μπαμπά μου) ένα πιο ελαφρύ ποδήλατο και είπε ότι θα κάνει γύρω στα 300Ευρώ. Στο μέλλον θα ήθελα να κάνω και λίγο πιο μακρινές διαδρομές.Η περιοχή εδώ έχει και βουνό και ομαλό δρόμο. Το σπίτι μου είναι σε ανηφόρα, αλλά μέσα στο χωριό έχει και τα δυο. Αντίθετά οι διαδρομές που συνήθως καλύπτω έχουν ομαλό δρόμο (οι λακούβες βέβαια δε λείπουν).Μήπως θα μπορούσε βοηθήσει κανένας που είναι πιο έμπειρος; Έχετε να προτείνετε τίποτα; Θα χαρώ πολύ να δω προτάσεις σας!Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top